Meeste huisvrouwen willen wekelijks koopfeest niet missen Winkelsluiting opnieuw in de belangstelling Eigenaar supermarkt: Laten we de proef maar eens nemen Houd die ellendige ladders voortaan onder de voet mótloc ■I U Vissoorten door grote vangsten bedreigd Niet saai maar TELEVIZIER! „Beroep ook voor onze kinderen attractief houden" THEEDOEK???? DROOGT ALMELO Geen verzachting van controle op marihuana Nieuwe Libelle nylons met Footloc' niet één cent duurder DE DOEK DIE DIRECT Amerikaanse gezinnen 5 MENINGEN TE DRUK ROULEREN MET MAN GEEN PROBLEEM Vierkant tegen Succes Voelhorens Wijsgerig Rendement EIS GELS ADVIES: met de onzichtbare Fbotloc in nieuwe Libelle nylons Hier Fbotloc I Verdubbeld Vijf procent Probleem NIEUWE ABORTUSWET IN ENGELAND Feestzaal- met Gotische omlijsting (snuf... snuf) en alle 5 in december verschijnende nummers gratis TELE-CHEQUE ga 38 ZATERDAGMIDDAG GEZELLIG WINKELEN' ROTTERDAM Blijft de zaterdagmiddag ook in de toekomst voor het Nederlandse gezin het koopfeest bij uitstek? Van tijd tot tijd dreigen vak bonden in hun strijd voor de vijfdaagse werkweek -met winkelsluiting op Zaterdag. Binnenskamers wordt daar ook nü weer druk over gesproken. Winnen de vakbonden, zoals in Duitsland gebeurd is, dan zullen de Ne derlandse winkelcentra zaterdagsmiddags even leeg en uitgestorven zijn als in de Duitse steden. Bij de officiële gesprekken over winkelsluiting .komen wel de meningen van middenstandsbonden en vakverenigingen naar voren, maar nauwelijks de opinie van de klant. Zaterdagmiddag zijn we naar drie drukbezochte winkelcentra in de rand stad gegaan om ook eens van de huis vrouw te horen hoe zij over gesloten winkels op zaterdag denkt. In deze winkelcentra spraken wij met de klanten. Het merendeel van de win kelende vrouwen bleek tegen een win kelsluiting op zaterdagmiddag te zijn. Ook de geënquêteerde verkoopsters wilden de gezellige drukte van de za terdagmiddag behouden. In alle winkel centra was 't familiekoopfeest in vol le gang, toen wij er aankwamen. Hele gezinnen waren in auto's, trams en bus sen naar de vele winkels en warenhui zen gekomen. Een bejaarde mevrouw uit Rotter dam was tussen de gezellige wirwar van mensen haar inkopen aan het doen. „Ik kan pas gaan winkelen als ik mijn zieke man verzorgd heb. Door de week schrijf ik alle benodigdheden voor mijn kleine gezin op een lijstje, zodat ik za terdags niets vergeet". Een struise mevrouw uit Alblasser- dam was met een zware boodschappen tas op zoek naar een bus. „Ik kan al leen zaterdagsmiddags gemist worden. Mijn man past dan op de 3 kinderen". In de Bogaard te Rijswijk zat een mevrouw uit Monster in het Westland samen met haar twee kinderen tussen enkele boodschappentassen te wachten op haar man. Hij was tussen de rek ken van de supermarkt verdwenen. „Ie dere zaterdagmiddag maken we of naar de steden in het westen of naar Rijswijk 'n winkelend gezinsuitstapje", vertelde mevrouw F. Een Rijswijkse huisvrouw vond de zaterdagmiddag veel te druk om bood schappen te doen. Voor haar konden de winkels gerust sluiten. Dat we haar in de Passage van de Bogaard tegen kwamen, was een toeval. Ze moest per se iets urgents halen, anders was ze niet gekomen. „Inkopen doe ik bij voorkeur 's morgens, wanneer het niet druk is. Een koopavond lijkt me erg leuk voor de kinderen. Dan kunnen ze, bijvoor beeld in de Sinterklaastijd, met hun ouders winkelen." Zo gelukkig dat zij er door de week op uit kunnen, zoals deze Rijswijkse huisvrouw, zijn de werkende vrouwen over het algemeen niet. Een ongehuw de, alleenwonende vrouw uit Den Haag is alleen op zaterdagmiddag in staat in verband met haar werk voor de hele week inkopen te doen. Ook zij wil de gezelligheid in de binnenstad niet mis sen, evenmin als de ongehuwde dame uit Den Haag, die ook de zaterdagmid dag hard nodig heeft voor haar inko pen. „Een koopavond is wel fijn, maar ik moet me dan zo haasten als ik van mijn werk kom". Een mevrouw uit Voorschoten doet haar dagelijkse boodschappen voor haar kleine gezin 's morgens, wanneer het bij de winkeliers nog niet druk is. Za terdagsmiddags kan ze haar garderobe in de Haagse binnenstad uitbreiden, om dat haar man thuis op de baby past. De vijfdaagse winkelweek is een fel omstreden vraagstuk. Enerzijds is er het personeel dat blijkens een enquête voor een groot deel een vrije zaterdagmiddag en een vrije maan dagmorgen verlangt, anderzijds zijn er grootwinkelbedrijven en midden standsorganisaties die willen vast houden aan een roulering van per soneel dat dan vijftig vrije dagen in het weekend moet hebben behalve de zondag waarvan zeven op za terdag en dertien op maandag. Overigens maakt de christelijke middenstandsbond een uitzondering. Deze organisatie steunt de vakbon den die tot voor kort de sluiting van winkels op zaterdagmiddag en de in stelling waar nog niet verwezen lijkt van een koopavond op vrij dag voorstonden. Hoe denkt de huisvrouw, het win kelpersoneel, maar ook hoe denkt de winkelier er zelf over? In twee ar tikelen op deze pagina een aantal antwoorden. Van de verkoopsters die wij in de randstad naar hun mening vroegen, za gen velen het nut van een zaterdagmid dagsluiting niet in. „We schieten er niets mee op", was veelal hun commentaar. „Als ook de an dere zaken gesloten zijn, kunnen we toch geen boodschappen doen", 'n Pas getrouwde verkoopster van De Bijen korf, mevrouw v. L. uit Rotterdam, kan de weekendinkopen aan haar man over laten. Een oudere collega is niet zo ge lukkig, en moet bij haar slager en krui denier zorgen dat ze 's morgens het eer ste aan de beurt is. Ze zijn tevreden met het rouleersys teem bij De Bijenkorf, dat hen in staat stelt naast de maandagochtend zeven vrije zaterdagen per jaar te hebben. De verkoopsters bij C. en A. krijgen zelfs om de veertien dagen een vrije zaterdag. Volgens de Rotterdamse ver koopsters zal de trek van de buitenwij ken naar het centrum vanaf februari door de metro gestimuleerd worden. De winkeliers in de wijken, die hun za ken om vier of om vijf uur sluiten, ge ven ze groot gelijk. Tijdens de koop avond vrijdag bij de opening van de Coolsingel was het niet druk, behalve op de levensmiddelenafdeling. De heer P. Schapendonk, bedrijfslei der van Albert Heyn in het winkelcen trum van Rijswijk, heeft twee ver koopsters, die hij moet dwingen hun vrije zaterdag te nemen. „Als je verkoopster wordt, weet je dat je normaal gesproken de zaterdag kwijt bent. Wij werken nu eenmaal in een be drijf, dat zijn top heeft op zaterdag. Ik voel me ook niet lekker, als ik op za terdag met vakantie ben". Volgens de heer Schapendonk moet de hele winkelsluitingswet op de hel ling. „Van ons hoeft op geen enkele werkdag de zaak gesloten te worden. Willen ze van overheidswege een be paalde ochtend- of middagdienst instel len, laten ze het dan eerst over de maandagmorgen eens worden." Op de meeste plaatsen in Nederland zijn de winkels dan gesloten, behalve in Rijs wijk, waar de verplichte sluiting op woensdagmiddag is vastgesteld. De heer C. Smit, bedrijfsleider van C. en A. in Den Haag is van mening, dat de winkels en de warenhuizen dienstverlenende bedrijven zijn, die ze ker niet gesloten moeten worden wan neer de klant het meest nodig heeft. Als lid van de raad van grootwinkel bedrijven in Den Haag durft hij stel lig te beweren dat een sluiting op za terdagmiddag niet alleen voor de wa renhuizen een ramp zou betekenen doch ook voor de winkeliers in de binnen stad. „Een man is nu eenmaal een hulpe loos wezen, wanneer hij iets moet ko pen. Wij hebben de ervaring, dat hij zich alleen zelf bedrijfskleding kan aan schaffen. Voor de rest is hij aangewe zen op het deskundige advies van zijn vrouw-of zijn moeder. (Gelukkig zijn de jongere mannen meer koopbewust). Wanneer wil de gemiddelde man zijn kleren kopen, als niemand zaterdags middags met hem meekomt? Hier in Den Haag zien we zomers 'n verschui ving van de drukte naar de ochtend, omdat ze 's middags naar zee willen". „Voor de grootwinkelbedrijven is de vijfdaagse werkweek van het perso neel geen probleem. Met het rouleer systeem komen we prachtig rond. eD ene week werkt de verkoopster vier en een halve dag, de volgende week vijf en een halve". Rondkijkend en luisterend op zater dag in deze drukke winkelcentra van de randstad, kregen we stellig de in druk, dat de meeste huisvrouwen het wekelijks koopfeest niet willen missen. En in de winkels vinden de verkoop sters juist die gezellige drukte op de za terdagen ook stimulerend. Zjj zjjn over het algemeen tevreden met de vrije tijd die daar op andere dagen tegen over staat. (Van een onzer verslaggevers) LEERDAM Hij is 46 jaar, heet Dirk Kleppe, heeft twee kinderen en sinds jaren een goed beklante wijkzaak die is uitgegroeid tot een supermarkt in de Patrimoniumbuurt van Leerdam. Een zaak die loopt dank zij de 120 arbeidsuren die Dirk Kleppe samen met zijn vrouw per week maakt en is samenge groeid met de arbeidersbuurt waar in ze staat. Dirk Kleppe is een tevreden man; een man die de zondag graag vis sende aan de waterkant doorbrengt en die zich, zij het met moeite, één week per jaar losscheurt uit zijn zor gen om met vakantie te gaan. Hij is een man die iets heeft opgebouwd en daar trots op is, maar hij is ook een man die zichzelf en zijn vijf man personeel iets extra's gunt. Dat extraatje ziet hij in de vrije zaterdagmiddag. Als het aan hem ligt mogen zaterdag om één uur al le winkels van groot tot klein, waar ook in Néderland hun deuren sluiten. Hij is er vierkant tegen dat er za terdagsmiddags wordt gewerkt. „Natuurlijk", zegt hij, „ik begrijp goed dat er consequenties aan zit ten, vooral waar het de grote steden betreft. Een stad op zaterdagmid dag waarvan de winkels gesleten zijn dreigt inderdaad een dode stad te worden; maar wordt ze dat ook?" Dirk Kleppe betwijfelt het. „Ik geloof toch wel", zegt hij, „dat Duitsland en daarvoor de Verenigde Staten en Canada hebben bewezen dat het kan. Want ook daar zijn de winkels zaterdags gesloten en je kan van een stad als Hamburg toch moei lijk beweren dat het een dode stad is geworden". „Ik begrijp best", zegt hij, „dat het publiek er aan zal moeten wen nen. Dat is met alles zo, maar echt, als er volgend jaar eens een proef van een maand of twee gehouden zou worden, dan zou iedereen het kunnen ervaren". Dirk Kleppe is er vast van over tuigd dat na zo'n proef de winkels dicht zullen blijven op zaterdagmid dag. „Ongetwijfeld heeft zo'n vrije zaterdagmiddag buiten de voordelen voor 't winkelpersoneel ook voor delen voor 't publiek. Want" legt hij uit „er zouden koopavonden tegenover zo'n vrije zaterdagmid dag moeten staan". „Ik denk bijvoorbeeld aan vrij dagavond. De winkels tot een uur of negen open. Dat moet toch een suc ces zijn. Laten we wel wezen: Is het voor moeders met kleine kinderen in feite niet veel attractiever vrijdags avonds of donderdag inkopen te doen. De kindertjes liggen dan op bed, pa kan oppassen en naar de te levisie kijken en zo'n vrouw kan er eens helemaal uit. Op haar dooie gemak kan ze winkeltjes kijken, eventjes zonder zorgen om haar kin deren". „Ga nu zaterdagsmiddags eens in de steden kijken", zegt Dirk Klep pe, „pa meet mee, de kindertjes moeten mee en eigenlijk is niemand erg gelukkig, omdat het een sleur is geworden. Is zo'n koopavond eigen lijk niet veel aantrekkelijker voor alle partijen?" Hij is -het oneens met de bestuur ders van middenstandsbonden die gezegd hebben dat de winkels zater dagsmiddags open behoren te zijn. „Ik ben er tegen", zegt hij welbe wust, „Die mensen hebben geen praktijk. Wij wel, dacht u dat ik niet eens mijn voelhorens heb uitgesto ken onder mijn eigen klantenkring? Goed, er zijn voor- en tegenstan ders; ook onder de huisvrouwen, maar nogmaals, het went". Economische nadelen ziet Dirk Kleppe niet. „Ik ben er zeker van dat er niets minder zal worden om gezet. Mocht dat na een proefperio de wel blijken, dan ben ik bereid me neer te leggen bij het open zijn op zaterdag. Maar eerst proberen en dan èlle zaken". „Kijk", zegt Dirk Kleppe heel wijsgerig, „ik ben een zelfstandige ondernemer en daar zijn er heel wat van in Nederland. Heel wat van die mensen hebben kinderen. Als die kinderen alleen maar zien dat pa en ma dag in dag uit, week na week, jaar na jaar in de. zaak werken, za terdags incluis, dan zullen die kiride- ren er zich wel voor wachten, als ze groot zijn, ook zo'n zaak te begin nen. Want", en de vinger gaat waar schuwend omhoog, „laten we dit be roep toch ook voor onze kinderen at tractief houden". „Dus dicht", zegt Dirk Kleppe, „en wel van één uur 's middags tot 's maandags één uur, behoudens eenmaal per maand.Laat de men sen zaterdags maar vroeger begin nen met inkopen. Maar laten ze er dan ook van doordrongen zijn dat ze iets doen voor een deel van hun me demensen, het winkelpersoneel dat toch ook recht heeft op een klein beetje vrijheid": „Ik weet wel", zegt hij, „dat dt grote bedrijven het niet met me eens zullen zijn. Daar wordt alleen maar naar het rendement gekeken, .maar laten die bedrijven er dan toch ook goed van doordrongen zijn dat er in Nederland zeer veel bedrij ven en bedrijfjes zijn zoals het mij ne. En die bedrijven willen wel dicht op zaterdagmiddag, om over de werknemers uit de grote winkel bedrijven die toch open willen blij ven. nog maar te zwijgen. Want die willen ook wel een vrije zaterdag middag". LONDEN Het researchinstituut van de Britse geneesmiddelenindustrie heeft bekendgemaakt, dat er niet ge noeg wetenschappelijke aanwijzingen zijn die de verzachting van de controle op het gebruik van cannabis (marihua na) wettigen, ondanks de eisen daartoe ADVERTENTIE "Ned. octrooi aangevraagd. van de kleine Britse minderheid die Marihuana gebruikt. Het instituut voorspelt dat deze min derheid in de toekomst nog meer van zich zal laten horen. Om een mogelij ke later voorbarig blijkende herzie ning van de wet onder druk van de marihuanagebruiker te voorkomen, stelt het instituut voor dat het onder zoek zal toenemen. Volgens het insti tuut gebruiken in Engeland ongeveer 25.000 mensen cannabis. Het instituut stelt voor dat er in de wet op verdovende middelen een dui delijker onderscheid gemaakt zal wor den tussen cannabis en andere midde len, zoals LSD en heroïne. Op deze manier zou de wet makkelijker toege past kunnen worden. Tussen de 1000 en 2000 mensen zou den in Engeland LSD gebruiken of ge bruikt hebben. In 1966 waren er 317 geregistreerde verslaafden aan he roïne, jonger dan 20 jaar, 80.000 men sen zouden stimulerende pillen inne men en 300.000 mensen zouden teveel alcohol gebruiken. Het aantal aan heroïne verslaafden zou tussen de jaren 1961 en 1967 zeven maal zo groot zijn geworden. Het instituut wil een diepere studie, eventueel met regeringshulp, van ver dovende middelen en de gevolgen er van. Vooral dient nadruk gelegd te worden op het onderzoek naar de waar heid van de veronderstelling, dat het gebruik van cannabis zou leiden tot het gebruik van meer verslavende mid delen. ADVERTENTIE DDD DDIS O WASHINGTON De jaarlijkse be groting van een gemiddeld Amerikaans gezin (met twee kinderen) in de stede lijke gebieden van de V.S. wordt voor eind dit jaar becijferd op 9181 dollar (ongeveer f' 32.170), zo blijkt uit een stu die van het Amerikaanse ministerie van Arbeid. De uitgaven zijn als volgt verdeeld: huur 2214 dollar, voeding 2143 dollar, kleding en persoonlijke uitgaven 970 dollar, transport 815 dollar, medische verzorging 468 dollar en diversen 719 dollar. De overige 1852 dollar gaan op aan belastingen, pensioengelden en ver zekeringen. De gemiddelde gezinsbegroting is in het noordwestelijke deel van de V.S. veel hoger dan in de zuidelijke staten, b.v. in New York 10.915 dollar en in Boston 10.141 dollar, tegenover soms minder dan 8500 dollar in het zuiden. Het record heeft Honoloeloe op Hawaii met 11.190 dollar. n het tegenwoordige kritieke tijd perk, waarin de landen minder voedsel produceren dan de mensheid nodig heeft, leveren de zeeën steeds meer op. Maar daaraan is een groei end gevaar verbonden. De deskundi gen waarschuwen er voor, dat het te genwoordige tempo waarin de visse rij zich uitbreidt waarschijnlijk niet langer dan tien k vijftien jaar kan worden volgehouden. Binnen 20 jaar zouden er geen ongebruikte viswaters meer over zijn. Dit is het beeld van de snelle stijging van de totale wereldvangst en van de problemen van het „overvissen" in de naaste toekomst, dat de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties (FAO) in zijn jaar overzicht heeft geschetst. De laatste twee decennia is de wereld- produktie van vis meer dan verdub beld, van nog geen 20 miljoen ton in 1948 tot meer dan 50 miljoen in 1965. Deze groei, die veel sneller is dan zo wel die van de bevolking der wereld als van de algemene voedselproduk- tie, betekent dat vis een steeds be langrijker wordende bijdrage levert aan de wereldvoorraad van dierlijke eiwitstoffen. De F.A.O. schat dat vis nu tien procent vormt van het totaal aan dierlijke eiwitstoffen, die de we reld gebruikt. Alleen al in het vorige jaar is de we reldvangst van vis met vijf procent gestegen. Dat was meer dan de totale toeneming van de wereldvoedselpro- duktie in twee jaar. Deze bedroeg slechts vier procent. Deze totale voedselstijging van vier procent in twee jaar was niet voldoende om ge lijke tred te houden met de groeien de bevolking. Deskundigen van de FAO laten de waarschuwing horen, dat het oude ge zegde, dat er nog veel en veel meer vis in de zeeën zwemt niet meer op gaat. De toeneming van de wereld- produktie aan vis heeft het probleem van het over-vissen urgenter gemaakt en de noodzaak opgeroepen tot rege len. Nog zo kort geleden als in 1948 be stond er alleen het probleem van de overvissing voor een beperkt aantal dure soorten in het noorden van de Atlantische Oceaan <«n 't noorden van de Stille Zuidzee. Van de 30 belang rijke soorten waarvan men toen aan nam dat ze „ondervist" waren, wordt nu ongeveer de helft bedreigd met uitsterving. Het visserijbedrijf heeft de praktijk ge volgd om over te gaan van- de over- viste voorraden op de nog niet volle dig geëxploiteerde vissoorten, maar zo waarschuwt de FAO: „Binnen 20 jaar zullen er nog heel weinlfe onge- exploiteerde voorraden welke met het tegenwoordige vistuig gevangen kun nen worden zijn overgebleven". LONDEN Koningin Elizabeth van Engeland heeft een wet bekrachtigd waarbij de abortus-wetgeving in Enge land, die een eeuw oud is, wordt ver soepeld. De nieuwe wet gaat volgend jaar april in. Intussen zal de Britse mi nister van Gezondheid de nodige maat regelen kunnen treffen, in het kader van de wet, in de staatsziekenhuizen. Op het ogenblik is de toestand zo, dat abortus geoorloofd is als het geestelijk of lichamelijk welzijn van de moeder op het spel staat. De nieuwe wet houdt ook rekening met haar milieu en het be staan van andere kinderen. Aan de Traunsee in Salzkammergut ligt de stad Gmünden. Daar heeft men sinds kort de beschikking over een nieuwe feestzaal in een historische om lijsting. De Kammerhof uit de late go tiek, waar in de middeleeuwen het be heer van de zoutmijnen was onderge bracht, is gerestaureerd. Er is een feestzaal geadapteerd, die plaats biedt aan 200 gasten. De entree vormt een voorzaal die met gotische architec tuur is versierd. ADVERTENTIE Heeft u ook zo'n hekel aan saaiheid? Neem dan TeleVizier. Groot, dik, kleurig, prachtig uitgevoerd, interessant. Met alle binnen- en buitenlandse radio- enTV-pro- gramma's erin; uitvoerig en overzichtelijk. TeleVizier besteedt royaal redactionele aandacht aan bijzondere uitzendingen. Nee, niet van één omroep, vanalleméal. Heel veel mensen tussen 8 en 80 jaar vergeten door TeleVizier soms de televisie aan te zetten. Zóveel is erin te lezen en te kijken. TeleVizier is zijn tijd vooruit, ook de komende geschenkentijd. Daarom is hier uw eerste december-surprise: een Tele-cheque. Als u deze cheque invult, krijgt u alle 5 in december verschijnende nummers GRATIS! Voordeel: 5 x 55 cent of f 2,75! En dat is npg maar het begin! Straks vindt u in uw TeleVizier méér Tele-cheques, voor steeds nieuwe verrassingen. Vul daarom deze Tele-cheque in en stuur hem op. Nü! U krijgt dan een pro grammablad, dat alle saaiheid verdrijft. Wacht met betalen op onze giro acceptkaart. Inzenden in als brief gefrankeerde envelop naar: AVRO Postbus 734 Amsterdam. Noteer mij s.v.p. per 1 januari 1968 als lid/abonnee fik Ik betaal per jaar f 28,60 De 5 in december per halfjaar f 14,30 verschonende nummers per kwartaal f 7,15 van TELEVIZIER. - per week f 0,55 krijg ik gratis! N,am:Handtekening: Straat: GDMH© ihï&L- k -

De Vallei | 1967 | | pagina 11