Veenendaals dagblad Kassier met pistool bedreigd Madrileense arbeiders en studenten politie Buiten Twee schepen op Nieuwe Maas gezonken Gebouw Hernhutters en textielgroothandel in de as Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei tegen NUTSSPAARBANK Overvaller rooft 11 mille uit kas van spaarbank Let U op de NIEUWE PRIJZEN 20% lager Plan voor Arabische staat in W.-Jordanië STORM Droogte op Cuba Tien gezinnen dakloos; 200 mensen zonder werk Begraafplaats bedreigd met verkoop aardgaswarmte Cecile reisde met ruimtevaarder w* krijgen een stormachtig week einde. Een sterk uitdiepende depressie trekt van Ierland over de Noordzee naar Denemarken. Ver wacht moet worden dat de wind zal toenemen tot kracht 8 a 9, aan de kust tijdelijk wellicht 10, eerst uit zuidwestelijke, daarna uit westelijke of noordwestelijke richting. Het bijzondere van de huidige onstui mige periode is niet zo zeer de fre quentie van de stormen, maar de kracht ervan. Na de passage van een koufront klaart de lucht dit week einde op, maar er zullen enkele buien volgen. De temperatuur daalt iets en zondag is een geleidelijke afneming van de wind de meest waarschijnlijke ontwikkeling. Het algemene weerbeeld blijft echter nog ongunstig, omdat nieuwe storingen met een krachtige westelijke hoogtestroming gemakke lijk van de oceaan tot West-Europa kunnen doordringen. VERBODEN DEMONSTRATIE GING TOCH DOOR Vogelhuis (Dl) Nazi-leider Jordan gescheiden l.v.m. de Wereldspaardag is het kantoor op maandag 30 oktober geopend van 913 uur 14—18 uur 1920 uur VEENENDAAL Kantoren Kerkewijk 6 Dr. Slot. de Bruïneplein 3 VERTRAGING Oostenrijks sergeant Mas terrorist GROOTSTE RAMP VERZEKERD Stigter Messemaeckers Verwarmingstechniek Deventer Zwolseweg 56 Veel ziekteverzuim gastarbeiders door ongelukken in het verkeer VAN BOORDT 1947 Opvarenden (74) en koeien (30) gered Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl> bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 28 OKTOBER I967 418 JAARGANG BIJ ENORME BRAND IN ZEIST RUIM 30 MILJOEN SCHADE De heren T. H. J. Wielsen (l) en H. W. van Zeventer, employés van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam, bijkantoor Rozengracht, die vrijdag, even na sluitings tijd door een gewapende overvaller gedwongen werden de brandkast te openen. MADRID De politie van Madrid, uitgerust met paarden, honden en water kanonnen, is gisteren opgetreden tegen betogingen van arbeiders en studenten, die gevolg hadden gegeven aan de oproep tot actie van de verboden „arbeiders- comités". De politie slaagde erin, de groepjes betogers te ontbinden, maar later op de avond waren er nieuwe concentraties van betogers. De minister van Binnenlandse Zaken heeft de politie opdracht gegeven met de grootst mogelyke strengheid op te treden tegen de betogers. HAVANA De ergste droogte die Cuba de laatste jaren heeft geteisterd, bedreigt de oogst in de suikerprovincie Oriënte, zo bericht het communistische partijblad Granma. Ongeveer 80 procent van zijn buiten landse deviezen dankt Cuba aan de sui ker. De Sovjet-Unie is de grootste af nemer. De oogsttijd begint in de eerste twee weken van november. \fooral in België overigens berucht om zijn liefhebberij voor de vogel- vang st is men doende, een aan tal nieuwe nestkasttypen te ontwikke len, teneinde de zwakke holenbroeders aan een onbedreigd woonhuis te hel pen. Het schijnt, dat men bij ongeverf de en ongeteerde, dus geheel blank houten modellen de beste kans maakt en dit zal voor velen een nieuwtje we zen. Er werden proeven genomen met sterk selecterende, kleine nestkastjes van waterbestendig gelijmd, limba- mahonie multiplex (z.g. Afrikaans regi- na-mahonie) en men stapt nu weer af van de hout-beton onderkomens, die sinds een jaar of wat in de roulering begonnen te komen en grif werden aanvaard, in 't bijzonder door de grote en agressieve klanten. In de Nederland se bossen hangen ze bij duizendtallen; ze zijn duurzaam, kunnen moeilijk door specht of eekhoorn worden be werkt, trekken nooit krom en vertonen nimmer naden en kieren, terwijl ze voorts gerriükkelijk te reinigen zijn. Er bestaan evenwel nog geen speciale dwergtypen van en die zijn juist nodig voor de kleine insecten-eters. De con trole van de bestaande modellen moet met grote zorg geschieden, daar de complete voorwand wordt uitgenomen en jongen of eieren uit de kast kunnen vallen. Het wil mij na lezing van „Bos bouw voorlichting" dunken, dat men verlangend lonkt naar de sjieke maak sels van tropisch hout. Men is reeds enkele jaren bezig deze op ongunstige plaatsen (in moerassen, op het zuid westen, in vochtig bos) op hun duur zaamheid te testen. 28 okt. 1967. A. B. Wigman Uit voorzorg tegen de verwachte be togingen, waren enige honderden lei ders van de arbeidersbeweging in pre ventieve hechtenis genomen, maar waarnemers waren van mening, dat vele arbeiders bereid gevonden waren mee te doen aan de „dag van de strijd". Voordat men zich op straat begaf, was in een aantal fabrieken het werk voor een half uur neergelegd. Na de incidenten van gistermiddag, waarbij een twintigtal personen werd aangehouden, kwam het gisteravond opnieuw tot ongeregeldheden. De politie en eenheden van de Guar- dia Civil moesten op sommige plaatsen felle gevechten leveren met betogers die verzamelpunten voor de betogingen wilden bereiken. Dichtbij de Plaza de Toros kwam een menigte van 1500 tot 2000 arbeiders in botsing met een omvangrijke politie macht, die de betogers met knuppels te lyf ging. Kleine groepjes betogers ver spreidden zich in omliggende straten en bekogelden de politie met stenen, onder het slaken van de kreet „vrjje vak bondsvorming". In de wijk Atocha moest de politie keer op keer groepen van honderden stenen gooiende betogers verspreiden.. In het noorden van de stad, waar een belangrijke politiemacht op de been was, kwam het niet tot ongeregeld heden. Ook in Bilbao werden betogers door de politie verspreid. Ooggetuigen vertelden dat de demon stranten over het algemeen jong waren, 18 tot 20 jaar. COVENTRY (Engeland) De leider van de Engelse nationaal-socialistische beweging, Colin Jordan, heeft echtschei ding toegewezen gekregen op grond van overspel van zijn Franse vrouw Fran- ?oise. ADVERTENTIE AMSTERDAM Op het sluitings uur roofde gisteren een overvaller ruim elfduizend gulden uit het oudste bij kantoor van de Spaarbank voor de stad Amsterdam aan de Rozengracht. Onder bedreiging met een pistool dwong hij de kassier tot afgifte van 11.180 gulden. De 32-jarige lokettist Th. Wielsen deed juist de buitendeur van het bij kantoor op slot, toen een ongeveer 45- jarige man kwam aanlopen. „Pardon meneer, we zijn gesloten", zei de heer Wielsen. „Ik wil geld", was de reactie, en tegelijkertijd voelde de heer Wielsen een pistool tegen zijn buik drukken. De overvaller drong naar binnen en nam de 43-jarige kassier A. van Zeven ter onder schot. „I want money, ik wil geld", bitste hij hem toe. De heer Wielsen had inmiddels de knop bereikt van het stil alarm. Deze knop doet een lamp oplichten op het hoofdbureau van politie. De rover ont kwam evenwel, want het verkeer het was even over half zes was zo druk dat ook de politie vertraging ondervond. De bovenbuurman van het kantoor, de heer Uitermark, zag de overval ge beuren. Hij had van mensen van het bijkantoor een tr&pje geleend en kwam het juist terugbrengen, toen de rover met zijn tas met geld naar de buiten deur liep. De heer Uitermark ging nog een stap opzij om de man door te laten, omdat hij dacht dat het iemand van het hoofdkantoor was, die geld was komen ophalen. De overvaller zou in een automatiek, schuin aan de overkant, hebben zitten wachten tot het uur waarop het spaar bankkantoor zou sluiten. Hij zou in ge zelschap zijn geweest van een jonge vrouw. Het is de tweede overval op een kan toor van de Spaarbank voor de stad Amsterdam in drie maanden. Op 11 augustus pleegden de drie man nen een gewapende overval op het hoofdkantoor van de spaarbank aan het Singel. Toen werd bijna een halve ton buitgemaakt. WENEN De Oostenrijkse politie heeft een sergeant aangehouden, die deel zou hebben uitgemaakt van een groep, die in juni jl. juist over de Oos tenrijks-Italiaanse grens mynen heeft gelegd, waardoor vier Italiaanse mili tairen om het leven zyn gekomen. Twee weken geleden heeft de politie gemeld, dat zy de andere vier leden van de groep, onder wie een 26-jarige meisje, had gearresteerd. De Italiaanse autoriteiten hebben Oostenrijk verantwoordelijk voor de dood van de vier militairen gesteld, om dat dit land niet voldoende zou doen tegen de activiteiten van terroristen, die ageren voor meer autonomie voor het vroegere Zuid-Tirol. Dit gebied waar over het algemeen Duits wordt gespro ken, behoort nu aan Italië. ZEIST Een hevige brand, die gisteravond om half elf is uitgebroken in Zeist en die bij het ter perse gaan van deze editie nog niet was bedwongen, heeft het gebouw van de Broederschap van de Hernhutters, het pand van de textielgroothandel Wees en Weiss en een fabriekje van artikelen voor tand artsen vrijwel geheel in de as gelegd. De schade wordt geraamd op 30 tot 35 miljoen gulden. Verwacht wordt, dat de brandweer in elk geval tot vanavond met het blussingswerk bezig zal zijn. De brand is uitgebroken in het pand van de textielgroothandel. Enkele be woners van het Hernhuttersgebouw trachtten vergeefs met schuimblussers het vuur te bedwingen. Het vuur, aan gewakkerd door de felle storm, zette weldra het hele gebouw in lichterlaaie. De brandweerkorpsen vart Zeist, De Bilt, Bilthoven en Utrecht en een brandweereenheid van de luchtmacht, rukten uit om het vuur te bestrijden. Ongeveer dertig hogedrukspuiten wer den ingezet. Duizenden Zeistenaren keken toe hoe de tientallen meters ho ge vlammen de textielgroothandel, die eigendom is van de Hernhutters en „de kurk waarop de Hernhuttersgemeen schap drijft", geheel een prooi der vlammen werd. De brandweer kon evenmin voorko men, dat het vuur oversloeg naar het gebouw van de Hernhutters. Ook dat stond spoedig daarna, over een breedte van 150 meter, in een laaiende gloed. Alle bewoners konden bytyds dit ge bouw verlaten, maar tien gezinnen zyn dakloos geworden. „Zowel financieel-economisch als historisch Is deze brand een ramp, maar deze ramp zal niet blijvend zijn. Ik ben er van overtuigd dat alles weer zal worden opgebouwd." Dat zei de burge meester van Zeist, de heer A. P. Kort- hals-Altes, die direct na het begin van de brand ter plaatse wfs. Hij schatte toen al de totale scitM.de op^ 30 miljoen gulden. Volgens een van de directeuren van de groothandel van Wees en Weiss is de brand vermoedelijk ontstaan door kortsluiting maar ook is er sprake van het springen van een ketel. Er werken 200 mensen in dit bedrijf. „Het is de grootste ramp die de meer dan 200 jaar oude broederschap in Zeist heeft getroffen", aldus ds. H. Bientz van de Evangelische Broedergemeente. In 1746 werd het broeder-, zuster- en weduwenhuis gesticht. Het broederhuis is nu volledig uitgebrand. Het gebou wencomplex, dat onder Monumenten zorg valt heeft grote historische waarde. De consequenties van de ramp voor de leden van de broederschap vallen nog niet te overzien. Men moet zo snel mogelijk de dakloze mensen onderbren gen, aldus ds. Bientz. Een hotel ter plaatse heeft overigens al hulp in dezen aangeboden. De directie van Wees en Weiss, de grootste textielgroothandel in Neder land, schat thans de totale schade op 35 miljoen gulden. Het bedryf is naar mededelingen van de directie, volledig door verzekeringen gedekt. Het voltallige personeel zal geduren de de komende anderhalf jaar salaris blijven ontvangen. Het grootste pro bleem voor de directie is hoe het te ver wachten verlies van het marktaandeel zo snel mogelijk op te vangen. Voorlopig zal een houten loods wor den gebouwd zodat men op korte ter mijn weer met althans de primaire werkzaamheden zal kunnen starten. Om half zes vanmorgen was de brand weer de vuurhaard, die de linkerflank van het gebouw urenlang bedreigde, meester. Op grote schaal zijn nu de na- blussingswerkzaamheden begonnen. Het Rode Kruis heeft een tentenkamp ingericht waar de tientallen brandweer lieden, politiemannen en vrijwilligers broodjes en koffie kunnen krijgen. Men heeft tot dusver geen gewonden hoeven te behandelen. DEN' HAAG Het is niet uitgesloten dat op 21 november de Haagse begraaf plaats Nieuw Eykenduynen in het open baar zal worden geveild. De particuliere begraafplaats heeft driehonderdduizend gulden hypotheek verleend aan de North Western Pacific Hypotheek Bank in Amsterdam. Met deze hypotheek op haar onroerend goed garandeert zij de schuld van een onbe kende derde. De bank wil nu overgaan tot veiling van het onroerend goed, om dat rente en aflossing niet op tijd wor den voldaan. De inzet is ongeveer honderdduizend vierkante meter grond, waarop achttien duizend huurgraven en enige duizenden koopgraven liggen. Tevens is er het cre matorium van de Haagse Crematorium Vereniging gevestigd. Omdat Den Haag gebrek heeft aan begrafenisruimte is het niet uitgesloten dat de gemeente vóór de veiling bemid delend zal optreden. Gezegd wordt dat de hypotheek op naam staat van de Haagse Crematorium Vereniging, die in de loop der jaren door „Ockenburgh" is overvleugeld. ADVERTENTIE VLAARDINGEN Twee buitenlandse zeeschepen zonken gisteravond ln de Nieuwe Maas na een aanvaring by Vlaardingen. Alle 74 opvarenden van beide schepen onder wie twaalf passagiers wer den ongedeerd en droog gered. Ook dertig koeien brachten het er levend af. Met vletten van de Rotterdamse Roeiersvereniging Eendracht werden de meeste opvarenden van boord gehaald. De geredden vonden gastvrij onthaal in de Bot lek by de scheepswerf Verolme waar de kantine ter beschikking was gesteld. Op het achterdek van de Hornland stonden dertig voor de Azoren bestemde koeien. Zij werden losgesneden en nadat zij in het water terecht waren gekomen, werden zij door de roeiers naar de wal getrokken en in een weiland gedreven. De reserveveerboot Hoofdingenieur Van Elzelingen die uit Maassluis werd ge stuurd om de dieren over te nemen, behoefde geen dienst meer te doen. In korte tijd snelden vijftien sleep boten toe na het alarm dat om half acht het Franse schip President Pierre Angot (2746 brt) en het Westduitse schip Hornland met elkaar in aanvaring waren gekomen. Zij drukten de twee honderd meter van elkaar liggende schepen zover mogelijk naar de noorder- wal. Doordat het vloed was, konden zij niet voorkomen dat de gehavende sche pen steeds dieper zonken. De President Pierre Angot had een gat in de voorpiek en stak met haar schroef boven water. Het schip maakte slagzij en dreigde te kapseizen. Er waren bergingsvaartuigen in de buurt om te proberen met hun pompen erger te voorkomen. Het Hamburgse vrachtschip Horn land, waarop ook de passagiers zaten, had in de Beatrixhaven een lading stuk goed ingenomen en was op weg naar Ponta Delgada op de Azoren. Het Franse schip kwam uit Bayonne met een lading zwavel en was bestemd voor de Waal haven. De aanvaring gebeurde op korte afstand van de toegang naar de Botlek. AMSTERDAM Veel ziekteverzuim van buitenlandse arbeiders wordt ver oorzaakt door verkeersongelukken, zo constateert dr. Th. van Erp, arts b(j de medische dienst van Philips, in het blad Medisch Contact. Hij vindt dat er landelijk meer moet worden gedaan om van de buitenlandse arbeiders geoefende weggebruikers te maken. Er zijn ernstige ongelukken gebeurd doordat buitenlanders zich met een fiets of bromfiets in het drukke stadsverkeer begaven, terwijl zij nauwelijks konden rijden. Dr. Van Erp vindt het gevaarlijk dat bepaalde categorieën buitenlandse arbeiders in ons land een autorijbewijs krijgen op vertoon van het rijbewijs dat zij in hun land behaalden. ADVERTENTIE VAN STOMERIJ EN SCHOENMAKERIJ Door de ingebruikname van de nieuwe fabriek te ELST zijn ze Fabriek en kantoor ELST - Elsterstraatweg 30 Tel. 08377—203 Kostuum 4.95 Herenzolen en hakken SCHIPHOL Cécile Dreesmann en de Amerikaanse ruimtevaarder Walter Schir- ra kwamen gistermorgen met hetzelfde toestel uit New York aan op Schiphol. Cécile Dreesmann keerde terug van haar eerste expositie in de Verenigde Staten. Schirra was op doorreis naar Miinchen, waar hij een financiële vergadering zal bijwonen. JERUZALEM Een groep vooraan staande Arabieren in Cisjordanië (het door Israël bezette gebied ten westen van de Jordaan), heeft in een verkla ring opgeroepen tot de vorming van een Palestijnse regering, die belast moet worden met het bestuur over een Ara bische staat, bestaande uit Cisjordanië en de strook van Gaza, met het ooste lijk deel van Jeruzalem als hoofdstad. De betrekkingen tussen deze Pale stijnse staat en Israël zouden gebaseerd moeten zijn op „goede nabuurschap". Bij een conflict tussen Israël en de Arabische landen, zou een strikte neu traliteit in acht moeten worden geno men. De groep Arabieren, die onder leiding staat van de vluchteling dr. Hamdi Tadji Faroeki, wil drie delegaties uit haar midden kiezen om het plan tegen over de leiders van de Arabische lan den toe te lichten. Als het wordt afge wezen, zou zowel in Cisjordanië als in de strook van Gaza een volksstemming moeten worden gehouden. Volgens de verklaring moet de nieu we staat alle Arabische vluchtelingen in beide gebieden omvatten, alsmede al le andere Arabieren die daarom vragen. De staat zou de eerste vyf jaar onder directe bescherming van de Verenigde Naties moeten staan en daarna onder die van de Arabische Liga. De grenzen van de nieuwe staat zouden, met enkele wijzigingen, die van het verdelingsplan voor Palestina moeten zijn, dat de Ver enigde Naties in 1947 hebben opgesteld. De Arabieren willen de Joden vrije toegang verlenen tot de klaagmuur, die in de „Palestijnse hoofdstad" zou komen te liggen. Als Israël weigert, wil de groep Jeruzalem tot „open stad" ver klaren, met een verbod voor Joden om er grondbezit te verwerven. De opstellers van het plan verbergen niet hun bezorgdheid over de ontvangst die hun voorstel zowel in Israël als in de Arabische landen, vooral in Algerije, Syrië, Irak en Egypte, ten deel zal val len. ADVERTENTIE Zeer geschikt voor conferen ties (100 personen) en diners (80 personen). Stijlvolle om geving en gerenommeerde keuken. Onderlangs 10.Tel.08300-27141 (Van onze weerkundige medewerker) A

De Vallei | 1967 | | pagina 1