IN EDERVEEN HET GESPREK VAN DE DAG Kwestie rond schoolhoofd is nog niet uit de wereld Ook kerken nu in geschil gemengd 55 JAAR GETROUWD Leden Overbergs Belang genoten van reisverhalen CANDIA'S CLUBGEBOUW WORDT EIGENDOM VAN GEMEENTE RHENEN Bioscopen in Arnhem Weekagenda Arnhem Ouders Verbod GVVV-feestavond op 17 november a.s. STV-Climax I! verloor verrassend Gespreksgroep AR- kiesvereniging bijeen Weaving-dames leden eervolle nederlaag Domein voor doe-het-zelvers Kinderen zongen in Papiamento MARKTEN Benoemingen Ouderavonden nu gecombineerd (Van een onzer redacteuren) EDERV EEN „Ik wil nu gaan proberen het hele schoolbestuur achter me te krijgen". Dit standpunt neemt de heer H. van de Pol, die per 1 maart 1968 is benoemd tot hoofd van de School met den Bijbel aan de Schras, in, nu is gebleken dat zijn verkiezing binnen het schoolbe stuur tot verdeeldheid heeft geleid. M 1ST u uw dagblad DE VALLEI? 1055C 11079 ZATERDAG 28 OKTOBER 1967 Vier leden van het schoolbestuur hebben voor zijn benoeming gestemd, de drie overigen waren er tegen. Een van de argumenten van de tegenstemmers was, dat de heer Van de Pol vóór de bestuursvergadering waarin zijn benoe ming aan de orde kwam, enkele bestuursleden benaderd had om min of meer aan te dringen op zijn verkiezing. Daarnaast heeft ook het feit, dat het nieu we schoolhoofd niet in Ederveen, maar in Barneveld naar de kerk gaat, een rol gespeeld. Het schoolbestuur bestaat uit drie leden die behoren tot de Gereformeerde Gemeente, twee leden die bij de Ned. Hervormde Kerk zijn aangesloten en eveneens twee, die lid zijn van de Oud Gereformeerde Gemeente. De heer Van de Pol, die drie jaar on derwijzer in Ederveen is, heeft waar schijnlijk bij zijn benoeming kunnen rekenen op de steun van twee van de drie bestuursleden van Gereformeerde zijde. De derde man, de heer D. J. Vlastuin, voorzitter van het schoolbestuur en lid van de Gereformeerde Gemeente van de Ederveense predikant ds. D. L. Aan- geenbrug, koos geen partij voor de heer Van de Pol, omdat deze niet in Eder veen kerkt, maar 's zondags naar de Heden, zaterdag BIOSCOOP Luxor-Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Ridder Pardaillan". Morgen, zondag BIOSCOOP Luxor-Theater Veenendaal, 15 uur: „Ridder Pardaillan" en 19.30 uur: „Angélique, markiezin der Engelen". TENTOONSTELLING Raadhuis Veenendaal tot en met 4 no vember, dagelijks 918 en 1921 uur, zaterdags 1417 en 1921 uur: Expo sitie „Het beeld van de mens". Zondag gesloten. VEENENDAAL Gistermorgen open de Kelderman's Bouwbedrijf N.V. een nieuwe afdeling van het bedrijf aan het Verlaat 57: „Doe-het-zelf Kelderman Veenendaal". Om tien uur gingen de deuren open van deze gezellige winkel voor knutselaars en hobbyisten.1 Er is letterlijk alles te vinden op doe-het-zelf gebied. Bouwdozen voor model-vliegtui- n en meubels, vele soorten verf, ac cessoires voor auto's, een grote sorte ring scharnieren, schroefjes, gereed schap en haakjes vormen slechts een kleine greep uit de grote voorraad. In het ruime magazijn achter de winkel is een nog grojete voorraad opgeslagen. Het magazijn kan in de toekomst zo nodig ook bij de verkoopruimte getrok ken worden. In de huidige verkoopruim te heeft men een goed overzicht over de verschillende afdelingen in tegenste ling tot vele andere doe-het-zelf zaken, die dikwijls een wat rommelig karak ter dragen. „Doe-het-zelf Kelderman Veenendaal" komt ook nog met een primeurtje. Een reinigingsmiddel voor de w.c., dat boven in de waterbak aan gebracht moet worden. Een half jaar lang werkt dit middel, dat aanslag voor komt. VEENENDAAL Door de openbare Rijk van Gaasbeekschooi werd een ou deravond belegd in gebouw „Het Tref punt". De belangstelling voor deze ou deravond was zo goed, dat de zaal tot d« laatste plaats bezet was. Aan de or- zing wegens het verplicht aftreden van enkele bestuursleden. Na de pauze voer den leerlingen van de derde, vierde en vijfde klas enkele schetjes op. Als nieuwe bestuursleden werden ge kozen mevr. Van Stekelenburg, mevr. Thung en de heer Blanksma. De aftre dende bestuursleden, de heer Hopman en voorzitter Slieker werdeja door waar nemend voorzitter de neer Cloo harte lijk toegesproken en mochten een ca deautje als herinnering aan het werk in de ouderraad in ontvangst nemen. Ook het hoofd der school, de heer Stee gen dankte de scheidende bestuursleden voor de hulp, die hij vaak van hen ge had heeft. Mej. Gerritsen, een der onderwijze ressen aan de Rijk van Gaasbeekschooi overhandigde de heer De Boer, die en kele maanden geleden met pensioen ging, een fotoboek met foto's uit de Bij het optreden van de kinderen oogstten vooral die van de vierde klas veel succes. Onder het motto: „Pappa ik wil een man hè", werd een program ma van liedjes in het Engels, Spaans, Italiaans en Papiamonto gebracht. Ook de „Gouden Gans" van de leerlingen van de derde klas en de „Dolle kinder kennis" van die van de vijfde klas kreeg veel bijval. Aan het eind van de avond dankte de scheidende voorzitter, de heer Slieker, voor hetgeen door de kinderen en onderwijzers gepresteerd was. preek van ds. Verhoef in Barneveld gaat luisteren. Een andere sollicitant, de Ederveense onderwijzer Van de Bor, bezoekt de kerk van ds. Aangeenbrug wel en vandaar dat de heer Vlastuin veel eerder bereid was zijn kandidatuur te steunen. „Ik handel naar eer en geweten", zei de heer Vlastuin later. De twee hervormde leden van het schoolbestuur hebben de heer Van de Pol wel gestemd en het is eveneens aan te nemen, dat de beide Oud-Gerefor meerde schoolbestuurders zijn benoe ming niet hebben gesteund. Al deze facetten rond de benoeming van het schoolhoofd zijn in Ederveen de laatste dagen druk besproken. Bel: tot 17.30 uu. van 17.30 19.30 uur Zaterdags 16.30—17.30 uur. Een aantal ouders van Jcerlingen. die de School met den Bybel bezoeken, kwamen maandagavond zelfs byeen ten huize van veehouder P. Kastelein, om de kwestie te bespreken. Er werd een lyst met handtekeningen aangelegd om aldus de kandidatuur van de heer Van de Pol te onderschry ven. De kerkelijke verdeeldheid heeft in het verleden het overleg binnen het schoolbestuur al vaker bemoeilijkt. De huidige kwestie heeft nu ook de aandacht getrokken van de kerken en verwacht wordt dat er binnenkort ook van deze zijde uitspraken zullen komen. De heer P. Kastelein heeft het inmid dels opgenomen voor de heer Van de Pol. Hij heeft zich in de zaak gemengd, hoewel hij geen bestuurslid van de school is, omdat hij vindt, „dat het recht zijn loop moet hebben..." Zijn vrouw zei gisteren: „Het is scha delijk om de heer Van de Pol zo te be handelen. Twee maanden na zijn benoe ming heeft hij nu nog zijn definitieve aanstelling niet in zijn bezit. Hij is een man, die zonder meer in zijn recht staat... het is verschrikkelijk om hem zo te bekladden...'" De heer Van de Pol is zelf spaarzaam met commentaar. Gistermiddag was hij aanvankelijk wel bereid in zijn wo ning aan het Hootsenplein zijn visie op Voorstellingen dagelijks 14.30, 18.45, en 21 uur. REMBRANDT, Velperplein: „Bertrand in on(t)roerend goed". PALACE, Bakkerstraat, tot en met za terdag: „Reeperbahn bij nacht"; zon dag tot en met woensdag: „Gangster- Lady". SASKIA, Looierstraat: „Je leeft maar twee keer". LUXOR, Willemspleih, 14.30 en 19.30 uur: „De kanonnen van Navarone", zaterdag 23.30 uur: „Man, vrouw en het huwelijk", zondag 12 uur: „Cana da, het land der zwarte beren". STUDIO-A, Lange Wal, iedere middag 14.30 uur: „Geheim agent Fred Flint- stone". Iedere avond 18.45 en 21.15 uur: „Slaven". de gebeurtenissen te geven, maar hij kreeg plotseling bezoek van de heer Kastelein, die hem min ott meer een spreekverbod oplegde. Het nieuwe schoolhoofd weigerde toen ook zijn medewerking te verlenen aan het maken van een foto, hoewel hij die aanvankelijk wel had toegezegd. De heer Van de Pol vertelde wel, dat de zaak volgens zijn mening al grotendeels is uitgepraat. Gisteren is een verslaggever van een Edes Dagblad door de heer Kastelein de deur uitgezet. De veehouder eiste van hem, dat hij zijn bronnen voor een publikatie die een dezer dagen in het betreffende blad verscheen, zou noe men. Toen de journalist hier niet op inging zette de heer Kastelein hem zijn huis uit. Gisteravond is er door de ouders on der leiding van de heer Kastelein op nieuw een vergadering belegd. De kwestie lijkt nu uit te draaien op een kerkelijk geschil tussen de (syno daal) Gereformeerden van ds. Verhoef (en van de heei Kastelein) en de („uit getreden") Gereformeerden van ds. Aangeenbrug, tot wie de voorzitter van het schoolbestuur, de heer D. I. Vlas tuin behoort. De oude School met den Bijbel in Ederveen; stenen middelpunt van een geruchtmakend geschil. VEENENDAAL Ter afsluiting van de viering van haar vierde lustrum or ganiseert voetbalvereniging GVVV op vrijdag 17 november in gebouw Eltheto een feestavond. Deze avond, met caba ret en muziek, is toegankelijk voor de junioren, senioren en donateurs van de Veenendaalse club. Voor de GVVV-toekomst zal de ont spanningscommissie een speciale feest avond beleggen. EDERVEEN Eiermarkt: Aanvoer ca. 900.000 stuks. Prijzen grote f 14,- tot f 15,-, en kleine f 12,- tot f 14,-. Han del traag. VEENENDAAL De wedstrijd tus sen de twee sterkste teams in de eer ste klas, RTTV 1—STV-Climax 2 is nogal verrassend groot door eerstge noemde gewonnen. Het werd 8-2 en de ze uitslag hadden eigenlijk weinigen verwacht. Van Breenen was goed op dreef en won van alle drie tegenstanders. Voor al tegen Van Eist léverde hij een goede prestatie door in de eerste game een 12-18 achterstand weg te werken. Van de Brink verloor van Van Dam en De Kleuver maar Van Eist wist met zijn serveerballen geen raad en moest dan ook met een nederlaag genoegen ne men. Van de Broek tenslotte won in 'n mooie gelijkopgaande partij in 3 games van Van Eist. Tegen De Kleuver had hij in de eerste game weinig moeite,- maar de tweede game moest tot 25-23 worden verlengd, voordat de zege veilig was. Ook tegen Van Dam werd het drie games en ook nu trok de RTTV-speler aan het langste eind. Het dubbelspel werd ook weer een overwinning voor het koppel Van Bree nen en Van de Broek, al was ook hier in de tweede game een verlenging no dig. Maandagavond ontvangt STV-Climax STV-Climas bezoek van Tios 2 en dit kan een overwinning voor de Veenen- dalers worden, vanmiddag om 5 uur, krijgt STV-Climax I bezoek van Blauw wit uit Almelo, dat momenteel met slechts 1 winstpunt hekkesluiter is. RH EN EN Maandag 30 oktober zal het vijfenvijftig jaar geleden zijn. dat in het oude gemeentehuis aan de Vismarkt door de toenmalige ambte naar van de burgerlijke stand Willem Baars het huwelijk werd voltrokken tussen Sara van der Vliet en Jaco bus Vos. De heer Vos, bijna tachtig jaar en diens echtgenote van vijf en zeventig, wonen in het bejaardencen trum ,,De Tolie kamp"Zij hebben zes kinderen drieëntwintig kleinkin deren en twee achterkleinkinderen. Van de vijf dochters en de ene zoon van het echtpaar, woont de jongste in Canada. De heer Vos is ruim vijftig jaar werkzaam geweest bij de firma Van Wijngaarden in Rhenen, waar hij ge durende een reeks van jaren magazijn chef was. Hij werkte slechts een paar jaar bij een andere baas. Dat kwam omdat door de oorlog de fabrieks panden van de firma aan de Van OVERBERG Donderdagavond hield de vereniging „Overbergs Belang" haar ontspanningsavond in de lagere school aan de Haarweg. De heer Dirksen uit Maarsbergen vertelde iets over de on derontwikkelde gebieden. Tevens werd over dit onderwerp een film vertoond. Ter inleiding vertelde de causeur, dat hij op verzoek in december '64 was mee gegaan met een expeditie naar de bin nenlanden van Afrika, namelijk naar Kenya, Tanzania en Oeganda. In 't eer ste gedeelte van de film werden de aan wezigen geconfronteerd met de rijke RHENEN De sportvereniging „Candia '66" zal zeer binnenkort de bouw van haar clubhuis, dat door de leden is gebouwd op de aan de gemeente Rhenen toebehorende kleedgelegenheid, staande op het gemeentelyk sportpark kunnen afronden. Alhoewel het Candia-bestuur dit clubhuis zelf heeft gebouwd en gro tendeels zelf heeft gefinancierd, is het clubhuis, doordat het op gemeentegrond is gebouwd, eigendom geworden van de gemeente. Burgemeester en wethouders hebben gezocht naar een juridische mogelijk heid om de vereniging een langdurig gebruik van dit clubhuis te garanderen. Daartoe is een concept-huurovereen komst opgesteld, die de volledige in- KESTEREN De rijkstuinbouwcon- sulent van het schap Arnhem, ir. C. J. Hooiman, is met ingang van 1 november benoemd tot directeur van het Uitvoer en Controlebureau voor Tuinbouwpro- dukten. Met de waarneming van de huidige functie van ir. Hooiman is met ingang van gelijke datum benoemd P. Kooiman, rijkstuinbouwconsulent voor bedrijfseconomie te Kesteren. stemming heeft gekregen van het Can dia-bestuur en die komende dinsdag avond in de gemeenteraad ter sprake wordt gebracht. Uit de verder voorwaarden van de conceptovereenkomst blijkt nog, dat de vereniging in het gebouw, op de aan grenzende voetbalvelden, frisdranken en zwakalcoholische dranken en ver snaperingen mag verkopen, tegen rede lijke en gebruikelijke prijzen. Verkoop van alcoholhoudende drank is vanaf 1 uur vóór of tijdens competitiewedstrij den niet toegestaan. Verder verplicht het bestuur van Can- dja '66 zich aan de in Rhenen geves tigde sportverenigingen, daaronder in beginsel te verstaan de verenigingen welke zijn aangesloten bij de gemeen telijke sportraad, ontspannings- en ver gaderruimte te bieden in het gehuurde op billijke en redelijke voorwaarden. Door Veenendaals straten bewoog zich vrijdagmiddag een wat zonder linge bruidsstoet. Achter de auto waarin het jonge paar was gezeten reed op het eerste gezicht een recla me-auto. Bij nadere beschouwing was deze volgwagen een rijdende annonce die het huwelijk bekend maakte van Cel en Charlie oftewel van mej. A. W. Roor en de heer M. Slotboom. Achter het stuur van de wagen zat een clownachtige figuur, die wel het meeste plezier van het hele geval had. STADSSCHOUWBURG Zaterdag 28 oktober, 20.00 uur: Gelders Opera- en Operettegezelschap, „Vik- toria und ihr Husar". Dinsdag 31 oktober, 20.00 uur: Nieuwe Nederlandse musical „De Stunt". MUSIS SACRUM Maandag 30 oktober, 20.00 uur: Arn hemse vereniging voor kamermuziek met Arthur Balsam, William Kroll en Benar Heifetz (het vroegere Alberni- trio). Werken van Beethoven, Marti- nu en Schubert. jnderdag 2 november, 20.00 uur: Het Gelders Orkest o.l.v. Leo Driehuys, m.m.v. Bart Berman, piano, werken van Gould, Ravel en Dvorak. THEATER AAN DE RIJN Zondag 29 oktober, 20.30 uur: The Royal Shakespeare Company met „The actor at work". KORENBEURS Zondag 29 oktober: Kamercabaret De Foekepot met „Er wordt gebeld". schakeringen van de natuur van dit we relddeel, waarbij een en ander werd uit gelegd en toegelicht. Het tweede gedeelte toonde de bevol king in haar doen en laten. Het werd spoedig duidelijk, dat de Afrikaanse en Westerse bevolking over dezelfde din gen heel verschillend kunnen denken. Heel interessante merkwaardigheden bracht de heer Dirksen naar voren, on der meer, dat de zwarte bevolking niet de leeuw, maar de olifant als de ko ning der wildernis beschouwt, omdat zij niet wordt aangevallen door de leeuw. Bij de behandeling van de bevolking vertelde spreker dat de pigmeeën drei gen uit te sterven door een gebrek aan verantwoorde voeding en geneesmidde len. Het is een heel eigenaardig volk en het zijn stuk voor stuk meester met pijl en boog. De uitwerking yan het gif (waarvan de samenstelling door hen geheim wordt gehouden) uit hun pijlen is zo snel, dat het binnen de minuut de dood tengevolge heeft. De mannelijke bevolking wordt doorgaans niet groter dan 1.20 en de vrouwen een meter. Met grote spanning werd het leven van de aldaar aanwezige wilde 'dieren in de vrije natuur gevolgd. Door tijdsop- metingen had men geconstateerd, dat de meerkat een snelheid kan ontwikkelen van maar liefst 120 km per uur. Na de pauze nam de heer Dirksen de aanwezigen mee op één van zijn andere reizen, n.l. naar Ceylon bij India. Met cijfers toonde hij aan, welke belangrijke plaats dit eiland inneemt op het gebied van de export van thee, kopra, rubber en vooral kruiden. Op de film kon men zien, dat de olifanten tam worden ge maakt, daar zij het werkkapitaal vor men voor vooral het agrarisch gedeelte van de bevolking en tevens meedoen bij processies etc. Praktisch alle die ren zijn daar min of meer heilig, waar bij de koe bovenaan staat. Dat dit een geweldige remming betekent voor de verdere ontwikkeling van India zal een •eder nu wel begrijpen, zo besloot de heer Dirksen. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd druk gebruik gemaakt. Om te kijken wat er was blijven hangen van hetgeen men gehoord en gezien had, stelde hijzelf hierover nog diverse vra gen, wat een verbluffend resultaat gaf. Deventer straat totaal waren vernietigd. Het echtpaar Vos geniet een uit stekende gezondheid. Bruid en brui degom zijn bijzonder goed te spreken over de verzorging in ,,De Tolle- kamp". Beiden zijn lid van het be jaardenkoor. Er kwamen al talrijke gelukwensen binnen, waaronder een prachtige kaart van burgemeester jhr. mr. Bosch rid der van Rosenthal met een bloemetje. EDE Op 1 november 's avonds acht uur beleggen de scholen Sterren- berg, Kernhem en kleuterschool Bet- tekamp 'n gezamenlijke ouderavond .in de kleuterschool (achter hotel Bui tenzorg). De heer Hille Kleinstra uit dia's vertellen over belevenissen uit Ruinen zal aan de hand van kleuren- kleuter- en kinderjaren. EDE. Ter voorbereiding van de binnenkort te houden ledenvergadering van de A.-R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" (onderwerp: de functionering der democratie) wordt op 31 oktober een voorgesprek gehouden. Via een rondschrijven is aan de leden, die voor deze voorbereidende discussie avond belangstelling hebben, gevraagd zich vóór 15 oktober j.l. bij het secreta riaat op te geven. De vergadering vindt plaats in het Gereformeerd Jeugdgebouw „De Open Haard" aan de Willem de Zwijgerlaan. VEENENDAAL Donderdagavond speelden de Weavingdames in de Amersfoortse sporthal tegen DOS 3. Het werd een spannende strijd, die zij zeker niet had behoeven te verliezen. In de eerste set moesten de Weaving dames het hoofd buigen voor het goede serveren van een DOS-speelster. Set stand 15-1. Dat dit geheel onnodig was bleek in de tweede set. Een wissel bracht Joke van Appeldoorn op de .serveerplaats, die Weaving, door harde zijwaartse ser ves, aan een 0-4 voorsprong hielp. Een time-out en gebrek aan ervaring brach ten haar echter van haar stuk. De DOS- dames kwamen weer terug, maar Weav ing maakt weinig foutep meer en liep uit naar 9-12. Enkele misverstanden in de verdediging van Weaving brachten DOS weer naast Weaving, dat door een goed afgeronde aanval nog op 12-13 kwam. Maar toen genoemde DOS-speel ster weer aan de serve kwam, was de strijd echter weer snel beslist. Setstand 15-13. Een onverdiende nederlaag, daar de Weaving-dames beslist beter speel den. Iri de derde set bracht dit dan ook het verdiende tegenpunt. De met volle inzet draaiende damesploeg. waarin vooral Truus Roks uitblonk, bleek nu de achter- stand, opgelopen door de bekende ser ves, te kunnen inlopen. Via 7-3 kwamen de dames op 11-11. Truus Roks bracht Weaving tenslotte door uitstekende ser ves, op 11-15. Door deze uitslag hebben de dames nu 4 punten uit 3 wedstrijden veroverd. Volgende week krijgen zij de kans re vanche te nemen op de dames van DOS 2. M LENTI&

De Vallei | 1967 | | pagina 3