KLM-dochter op Antillen zelf standig Beter contact bepleit arts-wijkverpleegster Orde scheppen in vuilafvoer Waarom is de Postgiro voor 1.500.000 rekeninghouders zo aantrekkelijk? s P0D DEMONSTRA TIE IN MADRID Wet op dierproeven in voorbereiding Politiek en t.v Sexocratrie Het koffiehuis „TWIGGY" IN JAPAN VAN ONZE LEESTAFEL Kritiek van NV V-hond op vrije lonen POSTCHEQUE- EN GIRODIENST Prof. Zijlstra krijgt Friese Persprijs Nabestaanden gesneuvelde Polen in Breda Rechtbank w il Teixeira nu niet failliet verklaren 1 Rechtstreeks Overal betalen Overal opnemen Rente tot 51 toe Boekhoud-gemak Geen kosten Wellicht per 1 januari 1969 Tilburg heeft nu 150.000 inwoners DRIE MILJOEN FRIENDSHIP Arrestaties na bedrog bij faillissement ONONTKOOMBAAR Schiitz voorzitter van Bondsraad ZATERDAG 28 OKTOBER 1967 SCHIPHOL De Antilliaanse Luchtvaartmaatschappij A.L.M., tot nu toe ..natuurlijke dochter" van de K.L.M., zal naar het rich althans laat aan zien. per 1 januari 1969 door de Antilliaanse regering worden geadopteerd en zal dan dus zelfstandig als nationale luchtvaartmaatschappij van de An tillen gaan vliegen. „Twiggy", het bekende Engelse ma gere fotomodel, toont in Osaka (Japan) een nieuwe creatie. Ze trok veel belangstelling van publiek en. fotografen. TILBURG Tilburg telt van vrijdag af 150.000 inwoners. Adrianus Jacobus van Weereld heeft dat getal volge- maakt; hij is in de nacht van donder dag op vrijdag geboren. Zijn vader, de 34-jarige constructeur Van Weereld, kwam zijn zoon gistermorgen aan geven. Hij kreeg de verrassing van zijn leven toen de ambtenaar van de bur gerlijke stand hem plechtig verzocht even mee te gaan naar het raadhuis, omdat zijn kleine Adrianus voor Til burg een historische baby was. Daar schreef burgemeester C. G. J. Becht de jongste Tilburger eigenhandig in. De kleine Adrianus kreeg van de gemeente een spaarbankboekje met f 500,De vlaggen werden uitgestoken van de ge meentelijke gebouwen en de V.V.V. trakteerde iedereen die via het station de stad binnenkwam op beschuit met muisjes. Dit heeft premier dr. E. Jonckheer, die daarmee een jarenlange inspan ning met succes bekroond ziet, giste ren bij zijn terugkeer n'aar Curacao op Schiphol medegedeeld. De KLM is met deze gang van zaken niet ontevreden, aldus de premier. Het Westindisch be drijf leverde de KLM vroeger niets an ders dan verlies op. „Toch ben ik er van overtuigd, dat gezien de progno ses die wjj over toerisme en lucht vaart bezitten de ALM op den duur een rendabel bedrijf kan worden", zo ver volgde dr. Jonckheer. De drie kleine en verouderde Convairs zullen worden verkocht. Er zijn gega digden voor. De premier verwachtte zelfs dat ze meer dan 3 miljoen gul den zullen opbrengen. Hun taak zal worden overgenomen door 2 verlengde Fokker Friendships en 2 DC-9-machines. Voor het overne men van de ALM fourneren de Antil len een som van 9 miljoen en boven dien ongeveer 14 miljoen, nodig voor de aanschaf van een nieuwe DC-9 straalmachine. Voor de aanschaffing van de twee Friendships en de tweede DC-9 heeft de premier tijdens zijn ver blijf in Nederland een financieringsre geling met een looptijd van 10 jaar we ten te verkrijgen, waarvoor de Neder landse regering garant staat. De KLM zal -iedere «mogelijke technische hulp verlenen. Bovendien zal de ALM ge bruik mogen maken van de „Know how", die de KLM bezit. De vernieuwing van de vloot gaat aan de overneming vooraf. Verwacht wordt, dat de twee Friendships reeds in mei van het volgend jaar zullen worden afgeleverd en dat in juli de beide DC-9-machines volgen. Uiteraard zal de KLM zonder veran dering de intercontinentale verbinding met de Antillen blijven onderhouden. Op de routes naar de VS blijft echter een vorm van samenwerking bestaan. Die komt er op neer, dat de KLM voor de ALM vluchten per DC-8 tussen de Antillen en New York gaat onderhou den, terwijl de ALM voor rekening van de KLM met een DC-9 op Miami gaat vliegen. Premier Jonckheer is in totaal ruim 3 maanden in Europa geweest, deels beroepshalve, deels voor verlof. Voor het eerst in zijn thans bijna 13-jarige carrière als premier heeft hij met zijn vrouw van een flinke vakantie langs de Middellandse Zee genoten. DEN HAAG Wegens bedrog in ver band met een faillissement heeft de Haagse politie de 42-jarige eigenaar van een drukkerij, de heer V., en de 58-jarige jurist J. B. uit Den Haag ge arresteerd. V. wordt ervan verdacht een bedrag van veertig- tot vijftigdui zend gulden onrechtmatig van een fail lerend reclame-adviesbureau naar de drukkerij te hebben overgeheveld. De jurist zou hem hierbij hebben geholpen. Het bedrog werd door de curator in het faillissement ontdekt, die aangifte deed. Zowel V. als B. zal voor de officier van Justitie worden voorgeleid. Beide verdachten zijn bekenden van de poli tie, V. wegens flessentrekkerij en B. wegens oplichting. AMSTERDAM Een van de midde len om de taak van de huisarts te ver lichten is het stichten van groepsprak- tijken, waarbij een aantal huisartsen in samenwerking met elkaar de totale last van de zorg voor de gezondheid voor een deel van de bevolking gaat dragen. Een dergelijke ontwikkeling heeft ver gaande gevolgen ook voor het werk van de wijkverpleegsters. Dit zei giste ren de directeur van het Nederlands Instituut voor Praeventieve Genees kunst in Leiden, dr. J. A. C. de Koek van Leeuwen, tijdens een reünie van de Sociale Academie in Amsterdam ter gelegenheid' var. het 40-jarig bestaan van de wijkopleiding. Volgens hem zal het in de toekomst onontkoombaar zijn, dat het werk van de wijkverpleegsters behalve door de Kruisverenigingen meebepaald wordt door de opname van de wijkverpleging in „Hometeams". De tijd is voorbij dat verschillende medewerkers onafhanke lijk van elkaar en zonder overleg hun zorg kunnen besteden aan dezelfde pa tiënt. In toenemende mate moet tijd uit getrokken worden om bevindingen uit te wisselen en met elkaar de koers uit te zetten, aldus dr. De Koek van Leeu wen, die er op wees dat daarmee het vraagstuk van de samenwerking en 't gezamenlijk dragen van verantwoorde lijkheid levensgroot opdoemt. Hij noem de het feit dat het begrip en respect van de arts voor de specificiteit van de verpleegkundige taak vaak te wensen overlaat, een ernstige hinderpaal om tot een werkelijke goede samenwerking te komen en tot een werkelijk besef, dat de verantwoordelijkheid van de zie ke mens in gezamenlijke handen be rust. Naar zijn mening zal er dan ook veel moeten veranderen, zowel in de opleiding van de arts als van de ver pleegster, wil men komen tot een wer kelijk goede samenwerking gebaseerd op wederzijds respect voor de eigen deskundigheid van de ander. Politiemannen in actie tegen studen ten-demonstranten in de Spaanse hoofdstad. Een gehelmde agent trekt een student aan zijn oor uit een auto; een collega opent aan de. andere zijde van de wagen de deur. Links op de foto (net zichtbaar) een waterkanon, dat werd gebruikt om blauwe verf naar de demonstranten te spuiten. De studenten steunen groepen arbei ders die betogen voor hogere lonen en het recht op eigen vakbonden. LEEUWARDEN De Friese Pers prijs is dit jaar door de Vereniging van Friese Journalisten toegekend aan prof. dr. J. Zijlstra, president van de Nederlandse Bank. De Friese Persprijs, bestaande uit een legpenning met oorkonde, wordt toegekend aan een Fries, die het afge lopen jaar veel in de publiciteit heeft gestaan en deze publiciteit heeft ge zocht, noch geschuwd. Vorig jaar werd de prijs voor de eerste maal toegekend aan ir. J. B. Ritzema van Dikema, hoofddirecteur van de Coöperatieve Condensfabriek in Leeuwarden, een van de promotors van het Amelander Dammenplan. BREDA Een groep van 37 Polen, nabestaanden van in Nederland tijdens de Tweede-Wereldoorlog gesneuvelde militairen, is gisteren in ons land aan gekomen. De Polen ztfn hier op uitno diging van het Nederlands Oorlogs>- gravencomité, dat garant staat voor reis- en verblijfskosten. De deelnemers aan deze „pelgrims tocht" die gistermorgen in Utrecht ar riveerden, reisden later door naar Bre da. Daar werden ze ontvangen en aan de gastheren, bij wie ze gedurende hun verblijf in Nederland zullen worden on dergebracht, voorgesteld. Breda heeft, zoals bekend, de bevrij ding te danken aan de eerste Poolse pantserdivisie, die op 29 oktober 1944 de stad uit handen van de Duitsers wist te krijgen. Hierbij sneuvelden 416 Pool se militairen, die begraven werden op de begraafplaats „Zuijlen" in Breda en in Ginneken. De Polen zullen vijf dagen in Breda verblijven. Vandaag worden ze officieel door het Bredase gemeentebestuur ont vangen en morgen zal de Poolse am bassadeur in Nederland hun in Breda een bezoek brengen. Op die dag zullen de graven van de gesneuvelde land genoten worden bezocht. Maandag en dinsdag worden excursies gemaakt naar enkele plaatsen in Nederland, onder an dere Amsterdam, Volendam en Den Haag. Op woensdag 1 november zal het gezelschap naar Polen terugkeren. AMSTERDAM De raadkamer van de Amsterdamse rechtbank heeft gis termiddag het verzoek tot faillietverkla ring van Teixeira de Mattos en de enig beherende vennoot, de ex-bankdirec teur, drs. F. (die in de gevangenis zit) niet ontvankelijk verklaard. De N.V. Cultuurmaatschappij „Auro ra" had het verzoek tot het uitspreken van het faillissement ingediend. Het bankiershuis en drs. F. verkeren in surséance van betaling. De vorderingen van Aurora werden door de twee be windvoerders van het bankiershuis be twist en zij staan ook volgens de cul tuurmaatschappij niet precies vast, zo dat de rechtbank overwoog dat Aurora vooralsnog niet geacht kan worden de schuldeiser te zijn. Voorts was er voor de rechtbank geen aanleiding om ambtshalve de surséance in te trekken, omdat op 15 december een crediteuren- vergadering oVer het al of niet verlenen van de surséance van betaling zal be slissen. DEN HAAG Staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga van Sociale Zaken en Volksgezondheid wil komen tot een wet op de dierproeven, waarbfi de bescher ming van het dier centraal wordt gesteld. Dit blijkt uit een voorontwerp van wet, dat de staatssecretaris om advies heeft voorgelegd aan de Centrale Raad voor de Volksgezondheid. Het ontwerp gaat uit van een stelsel van vergunnin gen en inspectie. Zonder vergunning zal het verrichten van proeven op die ren verboden zijn. Uitgangspunt van 't voorontwerp van wet is de gedachte, dat proeven op dieren alleen dan aan vaardbaar zijn, als zij het belang van de mens of het dier dienen. Hiervan kan slechts worden afgeweken ten be hoeve van een zeer gewichtig anderbe- lang. Vergunningen tot het nemen van proeven op dieren zullen zoveel moge lijk slechts worden afgegeven aan uni versiteiten, farmaceutische industrieën en bijvoorbeeld ziekenhuizen. Volgens het voorontwerp moet er naar worden gestreefd het betrekken van proefdieren van ongeregistreerde handelaren te voorkomen en het stelen van dieren voor verkoop als proefdier lYfet de dag nijpender en dreigender wordt in Nederland, het probleem waar bevolking en industrie hun vuil moeten laten. Onvoorstelbaar snel groeien de mas sa's afval die ergens moeten worden opgeborgen. Even hard vermindert de schaarse ruimte die daarvoor beschik baar is. Verreweg de meeste van onze negenhonderd gemeenten hebben nog maar voor- hooguit enkele jaren ruim te voor stortplaatsen. Internationale deskundigen Neder land is niet het enige land waar het vuil de mensen boven het hoofd dreigt te groeien zoeken al enkele jaren koortsachtig naar nieuwe methoden van afvalverwerking. Verbranden op grote schaal is, daar is men het over eens, de oplossing dvoor de naaste toe komst. A/oorshands echter is de bouw van verbrandingsinstallaties nog een kostbare zaak. Temeer daar de for mule voor de oven die bij elke hoe veelheid vuil tegen de laagste kosten het hoogste redenement biedt, nog niet geheel is uitgewerkt. Te verwachten is wel dat de prijs van verbrandingsinstal laties door de toenemende belangstel» ling en een groeiende markt de komen de jaren omlaag zal gaan. Voorlopig echter zal Nederland het grootste deel van huisvuil en industri eel afval nog moeten storten. Om welke hoeveelheden het gaat blijkt uit de cij fers die de hoofdinspecteur van de volksgezondheid, dr. N. J. A. Groen, van tijd tot tijd spuit. Dit jaar moet ons land 4,6 miljoen ton afval kwijt. Over een jaar of vijftien zal het om het dub bele van die kolossale hoeveelheid gaan. Tot nog toe verwerkt elke gemeen te haar eigen vuil, hetzij via een ge meentelijk reinigingsbedrijf, hetzij via een particuliere onderneming. Voor tientallen gemeenten wordt deze situa tie al op korte termijn onhoudbaar. Zij hebben er spoedig doodeenvoudig de ruimte niet meer voor om te storten zonder de volksgezondheid ernstig in gevaar te brengen. "Vooral daarom wordt het probleem van de vuilafvoer de laatste tijd steeds krachtiger naar voren gescho ven door de inspecties van de volksge zondheid. Behoedzaam de gemeen telijke autonomie mag niet worden aan getast wordt aangedrongen op in tergemeentelijke samenwerking. Uit een oorpunt van volksgezondheid is de situatie met elfhonderd stortplaat sen niet langer verantwoord. Als dat aantal kan worden teruggebracht tot circa driehonderd, worden betere ma chinale verwerking van het vuil, toe zicht en het voorkomen van ongewenste onhygiënische toestanden mogelijk. Het eerste succes op dit terrein is ge boekt in Gelderland, dat als eerste pro vincie in Nederland werkt aan 'n dras tische vermindering van het aantal stortplaatsen, van 135 tot dertien stuks. Het is de eerste aanbeveling uit een rapport dat enkele weken geleden is uitgebracht door een commissie die begin 1965 op aandrang van het provin ciaal bestuur was samengesteld. Voor zitter van de commissie was de Gelder se inspecteur van de volksgezondheid, drs. H. F. Louwe Kooijmans. IJet rapport doet een bruikbare me thode. aan de hand om te komen tot de broodnodige concentratie. Het geeft voorts een overzicht van de te verwachten ontwikkeling tot het jaar 2000. Het biedt tenslotte een Inzicht in de investeringen die men zich zal moe ten getroosten om te bereiken dat het vuil ook in de toekomst veilig uit de sa menleving wordt verwijderd. Gelderland zal, als de aanbevelin gen van het rapport volledig worden opgevolgd, tot 1980 voor negentig mil joen gulden moeten investeren in ver- brandingsapparatuur. Circa een derde van dat bedrag zal nodig zijn ter voor koming van luchtverontreiniging. Deze bedragen geven aan hoeveel geld Ne derland in de toekomst zal moeten op brengen om het vuilverwerkingspro bleem te kunnen klaren. Cprekender echter is de berekening die het rapport geeft van de kos ten van vuil verwij dering per woning. De hoeveelheid vuil per woning zal zich bij een gemiddelde bezetting van vier mensen ontwikkelen van 1,2 ton per jaar in 1970 tot onderhalve ton in 1980 en tot 1,8 ton in 1990. De kosten van verwijdering en verwerking (prijspeil 1966) lopen van gemiddeld 44 gulden op tot gemiddeld 83 gulden per woning per jaar. Dat betekent per week de prijs van één pakje sigaretten. Ter ver gelijking diene dat de gemiddelde riool belasting in Gelderland 115 gulden per woning per jaar bedraagt. Het Gelderse initiatief heeft al ge leid tot navolging. In Overijssel is sinds april vorig jaar op soortgelijke wijze een commissie aan het werk om orde te scheppen in de vuilafvoerpro blemen. In Noord-Brabant zal binnen kort een commissie worden gevormd. De zaak is voor alle provincies urgent En Gelderland heeft een schoolvoor beeld gesteld. tegen te gaan. In het voorontwerp zijn voorschriften opgenomen ten aanzien van verdoving of narcose en met be trekking tot het zo nodig na afloop van de proef doden van het proefdier, ten einde pijn of ernstig ander ongemak bij het dier te voorkomen. UTRECHT De algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond vindt 't onbegrijpelijk, dat het NVV met zoveel gemak het oude loonpolitieke systeem overboord heeft gezet. Weliswaar was het een moeilijk te hanteren stelsel, maar er stond echter eerst een recht vaardige verdeling ayn de armoede en later van de op gang gekomen welvaart centraal. Dit zei de voorzitter van de ANAB, de heer Sake van der Ploeg, gisteren op de najaarsvergadering van de vakgroep landbouw van zijn bond in Utrcaht. De heer Van der Ploeg ver klaarde dat de ANAB zich als enige bij het NVV aangesloten bond tegen het nieuwe loonpolitieke systeem heeft ver klaard. De ANAB heeft dit standpunt onder meer bepaald, omdat het NV geen zekerheid kon geven op welke wij ze de vakcentrale het teruglopen van het reële inkomen in 1968 zou kunnen voorkomen. De heer Van der Ploeg noemde de komende vrijheid in de Loonpolitiek on danks alle mooie woorden een situatie waarin de toevallig sterken meer te zeggen zullen hebben dan de zwakken en waarin het enge groepsbelang voor op zal gaan inplaats van de belangen van alle arbeiders. De vakcentrales die nen naar zijn mening de volledige werkgelegenheid voorop te stellen, want het zou een schijnsucces zijn als een enkele groep wat meer zou gaan ver dienen ten koste van 150.000 werklozen. Een behoedzaam stelsel van geleide loonpolitiek, desnoods gecombineerd met tijdelijke impopulariteit onder be paalde groepen arbeiders in de sterke bedrijfstakken, zou volgens de heer Van der Ploeg beter de rechtvaardig heid en alle arbeiders hebben gediend dan het nu overeengekomen stelsel. BONN De Westduitse Bondsraad heeft de nieuwe burgemeester van Ber lijn, Klaus Schütz, gisteren voor een periode van een jaar gekozen tot voor zitter. De ambtsperiode loopt van 1 no vember tot 31 oktober volgend jaar. Voor het voorzitterschap was deze keer West-Berlijn aan de beurt. ADVERTENTIE gemakkelijk betalings verkeer met 1.000.000 particulieren 500.000 winkels en bedrijven. Snel en efficiënt. (Elk jaar komen er nog zo'n 200.000 rekeninghouders bij!) Met de blauwe girokaart kunt u tegenwoordig bijna overal betalen. U kunt contant geld op nemen bij elk van de2250 post kantoren en -agentschappen, overal in Nederland (ook né 3 uur 's middags!). De particuliere rekeninghouder krijgt nl. 2 kascheques, elk voor max. f 500.-. Na inwisseling ont vangt u een nieuwe cheque thuis. U zit dus nooit zonder. U kunt van de giro zonder meer overschrijven op een spaarrekening bij de RPS - ook per automatische afschrijving. Terugboeking op uw girorekening is altijd mogelijk. Uw geld is dus niet geblokkeerd De snelle dagafrekeningen van de postgiro zijn uitvoerig gespecificeerd; naast het bedrag worden ook gironummer en naam van de begunstigde vermeld. Inlichtingen bij elk postkantoor. het grootste gironet van Nederland - volledig geautomatiseerd voor porti, overschrijvingen, kascheques en stortingen op eigen rekening. Dc politieke leiders, zullen zich heb ben aan te passen aan de televisie, zo- meent „Liberaal Reveil". Dat bete kent dat de leiders leiding moeten aan vaarden. Leiding van public relations- mensen, regisseurs en reclamedeskun digen. Want het maken van politieke reclame is even goed een métier als het maken van reclame voor hoestpas- tilles en luiers met een piasgootje. De laatste verkiezingen in ons land waren eigenlijk de eerste televisieverkiezin gen. „Funest had kunnen zijn dat één der partijen beschikt over een belang rijk groter aantal zenduren dan alle anderen samen. Funest had kunnen zijn, dat de oriëntatie van bepaalde commentatoren, ook bij de niet-PvdA- radio- en tv-organisaties vrijwel zon der uitzondering, nogal roze of rood is. Funest had kunnen zijn (en is het zelfs in sommige gevallen) dat klei ne. driftige featurepraters en com mentators een (te) grote vrijheid van handelen en standpunten inne- mén hebben en hun persoonlijke poli tieke oriëntatie kunnen uitdragen in de geenszins objectieve commentaar rubrieken. Bij diverse radio- tv-orga nisaties is geen sprake van 'n centra le, strakke, beginselvaste leiding en het autoritaire „wij menen" en „ik vind" en „ons standpunt is" wordt maar al te dikwijls gehoord uit de monden van lieden wier „meningen" wier „vinden" en „wier standpun ten" zeer persoonlijk zijn. Burgemeester Van Hall zou waar schijnlijk nooit gevallen zijn wanneer niet de hele kijkluisterende schare in Nederland aan het toestel kijkluis- teren had gezien hoe hij aan Mies boe zem uitschreide en hoe hij een tijd later een bepaalde bevolkingsgroep ten aanhore van de gehele natie aan duidde als „schorriemorrie". En de uitslag der verkiezingen zou anders zijn geweest, wanneer Vondeling een Cals-snorretje had en Den Uyl wat minder geaffecteerd praatte en wan neer Toxopeus had begrepen dat op vallende scherpzinnigheid belangrijk gevaarlijker is dan niet opvallende spitsheid en intelligentie. De oplossing? In elk geval wat poli tieke propaganda betreft ruggespraak houden met en leiding aanvaarden van ervaren bespelers van de publie ke opinie, begrijpen dat de tv-perso- nality iets anders is dan de persoon- zelf, en zich er rekenschap van ge ven dat de populariteit van Lyndon Johnson daalde omgekeerd evenre dig aan de frequentie van zijn tele visietoespraken. Johnson begreep dat en miniseerde zijn tv-optreden. Public relations is een vak. Er zijn goede public relations-adviseurs in Nederland, er zijn ervaren reclame- deskundigen. De politieke leiders be hoeven voor zover ze dat nog niet zijn geen acteurs te worden. Wel zullen ze want de invloed van de tv is en blijft groeiende onder strakke leiding van deskundigen moe ten leren hun ware persoonlijkheid in de huiskamers te brengen. Eerst dan zal de geloofwaardigheid van hen evenredig worden aan de eerlijkheid hunner doelstellingen. En dan kan tien minuten zendtijd, door de rege ring ter beschikking gesteld van een politieke partij, één keer goed en verantwoord gebruik, van méér waarde zijn dan de urenlange bewer king, die rijker bedeelde partijen slecht gebruiken of zouden (kunnen) gebruiken. Een juiste dosering van de goede medicijn werkt beter dan over dosering". „De Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming heeft veel nuttig werk gedaan. Zij heeft daarvoor te recht erkenning en waardering geoogst van de overheden en ook van de ker ken. De NVSH begint echter de laatste tijd, nu vele van haar doeleinden ver wezenlijkt worden, in haar ijver om eigen blijvende onmisbaarheid te be wijzen over haar doel heen te schieten, aldus de Leeuwarder Courant. Het blad vervolgt: Een voorbeeld daarvan vormde de manifestatie „Sextant" afgelopen za terdag in Amsterdam. De menselijke sexualiteit werd daar in enkele „sex- posities" tot een onderwerp voor stuns en grollen verlaagd. De NVSH-voor- zitster mevrouw Zeldenrust-Noorda- nus verkondigde er bovendien, dat de tijd van een aparte sexuele moraal voorbij is. Hier dreigt tekort te wor den gedaan aan het bijzondere karak ter van huwelijk en menselijke sexua liteit. Hier dreigt men ook een oude moraal weg te werpen, zonder er een nieuwe voor in de plaats te geven. De NVSH loopt gevaar, meegezogen te worden in 'n streven naar sexuele vrijheid, die ontaardt in ongebonden heid en normloosheid en tenslotte in een dictatuur van de sex. De publie ke markt wordt in Nederland de laat ste tijd overstroomd met sexualia. Nederland dreigt langzamerhand een soort sexocratie te worden met de NVSH als opperste leergezag, me vrouw Zeldenrust als hogepriesteres en Phil („Hoepla") Bloom als bloem der natie. Een sexocratie, waarin alles op sexueel gebied in naam van vrijheid en openheid gezegd en gedaan mag worden. Dat is geen sexuele hervor ming meer, maar sexuele misvorming. Bovendien wordt sexualiteit op die manier een stomvervelende zaak en daar is zij, zeker ook volgens de NVSH, nog te goed voor." Het vakblad „Horeca" steekt de lof trompet over het onvervalste Weense koffiehuis en trekt dan een vergelijking met het Nederlandse café: „Wij zijn in alle oprechtheid de me ning toegedaan, dat dat op de totaal verkeerde weg is. De hele dag die on verteerbare beatmuziek, kranten die meer over de grond zwerven dan dat ze ergens een goed en verantwoord plaatsje krijgen. Koffie niet altijd zeer goed. Haast nooit kleine en aan trekkelijke hapjes; een publiek dat tot op zekere hoogte „geselecteerd" is maar dan uitsluitend naar een be paalde rang of stand. En maar echt weinig cafés, die zich nog een heus koffiehuis kunnen noemen met kran ten, gerechtigheid en een aantrekke lijk meubilair. Meer krukken dan stoe len om op te zitten en die stoelen zijn dan nog vaak kortweg erbarmelijke „zitmeubels".

De Vallei | 1967 | | pagina 5