Ook luchtvervoer wordt belangrijker Weer arrestatie in spionage- kompint Spanning in pocketformaat 25. MODIEUS GRAPJE ACTIE TEGEN FRAUDE OP LANDBOUWGEBIED Lekasin DERTIG JAAR GEËIST TEGEN REGIS DEBRA Y WOVDSEND Biografie Over de 2 ren zen POLITIEK INVLOED UITOEFENEN OP LANGE AFSTAND ^nlealonl EEN KEIJZER TAPIJT Lijst met namen van gangsters in Chicago Wat lijmt meteen - laat nooit meer los? Krachtlijm Snelfix Europese Commissie wil: Havenstaking in Liverpool ten einde Oorlogsbodems van Rusland in Egypte Wie denkt er nu aan veiligheidsspeldenals het om ziekenhuis-opname gaat? Wie? Woudsendl Paus spoedig geopereerd IN WEST-BERLIJN „AGRESSIE" INGEDAMD GEEN VERRASSING PER METER2 de snelle en zekere pijnverdrijver DRIE PUNTEN SCHADEVERZEKERINGEN voor juist dat tikje méér zekerheid! ZATERDAG 28 OKTOBER 1967 RUSLAND WORDT MILITAIR MOBIEL MOSKOU De Sovjet-Unie begint met de Ver. Staten te concurreren in het uitoefenen van haar militaire macht op verre afstand van haar kusten. Lange tijd is Rusland een supermacht geweest, welke echter niet in staat was 0111 veel militaire invloed en daaniitvoortvloeiende politieke invloed uit te oefenen voorbij de bevoorradingswegen van zijn landstrijdkrachten. Thans ontwikkelt de Sovjet-Unie militaire mobiliteit. WEST-BERLIJN De talrijke arres taties in West-Duitsland van personen, die voor inlichtingendiensten achter het IJzeren Gordijn zouden hebben ge werkt is tot West-Berlijn doorgedron gen met de aanhouding van de 67-jari- ge ex-politieman Wilhelm Lehmann. Gisteren is bekend geworden dat Lehmann op 20 oktober in West-Berlijn is gearresteerd en gisteren naar de Bondsrepubliek is overgebracht. Tegen hem is al acht jaar een onderzoek aan de gang, dat tot voor kort zonder resul taat bleef. Lehmann wordt er van ver dacht Westberlijnse persoonsbewijzen te hebben geleverd aan talrijke Oost- duitse agenten. De arrestatie zou in verband staan met het spionagekomplot voor de Sov jet-Unie dat begin oktober op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Bonn werd ontdekt, na dé onthullingerf van de naar de Ver. Staten uitgeweken luitenant-kolonel Jewgeny Rönge. Ook zou de arrestatie van Lehmann te ma ken hebben met de aanhouding van de rijke Westduitse zakenman Hans-Heinz Porst, dinsdag j.l. in Neurenberg. Groot-Brittannië heeft de Sovjet-Unie meegedeeld het wegens spionage voor Rusland in 1961 tot 20 jaar veroordeel de Amerikaanse echtpaar Helen en Pe ter Kroger niet te zullen uitwisselen voor Gerald Brooke, een Brit, die in 1965 door de Russen tot vijf jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld. "ITan de uitgeversmaatschappij „West Friesland" in Hoorn kregen wij een zestal pockets toegestuurd uit de Witte Raven detective serie. De boek jes zijn stuk voor stuk detectives van het betere soort en bieden de lezer spannende lectuur. Van Edgar Wallace lazen wij „Gang sters in Londen", een van begin tot eind schokkend relaas van een groep meedogenloze misdadigers uit Chicago, die in Londen politie en publiek tot verbijstering brengen met hun golf van moord en chantage, waaraan verschei- denen ten prooi vallen. Dank zij het optreden van kapitein Jiggs Allerman van het recherchebureau van Chicago wordt de bende opgerold. Een bijzonder sterke detective. „Stil als het graf' is de titel van de detective die Mary Linn Roby schreef. Een beklemmend boek waarin een ac trice, geleid door jaloersheid op haar man David de koelbloedige moordena res wordt van haar echtgenoot. Alle ge volgen die deze daad met zich brengt worden spannend beschreven en vor men een reloas dat door zijn feiten af schuwelijk genoemd mag worden, maar tevens fascinerend. Zeer de moeite waardis ook van An drew Garve „Dood op Enkelspoor", waarin de twee zoons van Edward La- timer en diens aanstaande schoondoch ter, gedreven door de vaste overtui ging van de onschuld van hun vader achter de waarheid proberen te ko men met betrekking tot de beschuldi ging van aanranding en moord, waar voor de vader in de gevangenis zit. Zij bereiken hun doel. De wijze waarop, wordt in dit boek boeiend en sterk be schreven. Een spannende detective is „Kort sluiting" van Howard Fast. Het ver haal speelt in New York, waar een man een afschuwelijke belevenis heeft. Hij wordt bedreigd door een hem on bekende vijand en raakt totaal zijn ge heugen kwijt, zodat hij niet weet wie hij is. Hij probeert de zaken nuchter te stellen zo ze zijn maar komt steeds dieper in het moeras. Het leven wordt voor hem een grote nachtmerrie. De "thriller geeft een adembenemend re laas van de onmenselijke strijd tussen dood en waanzin. Goede Scotland Yard-detectives zijn ook „Gideon en de bom" en „Hoog be zoek voor Gideon" van J. J. Marric. George Gideon van Scotland Yard heeft in het eerste boek te zorgen dat tij dens algemene verkiezingen de- rust en orde bewaard worden en in het tweede boek heeft hij te waken voor de veiligheid van hoge staatslieden die Londen bezoeken. Allebei zaken, waar aan hij de handen meer dan vol heeft, maar wanneer hij bij zijn werk ook nog geconfronteerd wordt met activiteiten van de onderwereld is er voor een in specteur van Scotland Yard alle re den dag en nacht op zijn hoede te zijn. Marric komt beide keren tot een span nend verhaal. ADVERTENTIE De Amerikaanse mededeling dat Rus land zijn eerste vliegdekschip aan het bouwen is, duidt op een plan om de zeeën te gaan bevaren en de marine niet meer onder de bescherming te houden van oorlogsvliegtuigen met landbases. Een symbool van de Sovjet-kracht met mobiel politiek gebruik is het ma rine-eskader dat thans in de Middel landse Zee, een vroegere particuliere vijver van de Amerikaanse vloot, vaart. Tot nu toe is de Middellandse Zee de enige plaats waar het nieuwe Sovjet- potentieel geworden is tot daadwerke lijke politieke invloed. Op het ogenblik van spanning langs het Suezkanaal na de oorlog van het Midden-Oosten in juni, bood de eska dercommandant aan om „samen te werken met de Egyptische troepen voor het afslaan van agressie". Dit politie ke gebaar werd niet door een Russische militaire actie gevolgd, hoewel in Rus land gemaakte marinewapens belang rijk voor de Arabische landen zijn ge weest en gebruikt werden om de Israë lische torpedoboot jager Eilath tot zin ken te brengen. Andere symbolen van de mobiele Sovjet-kracht zijn de massale troepen transporten over lange afstand door de Sovjet-luchtmacht. De Sovjet-Unie blijft bij de Verenig de Staten ver achter in de mogelijkheid om zijn troepen in een buitenlandse po- liieke situatie neer te zetten. Maar terwijl Engeland zijn strijdkrachten besnoeit en overzeese bases verlaat, ko men de Sovjet-strijdkrachten op de tweede plaats wat deze politieke po tentie betreft, welke een ander is dan militaire aanvalskracht. De Sovjet-Unie is niet veel achter op de Ver. Staten in het vermogen om overal ter wereld kernvernietiging teweeg te brengen. De Sovjet-Unie was geografisch inge damd ten dele door anti-communisti sche militaire bondgenootschappen, die aan de Russen buitenlandse faciliteiten onthielden, ten dele door de gevoelig heden van de neutrale landen en ten dele door zijn eigen propaganda tegen Amerikaanse overzeese militaire bases, welke 't voor Rusland moeilijk maakte die ook te hebben. De beperkingen van de Sovjet-macht bleken de Kremlin-leiders acuut en scherp tijdens de Cubaanse crisis van 1962. Het ontbrak de Sovjet-Unie aan een marine-escorte voor haar raketten vervoerende vrachtschepen, dat dicht genoeg bij het toneel van het conflict kon komen om van nut te zijn. Weste lijke waarnemers menen, dat de zich nu ontwikkelde mobiliteit hoofdzakelijk een gevolg is van de Cubaanse crisis. In de vijf jaar die sindsdien zijn ver lopen heeft de Sovjet-Unie marine kracht voor lange afstand opgebouwd. Het bericht over de aanbouw van 'n vliegdekschip is voor die waarnemers niet als een verrassing gekomen. Ame rikaanse vloten worden gegroepeerd rond vliegdekschepen welker vliegtui gen en aanvalskracht bescherming bie den. Tot nu toe hebben de Russen voor bescherming tegen vliegtuigen en voor hun aanvalskracht vertrouwd op raket ten met grotere draagwijdte dan het marinegeschut. Het eskader voor de Middellandse Zee is voor het eerst in 1964 versche nen. Elk jaar werd het groter en de oorlog in het Midden-Oosten veroor zaakte een nog snellere uitbreiding. Hoewel dit eskader veel kleiner is dan de zesde vloot is het door de comman dant van deze vloot een „belangrijke dreiging gericht op de zesde vloot" ge noemd. Evenals de Amerikaanse oorlogssche pen wordt het Sovjet-eskader in inter nationale wateren bevoorraad en van brandstof voorzien door schepen uit thuishavens; nog maar een paar jaar geleden ontbrak het de Russische mari ne aan zulke bevoorradingsmogelijkhe den. De Russische zeelieden gebruiken Al gerijnse, Egyptische en Joegoslavische havens voor kustverloven, maar met misschien alleen de Egyptische haven Alexandrië als uitzondering worden die havens niet gebruikt voor bevoorrading. Sommige waarnemers in Moskou me nen, dat de Sovjet-admiraals graag ma rinebases zouden vestigen in Alexan drië of Mersel Kebir, de Algerijnse ba sis, die door Frankrijk is verlaten. Maar de Russische politieke leiders zouden daar tegen zijn vanwege de di plomatieke en propagandistische com plicaties welke eruit kunnen voortvloei en. Het luchtbrugvervoer van de Russi sche luchtmacht is de laatste jaren be langrijk geworden. Bij de plannen in het Pact van Warschau is men onlangs gaan rekenen op het Russische ver mogen, troepen en wapens snel naar een conflictplaats te sturen. In verband met het „recht van over vliegen" blijft het een probleem troe pen neer te zetten in landen buiten 't communistische blok. Dit is bijzonder duidelijk in het Verre Oosten. De Sov jet-Unie kan met koopvaardijschepen Noord-Viëtnam bereiken. Daarbij heeft zij haar oorlogsschepen ver weg gehou den van de enorme Amerikaanse zeven de vloot in dat gebied. Maar er is geen praktische route om naar Hanoi te vlie gen. Het vijandige China en de gevoe lige neutrale landen van Zuid-Azië blok keren deze weg. Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig, kleurecht. Gemak kelijk in onderhoud. (390 cm) v.a. POSTBUS 39 - HILVERSUM 133 CHICAGO Een burger-organisa tie in Chicago, de „misdaad-commis sie heeft een lijst gepubliceerd met 214 namen van de voornaamste misda digers in Chicago. Deze staat stond eens bekend als de hoofdstad van de misdaad; de Mafia heeft er nu nog een over miljoenen beschikkende organisa tie van afpersers en andere misdadi gers. De organisatie wil honderdduizend exemplaren van het boek in de stad aan de markt brengen. De lijst is sa mengesteld aan de hand van dossiers van politie, rechtbanken en regering. Dertien personen worden als leiders van het misdaadsyndicaat in Chicago beschouwd, onder wie Antonio Accar- do, een tijdgenoot van Al Capone, Paul Ricca, die in 1958 tot negen jaar werd veroordeeld wegens belastingontdui king, Sam Giancana, beschouwd als het hoofd van het syndicaat tot hij vo rig jaar naar Mexico uitweek en Ed ward Vogel, eveneens medewerker van Al Capone. Vogel werd in 1960 door een senaatscommissie beschuldigd lid geweest te zijn van een bende die met automaten manipuleerde. De lijst bevat ook de namen van 42 zaken, waaronder restaurants, bouw bedrijven en motels die als dekman tels voor het syndicaat dienen. De meeste personen die in de lijst genoemd worden kunnen niet vervolgd worden omdat het in Amerika geen wetsovertreding is wanneer men „lid" is van de georganiseerde misdaad. De leiders yan het syndicaat zijn erin ge slaagd zich tamelijk onbereikbaar voor rechtsvervolging te maken. De politie zal geen speciale acties onder nemen naar aanleiding van deze pu- blikatie. ADVERTENTIE Hiir-Hii»! De Franse mode-ontwerper Jaques Esterei heeft weer wat aparts: mode- ontwerpen in de kleur van je hond, ook als die gespikkeld is. Voordat er zich nu een heleboel mensen gaan opwinden willen we even vermelden, dat Esterei voor deze creaties niet de huid van Dalmatische honden heeft gebruikt; hij liet het stofje gespikkeld bedrukken. DEN HAAG Naar de voorlichtingsdienst van de Europese Gemeen schappen meldt heeft de Europese Commissie de regeringen van de zes ge- meenschapslanden in de vorm van een „aanbeveling" gevraagd, maatregelen te nemen ter voorkoming en bestrijding van fraude op landbouwgebied. ADVERTENTIE CAMIRI (Bolivia) De officier van justitie heeft gisteren de maxima le straf van 30 jaar geëist tegen de Franse marxist Regis Debray, die te recht staat wegens guerilla-activitei- ten in Bolivia. Debray (27), de Argentijn Ciro Ro berto Bustos en vier Bolivianen wor den door een vijf man sterk militair tribunaal berecht wegens moord, op stand en ondermijning. Officier van Justitie Remberto Iriarte eiste 20 jaar gevangenisstraf tegen Bustos, drie jaar en negen maan den tegen Salustio Choque en Vicente Rocoabado en drie jaar en vier maan den tegen Pastor Barrera. De vierde Boliviaan, Ciro Algarana, werd van rechtsvervolging ontslagen. De Boliviaanse wet kent de dood straf niet. Debray werd op 21 april door legereenheden gevangen geno men, enkele dagen nadat Guerilla's een legerpatrouille in een hinderlaag hadden gelokt. Debray zegt dat hij een journalist is die guerillaleider Er nesto Ché Guevara voor een tijdschrift moest interviewen. ^Juevara sneuvelde deze maand. Deze aanbeveling van de Europese Commissie volgt op berichten in het be gin van het jaar, dat E.E.G.-regels bij* de Europese handel in landbouwproduk- ten waren overtreden, onder meer door schijntransacties waarop ten onrechte uitkeringen werden geïnd. De Europese Commissie deelt mee, dat het ontdekken van belangrijke frau duleuze handelingen bij het handelsver keer in landbouwprodukten, het vraag stuk van de toepassing der landbouw- verordeningen in elk E.E.G.-land op bij zonder acute wijze aan de orde heeft gesteld. Gebleken is dat in verschillen de gevallen een grotere zorgvuldigheid bij de toepassing van de verordeningen en een strengere en veelvuldiger con trole de frauduleuze praktijken geheel of. gedeeltelijk zouden hebben verhin derd. De commissie voegt hieraan toe, dat de administratieve samenwerking tussen de zes regeringen slechts doel treffend kan zijn als het aantal instan ties dat in elk land met de uitvoering van de E.E.G.-verordeningen is belast zo klein mogelijk is. Op grond van deze overwegingen heeft de Europese Commissie de zes regeringen aanbevolen: 1. Passende instructies aan hun over heidsorganen te geven voor een strikte toepassing van de Europese landbouw- verordeningen, met name bij het ver vullen van de douaneformaliteiten; 2. Erop toe te zien dat de desbetref fende instanties nauw samenwerken; 3. Het aantal instanties zoveel moge lijk te beperken. LIVERPOOL De havenarbeiders van Liverpool hebben gisteren beslo ten het werk maandag te hervatten. Ze hebben veertig dagen gestaakt, waar door exportgoederen ter waarde van 150 miljoen pond sterling zijn blijven liggen. De vakbonden hebben een nieuw gegarandeerd loonsysteem aanvaard, dat een systeem vervangt, waaronder hoger loon werd betaald, maar alleen wanneer er werk was. De arbeiders zijn er niet geheel tevreden mee; een groot aantal stemde tegen hervatting van het werk. De staking was destijds uitgebroken tegen het advies van de vakbonden in. ALEXANDRIë Russische oorlogs bodems zijn gisteren de Egyptische ha ven Alexandrië binnengelopen voor, zo als het gezaghebbende bl?(j „Al Ahram" eerder meldde, een vriendschappelijk bezoek. Het blad had aanvankelijk ge meld dat de Russische schepen donder dag zouden aankomen, maar later weer gezegd dat het bezoek een dag was uit gesteld. ADVERTENTIE Ja, neem de ziekenhuiskostenpolis van Woudsend. Daar vindt u b.v. op staan: verpleeghuis na ziekenhuisopname vergoeding van kostprijs gedurende 180 dagen. Dat komt er op neer, dat niet u voor elke veiligheidsspeld hoeft „op te draaien", maar de maatschappij. U leest het in één oogopslag want kleine lettertjes zijn er niet bij op een Woudsend polis. Welke verzekering u ook sluit, er is juist dat tikje extra meeverzekerd, dat u voor onaangename verrassingen be hoedt. Van autopapieren-vergoeding bij een autopolis, tot architecten honorarium bij een brandverzekering. Schade af wikkelen? Super snel, dankzij moderne computer. Definitie van Woudsend: van deze tijd, oernederlandse degelijkheid, zonder juridische haarkloverijen datgene uit keren, waar u recht op hebt Vraagt u daar eens meer over aan de assurantie-tussen persoon, uw raadgever en pleitbezorgerl J^e Engelse schrijver Brian Crozler heeft in een juist verschenen bio grafie over Franco, de Spaanse dicta tor voor alles een beroepsmilitair ge noemd, aan wie het te danken is dat het fascisme in Spanje gebroken is, niet de dictatuur. Volgens de schrijver van „Franco", een biografische geschiedenis" is dat een prestatie van belang, gezien zijn verplichtingen tegenover de nazi's, en fascisten wegens de door hen verschaf te hulp in de Spaanse burgeroorlog. Franco begon reeds in 1928 met een „systematische bestudering van het communisme" waardoor hij zijn vijand leerde kennen en de ambitie kreeg deze te verslaan. JJoewel hij voor fascist wordt uitge maakt, wegens de hulp die hij kreeg in de burgeroorlog en wegens het oprichten van de Falange, was Franco volgens Crozier-„Nooit een werkelijke fascist, evenmin als hij ooit werkelijk monarchist of republikein was". Hoe wel hij hulp van Hitier aanvaardde, verschafte hij tijdens de tweede wereld oorlog onderdak aan duizenden Joodse slachtoffers van Hitier". „Boven alles was Franco beroepsmi litair, toegewijd aan handhaving van de discipline en orde, met minimale belangstelling voor constitutionele vor- FRANCO men en met een paternalistische op vatting over zijn plicht) jegens het vaderland", aldus de schrijver. Tn het boek wordt grote aandacht besteed aan de gespannen ver houding tussen de Spaanse dictator en Hitier tijdens de tweede wereldoorlog. Hitier zou in oktober 1940, tijdens een ontmoeting aan de Franse grens te Hendaye met Franco, om te trachten deze over te halen zich aan de zijde der as-mogendheden te scharen, de „ergerlijkste uren van zijn leven" heb ben meegemaakt. De „Führer" kreeg evenmin Franco's toestemming voor plannen tot een aanval op Gibraltar waarbij Duitse troepen door Spanje zouden moeten trekken. Later bekende hij tegen Mussolini, dat hij nog liever een paar tanden zou laten uittrekken, dan nog eens Franco te ontmoeten. \7blgens Crozier was Franco's be wind geschokt en woedend over het Duits-Russische pact van 1939 en werd de voorstanders van vriend schapsbanden met de nazi's een nog zwaardere slag toegebracht, door de Duitse aanval op het katholieke Polen. De betrekkingen tussen Spanje en Duitsland verbeterden echter onmiddel lijk met de Duitse inval in Rusland in 1941. „Er waren twee elkaar aanvullende redenen voor deze verbetering", aldus Crozier. „De eerste was, dat Duitsland nu tegen het bolsjewisme streed, dat Frankrijk altijd als de grootste vijand van het Westen had beschouwd, en de tweede dat, terwijl de Duitsers betrok ken waren bij het Oostfront, hun druk op de Spanjaarden verdween". Spanje's bijdrage in de strijd tegen het bolsjewisme bestond uit het zenden van de „blauwe divisie" onder gene raal Munoz Grandes en was een bewijs van dank voor de „Duitse broederlijke hulp in de burgeroorlog". TAe Russen waren over deze hulp al lerminst te spreken. Zij beweren, dat de „blauwe divisie" zich schuldig heeft gemaakt aan zeer wreedaardige behandeling van de Russische burgers, al moet men wel opmerken, dat het moeilijk moet zijn de SS in wreedheid te overtreffen. Franco moge dan al geen fascist zijn, dictatoriaal is hij wel en het subtiele verschil tussen een militaire er. een fascistische dictatuur heeft bij de talloze slachtoffers van zijn bewind weinig betekend in de wijze van be handeling of mishandeling. VATIKAANSTAD Welingelicht, zegslieden hebben gisteren bekend maakt, dat paus Paulus op 10 nove ber of zelfs nog daarvoor geoper zal worden aan de prostaat. Een kamer op de derde verdiep van het pauselijk paleis wordt op hr ogenblik als operatiekamer ingericht. Volgens de zegslieden zal de paus n de officiële sluiting van de Synode va- Bisschoppen geen officiële werkzaam heden meer verrichten. De paus hoep: vanaf morgen rust te houden om zie' voor te i>ereiden op de operatie. 4 5 V.

De Vallei | 1967 | | pagina 6