Wereldkampioenschap anker kader 47/1 Langerhorst in finale NOURILAX Prognose betaald voetbal Nog geen zaterdag-interlands in Veenendaal KNVB-voorzitter Remmers „Accommodatie sportpark bepaald onvoldoende" Wie zegt er eigenlijk dat u niet toe bent aan een Mercedes-Benz 200D? Bracke doet in Rome aanval op werelduurrecord Jumping Amsterdam luidruchtig van start De sporttoto Biljartinterland Belqië-Nederland Gerhard Müller voetballer van het jaar Nederlandse arbiters naar het buitenland Donner aan leiding Vitamine E gunstig voor atleten van Olvmoische Soelen Het moyenne kan me niet schelen" Opleving Zesdaagse van Frankfort van start gegaan Bierkistje werkt zacht en zeker bij verstoppingsproblemen Waarom u niet? Rijdt u meer dan 30.000 km per jaar? Dan ligt Mercedes-Benz grandeur binnen uw bereik. De zuinige dieselmotor van de 200 D maakt het mogelijk. Trouwens: als u zoveel op de weg bent hebt u recht op maximale veiligheid... recht op ruimte en comfort... recht op volledige auto- mobilistische voldoening. U bent rijp voor een Mercedes-Benz. Blijf niet kleven aan het verleden. Verken de toekomst. Maak volgende week een proefrit in de machtige Mercedes-Benz 200 D. Ervaar het zelf. Bel meteen de dichtst bijzijnde dealer. Er wacht een Mercedes-Benz 200D op u. dealer voor Apeldoorn e.o.: AUTOMOBIELBEDRIJF DE VRIES N.V. Apeldoorn, Amersfoortseweg 15, tel. 05760-15950 Harderwijk, Thorbeckelaan 47, tel. 034104255 ZATERDAG 28 OKTOBER 1967 SCHOLTE VERSLOEG BELG SCHRAUWEN MARSEILLE „Het moyenne kan me niets schelen. Het gaat nu al leen nog om de punten", zei Scholte tijdens „rust" in zijn partij tegen Ton- ny Schrauwen. Op dat moment leek de Eindhovenaar onbedreigd maar wel in een behoorlijk aantal beurten te gaan winnen: de stand was 70-165 in negen beurten. Hij heeft niet kun nen vermoeden hoe zeer zijn uitlating veel later bewaarheid zou worden. Want toen Scholte tenslotte zielsge lukkig de laatste carambole maakte, stonden er 24 beurten op het score bord.... De voorspoedige ruststand was geen juiste indicatie geweest voor het verde re verloop van de zenuwenoorlog tussen het kleine Belgje en de hevig transpi rerende Nederlandse kampioen. Beiden waren geïrriteerd aan de tafel geko men omdat hun gezamenlijk protest te gen deze indeling („dat is alleen maar gedaan om Marty te bevoordelen. Zij verwachten, dat wij elkaar zullen af slachten", was de Nederlands/Belgi sche mening) was afgewezen. Daar naast heeft Schrauwen altijd grote angst voor Scholte. En daarom opende de Belg met carotte. Een ijzeren ca- rotte, die uiteraard door Scholte niet onbeantwoord werd gelaten. Schrauwen's zwakke moreel kreeg 'n nog diepere deuk toen Scholte in zijn zesde beurt met louter „plaatsen" 59 punten scoorde en die liet volgen door 27 en 28. Na die laatste produktie volg de de pauze, die overigens een ware omwenteling bracht. Want toen het spel hervat werd, kon Scholte geen caram bole meer maken en uit zijn vier poe dels putte Schrauwen de kracht voor explosie van 134 uitstekend gespeelde punten in de vijftiende beurt. Opeens waren de rollen weer omgekeerd. Schrauwen leidde met 244-170 en Scholte gebaarde op zijn stoel hoe ho peloos hij zich voelde. Maar omdat Schrauwen na deze nieuwe recordreeks geen tweede vuist meer kon maken, liep alles nog anders dan men had ver wacht. Heel langzaam voegde de Belg nog enkele tientallen caramboles aan zijn totaal toe tot hij in zijn 23e beurt op 282 was gekomen. Scholte, die bij verlies zeker geen kans meer op de titel zou maken, brak toen door de inzinking heen met een serie van 46. Nog was er voor Schrau wen niets aan de hand maar toen de Belg hierna weer slechts vijf punten maakte, voltrok Scholte het vonnis met een slotserie van 66. Wellicht heeft de onmin met de Fran- AMSTERDAM Het eerste onder deel van Jumping Amsterdam, de tien de aflevering van het internationale concours hippique in de RAI, is vrij dagmiddag gewonnen door Sie mPrui- kemaker met Medrano. Pruikemaker maakte de snelste tijd van de 18 deel nemers, die het nationale springcon cours foutloos voltooiden. Het jaarlijkse indoor concours hippi que in het Amsterdamse RAI-gebouw is wat luidruchtig van start gegaan, 't Nationale springconcours dat het eer ste nummer was van drie dagen paar- desport in de grote hal, werd begeleid door getimmer aan nog niet voltooide stands en het rumoer van schoolkinde ren, de toegang was gratis. Het waren schoonheidsfoutjes, zoals het ontsteken van de neonverlichting in het parcours van een van de ruiters. Op het resultaat hebben deze kleine oneffenheidjes geen enkele invloed ge had. Na een rustige aanloopperiode, waarin het tempo laag lag of de fou ten en weigeringen elkaar snel opvolg den, kwamen pas aan het eind van het programma de sterke nationale combi naties in de ring. Tjeerd Velstra was met Baccarat na een driftig gereden parcours de eerste kandidaat voor de prijs van 225 gulden. Hij werd echter verdrongen door Pruikemaker, die met Medrano een perfect parcours reed. Velstra kreeg nog een kans met Lady Be Good. Hij reed bijzonder scherp vertrouwend op de springkracht van zijn Lady, die toch twee seconden op Pruikemaker en Medrano achterbleef. Den Haan die in het bovenste deel van de s^artlijst met Edward een redelijke tijd had gemaakt, maar niet foutloos bleef, was met Gratia Maura nog een ernstige bedrijging voor de tweede plaats van Velstra. Een erg ruim be meten aanloop naar de laatste hinder nis kostte hem echter gedeelten van 'n seconde en zijn kans op de tweede plaats. De uitslag: (parcours 519 meter, 10 hindernissen met 13 sprongen, maxima le hoogte 1.30 meter, toegestane tijd 89 seconden): 1. Pruikemaker (Wassenaar), met Me drano, O fouten 63,5 sec.; 2. Velstra (Marssum), Lady Be Good, 0 ftn, 65,5 sec.; 3. Den Haan (Wateringen), met Gratia Maura, 0 ftn, 65,6 sec.; 4. Vel stra met Baccarat, 0 ftn, 68,4 sec.; 5. Kouwenberg (Woensdrecht), met Aris- tocratio, 0 ftn 68,5 sec.; 6. Müller (Heemskerk), met Johnny, 0 ftn, 69,3 sec.; 7. Brugman (Almelo), met Another Lady 0 ftn, 69.5 sec.; 8. mej. Van Gor- kom (Tilburg) met Gita, 0 ftn, 70,9 sec. Het concours hippique, is vrijdag avond voortgezet met een internatio naal springconcours op tijd. De uit slag (parcours 525 meter, 12 hindernis sen, maximale hoogte 1.40 meter, 14 sprongen, toegestane tijd 90 sec) luid de: 1. Schockemöhle (W. Did.), met Pes- goe, 0 straf punten 69 sec.; 2. Hayes (Ierl.), met Ardmore, 0-71.3; 3. mevr. Brian-Grago (Austr.), met Spring Fe ver, 0-76.4; 4. Moizard (Fr.), met Orphe, 0-77.3; 5. Gerard Maathuis (Ned.), met Germaan, 0-82.7; 6. Pessoa (Braz.), met Canca Geiro, 3-76.1; 7. Wiltfang (W.- Dld.), met Daemon, 4-65.9; 8. Hernal- steen (Belg.), met Lars, 4-71.6; 9. Jan Maathuis (Ned.), met Fliegette, 4-73.9. se arbiter, die een volgens Scholte los liggende bal „vast" bleef tellen de Eindhovenaar de nodige injectie gege ven voor deze laatste krachtsinspan ning. Hij maakte zich in ieder geval goed kwaad en in zo'n bui heeft Schol te al eerder verrassende prestaties ge leverd. Scholte had zijn kans op de titel be houden al moet hij om dat waar te maken zijn resterende partijen dan wel winnen en moet Marty bovendien nog tegen iemand anders struikelen. De Fransman was overigens de lachende derde bij het duel pussen Schrauwen en Scholte want omdat hij zelf in zes beurten van Muller had gewonnen (hij kreeg overigens zes keer de ballen van de Duitser op een presenteerblaadje en dat Marty ondanks die cadeautjes nog niet hoger kwam dan een serie van 79 zegt ook weer alles over zijn toch wel matige spel) steeg zijn algemeen ge middelde tot 36.91. Daarmee staat hij meer dan twintig punten hoger dan Scholte. Eveneens ongeslagen in de 3e ronde bleef Galvez, die in negen beur ten over de voortdurend falende Japan ner Kobayashi heenliep. Marty vestigde in zijn partij tegen Muller met 40.- een wereldrecord par tijgemiddelde. De serie van 134 in zijn partij tegen Scholte betekende een we reldrecord voor Schrauwen. De stand na drie ronden luidt: 1. Marty 2. Galvez 3. Schrauwen 4. Scholte 5. Berardi 5. Müller 7. Hibon 8. Kobayashi 6 105 36.91 6 117 26.47 134 17.74 99 14.22 61 10.06 48 10.— 47 6.91 26 5.78 De eerste uitslagen van de vierde ron de zijn Kobayashi 119 22 24 5.40 Berardi 300 22 100 13.63 Hibon 205 19 82 10.78 Galvez 300 19 113 15.78 De overige partijen van de vierde ron de zijn ScholteMarty en Schrauwen Muller. MEXICO CITY Dick Langerhorst drong vrijdag door tot de finale van de 200 meter vlinderslag. Hij finishte in de tweede serie als tweede achter de Russische ontdekking Sergio Konov. De tijden waren resp. 2.15.1 en 2.15.6. In de andere series was alleen de Amerikaanse oud - wereldrecordhou der Carl Robie sneller dan Langer horst (2.15.1), zodat de Hagenaar zich samen met de Mexicaan Gabriel Alta- mirano als derde kwalificeerde voor de eindstrijd. De uitslag was: 200 m. vlinderslag heren (vier se ries, de snelste acht plaatsen zich voor de finale): lste serie: 1. Jean Louis Micard (Fr.) 2.24.3.: 2. Thomas Arusoo (Can.) 2.28.4. 2de serie: 1. Wergio Konov (Rusl.) 2.15.1.: 2. Dick Langerhorst (Nederl.) 2.15.6. Derde serie: 1. Carl Robie (Ver. St.) 2.15.1; 2. Satorhi Maruya (Jap.) 2.19.3; 3. Raul Villagomez (Mex.) 2.24.9. Vierde serie: 1. Gabriel Altamirano (Mex.) 2.15.6; 2. Thomas Becerra (Co lumbia) 2.21.4. DEN HAAG Twee van de drie hoofdprijswinnaars van sporttoto 15 voorspelden tevens de eerste twaalf uit slagen goed, zodat zij behalve een aan deel in de eerste prijs ook nog een ge deelte van de tweede prijs voor zich konden opeisen. De cijfers voor sport toto 15 luidden: aantal deelnemers 683.576; bruto inleg 957.502,20 gld; prij- zenbedrag 315.976 gld. Eerste prijs: 173.786,80 gld, 3 deelne mers bruto 57.929 gld; tweede prijs: 94.792,80 gld, 76 deelnemers bruto 1247 gld; derde prijs: 47.396,40 gld, 63 deel nemers, per kolom 730 gld. ANTWERPEN De traditionele bil jartwedstrijd tussen België en Neder land georganiseerd door de Antwerpse vereniging de „Boerinnekens", wordt zaterdag 4 november in de Vlaamse havenstad gespeeld. Het programma voor de vier onderdelen is: anker ka der 47/2: Florent de Jonghe (Belg.) Jan Bessems (N.) 250 caramboles; bandstoten: Ludo Dielis (B.)Hans Vultink (N.) 200 caramboles; anker ka der 71/2: Tony Schrauwen (B.)Tiny Wijnen (N. 300 caramboles; drieban den: Raymond Ceulemans (B.)Henny de Ruyter (N.) 60 caramboles. FRANKFURT Spitsspeler Gerhard Müller van FC Bayern München is door Westduitse sportjournalisten met grote meerderheid uitgeroepen tot „voetballer van het jaar". Müller kreeg 264 van de 550 uitgebrachte stemmen. Op de tweede plaats kwam Franz Bec- kenbauer, die in 1966 „voetballer van het jaar" was. De ranglijst van 1967 is als volgt: 1. Gerhard Müller (Bayern München) 264 stemmen; 2. Franz Beckenbauer (Bayern München) 101; 3. Willy Schulz (Hamburger S.V.) 89; 4. Sepp Maier (Bayern München) 26; 5. Lothar Ulsass (Eintracht Braunsweig) 16; 6. Helmut Halier (Bologna) 9; 7. Walter Schmidt (Eintracht Braunsweig) 9; 8. Joachim Basa (Eintracht Braunsweig) 7; 9. Horst Wolter (Eintracht Braunsweig) 7; 10. Uwe Seeler (Hamburger S.V.) 3. ADVERTENTIE EREDIVISIE VolendamFeyenoord 2 DWS—DOS 3 Sittardia Telstar 3 MVV Go Ahead 1 FC Twente ADO 1 PSV Fortuna '54 2 Xerxes/DHC NAC 1 Sparta Ajax 3 GVAV NEC 1 EERSTE DIVISIE Vitesse FC VVV 1 RBC Eindhoven 1 Willem II RCH 1 Alkmaar/Zaanstreek Heracles 3 Haarlem FC Den Bosch 2 Elinkwijk SVV 3 Velox SC Cambuur 2 DFC Blauw Wit 1 Holland Sport HVC 1 TWEEDE DIVISIE Baronie Wageningen 3 Heerenveen Helmond Sport 3 Gooiland ZFC 3 Limburgia EDO 1 PEC Zwolse Boys 1 AGOVV NOAD 3 Fortuna VI. Roda JC 1 Excelsior Hilversum 1 SC Drente Veendam 2 Hermes DVS de Graafschap 2 De wedstrijden met ervoor komen voor op toto 16, die met ervoor op toto 17. VEENENDAAL „Het is niet mijn bedoeling iets ten kwade van Veenendaal te zeggen, maar voor een zaterdag interlandwedstrijd is er bepaald onvoldoende accommoda tie op het sportpark Panhuis." Dat zei ons dezer dagen de KNVB-voorzitter van de sec tie zaterdagvoetbal, de heer Fokke Remmers. Dat daarbij een overdekte tribune een zeer belangrijke rol speelt wilde de heer Remmers niet ontkennen. „Zoiets is eigenlijk onontbeerlijk voor een dergelijke wedstrijd en er is al een respectabel aantal zaterdagclubs dat een tribune heeft. Daarnaast hangt het uiteraard ook af van de verdere accommodatie. Men moet er op ruime schaal gasten kunnen ontvangen en deze toeschouwers kan men nu eenmaal moeilijk een staanplaats langs de lijn aanbieden", aldus de heer Remmers. „Verder hangt de keuze van een terrein natuurlijk af van de uitnodigingen die we ontvangen van de verschillen de clubs. Voor Veenendaal acht ik het echter wel mogelijk dat er eens een districts wedstrijd wordt gespeeld." Het betoog van de heer Remmers komt er toch wel op neer, dat een za terdag-interland in de nabije toekomst nog niet zal plaatshebben op het sport park „Panhuis". Juist nu begin volgend jaar het Nederlands zaterdagelftal gaat uitkomen tegen Frankrijk, België, Saarland en Finland zou mogelijk ook Veenendaal eens aan een dergelijk eve nement kunnen toekomen. We moeten de heer Remmers overigens ruiterlijk toegeven, dat het uitermate moeilijk zal zijn om op enigszins verantwoorde wijze een zo belangrijke wedstrijd te or- FRANKFORT De wereldrecord houder op de 1000 meter hardlopen, Jürgen May, die onlangs van Oost- naar West-Duitsland vluchtte, heeft vrijdagavond het startschot van de 22e wielerzesdaagse van Frankfort gelost. Na vijf puntensprints lag het West duits-Belgische koppel Bugdahl-Sercu met 18 punten op de eerste plaats. Pe ter Post bezette met zijn ploeggenoot, de Zwitser Fritz Pfenninger met 11 punten de tweede plaats. ganiseren. Bij ongunstige weersomstan digheden zou het bij voorbeeld wel eens op een debacle kunnen uitlopen. Toch worden de wedstrijden van het Neder lands zaterdagelftal vaak in zeer klei ne plaatsen gespeeld, wanneer daar ten minste een behoorlijke accommodatie aanwezig is. In de eerste plaats dl«-ut gedacht te worden aan het te verw'-l'hten publiek. Tijdens de wedstrijden «m het lands kampioenschap, die dit Aar werden ge speeld op het sportpark Panhuis had het bestuur van DOVO de handen vol om de ongeveer vijfduizend bezoekers een redelijke plaats te kunnen bieden. Door de gunstige ligging trekt Veenen daal ongetwijfeld veel publiek, maar of er wel voldoende parkeergelegen heid te vinden is, moet worden betwijfeld. Communicatie-problemen zullen wellicht overwonnen kunnen worden, hoewel N.C.R.V.-verslaggever Frits van Leeuwen zich zeker nog zal herinneren dat hfl bij een wed strijd om het landskampioenschap met microfoon en al van een bierkistje tui melde op het moment dat hij de uit zending net wilde beginnen. Het antwoord op onze vraag aan de heer Remmers was zonder meer duide- ADVERTENTIE 4 m WgBÊÊÊÊÈKÊÊÊÊUÊÊÊXMmMM. MERCEDES-BENZ uw goede ster op alle wegen Bij inruil op een 200D valt de waarde van uw huidige auto ongetwijfeld mee. Vraag het onderstaande dealer. lijk: voorlopig denkt men er bij de KNVB niet aan om een zaterdag-inter land te laten spelen in Veenendaal, dat overigens een belangrijke plaats ge noemd mag worden in het zaterdagvoet bal. Mogelijk zou een overdekte tribune op het Panhuis Veenendaal in de we- rel van de sport nog méér aan impor tantie doen winnen.... MILAAN De Belgische wielren ner Ferdinand Brfccke heeft vrijdag be kend gemaakt, dat hij a.s. maandag in Rome een aanval gaat doen op het afstandsrecord in een uur. De vroege re wereldkampioen achtervolging zei, dat hij voor zijn recordpoging Rome in plaats van Milaan had gekozen we gens het slechte weer dat thans in de Noorditaliaanse stad heerst. Bracke heeft deze week enige dagen op de Vigorelli-baan van Milaan ge traind en was van plan om zijn poging a.s. zondag op die baan te doen. Maar er is te veel wind en vocht in Milaan, terwijl er in Rome geen wind en zon is. Bovendien zei Bracke, dat hij door de dichte mist niet op de open weg rond Milaan had kunnen trainen. Daarom had hij besloten zijn aan val op het record a.s. maandag op de Olympische wielerbaan te Rome uit te voeren. Wel meent hij dat de Vigorelli- baan van Milaan voor een recordpo ging beter is dan de baan van Rome, maar daar staat als tegenwicht het mooie weer in Rome tegenover. De Belg zal een speciaal rijwiel ge bruiken, dat minder dan zes kilogram weegt. Het rijwiel is speciaal voor Bracke vervaardig door een Italiaanse monteur. DEN HAAG De heer A. Aalbracht zal met assistentie van Belgische scheidsrechters zondag a.s. als scheids rechter fungeren bij de wedstrijd Bel gië BFrankrijk-B, die in Waregem wordt gespeeld. Voor de ontmoeting in het toernooi om de jaarbeursstedenbe- ker tussen Locomotive Leipzig en Voj- vojdina, die op 22 november wordt ge speeld is de Nederlandse scheidsrechter J. F. Dorpmans aangewezen. J. Regtop en D. J. Verbeek zullen als grensrech ter optreden. Verder zal P. B. Roomer leiding ge ven in de wedstrijd in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars tussen Spartak Travna en Torpedo Mos kou. De heer Roomer zal bij deze wed strijd, waarvan de speeldatum nog niet vaststaat, geassisteerd worden door de heren J. C. Vervoort en H. A. Klopper. VENETIË. Jan Hein Donner heeft de leiding in het schaaktournooi van Venetië met vijf punten. Het tournooi, dat 13 ronden telt, duurt tot 5 novem ber. De Russische wereldkampioen Tigran Petrosian en de Italiaan Giorgio Calap- so kwamen na zeven uur remise over een. De Oostenrijker Karl Robatsch ver sloeg de Italiaan Antonio Magrin in 61 zetten, terwijl een partij tussen de Ame rikaan Larry Evans en de Joegoslaaf Dragoliub Janosevic na 60 zetten en zeven uur werd afgebroken. Donner wordt in het voorlopig klasse ment gevolgd door Evans, Janosevic en Petrosian met vier en een half punt Robatsch heeft vier punten, de Hongaar Leventel Lengvel, de Zwitser Joseph Kupper en de Tsjech Ludek Pachman drie. De Italiaan Stefano Tatai, de Frans man Silvain Zinser en de Peruaan Es- teban Canal twee, de Italianen Enrico Paoli en Calapso anderhalf punt en de Italiaan Antonio Magrin een half punt. Evans en Janosevic hebben een partij minder gespeeld dan de anderen. TOKIO Een groep Japanse artsen is na een serie proeven tot de conclusie- gekomen dat een bepaalde dosis vita- mini-E gunstige resultaten heeft op de conditie der atleten van de Olympische Spelen, die volgend jaar hun krachten op grote hoogte zullen meten. De leider van de groep, dr. J. Yoe- nitsji Aoki, verbonden aan de Joenten- do-universiteit van Tokio, verklaarde dit op een bijeenkomst van sport medi ci in Tokio. De proenemingen hebben aangetoond dat vitamine-E een effectie vere uitwerking van zuurstof ten! gevol ge heeft en dat het tevens de melksap pen, die een moeheidsfactor van het bloed uitmaken, reduceert. Aoki verklaarde dat 20 lang? afstand- lopers van de universiteit, wier fysiek uithoudingsvermogen- „ongeveer gelijk" was, zich aan de proeven hadden onder worpen, die werden gedaan op de S000 meter hoge Norikoeraberg in Japan. De studenten hadden daar drie maanden vertoefd. Het experiment is het eerste in zijn soort geweest. De atleten werden in twee groepen verdeeld. Beide kregen dezelfde training en hetzelfde voedsel, maar bij een groep was hieraan vita mine-E toegevoegd. Na drie maanden was er een duide lijk verschil in de prestaties. Zo liepen de atleten, die de vitamine hadden in genomen, de 5000 meter ongeveer 30 seconden sneller dan die, wélke het zon-

De Vallei | 1967 | | pagina 7