Een kwart eeuw in de techniek en in het leven van één man als grommende honden vochten Amerikanen en Kussen in 1945 om een fel begeerde oorlogsbuit 'n groepje Duitse w W W Twee kanten... D, D IV ZIEZO Zaterdag 28 october 1967 De ruimtevaart is nu een kwarteeuw oud. Op de lanceerbasis van Cape Kennedy in de Verenigde Staten zal de rusteloze activiteit geen moment worden onderbroken, om bij deze mijlpaal in gepeins neer te knielen. Op het Sovjet-Russische ruimtevaartcentrum Baikoenoer zal waarschijnlijk zelfs niemand zich de betekenis van de eigenlijk toch wel fascinerende datum, 3 oktober 1942 realiseren. Ruimtevaarders kijken nu eenmaal vooruit. Zij leven in de ban van de „count down", het aftellen van de beslissende minuten voor de start van de volgende raket. Zij hebben geen tijd, zelfs geen behoefte, de blik naar het verleden te wer pen. Op deze regel zal waarschijnlijk één belangrijke uitzondering zijn: prof. dr. Wernher von Braun en zijn team van pioniers van Redstone Arsenal te Huntsville in de Amerikaanse staat Alabama. Zij hebben de gehele ontwikkeling van de ruimtevaart van het aller eerste begin af, meegemaakt én beheerst. Wernher von Braun, 55 jaar oud, is van- daag-de-dag een welvarend en welgedaan Amerikaans staatsburger een breedge schouderde man die door het leven gaat met een donkerblonde vrouw en aardige kinde ren. Hij heeft een forse bankrekening, een voortreffelijk geoutilleerd luxe kantoor, een bungalow, een krachtige Chrysler, kleuren- t.v. en een motorboot voor de vrijetijds besteding. Zijn werk: de voorbereiding van het Ame rikaanse A polio-project de expeditie van drie astronauten in een ruimte-cabine naar de maan. Zijn huidige baas: Lyndon B. Johnson, president der Verenigde Staten van Amerika. Wèl enig verschil met 25 jaar geleden! Toén was dr. Wernher Freiherr von Braun, 30 jaar oud, zoon van een minister, wel iswaar reeds een welvarend man, maar Duits staatsburger. Op de revers van zijn goed gesneden pak prijkte toen het ronde Nazi-partij-insigne met het hakenkruis. Hij had een behoorlijke accommodatie, werd bewierookt en benijd. Zijn werk: de bouw van een betrouwbare lange-afstandsraket om van bezet Frankrijk uit een vernietigend bombardement op Londen te ontketenen; om de mannen, vrou wen en kinderen in deze wereldstad te doden en hun woningen te verwoesten. Zijn baas destijds: Adolf Hitler, de „Führer" van het toen geheten „Groot Duitsland". y f ernher von Braun was de ma ker van 's werelds eerste zware raket, die op 3 oktober 1942 brullend omhoog ging op de basis Peenemünde op Use- dom, een eilandje voor de kust van de Oostzee, thans pal aan de Poolse grens. Ook het tijdstip van de geboorte van de ruimtevaart is nauwkeurig geregis treerd: De start had precies om 16.00 uur plaats. De raket, een veertien meter lang projectiel van het model „Aggregat 4", later berucht geworden als de V2 („Ver- geltungswaffe 2"), doorbrak de geluids barrière en legde in oostelijke richting boven zee feilloos een afstand van 190 ki lometer af. Drie mislukte starts waren eraan voor afgegaan. Maar toen op die stralend mooie herfstdag in oktober, moest ook de grootste twijfelaar wel erkennen, dat in het diepste geheim een revolutionaire ontwikkeling was begonnen. Een nieuw, geducht strijdmiddel was ontstaan. Een eerste stap was gezet voor de verovering van het mysterieuze heelal door de mens. Een uiterst agressieve propaganda en doordringende publiciteit hebben de ont wikkeling van de ruimtevaart de afgelo pen 25 jaar begeleid. Daarbij is Wernher von Braun onder fanfaregeschal omhoog getild als een moderne tovenaar, voor wie geen probleem ooit te groot is ge weest. De werkelijkheid is bijna onzicht baar geworden. Het is een uitgemaakte zaak, dat prof. Von Braun geenszins met bovenaardse gaven is gezegend. Op het gymnasium te Berlijn waren juist wis- en natuurkunde zijn zwakke vakken. Een ster was hij niet, hoewel hij de mensheid de eerste stap liet zetten in de ruimte-.. aar is zijn roem dan aan te danken? Hij is een slim organisator, een aanvoerder van een team, een doordou wer, een man die zich door niets en nie mand laat afhouden van het doel dat hij zich heeft gesteld op een bepaalde manier intelligent, koel, berekend. Deze eigenschappen, in één persoon verenigd, verklaren zijn succes en het succes van degenen door wie hij zich laat betalen. Hitier kreeg zijn V2. De president der Verenigde Staten krijgt ongetwijfeld een Apollocabine op de maan. Reeds eenmaal, in 1957, heeft Von Braun het Amerikaanse ruimteprogram ma uit een dreigende impasse geholpen. De in hem geïnvesteerde Reichsmarken en dollars zijn nimmer weggeworpen geld geweest. Raketten zijn eigenlijk reeds eeuwen oud. Al in de dertiende eeuw bestookten Chinezen de Mongolen met vuurpijlen, die als de verre voorlopers van onze raket ten mogen worden beschouwd. De actie radius en de nauwkeurigheid van die pri mitieve projectielen bleven echter binnen enge grenzen. Militaire deskundigen za gen er niet veel perspectief in. Aan ruim tevaart dacht alleen een enkele auteur van een avonturenroman. Pas in het Duitsland van Hitier, dat door het verdrag van Versailles van zijn artillerie was beroofd, ontstond een ont vankelijke sfeer voor experimenten die se rieuze mensen altijd hadden afgeschrikt. Zo kwam het eigenlijk, dat zich in mei 1945 in de nalatenschap van de „Führer" de vèrdragende raket met vloeibare stuw- stof bevond, waarmee de overwinning van het „duizendjarige rijk der Germa nen" niet, maar die van de interplane taire ruimte wel mogelijk is geworden. at is er om die nalatenschap gevochten! De overwinnaars betwistten elkaar als grommende honden de buit de Russen uit het oosten en de Amerika nen uit het westen. Het grote experimentele centrum Pee nemünde was bijtijds ontruimd. Alle ge heime werktekeningen waren weggestopt Vijfentwintig jaar geleden doorbrak in het Duitsland van Hitier voor het eerst een zware raket, gevuld met vloeibare stuw- stof. de geluidsbarrière Het was het begin van een verbazingwekkende ontwikkeling van de rakettechniek. Na de val van het Hitlerregime werd de research verplaatst naar de Sovjet-Unie en Amerika, in welke landen trouwens reeds veelbelovend eigen onderzoek was verricht. In een later sta dium hebben ook Frankrijk en Engeland hun bijdragen geleverd. Tenslotte heeft communistisch China zich geschaard in de rij van mogendheden, die over vèrdragende geleide projectielen beschikken. Een zware raket kan op twee manieren worden gebruikt: als oorlogswapen om vij andelijke objecten met een kernlading te vernietigen en als middel tot verovering van de ruimte, d.wj. voor wetenschappe lijk speurwerk met als uiteindelijk doel ex pedities naar andere planeten. Over enige jaren zullen de eerste astro nauten naar de maan vertrekken. Voorts is een miljarden verslindende bewapenings wedloop ontstaan, roet name tussen de Ver enigde Staten en Sovjet-Rusland, waarbij de laatste tijd ook het vraagstuk van de verdediging tegen raketten steeds meer de aandacht krijgt. Bovendien moet bescher ming worden gezocht tegen onverhoedse aanvallen met geleide projectielen vanuit China. Dit alles begon op 3 oktober 1942 op een eilandje in de Oostzee. in een niet meer gebruikte mijnschacht in de Harz. Voor de neus van de opruk kende Russen hebben de Amerikanen al les op het nippertje in de wacht kunnen slepen, inclusief de hersens en het geheu gen van Wernher von Braun en zijn be langrijkste medewerkers. De Russen moesten genoegen nemen met een tweede keus, doch ook die was ruimschoots voldoende om de legpuzzel compleet aan elkaar te passen. Na de oorlog konden derhalve zowel de Ameri kanen als de Russen de draad opnemen die Hitier machteloos uit zijn handen had zien glippen. Als 'n phoenix rees de raket-tovenaar omhoog uit de rokende puinhoop van het Derde Rijk. Wernher von Braun, die zich na de dood van Hitier te Hindelang in de Alpen vrijwillig en doelbewust toe vertrouwde aan 'n Amerikaanse patrouil le, werd geenszins als oorlogsmisdadiger voor een geallieerd tribunaal gevoerd. Hij had trouwens niet persoonlijk de ra ketten op de inwoners van Londen en Antwerpen afgevuurd, noch had hij per soonlijk de zweep gehaald over de poli tieke gevangenen, die als dwangarbeiders bezweken waren bij de serieproduktie van zijn V2 in de onderaardse fabriek te Nordhausen. Neen, prof. Von Braun had om in de terminologie van Eichmann te spreken „slechts de trein (voor Auschwitz) besteld". Hij werd door de Amerikanen niet slechts in leven gehou den, hij werd met alle comfort omringd om hem gunstig te stemmen jegens de overwinnaars. Von Braun heeft er nooit spijt van ge had, dat hij in 1945 voor de Amerikanen en niet voor de Russen heeft geopteerd. Het klimaat aan de voet van „Sauerkraut Hill" in Alabama is trouwens ook beslist aangenamer dan dat van Baikoenoer in de Kirgiezensteppe Foto-camera's in de koppen van gesteld de maan van heel dichtbij te te van een der grote kraters op de maan, waren er heel blij mee en noemden het „de straks, als de eerste mens zijn voet op de wachting nog een paar jaar duren zijn perk van een nieuwe verkeerstechniek, het tijdperk van de ruimtevaart!" De generaal voegde er ernstig aan toe: „Zolang de oorlog voortduurt, is onze ur gentste opdracht evenwel het snel gereed maken van de raket als wapen. De verde re ontwikkeling, die nu nog niet ten volle kan worden overzien, is een taak voor vre destijd". Generaal Dornberger heeft de woorden die hij in 1942 sprak zorgvuldig geboekstaafd in zijn naoorlogse publika- tie „V2 Der Schuss ins Weltall". Dank zij de voortstuwingskracht van zijn aarde eens van een heel ander boord van een verkenningsraket „keek", even achterom en zag dit beeld, waarop de het Arabisch schiereiland, een flink stuk onderscheiden. Zowel de beelden van de camera's feilloos naar de aarde geseind. raketten kreeg de mens ook de gelegenheid standpunt uit te zien. Een foto-camera aan op een hoogte van ruim 322.000 kilometer. Middellandse Zee zwarte vlek geheel links), Afrika, Europa en Rusland duidelijk zijn te maan als die van de aarde werden door de 'e raket van 1942 is de eerste van een hele reeks, die in de vorm van nauwkeurig op schaal vervaardigde mo dellen in de werkkamer van prof. Von Braun prijkt een indrukwekkend getui genis van 25 jaar pioniersarbeid. Steeds groter, steeds zwaarder, steeds krachti ger zijn zij geworden, doch ook in de nieuwste Saturnus-projecten herkennen wij duidelijk het oorspronkelijke ontwerp van Peenemünde. Dit bewijst, dat in de achter ons liggende periode logisch kon worden doorgebouwd op een stevig weten schappelijk en technisch fundament. Dit bewijst tevens, dat de verovering van de ruimte niet in de Sovjet-Unie of in Ame rika, doch inderdaad op een Duits eiland je in de Oostzee is begonnen. Op 3 oktober 's avonds was er na de geslaagde eerste vlucht een gezellig feest je in het casino van Peenemünde. Gene- raal-majoor dr. Walter R. Dornberger. de militaire leider van het project, hief het glas champagne en richtte het woord tot Wernher von Braun, zijn technische direc teur. „Wij hebben met onze raket 'n greep gedaan in de ruimte en voor het eerst de ruimte gebruikt als brug tussen twee pun ten op aarde. Wij hebben 't bewijs gele verd, dat raketvoortstuwing bij de ruimte vaart kan worden aangewend. Naast de begane grond, het water en de lucht zal voortaan ook de oneindige lege ruimte ingeschakeld worden bij 'n verkeer, dat continenten met elkaar verbindt. Deze 3e oktober 1942 is de eerste dag van het tijd- aarmede heeft hij wel afdoen de een eind gemaakt aan het sprookje dat Wernher von Braun en de zijnen eigenlijk een groep idealisten waren die de mens heid de weg naar de sterren wilden wij zen. Neen, zij waren en zijn gewoon een groep fanatieke knutselaars, niet geremd door gewetensbezwaren wat betreft de praktische toepassing van hun vindingen. Natuurlijk was een landing op de maan uit wetenschappelijk oogpunt interessan ter dan het wegvagen van een rij huizen in Londen maar zij hadden Hitier nu een maal nodig om te kunnen experimenteren, zonder door geldzorgen te worden ge kweld. Alvorens aan de verovering van andere planeten kon worden begonnen, moest jammer genoeg eerst worden ge holpen, de eigen planeet nog onbewoon baarder te maken. Trouwens ook later in Amerika en Sov jet-Rusland, in Engeland. Frankrijk en China zijn de militaire en zuiver weten schappelijke aspecten der raketontwik keling dermate in elkaar verstrengeld ge raakt, dat een scheidslijn niet bestaat. El ke raket die een satelliet in een baan om de aarde of de maan kan brengen, is ook in staat om met een atoomlading naar 'n vijandelijk doel te snellen. Alleen aan de oorlog en daarna de onafgebroken inter nationale spanning is de stormachtige evolutie bij de ruimtevaart te danken. 1 y a het succes van 3 oktober '42 te Peenemünde heeft de volgende fase precies vijftien jaar geduurd. Op 4 okto ber 1957 maakte Radio Moskou triomfan telijk bekend, dat een zware raket van Sovjetrussische makelij de eerste door raketten hebben de mens tot nu toe In staat zien. De maanv er kenner die deze foto knip- deed een heel goed schot. De geleerden foto van de eeuw". What's in a name.... maan bodem zet en dat kan, naar ver- we deze foto allang weer vergeten... mensen vervaardigde satelliet in een baan om de aarde had gebracht. De kunstmaan bleek een fantastische wetenschappelijke prestatie te zijn. Gehoorzaam draaide zij haar rondjes om de aarde, precies vol gens de aangekondigde dienstregeling. Opschudding in Amerika! De kleine Spoetnik was het concrete bewijs, dat in de Verenigde Staten een achterstand was ontstaan, dat het aan de nodige coördina tie had ontbroken. Slechts één man kon uitkomst brengen: Von Braun. In 1950 was in de Verenigde Staten het experimentele centrum Redstone Arsenal ingericht dat in alle opzichten op 't oude Peenemünde leek. Het uitbreken van de oorlog in Korea was eigenlijk de recht streekse aanleiding geweest om het Ame rikaanse raketonderzoek met kracht door te zetten. Niettemin werd Von Braun voortdurend gedwarsboomd door de te genstrijdige belangen van leger, lucht macht en marine en de industrie. Er was geen vaste beleidslijn, er was geen duide lijk nationaal werkprogram. Pas Spoetnik I is in staat geweest, aan de gevaarlijke rivaliteit een einde te ma ken. Het was daarbij louter en alleen aan Von Braun te danken, dat op 31 januari 1958 ook de Amerikanen met succes een kunstmaan konden lanceren. Het raketschot van 3 oktober 1942 is van dit alles het begin geweest. Het begin van een onthutsende weten schappelijke en technische krachtsinspan ning, die de mensheid nog altijd met schrik, ongeloof en ontzag vervult. Omdat we niet weten wat het worden zal.

De Vallei | 1967 | | pagina 9