Veenendaals - dagblad BRANDVERZEKERAARS STELLEN STRAKS BEDRIJFSLEVEN VOOR DE KEUS: Beter beveiligen of premieverhoging ZWARE AANVALLEN OP NOORD-VTËTNAM Buiten Russen vragen India hulp bij mogelijke landing van ruimteschip WIJ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Noors dorpje aan het schuiven In Zeist helft personeel na brand alweer aan het werk Brandstichter in Terneuzen sloeg voor 6e keer toe Nederlandse kustvaarder had 11.000 geweren aan boord inde Winston Churchill jr. kandidaat Na zes jaar voet aan wal Nieuwe aanpak na miljoenen- branden in Zeist en Emmen Goederentrein ontspoord Chauffeur werd verblind: twee wandelaars dood Onstandvastig weer LUCHTBASES EIS BRUGGEN AANGEVALLEN Aanwensel Loc Ninh NOODZAKELIJK GROOT AANTAL ANDER PAND INZAMELING JULIEN DUVIVIER VERONGELUKT Geheime lading ontdekt HEEL RAAR ANDERE HAVEN Sur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telet 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Ultg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonce» „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 30 OKTOBER I967 4Ie JAARGANG A Komt er weer een Winston Churchill in het Britse Lagerhuis? Een tussentijdse verkiezing in Gorton bij Manchester, op 2 november a.s., zal het antwoord geven. Op hel ogenblik is de 27-jarige conservatieve kandiaabt Winston S. Churchill, kleinzoon van de Grote Churchill, bezig aan zijn „verkiezingstoer". SAIGON Amerikaanse aanvalsbommenwerpers hebben zondag voor de zesde achtereenvolgende dag in het gebied van Hanoi en Haiphong zware aanvallen uitgevoerd. De aanvallen richtten zich voornamelyk op een VlIG-Iuchtbasis, een spoorbrug en andere belangryke installaties rondom de twee grootste steden van Noord-Viëtnam. Tüdens de aanvallen vochten de vliegers met supersonische MIG-21's maar volgens het Amerikaanse hoofdkwartier wist geen van beide partyen een voltref fer te plaatsen. Volgens het hoofdkwartier waren de Amerikaanse vliegers ook actief langs de grote spoorweg, die in noordweste lijke richting van Hanoi naar commu nistisch China loopt. Verder werd het vliegveld Yen Bai, 105 km ten noord-westen van de hoofd stad en een nabijgelegen spoorbrug be stookt. Een van de voornaamste doelen was echter de luchbasis Cat Bi, die zondag TTerten zijn fraaie figuren daar is ieder 't over eens maar wan neer ze zich in het hout onplezierig gedragen, kan het bosbeheer hen wel wègkijken. Men heeft hun schillen en schaven al vaak onder de loep geno men, maar over de oorzaak van deze slechte gewoonten zijn de geleerden 't nog niet eens. Beweerd wordt dat voedselgebrek eraan ten grondslag ligt of de behoefte aan vitaminen en be paalde stoffen als kalk en looizuur. Weer anderen wijten het aan snoep- zucht, nageaapt van anderen, terwijl voorts gewezen is op een soort ziekte, vergelijkbaar met likzucht van koeien, door de boer ook wee en lekzucht ge heten. Wie in een grofwildrevier goed uit de ogen kijkt, zal het echter mis schien opvallen, dat niet alle herten zich onbemind maken. Rijke verschei denheid der natuurlijke voeding en bestrijding van overbevolking vormen alreeds een remedie. Overigens staat in menig gebied voldoende hout, waar op het edelwild gerust zijn luimen mag botvieren en ook zijn de bomen tegenwoordig weinig waard. We moe ten bij al deze dingen niet al te piet luttig wezen en als ik een fiere gewei drager zie, die zijn kroon blank slijpt of opmerk hoe hij van de takken en het snoeihout, dat de boswachter in een kapperceel achterliet, smult, wel. dan is hij me in al zijn kracht en g-a- tie heus meer waard dan een armetie rig berkje of dunne eikeheester, die onder het onstuimige werk het on stuimige werk het loodje moet leggen. 90-10-'67 A. B. WIGMAN werd aangevallen door Phantom straal vliegtuigen, die opgestegen waren van het vliegdekschip Constallation. De vlie gers meldden branden aan de ene zijde van de grote startbaan en talloze kra ters aan de andere zijde. Het Amerikaanse hoofdkwartier heeft bekendgemaakt, dat B-52 bommenwer pers zondagmiddag aanvallen hebben uitgevoerd op troepenconcentraties en mortierstellingen op 8 km noordnoord- westelijk van Loc Ninh, waar Zuidviët- namese en Amerikaanse troepen eer der op de dag een zwaar gevecht gele verd hadden tegen 't 273ste Viët-Cong- legiment. Een B-52 zou volgens de Viët-Cong zijn neergeschoten. De aanval van de B-52's was 'n tac tische ondersteuning van de geallieerde grondtroepen, die de Viët-Cong na 14 uur van strijd op de vlucht gejaagd hadden. De Viët-Cong, die tot de aanval over ging na een mortierbarrage tot zwijgen te hebben gebracht, was zondagmorgen een artilleriedepot te Loc Ninh binnen gedrongen. Dit depot werd vrijwel ge heel bezet Loc Ninh ligt 115 km ten noorden van Saigon en 15 km van de grens met Cam bodja. Zware versterkingen van het Zuid- viëtnamese leger en infanterie- en artil lerie-eenheden van de Amerikaanse eerste divisie werden per vliegtuig naar Loc Ninh overgebracht om een tegen aanval uit te voeren, die halverwege de zondagmiddag eindigde met 't verjagen van de Viët-Cong. LONDEN Almeido San Salino, een 57-jarige statenloze, heeft na zes jaar van schip naar schip over alle we reldzeeën gezworven te hebben zon der ooit van een land definitief toe gang te krijgen, eindelijk een vader land gevonden. Vrijdag kreeg hij van de consul van Libië in de Schotse ha ven Leith, een visum voor dat land. De eindeloze reis van Salino begon in 1961, toen hij uit Calcutta vertrok met de Verenigde Staten als bestemming waar hij echer niet werd toegelaten en vervolgens elk land waar hij arri veerde zijn poorten voor hem geslo ten hield. Salino zwoer vrijdag nooit meer een schip te zullen betreden wanneer hij eenmaal in Libië vaste grond onder de voeten heeft. DEN HAAG Betere brandbeveili ging of een fikse premieverhoging, dat is de keus waarvoor het bedrijfsleven binnenkort komt te staan. Verontrust door de enorme brand schade van de laatste twee weken wer ken de bnandverzekeraars in Nederland aan nieuwe normen voor doeltreffen de beveiligingsmaatregelen. Industrieën en handelsondernemingen die zich niet aan die normen houden zullen een ho gere premie moeten betalen. De verscherpte eisen slaan onder meer op de constructie van (brand) muren en daken, automatische dak- ventilatie, de constructie van machines op een kleine vloeroppervlak, al of niet automatische blusmiddelen en brand melders, aangesloten op een centrale meldingspost van de brandweer. Ook scherpe eisen met betrekking tot het instellen van doeltreffende be wakingsdiensten buiten de werktijden kunnen binnenkort worden verwacht. De twee grote bedrijfsbranden in Emmen op 15 oktober bij Danlon en in Zeist afgelopen zaterdag hebben alleen al voor zestig miljoen gulden schade veroorzaakt. Dit jaar zal de brandschade in Ne derland vermoedelijk tweehonderd mil joen gulden belopen. Het record van na de oorlog werd met f 150 miljoen in 1964 bereikt. De twee branden van de laatste we ken hebben de brandverzekeraars de noodzaak doen inzien van een meej ge differentieerd premiestelsel. Het komt er op neer, dat 'de hoogste premie ge vraagd wordt waar het grootste risico ligt. De maatregelen hebben allen betrek king op handel en industrie, omdat hier jaarlijks ca. tweederde van de uitkerin gen voor brand naar toe gaat. Geschat wordt, dat de brand in het complex van de Evangelische Broeder gemeente en het Zeister Zendingsge nootschap dit weekeinde voor goed 25 miljoen schade heeft aangericht. Bij de verzekering, met inbegrip van de aan de broederschap toebehorende textiel- groothandel Van Wees en Weiss (285 werknemers), is een groot aantal verze keraars betrokken. Daarbij ligt het zwaartepunt bij provinciale maatschap pijen. Voor het gehele complex bestond een verzekeringsdekking van ca. twintig miljoen. De firma Van Wees en Weiss (die tot de nok toe vol zat met voorraden) had bovendien een bedrijfsschadeverzeke ring afgesloten van V/2 miljoen gulden met een maximale uitkeringstermijn van achttien maanden. Bij de Unie van Schadeverzekeraars dacht men, dat groothandel, broedergemeente en het zendingsgenootschap niet onderverze- kerd waren. O BIRMINGHAM. In een ziekenhuis te Birmingham worden 30 bedden open gehouden voor elfjarige schoolkinde ren, die onder de druk van de school examens geestelijk uit hun evenwicht geraken. ZEIST Op een sportveld achter het Broederplein in Zeist, waar in de nacht van vrijdag op zaterdag door on bekende oorzaak een deel van de twee honderd jaar oude gebouwen van de Evangelische Broedergemeente (Hern hutters) afbrandde, zal vandaag worden begonnen met de bouw van een loods. Een van de gedupeerden, de grootste Nederlandse teTt'ielrrceihandel N.V. Wees en Weiss (eigendom van de Hern hutters) zal hier over vier weken, wan neer de loods klaar is, zijn produktie weer op gang kunnen brengen. Tot gisteren in de namiddag was de brandweer bezig met h l,nablussen van het afgebrande gebouwencomplex. Prin ses Beatrix en prins Claus bezochten gisterochtend de rokende puinhopen. Na een kerkdienst in het kerkje van de broedergemeente lieten zij zich door de voorzitter van de gemeente, ds. J. Bintz, rondleiden en voorlichten over de omvang van de schade. De directeur van Wees en Weiss, de heer C. van Riezen, verzekerde ons, dat honderd personeelsleden vandaag gewoon aan het werk kunnen. „Wij mogen tijdelijk een ander pand van de broedergemeente aan het hier tegenover gelegen Zusterplein gebrui ken. Daar zullen wij onze boekhouding en de afdelingen in- en verkoop onder brengen", vertelde hij ons. Honderd an dere personeelsleden zullen in de loop van de komende weken ook weer gelei delijk aan het werk kunnen gaan. Ondere andere verbrandde een voorraad textiel ter waarde van anderhalf mil joen gulden, die de firma met het oog op Sinterklaas en Kerstmis, kort gele den had ingekocht. De brand maakte 25 bewoners van het Broederhuis dak loos (vier gezinnen en voorts alleenwo- nenden). Zij werden tijdelijk onderge bracht bij familie en kennissen. Zij verloren al hun bezittingen. Enkelen waren niet of nauwelijks verzekerd. Vandaag zal het gemeente bestuur van Zeist nagaan op welke wijze deze mensen aan een nieuw huis kunnen worden geholpen. Onmiddellijk na de brand begonnen enkele inwoners van Zeist aan een in zamelingsactie. Met spoed werden af fiches gedrukt, die de bevokking oprie pen 's middags geld naar het gemeen tehuis te brengen. Er werd 10.500 gul den opgehaald. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft de regering van India gisteren verzocht om medewerking in geval van een landing van een bemand Russisch ruimteschip op Indisch grondgebied. Dit is de eerste Russische mededeling vooraf sedert het be gin van het tjjdperk van de ruimtevaart, over een voorgenomen tocht van een bemand ruimtevaartuig. Zij werd versterkt door de Russische ambassadeur in New Delhi, N. M. Pe- gof, in Madras. Pegof deelde niet me de wanneer het bemande Russische ruimteschip de wereldruimte zou in gaan. Het verzoek aarf India is al ge ruime tijd geleden gedaan. Dat nieuws volgde'op de mededeling van het Russische persbureau Tass uit Moskou dat Kosmos-186, een van de vier Russische kunstmanen die sedert vrijdag in banen om de aarde werden gebracht, gebruikt werd voor het op de proef stellen in de wereldruimte van bemande ruimteschepen van een nieuw type. De baan van de Kosmos-186 kwam ongeveer overeen met die welke werd beschreven door de Sojoez-1, het ruim teschip waarin Vladimir Komarof op 24 april in de wereldruimte omkwam. De Kosmos-186 zond ook uit op dezelfde golflengte als destijds de Sojoez-1. Het Londense dagblad Evening Stan dard berichtte zaterdag dat die. kunst maan een reus onder de bemande kunstmanen zou zijn en daarin vol doende plaats zou zijn voor een bemaA-» ning van vijf koppen. De Evening Stan dard maakte echter niet duidelijk hoe het kans had gezien de grootte van de „stuurhut" van die kunstmaan te schat ten. Het blad meende in deze proef de generale repetitie van een nieuw, groot huzarenstuk te zien. Het bericht in de Evening Standard berustte op mededelingen van Geoffrey Perry, leraar natuurkunde aan de middelbare school van het plaatsje Kettering in het Engelse graafschap Northamptonshire, die met een groep leerlingen een kunstmaan-luisterdienst heeft gevormd. Perry en zijn leerlin gen hadden zaterdag als eersten radio- seinen van de Kosmos-186 opgevangen. I TRöGSTAD De huizen van dit J Noorse dorpje, ten oosten van Oslo j gelegen, staan schots en scheef j door elkaar tengevolge van een j aardverschuiving. Veertien huizen j 1 in totaal werden door de verschui- J ving getroffen; vier personen wor- 1 den vermist. I TERNEUZEN Al enkele maanden maakt een brandstichter Terneuzen on veilig. Hy doet dat steeds op zaterdag, tegen middernacht. Deze zaterdag was een zaak in auto-onderdelen aan de Nieuwstraat het doelwit. Het was de zesde brand, die aan de pyromaan toe geschreven wordt. Kwart voor twaalf laaide het vuur hoog op in de zaak, die eigendom is van de firma Smoorenburg. De brandweer was er snel met twee blus wagens bij. Toch richtte het vuur grote schade aan. De politie is er zeker van dat de brand opzettelijk is aangestoken. Het vuur was ontstaan in het souterrain, waar brandbaar materiaal was opgesla gen. Bij de eerste drie van de zes ver dachte branden had de politie 't telkens op kortsluiting gehouden. De volgende twee branden leverden echter verdachte sporen op. Het is ko men vast te staan, dat alle branden zijn ontstaan op plaatsen waar brandbaar materiaal lag. Waarnemend-korpschef E. Russen heeft laten weten, dat de politie van Terneuzen in het vervolg elke zaterdag extra waakzaam zal zijn. PARIJS De vermaarde Franse filmregisseur Julien Duvivier, is zondag op 71-jarige leeftijd om het leven geko men bij een autoongeluk. Duvivier was in 1886 in Rijssel geboren. Hij zat aan het stuur van zijn Jaguar, toen deze in volle vaart in botsing kwam met een auto waarin minister Maurice Schumann, (minister voor we tenschappelijk onderzoek in het Franse kabinet) en zijn echtgenote zaten. De wagen van Duvivier raakte van de weg en kwam tot stilstand tegen een boom. De regisseur is waarschijnlijk getrof fen door een hartaanval. Hij bleek bij aankomst in het ziekenhuis overleden. Schumann en zijn vrouw bleven onge deerd. Duvivier heeft ongeveer 50 stomme films gemaakt en een groot aantal sprekende. Tot zijn bekendste werken behoren: Carnet de bal, De kleine wereld van I?on Camillo, Marian ne de ma jeunesse, Sous le ciel de Paris, La charette fantöme, Pépé le Moho, Poel de Carotte. DANBURi (Texas. VS.) Een goederentrein van 154 wagons ontspoorde en geraakte in brand. De ontploffingen en brandende wagens waarvan er een aantal gif tig chloorgas bevatten noopten de inwoners van het stadje hun woon stee te ontruimen om een ramp bij het vrijkomen van het gas te voorkomen. ROTTERDAM Elfduizend dubbel loops jachtgeweren en meer dan een half miljoen patronen zijn aangetroffen in het Nederlandse kustvaartuig Jozina, aldus meldt de voorlichtingsdienst van Nigeria. Het schip werd vorige week maandag door de Nigeriaanse regering naar Lagos opgebracht. Omdat de lading in Lissabon aan boord werd genomen heeft de regering van Nigeria op alle diplomatieke ni veaus met inbegrip van de Verenig de Naties en de NAVO protest aan getekend tegen de Portugese hulp aan Biafra. De gevonden geweren zouden om te vechten weinig geschikt zijn. De heer J. Raatjes, directeur van Kamp's scheepvaartbedrijf in Gronin gen dat cargadoor is van de Jozina had gisteravond nog geen officieel bericht ontvangen van de jongste ontwikkelin gen met betrekking tot de kustvaarder. Vrijdagavond heeft hij een scheepvaart bedrijf in Lagos verzocht als agent te willen ODtreden. Hij ondernam die' stap op verzoek van kapitein W. Plantinga die dit via de Nederlandse ambassadeur in Lagos had gedaan. De heer Raatjes zei: „Het schip heeft voor maanden proviand aan boord, maar via een agent zou men ook aan verse groenten en drinkwater kunnen komen. Volgens mijn inlichtin gen verkeert iedereen aan boord in bla kende welstand". „Het moet al heel raar zijn als mijn man schuld heeft aan deze wapensmok kel". Dit zegt in Heerenveen mevrouw Plantinga, de vrouw van de kapitein van de Jozina. Ze gaat verder: „De opvarenden van het schip hebben niet het recht de kis ten te openen, maar ik vind het wel vreemd dat de douane in Lissabon dat niet heeft gedaan, want zij heeft dat recht wel. Ook vin-' ik het vreemd dat ik van mijn man nog steeds geen post heb ge had. Ik ben bij de ouders van de ma troos T. Rijpma in Bolsward geweest en ook zij hebben nog steeds geen post gehad. Dat is een abnormale zaak ze schrijven altijd trouw en ik vermoed dat de makelaar in Lissabon de post heeft achtergehouden. Het enige wat ik weet, maar ik kan het bericht niet be vestigd krijgen, is dat mijn man via de radio opdracht heeft gekregen om naar een andere haven te varen. In de eer ste bestemmingshaven zou het te druk zijn geweest om te lossen. Dat komt weieens vaker voor". Mevrouw Plantinga is ook niet zo best te spreken over het feit dat zij geen bericht heeft gehad van de scheepsbevrachter en van de eigenaar van het schip over de aanhouding van de Jozina. Zij hoorde het van een buur vrouw die naar de radio had geluisterd. Zo lang er niet meer initiatieven uit de Ederveense bevolking komen zal een dorpshuis er wel een vrome wens blijven, aldus de Edese wethouder, de heer Rozeboom. 9 De heer A. Takken, die vorige week na drie stemmingen in de Leersumse gemeenteraad als opvolger van wethou der Van der Valk werd gekozen, heeft zijn benoeming niet aanvaard. Lambertus Radema de vriend van mens en dier in Ouwehands Dieren park viert morgen zijn zilveren jubileum als bedrijfsleider. Burgemeester D. J. Pott verrichtte zaterdagmiddag de opening van een nieuw clubgebouw voor de voetbalver eniging „Opheusden". BAAK Op de Zutphen-Emmerikse- weg te Baak zijn zondagavond de 15- jarige Marius van Ree en de 17-jarige Albertine Koekoek door een auto ge grepen, en om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde omstreeks tien uur. De jongen en het meisje liepen, vergezeld van een viertal kennissen aan de rechterzijde van de rijbaan. Zij waren vanaf het huis van het meis je op weg naar Baak. Op een gegeven moment naderde uit de richting Doe- tinchem een auto, bestuurd door J. B. J. uit Zwolle. Deze werd verblind door een tegenligger en moest dimmen. Daardoor merkte hij de wandelaars te laat op en schepte hij twee van hen. Zowel de jongen als het meisje was af komstig uit Baak. UTRECHT De Utrechtse politie heeft gisteren twee Turken aangehou den, die ervan worden verdacht de 18- jarige G. Verbeek met een mes ernstig te hebben verwond. gedurende het weekeinde trok een actief lagedrukgebied over de Noordzee naar het noordoosten weg. De kern bevindt zich nu boven Mid- den-Scandinavië. Een geheel met koude en onstabiele lucht gevulde uit loper van deze depressie strekte zich de afgelopen dagen in zuidelijke rich ting tot over onze omgeving uit. Onder invloed van het relatief warme Noordzeewater ontwikkelden zich hierdoor talrijke buien> die plaatselijk van hagel en onweer vergezeld gin gen. De meeste neerslag is hierbij in het westen en noorden van ons land gevallen. Het algemene weerbeeld ondergaat nog geen belangrijke verandering. Westelijk van Ierland bevindt zich een kleine depressie die naar het zuidoosten koerst. Samenhangend hiermede, alsmede het feit dat eerder genoemde uitloper van het Scandina visch lagedrukgebied zich boven onze omgeving handhaaft, behoudt het weer een onstandvastig karakter.

De Vallei | 1967 | | pagina 1