Ferdinand Bracke verbeterde werelduurrecord van Rivière Eerste duel om titel schaken werd remise Spierpijnen reumatische lijnen,spit,ver- <oudheid... anders dan andere „Die botsing met Swart was louter toeval" Zuidslaaf Samardzic houdt het voorlopig op een gelijk spel 1000 Overal waar warmte helpt, helpt Philips Infraphil beter Selectie voor Jong Oranje piepkuikens te logeren evoluon Tom Okker won met moeite Docherty wees aanbod af Woest geschorst ^PHILIPS 42.50 mfraphil Ria Rietveld turnt niet meer Donner verstevigde zijn positie Post/Pfenninger op één ronde Volleybalteam door Russen verslagen Veel reserveteams verloren Opening kunstijsbaan in Heerenveen nu aanstaande zaterdag Belg reed 48 km en 93 meter Gemakkelijk Lage temperatuur constante kwaliteit Hans Bentzon van Sparta: Weemoedig Experimenteel Strijdbaar eindhoven DINSDAG 31 OKTOBER 1967 BUENOS AIRES In de tweede ronde van de Argentijnse en Zuidame- rikaanse tenniskampioenschappen heeft de Nederlander Tom Okker maandag met moeite gewonnen van de Argentijn Roberto Aubone, die ten gevolge van een verzwikte enkel moest opgeven. Toen Aubone het veld verliet was de stand voor Okker 1-6, 10-8, 9-11, 6-4 en 40/40. FERDINAND BRACKE record verpulverd MHHB DEN HAAG In de Caltex-kantine in Den Haag is gisteren een korte match tussen de vaderlandse topschakers Hans Bouwmeester en Hans Ree begonnen met als inzet de titel kampioen yan Ne derland. De tweekamp wordt gehouden, omdat beiden in het titeltoernooi, dat in de af gelopen zomer in Zierikzee werd ge speeld, gelijk eindigden. De „gelijkheid" is overigens in de eerste ronde niet aan getast. Na dertig zetten werd, op voor stel van Bouwmeester, tot puntendeling besloten. Zoals wij reeds eerder schreven is een titel tweekamp met vier partijen als uit gangspunt, eventueel verlengd met ma ximaal twee ontmoetingen, nogal kort; daarom wordt gevreesd, dat de strijden den (te) grote risico's zullen vermijden. In de gisteren gespeelde ontmoeting' koos Ree, die* wit had geloot, de 3. LB5- variant van het Siciliaans. Hij beleefde van deze vrij witte raaf niet al te veel plezier. Bouwmeester kwam tamelijk gemakkelijk tot royaal spel, doch miste eenmaal de allerbeste weg. Vermoede lijk deed Ree hem dit na, waarna zwart op het oog een licht overwicht verwierf. Veel stelde het echter niet voor. Toen de klok tot voorzichtigheid maande, beiden moesten tien zetten* binnen tien minuten doen lanceerde Bouwmees ter een remise-offerte. Na enig beraad aanvaardde Ree het aanbod. Vandaag wordt de tweede partij ge speeld. Ree zal zich dan met zwart moe ten verdedigen. Wit: H. Ree; Zwart: H. Bouwmeester. Siciliaans. Eerste matchparty. 1. e2e4, c7c5; 2. Pgl—f3', d7—d6; 3. Lflb5t, Lc8d7; 4. a2—a4, Pb8—c6; 5. 0—0, g7g66. d2—d3, Lg8—g7; 7. Tfl—el, e7e6; 8. Pbl—d2. Pg8—e7; 9. Pd2c4, Dd8c710. Lel—f4, e6—e5; 11. Lf4d2, 0—0; 12. Pc4—e3, Pc6—d4; LONDEN De vroegere manager van Chelsea Tommy Docherty heeft gisteravond gezegd, dat hij het aanbod van de Griekse voetbalclub, Panathi- naikos heeft afgewezen, om, naar ver luidt voor 100.000 gulden per jaar, naar Griekenland te komen. Hij zei, dat de enige reden was dat verhuizing naar Griekenland te grote leermoeilijkheden voor zijn drie schoolgaande kinderen zou opleveren. Docherty wilde niet zeggen of dit be tekende dat hij alle buitenlandse aan biedingen zou weigeren. Naar verluidt zou hij ook reeds een aanbieding uit Australië hebben ontvangen. Docherty is als manager tot 5 novem ber geschorst wegens incidenten tijdens een rondreis die Chelsea door Bermuda heeft gemaakt. ROTTERDAM De strafcommissie van de Koninklijke Nederlandse Voet balbond heeft Woest van Heerenveen geschorst voor twee wedstrijden, waar van een wedstrijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Woest had zich in de wedstrijd tegen ZFC met de leiding van de scheidsrechter bemoeid. 13. Lb5—c4, Ld7c6; 14. Pf3—g5, Pe3g4; 15. Dc7—c8, Lc6—d7; 16. Pg4— e3, h7—h6; 17. Pg5—f3, Ld7—d6; 18. c2c3, Pd4xf3t; 19. Ddlxf3, Kg8—h7; 20. b2b4, Dc8d7; 21. Tal—bl, b7—b6; 22. b4xc5; 23. Lc4—b5, Dd7—d6; 24. Tbl—b2, Ta8b8; 25. Tel—bl, f7—f5; Dd6d3. Remise op voorstel van'zwart. 26. e4xf5, Pe7xf5; 27. Lb5—c4, Pf5xe3; 28. Df3xe3, Le6xc4; 29. d3xc4, Tb8—d8; 30. h2—h3. ADVERTENTIE PHILIPS ROME De Belgische profwielren ner Ferdinand Bracke (27) heeft op de Olympische wielerbaan in Rome het werelduurrecord dat de Fransman Ro ger Rivière op 23 september 1958 ves tigde (47.3446 meter) verbeterd. Hij bracht het op 48.093 meter. „Ik heb het wel gezegd. Ik heb het wel gezegd". Luid juichend en de ar men gestrekt in de lucht gestoken, stapte Gaston Plaud, ploegleider van de Belg Ferdi Bracke, trots als een pauw over de Olympische wielerbaan in Ro me. Alle opgekropte ergernis van de laatste weken barstte los In een luid keels geuite stroom van jubelkreten. En toen de Fransman na veel duwen en dringen eindelijk om de hals van de vermoeide maar stralende Belg kon vallen, gaven de toeschouwers hem de ovatie waar hij recht op had. Hij was het Immers, die Bracke ertoe had kun nen bewegen een aanval te doen op het uurrecord van Roger Rivière. Hij was het immers, die de kritiek van de Bel gische en Franse kranten gelaten over zich heen had moeten laten gaan. „Bracke slaagt nooit. Hij heeft geen goede voorbereiding en is al te oud met zijn 28 jaar", heette het in een Franse krant. „Gaston Plaud laat Bracke al leen maar een poging doen om publici teit te verkrijgen voor het extra-sportie ve merk waarvoor hij rijdt", stond er in een Belgische „Gazet" te lezen. Maar Gaston Plaud en Ferdinand Bracke, de rijzige met grote kwaliteiten begiftigde renner uit de Borinage zetten door. Eerst zou de Vigorellibaan in Milaart de plaats worden waar Bracke het uurrecord zou verpulveren. Het weer in Lombardije was echter zo slecht, dat de Belgische achtervolgingskampioen zijn koffers pakte en naar Rome vertrok. Daar op de houten Olympische piste, onder een strakblauwe hemel moest het dan ge beuren. Maandagmiddag om 16.00 verscheen Bracke op het houten ovaal van Rome. De lichte wind, die er stond verontrust te hem niet, maar de voor de tijd van 't jaar lage temperatuur stond de Belg minder aan. „Als ik het doe, moet het vlug gebeuren", was zijn commentaar en even voor vijven gespte hij de toe- clipjes vast en draaide voor het eerst zijn verzet van 7 m 59 (54 15) in de rondte. Bracke was snel op temperatuur en al na tien km had hij een lichte voorsprong op de tijd van de indertijd ook als een komeet vertrokken Ri vière. De „Tifosi" op de tribunes hielden hun adem in om toch maar niets te mis sen van de tijden, die door de speaker werden geannonceerd. „Dat gaat nooit goed", klonk het van verschillende kan ten. „Die ploft in elkaar", zei iemand anders. Maar Bracke zeeg niet ineen. Integendeel, als een machine bleef hij doordraaien over de 400 m lange baan. Na 20 km had hij weliswaar enig ter rein op Rivière verloren (24.50 voor de Fransman, tegen 24.53.6 voor de Belg) maar op 30 km noteerde hij toch weer een voorsprong van ruim twee secon den. Op dat moment wisten de toe schouwers dat Bracke het in zijn macht had het record te breken. Rit misch in de handen klappend, begon nen zij Bracke's naam gescandeerd door de Romeinse lucht te slingeren. ADVERTENTIE En de voorsprong van de Belg groei de. Na 35 km 7 sec. en na veertig zelfs zevendertig. „Nog tien minuten Fer di", schreeuwde Gaston Plaud, die van louter zenuwen niet meer wist wat hij doen moest. Of Bracke het hoorde in het immepse lawaai dat de Italianen vanaf de tribunes produceerden, valt te bezien, maar feit was het, dat Brac ke nog harder en nog venijniger op de pedalen van zijn ultralichtfietsje duwde. En toen dan het schot klonk, dat het „uur van Bracke" afsloot, bleek dat de Belg het record vande legendarische Rivière (47,347 km) niet alleen gebroken had, maar zelfs ver pulverd. Ook het niet erkende record dat Anquetil 27 september jl. met 47.493 vestigde zonk in het niet bij de afstand die Bracke had afgelegd: 48 km 93 meter. En dan te bedenken, dat de .Belgische locomotief' met de uitzon derlijk mooie zit in augustus van dit jaar bij de wereldkampioenschappen in het Olympisch Stadion in Amsterdam geen schijn van kans kreeg omdat hij last had van astma. DEN HAAG Het elftal van Jong Oranje, dat woensdag 8 november in Eindhoven tegen Polen speelt, zal wor den samengesteld uit een groep van vijftien spelers, die bondscoach Georg Kessler heeft uitgenodigd voor een trainingsbijeenkomst, welke woensdag op het sportcentrum wordt gehouden. De geselecteerden z(jn: Mansveld, Vos (beiden ADO), Mul ders (Den Bosch), Bakker (DFC), Ren- senbrink (DWS), Geels (Feyenoord), Schneider en Veenstra (beiden Go Ahead), GTaaumans (NAC), v. d. Kuylen en Schalks (beiden PSV), Van Beveren en v. d. Veen (beiden Sparta), Mühren (Volendam) en Treytel (Xerxes/DHC). DEN HAAG Keurturnster Ria Riet veld, die maandenlang gedupeerd werd door een onwillige knie heeft een streep gezet Qnder haar turncarrière. Nadat zij deze zomer geopereerd was, had zij goede hoop weer aan de centrale trai ning te kunnen deelnemen. Bij het oe fenen bleek echter dat zij opnieuw een rustkuur zou moeten ondergaan. Ze heeft nu bedankt als lid van de centra le trainingsploeg. Ria Rietveld is vijf maal kampioene van Nederland geweest en in een groot aantal landenwedstrij- den uitgekomen. Ook vertegenwoordig de zij Nederland bij Europese en we reldkampioenschappen. Zij maakte ver der deel uit van de Nederlandse Olym pische ploeg bij de spelen van Rome in 1960. VENETIë. Donner heeft zijn leidende positie in het internationale schaaktoer nooi te Venetië verstevigd door 'n over winning op de Amerikaan Evans, die als tweede staat geklasseerd. De uitsla gen van de partijen van de achtste ron de zijn: Robatch-(fy.K-Petrosjan (Rusl.) Vi—Vt; Donner (N.)—Evans (V.S.) 1—0; Yanosevic (Zsl.)Iatai (It.) 10; Zinser (Fr.)—Kupper (Zwits.) 1—0; Paoli (It.)— Magrin (It.) 10; Cabal (Peru)Calap- so (It.) y2Vt. De partij Lengyel (Hong.) Pachman (Tsj.) werd afgebroken. Na de achtste ronde luidt de stand: 1. Donner 7 p.; 2. Evans, Petrosjan, Ya nosevic allen 6 p.; 5. Robatch 4l/2 p.; 6. Pachman 4 p. en 1 afgebroken partij. FRANKFORT Het Westduits-Bel gische koppel Klaus Bugdahl-Patrick Sercu had vanmorgen vroeg de leiding in de zesdaagse van Frankfort. De Ne derlands-Zwitserse combinatie Peter Post-Fritz Pfenninger bezette met één ronde achterstand de tweede plaats. Na de vierde nacht luidde de stand: 1. Bugdahl-Sercu (W. Dld./Belg) 146 pht. Op één ronde: 2. Post-Pfenninger (Ned./Zwits) 298; 3. Altig-Renz (W. Did) 284; 4. Kemper-Oldenburg (W. Did.) 76. Op twee ronden: 5. Lykke-Eugen (Den) 95. De overige koppels hadden drie of meer ronden achterstand. Toneelspeler en TV-acteur Jules Hamel 25 STUKS 11.50 - EEN LAURENS PRODUKT ROTTERDAM Hans Bentzon, de speler van Sparta die in de wedstrijd van afgelonen zondag tegen Ajax een kuitbeen brak, is niet rancuneus. Sta rend naar het witte gips, dat er voor moet zorgen dat de gebroken delen bin nen niet al te lange tijd weer tot één geheel zullen zijn samengegroeid, zegt hij beslist: „Ze denken nu wel dat ik wild op die jongen ben omdat het de tweede keer is dat ik gewond ben ge raakt na een botsing met Sjaak Swart. Niets is minder waar. Dit is louter toe val. „De eerste reactie is natuurlijk wel, wat een speler, maar als je eenmaal een beetje hebt nagedacht, ga je er an ders over denken. Zowel aan het onge luk van vorig jaar, toen ik een jukbeen- fractuur opliep als nu, heeft Swart geen schuld. Voetballen is nu eenmaal een harde sport. Wat wil je, ik ben toch zelf ook hard, het had net zo goed an dersom kunnen zijn". Velen zullen zich nog wel herinneren, dat Bentzon na de fatale botsing en na nog ruim een kwartier te hebben door gespeeld, weigerde» gevolg te geven aan de raadgeving van zijn trainer Wiel Coerver, om het veld te verlaten. De reden: „Ik wist zeker dat bondscoach Kessler mijn verrichtingen met meer ADANA Het Nederlandse heren- team heeft in een wedstrijd voor het toernooi om de Europese volleybaltitel dat in Turkije wordt gehouden, ver loren van Rusland. De ontmoeting, die in Adana werd gespeeld, leverde een zegen op voor de Russen van 3-0. De setstanden waren: 15-9, 15-0, 15-3. Zwe den won in de Nederlandse poule met 3-2 van Oostenrijk. ROTTERDAM De onstuitbare goldrush van Zuidslavische voetbalsterren naar het kapitalistische Westen, waar de welvaart zich ook nadrukkelijk mani festeert in de forse salarissen van zijn vooraanstande voetballers, heeft het aanzien van het Zuidslavische voetbal niet onaangetast gelaten. Toen Zuid- slavië's trainer Rajko Mitic (40) vóór 1956 schitterend in 55 interlands en derhalve door zijn voetbalminnende landgenoten nog altijd op handen gedra gen verleden jaar werd benoemd kwam hij in feite terecht tussen de puin hopen van een vroeger hoog aangeslagen voetbalbolwerk, dat door gebrek aan strijdkrachten in verval was geraakt. De Zuidslaven waren de gastarbei ders van het voetbal geworden. Velibor Vasovic van Ajax, in 1965 nog Zuidsla- vies voetballer van het jaar, was on geveer de laatste speler van kaliber die het grillig gevormde vaderland de bre de rug toekeerde, teneinde zijn fortuin in het buitenland te zoeken. Soskic, Jus- sufi, Skoblar en al die anderen hadden toen allang hun weg gevonden. In West- Duitsland, Frankrijk, België, Neder land. Feyenoords Paja Samardzic, die 26 keer uitkwam voor het Zuidslavische elftal en die met een artikel over de Ne derlandse ploeg in een dagblad in Bel grado het Zuidslavische volk al in staat van alarm heeft gebracht, constateert met enige weemoed: „Van het nationa le team in 1964 is niet één speler meer over. Ze zitten stuk voor stuk in het buitenland. Hoeveel er in totaal precies zijn weggetrokken weet ik niet, maar ik denk dat het er toch zeker tachtig zijn. En daar zitten gauw een stuk of twintig internationals bij". Alleen in zijn dromen kan Mitic zich voorstellen hoe mooi het zou kunnen zijn wanneer hij zou kunnen beschikken over al het Zuidslavische voetbaltalent, dat nu over Eurooa is versoreid. De praktijk is dat hij hard moet werken aan een gloednieuw elftal. Inmiddels heeft de Zuidslavische voetbalbond de grenzen voor de avonturiers herme tisch gesloten. Voetballers beneden de 28 jaar krijgen geen vergunning meer om naar het buitenland te gaan. Boven dien zijn de salarissen nu het semi- professionalisme deze zomer officieel is ingevoerd drastisch opgetrokken. Mitic hoeft dus niet bang te zijn dat zijn hele elftal volgend jaar haastig de koffers pakt en dat is met het toer nooi om het wereldkampioenschap in 1970 op de achtergrond een uiterst rustgevende gedachte. Hij verkeert met zijn ploeg nog steeds in een experimen teel stadium, waarin hij zoveel moge lijk spelers een kans wil geven. Het elf tal dat morgen in het Rotterdamse Sta dion Feyenoord tegen Nederland uit komt zal dan ook waarschijnlijk vele debutanten tellen. Samardzic: „Het elftal bestaat voor het grootste deel uit tamelijk onbeken de spelers. Mitic heeft onlangs gezegd dat hij voortaan geen gebruik meer zal maken van Zuidslavische voetballers in het buitenland, omdat hij niet op ze kan rekenen. De ene keer krijgen ze wel toestemming van hun verenigingen en de andere keer weer niet. Daarom wil Mitic met de spelers die hij nu heeft een nieuw elftal formeren voor het we reldkampioenschap. Op het ogenblik is deze ploeg natuurlijk veel zwakker dan het Zuidslavische elftal van drie jaar geleden, maar ook dit team kan zeer sterk worden". dan gewone belangstelling volgde, maar dat is niet de reden dat ik het veld niet wilde verlaten. Er speelt; ook nog zoiets mee als mentaliteit. Het valt niet mee om de andere spelers in# zo'n wedstrijd te moeten verlaten". „Het Nederlandse elftal, daar had ik helemaal niet op gerekend. Kessler had zelf in Zeist tegen mijn trainer ge zegd, maak hem maar klaar voor de wedstrijd tegen Rusland". Sparta zal het voorlopig, „niet meer dan zes wedstrijden, want na de derde week gaat het gips er al af", is de optimistische voorspelling van Bent zon zonder zijn toegewijde achter speler moeten doen, die vanaf zijn twaalfde jaar de kleuren van de Rot terdamse club verdedigt en alles voor zijn sport over heeft. Vijfmaal trainen op Spangen en dan dagelijks ook nog anderhalf uut voor zichzelf. „Ik voel dat ik dat nodig heb en trainen is voor mij geen marteling, ik heb er plezier in. En al zal het dan misschien niet tegen Rusland worden, in het Nederlandse elftal wil ik toch al tijd nog een keer spelen". RHENEN Het eerste team van RTTV heeft zijn overwinningenreeks voortgezet. Ook het Veenendaalse STV- Climax 2 werd verslagen door de Rhenenaren (8-2). Zaterdag a.s. moet RTTV naar Arnhem om de stryd aan te binden met Oldra 2. Gezien de resulta ten van dit team moet het een triomf worden voor RTTV. De reserveteams van de Rhenense vereniging speelden als volgt.. R.T.T.V. 2 kon het in Arnhem tegen Treffers niet bolwerken. Het werd evenals de le wedstrijd een 6-4 neder laag. J. Engelaar was prima in vorm en won 3 maal. W. de Groot-Mulder kon 1 maal tot winst komen, doch de tegenvallende C. Lieftink bleef zonder overwinning. R.T.T.V. 3 boekte een nuttige over winning van 6-4 op Swift uit Wa- geningen. Hier was H. v. Holland de grote man. Hij won 3 maal, A. Udo boekte 2 overwinningen en ook 't dub bel werd gewonnen. O. Meyer stelde te leur door al z'n wedstrijden te verlie zen. R.T.T.V. 4 en 5 waren afgelopen week vrij. R.T.T.V. 6 was niet opgewassen te gen Winstpunt 1. Voor de punten zorgden A. Need 2 maal en J. Nieuwen- huis en J. de Bode ieder 1 maal. R.T.T.V. 7 won ook z'n 2e wedstrijd en wel met 3-7. A. v.d. Wetering en C. Huntelerslag wonnen ieder 3 maal en het dubbelspel, maar W. Roseboom kon niet tot winst komen. R.T.T.V. 8 verloor met 4-6 van S.K.F. 2. H. v. Nw.Amerongen zorgde voor bijna alle 4 punten door 3 over winningen in het enkelspel en samen met Schooiderman ook het dubbel. Schoolderman en Smaal kwamen niet tot overwinningen. R.T.T.V. 9 tenslotte verloor met 0-10 van het sterke Schimmelpenninck I uit Wageningen. Zowel Mevr. v. Breenen-mej. J. Schipper als T. Terp stra kon geen partij tot winst brengen, brengen. ADVERTENTIE Er zijn maar weinig spelers die on der de huidige omstandigheden zeker kunnen zijn van hun plaats in het elf tal en dat waarborgt een grote strijd baarheid waardoor dit eerste duel met het Nederlands elftal toch enigszins uit stijgt boven het belang van zomaar een vriendschappelijke wedstrijd. Djajic en Becejac zijn de geroutineerdste spelers in de Zuidslavische formatie. „Djajic is de beste", oordeelt Sa mardzic overtuigd, „hij is hetzelfde ty pe speler als Piet Keizer. Hij heeft ook een enorm goed schot, maar dat kan hij alleen maar met zijn linkerbeen. Rechts schiet hij slecht. Normaal staat hij altijd linksbuiten, maar morgen zal hij op rechts spelen omdat Pavlica dan waarschijnlijk zijn debuut maakt. En dat is ook een linksbuiten". Vast staat dat de pupillen van bonds coach Kessler morgen worden gecon fronteerd met een ploeg, wier voor naamste kenmerk onverzettelijkheid is. Samardzic: „Het is moeilijk te zeggen wie het gaat winnen; er kan van alles uitkomen. Zuidslavië heeft een jonge ploeg die veel minder routine heeft dan die van Nederland. Maar tenslotte is Zuidslavië het land dat altijd over veel voetbaltalent heeft beschikt. Daardoor zou het kunnen verrassen. Ik houd het voorlopig op een gelijk spel". A Hans Bentzon in het gips HEERENVEEN De schaatswedstrij den, waarmee 21 oktober de 400 meter kunstijsbaan in Heerenveen zou worden geopend, doch die wegens het warme wéér werden afgelast, zullen zaterdag 4 november worden gehoudep. Aan deze wedstrijden nemen de leden van de Nederlandse kernploeg deel. De Noren Fred Anton Maier en Per Willy Gut- tormsen zijn zaterdag echter niet in de gelegenheid naar Nederland te komen. In hun plaats zullen vier Westduitsers, Fred Zimmermann, Günther Traub, Erhard Keller en Herbert HöfL, in Hee renveen starten. Het Evoluon besteedt niet alleen aandacht aan de mens maar ook aan de dierenwereld. Jonge dieren worden vaak met evenveel zorg behandeld als een jong mensenkind. In het Evoluon kunt u zien hoe. Meer dan duizend kuikentjes brachten - steeds in groepjes - een week door in het Evoluon, zonder dat één van 'hen is doodgegaan. Veel van zulke Interessante en vernuftige dingen, begrijpelijk voor iedereen, maken een bezoek aan het Evoluon tot een onvergetelijke ervaring. Open: dagelijks van 10-18 uut zondag van 13-18 uur Ruime parkeergelegenheid Gerieflijk restaurant Toegang 1,- In 1966 gesticht dr— Philips. In 1966 gesticht door Philips.

De Vallei | 1967 | | pagina 11