Veenendaals dagblad Thieu vraagt Ho om opnieuw te gaan onderhandelen Veluws hoofdkwartier van autodieven Lord Chalfont schuift schuld op deel van pers Buiten jiSLfiVOROL Klopjacht had nog in de bossen geen succes WIJ Sovjet-kunstmanen, in de ruimte gekoppeld Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei TIJDENS INAUGURATIE IN SAIGON: Ky geen premier meer inde Dr. Luther King naar gevangenis s^ÊÊÊ CHINESE STAF VERLIET DJAKARTA Burger-ministers in Griekenland afgetreden Twee Duitse bandieten door mazen van het net geglipt r NOG GEZOCHT Luchtaanvallen op Hanoi Onbestendig WEL OF MET Bos-smidse Bisschop van Macao Geraamte op zolder gerechtsgebouw ONTKEND HET BOS IN IN DE VAL SCHUILADRES Gift van Israël voor vluchtelingen t Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 31 OKTOBER 1967 41e JAARGANG - ,2r BIRMINGHAM Omringd door politie en rechterlijke ambtenaren moet dr. Martin Luther King na zijn arrestatie in een auto plaatsnemen. Hij moet een gevangenis straf van vijf dagen ondergaan voor zijn aandeel in een verboden betoging voor gelijke burgerrechten, welke in 1963 in Birmingham heeft plaatsgehad. LONDEN De verwarring rondom de onfortuinlijke Lord Chalfont, de Britse minister voor Europese zaken, die zijn mond al dan niet met opzet heeft voorbijgepraat, is gisteravond ten top gestegen. Dat gebeurde, toen uitlekte dat hij 's middags een telefoongesprek heeft gevoerd met Conrad Ahlers, tweede woordvoerder van de Westduitse rege ring. Daarin zei Chalfont: „Van mijn op merkingen over de Britse reactie op een tweede Frans veto tegen Enge- lands aansluiting bij de E.E.G. is ^en volkomen verwrongen beeld gegeven. Dit alles is onderdeel van tie campag ne, die een deel van de Britse pers voert tegen toetreding tot de E.E.G.". En hiermee maakte hij de zaak nog erger, want het laatste is helemaal niet waar. Er is maar één landelijk blad dat fel tegen Europa is en wel de Daily Ex press. De rest is bepaald voor toetre ding van Engeland. Vandaag krijgt' premier Wilson de kans om nog eens precies te zeggen wat de Europese politiek is van de Britse regering. Dat kan hij doen tij dens een debat in het Lagerhuis over de troonrede, die koningin Elisabeth vandaag uitspreekt. Vast staat, dat hij Chalfont de hand boven het hoofd houdt; van diens aftreden is geen spra ke. Op een bijeenkomst in Londen van de Britse Kamer van koophandel in Nederland, waar Lord Chalfont giste ren sprak, was de „kwestie-Chalfont" ADVERTENTIE natuurlijk het onderwerp van gesprek. Hij zelf weigerde vanzelfsprekend er iets over te zeggen. Hij was even pro- Europees als altijd. Van een minister die belast is met Europese zaken kan men ook moeilijk anders verwachten. Toen hem naar de kwestie werd ge vraagd, was zijn antwoord steeds: geen commentaar. Hij maakte wel duidelijk hoe schade lijk uitstel van behandeling is van de Britse aanvraag voor het lidmaatschap van de E.E.G. Bovendien zei hij, vol vertrouwen te zijn dat in de komende ministerraad van de E.E.G. het uiter ste wordt gedaan om een eenstemmig besluit te krijgen voor het begin van onderhandelingen met Engeland. En zo zit Engeland met de brokken. Bovenal met deze vraag: Heeft Chal font wel of niet door middel van een vertrouwelijk gesprek vorige week met Britse journalisten de bedoeling gehad om dreigementen te uiten aan het adres van Frankrijk en Duitsland? Die dreigementen komen erop neer dat Engeland, na een tweede veto van generaal de Gaulle, zijn militaire ver plichtingen op het vasteland zou kun nen opzeggen. Dat betekent: het Rijn- leger naar huis, de Britse troepen- weg uit West-Berlijn en het lidmaatschap van de NAVO in 1969 niet vernieuwen. r A.- 'e denkt r de im vellicht aan „Die Schmie- Schwarzwald" van Rich. Eilenberg, doch ik heb het oog op de bonte specht, die op zijn manier ook een smidse in het bos heeft. Ik heb er vele gezien, merendeels klein, doch niet zelden van groter allure; soms passeert ge een pijnboom met de op eenhoping van dennekegels eronder, genoeg voor een kruiwagen en dan hebt ge echt met een zogenaamde „spechtensmidse" te doen. Ta' van leerboekjes over plant- en dierkunde hebben het erover, speciaal de oudere en het lijkt wel, of die bonte spechten niets anders doen, dan kegels op een bepaalde plaats uithakken en steeds op dezelfde boom. In werkelijkheid ziet men zo'n vogelsmidse vrij schaars; het is een vreemd gezicht in de door de specht verwijde klemspleten van de stam de uitgehakte kegels te zien zitten. Hij pleegt de afgeplukte „appels" of „rotsen" zoals de Ve- luwse volksmond hen noemt in schorsspleten te drukken, doch daar een passende maat uitzondering moet heten, gaat hij de reten verdiepen om vervolgens de zaden uit de vastzitten de kegel te pikken. Hij springt er echter nogal onverschillig en royaal mee om, want vele kegels onder de boom blijken slechts ten dele ge ledigd, zulks bijv. in tegenstélling tot het meer volledige werk van kruis bekken en eekhoorns. De top komt het eerst in aanmerking. In de zomer zijn de spechten op dit gebied minder actief dan in het najaar en vooral winter. 31 oktober '67 A. B. WIGMAN SAIGON Luitenant-generaal Ngoejen Van Thieu is vandaag in Saigon beëdigd als president van Zuid-Viëtnam en heeft zich bij deze gelegenheid op nieuw tot Noord-Viëtnam gericht met het voorstel aan tafel te gaan zitten om te spreken over beëindiging van de oorlog. De 44-jarige katholieke opperofficier van de infanterie, die 3 september tot pre sident werd gekozen, legde in aanwezigheid van onder meer vice-president Ngoejen Cao Ky de eed af op een podium op het bordes voor het vroegere opera gebouw. De plechtigheid werd bijgewoond door vertegenwoordigers uit 23 lan den en duizenden belangstellenden. Tot de buitenlandse gasten behoorde vice- president Hubert Humphrey van de Verenigde Staten. President Thieu heeft kort na zjjn beëdiging de benoeming van de 45-jarige ad vocaat Ngoejen Van Loc tot premier bekend gemaakt en tegelijkertijd het ontslag van vice-president Ky als premier aanvaard. Ngoejen Van Loc die in Parijs heeft gestudeerd was sedert vorig jaar september voorzitter van de legervolksraad en de uit 80 leden bestaande adviesraad van de regering. De veiligheidsmaatregelen in Saigon overtroffen alles wat de stad op dit ge bied ooit gezien had. Troepen patrouil leerden in de buitenwijken om te ver hinderen dat de communisten kans zou den zien de plechtigheid te verstoren. Thieu verklaarde verder dat een vreedzame regeling van de oorlog al leen mogelijk zal zijn als Noord-Viët- nam inziet met agressie niets te zul len bereiken. De president zei dat het Zuidviëtna- mese volk zich zelf zal moeten redden en dat nieuwe en zware offers zullen worden gevergd. „U zult het met mij eens zijn als ik zeg, dat de vijand nog machtig is, omdat wij nog niet machti ger zijn dan hij". Hij noemde militaire kracht een voorwaarde voor de moge lijkheid tot vooruitgang op alle gebie den, zoals de politiek, de economie, cul tuur en sociale zaken. e De grote lijnen van zijn programma zijn: 1. Verbetering van de strijdkrachten zowel moreel als wat betreft de levens omstandigheden. De gedeeltelijke mo bilisatie maakt hiervan deel uit. 2. Een politiek van soberheid in de steden. De president deed een beroep op de bevoorrechten „hun luxe leven in te krimpen". „In deze totale oorlog die nen de schokkende tegenstellingen tus sen de steden en het platteland te ver dwijnen". 3. Opbouw van de democratie en her vorming van de maatschappij. Er móet sociale rechtvaardigheid worden inge voerd. Daartoe zullen het platteland en de industrie moeten worden ontwikkeld. Zodra het nieuwe kabinet er is zullen „dringende maatregelen" worden afge kondigd om de corruptie te doen ver dwijnen. Luitenant-generaal Van Thieu zei ten slotte toezicht van het volk door mid del van de nationale vergadering te zul len aanvaarden. „Ik zal geen demago gische methoden gebruiken." Viët-Cong-eenheden hebben vanmor gen voor de tweede maal binnen 48 uur geprobeerd een stad bij een rubber plantage, 112 km ten noorden van Sai gon te veroveren. De aanval was zo ge pland, dat hij samenviel met de plech tigheden ter gelegenheid van de instal latie van de president. Drie leden van het Amerikaanse Huis vai^, Afgevaardigden hebben er vandaag op aangedrongen, het Congres niet te verdagen tot een besluit ten aanzien van Viëtnam is genomen. De Amerikaanse generaal Omar Bradley vindt dat president Ho Tsji Minh van Noord-Viëtnam persoonlijk zou moeten worden uitgenodigd om de Amerikaanse militaire macht in het zuiden te zien. Dan zou hij „de nutte loosheid van voortzetting van de oor log" inzien. Bradley, in de tweede wereldoorlog commandant in Europa en slechts een van de negen generaals die de vijf ster renrang bereikten, schreef in het tijd schrift Look, dat hij niet geloofde dat de oorlog in een impasse was. Hij hield vol dat de Verenigde Staten winst boe ken in de militaire en sociaal-economi sche strijd. MACAO Driehonderd linksgezin- den zijn vandaag het St. Joseph Colle ge te Macao binnengedrongen, in een poging de bisschop van Macao, Don Paulo José Tavares, te dwingen een document te tekenen, waarmede hij toestemming geeft communistische po litieke activiteiten in het college toe te staan. De studenten omsingelden het college, zodat zelfs de politie geen toegang kon krijgen. Zij staan niet toe, dat iemand levensmiddelen of water in het college of bisschoppelijke paleis binnen brengt. ADVERTENTIE tandpasta NAMEN (België) Op de zolder van het gerechtsgebouw van Namen is een geraamte gevonden, flr wordt een on derzoek ingesteld. De zolder was jaren afgesloten ge weest. Het gebouw dateert uit het be gin van de 17e eeuw. DJAKARTA. Indonesië en com munistisch China hebben vandaag met het vertrek van een twintigtal functio narissen van de Chinese ambassade automatisch hun diplomatieke betrek kingen opgeschort. Een turboprop-vliegtuig van de Chine se luchtvaartmaatschappij met een slo gan van Mao Tse-toeng op zijn flanken, kwam uit Peking aan met de acht func tionarissen van de Indonesische ambas sade. Toen het vliegtuig landde juichten de Chinezen. Er werd druk met het rode boekje van Mao gezwaaid. Een Chinese delegatie in het vliegtuig rende op hen toe en zwaaide eveneens met het rode botkje. De mannen om helsden elkaar en hier en daar viel een traan. Enkele Chinezen vertoonden nog te kenen van het pak slaag, dat zij op 1 oktober te Djakarta van studenten heb ben gekregen. Door de afwezigheid van stafperso neel der ambassades, zijn de diploma tieke betrekkingen automatisch opge schort. Ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken blijven echter nadrukkelijk verklaren, dat de betrek kingen niet formeel verbroken zullen worden. Een van de Chinese diplomaten, die verwikkeld raakte in een woordenwis seling met het vliegveldpersoneel, deel de The Associated Press desgevraagd mee: „Natuurlijk zullen wij naar Indo nesië terugkeren". ATHENE. Vier niet-militaire mi nisters in de Griekse regering zijn maandagavond afgetreden. Hun ontslag is door premier Kollias aanvaard. Dit heeft radio-Athene bekend gemaakt. Het zijn Leonidas Rozakis (Justitie), Alexandras Lekkas (Arbeid), Nikolas Economopoelos (Industrie) en Panayo- tis Tsaroekis (Openbare Werken). Er is geen enkele reden voor de ont slagen gegeven, noch een aanwijzing over de opvolgers. Politieke waarne mers in Athene zien het aftreden van de vier ministers als een eerste stap naar een regeringswijziging, waarover al enige tijd geruchten de ronde doen. Een van de twee advocaten van de vroegere afgevaardigde van de Unie van het Centrum van Andreas Papan- dreoe, Agamemmon Koetsojorgats, is zondag in Athene gearresteerd. Dit werd maandag in de omgeving van Pa- pandreoe bekend. UTRECHT Bij een klopjacht in de bossen bijKootwijkerbroek (gemeente Barneveld) zijn twee leden van een beruchte bende internationale autodie ven door de mazen van het net ge glipt. De echtgenote en drie kinderen van een der ontsnapte autodieven, die zich met haar kinderwagen niet zo vlug uit de voeten kon maken, werd aangehouden. Het was dc 28-jarige Rosemarie Rosemarie Frischmuth, van wie de Ne derlandse politie via Interpol al wist dat zij en haar man tot de gezochte inter nationale roversbende behoorden. De politie van Barneveld had vorige week zaterdag de tip gekregen, dat in 9 Als eerste stap op weg naar een totaal nieuwe aanpak van het jeugd werk in Veenendaal wordt op maandag 13 november in de brandweerkazerne aan de Industrielaan een teach-in gehouden. In het forum zullen onder anderen zitting nemen hoofdinspecteur W. C. H. Dekker, Instuif-jeugdwerkleider G. v. d. Schee en een aanlal jongeren. Ds. A. Vroegindeweij uit Veenendaal heeft in Utrecht tijdens 'n bondsdag van hervormde mannenverenigingen op gereformeerde grondslag een waarschu wend geluid laten horen wat hij noemde „allerlei moderne stromingen" binnen de hervormde kerk. De staatssecretaris van Onderwijs heeft aan de V.VJ).-afgevaardigde in de Tweede Kamer, de heer Vonhof, laten weten dat er voorlopig nog geen sprake is van nieuwbouw van de Bantuinschool in Rhenen. Het Kamerlid had hierover vragen gesteld aan de staatssecretaris. Verschillende inwoners uit Kesteren hebben in het afgelopen weekeinde de verre reis naar het Groningse Noord- horn ondernomen om de intrede van hun oud-predikant ds. C. v. d. Berg mee te maken. Een beter geluid komt uit E derveen waar men binnen niet al te lange tijd hoopt te starten met de bouw van een nieuwe zevenklassige chr. school. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft de eerste automatische koppeling en ont koppeling in de wereldruimte van twee Russische kunstmanen gemeld. De twee kunstmanen zijn de Kosmos-186, die vrijdag in een baan om de aarde werd gebracht, en de Kosmos-188, waarvan het bestaan in de wereldruimte pas na de samenkoppelingsmanoeuvre bekend werd gemaakt. Vanochtend is de Kosmos-189 gelan ceerd. Nadat de twee kunstmanen aan el kaar waren gekoppeld zetten zij samen de tocht orh de aarde voort in een baan die tussen 200 en 276 kilometer boven de aarde ligt en een hoek van 51,7 gra den met de evenaar maakt. De koppeling, die gistermorgen om twintig minuten over tien werd vol bracht, maakte de Sovjet-Unie pas ze ven uur later wereldkundig. En kort daarna kwam het bericht over de ont koppeling. Dr. Edward C. Welsh, de secretaris van de Amerikaanse nationale raad- voor luchtvaart en ruimtevaart, zei: „Het is duidelijk dat de Russen de tech- niek van het besturen op afstand mees ter zijn." Koppeling van ruimtevaartuigen door de bemanning van een daarvan is vol gens Welsh veel doeltreffender dan automatische koppeling, omdat de mens altijd kan ingrijpen wanneer er iets mis dreigt te gaan. Daarom houden de Amerikanen het op de niet-automati- sche manoeuvre. Zij hadden de Russi sche poging al verwacht. De Kosmos-186 en de Kosmos-188 bleven in een gemeenschappelijke baan drie en een half uur aan elkaar verbon den, aldus het persbureau Tass, en maakten zich daarna weer van elkaar los. Van dat moment af beschreven zij elk weer hun eigen baan om de aarde. Eerder op de dag had prof. Mstislaf Keldisj, de president van de Russische academie van wetenschappen, tegenge sproken dat er een lancering van een groot bemand ruimteschip op het pro gramma van de viering van het halve- eeuwfeest van de Russische oktober-re- volutie zou staan. (Zie verder elders in dit blad.) Dit is de zomerbungalow in Koot wijkerbroek, van waaruit enkele ledèn van een internationale ben9e autodieven geruime tijd in ons land hebben geopereerd. een van de zomerbungalows van een kampeercentrum aan de Harskamper- weg te Kootwijkerbroek de laatste tijd Duitsers logeerden, die opvallend veel aan allerlei auto's zaten te sleutelen. Aan de hand van de autonummers kreeg de politie via Interpol uit Duits land de namen van deze zonderlinge logeergasten. Tevens kreeg zij de mededeling dat de opsporing en aanhouding van deze lieden al enige tijd geleden was ver zocht door de politie van Utrecht. Deze had met zestien arrestaties in septem ber al een groep van het omvangrijke komplpt van autodieven in de cel kun nen werken. Uit allerlei gegevens was vast ko men te staan, dat nog meer Duitsers Nederland tot hun operatieterrein had den gekozen. De mededeling uit Barne veld bevestigde de verwachting dat vier belangrijke bendeleden gemakke lijk te arresteren zouden zijn. Toen de Bameveldse politie zondag avond na een zorgvuldig voorbereide actie langs verschillende wegen naar Kootwijkerbroek ging, moeten Neder landse handlangers de Duitsers op het laatste nippertje hebben kunnen waar schuwen. Terwijl de politie het terrein van het vrijwel verlaten zomerkamp opreed, vluchtten de mannen in het nachtelijk duister het bos in. De gearresteerde vrouw vervoerde in de kinderwagen een aantal valse num merplaten en goederen, die afkomstig waren uit auto's, die de laatste tijd bij Nijmegen en Arnhem waren gestolen. In de kinderwagen lagen ook nog rol len textiel uit de auto van de grossier Bouma uit Breda, wiens auto op 19 sep tember in Utrecht was gestolen. De vrouw had een aantal indenti- teitskaarten bij zich op naam van al lerlei mensen uit Duitsland en België. Daarbij was zelfs een identiteitskaart van een Duitse politieman. De Utrechtse politie, die de bende al maanden op het spoor is, had vo rige week in de hal van het Centraal Station te Utrecht de echtgenote van de andere ontsnapte rover in de val laten lopen. Uit het bagagedepot had de politie de mededeling ontvangen, dat daar al geruime tijd eigenaardige pak ketten en koffers in bewaring lagen. De termijn was verstreken en de ba gage zou uit het depot worden gehaald. Op verzoek van de politie werden de koffers en pakken echter in depot ge houden, terwijl een mannetje op de uit kijk ging staan. Vorige week donder dag meldde zich een Duits sprekende vrouw, die de bagage, kwam halen. Zij werd door de spoorwegrecherche aan gehouden. In de koffers zaten ook valse num merplaten, gestolén autopapieren en al lerlei gereedschappen om de nummers in motorblokken en chassis te verande ren. De vrouw was de 26-jarige Anita Dick uit Wenen. Het staat wel vast, dat het viertal ge ruime tijd de zomerbungalow te Koot wijkerbroek heeft gebruikt als schuil adres in ons land, van waaruit stroop tochten werden gemaakt. Nagegaan is intussen dat gestolen auto's die in Bar neveld van andere nummers en papie ren waren voorzien, gewoon per trein werden uitgevoerd naar Joegoslavië, Turkije en Zwitserland. Daar werden ze legaal verkocht. De twee vrouwen zijn in Utrecht op gesloten. De drie kinderen zijn in een kindertehuis ondergebracht HANOI Amerikaanse vliegtuigen hebben in de afgelopen nacht twee luchtaanvallen op Hanoi uitgevoerd. Volgens de correspondent van Agence France-Presse werden doelen op de lin keroever van de Rode Rivier gebombar deerd. De politie heeft het sterke ver moeden, dat de twee in de bossen bij Kootwijkerbroek ontkomen Duitse autodieven nog in Neder land zijn. Het zijn de 4l-jarige Roland Rudolf Dick (foto beneden) en de 27-jarige Karl Heinz Frisch muth (bovenste foto). De laatste is 1.90 meter lang. Hij heeft geblon- 'deerd haar. Dick is kleiner en heeft een gezet postuur. Beiden zijn af komstig uit Dortmund. Dick rijdt gewoonlijk in een witte Mercedes met het Duitse kenteken DO-HK 737. Frischmuth heeft een witte Opel Rekord met het Duitse kenteken LH-A 838. NEW YORK Israël heeft secreta ris-generaal Oe Thant ervan in kennis gesteld dat het een bedrag van een mil joen Israëlische ponden (33.333 dollar) ter beschikking zal stellen van het VN- bureau voor Arabische vluchtelingen in het Midden-Oosten, UNRWA. De Israëlische regering heeft tot dus ver een bedrag van 406.000 dollars aan de UNRWA geschonken, waarvan 150.000 dollar eerder dit jaar. /"Ap het noordelijk deel van de Atlan- tische Oceaan staat in de hogere J luchtlagen een sterke stroming uit S west tot noordwest. Hiermee trekken storingsgebieden via de Britse eilan- den en de Noordzee naar het Euro- 5 pese vasteland. Een in betekenis toe- 5 genomen lagedrukgebied koerste het j afgelopen etmaal over Wales en En- geland naar het zuidoosten. Een bij- behorend regengebied breidde zich in de loop van de nacht al tot over ons 5 land uit, waarbij de wind naar het zuidoosten kromp en in het binnen- land tot krachtig of hard en aan de kust tot hard of stormachtig aanwak- kerde. Het laat zich aanzien, dat de kern van deze depressie in de richting van 5 Berlijn zal wegtrekken. Aan de ach- terzijde staan harde tot stormachtige J noordwestelijke winden, die zich in de avond en nacht over ons land uit- J breiden. Daar vanuit het westen een rug van hoge luchtdruk naderbij komt. zal het weer morgen een kort- stondige verbetering onderg an. Op de Oceaan handhaaft zich evenwel een 5 grote depressie-activiteit, die later op de dag alweer in ons land merkbaar kan worden.

De Vallei | 1967 | | pagina 1