Eerste stap op weg naar jeugdraad? TEACH-IN ALS BEGIN VAN NIEUWE AANPAK JEUGDWERK G. v. d. Schee en inspecteur Dekker samen in forum SINT KOMT OP 25 NOVEMBER SUPERMARKT OP WIELEN V erkeer scompetitie voor bedrijven Enorme zwemlust bij de jeugd Frummel Als haringen in een ton J. Spaan weer kandidaat voor ouderling f WOORDEN Wie vond ring Bijeenkomst Soefibeweging Spaarbankbus in Overberg Oliebollen van „de Rijnkanters" MARKTEN MIST u uw VEEN EN DAAL - Een groots opgezette teach-indie maandagavond 13 november in de bovenzaal van de brandweerkazerne gehouden zal wordengaat het begin worden van een nauwere samenwerking tussen de diverse organisaties die zich in Veenendaal met het jeugdwerk in welke vorm dan ookbezig houden, ANTWOORD „Een heel nieuw gezicht" BASIS WEINIG dagblad DE VALLEI? 10550 11079 DINSDAG 31 OKTOBER 1967 Al enkele weken is er door een aantal personen, die nauw bij het jeugdwerk betrokken zijn over een nieuwe aan pak van het „jeugdprobleem" gespro ken. Vooral nu de jeugd de laatste tijd nogal eens in het nieuws is geweest, werd deze zaak actueel. De heer M. G. H. Hendriks, maatschappelijk wer ker, heeft nu het initiatief tot de een teach-in genomen, waarbij het jeugd werk in al zijn facetten besproken zal worden. Hij zal zich de komende da gen in een open brief tot de Veenen- daalse jeugd- wenden, waarin hij aan dacht voor de hedendaagse problema tiek, die de jeugd met zich meebrengt, vraagt. De heer Hendriks heeft in principe al •en forum, geformeerd dat de aanwezi ge jeugd op de desbetreffende 'avond antwoord zal geven op de gestelde vra gen. In dit forum hebben onder meer ADVERTENTIE Vreemd, dat U niet eerder op het idee kwam: een nieuwe bril! Ineens merkt U hoe anders U kunt zijn. Een markanter per soonlijkheid. U voelt zich spor tiever vrijer. Ja, en ook aan Uw omgeving is het te merken. Meer belangstelling? Meer respect?... Gewoon door een nieuwe bril. OPTIEK KERKEWIJK17 -VEENENDAAL VEENENDAAL Gevonden: een muntbiljet, doublé herenpolshorloge met zwarte band; kentekenplaat HA- 35-69; een herenbril met bruin/beige montuur in bruin étui; bedelketting m. bedeltjes; ring met sleuteltjes; kinder schoentje bruin van kleur (links); schooltas; een paar zwarte dameshand schoenen; honderiem; zwart Psalm boekje; zwarte regenbroek; lichte da mesportemonnee, inh. geldbedrag en sleutel; bruine handschoen; portemon nee, inh. kaart van De Haas en kran teknipsels; herenportemonnee, inhou dende geldbedrag en sleuteltje; bruin- wit jong hondje; 2 Volkswagensleutel tjes; een zwart konijn; een jongens fietsje; sleutelring met sleuteltjes en nagelknipper; een bedeltje en een crè me kinderschoentje (rechter). Verloren: Verchroomd herenhorloge, merk Pronto, met zwarte band; licht beige damesportemonnee met ritsslui ting, inh. 2 bankbiljetten van f 10,- en wat klein geld; rode autoped; zilveren schakelarmband met zilveren balletjes; zilveren kettinghorloge (zonder ketting) paardje staat achterop; twee zakjes, inh. B.H. en een paar dameskousen; keeshond (wit) met rode vlekken; zil veren broche; zwarte leren damesporte monnee met knipsluiting, inh; plm. 150 gulden; verz. bew. HWD 659; een bruin kinder jasck met beige voering, een trouwring, inscriptie Marianne 21-12-63, 4 bibliotheekboeken van Bouwman, Bil- derdijkstraat; bruine damesportemon nee, inh. buskaart-treinkaart-sleutel en plm. f 2,-; bruin windjack; zilveren be delketting met een bedeltje; klein lam pekapje; driewielig kinderfietsje; kl. geel; witte shirt; blauwe knipportemon- nee; een bedelkettinkje met 11 bedel tjes, smalle gouden trouwring, inscrip tie 20-7-61, Wim; metalen schuifmaat; rode kinderstep; parasol (oranje met witte stippen); gouden damesring; zwar te damesportemonnee met rode rand, inh. plm. f 70,-; rood kinderschoentje (rechts); bruine portemonnee, inh. pl. m. f 25.-; grijze suède knipdamespor- temonnee, inh. f 70 f 75,-; rood jon gensfietsje m. crème spatborden; wind jack; nylon, donkerblauw; een gouden broche; eem gouden armband, bestaan de uit 2 kettinkjes en slotje; zwart witte poes; witte portemonnee, inh. 21/» gulden; br./zw. hond, ras Welshterrier, een regenscherm voor rijwiel en een doublé brilmontuur; doublé dameshor- loae met doublé randje. zitting de heer W. C. H. Dekker, hoofd inspecteur van politie, de heer G. v.d. Schee, jeugdwerkleider van de Instuif, drs. H. Hiensch, con-rector van het Chr. Lyceum, de heer J. van Offeren, leider van de jeugdkelder onder de Sionskerk en de heer C. J. M. Geurts, directeur van Kamp Overberg. Daarnaast zal ook de Veenendaal- se jeugd zelf vertegenwoordigd zijn. De heer F. Bruitsman, bestuurslid van de beatclub NV 't Dingetje en de heer L. van Treijen, voorzitter van het R-K- jeugdwerk, hebben hun medewerking toegezegd. De heer Hendriks, die zelf ook zitting in het forum heeft, is van plan er ook nog -enkele andere jonge ren aan toe te voegen. „Het gaat er om eens te peilen wat er nu eigenlijk bij de Veenendaalse jeugd leeft en wat haar wensen zijn", zo gaf de heer Hen driks gisteren als toelichting op zijn ini tiatief, dat hij overigens geheel los wil zien van zijn functie als gemeenteraads lid. „Door de ontwikkeling van de laatste tijd is bij mij de overtuiging gaan le ven, dat een dergelijke teach-in, die zal leiden tot een nieuwe aanpak van de jeugdzorg, noodzakelijk is. Het is be langrijk als de krachten in dit opzicht gebundeld kunnen worden. In het ver leden is er altijd maar over de jeugd gesproken. Het wordt nu tijd dat de jeugd zelfs eens een woordje gaat mee spreken...." De heer Hendriks hoopt, dat de bij eenkomst de basis zal leggen voor de oprichting van een soort jeugdraad, al thans van een overkoepelend orgaan, waarin alle instanties die zich nu op een of andere manier met het jeugd- W. C. H. DEKKER ook nu van de partij werk bezig houden, in verenigd zullen zijn. „Zo'n jeugdraad moet uit deskundi ge mensen samengesteld worden. Na tuurlijk moet ook de jeugd er zelf zit ting in hebben en misschien ook enkele vertegenwoordigers van de gemeente..." Hij heeft in zijn open brief aan de Vee nendaalse jeugd, die hij de komende dagen op grote schaal wil laten ver spreiden onder meer gesteld „dat het ook in onze Veenendaalse gemeenschap steeds duidelijker wordt dat de jeugd een eigen groepering is met eigen in zichten, eigen levensstijl en eigen wen sen". De brief vervolgt: „In de afgelopen maand in het bijzonder zijn er in de plaatselijke pers al dan niet juiste be richten gepubliceerd, welke de jeugd op een of andere wijze in een speciaal dag licht hebben gesteld". Volgens de heer Hendriks is een teach-in de meest ge schikte vorm om op alle vragen, die de jeugd bezighouden en die wellicht ook naar aanleiding van de genoemde publi- katies zijn gerezen, een antwoordt te vinden. „Ik vind het beschamend dat er in Veenendaal door maar zo weinig men sen iets voor de jeugd op touw wordt gezet. Veel meer mensen zouden hier mee bezig moeten zijn en het feit, dat ik nu met de medewerking van vele an deren iets ga ondernemen is op zichzelf helemaal niet belangrijk. Want het gaat er niet om wie dat doet, maar wel dat er iets gedaan wordt". De heer Hendriks heeft enige kritiek op de wijze, waarop met name het ge meentebestuur het probleem van de jeugdzorg de laatste jaren heeft bena derd. Hij vindt dat er wel over een aan tal facetten is gesproken, in de gemeen teraad bijvoorbeeld, maar dat er na dien te weinig uit de bus is gekomen. Het eerste initiatief, dat verband hield met de jeugd, nam de gemeente in '62. In dat jaar werd aan 2705 jongeren een enquête-formulier gezonden, waar op de meest uiteenlopende vragen wer den afgedrukt. In juli 1964 werden de resultaten hier van bekendgemaakt. Een van de con clusies van de heer A. H. van Pijpen, een der samenstellers van jeugdenquête was toen, dat de jeugd van Veenendaal een „vrij dorpse instelling he^ft". In Veenendaal heeft zich de laatste jaren echter een soort verstedelijking gemanifesteerd en de conclusies van de enquête zijn nauwelijks meer van be trekking op de tijd, waarin we nu le ven. In de gemeenteraad is het „jeugd probleem" in het recente verleden, zij het bescheiden, ook aan de orde geko men. In 1965 pleitte de PvdA-fractie tij dens de algemene beschouwingen voor een speciale commissie voor jeugdza ken. Een jaar later herhaalde de heer Hendriks (KVP) dit pleidooi. Hij kwam toen met het voorstel een jeugdraad in te stellen. In de raadsvergadering van 17 november 1966 haakte wethouder C. N. van Kuyk hierop in met de woorden: „Een dergelijke instelling kan inder daad nuttig zijn. We zullen deze zaak serieus gaan bekijken" In dezelfde vergadering zei burge meester Hazenberg over het jeugdwerk: „Zo lang de jeugd zich blijft bewegen binnen het vlak van wet en orde aan de ene kant en fatsoen aan de andere kant is er alle reden om bij bepaal de activiteiten zo veel mogelijk mede werking te verlenen Ondanks de vele woorden die er ge sproken zijn, was de jeugd voorname lijk op eigen kracht aangewezen als het aan kwam op het organiseren van ont- spanni gsactiviteiten. Daarnaast vervul de het gerichte jeugdwerk in dlit op zicht een belangrijke functie. De aangekondigde teach-in wil een stap zetten naar een nieuwe ontwikke ling; de samenwerking bevorderen om aldus het jeugdwerk een belangrijker plaats in de gemeenschap te kunnen la ten innemen. VEENENDAAL De vereniging voor Veilig Verkeer, afdeling Veenen daal organiseert binnenkort een ver- keerscompetitie onder de bedryven. Ieder bedryf, klein of groot, kan een onbeperkt aantal werknemers laten meedoen. Na afloop van de eerste com petitieavond worden van drie bedre ven vyf deelnemers geselecteerd om uit te komen in de tweede ronde. De selectie hangt vanzelfsprekend af van de resultaten in de eerste ronde- De deelnemers kunnen individueel deelnemen, uit naam van een bedrijf. Bedrijfsgroepen worden eerst vastge steld na afloop van de eerste wedstrijd, en dan alleen nog voor de drie hoogst- geplaatste bedrijven. Het winnende be drijf uit de tweede ronde komt in het bezit van een wisselbeker, waar jaar lijks om gestreden zal worden. Zij die willen deelnemen kunnen zich voorbereiden aan de hand van de schrif telijke cursus „De verkeerssleutel" of door het boekje „Verkeerscode". Beide uitgaven kunnen worden aangevraagd op het politiebureau, waar ook opgave ELST Ook dit jaar zal Slnt-Nlco- laas weer een bezoek aan Eist brengen. Zaterdag 25 november hoopt de Goed heiligman om 15 uur te arriveren bij de aanlegsteiger van het veer Elst-In- gen. Daar zal hij worden opgewacht door het gemeentebestuur, het bestuur van de winkeliersvereniging en de mu ziekvereniging OBK uit Rhenen. Na de begroeting maakt de Sint een rondgang in een open auto door het dorp. Ter gelegenheid van de verjaardag van Sint-Nicolaas organiseren de winke liers een speciale actie. Evenals vorig jaar worden bij de aankopen zegels ver strekt, welke opgeplakt moeten worden op daarvoor ter beschikking gestelde vellen. Ieder volgeplakt vel, voorzien van naam en adres geeft recht op een speculaaspop. De volgeplakte formulie ren worden verzameld en na de actie zal er uit deze formulieren een aantal prijzen getrokken worden voor de jaar lijkse verloting. Gedurende de actie, die op 18 november begint en tot 5 decem ber voortduurt, zullen de prijzen te be zichtigen zijn bij woninginrichting Wijk- niet. Behalve de Sint-Nicolaasactie hebben de winkeliers nog meer plannen. In voorbereiding is een plan om volgend jaar een kinderuitstapje te organise ren. Om met dit uitstapje mee te kun nen zullen de ouders een nog te bepa len aantal volgeplakte zegelkaarten moeten inleveren, met de normale ze gels, zoals die in Eist bij de meeste win keliers verstrekt worden. „Geheel ze ker, dat het uitstapje doorgaat, ben ik nog niet", vertelde de heer Slok na mens het bestuur van de winkeliers vereniging, „we moeten de kosten nog berekenen en daardoor uitmaken hoe veel spaarkaarten er ingeleverd'moeten worden". VEENENDAAL De Soefi-beweging houdt zondag 5 november om 17.00 uur weer een universele eredienst in het gebouw van de Nederlandse Protestan tenbond aan de Kerkewijk. Mevrouw drs. W. Khande Koningh zal spreken over „De weg van de Soefi". Muzikale medewerking zal verleend worden door de heren W. Khan, A. van Enter en R. van den Waal. OVERBERG. Woensdagmorgen om 11 uur zal voor het eerst de Spaar bankbus, als rydend bijkantoor van de Nutsspaarbank, standplaats innemen in Overberg. De bus blijft tot 12.30 uur staan. Vorige week vonden de bewoners van de Amerongse buurtschap een foldertje in de bus, waarin de Veenendaalse Nutsspaarbank aankondigde met een bus naar Overberg te komen. Na over leg met de bank in Amerongen heeft men het juister geoordeeld, dat dit ini tiatief om de bewoners van de buurt schap het sparen te vergemakkelijken, door de bank in Amerongen verzorgd wordt, omdat Overberg burgerlijk on der Amerongen ressorteert. ELST Zaterdag 4 november orga niseren „de Rijnkanters" hun jaarlijkse oliebollen-actie om de clubkas aan te vullen. De oliebollen worden van 3 op 4 november gebakken. Dit zal gebeuren bij Theo Drost Franseweg. VEENENDAAL Gisteren kon de Veenendaalse schooljeugd tegen beta ling van slechts een kwartje een uur lang zwemmen in het instructie-bad. Ontstellend veel kinderen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om goedkoop een deel van hun herfstva kantie in het warme water door te brengen. Om half negen des morgens stonden de kinderen al in een lange rij voor het gebouw, 's Middags werd het nog drukker. Sommige zwemmertjes moesten twee uur wachten voor ze een duik konden nemen. Dit grote succes was voor badmeester W. Kok aanlei ding om te denken aan een herhaling in de kerstvakantie. In totaal zijn gisteren 692 kaartjes verkocht Aanvankelijk had men gedacht de kinderen in groepen van 40 te laten zwemmen, maar door dit onverwacht grote aantal liefhebbers moest men 's morgens al met groepen van 75 kin deren gaan werken, 's Middags bevon den zich ongeveer 150 zwemmers tege lijk in het water. Weinig ruimte om te zwemmen dus. „Ja, maar dat was niet zo erg", vertelt badmeester Kok. „Het was niet bedoeld als een soort zwem les maar gewoon als recreatie voor de schooljeugd. De kinderen hebben met elkaar enorm véél plezier gehad in het water en daar ging het om". Binnen een half uur verkocht de heer Kok gisteren 400 kaartjes. Daaruit blijkt wel dat er bij de jeugd in Vee nendaal behoefte bestaat aan zwem men. Ook in de herfstvakanties buiten het zomerseizoen. De heer Kok hoopt dan ook het zwemfeest in de Kerstva kantie te kunnen herhalen. „Maar dan moet ik 't wel een beetje anders aan pakken", zegt hij. „Ik kan er natuur lijk nog niet veel van zeggen maar ik heb wel een idee". Zo dacht de bad meester er bijvoorbeeld aan om in de Kerstvakantie abonnementen te gaan verkopen. Als de scholen bijvoorbeeld buiten de feestdagen om tien dagen vakantie heb ben zou men voor f 2.50 een abonne ment kunnen kopen. Bovendien kan men de abonnementen in verschillende kleuren drukken. Zo kunnen kinderen met een blauwe kaart bijvoorbeeld van A De jongelui hadden er uren wachten voor over om een duik te kunnen nemen. negen tot tien zwemmen, kinderen met een rode kaart van tien tot elf enz. „Dit brengt een groot voordeel met zich mee. De kinderen hoeven niet meer zo lang in de kou te staan en wij kunnen alles veel vlugger en overzich telijker afwerken", aldus de badmees ter, „en het moet toch kunnen voor een kwartje per. uur. Het bad is van de gemeente en die hoeft toch geen grote winst te maken. Als het grote bad er is, kan men niet verwachten voor een kwartje een uur te kunnen zwemmen, maar hier is dat toch mogelijk". Door de actie van gisteren hoopt de heer Kok de zwemlust te bevorderen. Vooral met het oog op het toekomstige overdekte bad ziet hij hier alleen de voordelen van in. Zo groot gisteren het aantal bezoe kers was, zo groot was ook het aantal verloren voorwerpen. Kledingstukken en sieraden, de gekste dingen raakte men kwijt, maar gelukkig werd het meeste ook weer teruggevonden. Bijvoorbeeld de zwarte schoenen van een jongen, die een half uur naar zijn bruine schoenen liep te zoeken. Toen er tenslotte alleen nog maar een zwart paar overbleef schoot hem te binnen: „Da's waar ook. Ik had geen bruine aan, maar zwarte". Om al te grote verliezen te voorko men, dringt de badmeester er bij de ouders op aan hun kinderen in de toe komst tassen mee te geven. „Daar kunnen ze alles in stoppen en raken ze niet zo gauw wat kwijt". voor deelneming mogelijk is. De aan meldingstermijn sluit op 20 november, terwijl de eerste wedstrijd in januari 1968 gehouden zal worden. KESTEREN. Tijdens de ochtend dienst van de Nederlands Hervormde Kerk te Kesteren is bekend gemaakt, dat de heren G. J. van Kleef en J. Spaan kandidaat zijn gesteld voor het ambt van ouderling. De heer Spaan maakte deel uit van de groepering, welke de Kerk in Kesteren de rug toe keerde, nadat men zich niet meer kon verenigen met het beleid van ds. Van de Berg. De kandidai .stelling heeft in kerkelijke kringen nogal enige be vreemding gewekt aangezien hierdoor slechts in de vacature van één ouder ling zal worden voorzien, terwijl er va catures bestaan van drie ouderlingen en drie diakenen. Waneer de verkie zing plaats zal vinden is niet bekend gemaakt. VEENENDAAL Gistermorgen kwam de eerste Veenendaalse mobiele supermarkt in beweging. Eigenaar van de rydende zelfbedieningszaak is de heer J. H .van Looyen. Hij liep al ja ren met het plan rond zijn zaak letter lijk in beweging te brengen. Nu zijn oude groentekar met hulpmotor versle ten was, zag hij zijn kans om het plan te verwezenlijken. Voorlopig zal de heer Van Looyen de Engelenburg, de Palmengrift, het Boompjesgoed en Vec- nendaal-Zuid met zijn rijdende zaak doorkruisen. - Wanneer men de winkel op wielen be treedt komt men in een vrij grote, ge zellige ruimte. Alleen de aanwezigheid van een stuur en een dashboard herin nert eraan, dat men zich niet in een normale winkel bevindt. De heer Van Looyen verkoopt in zijn rijdende zaak levensmidöelen, groente en fruit. Voor al flatbewoners stellen het bijzonder op prijs dat de winkel voor hun deur komt. De topsnelheid van het vreemde, vierkante voertuig is 35 km per uur. De heer Looyen had geen speciale vergun ning nodig om ermee op straat te ver schijnen. Ook hoefde hij er geen rijbe wijs voor te halen. Als de wagen een standplaats heeft gevonden bij een flat gaat de heer Looyen de bewoners at tent maken op de aanwezigheid van de winkel. Zijn vrouw verzorgt dan de verkoop. Ze blijven een uur bij een flat staan zodat de klanten ruimschoots de gelegenheid hebben zichzelf te bedie nen. UTRECHT 30/10, paardenmarkt. Aangevoerd 375 dieren. Prijzen: luxe paarden f 1225,tot f 1625,werk paarden f 1220,tot f 1550,oude paarden f 950,tot f 1475,3-jarige paarden f 715,tot f 940,2-jarige paarden f 715,tot f 940,veulens f 315,— tot f 640,—; hitten f 720,— tot f 940,slachtpaarden per kg geslacht gewicht van f 2,90 tot f 3,40; jonge slachtpaarden per kg geslacht gewicht van f 3,40 tot f 4,25. Handel: willig. Bel: tot 17.30 uur van 17.30 19.30 uur Zaterdags 16.30—17.30 Wij, die reeds zovele malen gelegen heid hadden om het onafgebroken ko men en verdwijnen van de verschillen de vormen in 't plantenrijk op te mer ken, gevoelen dat vriend herfst een heel eind op weg is en ons spoedig gaat ver laten. Het schijnt dat Koning Winter on geduldig wordt en dat het dralen van de herfst hem begint te vervelen. Overdag belemmert de zon hem nog de toegang, doch als hij de kans krijgt dan zal hij de nacht waarnemen om over de slag boom te springen, 's Jdorgens wordt hij door dezonnestralen, als even zovele scherpe pijlen op hem afgeschoten, weer van het terrein verdreven. En toch zal het hem gelukken om geduren de een kwade nacht seel wat schade aan te richten. Zie dan maar eens welk een droevig schouwspel de dahlia's en nog laatbloeiende eenjarigen, die sinds lang bij ons burgerrecht verkregen, die de vorige dag nog zo trots en fier hare bloemen omhoog hielden, opleveren. Vaak gelukt het onze vriend herfst, om na een zo'n korte aanval van de winter, nog verscheidene weken achter een door deze met rust gelaten te wor den, doch hij is niet in staat de door de ruwe hand van de winter ontijdig gedo- den weer op te wekken. We gevoelen dat Koning Winter nadert en de plaats van de herfst gaat innemen. De laatste ogenblikken, die wij nog met de herfst doorbrengen, zijn voor ons heilige ogenblikken. Wanneer een vriend op het punt staat ons voor ge ruime tijd te verlaten, dan hebben we elkander nog zoveel te zeggen. En toch zitten we dan verscheidene minu ten achtereen bij elkaar, zonder een en kel woord te uiten, alsof ons niets meer op het hart lag en als zagen wij ver langend uit naar het moment van schei ding. TAaar valt het ons plotseling op, dat hij spoedig vertrokken zal zijn en dat zelfs ons innigst verlangen hem niet zal doen terugkeren. En bevreesd zijnde dat het stilzwijgen hem zal doen vermoeden, dat we met hem afgehan deld hebben, tasten we als 't ware in den blinde rond in ons gemoed, wel we tende, dat er nog veel is wear hij belang in stelt En waarmee komen we dan meestal voor de dag? Met zakaen die wij reeds zo vaak besproken en afgehandeld hebben, of die slechts variatie zijn van een en 't zelfde thema. Dan, ja dan weet de ene vriend dat de ander door één gedachte geheel en al beheersd wordt:.... de gedachte aan de ledigheid en de verlatenheid.... Zeker soortgelijke gedachten, komen vaak op een mooie late herfstdag bij ons op, want juist dan doet de gedachte aan scheiden zich zo levendig gevoelen Ik durf er op te vertrouwen, dat de geachte lezers en lezeressen het mij, nu voor ons zulk een ogenblik van scheiden in de bloemen tijd is aangebro ken, wel ten goede willen rekenen, wan neer ik hier het volgende neerschrijf: Weet vrienden, waarom ik altijd weer, Aan 't droef vaarwel, het hoofd moedig brede, Zie als. het uur des afscheids slaat, En 't Ware en schoon, dat ooit mijn ziel mocht vinden, Mij recht le vend voor de ogen staat, En ik weet dat ook de ziele mijner vrienden, Die rijk dom deelt, die nimmer ons verlaat. We zien het leven naar een ondoor grondelijke wet, waarvan wij alleen als oorzaken het trapsgewijze afnemen der warmte en het zwakker worden van het zonlicht kennen, langzamerhand verar men. Flora's hoorn raakt leeg. Moeder Na tuur sluimert in. Van abonnee mevrouw M. van L.-de R. ontving ik een stimu lerend schrijven, waarvoor ik bij deze hartelijk dank zeg. Ik hoop met U mee, dat het mij ge geven mag zijn nog vele malen dit hoek je te vullen. Wat uw vraag betreft het volgende: de Aphelandra is een tropi sche plant, doch met goede zorg kan men geruime tijd van de bloei genie ten, de bladen zijn een sieraad op zich zelf. De raad die U van bevriende zijde kreeg was het tegenovergestelde van „goed". De plant vraagt juist een warm plekje, ongeveer 70 graden F. In het hartje van de winter verschijnen de bloemen. Na de bloei moet de plant rus ten, dus een paar maanden aan de droge kant houden, doch niet zo droog dat de bladeren verschrompelen. Tegen het voorjaar begint de nieuwe groei en dan kan de plant tot op de helft worden terug gesneden. Tevens moet de plant dan ver pot gorden in een voedzaam grond- mengsel met wat klei er doorheen ge mengd. Uw bloemist heeft deze pot grond wel in voorraad. U moet de Aphelandra veel sproeien, vooral wan neer deze na de verpotting weer be gint te groeien. Hou de plant in net licht, doch niet in de»volle zon. E. J. Grijsen-Rhenen.

De Vallei | 1967 | | pagina 3