m „IK BEN VERLOST UIT MUIL VAN EEN LEEUW' VOORLOPIG NOG GEEN VERVANGING BANTUINSCHOOL Bouw nieuwe chr. school in zicht Hervorming van herv. kerk is noodzakelijk Ernstige aanrijding Panters versus SVC I in Utrecht Veiling Septer Tiel r f Ds. C. v. dBerg in Noordhorn Staatssecretaris Ds. Vroegindeiveij op bondsdag: 'ft paar honderd gulden méér of minder maakt bij Fiat al 'n klasse verschil! AGENDA Valleivogels en VRC deelden de punten1-1 Goede prestaties van YAY-ers in Amsterdam Predikant waarschuwt tegen allerlei moderne stromingen 1 t Huisvrouwen helpen bij postzegelverkoop I ZEVEN KL ASSIG GEBOUW IN EDERVEEN Terrein Kinderboekenfeest op 8 november Opbrengst collecte VANMORGEN IN VEENENDAAL Juniorenvoetbal DINSDAG 31 OKTOBER 1967 898 sportcoupé 4 dl., 843 cc, 52 SAE pk, ruim 135 km/u., schijfremmen op voorwielen, 4 versnel lingen met Porsche synchronisatie, pook- versnelling, verstelbare bucket seats voor in, carrosserie met Aqualit- behandeling. Compleet: f 6495,- MS 4-deurs sedan, 4 cil., 1197 cc, 65 pk, 140 km/u., 4 schijfremmen met remregu|ator, Aqualit-behandeling, smering „for-life" van alle draaipunten, gesloten koelsysteem, bagageruimte (385 dm3). (laken bekleding) f 6999,- familiale 4-deurs sedan, 4 cil., 1197 cc, 65 pk, 140 km/u., 4 schijfremmen met remregulator, Aqualit-behandeling, smering „for-life" van alle draaipunten, gesloten koelsysteem, Compleet: f7799»- 4 cil, 1608 cc, 2 bovenliggende nokken- assen, 99 pk, 160 km/u, 4 schijfremmen, gesloten koelsysteem, zelfdenkende venti lator, geen smeerpunten. Compleet: (laken bekleding) f 8599,* nog f 8500, aan achter- i KESTEREN/NOORDHORN (Gr.) De voormalige hervormde Kesterense predikant, dominee C. van de Berg, heeft tijdens zijn intrede in de Groningse gemeente Noordhorn opnieuw de kerkelijke toestanden in Kesteren gelaakt. In zijn eerste prediking te Noordhorn vergeleek de predikant zijn tegenstanders met een gevaarlijke leeuw. „Ik ben verlost uit de muil van een leeuw", zo merkte hij op. Ook tijdens de afscheidsdienst, die vorige week in Kesteren plaatsvond, nam dominee Van de Berg een bijzonder provocerende houding aan. Hij uitte toen een aantal felle beschuldigingen aan het adres van een bepaalde groep in de kerkelijke gemeenschap van Kesteren. De omstreden, maar in vele kringen ook geliefde predikant zei onder andere dat men hem in Kesteren met broodroof had bedreigd en dat hij n stadig traktement tegoed had. In het mooie historische kerkje van Noordhorn, daterend uit het midden van de dertiende eeuw, is zondag ds. C. van de Berg bevestigd tot predikant van zijn nieuwe Groningse gemeente. Beves tiger was zijn studievriend, ds. T. Poot, uit de stad Groningen. Ds. Poot had als tekst voor zijn prediking gekozen 11 Timotheüs 4 vers 5: „Maar. gij, wees wakker in alles; lijdt verdrukkingen; doe het werk van een evangelist; maak dat men van uw dienst ten volle verze kerd zij". In een fijnzinnige en warme predika tie ontvouwde de bevestiger dit tekst woord. Het sloot aan bij de bevesti gingstekst van eertijds in Kesteren, 11 Timotheüs 2 vers 3, waaraan ds. Van de Berg in zijn afscheidsprediking zo indringend had herinnerd. De bevesti- gingspreek lag volkomen in dezelfde lijn. Ook nu bleek God wederom een waarmaker van zijn woord te zijn. „Wees nuchter of wakker. Kom niet in de roes van de fabelen of verdichtsels der mensen. Doet het werk van een evangelist ten volle, ook al zal u dit niet altijd in dank worden afgenomen. Dus: lijdt verdrukkingen, die er wezen lijk bij horen. Maar geen nood, want de Koning der kerk regeert. Hij laat z'n dienstknechten niet los. Hij laat niet va ren het werk van zijn handen". Na de prediking las ds. T. Poot het klassieke bevestigings-formulier voorde dienaren des woords. Op de gestelde vragen antwoordde ds. Van de Berg vol mondig en met diepe ernst de gebruike lijke woorden „Ja ik, van ganser har te". Was 's ochtends het kerkgebouw reeds helemaal gevuld, 's middags bij de RHENEN De afdeling Rhenen van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen is nog steeds actief. Op 16 no vember onderneemt het damesgezel schap een reis naar Rotterdam, waar een bezoek wordt gebracht aan de „Bijenkorf". Onder deskundige leiding wordt daar een kijkje „achter de scher men" genomen. Er is wel een beperking gesteld aan de deelname. Slechts vijf entwintig leden kunnen aan deze trip deelnemen. Op 28 november wordt in paviljoen „De Grebbeberg" een theemiddag ge houden met introducees, die om half drie begint. Door de handwerkclub worden deze middag zelf-vervaardigde werkstukken verkocht, waarvan de op brengst bestemd is voor een of ander liefdadig doel. Op 15 december om 8 uur wordt het jaarlijks Kerstfeest gevierd in hotel „Het Wapen van Rhenen". Het bestuur heeft er de voorkeur aan gegeven de ze avond met eigen kraohten te vullen. Verder wordt aan de verkoop van kin derpostzegels medewerking verleend in de hal van het postkantoor. Het is de bedoeling dat steeds twee dames postzegels te koop zullen aanbieden. intrededienst kon 't pittoreske kerk je de schare nauwelijks bevatten. Alle beschikbare stoelen waren aangesleept en nog kwam men plaats te kort. Ban ken voor vier personen werden bezeten door vijf of zelfs zes personen. Dominee Van de Berg had als intre- detekst gekozen 11 Timotheüs 4 vers 17 en 18. „Maar de Heere heeft mij bij gestaan en mij bekrachtigd, opdat men door mijn dienst ten volle zou verzekerd zijn van de prediking en alle heidenen haar zouden horen. Ik ben verlost uit de muil van een leeuw en de Heere zal mij verlossen van alle boos werk, en bewaren tot zijn hemels koninkrijk". Er bestond in alle opzichten een vol ledige aansluiting tussen de bevesti- gingspreek en de intredepreek. „Timo theüs werd vertroost en bemoedigd. Denk aan de periode van Paulus' eer ste gevangenschap. Allen hadden hem verlaten, zelfs zijn vrienden en mede werkers, maar de Heer had zijn knecht bijgestaan en gesterkt. Uit dit gebeu ren in het verleden mag Timotheüs troost putten voor de toekomst", aldus ds. Van de Berg, die zijn prediking ken nelijk wilde koppelen aan persoonlijke ondervindingen. „Christus houdt zijn kerk in stand, waakt over zijn woord, houdt zijn genadewerk vast en laat daarom ook zijn dienaren niet in de steek", aldus de voormalige Kesterense predikant. Na de zegen volgden nog zeer vele toespraken. Vertegenwoordigers van de burgerlijke overheid, kring, slassis, provincie, andere kerkgemeenschappen ter plaatse of in Zuidhorn, „Het Zonne huis" (verpleeghuis voor chronisch zie ken in Zuidhorn), consulent ds. H. G. Mooi uit Niekerk en ouderling (tevens president-kerkvoogd) Y. Wiersma spra ken hartelijke woorden van welkom. Nadat alle sprekers het woord gevoerd hadden, bedankte ds. Van de Berg hen in enige samenvattende slotwoorden, waarin hij zich nog speciaal richtte tot zijn 88-jarige moeder, die onverwachts uit Hilversum helemaal naar Noord horn was gereisd, om de intrede van RHENEN Financieel-economisch en onderwijskundig is vervanging van de openbare lagere ,3antuinschool" in Rhenen door een nieuw gebouw niet zo danig urgent dat daaraan thans mede werking kan worden verleend. Dit heeft de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen, mr. J. H. Grosheide, meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid H. J. L. Vonhoff (VVD). Het in januari van dit jaar door bur gemeester en wethouders van Rhenen ingediende verzoek om een urgentiever klaring voor de bouw van een nieuwe openbare lagere school is betrokken ge weest en zal dat blijven in het perio diek afwegen en bepalen van de af te geven urgentieverklaringen. Dit verzoek kon nog niet worden ingewilligd aan gezien in de desbetreffende inspectie andere, in prioriteit hoger geplaatste be hoeften bestonden. Of op korte termijn een gunstiger beslissing kan worden genomen is thans nog niet te overzien, aldus de staatssecretaris. haar zoon te kunnen bijwonen. Ook me vrouw Hokwerda, de echtgenote van de overleden predikant werd dankgezegd voor haar aanwezigheid. Zij was, vol gens ds. Van de Berg, als een moeder voor de gemeente geweest. Meer dan veertig jongere en oudere gemeenteleden uit Kesteren woonden de intrededienst bij. Zij werden zeer na drukkelijk bedankt door een bijna ont roerde ds. Van de Berg, die zei dat hij met onnoemelijk veel banden aan de Betuwenaren verbonden was, is en zal blijven. Heden, dinsdag RHENEN Stadhuis, 20 uur: Raadsvergadering. LEERSUM Centrum, 19.30 uur: Lustrumviering C.P.B. Vogelesang 20 uur: Vergadering V.V.D. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, geen voor stelling. Morgen, woensdag VEENENDAAL Verenigingsgebouw 9.30 en 14 uur: Filmvoorstelling v.d. jeugd. AMERONGEN Rode Hert 10.30 uur: Koffiemorgen NVVH. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, 19.30 uur: „Angélique," Markiezin der Engelen". TENTOONSTELLING Raadhuis Veenendaal tot en met 4 no vember, dagelijks 918 en 1921 uur, zaterdags 14—17 en 19—21 uur: „Éx- positie „Het beeld van de mens". EDERVEEN De rijksgoedkeuring voor de bouw van een nieuwe school met de bijbel in Edereveen is dezer da gen afgekomen. De gemeehte is nu be zig de benodigde gronden aan te ko pen. Het schoolgebouw zal een plaats krijgen achter de kleuterschool aan de Hoofdweg. Het wordt een permanent gebouw dat waarschijnlijk uit twee etages zal bestaan en dat zeven loka len gaat bevatten. Aanvankelijk was er sprake van dat de gemeente een perceel grond aan de Schras voor de bouw van de school zou bestemmen. Later heeft men be sloten hier een voetbalveld (het huidi- VEENENDAAL Ds. A. Vroegindeweij heeft in zijn functie als voorzitter van de bond van hervormde mannenverenigingen op gereformeerde grondslag, zaterdag de openingsrede van de jaarlijkse bondsdag uitgesproken. In zijn toe spraak vroeg de Veenendaalse predikant aandacht voor de naar zijn mening onjuistheden in de Nederlandse hervormde kerk. „Meer dan ooit hebben we in onze tijd de uitdrukking te verstaan; „De kerk is hervormd om hervormd te worden", aldus ds. Vroegindeweij. De bijeengekomen „mannen" hoorden in de goedgevulde grote zaal van Tivoli herhaaldelijk aanklachten tegen de her vormde kerk als geheel uit de mond van ds. Vroegindeweij, die echter meende, dat ook in de kerken der afscheiding dezelfde fouten als in de hervormde kerk gevonden worden. „Wij blijven maar liever in onze eigen kerk. die ons lief is", zei hij. „We klagen onze hervormde kerk aan, omdat de gerechtigheid en de ge nade niet meer overal gepredikt wor den. Men biedt tegenwoordig veelal ste nen voor brood en de roep tot bekering komt niet meer door en het profetisch getuigenis wordt gemist", aldus drs. Vroegindeweij. „De hervormde kerk is geen pilaar en vastigheid temidden van ons volksleven, omdat ze van de belij denis der hervorming is afgeweken. Men moet niet denken, dat we deze dingen graag zeggen, maar ze moeten gezegd worden vanuit de noodsituatie van de kerk". Drs. Vroegindeweij waarschuwde te gen allerlei moderne stromingen in de hervormde kerk: „Het evangelie is in brede kerkelijke kringen verschraald tot medemenselijkheid. Er dient een duide lijke waarschuwing gegeven te worden tegen vals oecumenisme en ik roep daarom de kerk nog eens te meer op zich te hervormen, hervormd te wor den. De belijdenis der vaderen moet le vend geloofsbezit zijn van de kerk, want aan een dode rechtzinnigheid gaat de kerk ten gronde", aldus ds. Vroeginde weij. De voorzitter van de hervormde man nen op gereformeerde grondslag eindig de zijn toespraak met: „Bidt om de Hei lige geest, bidt om waarachtige refor matie. Bidt om vernieuwing en hervor ming tot de wet en tot de getuigenis". Op deze bondsdag sprak ds. R. J. van de Hoef uit Papendrecht over het hervormde synodale geschrift „Klare wijn". Naar zijn oordeel heeft „Klare wijn", ongeacht de vele verrijkende dingen die in dit geschrift staan, op een bijzonder teleurstellende manier inhoud gegeven aan het belijden, dat de bijbel het Woord van God is. De teleurstel ling ligt op het punt van de inhoud van het gezag van de bijbel, oordeelde ds. Van de Hoef, in dit verband opmerkend het een vreemde zaak te vinden, dat „Klare wijn" zo'n aversie heeft tegen de orthodoxe leer van de inspiratie van de Schrift. „Met het opschrift van hoofd stuk II zouden we willen vragen: moet de bijbel dan niet voor zichzelf spre ken? De bijbel getuigt toch van zichzelf dat zij over de gehele linie van God is en daarom goddelijk gezag eist? Dat men in de loop der eeuwen in de ge schiedenis van de kerk inderdaad op scholastische wijze bezig is geweest met de bijbel, betekent allerminst dat het reformatorisch belijden van de in spiratie een schadelijke en aanvechtba re zaak is. Zij komt uit de Schrift zelf op", aldus ds. v. d. Hoef. De inleider vond het voorts verdrie tig dat „Klare wijn" zo bitter weinig klaarheid geeft op het punt van de bijbelkritiek en zelfs het verwoestende karakter van die bijbelkritiek, die het Woord Gods tot in de fundamenten aantast, niet eens noemt. Hier refereer de de referant aan de artikelenreeks van de voorzitter van de gereformeerde bond ds. G. Boer in „De Waarheids vriend". De Katwijkse ds. handelde over: „De W. Vroegindeweij prediking in het licht van de wederkomst". Uit zijn ernstig betoog de volgende gedachten: We praten wel over de toekomst van de Here Jezus en over de geweldige ver andering die Zijn opstanding teweeg heeft gebracht, maar wat is er eigen lijk in deze wereld? Waar is het eigen lijk aan te merken, dat de verhoogde Heiland met haast bezig is te komen? Is het niet begrijpelijk dat men al in de dagen van Simon Petrus zich begon af te vragen, of het wel zoveel zin had met de boodschap van de toekomst van de Here Jezus te rekenen; kon je niet be ter 't leven maar over je heen laten ko men, eten en drinken en op zijn tijd wat vreugde te scheppen in het leven? Petrus heeft een antwoord op deze spot. Het is een teken van Gods lank moedigheid, het is het heden der gena de. Hier zal alle nadruk op moeten val len in de prediking. Onze tijd is een tijd van een bijzondere soort. Tijd die we van God krijgen. Tijd voor onze beke ring, voor die alles veranderende ver nieuwing, waar de Heiland al van sprak: bekeert u, want het koninkrijk der hemelen is nabij gekomenl Tot zo ver ds. Vroegindeweij. DS. VROEGINDEWEIJ kerk hervormen ge Advendo-terrein) aan te leggen om dat de oppervlakte van dit terrein niet toereikend was. De heer P. Bouter, die nog tot 1 maart hoofd van de school is en daar na met pensioen gaat, heeft 34 jaar lang les gegeven in de oude school en hoewel hij niet meer in functie zal P. BOUTER eindelijk zijn, als met de nieuwbouw een begin wordt gemaakt, spreekt hij bijzonder enthousiast over het nieuwe gebouw. „Vijf jaar lang hebben we op de ur gentieverklaring gewacht", zegt hij. De gemeenteraad van Ede heeft on langs een restauratie-plan verworpen, omdat men liever een geheel nieu we school wilde laten bouwen, dan on geveer twee ton aan de restauratie uit te geven. RHENEN Ter gelegenheid van de kinderboekenweek organiseert de Stich ting „Rhenense Bibliotheek", Wilhel- minastraat 27 een kinderboekenfeest op 8 november om twee uur in de bi bliotheek. De kinderen die een puzzel halen en opgelost inleveren, krijgen een toe gangsbewijs. De bibliotheek is die dag tot vier uur gesloten! RHENEN De in Rhenen gehouden collecte ten bate van de Novib heeft f 1212,85 opgebracht. VEENENDAAL. Vanmorgen heeft zich op de kruising Wageningselaan- Groeneveldselaan een ernstig verkeers ongeval voorgedaan, waarbij de heer D. F. uit Wageningen zwaar gewond werd. H(j verleende met zyn auto geen voor rang aan de van de Groeneveldselaan komende Veenendaalse automobilist E. J. D. Door de botsing die volgde raak ten beide auto's total loss. De heer F. werd naar een ziekenhuis in Wageningen gebracht. Hy heeft een gebroken been, enkele gebroken ribben en een hersenschudding opgelopen. De Veenendaler D. werd niet gewond. Op het kruispunt ontstond een grote ravage. VEENENDAAL Morgenavond trekt het eerste herenteam van Pan ters wederom naar de Utrechtse Jaar beurshallen om strijd te gaan leveren tegen SVC L Deze ploeg kon vorig sei zoen niet imponeren en zou voor Pan ters theoretisch een gemakkelijke op gave moeten worden. Panters moet echter met vier invallers opereren. SVC 1 kon in het vorige seizoen tegen geen der Pantersploegen één punt be halen, maar de zaken liggen dit jaar wat anders. Om te beginnen reist Pan ters 1 af met vier invallers. Weliswaar kunnen deze spelers een volwaardige wedstrijd spelen, maar het zal de homogeniteit van de ploeg geen goed doen. Toch zien we de Vee- nendalers de volle winst wel boeken. SCHERPENZEEL In de stromen de regen speelden de junioren thuis een wedstrijd tegen VRC. Valleivogels trad met enkele invallers aan voor zijn bes te spelers. Het werd een vrijwel gelijk- opgaande strijd met in de eerste helft een iets sterker VRC. In de tweede helft was het echter Valleivogels dat de toon aangaf en na 10 minuten spelen nam de ploeg dan ook een verdiende 10 voorsprong, door een doelpunt van J. v. d. Pol, dia de VRC-doelman met een harde schui ver passeerde. VRC zette nu alles op de aanval maar de Vogels-verdediging gaf geen krimp. In de laatste minuut van de wedstrijd kwamen de Veenendalers nog naast Valleivogels toen een hard ingeschoten bal door Van Engelenhoven werd weg- gestompt voor de voeten van de VRC- linksbinnen, die de bal van dichtbij hard inschoot (11). Al met al voor Valleivogels dat nog ongeslagen is in deze afdeling een mooi resultaat VEENENDAAL Zeven VAV-atle- ten(tes) hebben dit weekend deelgeno men aan de le Geuzenloop in Amster dam, een prestatieloop over 6 km, waarvoor ondanks het slechte weer ruim 300 KNAU - en niet-KNAU-leden hadden ingeschreven. Van de zeven Veenendalers was J. Harteman weer de beste. Hij werd, on danks een moeilijke startpositie, waar door hij in de beginfase al meer dan honderd meter achter lag op de kop groep, toch nog met een geweldige eindsprint 4e. Harteman liep een ver dienstelijke race in 17 min. Hij hield G. Hendriksen achter zich die 22e werd. H. v. Alfen werd 42e, P. v. Campen 68e en B. Oosterdijk 70e. Ook liepen twee Veenendaalse dames deze 6 km-race uit, n.l. mej. T. Hiensch en mej. C. Sukkel. Veilbericht van de Tielse Veiling Septer van maandag 30 oktober 1967. Opgave na klasse mm maat. APPELEN 75/opw 70/75 65/70 60/65 55/60 1 2 Bloemee 11—40 10—14 x Cox Orange k.l 53—58 47—55 42—49 31—37 25—30 x Cox Orange k.2 46—55 43—51 39—49 30—35 21—29 Dijkmanszoet 15—25 9—17 Elleson Orange 16—25 13—18 Ingrid Marie k.2 30—37 29—35 24—30 22—28 16—38 Glorie van Holland k.2 22—28 21—25 18—22 x Goudreinet k.l 26—32 x Goudreinet k.2 22—30 20—26 15—24 Goudreinet rode k.l 35—37 31—33 Golden Delicious k.l 31—50 41—49 39—43 34—37 Golden Delicious k.2 27—29 31—47 26—41 21—33 Notarisappel k.l 27—29 26—28 Jasappel 22—27 14—17 x Jonathan k.l 23—29 20—28 16—23 15—19 x Jonathan k.2 18—25 17—23 15—20 10—16 Laxton Superbe k.2 28—33 18—28 12—23 Present van Engeland 21—24 x Sterappel k.2 38—40 33—37 23—31 14—20 16-34 Lombarts Calville k.l 33—35 29—32 26—28 Lombarts Calville k.2 26—30 24—29 18—26 Zuurkroet per 100 kg f 8.50; goudreinet val f 10.40. Rood kroet f 8.10. Fabrieksfruit per 100 kg f 9.60. 35—37 72—74 51—53 58—60 118-120 125-127 76—78 68—70 50—52 34—36 25—27 51—66 40—44 56—70 40—49 34—44 77-110 PEREN: Brederode Beurre Alex. Lucas k.2 Beurre Clairgeau k.2 Bonne Louise k.2 Conference Doyenne de Cornice k.l Legiponts k.l Legiponts k.2 Provisieperen Nouveau Poiteau k.2 St.-Remy x Giezewildeman Winterjannen IJsbouten Zwijndr. wijnperen Druiven: Black Allicante 178180. GROENTEN: andijvie 1430; bloemkool per stuk 3234; komkommers, witte, per stuk 3438; prinsessebonen 125140, 5666; kasprinsessebonen 160200: pronkbonen 3035, 1728; kassnijbonen 220225; x savooiekool 1117; x rode kool 712; spinazie 6469; prei 1224; sla per 100 krop 4.009.00; uien 2931; spruiten 4246, 1031; wortelen 1720, 912; tomaten per kistje van 6 kg. export a 5.106.10; export b 5.105.40; export c 4.404.50; tomaten per kistje van 6 kg binnenland 1.803.70, 1.001.80. x Is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg, tenzij anders vermeld. -1 47—56 28—38 50—57 28—40 48—67 30—47 35—49 16—34 40—55 21—43 23—32 16—23

De Vallei | 1967 | | pagina 5