Slechts dertig procent van jeugd kan zwemmen na doorlopen van de lagere school Botsing eiste dode en vier gewonden ONTSPORING KON VOORDELEN SYSTEEM DIRECT AANTONEN AFCENT-OFFICIER GAAT OP DE HAAIENV ANGST portie vlees vlees eten is n veranÉvroord etsen NIET VERGETEN! Duizenden slachtoffers sinds 45 door ontstellend tekort aan zwembaden Een moeder geeft Davitamon 10. Elke dag. TELE-CHEQUES VOOR GRATIS DECEMBERNUMMERS VAN TELEVIZIER. Twee wagons uit rails gelopen bij demonstratie Schrikbarende conclusie uit eerste landelijke enquete I Citroenjenever Haal Henkes in huis! ONDER ZANDAUTO GEVAARSITUATIE WEG AFGESNEDEN Schippersvrouw verd ronken B.B.-enquête naar schuilruimte had gunstige uitkomst N.S. introduceerde Centrale Radio Verkeersleiding SCHOOLZWEMMEN BELACHELIJK KLEIN NIET VERPLICHT Aangehouden voor oplichting met ongedekte cheques MEER WERK MET SCHEERMES Graven geschonden Pol it ie verordening Den Haag gewijzigd President Uruguay trad af om te duelleren TELE-CHEQUE DINSDAG 31 OKTOBER 1967 'tniiiiiii/iii ROTTERDAM Slechts dertig procent van de Nederlandse schooljeugd beheerst bij het verlaten van de lagere school de zwemkunst. Dat is de schrik barende conclusie uit het eerste grote onderzoek dat .ooit in ons land naar de zwemvaardigheid van de schooljeugd is ingesteld. Uit het onderzoek bleek dat van ruim honderdduizend jongens en meisjes die vorig jaar de lagere school verlieten, meer dan 47.000 niet en ruim 23.000 nauwelijks konden zwemmen. In percentages uitgedrukt: 47.1 en 23.1 procent. Slechts een kleine dertigdui zend van die honderdduizend kinderen uit de zesde klassen bezaten het be- wijsje van de zwemproef of het diploma B. ADVERTENTIE Tot burgemeester van Maarssen is benoemd de heer Q. Waverijn uit Kou dekerk aan de Rijn. Nu is hij daar bur gemeester. Zijn benoeming gaat op 16 november in. Hij is Nederlands Her vormd en lid van de CHU. ADVERTENTIE SPAANSE SINAASAPPELEN onmisbaar voor de fijne keuken Omdat zij uitblinken door hun frisse smaak. Minder schil en meer sap hebben, en...dat verrukkelijke aroma van de zon dat heerlijke gerechten zo bijzonder maakt Echt sinaasappelen voor u die van koken houdt I HEERHUGOWAARD Een auto ongeluk op de Westerweg in Heerhugo- waard heeft gistermorgen een dode en vier gewonden gekost. Allen waren op weg naar hun werk in een personenau to. die frontaal tegen een vrachtauto botste en daarna nog tegen twee ande re werd gesmeten. De 57-jarige heer J. G. Blom uit Hip- polytushoef, die naast de bestuurder zat, was op slag dood. De bestuurder, de 51-jarige R. Rotgans en de 55-jarige E. J. Dekker, beiden eveneens uit Hip- polytushoef, werden zwaar gewond. Twee andere inzittenden liepen minder zware verwondingen op. De gewonden zijn in het ziekenhuis te Alkmaar opge nomen. VLAARDINGEN De elfjarige Mo nica van Beers uit Den Haag is gister morgen in het Holyziekenhuis in Vlaar- dingen overleden. Zij was bij het over steken van de Broekweg in Vlaardin- gen aangereden door een auto die in de verboden richting reed. De bestuurder reed na het ongeluk door. Hij is inmid dels aangehouden. DIEPENHEIM Een 21-jarige En gelse militair, die op weg was naar een legerplaats in Osnabrück, is giste ren na een autobotsing met zijn auto in het Twentekanaal terecht gekomen en verdronken. Hij had bij het inhalen een tegenligger geramd. Twee inzit- den van deze auto werden licht ge wond. KRUININGEN Gistermorgen vroeg is een personenauto in Kruinin- gen van de weg geraakt en in een sloot gekanteld. Daarbij kwam de 32-jarige heer J. Anthonissen uit Colijnsplaat om het leven. NIEUWENHUYZEN. Het vijftienja rig dochtertje van de familie Van Her- wijnen uit Almkerk is gistermorgen met haar fiets onder een passerende zandauto gekomen. Zij overleed ter pl33tSG DEN HAAG De 57-jarige me vrouw J. H. Stokking-Volckman Schots man uit Den Haag is gisternacht in het ziekenhuis overleden aan de gevol gen van een auto-ongeluk, dat zondag was gebeurd. Zij was met haar auto op de kruising Hengelolaan-Beresteinlaan tegen een andere auto gebotst, die voorrang had. Na de botsing was haar "••'i in Vi#>t water pereden. De enquête werd uitgevoerd door de Koninklijke Nederlandse vereniging van Ieraren en onderwijzers in de lichame lijke opvoeding. Deze week krijgen de minister van onderwijs en wetenschap pen, van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk en van sociale zaken en volksgezondheid er een goed uitge werkt verslag van op hun bureau. Om zekerheid te krijgen over de al lang vermoede erbarmelijke situatie, stuurde de vereniging naar 8300 open bare en bijzondere lagere scholen een enquêteformulier. Zes procent, of bij na vijfduizend formulieren kwamen in gevuld terug. Zij bevatten de gegevens over 4981 zesde klassen. Daaruit bleek, dat 1340 klassen (26,9 procent) verstoken waren gebleven van schoolzwemmen. Iets meer dan 33 pro cent had zwemles gehad in een niet- overdekt zwembad, bijna veertig pro cent in een overdekte zweminrichting of een overdekt instructiebad. Nog twee feiten, waarvan <|e drie mi nisters behoorlijk onder de indruk zou den moeten komen: Bijna 27 procent van de Nederlandse schooljeugd heeft geen deel aan de hygiënische en de „persoonlijkheidsontwikkelende" waar de van het zwemonderwijs. En: veel meer dan de helft van onze kinderen op de lagere scholen,, verkeert in een gevaarsituatie, die men in een waterrijk land als het onze niet mag toestaan". Het hoofdbestuur vraagt de ministers te willen bevorderen, dat aan deze la cune in het onderwijs in de lichaams oefeningen op de kortst mogelijke ter mijn een einde zal worden gemaakt. Als argument daarvoor voert de ver eniging nog aan, dat voor meer dan 50 procent van onze kinderen „op onver antwoorde wijze de weg naar een voor Nederland zo eigene vorm van spor tieve recreatie als het zwemmen is, wordt afgesneden. Het was voor de eerste maal, dat een dergelijke landelijke enquête onder de scholen is gehouden. ROTTERDAM. -- De 21-jarige Duit se mevrouw Inge Fleischmann, echtge note van de schipper van het Duitse binnenschip „Hermann" is gisteren in de Rotterdamse haven verdronken. Men vermoedt dat de vrouw bij het ophan gen van wasgoed aan boord van haar in de Botlek liggende schip in het gang boord is uitgegleden en te water is ge raakt. De brandweer dregde haar lichaam na drie kwartier zoeken uit het water op. UTRECHT Een proefenquête in het oostelijk deel van de provincie Utrecht heeft uitgewezen, dat er in de woningen en grote gebouwen voldoen de tegen fallout (de met radio-activiteit besmette stofdeeltjes na een atoomex plosie op afstand) beschermde ruimten aanwezig z|jn voor het overgrote deel van de bevolking. Dit resultaat over trof de verwachtingen. Het desbetreffende gebied was voor het proefonderzoek aangewezen omdat het gezien het aantal aanwezige kleine en grote gemeenten een goede „doorsnee" vormde van heel Neder land. De uitkomsten varieerden nogal per gemeente: soms lagen ze ver bo ven, soms onder het gunstige gemiddel de. De resultaten van de proefenquête hebben ertoe geleid,dat de minister van binnenlandse zaken nu de Bescher ming Burgerbevolking heeft opgedra gen, het onderzoek uit te breiden tot an dere Nederlandse provincies. Alg A. de Graaf Bijna de helft van alle leerlingen die het vorige jaar de lagere school verlieten, moest in het zwembad op het droge blijveQ. Zij hadden geen zwemdiploma. Ongeveer 23 procent kon het hoofd met enige moeite boven water houden. Slechts dertig procent mocht van de hoge springplank. Zij waren de enigen met een diploma geoefend zwemmer. APELDOORN Ieder jaar weer verdrinken in Nederland gemiddeld driehon derd kinderen beneden de vijftien jaar. Sinds de bevrijding z|jn twaalfduizend Nederlanders in het water om het leven gekomen. Geen wonder, want van de 12,5 miljoen Nederlanders kunnen er acht miljoen niet zwemmen. Voor onze mi litairen geldt de raming, dat 65 procent ook niet zonder levensgevaar te water kan gaan. In de cijfers over de kinderen die het vorige jaar de lagere scholen in de drie grote steden zonder zwemdiploma ver lieten, schuilen frappante verschillen. In Amsterdam had 18,8 procent geen diploma, in Den Haag 24,9 pet, maar in Rotterdam 41,6 pet. In Amsterdam had 53,6 pet. een diploma B, in Den Haag 42.1 pet., in Rotterdam slechts 30,2 procent. Hier openbaart zich het schreeuwen de tekort aan zwembaden, open zowel als overdekte. De enquête die het vorige jaar op duizenden openbare en bijzon dere lagere scholen is gehouden, leerde bijvoorbeeld ook dat over het gehele land gerekend gemiddeld slechts 39.8 procent van de zesde klassen school- zwemen kreeg in overdekte baden. Noord-Holland behaalde met 65 't hoog ste percentage, Zeeland met 1,2 pet. 't griezelige laagste. Wie deze cijfers vergelijkt met de ge gevens op de kaart waarop aangege ven de percentages jongens en meis jes die geen zwemdiploma bezaten, zal moeten toegeven, dat het overdekt kun nen schoolzwemmen grote invloed heeft op het behalen van zwemdiploma's. Daarvoor zijn ongeveer veertig lessen nodig. In plaatsen met alleen open ba den zijn daarmee bij een frequentie van één les per week, verscheidene ja ren gemoeid. Toch is schoolzwemmen een massaal instituut om kinderen het zwemmen bij te brengen. De school is ook de enige plaats waar alle daarvoor in aanmerking komende kinderen bereikbaar zijn. Maar hoe wil dit doel zijn te bereiken in een land, waar het bestand aan over dekte en/of instructiebaden belachelijk klein is? Volgens gegevens van de Vereniging van Nederlandse gemeenten telde ons land op 1 mei van dit jaar 88 overdek te baden, waarvan vijftig met 250 vier kante meter of meer wateroppervlak, en 38 afzonderlijk gebouwde instructie- baden. Een paar voorbeelden maken duidelijk hoe slecht de situatie is. Op iedere vijf tigduizend inwoners (gemiddeld) is een overdekt zwembad nodig: op iedere vijf tienduizend inwoners een instructiebad. Groningen met zijn ruim een half mil joen bewoners zou dus tien overdekte baden rijk moeten zijn. Het heeft er maar twee. Van de dertig noodzakelij ke instructiebaden ontbreken er zeven tien. Zuid-Holland telt twaalf overdekte baden. Het zouden er voor de drie -mil joen bewoners zestig moeten zijn. Van de 180 gewenste instructiebaden bestaan er maar zestig. Er komt nog een remmende factor bij. Schoolzwemmen is nergens in Ne derland een verplicht vak. Via de wet op het lager onderwijs zou het schoolzwem men in 't lesrooster moeten worden opgenomen.De angstverwekkende re sultaten van de nu gehouden enquête zullen, naar iedereen mag hopen, een duw in de goede richting kunnen geven. ADVERTENTIE DEN HELDER De politie van Den Helder heeft wegens oplichting de 43- jarige werkman C. J. de C. aangehou den. De man had gedurende enkele ja ren door middel van ongedekte che ques goederen verkregen ter waarde van ruim achttienduizend gulden. Van deze goederen, levensmiddelen, kleding en luxe voorwerpen, was niets meer te achterhalen. USQUERT Uitgerekend op de dag waarop de Nederlandsche Spoorwegen de nieuwe Centrale Radio Verkeers leiding introduceerde op het traject SauwerdRoodeschool, gebeurde op dat baanvak een ongeluk. Op het station Winsum ontspoorden door een verkeerde wisselomlegging twee wagons van een goederentrein. Op het versperde traject was daarna alle verkeer onmogelijk. Het systeem bewees wel meteen zijn grote voordelen. Via de radioverbindin gen kon de verkeersleider Groenwold in de centrale post Usquert onmiddel lijk de stations en de onderweg zijnde machinisten waarschuwen en maatre gelen voorbereiden. Intussen zijn tussen Sauwerd en Roo deschool alle treindienstleiders op de zeven stationnetjes verdwenen. De ma chinisten krijgen door een luidspreker in hun cabine opdracht tot vertrek. De seinpalen onderweg geven geen veilig of onveilig meer aan. Zij vertellen de machinist nu alleen of de wissels goed zijn gelegd en eventuele overwegen ge sloten. Als te zijner tijd die overwegen automatisch zullen zijn beveiligd, zul len de stations vrijwel onbemand zijn. De Spoorwegen hebben de radiover binding tussen de machinisten en een centrale post te hulp geroepen om de vijftien onrendabele lijnen in het land eenvoudiger en goedkoper te kunnen exploiteren. Zij vinden het nieuwe sys teem een grote stap vooruit, in de zin van meer en betere communicatie. De machinist K. Drent die de intro- ductietrein gisteren reed was er ook blij mee: „Ik vind dat ons werk nu meer inhoud heeft gekregen. We zijn nu meer dan vroeger rechtstreeks be trokken bij de gang van zaken. Wij hebben er overigens wel rr^eer werk door gekregen." Het nieuwe systeem van radiocon tact doet sterk denken aan dat in de luchtvaart. Maakt een machinist een fout, dan kan de verkeersleider op de centrale post hem direct corrigeren. Ir. L. J. Biezeveld van de Spoorwe gen kon geen antwoord geven op onze vraag wat er met het overtollig wor dende personeel gaat gebeuren. Voor lopig zullen de mannen dienst doen als wisselwachters. Het is een kwestie van personeels beleid, zei hij, dat ook in de personeels- raad zal worden besproken. Het nieu we systeem is volgens hem niet duur der dan het blokstelsel en levert boven dien een besparing aan personeel op. Afhankelijk van het resultaat van de proef in Groningen zal worden be keken of ook op andere onrendabele lij nen dit systeem kunnen krijgen. W8S88M HEERLEN Aan het maritieme bestaan van Gerard J. J. M. Schopmeyer werd in het najaar van 1939 bruusk een einde gemaakt. De toen 24-jarige stuurman b|j de Koninklijke Paketvaart Maatschappij had weinig keus. De veiligheid van het land, toen nog Nederlandsch-Oost-Indië. vorderde x|jn inzet als reserve-luite- nant-ter-zee derde klas b|j de Marine-luchtvaartdienst. het hele Daar bent u vóór, want met 'n goede portie vfees kunt u er tegenI Vlees te rijk een waardevolle eiwitten. Vlees Is uitstekend voor de lj]n. En gezin houdt ervan, van lekker vlees en lekkere jusl Die militaire loopbaan zou 28 jaar du ren. Halverwege verwisselde hij 't ma rine-uniform voor het vliegerspak, klom op tot kolonel bij de Koninklijke Lucht macht en deed het werk van een gene raal bij Afcent in Brunssum. Zijn Be- neluxstoel wordt daar van morgen af ingenomen door de Belgische generaal- majoor De Vylder. Luchtmachtofficier Schopmeyer bleef hunkeren naar de zee. En nu hij van daag 52 jaar oud met pensioen gaat, wil hij nog eens een zeemansle ven beginnen. Daartoe liet hij lang ge leden in de Verenigde Staten een spe ciaal jacht ontwerpen, dat in 's-Graven- deel werd gebouwd. Onlangs heeft hij het zelf naar Arnhem overgevaren om het af te werken en uit te rusten voor de jacht op haaien op de Noordzee. De eerste „Sportfisherman" meet 7 x 2.55 meter. In mei hoopt hij met de eerste twee haaienvangers aan boord de eer ste tocht te maken. Gerard Schopmeyers leven dreigde op 8 maart 1942 toch nog te eindigen in 'n zeemansgraf. Japanse vliegtuigen boor den het schip, waarmee hij en nog een paar honderd Nederlanders aan de vij and trachtten te ontkomen, in de grond. Zwaar gewond dreef hij dagenlang in een sloep rond. Japanse boten pikten hem en nog enkele tientallen overleven den op. Allen kwamen in een gevangen kamp op Sumatra terecht. De kolonel vertelt: „Een Nederland se arts opereerde me met een scheer mes aan mijn been. Het was erop of eronder. Wachten zou me een been ge kost hebben. Alles ging goed. Mijn been herstelde. De arts werd de dag na de operatie door de Japanners omge bracht". Na de oorlog vond hij in Batavia zijn vrouw en dochter terug. In 1948 kwam hij met zijn gezin naar Nederland. Vanavond, na 28 boeiende jaren waar in hij nauv was betrokken bij de oplei ding in de Koninklijke Luchtmacht en bij de overgang met Afcent naar Bruns sum, hangt hij voorgoed het uniform aan de kapstok. „Voor de haaienvisserij", zo springt hij weer midden in de toekomst, „be staat in Groot-Brittannië en op Helgo land veel belangstelling. Ook aan de kusten van België en Nederland is de interesse voor de sport groeiende. Maar wat tot nu toe op dit gebied wordt ge boden is „partyfishing". Aan boord van de grotere schepen werpen grotere aan tallen vissers tegelijk het tuig uit. Daar om wil ik het anders doen. In mijn boot kunnen twee vissers tegelijk mee Geharnast en wel kunnen die samen aan de slag". Zelfs onervaren vissers kunnen een gevecht wagen met de haaien. Schip per Schopmeyers over heel de wereld opgedane ervaring en het modernste materiaal staan tot hun beschikking. Elke trip kosten een gulden of zes tig denkt de schipper twaalf uur op zee te blijven. ,Het is de bedoeling dat er meer bo ten komen. Ik denk ook een pension aan de kust voor de thuishaven weifel ik nog tussen Hoek van Holland en Sche- veningen te gaan exploiteren. Na tuurlijk zie ik er een bedrijf in voor de toekomst. Maar dat is dan wat voor mijn zoons Roelof jan en Gerard, die nu nog allebei als scheepswerktuigkundige varen bij Nederlandse maatschappijen", trapt. Machinist K. Drent is erg ingenomen met het nieuwe systeem van de N^S. Evenals bij de luchtvaart wordt ge bruik gemaakt van een verkeersleider die de man tussen de railsradio grafisch dirigeert. ADVERTENTIE ZANDVOORT Op de algemene be graafplaats van Zandvoort zijn ver scheidene gedenktekens vernield. Van zestien graven werden de kettingen vernield, van elf graven de bloemdek- sels. Een grafdoos werd in elkaar ge- DEN HAAG De gemeenteraad van Den Haag heeft gisteren de nieuwe Al gemene politieverordening dusdanig gewijzigd, dat er geen sprake meer is van discriminatie van homofielen. De politie kan voortaan optreden te gen ontucht met personen van het an dere of van hetzelfde geslacht. Eerst sprak de verordening alleen over on tucht met personen van hetzelfde ge slacht. De opzet van het bewuste artikel is dat de politie kan optreden tegen onge wenste toestanden in het Haagse Bos. MONTEVIDEO De president van Uruguay, generaal Oscar Gestido, heeft gisteren voor onbepaalde tijd zijn ambt neergelegd om te kunnen duelleren met zijn vroegere minister van Financiën. Zowel hij als de minister van Buiten landse Zaken Hector Luisi hebben de voormalige minister, nu senator Vas- concellos. uitgedaagd om zaterdag twee duels te houden. Vasconcellos trad op 9 oktober af als minister met nog vier collega's. Zij waren het niet eens met de op- schorsing van een aantal grondwette lijke garanties, waartoe Gestido had bevolen om arbeidsonlusten de kop in te drukken. Gestido stelde' Vasconcel los vorige week openlijk aansprakelijk voor de ecbnomische moeilijkheden. Vasconcellos noemde de presidentiële uitspraak een „oneerlijke politieke be lediging". Luisi noemde hij een mario net V ADVERTENTIE Inzenden in als brief gefrankeerde envelop naar: AVRO Postbus 734 Amsterdam. Noteer mij s.v.p. per 1 januari 1968 als lid/abonnee [k betaal per jaar per halfjaar per kwartaal per week f28,60 f 14,30 f 7,15 f 0,55 Naam:. Straat:. Plaats: e. -i De 5 in december verschijnende nummers van TELEVIZIER krijg ik gratis! Handtekening: Wacht met betalen op önze giro accepHtaari

De Vallei | 1967 | | pagina 7