31% zo weinig hebt u nodig van de zuinigste en daarom voordeligste koffiemelk: Goudband in de liter fles van 1080 gram „Gallinova" in Barneveld wordt groots evenement DCE1 was oppermachtig tegen DES „Scheuring confessionele partijen niet ons doel", zeggen christen-radicalen Southampton zwaaide Queen Mary uit Verslag over rellen in hoofdstad openhartig mmmiurm-mocm Ondanks moeilijke tijd in pluimveehouderij Expositie start 15 nov. in pluimveehal Vragenmiddag op „Gallinova '67" Dammen MUSEUM MOMMENT Parijs treintje overvallen Rolling Stone vrij op borgtocht Regionale bijeenkomsten van N.O.P. voor pluimvee houders Teleurstelling bij protestanten over synode Plichtsbesef van bruidegom GEEN EIGEN PARTIJ ONVERANDERD TIEN MAART Ontwaakt na vier jaar slaap Kosmos-186 terug de fles waar méér in zit. Kinderen vermoord om assurantiegeld 14-karaats gouden sieraden voor ongeveer de helft van de vergelijkbare winkelwaarde. Vraag spaarkaart aan uw koffiemelkleverancier. W-wCiJSDAG I NOVEMBtK 1967 VASTE MEIKBESTANDDEUN d.w.Jviuinig in hel On bruik. méér voedzame opOouwsloflen. U wordt er mei dik' van l i*$TS8IUS£SftD€ &{&VAK>RSi?N>f 'VOUI M£tK 'nm-nn n mwxmmmit m WSmÊÈMÊËfëÊtm. m BARNEVELD In de gemeentelijke Pluimveebal in Barneveld zal van woens dag 15 tot en met zaterdag 18 november weer de nationale tentoonstelling „Gal linova" worden gehouden. Dit is een expositie van pluimvee, sier- en watervo gels, sierduiven, konijnen en cavia's, die ieder jaar weer in Barneveld wordt gehouden. De belangstelling voor deze tentoonstelling is dit jaar weer bijzonder groot. Het aantal inzendingen in de afdeling Sport is gestegen tot het record aantal van 2700, terwijl ook de belangstelling voor de afdeling Bedrijfspluimvee drie maal zo groot is als in voorgaande jaren. De tentoonstelling zal woensdag om 16 uur in gebouw „Irene" op de Nieuwe Markt, tegenover de Pluimveehal, door de burgemeester van Barneveld, de heer K. van Diepeningen worden ge opend. De tentoonstelling, annex zakenbeurs, is dan geopend tot 22.00 uur. Op don derdag is hij geopend van 9.00 tot 22.00 uur, op vrijdag van 11.00 tot 22.00 uur en op zaterdag 18 november van 9.00 tot 22.00 uur. De inzendingen worden op dinsdag 14 november gekeurd. Tot nu toe bedraagt het aantal stand- BARNEVELD. Door het voorlopig bestuur van de kring III van de Neder landse Organisatie van Pluimveehou ders worden in de maanden november en december een aantal regionale bij eenkomsten gehouden voor de leghen- nenhouders, houders van opfokbedrij- ven en slachtpluimveemesters. Op deze vergaderingen zal een uiteenzetting ge geven worden over het doel, de taak en de werkwijze van de NOP. De Rijkspluimveeteeltconsulent voor Gelderland en Utrecht, ir. H. M. K. Frings, zal tijdens de bijeenkomst een inleiding houden over het onderwerp „Contracten in de pluimveehouderij". Daarna zal een forum, bestaande uit de heer Frings en de dierenartsen drs. P. T. M. v.d. Venne en drs. J. C. Knijn, vragen beantwoorden. De bijeenkomsten worden onder an dere gehouden in Epe op dinsdag 21 no vember om 19.30 uur in café Meijer, in Voorthuizen op donderdag 30 novem ber om 19.30 uur in het verenigingsge bouw „Pro Rege", en in Ede op don derdag 7 december om 19.30 uur in ho tel „De Witte Hinde". BARNEVELD. Tijdens de pluim veetentoonstelling „Gallinova '67", die van 15 tot en met 18 november in Bar neveld wordt gehouden, zal onder aus piciën van de Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders op donderdag middag 16 november om 14.00 uur een pluimveevragenmiddag worden ge houden in gebouw „Irene" aan de Nieu we Markt in Barneveld tegenover het tentoonstellingsgebouw. Op dit „vragen uurtje" kunnen allerlei vragen over de pluimveehouderij worden gesteld aan een forum, waarin zitting hebben: ir. J. A. A. Bokx, algemeen secretaris van de NOP, drs. P. T. M. v.d. Venne, die renarts, E. J. Bats, A. A. van Gent, as sistent van de Rijksvoorlichtingsdienst voor Slachtpluimvee en Konijnen, en de heer A. L. van Duivenboden van de NOP. w NEW YORK Protestantse leiders hebben uiting gegeven zowel aan waar dering als enige teleurstelling over de resultaten van de zondag gesloten syno de der. r-k bisschoppen. Vertegenwoordigers van verschillen de kerken zagen in enkele van de aan bevolen maatregelen mogelijke oecu menische winst, maar zij verklaarden, dat verdere stappen zullen moeten wor den gedaan om de gemengde huwelij ken recht te doen wedervaren. Charles Parlin, een advocaat uit Man hattan en methodistisch waarnemer, die zo juist uit Rome is teruggekeerd, zei, dat leiders van zowel protestantse als katholieke leken waren „teleurgesteld omdat de synode niet verder was ge gaan". Hij voegde hier evenwel aan toe, „zelfs als is zij voetje voor voetje voort gegaan, het feit, dat er een synode is geweest en dat die in beperkte mate naar de leken heeft geluisterd,d is een hoopvol teken van historische waar de". De synode heeft aangedrongen op verzwakking van de eis, dat de niet-ka- tholieke partij in gemengde huwelijken mondeling moet beloven, dat eventue le kinderen als katholiek zullen worden opgevoed. DUSSELDORP. Apostulos Konstan- tinides, een Griek die in Dusseldorp werkt, was drie weken geleden met verlof naar huis gegaan. In Grieken land had hij het „meisje van zijn dro men" ontmoet en was met haar ge trouwd. Het echtpaar wilde naar West- Duitsland teruggaan, maar dat ging niet zo gemakkelijk. Konstantines kon haar niet direct het land uit krijgen. Uit angst niet tijdig terug te kunnen zijn, huurde de 28-jarige Griek in Salo- niki een taxi met twee chauffeurs. Men vertrok woensdagavond. In een ruk ging het toen naar Dusseldorp met de beide chauffeurs beurtelings aan het stuur. Vrijdagmorgen, drie uur voor Konstantinides veer in dienst moest, reed de taxi Dusseldorp binnen. „Ik wilde alleen maar laten zien dat ik een trouwe arbeider ben", aldus de uitge putte bruidegom, die vrijdag van zijn baas vrijaf kreeg, om een beetje bij te komen. De reis had de Griek ruim 1200 eulden gekost. houders 60, waarvan een uit Duitsland, maar dit aantal is ondertussen al weer verder gestegen. Op de bedrijfsbeurs kunnen de bezoekers een beeld krijgen van alles wat met de pluimveeteelt te maken heeft, zowel in de legsector als in de slachtsector. Onder andere wer ken mee de Christelijke Lagere Land bouwschool uit Barneveld, een houtwa- renfabriek, voederbedrijven, een Neder landse maatschappij voor petroleum- gassen, een technisch-handelbureau en de Rijksvoorlichtingsdienst voor de Pluimveeteelt uit Zeist. Uiteraard zullen ook de fokkers en kuikenbroeders van gebruikspluimvee hun produkten tentoon stellen. Deze be- drijfsshow is uniek in Nederland. Tijdens de persconferentie, gistermid dag in het gemeentehuis van Barne veld, waarop een uiteenzetting werd ge geven over „Gallinova '67", deelde ir. J. J. M. Hendrickx, hoofd van de Rijks voorlichtingsdienst voor de Pluimvee teelt, mee, dat in de legsector van de Nederlandse pluimveehouderij zich in grijpende structurele ontwikkelingen aan het voltrekken zijn. Het aantal be drijven met kleine eenheden is in de laatste jaren sterk aan het verminde ren, terwijl het aantal bedrijven met grote eenheden met meer dan 1000 leg hennen voortdurend stijgt. Als gevolg hiervan js het aantal bedrijven in de afgelopen zes jaar aanmerkelijk ge daald. In 1961 waren er nog 170.000, ter wijl in 1967 het aantal is gedaald tot beneden de 100.000. De heer Hendrickx noemde dit een vrij gunstige ontwikkeling, vooral als men nagaat, dat de rentabiliteit in de bedrijven met grotere eenheden (het aantal van deze bedrijven is thans ge stegen tot 3400) gemiddeld redelijk is geweest. De moeilijkheden in deze sec tor worden voornamelijk veroorzaakt door de van jaar tot jaar sterk wisse lende eierprijzen. Hierdoor ontstaan grote verschillen in arbeidsinkomen. In dit verband merkte de heer Hendrickx op, dat de tegenwoordige pluimveehou der, meer moet rekenen met een ar beidsinkomen per uur dan per kip. „De pluimveehouder zal steeds meer en meer een ondernemer moeten worden", aldus de heer Hendrickx. Nu de EG-markt volledig in wer king is getreden, is de concurrentie-po- sitie verbeterd. De laatste maanden is in de legsector een opleving te consta teren ten aanzien van de inleg van broedeieren, hoewel de financierings problemen van vele bedrijven vaak remmend werken op de ontwikkeling, dat de produktie in de afgelopen vijf jaar met 300 procent is gestegen. De contractproduktie is hier praktisch vol ledig ingevoerd. EDERVEEN DCE I speelde in het GroeneKruisgebouw de wedstrijd tegen DES III uit Lunteren. Het i3 een grote triomf geworden voor de Ederveners. Met 13-3 werden de bezoekers verslagen waardoor DCE na deze zege op de ranglijst een goede plaats inneemt met 5 punten, uit 4 wed strijden. Er werd op deze avond geen enkele nederlaag geleden. J. Boeve van bord I, G. J. Dikkenberg van bord 3, en G. Viastuin van bord 6 konden het niet verder brengen dan remise. De overigen behaalden de volle winst, waarbij St. Vierwinden van bord 2 zijn partij op de klok wist te winnen te gen E. Hendriksen, die na 1*4 uur niet aan de 50 zetten was. De uitslagen waren: J. Boeve - E. Jansen 1-1; St. Vier winden - E. Hendriksen 2-0; G. J. Dik kenberg - D. Sigtvoet 1-1; G. v. Heerdt -R. Zandsteeg 2-0; J. d. Koning - S. J. Schaafsma 2-0; G. Viastuin - T. Voort- huizen 1-1; D. v. Heerdt - J. Burgers jn. 2-0; A. v. Hunnik - J. Burgers sn. 2-0. Voor de overige leden gingen de on derlinge competitiewedstrijden normaal door. Er werd een vijftal wedstrijden gespeeld, waarbij een grote verrassing viel te noteren, T. Middelman die al en kele malen in DCE I speelde, verloor twee kostbare punten aan H. v. Nieuw- amerongen, die de partij met ruim ver schil won. De overige uitslagen waren: B. v. Beek - R. Hendriks 1-1; W. Veld huizen - C. Berkhof 2-0; E. Hendriks - W. Veldhuizen 0-2; I. Lagerwei - C. Berkhof 2-0. DEN HAAG De werkgroep van christen-radicalen, de zogenaamde Americain- groep, is niet uit op een scheuring in de drie confessionele partijen, K.V.P., A.R.P. en C.H.U. „Doel is dit niet","zei gisteren de groepsvoorzitter B. Buddingh. „W(j hopen nog steeds de partijen mee te krijgen. Een scheiding der geesten zal wel een gevolg zijn van onze actie, maar het zou niet loyaal en fair ten opzichte van de partijen zijn om het mes er scherp in te zetten. Wy gaan uit van de sympathie en de ho mogeniteit in deze partijen". Op het congres dat de werkgroep vol gend weekeinde onder leiding van het Eerste-Kamerlid prof. mr. W. F. de Gaay Fortman (AR) in Scheveningen gaat houden, zal het program worden opgesteld. Dit gaat dan naar de drie confessionele partijen „in de hoop dat het daar een essentieel onderdeel zal uitmaken van de meningsvorming", al dus de heer Buddingh. „Verder zal de werkgroep", zoals hij zei, „de ontwik keling kritisch blijven volgen, wat voor sommigen wellicht een hinderlijk vol gen zal zijn." De groep telt nu zo'n 250 sympathi santen, niet meegerekend de Bogaers- groep in de KVP, die na het Scheve- ningse congres wellicht nog een eigen stuk naar de KVP zal sturen, voor het congres van die partij begin december in Arnhem. Het is kennelijk voorshands niet de bedoeling van de Americaingroep om een eigen partij te stichten, ook niet na het congres. „Maar dan zou iedereen wel kunnen zeggen wat christelijk-radi- caal is", zei de heer Buddingh'. Hij liet zich er niet over uit wat de groep zal doen als de drie confessionele partijen zich niet laten ombuigen. Wel dacht hij dat de situatie duidelijk zou zijn tegen de raads- en Statenver kiezingen in 1969. Met stelligheid bestreed de heer Bud dingh' de veronderstelling dat de groep zich zou laten inkapselen in de drie par tijen. „De vrees daarvoor is ten onrech te en de hoop daarop niet gerechtvaar digd", zei hij. „De AR-radicalen hebben zich ook niet neergelegd bij de afwijzing van het stemburakkoord, zoals dit is gebeurd in de jongste vergadering van het convent van de ARP in Utrecnt door voorzitter dr. W. P. Berghuis. Volgens de AR-ra- dicaal drs. D. T. Kuiper zijn hij en zijn medestanders er nog steeds voor dat een groep van de partijen een dergelij ke afspraak maakt voor de verkiezin gen en hebben zij ook in de ARP hele maal niet ingestemd met de afwijzing. Drs. Kuiper bleek het eens te zijn met de verduidelijking van de heer Bud dingh' dat het bij een stembusakkoord gaat om een gezamenlijke presentatie van de partijen voor de kiezers met een ontwerp-regeringsprogram en een lijst van kandidaat-ministers. Dit punt blijft onveranderd in de doelstellingen van de christen-radicalen gehandhaafd. De zekerheid die de kiezers wordt ge boden dat een dergelijk program zal worden uitgevoerd is volgens de heer Buddingh' van wezenlijke betekenis. Drs. Kuiper noemde het wel een paar- demiddel. Hij deelde mee dat de AR- radicalen het daarover in het maandag gevoerde gesprek met de politieke lei der yan de ARP, mr. B. W. Biesheu vel, eens waren geworden. AMSTERDAM „Er zijn fouten ge maakt in 1966. Ook door de politie, wier handelingen met argusogen zijn gevolgd en die veel kritiek en een aan tal klachten (74) tot gevolg hadden." Dit is een van de veie passages uit het Stedelijk jaarverslag 1966 van Am sterdam die de ordeverstoringen behan delen. Het door burgemeester Samkalden en zijn wethouders uitgebrachte jaar verslag is opvallend openhartig en uit voerig over de rellen die Amsterdam vorig jaar beheersten. Er worden fou ten toegegeven en zelfs provo-kreten als „Weg met Claus" en „Van Hall met va kantie" worden vermeld. Het meest op vallende van het prachtig verzorgde en geïllustreerde boek is wellicht dat oud- burgemeester Van Hall de passages over politie en openbare orde heeft ge lezen en ongewijzigd heeft goedge keurd. „De opstandige jongeren liepen met olifantspoten door de porseleinkast van de maatschappij, die door de oudere ge neraties met zoveel zorg en goede be doelingen was ingericht en de politie man zag geen kans meer om de rol van oom agent te spelen", aldus het jaar verslag. Over 10 maart wordt gezegd: „Het was te verwachten dat de verschijning van de Gouden Koets en de overige tra ditionele entourage van plechtigheden door de agressieve groep provo's zou den worden beschouwd als symbolen van de maatschappij, waaraan zij de oorlog hadden verklaard en dat zij zich op de tiende maart zou voordoen als de stoottroep van degenen, die zich kri tisch tegen het huwelijksgebeuren had den opgesteld. „Zij die betrokken zijn geweest bij de voorbereidingen en de organisatie van 't Oranje-huwelijk hebben op de avond van de tiende maart met voldoening kunnen zeggen: Alles is verlopen vol gens plan. Want in de zorgvuldig uitge werkte plannen was ook rekening ge houden met de activiteiten van de pro vo's en hun aanhang. Zelfs het werpen van de rookbomen in de Raadhuis straat kwam niet onverwacht. De in de stoet meelopende paarden waren tevo ren met rookbommen vertrouwd ge maakt..." In het officiële gemeenteverslag ko men talrijke foto's voor van happenings en het politie-optreden tijdens rellen. Er is geen enkele poging gedaan de za ken mooier voor te stellen dan ze in werkelijkheid waren en dat is een com pliment waard. Het jaarverslag werd, in opdracht van B. en W., bekwaam ge schreven door de journalist Fred van Sluis. Al enkele jaren is het Stedelijk jaar verslag van Amsterdam (8,50 gulden) een bestseller. Ook het verslag van het moeilijke jaar 1966 is waard gelezen te wórden. BUENOS AIRES. De 18-jarige Ma ria Tello is in een ziekenhuis te Buenos Aires ontwaakt na drie jaar, elf maan den en acht dagen aan een stuk door geslapen te hebben. Op 22 november 1963 hoorde zij van de moord op pre sident Kennedy, die zij bewonderde, en viel snikkend in slaap om niet meer wakker te worden. Alleen op goede vrij dag 1964 is zij even wakker geweest. Vorige week werd Maria uit haar woonplaats in de provincie San Juan, 12000 km ten westen van Buenos Aires, naar het ziekenhuis overgebracht. Een groep specialisten heeft haar behandeld, er is goede hoop op volledig herstel. MOSKOU Een van de twee Russi sche onbemande ruimteschepen die maandag aan elkaar en vervolgens weer los werden gekoppeld, is gisteren geland, zo heeft het persbureau Tass bekendgemaakt. Het was de kunstmaan Kosmos.-186, die na 65 omwentelingen op bevel van de aarde een zachte lan ding maakte binnen het daarvoor vast gestelde gebied. SOUTHAMPTON. Southamp ton heeft de Queen Mary met ge juich, geloei van scheepstoeters en weggepinkte tranen uitgeleide ge daan. Het passagierschip van Cu- nard stak voor de laatste keer in zee, op weg naar Californië waar het een museum en drijvend hotel wordt. Aan de kade stonden meer dan 10.000 mensen. Oorlogsschepen van de marine begeleidden de 81.000 ton metende reus door de wateren van Southampton langs honderden kleine scheepjes met de vlag in top en spuitende brandweerboten. 14 mari ne-helikopters vlogen over in de for matie van een scheepsanker. Aan de railing verdrongen zich de 1200 passagiers op deze laatste crui se. Het Britse passagiersschip Oria- na, dat op de rede lag, seinde met vlaggen „Adieu Great Queen". De Mary antwoordde met een machti ge stoot op de toeter. De stad Long Beach heeft 3,5 mil joen dollar voor het 31-jarige schip betaald. Wat de laatste jaren nooit meer is voorgekomen op de normale toch ten van het schip naar New York: het is nu volgeboekt. Er zijn 1050 passagiers aan boord voor de reis van 39 dagen. Voor het grootste deel Amerikanen, die speciaal naar En geland zijn overgekomen om de laatste tocht mee te maken. Voor sommige van deze bevoor rechten is deze reis buitengewoon duur: De duurste luxe-hut voor twee personen kost 32.000 gulden. Maar het reisje kan men ook meemaken voor 3959 gulden, de goedkoopste manier. Op de kade stond de kapel van de i Britse mariniers afscheidsmuziek te spelen en pal boven het schip vlogen J veertien helikopters van de marine j in een ankerformatie als schitteren- j de, maar lawaaiige afscheidsgroet. Een vliegdekschip met de beman- ning op het vliegdek aangetreden voer als laatste saluut, terwijl de J Queen Mary drie machtige stoten liet horen. Twee fregatten en een I onderzeeboot jager vormden het sluitstuk van het marine-escorte. Tijdens de 31 jaar die de Queen j Mary van Southampton uit heeft ge- varen hebben tweeduizend boottrei- nen gezorgd voor het vervoer van I haar honderdduizenden passagiers i tussen deze haven en Londen. Kapitein John Treasure Jones van de Queen Mary zei voor het ver- j trek: „Ik ben er zeker van dat het j schip nog vele jaren een herinnering i en een monument zal zijn ter ere i vèn de Britse scheepsbouw". Hij noemde de Queen Mary een van de J prachtigste schepen die er ooit zijn gebouwd. i Bijna kon de laatste tocht van de Queen Mary niet op tijd beginnen door een echt conflict met de vak- i bonden. De bemanning van 890 kop- pen eiste namelijk een speciale toe- j lage van 750 gulden per man van- J wege de grote hitte die men in Zuid- Amerika zal ondervinden. Ze nam I tenslotte genoegen met vierhonderd i gulden. Dat het hoog tijd is om de Queen j Mary rust te gunnen was gisteren duidelijk te zien: op de romp waren j strepen roest zichtbaar. FRIESCHE VLAG GOUDBAND PARIJS Vier gewapende en ge maskerde mannen hebben maandag - avond een overval gepleegd op een Pa rijs treintje, dat juist een station in het westen van Parijs was binnengereden. Zij maakten zich meester van enige zakjes met de ontvangsten van ver scheidene stations, een bedrag van 10.000 frank en verdwenen spoorloos. De mannen gingen zo snel en stil te werk dat geen enkele reiziger er iets van merkte. LONDEN. De bewonderaars van de Rolling Stones halen opgelucht adem, want gitarist Brian Jones hoeft voorlo pig niet de gevangenis is. Maandag werd hij in Londen veroordeeld tot ne gen maanden gevangenisstraf wegens het in bezit hebben en roken van mari huana, maar dinsdag stemde de recht bank toe in het verzoek van de verde diger, om Jones in afwachting van zijn beroep tegen het vonnis op borgtocht vrij te laten, zodat hij een medische behandeling kan ondergaan. ARCADIA (Florida) De politie van Arcadia in Florida heeft dinsdagavond de 32-jarige neger James Richardson gearresteerd onder beschuldiging zijn zeven kinderen te hebben vergiftigd om de verzekeringsgelden in handen te krij gen. Richardson, fruitplukker van beroep, had de dag voor de kinderen met een insecticide waren vergiftigd op elk een levensverzekering van 1000 dollar ge sloten.

De Vallei | 1967 | | pagina 10