Veenendaals dagblad Lonen veilig bij failliet gaan van bedrijven Minimumsnelheid op autoweg bevordert verkeersveiligheid Buiten ,Zaak-Mia Versluis' komt spoedig voor rechter Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei EEG-poging technologisch kloof met Amerika kleiner te maken TBC-explosie in woonoord te Vaassen Auto ook als kampeertent te gebruiken BROWN VALT FEL UIT TEGEN LORD THOMSON Paus koortsvrij Bij maximaal 100 km welbij 110 km per uur geen daling aantal ongelukken Tien gevallen Denktas] in arrest Springer kocht informaties Bakkers bakten best Egypte vraagt om olie „De Biït" geeft volgend jaar meerdaagse weerberichten Nachtaanvallen op N.-Yiëtnam Oktober was record-warm WET OP KOMST: PRINS BERNHARDFONDS STEUNT AANKOOP DEELERWOUD Met Sint en Kerst KLEINER VERSCHIL Spaanse verkiezingen deels ongeldig Diefstallen bij de Duitse luchtmacht KRANTENMAGNAAT OPENLIJK DE LES GELEZEN Schandaal in Heeswijk Schedels in tuin 99Ik wil trainster worden 99 zegt Sjoukje Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLES Voortzetting van het nieuwsblad „De Valei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cept. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG I NOVEMBER I967 4le JAARGANG DEN HAAG De positie van de werknemer in geval van faillissement wordt binnenkort steviger. Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksge zondheid) heeft een wetsontwerp tn de maak waarin achterstallig loon en va kantietoeslagen veilig worden gesteld, indien een onderneming failliet gaat. Hij zei dit gisteren tijdens de openbare vergadering van de Tweede-Kamer- Commissie voor sociale zaken. Zie elders in dit blad: „Afbreken kinderbijslag ontmoet bezwaren bij Ka merleden". VATICAANSTAD Paus Paulus VI ls weer koortsvrij. Hij heeft vandaag met medewerkers besprekingen ge voerd en documenten zoals de later be kend te maken benoeming van nieuwe bisschoppen getekend. VAASSEN Als gevolg van een geval van open t.b.c., geconstateerd by een van de bewoners van het Ambone- zenwoonoord in Vaassen, is tot nu toe bij negen kinderen uit dit woon oord, in leeftijd variërend van 4 tot 14 jaar, t.b.c.-besmetting opgetre den. Zij zijn allen ter verpleging op genomen in een sanatorium. Direct na het bekendworden van deze explosie zijn de 1250 bewoners van het Ambonezen-woonoord onderzocht. Bij hen is de zgn. reactie van Man- toux verricht. De resultaten van dit onderzoek zijn thans nog niet geheel binnen. Veel medewerking heeft men hierbij ondervonden van de STIMA. Ook alle kinderen van het woonoord, die diverse scholen in Vaassen bezoe ken, zijn onderzocht. AMSTERDAM. Het Prins Bern- hardfonds heeft de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten f 50.000,- geschonken voor de aankoop van het Deelerwoud. Dit is de grootste van de ca. 40 subsidies die het fondsbestuur in zijn dezer dagen gehouden vergadering heeft toegewezen. Daarmee wil het be stuur het nationale belang van deze aankoop accentueren en het Nederland se publiek aanmoedigen de vereniging te blijven steunen bij haar actie dit 1000 ha grote natuurgebied voor de re creatie te ontsluiten. Fkoor het Wereld Natuurfonds wordt de goede gewoonte voortgezet van het jaarlijks beschikbaar stellen van originele felicitatiekaarten met de a.s. feestdagen. Dit is een artistieke pro paganda voor een goed doel. De beide voorafgaande jaren vormden Raven op de Veluwe en Zebra's de onder werpen; thans droeg de jager-artiest J. H. Schrijnder een steentje bij met neerstrijkende Rietganzen, herinne rend aan de steun voor de Nederland se T rekvogelreservaten. Stuur voor dit onbaatzuchtige oog merk eens een paar dezer kunstzinni ge cartes aan buitenvrienden (f 0.45 p. ex., post. giro 44466 Zeist). Allerheiligen 1967 A. B. WIGMAN AMSTERDAM AI halfweg het twee jaar durende experiment met snel heidsbeperkingen op sommige Nederlandse wegen blijkt dat: 0 van minimale snelheden meer effect op de verkeersveiligheid kan worden verwacht dan van maximale snelheden; een maximale snelheid van 110 km per uur op autosnelwegen weinig of geen zin heeft; 0 een maximale snelheid van 100 km per uur op dergelijke wegen wél tot minder ongelukken leidt; 0 snelheidsbeperkingen niet tot extra file-vorming met het gevaar van kettingbotsingen leiden. Deze tussenbalans werd gisteren ge geven door ir. E. Asmussen, de direc teur van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV). De proef met de snelheidsbeperkingen werd door de SWOV op touw gezet. Ir. Asmussen sprak op de derde studiedag van zijn stichting, in het RAI-Congres- centrum in Amsterdam. Hoewel ir. Asmussen een proef met maximale snelheden leidt, ziet hij meer in minimale snelheden. Hij zei daar over: „Voertuigen die aanzienlijk lang zamer rijden dan met de gemiddelde snelheid van het verkeer, veroorzaken meer inhaalmanoeuvres dus meer ri sico dan voertuigen die evenveel sneller dan gemiddeld rijden. Van het' invoeren van een minimale snelheid valt derhalve een groter effect op de verkeersveiligheid te verwachten dan van invoering van een meximale snel heid". Ir. Asmussen zei verder dat een niet onaanzienlijk deel van de automobilis ten zich niets aantrekt van de snel heidslimieten op de bij het experiment betrokken stukken autosnelweg. Zij kunnen.dat ongestraft doen omdat het toezicht van de politie op de naleving van de snelheidsbepalingen op de auto snelwegen tot dusverre beperkt is. Op het ogenblik overlegt de SWOV met justitie en politie hoe de controle kan worden verscherpt. De SWOV wil dan in één moeite nagaan welke uitwer king een verscherpt toezicht van'de po litie op de neiging tot gehoorzaamheid van de automobilisten heeft. De SWOV verrichtte op de proef vak ken ongeveer driehonderdduizend me tingen. Deze wezen uit dat nog- slechts een kwart van de automobilisten die voor de proef sneller dan 130 km/u reden, dat nog doet. Op de proefvakken met een maximum van 110 km/u bleek dat het verschil in snelheid tussen de auto's nog steeds erg groot was. Op de proefvakken met een maximum van 100 km/u waren de onderlinge snel- heidsverschillen veel kleiner. Omdat snelheidsverschillen tot inhaalmanoeu vres leiden en juist daarbij vaak onge lukken gebeuren, heeft de hogere ma ximale snelheid maar weinig effect op het aantal ongelukken. Dat wordt be vestigd door de voorlopige cijfers van de ongelukken. MADRID De Spaanse parlements verkiezingen, die op 14 oktober voor het eerst sinds de burgeroorlog van 1936 werden gehouden, zijn gedeeltelijk ongeldig verklaard. De Spaanse Cen trale Verkiezingsraad is hiertoe overge gaan omdat er stembussen zouden zijn geopend voordat de officiële telling be gon. Spoedig zullen nieuwe verkiezin gen moeten worden gehouden. Het nieu we» parlement de Cortes komt 16 november bijeen. In de zuidelijke provincie Jaen zijn al le stemmen ongeldig verklaard, even als in 32 steden van de provincie La Coruna in Noord-Spanje LUXEMBURG De Europese Eco nomische Gemeenschap heeft de eerste stap gezet die moet leiden tot overbrug ging van de technologische kloof tussen de Verenigde Staten en Europa. Onder voorzitterschap van de Duitse minister voor Wetenschappelijk Onder zoek, Gerhard Stoltenberg, heeft de mi nisterraad van de EEG aan het einde van zjjn vergadering van acht uur een resolutie goedgekeurd, waarin een com missie van regeringsdeskundigen op dracht wordt gegeven per 1 maart 1968 aan de raad verslag uit te brengen over de mogelijkheden ter coördinering van het wetenschappelijk onderzoek in de zes EEG-landen op de volgende gebie den: data processing (computers), tele communicatie, transport, metallurgie, lucht- en waterverontreiniging, mete- reologie en oceanog«afie. Dat het tot een commissie gekomen is, is te danken aan concessies van Frankrijk. Het Verdrag van Rome voor ziet niet in samenwerking van de EEG- landen op het gebied van wetenschappe lijk onderzoek en ontwikkeling. De president van de „grote" EEG- Commissie (regering) Jean Rey heeft verklaard, tevreden te zijn over het be reikte resultaat. Frankrijk heeft zich wel verzet tegen de plannen een vijfjarenplan voor kernonderzoek op te stellen. Euratom is er niet in geslaagd over eenstemming te bereiken over de wij ze waarop de voor de Euratom be stemde gelden besteed moeten worden. Minister Stoltenberg heeft er op de persconferentie nog op gewezen, dat de toekomstige samenwerking van de zes niet uitsluit dat ook met andere landen gemeenschappelijk wetenschappelijk on derzoek zal worden bedreven. Hij noem de enkele voorbeelden van internationa le organisaties waarin dit reeds gebeurt: de Europese organisatie voor de ontwik keling van lanceerraketten (ELDO) en de VN-organisatie voor handel en ont wikkeling (OECD). De zes EEG-landen dienen dan ook tot overeenstemming te komen over een Europese octrooiwet, over statuten voor maatschappijen op Europese leest en over fiscale harmonisering, die het de Europese industrie mogelijk moet maken zich aan te passen aan een markt van grotere dimensies. NICOSIA De Turks-Cyprische lei der Rauf Denktasj is gearresteerd toen hij heimelijk Cyprus binnenkwam. Radio-Cyprus meldde, dat Denktasj, voormalig voorzitter van de Turks-Cy prische vertegenwoordigende raad, in het gezelschap van twee mannen was en dat het drietal wapens en een gehei me Turkse opdracht bij zich had. Denk tasj leefde sinds begin 1964 in balling schap in Turkije. Volgens de Grieks- Cyprische regering had hij de hand in de ongeregeldheden, die zich eind 1963 tussen leden van de twee gemeenschap pen op het eiland voordeden. Denktasj is voorstander van het zenden van Turk se troepen naar Cyprus als tegenwicht voor de Griekse strijdmacht daar. Het Turkse ministerie van Buitenland se Zaken ontkende dat Denktasj een ge heime opdracht voor Turkije uitvoerde. Een woordvoerder zei dat het ministe rie niets wist van de reis van Denktasj en diens twee metgezellen niet kent. Denktasj echtgenote zei niet te weten waar haar man was. „Hij is al tien da gen niet thuis geweest". MÜNCHEN. Het verdwijnen van een „Sidewinder"-raket blijkt niet de eerste diefstal bij de Duitse luchtmacht te zijn. Gisteren werd in München be kend, dat al sinds april van dit jaar een deel van een geheim navigatie-ap- paraat voor de Starfighters-straaljager wordt vermist. Dit apparaat kost bijna 300.000 mark (f270.000), het bevond zich op de luchtmachtbasis Neuburg- an-der-Donau in Beieren. TOKIO Te zien op de tentoonstelling van de Japanse automobielindustrie: de 4-pers. N-360 van Honda, welke eenvoudig is getransformeerd tot tent wagen. Doordat het portier en zij paneel is weggenomen, ontstond één geheel. De auto heeft een motor van 354 cc, goed voor een snelheid van 115 km per uur. De prijs van de auto ligt tussen de drieëneenhalf duizend en vierduizend gulden. LONDEN De Britse minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, heeft gisteravond op een diner dat Amerikaanse zakenlieden werd aangeboden zijn gastheer, de krantenmagnaat Lord Thomson, onverwacht fel aangevallen. Hij beschuldigde Thomson ervan^zijn blad „Sunday Times" toe te staan de Russen te helpen en Engeland slechte diensten te bewijzen. Voor Brown zou beginnen met een toespraak „Brittannië en de veranderende we reld", richtte hij zich tot stomme verwondering van de 200 aanwezigen tot Thom son, die naast hem was gezeten en zei: „Uw bladen bewezen, onder uw controle, dit land een zeer slechte dienst. U wilt de andere bladen slaan, maar sommigen van ons stellen zich ten doel ons land te dienen. Sommigen van ons menen dat het nu tjjd is ermee op te houden, de Russen halverwege op weg te helpen over wat we doen. Ik vraag u en de Sunday Times daarmee rekening te houden. Maak er in Gods naam een einde aan". BONN. Een pijnlijk politiek schan daal ontwikkelt zich in West-Duitsland om de vice-voorzitter van het parle ment van de deelstaat Sleeswijk-Hol* stein, dr. Arthur Schwinkowski. Giste ren besloot de christen-democratische politicus af te treden als bestuurslid van de Noordduitse Omroep, omdat is uitgelekt dat hij grote geldsommen heeft aangenomen in ruil voor informa ties aan de uitgeverij Springer, die een particuliere radio- en televisie-omroep zou willen beginnen. Het ziet er naar uit dat Schwinkow ski ook zijn andere functies zal moeten opgeven en dat zijn politieke carrière ten einde is. Schwinkowski is al jaren voorstander van doorbreking van het monopolie der Westduitse omroepen, en van toelating van particuliere omroepen in de ether. De krantenmagnaat Axel Springer, die zelf graag radio- en televisiestations wil exploiteren, stuurde destijds snuf felaars erop uit om belastend materiaal te verzamelen over misstanden en schandaaltjes bij de bestaande omroe pen, teneinde deze in diskrediet te brengen. ZIERIKZEE. Een inwoner van Zierikzee, drs. L. van Leeuwen, biolo gieleraar aan een lyceum, heeft bij graafwerk in zijn tuin op ongeveer 45 centimeter diepte zeven menselijke schedels gevonden. Er zijn geen ande re delen van menselijke skeletten ge vonden. Men meent dat een apotheker die hier omstreeks de eeuwwisseling woonde, de schedels heeft begraven, nadat hij ze voor studiedoeleinden had gebruikt. ENSCHEDE Waarschijnlijk nog volgende maand komt de zaak-Mia Versluis voor het gerechtshof in Arn hem. Een civiele kamer behandelt dan het appel dat de inspecteur voor de volksgezondheid in Overijssel heeft aangetekend tegen de uitspraak van het regionale college voor medisch tuchtrecht in Zwolle. Dit collegé' behandelde in maart van dit jaar een klacht van de Erïschede- se zakenman W. J. B. Versluis tegen de narcotiseur die de dochter van de heer Versluis een foutieve narcose zou hebben toegediend. Zoals bekend ont waakte Mia Versluis nadat zij aan haar hielen was geopereerd nimmer uit haar narcose. Zij is nu al bijna an derhalf jaar buiten kennis en wordt verpleegd in Bennekom. Het college voor medisch tuchtrecht in Zwolle besliste in .maart dat de klacht van de heer Versluis gegrond was. Het legde de narcotiseur een nooit openbaar gemaakte straf op; een straf die door de inspecteur voor de volksgezondheid in Zwolle te licht werd bevonden. Hij tekende tegen het vonnis appèl aan. De wet op het medisch tuchtrecht bepaalt dat, wanneer éen van de bij een geschil betrokken partijen het niet eens is met het vonnis van een medisch tuchtcollege, een uitspraak van een ge rechtshof kan worden gevraagd. Daar Enschede onder de jurisdictie van Arn hem valt, zal het appèl daar worden behandeld. De Almelose officier van justitie mr. C. H. Nuis heeft intussen besloten de uitspraak van het gerechtshof af te wachten voordat hij beslist of hij tot vervolging zal overgaan naar aanlei- WAGENINGEN - De Nederlandse bakkers hebben gisteren op de in Wageningen voor de eerste maal ge houden nationale kampioenendag bewezen hun vak goed te verstaan, hetgeen resulteer de in 12 kam pioen-bakkers. Deze kampioe nendag betekende de afronding van de bakkersvak wedstrijden, die de afgelopen maanden in ver schillende plaat sen in Nederland werden gehouden. Bij de senioren werden in de ver schillende catego rieën onder meer kampioen A. Kas pers uit Nijmegen en B. Mulder uit Eerbeek. ding van drie door de heer Versluis in gediende strafrechtelijke klachten. Het appel voor de kamer van het Arnhemse gerechtshof zal, omdat za ken van medisch tuchtrecht niet open baar zijn, met gesloten deuren worden behandeld. De heer Versluis zal de zit ting echter mogen bijwonen. Hij wordt waarschijnlijk met een aantal deskun digen als getuige gehoord. AMSTERDAM Sjoukje Dijkstra hoopt op den duur trainster te wórden in Nederland. Als haar contract met Holi day on ice volgend jaar niet wordt ver lengd, zal ze van 7 tot en met 19 november in Amsterdam en van 20 tot en met 29 november in Rotterdam voor het laatst in Nederland in de show op treden. De afgelopen drie jaar hebben ongeveer drie en een half miljoen mensen haar zien optreden. LONDEN Een woordvoerder van de Shell in Londen heeft dinsdagavond gezegd, dat de Shell „tot de maatschap pijen behoort waarmee Egyptische functionarissen besprekingen voeren, over de levering van olieprodukten, het geen wil zeggen geraffineerde olie". „Wij zijn niet de enige maatschappij. De Egyptenaren trachten olie te krij gen waar zij dat kunnen", zo zei hij. Eerder was uit ingelichte kringen vernomen dat Egypte verscheidene Europese landen benadert dandat de raffinaderijen te Suez door de Israëli sche artillerie in brand waren gescho ten. Ambtenaren verklaarden, dat Egypte het verlies van de grote hoeveelheden aardolieprodukten goed maakte door beperkte hoeveelheden te importeren uit Groot-Brittannië en vele andere lan den. Volgens deze ambtenaren heeft een Britse tanker olie gelost te Alexan dria „Als u het blad niet beheerst, zou er toch iemand moeten zjjn die dat zon der verdere opheldering wel doet". Brown begon daarna met zijn toe spraak „Brittannië en de veranderende wereld". Daarna stond Lord Thomson op en zei: „We nemen George niet altijd even ernstig. Maar het geeft u een aardig beeld van het kaliber man dat wij hebben als minister van Buiten landse Zaken, zijne excellentie George Brown". Na afloop raakte minister Brown in fel debat met journalisten en Ameri kaanse gasten. Hij herinnerde aan een uitspraak van Wijlen de Labourpoliti- cus Aneurin Bevan, die eens zei, dat de Britse pers de meest geprostitueer de pers ter wereld is. Brown weigerde te zeggen of zijn aanval in verband stond met de onthullingen in de Sun day Times over Kim Philby, de man van de Britse geheime dienst die in werkelijkheid een Russisch spion was. Wel maakte hij duidelijk kwaad te zijn over de verhalen in de Britse pers naar aanleiding van „niet voor publi- katie bedoelde" uitlatingen van Lord Chalfont, de minister van EEG-zaken. Brown heeft gezegd vol vertrouwen te zijn op het welslagen van de Britse pogingen, lid te worden van de E.E.G. De houding van Frankrijk in dezen vond hij niets nieuws en er is geen re den om nu al voorbarige conclusies te trekken omtrent de houding die Frankrijk tenslotte zal aannemen, zei hij. „Wij zullen geen streep van onze koers afwijken". DEN HAAG. —De fractie van de Partij van de Arbeid in de Tweede Ka mer heeft, nu de heer D. Roemers als Kamerlid heeft bedankt wegens zijn be noeming tot burgemeester van Vlissin- gen, in zijn plaats als haar derde voor zitter gekozen mr. M. Vrolijk. DEN HAAG In de loop van vol gend jaar zal De Bilt meerdaagse weerberichten gaan verstrekken. Dit nieuws vertelde minister Bakker gisteravond aan de Tweede Kamer commissie voor, verkeer en waterstaat om uit te leggen dat het KNMI in 1968 het personeel met twintig man moet opvoeren voor verbetering van de be richten over de weersverwachting en het wetenschappelijk onderzoek. Daarvoor is ook een elektronische apparatuur aangeschaft, waarmee het KNMI overigens een achterstand in vergelijking met andere Europese lan den inhaalt. Voor de bediening van de automaat zullen dertien man nodig zijn. De apparatuur dient om het werk in De Bilt te verbeteren, ook voor de scheepvaart, de landbouw, de luchtver ontreiniging enz. SAIGON „Intruder"-nachtjagers van de Amerikaanse mariniers voeren reeds verscheidene dagen op elk uur van de nacht aanvallen -uit op belang rijke doelen in Noord-Viëtnam zoals bruggen er. wegen om te verhinderen dat eerder door bommen veroorzaakte schade wordt hersteld. Zo werd dins dagnacht een brug over het Canal Des Rapides, ten noordoosten van Hanoi die al eerder was geraakt, opnieuw aangevallen. Vandaag bombardeerden de achtmo- torige B-52-bommenwerpers voor de vijfde maal sedert 16 oktober de Mu- gia-pas diep in Noord-Viëtnam, die wordt beschouwd als het begin van de Ho Tsji-Minh-route waarlangs troepen en voorraden via Laos naar Zuid-Viët- nam worden vervoerd. (Van onze weerkundige medewerker) tV is in oktober een warmterecord J gebroken. De gemiddelde dage lijkse minimumtemperatuur in De Bilt was met 9.3 graden Qelsius (normaal 6.6) de hoogste in oktober sedert 1848. Het daarvoor geldende uiterste was 9.1 graden in oktober 1954. Vooral in het westen en noorden des lands viel overvloedig regen: plaatselijk 150 tot 160 mm, wat het dubbele is van de normale hoeveelheid. En nog gaan de hemelsluizen niet dicht Over Ierland koerst een nieuwe actieve de pressie van 980 millibar in de richting van de Noordzee. De consequentie voor ons is: in de komende 24 tot 36 uur opnieuw regen en een flink toe nemende wind uit zuidoostelijke en later zuidwestelijke richting.

De Vallei | 1967 | | pagina 1