Voor amusementsmusici is er weinig uitzicht Beurs van Amsterdam Kort geding tegen uitgeefster „Revu" Protest kunstenaars tegen gang van zaken prozaprijs UIT DE KERKEN FINANCIËLE NOTITIES H.A.L. flauw na passeren van dividend VANAVOND MORGEN Hoogenbosch Smits kleding heeft verlies W PILOOT STORM ECHTER TIE TELEVISIE T.V. LANGENBERG TEKKO TAKS £UIlStl£ Asm ij volgend jaar opgeheven Vagina 2 WOENSDAG I NOVEMBER 1967 25 O. te mogen luisteren naar de mu ziek van de wind, die door deze hoge pijnbomen waait! En de eenzaam heid! Als ik hier zou mogen wonen, zou ik zeker geïnspireerd worden!" „Jij bent van muziek gemaakt", antwoordde hij, „maar muziek 'is 'n soort van elektriciteit niets anders. Die wordt voortgebracht door wrij ving en door klankbeweging in gol ven. Als jij spreekt van goddelijke symfonieën is dat vrijwel hetzelfde als wanneer ik spreek over God in elektrische kabels en in de ether verschillende krachten, die uit dezelf de grote bron stromen. Jouw muziek is, laat ons zeggen, Beethoven plus Beethoven's genie plus instrumenten, plus uitvoerende kunstenaars plus auditorium. De mijne is water plus zwaartekracht "plus wrijving, het geen bijeengevoegd met elektriciteit gelijk te stellen is. Bovendien zal ik met mijn elektriciteit jouw symfonie van Beethoven naar iedere hoek van de aarde, ja misschien zelfs weieens naar de planeten overbrengen. Met die kracht zal ik in staat Zijn klanken te horen, die buiten het bereik van het menselijk oor liggen. Dus je ziet, dat jij in de muziek werkelijk een en gere kring bestrijkt dan ik in de elek triciteit. En bovendien als het doel van een symfonie daarin gelegen is, om mensen geestelijk troost te geven, om hen in vervoering te brengen, om hun smart te lenigen, om hun trage zielen voor enkele ogenblikken te ver heffen, om hun behoefte bij te bren gen aan liefde, haat en aanbidding en om in de gelegenheid te stellen grote boven hun macht reikende din gen te verrichten, dan is 't mijn taak miljoenen mensen meer comfort te geven; om hun van beter voedsel, van warme kleren en van lichte huizen te voorzien, om hun levens reiner te maken en om te zorgen dat de om standigheden, waaronder ze leven, gezonder en gelukkiger worden. Als de muziek een soort van innerlijke harmonie in het leven schept, zal de elektriciteit helpen, om eveneens een uiterlijke harmonie tot stand te bren gen. De elektriciteit is de grqotste tijdsbesparing en deze uitgespaarde tijd zal de mensen eens de gelegen heid geven hun zielen te cultiveren. Voor het ogenblik schijnt deze elek triciteit slechts materieel voordeel te verschaffen. Maar ingenieurs leven niet voor het heden. Hun behoort de toekomst." Amadeus glimlachte; hij was er zich van bewust, dat hij op een toon van nagemaakte zelfoverschatting ge sproken had. „Maar mijnheer de professor", ant woordde Pauline, „ik speel Beethoven alleen om mezelf gelukkig te maken." „Daar komen ze", riep Eugenie. De tweede auto kwam aanrijden en de twee heren stapten er enigszins ver moeid uit. „Mon Dieu! Comme c'est sauvage!" sprak de geldman en zich in zijn volle lengte uitstrekkend, keek hij Amadeus aan: „Eh bien!" ver volgde hij vol verwachting. Aihadeus gaf de weg aan. Het klei ne gezelschap volgde langzaam langs een door koeien platgetreden pad. Spoedig kwamen ze op een geschikt punt, vanwaar ze de hele omtrek kon den overzien. Amadeus liep door de vallei naar een hoog gelegen plateau, dat helemaal begroeid was met don kere, bultige pijnbomen. Hij ont vouwde zijn ontwerp en begon de ba ron allerlei bijzonderheden te explice ren. „De afmetingen van mijn ont werp zijn alleen maar benaderend vastgesteld" sprak hij, „maar dit raakt het plan niet." Pauline kwam vlakbij hem staan en luisterde aandachtig, terwijl ze onaf gebroken naar Amadeus' profiel staarde. Een diepe innerlijke vervoe ring greep haar aan, toen ze geleide lijk de andere Amadeus leerde ken nen. „Het natuurlijk platform daar", hoorde ze hem zeggen, „heeft min stens twintig morgen vlakte-inhoud. Ik heb die ruw verdeeld. Het is de geschiktste plaats voor het krachtsta tion. De drukleiding kan langs deze rotsgoot, die de vereiste helling heeft, naar beneden geleid worden. De plaats waar we nu staan, wordt het eindpunt voor het vervoer van het materiaal. Het is precies 15 km van hier naar de gletsjer van Obergalen waar ik denk een dam te construeren. Het transport gaat per luchtkabel. Per uur kunnen dertig ton worden overgebracht. Dat is voldoende. Maar de weg moet opnieuw worden aangelegd, om de zware lasten te kunnen dragen." „En hoe staat 't met de werkkrach ten?" gromde de financier. „Hoeveel man zou u willen aannemen?" „Dat zal van het seizoen afhangen, dat seizoen bepaalt weer het tempo van het werk." „Maar hoeveel man 3649. Met meerderheid van stemmen was besloten om de Naald van de bodem van het gasmeer te verplaatsen naar een gunstiger plek in de nabijheid van het gewelf der machines. Langzaam verhief het schip zich op zijn repulsor-stralen door de gelei-achtige substantie tot de bovenkant van de romp de ijskorst raakte... In zijn val had de raket deze korst al over een groot gedeelte gebroken, daarom ondervond .piloot Storm betrekkelijk weinig weerstand, toen hij de re- pulsors meer kracht gaf. De neus van de machine kwam het eerst vrij. Grote ijsschotsen werden opzij geschoven en het gestolde oppervlak scheurde naar denkt u in 't algemeen nodig te heb- ben?" „Vijftienhonderd", antwoordde Amadeus. „Maar hoe stelt u zich voor zo'n leger in deze wildernis onder te brengen?" „Dat is alleen maar een i kwestie van organisatie", antwoordde Amadeus. „Dat kan wel zijn, maar dan een E belangrijke organisatiekwestie, zo E niet de belangrijkste." Amadeus keek 5 DEN HAAG. Minister Roolvink (So- Von Breitenwyl met een raadselach- ciale Zaken) en minister Klompé tige glimlach aan. Hij aarzelde even (CRM) zien geen onmiddellijke effec- en vervolgde toen: „Dat ben ik met tieve mogelijkheden om de" werkgele- u eens. maar toch zal ik er wel ach- S genheid van de Nederlandse amuse- terkomen, hoe ik dit vraagstuk zal r mentsmusici te verbeteren. Verbetc- moeten oplossen." „Ik zie in de toe- i ring daarvan is alleen te bereiken door komst moeilijkheden, die hoger oprij- «eh aan te passen aan de wensen van zen dan alle bergen in de omtrek", E het publiek en voorts te trachten meer sprak de baron. „Ik weet het een en E belangstelling te wekken voor deze ander van arbeid en arbeiders." Hij categorie muzièk. waardoor meer mo- wierp een vluchtige blik over het pa- gelijkheden zouden kunnen ontstaan, norama, stak een sigaar aan en ver- S terw'i' z'j een ruimer gebruik zouden volgde: „Laten we nu gaan." S kunm>n maken van de ook voor hen be- Een uur later bereikten ze het hos- staande mogelijkheden om in den pitium, dat geheel verloren stond in jjj veemde op te treden, een uitgestrekte wildernis van rotsen Qn /lr/iirrnr«^A cru'tcnn Wnllrnnflorrlon WCrkgClSgCnhClU V3I1 Cl© 3IT1US6- en dreigende spitsen. Wolkenflarden s mentsmusici kan trouwens nietopzich- sxx,üïïf szeif w,,rden bezien- d°ch m het ruimei zochten een toegang naar de gletsjer- - verband van de gehele werkgelegen- kloven. Grote hopen sneeuw en puin heid in de amugsementssector gEen waren in de openingen samengeklemd restriclief beleid dat overigens voor en de bergkammen verhieven zich s het verkeer binnen de EEG-landen niet steil m een nog onmetelijker en ijzi- s meer mogelijk is leidt tot een ger eenzaamheid met daarboven uit perki van mogeiijkheden voor Neder- de hemelwaarts gerichte sneeuwtop- r ,anders ,n vreemde landen en heeft na_ pen, de Galenhorn in het midden, delige consequenties voor het horeca- hoog oprijzend, het koninklijk hoofd r bedrijf ten dele verduisterd door een donkere E In antwoord op vragen van het Twee wolkenmassa. E de-Kamerlid Willems (PvdA) deelt mi- Amadeus bracht zijr. reisgenoten njster Roolvink mede namens minister naar een rots, die zich verhief als het s Klompé, mee dat voor bepaalde cate- hoofd van een romploze olifant. Die g gorieën van amusementsmusici de was zo groot, dat men er een huis s vraag inderdaad is afgenomen. Voor van flinke afmetingen op had kunnen s andere categorieën echter is er sprake bouwen en hij was helemaal bedekt van een toenemende vraag. Laatstbe- met natte zoden en dromerige kleine jj doelde vraag richt zich in het bijzon bloempjes. Vanaf deze rots hadden 5 der op orkesten en bands, die voor de ze een uitzicht op het kronkelige dal, jeugd aantrekkelijke muziek ten geho- verderop strekte zich een open vlakte re brengen (beat-bands). Vele traditio- van vele mijlen uit. beneden hen ver- nele orkesten van beroepsmusici vol- toonde zich een groene kom, die door tal van rivieren en andere wateren E doorsneden werd. terwijl zij aan het uiteinder dier opening vaag de witte vezels van een waterval konden on- derscheiden. „De schepping van deze wanor- E de heeft miljoenen jaren gekost", be- jj gon Amadeus weer en hij staarde met de ogen van een havik naar dit pano- rama. „neen honderdmiljoen jaren. Maar lijkt het dan niet vreemd, dat AMSTERDAM In een brief, ge er op een dag een man hier langs richt aan de secretaris van de Amster- koint, die roept: „Ik daag u uit, ik 5 damse Kunstraad, mr. E. H. van Sons- zal hier orde scheppen." beek, en aan wethouder W. Polak, Onderwijl keek de baron op zijn heeft een aantal kunstenaars hun ver manier naar de dingen, terwijl Von ontrusting uitgesproken over de ingreep Breitenwyl op een reisdeken zat, die van de gemeentelijke overheid ten gun de chauffeur op een steen had uitge- ste van een minderheidsbeslissing be- spreid. Zijn ademhaling onderging de jj treffende de prozaprijs 1967 van de ge invloed van de ijle lucht. Even later meente Amsterdam, begon Amadeus met een kalme ernsti- ge stem de baron een uiteenzetting te De kunstenaars protesteren ten zeer- geven over de geologische bijzonder- ste tegen, wat zij een ondemocratische, heden van de omgeving. eenzijdige, de overheid welgevallige jtoot-h» gan8 van zaken vinden en tegen het o gd - opnjeuw formeren van een jury. Ver- zocht wordt alsnog bovengenoemde prijs, bij meerderheidsbesluit in de ju ry reeds beslist, toe te kennen. De brief was ondertekend door Remco Campert, Pieter Defesche, Leo Dooper, Hesselius, Kees van Iersel, Leen Jonge- waard, Theo Loevendie, Peter Schat en Jan Wolkers. AMSTERDAM De Amsterdamse schilder-graficus Jean-Paul Vroom heeft een kort geding aangespannen tegen de uitgeefster van het weekblad Revu (N.V. De Geïllustreerde Pers), naar aanleiding van het artikel (num- mer 7 oktober) „De helle wereld van de hippies" met als onderkop „De hel se wereld van de hippies", waarin de kunstenaar wordt 'genoemd. Vroom stelt dat de in zijn mond ge legde mededelingen volkomen in strijd zijn met de waarheid en het schrijven en publiceren ervan beledigend, laster lijk en smadelijk is. Hij wordt er door in zijn' eer en goede naam aangetast. Het geding, dat gisteren voor de presi dent van de Amsterdamse rechtbank diende, is tevens aanhangig gemaakt te gen de hoofdredacteur, de heer A. J. A. M. Weehuizen en de Amsterdamse free lance-journalist I. Meijer. De president doet op 7 november uit spraak. alle kanten verder open. Druipend steeg de Naald bo ven het in hevige beroering geraakte, golvende gas meer. Er ging een bescheiden, doch welgemeend hoe raatje op in de stuurcabine, waar ieder van het vier tal toch even in bange onzekerheid had verkeerd. De ze ongewone start had wel eens moeilijkheden kunnen opleveren... „Ziezo," grijnsde Arend,- „dat viel mij honderd procent mee! Ik voelde mij daar beneden als een vlieg in een jampot. En nu eens even kijken of we een gunstiger standplaats voor onze Naald kunnen vin den in de buurt van de tweelingtorens!" doen niet aan deze eis, zodat de ar beidsplaatsen worden bezet door jeug dige musici, die hetzij als „amateur" werken, hetzij als semi-professional. De werkgelegenheid voor vele oude re beroepsmusici is teruggelopen, o.a. door het verminderen van het aantal feestavonden van buurtclubs, vereni gingen, enz. Waarbij een rol speelt de omstandigheid, dat door teruggang in de conjunctuur voor dergelijke doelein den minder financiële middelen be schikbaar zijn om grote festiviteiten te organiseren. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Elspeet Vierhouten (toez.): L. Blok te Ridderkerk; te Huizen (vac. J. H. Cirkel) (toez.): J. van der Velden te Amersfoort; te Vuren en Da- .lem: J. T. Groot, kand. te Utrecht. Aangenomen: de benoeming tot hoofd van het onderwijsinstituut van het Ne derlands Sanatorium te Davos: J. S. Krol te Sappemeer. Bedankt: voor Hoogvliet (vac. K. Ver beek) (toez.): C. B. Roos te De Kaag; voor Hien en Dodewaard (toez.): W. E. Heijboer te 's-Gravemoer; voor Putters- hoek (toez.): P. C. 't Hooft te Kollumer- zwaag. Chr. Geref. Kerken: Aangenomen: naar Bennekom: W. v. Sorge, kand. te Apeldoorn. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. 18.30 Stereo: Vocaal en instrumentaal ensemble en zangsolist. 18.55 Stereo: Tango-rumba orkest en zangsolisten. 19.30 Nws. 19.35 Stereo: Amsterdams Strijktrio: moder ne muz. 20.00 En dan heb je een chan son: liedjesprogr. 20.30 Permanente Depressie in Noordoost-Nederland, hea ring over de werkloosheid. 21.10 Ak koord: licht gevarieerd platenprogr. 21.50 Trammelant in Loeren aan de Hor, radio-feuilleton. 22.15 Country en Western muziek (gr.). 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 De grote verzoeking van Sint Antonius, opera, door OmrccD- orkest; koor van de Koninklijke Vlaam se Opera te Antwerpen en sol. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Veel gevraagde gewijde muz. (gr.). 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.45 Actualiteiten. CVK: 19.00 Geref. kerk dienst. NRU: 19.45 Skopje: Festival van Joegoslavische volksmuz. 20.20 Rep. van de interland voetbalwedstr. Ned. - Joegoslavië. 22.20 NVSH: Sextant, het wekelijks radioprogr. van de NVSH. NRU: 22.30 Nws. 22.40 Iks, een sprong in het duister. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 9.55-11.00 Eurovisie en Intervi sie: een uur Sovjet-Unie nu; filmrep uit Rusland t.g.v. de grote Russchische Re volutie, 50 jaar geleden. NCRV: 17.00- 17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. STER: 19.03 ïteclame. NTS: 19.07 In kleur: Schat- eiland, TV-feuilleton voor de jeugd. 19.32 Panora-miek. STER: 19.56 Recla me. NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht. STER: 20.16 Reclame. NTS: 20.20 Uitz. van de Christelijk Historische Unie. 20.30 Uitzending Stichting Socute- ra. 20.35 African Queen, speelfilm, (bei de keuringen 14 jaar). 22.35-22.40 Jour naal. NEDERLAND II NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. NCRV: 19.03 Vidocq Onder dak bij Jacquelin, TV-feuilleton (Franse TV- serie). 19.28 Jazzprogr. NTS: 20.00 Jour naal. STER: 20.16 Reclame. NCRV: 20.20 Gevraagd: adviezen bij sollicite ren. 21.05 Oldenberg, eenakter. 21.50 Rekening en verantwoording: gesprek over 450 jaar reformatie. STER: 22.11 Reclame. NTS: 22.15-22.20 Journaal. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr. muziek. VPRO: 7.55 De ze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Actuali teiten. 8.15 Lichte gr. muz. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Het Dresdens Staatsorkest (Gr): klassieke muz. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvit. (gr). (11.00-11.02 Nws). 11.55 Beursber. 12.00 Pianorecital: klas sieke muz. 12.27 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Modern platteland, pr. 12.35 Lichte gr. muziek voor oudere luisteraars. 13.00 Nws. 13.10 Journaal. 13.30 Stereo: Cello en piano: mod. mu ziek. 14.C Kerkorgelconcert: mod. mu ziek. 14.30 Stereo: Klassieke muz. voor koperblazers (gr.). 14.40 Nederlandse soldaten in dienst van de Paus, klank beeld. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Ik hoor, ik hoor wat U niet hoort, een lezing met gr. platen. 16.30 Stereo: Koorzang: moderne liederen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Toemaar: een progr. voor middelbare scholieren. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: licht klassiek platenpr. (7.30 Nws, 7.32 Act). 7.55 Over weging. 8.00 Nws. 6.10 Badinerie: licht klassiek platenpr. 3.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.58 Markther. v. schip pers. NRU: 10.00 Wat heeft dat kind?, progr. over opvoedingsmoeilijkheden. 10.20 Vocaalinstrumentaal (opn.) moderne muz.- KRO: 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. NCRV: 12.00 L.chte gr. muziek. 12.27 Med. voor land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Va riant: radio-snelbuffet. 13 30 Stereo: Over de band: Nederlandse ensembles en vocalisten. 14.25 Stereo: Viool en piano (opn): moderne en klassieke mu ziek. 1^.00 Godsdienstige uitz. NRU: 15.30 Eerden met het verleden, klank beeld. 15.45 Spel: kunstkroniek. 16.00 Nws. 16.02 Filmkroniek. 16.50 Spelen m. taal. 17,00 Klassieke en moderne kamer muziek. NCRV: 17.45 Sportactualiteiten. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Voor de zieken. 9.30 Lichte instrumentale muz. 10 00 Nws. 10.02 Muziek bij de koffie. (11.00 Nws). NRU: 12.00 Nws. 12.02 Platen- keus: klassiek verzoekplatenpr. van be kende Nederlanders. KRO: 13.00 Nws. 13.02 Act 13.07 TNT: knalmuziek. 14.00 Nws. 14.02 Netty Rosenfeld. 15.00 Nws. 15.02 Where the action is. 16.00 Nws. 16.02 Platenshow voor de tieners. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.07-18.00 Ver zoekplaten. WOENSDAG 1 NOVEMBER 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herh. v. gisteravond). 10.20 Oratorium van Han del. 11.45 Filmrep. 12.00-13.30 Actuele kroniek. 16.40 Nws. 16.45 Miquelin, film. 17.45 Filmrep. 18.00-18.05 Nws. (Regio naal progr.: NDR: 18.05 Nws. 18.19 Von Nachbar zu Nachbar. 18.53 Klaas Vaak. 19.00 Nws. 19.26 Filmrep. (kleur). 19.59 Progr.overzicht. WDR: 18.05 Filmpor tret van Zojtan Kemeny. 18.45 Filmrep. 19.25 Muzikaal portret van Belina). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Filmrep. 21.00 Grosser Man was nun? TV-film. 22.00 Li. koorzang. 22.30 Journaal en weerbericht 22.50 Religieus progr. DUITSLAND II 15.55 Die goldene Stiefelette, Poolse speelfilm. 17.15 Filmrep. (kleur). 17.45 Vaders zijn ook mensen, teken-truc film. 18.30 Religieus progr. 19.00 Docu mentaire (kleur). 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. 19.40 Filmrep. 20.00 Opera van Jan Cikker. 21.50 Nws. en weerbe richt. 21.55 Der letzte Raum, TV-spel. 16. „Jullie hebben allebei gedaan wat je kon," zegt Rechter Tie, „nu iets anders. Vertelde je niet, huis meester, dat mevrouw Ho in een beste stemming ver keerde tot het moment dat meneer Hwa Min op be zoek kwam?" „Inderdaad, Edelachtbare", is het ant woord. „Zodra mevrouw hoorde, dat ik de komst van meneer Hwa aankondigde, werd ze opeens heel bleek en trok zich haastig terug in een zijkamer. Ik zag heel goed, dat ze..." De kamenier onderbreekt hem plot seling: „Je moet je vergissen", zegt ze. „Ik heb haar van de zijkamer naar het prieel gebracht, en ik heb er niets van gemerkt dat ze uit haar humeur was". De huismeester begint te protesteren, maar de Rechter legt hem het zwijgen op. Hij begrijpt dat de kamenier vooral mevrouw Ho is toegewijd, terwijl de huismees ter altijd de partij van meneer Ho zal kiezen. Hij kan ze beter apart ondervragen. „Wij'd jij je verder maar aan je dagelijkse plichten, huismeester," zegt hij. „het leven gaat door. Als ik je nodig heb, zal ik je wel la ten roepen." Dan wendt de Rechter zich weer tot de kamenier. Hij vraagt zich af of ze misschien uit lief de voor haar dode meesteres iets voor hem verbor gen houdt. Hoe kan hij haar tong losmaken? 42-4. Even plotseling als hij van schrik in elkaar ge krompen was kwam Tekko met een lachend gezicht weer overeind. „Hi, hi, daar was ik er bijna ingelo pen!" grinnikte onze vriend terwijl hij onhoorbaar naar de deur sloop. „Het is natuurlijk de tuinman die komt kijken of ik de moed al opgegeven heb. Ah, daar zal je het hebben." De voetstappen hielden op en Tekko verwachtte nu de oude verteller te zien binnenstappen. Maar wie beschrijft zijn verbazing toen de deur lang zaam en piepend openzwaaide en niemand zich in de deuropening vertoonde. „Da's sterk", mompe.de Tekko die de koude rillingen over zijn rug voelde lopen. „Daar moet ik het mijne van hebben!" Hij snelde gang in. Een inktzwarte duisternis was al wat hij zag en vlug wipte hij de ridderzaal in. „Hè, wat is dat nu weer?" schrok de dappere spokenjager, die opeens tril lend over al zijn leden bleef staan luisteren. „Het lijkt wel of er iemand binnen is die ik niet kan zien." Een geluid, dat evle leek op dat van iemand die met zijn hand langs een houten paneel strijkt, verplaatste zich langzaam door de spaarzaam verlichte zaal. En toen, terwijl hij snel opzij sprong slaakte Tekko een luide gil. De grote leunstoel waarin hij zoëven nog gezeten had verplaatste zich namelijk vanzelf door het ver trek en kwam met grote snelheid op onze vriend af. HtltMMMIHtMMMHMtIM' llllIHHtllllaHII Fonds Von ge koers lste not. Nederland 1966-1 7 105 105A Nederland 1966 61 99 99 Nederland 1967 6 96% 97 Nederland 1965-1 51 95 94H Nederland 1964-1 51 91 ft 91 Nederland 1964 5 89 88 tl Nederland 1958 41 89% 89% Nederland 1964 4è 94% 94% Nederland 1959 41 87 87% Nederland 1963-1 41 83V* 83% Nederland 1961 4 84'/» 84% Nederland 1953 31 81ft 81A Ned. staffell. 1947 31 71% 71% Nederland' 1951 31 89% 89% Nederland 1953 1-2 3» 84 84% Nederland 1950 1-2 3è 74 74 Nederland 1954 1-2 31 76Vt 76% Ned. grootb. obl. 1946 3 82 H 82H Ned. dollarlng 1947 3 88'/t 88% Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 86% 86% id. 30-jar. 1958/'59 4è 87% 87% H.V.A.-mijen ver. a. 116 115Vs A.K.U. H. 62.9 62.5 Delimij. f. eert 89.5 86.5 Hoogovens n.r.c.v.a. 105 103.2 Philips gem. bezit v. a. 112.9 111.8 Unilever c.v a 106.3 105.7 Dordtsche Petr. a. 657 649 Kon. Petr. f. a. 143.2 141.4 H.AX. a. 90 79% Java-China p. n.r.c.v.a 176 175 K.L.M. a. 289.5 282 Rotterd. Lloyd a. 152% 150 Scheepvaartunie a. 133 130% Kon. Zout-Organon 155.4 155.7 Bk v. Ned. Gem. '65-1 51 94 93H Nat investeringsb. '65 51 95'/t 95% Fr.-Gron. Hyp.b. dw 6 94 94% Westl. Hyp.b. u 5 88 88% ATb. Heyn wdlobl. '55 4 126% Bijenkorf 6 99 Co-op Ned. rspaarbr. 145% Ned. Gasunie 51 94% 94% Philips dir. 250-100 '51 4 82% 82% Pegem 1-2 1957 6 97% 97% Pgem 1957 6 96 97«/t K.L.M. 15-jarig 5 94% 94% Ned Spoorw. 57 1-2 41 91 91 A.K.U f 1000 41 88% 88% Gelder Zonen v. 41 87'/» 87% Hoogovens 51 109% 109 Alg. Bank Ned. a. 233 232 Amrobank f 20,— a. 47 46.8 Nationale Ned. eert 604 600 Ned. Credietb. i»"'' 'o 177'/» 177% 90.7 175 1034 368% 206% 105.3 80 189.5 426 4W 622% 120% 303 289 66 432 (Slotkoersen van gisteren) Ned. Middenstandsbank a. 91.4 Slavenburg's Bank a. 176 Albert Heyn a. 1040 Amstel Br n.r.c.v.a. 367 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 208 Blaauwhoed a. 104.7 Blijdenst-Will. f 1000 nreva 82 Bols Lucas a. 189 Bredero ver. bedr. n.r.c.v.a. 418 Brocades-Stheeman a. 823 Buhrmann-Tetterode a. 457 Bijenkorf n.r.c.v.a. 630 Calvé c.v.a. 740 Drentsch-Overijs. Houth. a. 120 D.R.U. a. 300 Elsevier's Uitgeversmij. a. 291 Erdal mij. v. wasverw. a. 519% Excelsior metaal buizen a. 66% Fokker a. 433 Gazelle Rijwielfabriek a. 173% 169% Gelder Zonen, van a. 109% 108% Gist- en Spiritusfabriek a. 407 Grasso's Kon. Machiabr. a. 121 120 Heineken's Bierbr. aand. 580 581 Holec aand 179 178 Internatio aand 276 278 Kon. Ned. Papierfabr a. 164 166 Kon. Ned. Textielunie eert. 52% 52% Kon. Zout-Ketjen n.r.c.v.a. 776 K.V.T. (kon ver tap) aand. 285 290 Meteoor Beton 96 96 Misset, Uitgeversmij. a. 259 256% Naarden Chem. tabr. a. 464% 464 Naeff gebr. a. 151 151 Nedap ned. app.fabr. aand. 149 147% Ned Ka belfa brieken aand 291 289 Nelle, wed. J. van aand. 348 345% Nyma n.r.c.v.a. 24% 24% Nijverdal-ten Cate a. 93% 96% Overz Gas nat bez. v.a.f. 98 Pal the a. 63 62 Pont Houthandel a. .174% 172 Reesink en Co. a. 158 155 Scheveningen Expl.mijJ. a. 37.8 35.1 Schokbeton aand. b. 201% 203 Schol ten Carton en Pap. a. 257 257 Schuppen Sajetfabriek a. 92% 91% Simon de Wit aand. b. 396% 396 Spaarne ver. bez.500-100 a. 645 644 Technische Unie a. 246% 245 Thomassen/Dr.- Verbl. La. 100^? 97% Twentsche Kabelfabriek a 360 363% Ubbink-Davo a. 16% 16% Unilever 1000 cert 7c.pr. a. 109% 109 Veenendaalsche stoomsp. a. 195 V®r Machinefabrieken a 176 174% Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoord a. Wessanen's Kon. Fabr. a. Wilton-Fijen.-Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramw.mij. a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb. f. Interbonds Ipb. f. 'Vastgoedbel.fonds part. t Interunie f 50 a. Robeco f 50 a. Rolinco f. Unitas f 50 a. Ver. Bezit v. 1894 f 50 a. Canadian Pac. Railw. eert. Int. Nickel Cy Can. cert. Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T. 15-10a33-l/3d cert Anaconda cert. Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. Douglas Aircraft cert Dupont d.n. 10 a 5 dlr ceri cert cert cert cert cert, cert, cert. 71 51 51 41 51 51 41 41 154 151 160 160 57% 57 492 492 164% 163 748 71 765 760 666 666 644% 642 180 179.6 220.1 220.3 216 216 401% 401% 99.2 98.8 59% 59% 114% 114% 29 29% 52% 52% 44% 43% 33% 32% 65% 64% 47% 48% 88% 92 167% 165% 109% 108% 85% 84% 44% 60% 63 43% 67 35 42% 29% 87% 102 45 59% 62% 43% 66 34% 41% 29% 87% 101% 103 A 103% 100% 100% 99 fi 99% General Electric General Motors Kennecott Copper Phillips Petroleum R.C.A. Republic Steel Shell Oil Standard Brands 10 a. cert. U.S. Steel (10) cert. Woolworth cert. Bank v. N.G. '58 1-2-3 4i Nat Bk v. Midd.Kr. '66 7 British Petrol 1966 Ned. Gasunie 1966 Rott Rijn Pijpl.mij. Berghuizer Pap.fabr. Grasso's Kon. Mach.f Meteoor beton Stokvis en Zonen Thomassen T)r - Verbl. Bredero vast goed a. Calvé cum.pref.wd.nr. eert Edy emaille a. Krasnapolsky, f. a. Lips en Gispen eert VOOR BEURSKOERS VAN HEDENMORGEN (verstrekt door de Amrobank) Kon. Olie 140.30; Unilever 104.50; Philips 110.50—110.70; AKU 61.50; KLM 270.00. AMSTERDAM 31/10 Werd de beurs maandag opgeschrikt door het bericht, dat Dagra het dividend pas seert, dinsdag moest Beursplein 5 ken nis nemen van de bekendmaking, dat ook de Holland-Amerika Lijn over het lopende boekjaar het dividend zal pas seren (vorig jaar 8 pet.). Dit kwam voor het Damrak als een donderslag bij heldere hemel. Hoe groot deze tegenvaller wel was, blijkt maar al te duidelijk uit de koers van het aandeel HAL. Bij de opening werd gehandeld op 77, tegen maandag als slotprijs 90 1/8. Dit aandeel heeft de laatste tijd steeds aangeboden in de markt gelegen. Maandag nog ging er in HAL voor f 184.000 om. Later herstelde de koers zich tot ca. 80. Vanzelfsprekend stonden ook de ove rige scheepvaartwaarden onder invloed van de dividendpassering door de HAL. Van Nievelt opende 31/* punt lager op 117 en zakte daarna in tot 115. Scheep vaart-Unie was ruim 2 en Kon. Boot lVi punt lager op resp. 130 3/4 en 90. De handel in de scheepvaartsector was aan de ruime kant. De beurs is over het passeren van het dividend door de HAL slecht te spreken. Men vraagt zich af wat hier achter kan zitten. De stemming voor de internationale waarden was gedrukt tot aan de flauwe kant. Dit door wat aanbod van het pu bliek, waartegen pas op het verlaagde niveau enige steun werd geboden. Kon. Olie was f 2 lager op 141.40, Philips gaf ruim een gulden prijs op 111.80. Unile ver daalde een halve gulden tot 105.90. Aku hield zich zeer goed met een koers verlies van twee dubbeltjes op 62.90, na 62.50. Hoogovens werd iets lager gead viseerd op 104.50, doch KLM gevoelig lager. De cultures waren gemakkelijker. Deli-Maatschappij daalde l'/i gulden tot 88. In december schrijft de Deli- maatschappij een buitengewone verga dering voor aandeelhouders uit. Even daarvoor kan misschien worden verno men of en hoeveel er op de aandelen door Deli zal worden terugbetaald. De staatsfondsenmarkt was eerder iets vriendelijker, eveneens met weinig za ken. Wall Street ontkomt nog steeds niet aan koersafbrokkelingen. Dit was ook maandag weer het geval. De markt sloot er gemakkelijker, met als hoofdoorzaak het stijgende rentepeil. Philips zakte verder in en verliet de markt op 110.40. AKU deed 62.10, Uni lever 105.60 en Kon. Olie 141.60. KLM daalde f 7,50, Hoogovens f 1,80 en Deli- Maatschappij f 3,Van de scheep vaartwaarden daalde Van Nievelt tot 113 en Scheepvaart-Unie tot 130. 95% .91 78 87% 106% 160 - 145 88* 63 115 95 77% 87% 161 88 63 AMSTERDAM De resultaten van Hoogenbosch' Schoenen zijn in de eer ste helft van het boekjaar 1967/'68 gun stig geweest, aldus de directe. De ge stegen kosten werden ruimschoots ge dekt door een omzetstijging van 14 procent. In het derde kwartaal kwam de- omzet eveneens 14 procent hoger uit dan in de overeenkomstige periode van het voorgaande jaar. In het vorige boekjaar behaalde de onderneming een winst van f 746.685.- waaruit onveranderd 12 procent divi dend werd uigekeerd. AMSTERDAM Begin 1968 zal Am sterdam geheel zijn overgeschakeld op aardgas. Daarmee komt een einde aan de activiteiten van de Asmij, de Am sterdamse Service Maatschappij, die in 1965 werd opgericht door de Nederland- ssche Dok- en Scheepsbouw Maatschap pij (NDSM) en de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij (ADM). De twee concerns zien geen verant woorde toekomstmogelijkheden voor de Asmij, zodat deze haar werk geleidelijk zal beëindigen. De 280 werknemers blij ven in ieder geval tot 1 januari in dienst van de Asmij. In overleg met de werk nemersorganisatie is besloten dat de meeste personeelsleden daarna zullen overgaan naar de NDSM en de ADM. ALMELO Het bestuur van de Kle dingindustrie H. Smits Co. verwacht dat 1967 met verlies zal afsluiten. Wel konden de voorraden verder worden verkleind. Vorig jaar werd het dividend al verlaagd van 12 tot 9 procent. De verkoop voor het komende voor jaar voltrekt zich in een langzamer tempo dan voorheen. De indruk be staat dat de neiging tot marktherstel zich althans voor het voorjaarsseizoen doorzet. De directie verwacht dan ook voor het eerste kwartaal 1968 een nor male bezetting. „Doordat de marktsituatie echter be paald geen hogere prijzen gedoogt mede gezien de druk van de buiten landse concurrentie en de kosten als gevolg van hogere lonen en sociale las ten verder zullen stijgen, wordt de druk op de rentabiliteit vergroot", aldus het bestuur. De terughoudendheid van de detail handel bij het plaatsen van orders op het gebied van herenkleding is geble ven. Daardoor ontstond een onderbe zetting van 't produktie-apparaat waar door de vaste kosten voor een groot deel niet voldoende kondenworden goedgemaakt, 't Bedrijf is erin geslaagd de capaciteit in de tweede helft van het jaar beter te bezetten dan in de eerste helft. Er zijn lichte tekenen van ople ving. i„- J j AMSTERDAM, 31 okt Contante prijzen: Londen 10.003lO.Oli, New York 3.591—3.59Ï; Montreal 3.35 A— 3.35ft, Parijs 73.37è—73.42J, Brussel 7.24Ï—7.251, Frankfort 89.80—89.83 Stockholm 69.50—69.55, Zürich 82.97J— 83.021, Milaan 57.781—57.831, Kopenha gen 51.771—51.821, Oslo 50.251— 50.301, Wenen 13.90113.911, Lissabon 12.471—12.491.

De Vallei | 1967 | | pagina 2