LANGDURIG ZIEKEN GEZOCHT Grote voor films Welfare-leidster mevr. Koomen „Vrijwilligsters popelen om aan 't werk te gaan, maar patiënten ontbreken nog'' Julianaziekenhuis bezit nu eigen bibliotheek WIJKGEMEENSCHAP „WESTERSINGEL" NA 121/2 JAAR NOG KERNGEZOND Niet tevreden over bouwvereniging Initiatief van U.V.V. Uw salaris via de Boerenleenbank 3V2% Boerenleenbank Beroepen Auto na botsing in de sloot Geld AGENDA Fietser kreeg hersenschudding Band Contact Evenementen EHBO-oefening om Vallei-beker veilig voordelig gemakkelijk VEENENDAAL - Sinds enkele weken is in Veenendaal een vrij grote groep welfare werksters van het Nederlandsche Roode Kruis werkzaam. De leiding van deze groep Bezigheids- van ongeveer twintig vrijwilligsters berust bij mevrouw H. P. Koomen-Nolte, die vanaf thdI*ClplQ 1964 ingeschakeld is bij deze vredestaak van het Rode Kruis. Materiaal Mannen Contact niet onnodig veel geld in huis. een rentevergoeding van kosteloze verzorging van uw betalingen. Open een Gezinsrekening bij de de bank voor iedereen WOENSDAG I NOVEMBER 1967 Tot nu toe heeft men het werk wat in het verborgen gedaan, om dat er niet voldoende vrijwillig sters waren, die dit werk op zich konden nemen. Men beschikte de laatste jaren slechts over vijf vrij willigsters, waarvan er enkele vier of vijf patiënten verzorgden. Indien men aanneemt, dat elke patiënt per week een dag werk kost, dan was dit voor die dames een welhaast volledige dagtaak. Het was dus onmogelijk om naast de bestaande contacten nieuwe aan te trekken. „Gelukkig kunnen we nu wat meer zieken helpen", zegt me vrouw Koomen, „we weten nu zelfs niet voldoende patiënten om alle vrijwilligsters een taak te ge ven, terwijl ze staan te popelen om hun verworven kennis in praktijk te brengen." Die kennis is opgedaan tijdens een cursus die het vorige winterseizoen is gehou den. Het Rode Kr-uis had een pro- paganda-actie gevoerd voor dit werk onder de leden van diverse vrouwenverenigingen en daardoor heeft men ruim. twintig cursisten gekregen, waaronder enkele die1 niet in Veenendaal wonen. Mo menteel kunnen in Veenendaal on geveer 15 dames ingezet worden, die samen een twintigtal patiën ten kunnen verzorgen. De welfare-werkster probeert met toestemming van de arts de mogelijkheden die een patiënt heeft door handenarbeid uit te buiten. „Het voornaamste doel van het werk is, dat de patiënt zichzelf en zijn ziekte vergeet ge durende de tijd, dat hij met han denarbeid bezig is. Dat zal meest al enkele uren per dag zijn. De taak van de welfare-vrijwilligster is om de pa tiënt bij dit werk te helpen, een ge schikte vorm voor hem uit te zoeken en te zorgen dat de patiënt over voldoen de van de juiste materialen beschikt", aldus mevr. Koomen. Het materiaal, waarmee gewerkt wordt is van een grote verscheidenheid. In één adem somt mevrouw Koomen op: „Pitriet, leerbewerking, doorstop werk, weven, raffia, touw, houtbewer king, mozaïekmaken, smyrna en kralen en daarmee heb ik nog lang niet alles genoemd". „De materialen worden door 't Rode Kruis beschikbaar gesteld en als de pa tiënt iets „af" heeft, kan dat artikel te gen kostprijs overgenomen worden. Dat is echter niet verplicht; het welfare- werk behoeft niemand ooit iets te kos ten. Indien de patiënt een werkstuk niet wil houden, dan wordt dat door ons ver kocht. Van de winst wordt een klein deel voor de patiënt gereserveerd, waar van een spaarpotje gemaakt wordt. Op een gegeven moment kan de patiënt be slissen wat er met het geld gebeuren moet. Vaak willen ze er materiaal voor hebben, een andere keer een boek of een kledingstuk. De patiënt hoort nooit hoeveel hij .verdient' aan een werkstuk en het is altijd zo weinig, dat er nauwe lijks van 'verdienen' sprake kan zijn", vertelde mevr. Koomen. Over het algemeen zijn er meer vrou wen, dan mannen, die met het welfare- werk geholpen worden. In Veenendaal zijn er op het moment echter meer mannen. „Veel mannen willen smyrna- werk maken", vertelt de leidster van het welfare-werk, „hoewel dat toch eigenlijk een vrouwelijk handwerk is. Een andere vorm van handenarbeid voor mannen is het maken van kettin gen van zilverdraad. Hiervoor is wel vereist, dat de man over krachtige han den beschikt, zodat bijvoorbeeld een eenzijdig verlamde het piet doen kan. Voor dames zijn er vaak meer moge lijkheden, waarbij opvalt, dat vooral oudere dames graag met kralen werken, bijvoorbeeld voor het vervaardigen van onderzetters voor pannen." Er blijken allerlei mogelijkheden voor de patiënten te zijn. Mevrouw Koomen toont een pop, gemaakt van twee stuk ken touw, verstevigd met ijzerdraad. Door een deel uit te pluizen ontstaat het hoofd en een paardestaart. Het hoofd wordt opgevuld met pluis en „afgebonden" met een strikje. Uit een paar lapjes wordt de kleding gemaakt en een vrolijke tienerpop is gereed. Voor de meeste patiënten is het een soort „bezigheidstherapie" en komt er ze ker in het begin weinig echte crea tiviteit bij. Een deel gaat echter na enige tijd eigen ideeën met het mate riaal uitwerken en is dan op die manier scheppend en soms zelfs kunstzinnig be- *ig. „We hebben rpomenteel tien patiën ten en dat kunnen er makkelijk twin-, tig worden. Indien we meer patiënten krijgen, waarbij we met ons werk iets kunnen doen, dan proberen we weer een cursus te organiseren, zodat we niet snel een aanvraag behoeven te weige ren. De vrijwilligsters worden door .herhalingscursussen', die elk jaar gedu rende enkele dagen in het Henri Du- nanthuis te Zeist gegeven worden, op de hoogte gehouden van de nieuwste ideeën op dit gebied, waardoor het wer ken met de patiënten steeds beter wordt" Het is trouwens niet alleen het wer ken met de patiënten, maar vaak nog meer contact met die zieke medemens, die het werk interessant maakt voor een vrijwilligster. In de loop van de tijd ontstaat vaak een vriendschappelijke verhouding tussen vrijwilligsters en pa tiënt, wat voor de patiënt een deel van zijn persoonlijke geluk kan betekenen. „We kunnen er vaak voor zorgen, dat EDE Ds. J. van de Poel heeft een beroep ontvangen van de Oud-gerefor meerde gemeente te Vlaardingen. de patiënt minder met zichzelf en zijn ziekte bezig is en vaak ook nog geeste lijke steun krijgt. Getracht wordt voor elke patiënt een welfare-vrijwilligster te vinden, die van een ongeveer gelijke levensovertuiging is, want hoewel de opdracht luidt, dat er zo min mogelijk over politiek en godsdienst gesproken moet worden, om geen .moeilijkheden' te krijgen, vaak is het door de intieme relatie die ontstaat, onvermijdelijk", al dus mevrouw Koomen. Mevrouw Koomen zou het op prijs stellen 'dat degenen, die adressen van langdurig-zieken of invaliden weten, zich met haar in verbinding stellen. Haar adres is:Populierenlaan 10 in Veenendaal, telefoon 1 22 07. «SsBW:w&mm VEENENDAAL Ongeveer duizend kin deren hebben gisteren in het Vereni gingsgebouw gekeken naar de film „The Big Circus" die gedraaid werd in het kader van het herfstvakantiewerk van „De Instuif'. In de ochtenduren waren er ongeveer 400 kinderen, ter wijl de middagvoorstelling „uitver kocht" was. Ook vanmorgen kregen de heer G. J. van de Schee en de zijnen weer en kele honderden kinderen te verwer ken, die rustig gehouden werden met de vertoning van enkele tekenfilms. Op de foto: in de rij om de filmvoor stelling te mogen zien. Heden, woensdag BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Angélique, koningin der engelen". Morgen, donderdag VEENENDAAL Verenigingsgebouw 9.30 en 14 uur: Filmvoorstelling voor de jeugd. SKF-kantine, 20.30 uur: Prijsklaver- jassen. TENTOONSTELLING Raadhuis Veenendaal tot en met zater dag 4 nov. dagelijks 9-18 en 19-21 u. zaterdag 14-17 en 19-21 uur: Exposi tie „Het beeld van de mens". VEENENDAAL De wielrijder A. S. uit Veenendaal raakte gisteren op het kruispunt betrokken bij een verkeers ongeval, waarbij hij een hersenschud ding opliep. Voor het verkeerslicht op de Hoofdstraat kwam hij in aanraking met de personenauto van de heer F. N. uit Veenendaal die iets te ver naar links uitweek. S. viel maar een gewaar schuwde arts kon op het eerste gezicht geen letsel constateren. Even later be gon S. rare vragen te stellen aan de politie, die hem aanraadde naar zijn huisarts te gaan. VEENENDAAL De wijkge- meenschap „W est er sin gel" bestaat twaalf en een half jaar. In die twaalf en een half jaar is er veel gebeurd in en rond de twee flats tussen de Berg weg en de Dijkstraat, die deze wijk- gemeenschap begrenzen. Er is een gro te speeltuin gekomen die helemaal door de bewoners van de wijk zelf is gebouwd, er zijn verbeteringen aange bracht in de woningen maar men is nog lang niet tevredenHet bestuur van deze oudste buurtvereniging van Veenendaal heeft zelfs veel kritiek op de Patrimonium Bouwvereniging, vooral omdat er aan hun wensen en klachten naar hun zin veel te weinig aandacht wordt besteed. Het bestuur blijft opkomen voor de rechten van de leden van de vereniging, zoals het dat altijd al gedaan heeft. De middelen, worden voornamelijk gevonden tijdens de decembermaand. Jaarlijks spelen twee of drie bewoners van de Wester- singelflats voor kindervriend en de op brengst hiervan besteedt men hoofd zakelijk voor de jeugd van de wijk. De heer A. van de Craats was de op richter van de vereniging. Hij heeft de basis gelegd voor de huidige wijkge- meenschap, waarvan zijn neef H. van de Craats sinds twee jaar voorzitter is. Daarvoor heeft hij nooit in het bestuur gezeten. Ongeveer twee jaar geleden echter werd hij door de ledenvergadering tot voor zitter gekozen, „Tja, en voor zo'n eer kun je moeilijk bedanken", meent de heer v.d. Craats. De buurtvereniging werd opgericht als hoofddoel de 100 kin deren die in de twee flats wonen een leefbare omgeving te "geven. Daartoe be gon men met het aanleggen van een speeltuin. Het braakliggende terrein achter de flats werd bouwrijp gemaakt. Van de Patrimonium Bouwvereniging kreeg de buurtvereniging gaas om het terrein mee te omgeven en daarna be gonnen de bewoners van de Westersin gel met het maken van de toestellen uit oud ijzer, dat men voor een prikje op de kop had getikt. Het tweede doel van de wijkgemeen- schap „Westersingel" zat dieper: het leggen van een band tussen de flatbewó- ners onderling. De huidige voorzitter zegt hierover: „Flatbewoners zijn meer op elkaar aangewezen als bewoners van eengezinswoningen. Men heeft bijvoor beeld met zes gezinnen een trappenhuis. Daarom moet er een band tussen die bewoners komen". Volgens de heer v.d. Craats komt die band er door gezellige verenigingsavonden, maar meer nog, als de kinderen een dagje uitgaan on der leiding van het bestuur van de wijk- gemeenschap. De ouders staan dan bij de bussen om hun kinderen uit te zwaai en of te verwelkomen en dan groeit er een gevoel van eenheid. Omgekeerd kan men volgens hem veel meer voor de kinderen doen als er een hechte band bestaat tussen de bewoners van een wijk. Hij noemt het voorbeeld van de speeltuin, de grote trots van de „Wes tersingel". Die tuin is er door de bewo ners zelf gekomen: „Daarom voelen zij er ook veel meer verantwoordelijkheid voor dan wanneer er alleen maar spra ke is van een speeltuinvereniging. Als een wijkgemeenschap de basis is van een speeltuin, wordt alles veel beter op gezet en onderhouden". De heer Van de Craats is dan ook van mening dat een speeltuin alleen goed kan draaien, en vooral kan blijven draaien, als hij ont staan is uit een buurtvereniging. Het onderhoud van de speeltuin kost enorm veel geld. De wijkgemeenschap put deze financiën uit de opbrengsten van rook wedstrijden en bingo-avonden voor de ouderen. Het meeste geld ver dient men echter met het spelen voor Sint Nicolaas. Elk jaar kan men een bezoek krijgen van een Sinterklaas van de Westersingel. De opbrengst komt voor het grootste deel ten goede aan de speeltuin. Een ander deel gaat naar de algemene adjunct van de buurtvereni ging, de heer D. Slotboom. Hij heeft na melijk de leiding over de wekelijkse knutsel-avonden, die door ongeveer 35 kinderen worden bezocht. De kinderen A Twee actieve bestuursleden van de wijkgemeenschap „Westersingel". Links de heer D. Slotboom en rechts de heer M. van de Craats. knutselen in twee kelders onder de flats. Deze knutsel-avonden, maar ook de verenigingsavonden doen steeds meet de behoefte gevoelen aan 'n verenigings gebouw. Daar zou dan ook vergaderd kunnen worden. De bestuursvergaderin gen worden nu gehouden ten huize van de heer v.d. Craats. Voor de ledenver gaderingen staat de nabij gelegen „Ich- tus ULO" de laatste tijd welwillend een lokaal af. Maar het mooiste zou toch een eigen gebouwtje zijn: „Al was het maar een afgedankte directie-keet", al dus de heer v.d. Craats. Het bestuur heeft de hoop gevestigd op het gemeen te-bestuur: „In de Patrimonium Bouw vereniging hebben we geen vertrouwen meer", zegt hij en de heer Slotboom beaamt dat, „We hebben een tijdje ge leden zelf een zandbak aangelegd. De Bouwvereniging zou voor het zand zor gen. We kregen het niet. We vroegen het aan de gemeente en de volgende morgen waren de vrachtwagens er, met zand". De wijkgemeenschap is bijzonder goed te spreken over het gemeentebestuur. Ze krijgen er alle medewerking van. Men heeft voortdurend onderling con tact en ze krijgen een goede subsidie, die volgend jaar nog eens vergroot zal worden. Ook van de Patrimonium Bouwver eniging krijgt de buurtvereniging sub sidie. Toch botert het niet erg tussen die twee: „Achter deze flats is het 's avonds levenssgevaarlijk", vertelt de heer Van de Craats. „Er is geen lamp en als je 's avonds achterom de kelder in wilt om je fiets weg te zetten, kun je je nek breken. We hebben de Bouw vereniging erbij gehaald. Ze wilden een lichtpunt aanleggen maar dat hield een huurverhoging in. Daar gingen we niet mee akkoord. Het was toch geen luxe, maar het verbeteren van een fout. De gemeente denkt er tenminste anders over". „Ome Hen" wordt steeds enthousias ter voor zijn buurt. Hij noemt de ko mende evenementen: 22 november gaan de dames van de buurt naar een zuivel fabriek. Daar heeft de heer Slotboom voor gezorgd. 25 november is er weer een bingo-avond. En dan binnenkort komt weer de St. Nicolaastijd. Mevr. Bouman van de Westersingel naait dan de pakken voor de Sint en Pieten. Zij schminkt ook de Goedheiligman en zün knechten. Buurtbewoners lenen zich kosteloos voor taxi-chauffers en dat al les voor hun wijkgemeenschap, vooral voor de kinderen. Zo is de sfeer onder de 48 gezinnen in de twee flats aan de „oude" Wester singel. Zij werken met elkaar voor een doel: het leefbaar maken van hun wijk voor jong en oud, kost wat het kost. On der leiding van een actief bestuur ko men zij op voor. hun rechten en verde digen zij hun standpunten. Met elkaar maken zij het bewonen van een flat tot een gezellige vorm van leven, al twaalf- en-een-half jaar lang. VEENENDAAL De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers (UW) heeft weer een nieuw initiatief ontwikkeld in Veenendaal. Ging men sinds enkele jaren iedere donderdag met een wagentje met versnaperingeji de patiënten in het Julianaziekenhuis langs, sinds gisteren gaat men ook elke dinsdagmiddag met een collectie boeken langs de patiënten. Zo hebben de zieken in het Juliana ziekenhuis thans hun eigen uitleenbibliotheek. De boeken voor deze bibliotheek zijn bijeengebracht door particulieren en de UW heeft de verkregen voorraad op haar beurt aan de directie van het Julianaziekenhuis overgedragen. Men hoopt de bibliotheek met behulp van de leesgelden langzamerhand nog wat te kunnen uitbreiden. Men zorgt tevens voor de verspreiding van enkele tijd schriften. Zo is er voor de dames een keus uit enkele „betere" damesbladen. Voor de heren hoopt men de beschik king te krijgen over enkele goede tijd schriften. Indien men op een specifiek herenblad geabonneerd is, zou de UW het op prijs stellen de gelezen nummers te ontvangen. Men kan zich hiervoor in verbinding stellen met de directrice van het Julianaziekenhuis. Koopavond Behalve het werk in het ziekenhuis heeft de UW nog meer plannen. Op donderdag 16 oktober hoopt men weer met een aantal ouden van dagen en invaliden, die zich niet of moeilijk kun nen verplaatsen naar V D in Utrecht te gaan. Reeds eerder dit jaar heeft men een dergelijke koopavond meege maakt, die toen ook door het Utrechtse UW, in samenwerking met het wa renhuis was georganiseerd. Hierin werkt de UW samen met het welfare- werk van het Nederlandsche Roode Kruis, terwijl de colonne van het Rode Kruis voor het vervoer naar Utrecht zal zorgen. De ouden van dagen en in validen, die van de gelegenheid om de ze koopavond mee te maken gebruik willen maken kunnen zich opgeven bij de presidente van de UW, mevr. A. T. van de Veen-de Vries, Kerkewijk 142, tel. 10065, of bij de leidster van het welfare-werk, mevrouw P. Koomen- Nolte, Populierenlaan 10, telefoon 12207 Aanmelding vooraf is noodzakelijk. De vorige keer, dat een dergelijke koopavond gehouden werd is deze zeer geslaagd, en het bestuur van het UW rekent ook ditmaal op een goede be langstelling. In het warenhuis krijgen de deelnemers koffie met gebak aange boden. Verder hebben ze de kans zelf de Sint-Nicolaasgeschenken voor vrien den en verwanten uit te zoeken. ELST Zaterdagmiddag 4 november wordt in 't dorpshuis achter de openba re school de jaarlijkse EHBO-Vallei- wedstrijd georganiseerd. De deelnemen de ploegen zijn Leersum, Amerongen, Veenendaal, Rhenen en Eist. De Elster EHBO-ploeg is momenteel in het bezit van de Vallei-wisselbeker. Om het ongeval zo realistisch moge- RENSWOUDE Dinsdagmiddag tegen kwart over één raakte de heer Van D. uit Veenendaal, ter hoogte van de Veenweg te Renswoude in de sloot na eerst in botsing te zijn geweest met een vrachtauto van de firma Hoetsen uit Veenendaal. Het ongeluk ontstond doordat de 17-jarige v. d. B. uit Barne- veld en werkzaam bij een meelbedrijf in Ederveen, met zijn bromfiets de weg wilde oversteken en de wagen van de heer Van D. te laat opmerkte. Het onge luk liep vrij goed af. De heer Van D. klaagde over pijn in de borst, maar kon toch naar huis teruggaan. ADVER1 ENTlï 960 vestigingen

De Vallei | 1967 | | pagina 3