Bij Kamerleden veel bezwaren tegen afbreken kinderbijslag AUTO DWARS OP WEG: 3 DODEN Boeren nemen recht eigen hand I Rozebotteljam r „Mijn zoon gooide geen bajonet naar agent", zegt nu pas als getuige gehoorde vader Als u wilt ontvangt u op één dag tweemaal uw maandsalaris ZWAARDEMAKER 2 10 rentevergoeding op uw salarisrekening een maand salaris extra als gezinskrediet Kunstgebitten Van het Reve vrijgesproken In twaalf jaar komen er 200 instructie-zwembaden In CNV ernstig geschil over opvolging voorzitter VAN ONZE LEESTAFEL Het duurdere leven Kinderbijslag A.O.W. Uurtje vrij? Brei! ï!i sa Snoep verstandig eet 'n appel vol natuurlijke vitamine C GEKKE SITUATIE DRIE MILJOEN Snoep verstandig eet n appel Advies gevraagd aan SER over aanvullen loon werklozen Snoep verstandig eet 'n appel Plan tot herbouw Broederhuis van Hernhutters Nieuw onderzoek gelast Dat doet de NMB voor u! desgewenst Dit kortlopend krediet is snel en eenvoudig verkrijgbaar. Vraag uitvoerige inlichtingen bij het NMB-kantoor in uw omgeving. De bank waar ook zich thuis voelt! WOENSDAG I NOVEMBER 1967 DEN HAAG Het op de helling zetten van de kinderbijslag voor het eerste kind is voor menigeen een onverteerbare zaak. Dat merkte ook minister Rool- vink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) gisteren tijdens de openbare verga dering van de Tweede-Kamercommissie voor Sociale Zaken. Vooral de K.V.P.'er J. van der Ploeg was verontwaardigd. „Ik hoop dat de Sociaal-Economische Raad een afwijzend advies zal uitbrengen. Dit is een heel slechte zaak". Ook de socialist mr. T. J. A. van Lier had „een sterke aarze ling" en de communist W. F. H. van het Schip sprak over een onverteer bare zaak", omdat deze afbraak volgens hem een stuk loonsverlaging betekent. t AMSTERDAM Het Amsterdamse gerechtshof heeft de schrijver Gerard Kornelis van het Reve (43) gisteren vrijgesproken van smalende godslaste ring. Het hof meende, dat de schrijver niet de bedoeling heeft gehad God te be schimpen en zodoende de godsdienstige gevoelens van andere mensen te kwet sen met zijn gewraakte publikaties. De rooms-katholieke Van het Reve had in Dialoog, het tijdschrift voor ho mofilie en maatschappij, waarvan hij mede-redacteur is en in zijn boek Na der tot U het verlangen geuit geslach telijke gemeenschap te hebben met God in de gedaante van een ezel. Dit had vooral in orthodox-religieuze kringen veel verontwaardiging gewekt. De Amsterdamse rechtbank ontsloeg hem vorig jaar november van rechts vervolging, nadat de officier van Justi tie honderd gulden boete had geëist. De rechtbank achtte godslastering wel bewezen, maar vond niet dat er sprake was van smalende godslastering in de zin van de wet, omdat aan de passage geen honende strekking kon worden toe gekend. De liberaal mr. J. C. Rietkerk was het met de adviesaanvraag eens, maar de p.s.p.-er dr. H. Wiebenga wilde we ten waarom juist de bijslag voor het eerste kind moet vervallen. Minister Roolvink wilde er gisteren weinig over zeggen. Hij vond dat eerst het advies van de S.E.R. moet worden afgewacht. „Als het negatief is, zal ik niet met voorstellen komen". Er gaat nog een vraag om advies naar de S.E.R.de Pensioen- en Spaarfond senwet moet worden verbeterd. Mej. mr. H. Singer-Dekker (socialist) wil dat er een verbod komt om pensioenpre mies in de eigen onderneming te bren- leggen. Over deze verandering in de weg moet de S.E.R. ook adviseren. Het voorstel van mr. Van Lier om de uitkeringen krachtens de A.O.W. voor getrouwden op te trekken met 150 gulden per jaar en voor ongehuw- den met 105 gulden, wees minister Roolvink vooralsnog af. maar vreest dat de premies te sterk Hij voelt wel voor deze verhoging moeten stijgen. De minister wil wel in zijn vraag om advies aan de S.E.R. nog vragen of er toch nog een vakantietoe slag in de A.O.W. moet komen. Mr. van Lier denkt aan een aanvan kelijke toeslag van twee procent, die geleidelijk tot zes procent zou moeten worden verhoogd. GRONINGEN. Gisteravond heeft in de Drentse plaats Peizer- made, op de weg tussen Gronin gen en Peize, een verkeersonge luk plaatsgevonden dat aan drie mensen het leven heeft gekost. Een vierde persoon werd levens gevaarlijk gewond. Het ongeluk ontstond doordat een personen auto* inreed op een dwars over de weg staande bestelwagen. Bij het ongeluk zijn om het le ven gekomen de 42-jarige me vrouw A. G. Groenman-Been uit Hoogkerk, bestuurster van de personenauto, haar 68-jarige va der, de heer E. Been uit Gronin gen en de 22-jarige manufactu- rier E. Schuiling uit Noordhorn. Mevrouw Schuiling, die de bestel auto bestuurde, werd ernstig ge wond, evenals de 65-jarige echt genote van de heer Been. Het zesjarig dochtertje van mevrouw Groenman-Been liep b(j het onge luk geen verwondingen op. ADVERTENTIE met Scheepjes Crylor. Adorable! Wie oog heeft voor echte mode breit met Scheepjes Crylor. Goed wasbeer, blijft al3 nieuw. Vraag het patroon bij uw winkelier of stuur onderstaande bon op. .32.8 CL £0 3 ADVERTENTIE UTRECHT Het rommelt achter de schermen van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Tussen de bonden is een ernstig verschil van mening ontstaan over de opvolging (in 1969) van voor zitter J. van Eibergen. De grootste bij het C.N.V. aangeslo ten bond de Nederlandse Christelij ke Bond v. Overheidspersoneel heeft drs. J. Boersma als opvolger naar vo ren geschoven. De verbondsraad heeft echter vorige week unaniem de heer J. Lanser van de Christelijke Metaal Bedrijfsbond hiervoor kandidaat gesteld. Blijkbaar heeft de N.C.B.O. achteraf spijt gekregen van dit besluit. De 'algemene vergadering van het C.N.V., die op 20 november bijeenkomt, zal dus een keuze moeten maken uit de beide kandidaten. De gekozene zal als extra-bestuurder van het C.N.V. ruim de tijd krijgen om zich op het voorzit terschap voor te bereiden. Dat is al thans de bedoeling geweest van de ver bondsraad. De heer Boersma, hoofd van de so ciaal-economische dienst van het ver bond is echter wel bereid bestuurder te worden, maar wil zich niet binden aan de opvolging van de heer Van Eiber gen. Drs. Boersma is lid van de Tweede Kamer voor de A.R.P. Hij behoort tot de groep van christen-radicalen. Hij is 36 jaar geleden in Leeuwarden gebo ren en is ook voorzitter van het Consu menten contact-orgaan. HARDENBERG In het waterschap Bovenvecht nabij Hardenberg hebben verschillende boeren min of meer het recht in eigen hand genomen door een kavelsloot af te dammen waarop het nabij gelegen Duitse landbouwgebied afwatert. De boeren kwamen tot deze daad omdat de overlast van het water dat van het Duitse grondgebied bin nenstroomde ieder jaar erger werd. Op de foto de boeren tijdens het aan brengen van het afdammingsschot. ORANGE. De bosbranden in zes districten in het zuiden van de staat Californië, hebben aan drie mensen het leven gekost. Bijna honderd huizen en andere gebouwen zijn sinds zondag door de branden verwoest. De schade wordt geschat op twee miljoen dollar. ADVERTENTIE DEN HAAG Van 1969 af zullen in de dan komende twaalf jaren zo is de bedoeling tweehonderd overdekte instructiezwembaden in Nederland worden gebouwd. Met deze mededeling reageerde dr. R. J. H. Kruisinga, de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid gisteren op onze publikatie over het tekort schietende zwemonderricht aan de Nederlandse jeugd. De plannen van de Ver eniging van Nederlandse gemeenten en de Nederlandse Sportfederatie zijn er nu volgens de staatssecretaris op gericht het belangrijke tekort aan overdekte in- structiebaden op te heffen. Na die twaalf jaar, zei ons dr. Krui singa, zullen de dan bestaande instruc- tiebaden erop zijn berekend, dat alle Nederlandse leerlingen in de vijfde en zesde klassen van het lager en buiten gewoon lager onderwijs zullen kunnen leren zwemmen. „Het plan zal door mij, voor zover het in mijn vermogen ligt, van harte worden gesteund", aldus dr. Kruisinga. Aan het einde van de periode van twaalf jaar zullen 644.000 leerlingen van de vijfde en zesde klassen de mo gelijkheid hebben om elke week één keer van een overdekt zwembad ge bruik te maken. Van verschillende kanten wordt druk geoefend op de rijksoverheid om einde lijk iets te doen voor het schoolzwem men. Gisteren hebben drie ministers de resultaten ontvangen van de enquête onder duizenden lagere scholen waar over wij gisteren uitvoerig hebben be richt. De vorige week heeft de Konin klijke Nederlandse Zwembond een brief gestuurd aan de betrokken commissie uit de Tweede Kamer. Daarin is er met klem op aangedrongen om het schoolzwemmen als vefplicht vak in de Lager-onderwijswet op te nemen. „Schoolzwemmen", zegt de heer De Boer, de directeur van de bond, „is een zaak voor de overheid. Zij zal er voor moeten zorgen dat er meer over dekte of verwarmde open baden komen Veronderstel dat het zwemmen op de lagere scholen inderdaad een verplicht vak wordt, waar moeten al die kinde ren dan heen? Omgekeerd: zonder die verplichting kom je er met te weinig baden ook niet." „Het is een gekke situatie, dat school kinderen nu met autobussen naar een andere plaats moeten rijden om zwem les te krijgen, maar het is nog gekker dat heel veel gemeenten daaraan niet mee willen doen", aldus de directeur van de Koninklijke Nederlandse Zwem bond. De heer J. Nieuwenhuyzen Kruseman, hoofd van de afdeling lichamelijke vor ming en sport van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk: „Met het schreeuwende tekort aan overdekte baden is eenvoudig geen behoorlijk werkschema op te stellen. Daarom verbazen de uitkomsten van de enquête me niet. In plaatsen met overdekte bacjen is de situatie direct een stuk beter. Kijk maar naar Emmen en Eelde. Nadat die zo'n bad hadden steeg het percentage geoefende zwem mers er tot zestig." Er is pas een rijksregeling overdekte sportaccommodaties gekomen. Maar waarom vallen de zwembaden daarbui ten? Een sporthal of een instructiebad is te bouwen voor zes tot acht ton. Een compleet overdekt zwembad kost drie miljoen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE DEN HAAG Minister Roolvink (So ciale Zaken) overweegt werkloze arbei ders die een baan kunnen vinden op een lager loonniveau voor een aanvul lend loon in aanmerking te laten ko men. Ilii heeft de Sociaal-Economische Raad daarover advies gevraagd. De minister vindt het ongewenst, dat werkloze arbeiders hun passende ar beidsplaatsen niet innemen. In antwoord op vragen van het Twee de-Kamerlid mej. mr. A. Goudsmit (D'66) antwoordt de minister mede namens minister De Block (Economi sche Zaken) dat Nederlandse indus trieën pas toestemming krijgen om bui tenlandse arbeiders aan te nemen als er niet voldoende Nederlanders beschik baar zijn. Vlisco in Helmond mocht eind augus tus voor een half jaar dertig Spanjaar den in dienst nemen, omdat de export- orders gevaar liepen verloren te gaan. De stoomspinnerij Twente in Almelo mocht veertien geschoolde Turken aan nemen, omdat anders de werkgelegen heid voor 340 mensen in gevaar zou zijn gekomen. ZEIST Het bestuur van de Evan gelische Broedergemeente en de Rijks dienst Monumentenzorg zijn gisteren overeengekomen zo snel mogelijk over te gaan tot het stutten van de gevel- resten van het Broederhuis, dat de vo rige week door brand werd verwoest. Monumentenzorg zegde in beginsel al le medewerking ook financieel toe om te beginnen met de plannen van her bouw van dit historische complex, op het Broederplein in Zeist. De gevel van dit Broederhuis wordt in dezelfde staat gebracht als deze sinds 1750 is geweest. Het interieur zal aan de huidige eisen worden aangepast. De periode van voorbereiding voor de herbouw zal naar verwacht wordt an derhalf jaar duren. UTRECHT De Utrechtse recht bank heeft gistermiddag een nieuw ge rechtelijk onderzoek gelast naar de be schuldiging van poging tot doodslag op een politieman, waarvoor de 27-ja rige Jaap K. uit Voorthuizen terecht stond. Zo lijnrecht in tegenspraak tot de verklaringen van de plaatselijke poli tie stond de getuigenis van Jaaps Merk waardigerwijs niet eerder gehoorde vader, dat de rechtbank de zoon na vier maanden voorarrest zijn vrijheid hergaf in afwachting van de resulta ten van het nieuwe onderzoek. De verrassende ontknoping kwam, nadat Jaaps vader op verzoek van de raadsman, G. A. van Straten als getui ge decharge verslag had gedaan van zijn zoons schermutseling met twee hoofdagenten. Volgens de heer K., een zestigjarige fietsenhandelaar, hadden de politiemannen In hun proces-ver baal feiten niet vermeld of onjuist weergegeven. Zij hadden hem, of schoon hij ooggetuige was geweest, nimmer officieel gehoord. Jaap zou, aldus het proces-verbaal, in de nacht van 10 juli een scherpge slepen bajonet hebben geworpen naar hoofdagent A. C. Balke, toen die op het punt stond hem te arresteren. Bal ke zou slechts door een tijdige sprong zijn leven hebben kunnen redden. Het proces-verbaal was, behalve door Bal ke, ondertekend door diens collega H. Busser. Het incident was volgens de lezing van de politiemannen, het sluitstuk van een avond geweest waarop Jaap K. zich na het nuttigen van veel bier als een onbehouwen wildeman had ge dragen. Hij was tegen tweeën 's nachts op zijn motor van huis naar het hotel restaurant gegaan, waar hij tot voor kort als kok in dienst was geweest. Jaap wilde van zijn ex-baas het va kantiegeld opeisen, waarop hij recht meende te hebben. Hij schreeuwde wat voor de deur, sloeg krachtig tegen de ruiten en bereikte dat de hotelhou der de politie alarmeerde. Bij aankomst van de politiemannen zwaaide Jaap met zijn bajonet en ging er ijlings vandoor. Enkele minuten la ter arriveerde hij bij het huis van zijn ouders die hij wekte door een steen te gen de ruiten te gooien. Zijn vader: „Ik merkte dat hij doodzenuwachtig was. Ik probeerde hem binnen te ha len, maar dat lukte niet. We hebben wel een half uur staan praten en een sigaretje gerookt. Dat mes had hij in de hand. Net toen hij naar huis wide gaan kwam de politieauto". Op dat punt bleek de verklaring van de heer K. sterk af te wijken van de lezing van de politie. Volgens de hoofdagenten had Jaap hen met zijn bajonet in de aanslag toegeroepen: „Kom niet dichterbij, want je gaat er aan". Toen Balke toch langzaam na derde zou Jaap de bajonet hebben ge worpen. Na een hevige worsteling zou hij tenslotte zijn overmeesterd. Volgens Jaaps vader echter had agent Busser zijn zoon bevolen de ba jonet weg te werpen. Jaap had dat prompt gedaan. De bajonet was agent ADVERTENTIE 310, NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 1: Markt 5. Ede; Breelaaa i. Balke, die drie meter van Jaap verwij derd was, op „zeker drieëneenhalve meter" gepasseerd en tegen een ruit van de buren gekletterd. Agent Balke was, aldus de heer K.', op hetzelfde ogenblik over een stoepje gestruikeld. ADVERTENTIE Goed bericht voor de bezitters van Dentofix - een nieuw aangenaam en hygiënisch poeder - brengt uitkomst voor alle loszittende of losrakende kunstgebitten. Een weinig Dentofix, 's morgens op de plaat gestrooid, houdt Uw gebit de gehele dag, onder alle omstandigheden, vast en zeker op zijn plaats.Tevredenheid gega randeerd. Verkri|gbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. T^e magarine is aan het begin van vo rige week weer eens een centje duurder geworden. *t Is eigenlijk wel grappig met de prijs van dat artikel, zegt „Vrij Nederland" (onafh. soc.). De margarineprijs gelijkt op de barometer: voortdurende schommelingen. „Elke minister van Economische Za ken, die een beetje de indruk wil wek ken dat hij 'n beetje aan beheersing van de prijzen doet, heeft wel eens de kans om na overleg met Unilever een centje prijswinst te boeken. Niettemin 't moet gezegd blijft de prijs van de magarine aan de zeer lage kant, maar dat komt dan ook doordat de arbeiders in de onderontwikkelde gebieden met zo weinig loon genoegen moeten nemen. Het brood wordt ook duurder. We konden het aan zien komen. De bak kers kunnen het voor deze prijs niet meer doen, evenmin als de jamfabri kanten. Die hebben eerst weggooipot- ten versierd ten koste van de verbrui kers en nu willen ze er weer twee centen per pot bij. En als u het mij vraagt, krijgen ze het ook nog. Een enorm voordeel is dat we geen ver makelijkheidsbelasting meer behoe ven te gaan betalen voor de bioscoop en andere plaatsen waar kunstuitin gen aan het volk worden voorgehou den. Ik dacht eerst dat de bioscoop kaartjes nu wel goedkoper zouden worden. Maar dat blijkt helemaal fout. De exploitanten houden het geld zelf. Men zegt nu dat we betere pro- dukten en betere bediening krijgen voor hetzelfde geld. Alsof dat nog kan, Het geld dat de bioscoopexploitanten er nu bij krijgen, moet echter via an dere belastingen weer extra worden opgebracht. De rijksoverheid is name lijk bijzonder gul geweest met geld dat de gemeenten ontvingen. Nu gaan de gemeenten weer kijken hoe zij aan meer geldinkomsten kunnen komen. Met het geld dat ons op die manier weer wordt afgenomen waren we juist van plan een keer extra naar de bio scoop te gaan. Rest ten slotte de vraag wie er nu eigenlijk beter van wordt, 'k Zal het maar eens aan Witte veen vragen. Die kan het weten. En dan het luister- en kijkgeld. Er is nog geen naakte juffrouw op de buis geweest of minister Klompé maakt meteen van de gelegenheid gebruik om stripteaseprijzen voor het kijken naar de televisie te vragen. Liefst méér dan veertig percent hogere prij zen en dat na een dergelijke statische show. Je kunt het merken dat minis ter Klompé niet veel kijk heeft op de showbiz anders was ze vast een beet je voorzichtiger geweest". Minister Roolvink van Sociale Zaken heeft laten weten dat hij er geen be zwaar tegen zou hebben, indien de kin derbijslag voor het eerste kind gelei delijk aan zou worden afgeschaft. De bewindsman zou daardoor ruimte krij gen voor andere voorzieningen op het terrein van de sociale verzekering, zo als de AWZ. Het moet het „Nieuwsblad van het Noorden" (lib.) van het hart dat wij deze gedachtengang van de minis ter evenals overigens sommige ande re constructies, zoals bijvoorbeeld die inzake de werkgelegenheidspolitiek niet kunnen volgen. „In het midden latende of het gehe le systeem van de kinderbijslag uiteindelijk nog een erfenis uit de be zettingstijd nu sociaal gezien juist is of niet, stellen wij vast, dat het be hoort tot het pakket van sociale voor zieningen, dat inmiddels algemeen ge accepteerd is. Wanneer men nu slechts ruimte kan scheppen voor de ene sociale voorziening door een an dere te laten vallen, lijkt het ons toe, dat er van het principe van het in stand houden van een zo breed mo gelijk systeem van sociale voorzienin gen weinig meer overblijft. Maar mis schien heeft dat principe wel nooit bestaan, misschien zijn wij op dit punt wel jarenlang onjuist ingelicht. Doch zelfs als het nodig is de ene sociale voorziening voor de andere het veld te doen ruimen, vragen wij ons af, waarom dat precies die voor het eerste kind? Ware het dan bij voorbeeld niet logischer om bij voorbeeld met het oog op het bevol kingsprobleem de kinderbijslag te doen vervallen voor het derde of vier de kind? Zou men zich ook niet kun nen voorstellen, dat juist het eerste kind een opmerkelijke belasting vormt op het tot dan toe kleine ge zinsbudget en dus een uitkering recht vaardigt? Hoe worden, andere vraag, in het algemeen de normen tot stand ge bracht volgens welke de ene sociale voorziening blijkbaar boven de ande re prevaleert? Dat zijn zo enkele vra gen, die ons te binnen schieten. Maar misschien komt de minister te zijner tijd nog wel met enige toelichting, waardoor alles duidelijker gaat wor den".

De Vallei | 1967 | | pagina 7