Wilson poogt zaak- Chalfont te sussen iët-Cong granaten deden Humphrey niet beven partij Overleg in Genève kan doorgaan De prinses en de toreador Britse Hogerhuis zal zijn macht bijna verliezen i IS RAIFFEISENBANK WITTENBERG HERDACHT REFORMATIE-DAG Koers blijft op de EEG gericht Thieu en Ky broederlijk REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN feestje bouwen? schenk de slijter uw vertrouwen! ANTI ONTSLAG NIET AANVAARD Marathonzitting Italiaanse Kamer SPIEGEL VALT RAPPORT AAN Sociologe blijft in Zuid-Afrika in arrest i- spaarbank en alle bankzaken 2 DODEN BRAZILIË TE VER BROWN Onmiddellijke verlichting van Premiegrens voor kinder bij sl ag hoger Zoeken naar mijnen HALF JAAR TEGENWICHT met meer dan 1300 vestigingen Rode Kruis dreigt evacuatie van huurlingen te stoppen Strijd de goede strijd met Sturka: voor de goede mode, goed gemaakt van goede stoffen. Den Haag WOENSDAG I NOVEMBER 1967 Ngoejen van Thieu tijdens de beëdiging als president van Zuid-Viëtnam. Achter hem vice-president Nguyen Cao Ky. SAIGON De Viëtcong heeft gisteren in Saigon de pas geïnstalleerde president Ngoejen Van Thieu begroet met vier mortiergranaten. Zij kwamen aan de ach terzijde van het presidentiële paleis terecht, maar richtten geen schade aan in het gebouw zelf, waar op dat ogenblik enkele honderden gasten aan de cham pagne nipten. Onder hen was de Amerikaanse vice-president Hubert Humphrey. De explosies van de granaten deden de ruiten van het paleis rinkelen, maar brachten de gasten niet van hun stuk. „Dat zijn waarschijnlijk mortiergrana ten", zei een verslaggever tegen vice- ADVERTENTIE Fris, vrolijk en jong. Een heerlijke drank. Puur of als TIP-tonic (met een schijfje citroen). Verjaardagsfeestje, fami liefeestje, zo-maar'n feest je, TIP moet van de partij zijn. HELE FLES 7,85. president Humphrey. „Dat dacht ik ook", antwoordde Humphrey onver stoorbaar. De aanslag met de mortiergranaten heeft aan twee mensen het leven ge kost. Een van hen, een jonge man, be hoorde waarschijnlijk tot de daders van de aanslag. Het andere slachtoffer was een bejaarde Viëtnamese burger. Een van de granaten kwam terecht op de auto van de Australische generaal-ma- joor Douglas Vincent. Het voertuig werd aan flarden gescheurd. De chauf feur van de generaal, die vlak bij met enkelè collega's stond te praten, werd licht gewond. De politie heeft later vier mannen ge arresteerd, die ervan worden verdacht dat zij bij de aanslag betrokken zijn ge weest. De feestelijkheden ter omlijsting van de installatie van president Van Thieu gingen normaal door. Zowel president Van Thieu als zijn nieuwe vice-presi dent, Ngoejen Cao Ky, de aftredende premier, had zijn uniform verwisseld voor het burgerpak. Tijdens een korte plechtigheid in het presidentiële paleis aanvaardde president Van Thieu het ontslag van de leden van het oorlogska binet dat twee jaar heeft geregeerd. BRUSSEL Amerika kan voort gaan met het overleg met de Sovjet- Unie in Genève over een verdrag dat de groei van het aantal kernwapenmo- gendheden moet verhinderen het voorgenomen nonproliferatieverdrag. Dit is het resultaat van beraadslagin gen in het begin van deze week over deze kwestie in dc permanente raad van de NAVO in Brussel. In de permanente raad van de NAVO bleek dat op Frankrijk na alle landen van de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie (Euratom) bereid waren vijf beginselen te aanvaarden als basis voor voortgezette Amerikaans-Russi sche besprekingen over een aanvaard bare tekst van het controversionele ar tikel die van het ontwerp van ver drag. In dat artikel moet het toezicht op naleving van het nonproliferatiever drag worden geregeld. Die vijf beginselen zijn: Er behoort alleen toezicht te zijn op splijtstoffen, en niet op kernonderzoek of op de exploitatie van kerncentrales. Euratom en het in Wenen gevestigde Internati nale Orgaan voor Kernener gie van de VN dienen het over de uit voering van toezicht in de landen van Euratom eens te worden. De doeltreffendheid van de toezicht- methoden van Euratom dient in het verdrag te worden erkend. De levering van splijtstoffen aan alle landen, met inbegrip van Frankrijk, dient ongehinderd te kunnen voortgaan. De erkenning van het toezichtsysteem van Euratom mag niet van tijdelijke aard ziin. In de Geneefse ontwapeningsconfe rentie zakte gisteren het in Brussel ge wekte optimisme echter door de ver strekkende eisen van Brazilië, een van de vele landen die tegen de voorgestel de Amerikaans-Russische verdrags tekst zijn. Een van de Braziliaanse eisen is dat in het verdrag de moge lijkheid moet worden opengelaten voor kernwapenloze landen tot vervaardi ging van kernladingen voor niet-militair gebruik. Verder wenste Brazilië dat de kern- wapenmogendheden de verplichting op zich zuller nemen zo spoedig mogelijk een einde te maken aan de produktie van kernwapens. LONDEN Premier Wilson heeft gisteren zijn uiterste best gedaan om een punt te zetten achter de kwestie rond Lord Chalfont. Deze onderminister van Buitenlandse Zaken is veel te ver gegaan met zijn bespiegelingen over de reacties in En geland. indien het voor de tweede keer door een Frans veto uit de E.E.G. wordt gehouden. Wilson onthulde dat Lord Chalfont onmiddellijk na het ontstaan van de storm als gevolg van zijn ontboeze ming heeft aangeboden om af te tre den. De premier heeft dat niet aange nomen. „Onze Europesekoers blijft zoals die is", zo verzekerde hij. Wilson heeft Chalfont gisteren in het Lagerhuis krachtig verdedigd. Tevoren had de leider van de oppositie Edward Heath Lord Chalfont op schamele toon afgeschilderd als niets dan een onder minister, onervaren in de politiek en de diplomatie. Zijn dreigementen dat Engeland wel eens al zijn militaire verplichtingen in Europa zou kunnen opgeven na een 2e veto van Frankrijk bestemde Heath als dwaas en dom. Zijn positie als onderhandelaar met de EEG heeft daar schade door gele den. Hij heeft er onze vijanden mee in de kaart gespeeld, vond Heath. Zoals bekend heeft Lord Chalfont vo rige week tijdens een vertrouwelijk en informeel gesprek met Britse journalis ten gefilosofeerd over de Britse reactie op een nieuw Frans veto. Daar is een stroom van berichten door ontstaan, die er allemaal op neerkomen dat Engeland het vasteland dan de rug zal toedraai- Wilson ging niet zo ver door de be trokken journalisten te kritiseren. Dat zou ook heel dom zijn geweest, want zij hebben hun bron niet prijsgegeven en hun artikelen stemden voor een groot deel met elkaar overeen. Met andere woorden: Lord Chalfont heeft wel dege lijk gezegd wat er in hun artikelen stond. Wilson vond wel dat zij te ver zijn gegaan met hun gevolgtrekkingen na de discussie, die zij met Lord Chal font hebben gehad. Lord Chalfont heeft duidelijk gemaakt en dat doe ik vandaag ook nog eens, aldus de Britse premier, dat wy er niet aan denken om onze koers ten opzichte van de EEG te veranderen. Wilson heeft de kwestie-Chalfont grondig onderzocht met en zonder de betrokkene. Hij is tot de slotsom gekomen dat 't vertrouwen van Engelands toekomstige partners in de EEG er niet door is ondermijnd. Daarom vindt hij het ook niet nodig dat minister Chalfont aftreedt. Ook bestaat er bij de bondgenoten geen enkele twijfel aan, vindt Wilson, dat Engeland zijn politiek teh opzichte van de NAVO en van Europa in een wijdere zin niet zal voortzetten. Hij wees vooral op de Duitse reacties na de rel rondom Lord Chalfont: „Allemaal nonsens". Hoeveel teleurstellingen wij ook nog krijgen te slikken, vervolgde premier Wilson, wij blijven koel en kalm, de blik gericht op het doel dat wij willen bereiken. Vooral geen paniekmaatrege len. Lord Chalfont blijft dus leider van de Britse onderhandelingsdelegatie die straks in Brussel aan het werk hoopt te gaan. Maar men moet zich afvragen voor hoe lang. Het zal vooral afhangen van wat het buitenland over hem denkt als de storm is gaan liggen, of Wilson hem werkelijk kan handhaven. Veel be tekenend zijn al geruchten dat de mi nister van Buitenlandse Zaken, Brown zich weer meer met de Europese zaken wil gaan bemoeien. LORD CHALFONT gedekt in de rug ADVERTENTIE Doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij d« hand hebt om zodra het nodig is de pijn ta verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en droiv ROME Het Italiaanse parlement heeft de langste vergadering uit zijn geschiedenis afgesloten met het aanne men van een omstreden voorstel voor regionale verkiezingen. Gedurende twee weken beraadslaagden de afgevaardig den, die perioden van diepe vermoeid heid afwisselden met vuistgevechten en felle debatten, over het voorstel, dat regionale parlementen en regerin gen wil. Na 230 uur debatteren en 215 geheime stemmingen werd het ontwerp aangenomen, net voor Allerheiligen, vandaag, wanneer voor de Italianen een vakantie van vijf dagen begint. Het gaat nu naar de senaat. ADVERTENTIE CEMENT WATER RIJST VIS ETEN VOOR NOORD SUMATRA GIRO 79 1100 'R IJST' TILBURG De befaamde Spaanse stierenvechter Sebastian Palomo Linares wacht een grote huldiging. Hij wordt hier voor gesteld aan prinses Irene, die met haar echtgenoot prins Carel-Hugo aanwezig zal zijn op de speciale bijeenkomst. LONDEN. De Britse troonrede, gisteren door koningin Elizabeth voor gelezen, heeft twee belangrijke feiten aangekondigd: 1. Er komt een drastische beknotting van de functie van het Hogerhuis met afschaffing van de macht die daar nu nog in handen is van leden van de er felijke adel die de overgrote meerder heid van de Britse Eerste Kamer uit maken. 2. Er komt weer nationalisatie. De re gering gaat nog meer geld steken in de industrie en zij gaat een groot deel van het vervoer op de weg overnemen dat nog in particuliere handen is. Het moet voor vele leden van de Britse erfelijke adel wel een heel bitte- ADVERTENTIE DEN HAAG De premie-grens voor de kinderbijslag gaat - evenals die voor de AOW en de AWW - omhoog van 14.050 tot 15.350 gulden per jaar. Dezer dagen wordt de publikatie van een Koninklijk Besluit verwacht be treffende deze verhoging per 1 januari 1968. De premie voor de vrijwillige zieken fondsverzekering gaat waarschijnlijk ook omhoog. De premie die regionaal verschillend is zal vermoedelijk van gemiddeld zes gulden per week (voor echtparen twaalf gulden) worden ver hoogd tot gemiddeld ongeveer zeven gulden (echtparen veertien gulden). Volgens het gemeenschappelijk over leg van de ziekenfondsorganisaties is het niet uitgesloten, dat de premie voor de vrijwillige verzekering nog verder zal stijgen. Dat zal het geval zijn, als het wetsontwerp er door komt om voor de ambtenaren en hun gezinnen een afzonderlijke ziektekostenverzekering in het leven te roepen. DEN HELDER Zeven mijnenve gers van de Koninklijke Marine zullen de komende maanden in het druk beva ren zeegebied benoorden de Wadden eilanden op zoek gaan naar mijnen. Het doel van deze operatie, die maan den zal duren, is de 5 kilometer brede route tussen het lichtschip Borkum Rif en de boei ET-10 recht te trekken. Het bestaande traject vertoont vier bochten. re pil zijn geweest toen zij koningin Elizabeth met één enkele korte zin het einde van hun macht hoorden aankon digen, die vele eeuwen heeft bestaan. De troonrede wordt namelijk in het Ho gerhuis voorgelezen. Leden van het La gerhuis (Tweede Kamer) die willen ko men luisteren (en daar zijn de belang rijkste leden van de regering bij) mo gen dicht opeengepakt aan het einde van de zaal staan. De Lords en hun da mes, in hun statige gewaden met schit terende versierselen en diademen, zit ten. Voor het eerst had de koningin haar twee oudste kinderen meegenomen voor de plechtigheid, prins Charles en zijn zusje Anne. De regering gaat ernst maken met het beteugelen van de macht van het Hogerhuis: dat gebeurt nog tijdens dit nieuwe zittingsjaar. De Eerste Kamer zal straks wetten die door de Tweede Kamer zijn aangenomen, niet meer twaalf maanden kunnen ophouden maar nog slechts een half jaar. Nu heb ben 1045 erfelijke leden van de adel het recht om de vergaderingen van het Ho gerhuis bij te wonen. Die komen lang niet allemaal, maar in theorie kan dat en de meesten van hen zijn conserva tief. Hun macht wil de socialistische regering dus breken, zij wordt daarbij gesteund door de liberalen en ook door vele niet—socialisten. Er zijn ook edellieden lid van het Ho gerhuis die maar voor hun leven in de adelstand zijn verheven op grond van hun verdiensten in de maatschappij. Hun kinderen erven hun titel dus niet. Daar zijn oud-ministers bij van beide partijen, vakbondsleiders, industriëlen, wetenschapsmensen e.d. die de rege ring wilde eren. Labour gebruikte dit recht vooral om voor een tegenwicht te zorgen tegen het homogene blok van de Tories. Maar er zijn slechts 154 van dit soort leden. De regering-Wilson heeft een totaal aantal leden van de Eerste Kamer op het oog van niet meer dan driehonderd. De verdeling daarvan moet voortaan die van het gekozen Lagerhuis weer spiegelen. Er komt zelfs een stelsel waarbij de erfelijke adel zelf kan uit maken wie er lid wordt van het Ho gerhuis. ADVERTENTIE IN HOUAND STAAT EEN HUIS Meer dan 1300 vestigingen van de Raiffeisenbank een vertrouwde instelling. Ook ïn uw omgeving is er één. GENèVE. Het Internationale Rode Kruis in Genève heeft gisteren laten weten dat het zich niet zal belasten met de evacuatie van de blanke huurlingen uit Congo als tussen de Congolese rege ringstroepen en de huurlingen geen wa penstilstand wordt afgekondigd. Het Ro de Kruis had van zijn afgevaardigden in Boekavoe in de Congolese Oostpro vincie bericht ontvangen dat Congolese regeringstroepen heftige aanvallen uit voerden op Boekavoe, waar de huurlin gen zich genesteld hebben. ADVERTENTIE WITTENBERG In de Oostduitse stad Wittenberg hebben gisteren Chris tenen uit vele landen, maar ook com munisten het feit herdacht dat Maar ten Luther precies 450 jaar geleden uit protest tegen sommige misstanden in de katholieke kerk zyn 95 stellingen aan de deur van de slotkerk te Wittenberg spykerde, welke gebeurtenis traditioneel wordt beschouwd als het begin van de reformatie. Voor een door de staat ge organiseerde studiegroep gaven Oost duitse historici een marxistische in terpretatie van de reformatie, die zjj de eerste „Bourgeois"-revolutie noem den en een van de vele revolutionaire stappen op de weg naar het socialisme. Ongeveer 200 afgevaardigden van kerken in 25 landen liepen in optocht door de straten, die ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van de oktoberrevolutie waren versierd met Oostduitse en rode vlaggen. Alle kerk klokken van de stad luidden, toen de kerkelijke leiders, van wie sommige in kleurige gewaden, de slotkerk betra den. Verscheidenen van hen hielden in de kerk, waar duizenden mensen wa ren samengestroomd, een herdenkings toespraak. Van de 200 leiders kwamen er ongeveer 160 uit westelijke landen. De gespannen verhouding tussen kerk en staat in Oost-Duitsland is tij dens de festiviteiten van de afgelopen dagen verscheidene malen naar vo ren gekomen. Zo heeft de Evangelische bisschop van Maagdenburg dr. Johan nes Janicke, zich uit de door de staat ingestelde organisatiecommissie terug getrokken. De weigering van de Oost duitse autoriteiten om aan enkele hon derden Westduitse kerkelijke leiders de benodigde reisdocumenten te verschaf fen. heeft tot dit besluit bijgedragen. In de St. Jacobskerk (Grote kerk) in Den Haag is gisteravond evenals in andere jaren een bijeenkomst gehou den ter herdenking van de reformatie. Deze herdenking werd gehouden in sa menwerking met de rooms-katholieke kerk. Het Haags interkerkelijk over leg, dat de samenkomst organiseerde, is namelijk van mening dat in onze tijd niet meer over de reformatie gespro ken kan en. mag worden, zonder daar andere kerken en met name de rk kerk, in te betrekken. De samenkomst was gewijd aan het thema: „Wat is ons de vrijheid waard?". Dit onderwerp werd behan deld door de Evangelisch-Lutherse pre sident ds. A. K. van der Mey en pater G. Oltheten. BONN Het Westduitse weekblad Der Spiegel doet in zijn nieuwste num mer een aanval op het Westduitse rap port waarin de Oostduitse beschuldi gingen aan het adres van bondspresi dent Lübke worden ontzenuwd. Van Oostduitse zijde was president Lübke begin vorig jaar ervan beschul digd, dat hij in de oorlogsjaren, toen hij de leiding had van een bouwonder neming, zijn handtekening had gezet onder meer onder bouwschetsen voor het concentratiekamp Neu-Stassfurt en het slavenarbeiderskamp Wolmirsle- ben. Het Westduitse Ministerie van Bin nenlandse Zaken publiceerde daarop eind vorig jaar een expertise van de federale recherche in Wiesbaden, waar in werd betoogd dat de Oostduitse do cumenten vervalsingen zijn. Dit zou onder meer blijken uit een volstrekte gelijkheid der Lübke-handtekeningen; bij ieder mens valt namelijk elke hand tekening iets anders uit dan de vorige. Volgens Der Spiegel echter zijn de drie handtekeningen in kwestie gefoto kopieerd van één enkel origineel, door een Oostduitse functionaris. Deze man zou het een beetje te mooi hebben wil len maken en daarom'de best leesbare handtekening van één document bij het fotokopiëren op de andere schetsen hebben aangebracht. Het Westduitse argument van de vol strekte gelijkheid der handtekeningen, dat voor Lübke zou pleiten, zou daar mee ontkracht zijn. Der Spiegel wijst erop dat ook andere fotokopieën gepu bliceerd zijn waarop de drie handteke ningen wél verschillen. JOHANNESBURG Voor mevrouw Helen Joseph, een 62-jarige Zuidafrl- kaanse sociologe, eindigde om midder nacht in de nacht van dinsdag op woensdag een periode van vijf jaar huisarrest, maar plannen om dat tijd stip tezamen met vrienden te vieren, moesten worden opgegeven, want mi nister van Justitie Pelser heeft haar een nieuwe periode van vijf jaar huis arrest opgelegd. Het huisarrest werd mevrouw Joseph vijf jaar geleden opgelegd „omdat zij de doelstellingen van het communis me" zou hebben bevorderd. Zij was een van de oprichters van het verboden „Zuidafrikaanse Congres van democra ten". Zij mag alleen een arts ontvan gen, moet zich wekelijks bij de politie melden en mag Johannesburg niet ver laten. Ook mag zij van 's avonds half zeven tot 's morgens dezelfde tijd en in de weekeinden haar huis niet uit.

De Vallei | 1967 | | pagina 9