In 2 ongelukkige minuten voltrok zich drama over Nederlands'tiental' Oranje-formatie maakte, zonder uit 't veld gezonden Piet Keizer, toch goede indruk Prachtige come-back van „veteraan" Coen Moulijn Fouten van Eddy P. G. leverden Joegoslaven gelukkige zege op Kessler: „Nederland speelde grandioos" Geen gegrond oordeel Tegengevallen Mitic niet content over Joegoslaven Zonneklaar „Niets" Tevreden Terugslag Slalom 1 Dól ^l/ckls/ao 2 Ui./ i bt.iucR IV6y lillisiiiSli „Geen metertje verder", leek Israël te roepen, terwijl hij met zijn arm de Joegoslaaf afschermde en de bal wegkopte. Muller, geheel rechts, stond klaar om assistentie te verlenen. ROTTERDAM Nog geen twintig minuten was de wed strijd tussen Nederland en Joegoslavië gisteravond oud, of het tot de laatste plaats bezette Feyenoord-stadion be leefde zijn eerste zware teleurstelling. Linksbinnen Piet Keizer werd door de Duitse arbiter Tschenscher zonder pardon naar de kleedkamers gestuurd. De Ajacied, die door de Joegoslavische kanthalf Holcer op meer dan un faire wijze bij de benen werd vastgehouden trapte zijn te genstander en dat was voor de heer Tschenscher reden ge noeg hem het verder spelen te verbieden. De dikwijls op meer dan grove wijze verdedigende Zuidslaven hadden er mee bereikt, dat ze Nederland een numerieke achterstand hadden bezorgd. Men kan er lang of kort over praten, of de straf van de heer Tschenscher al of niet juist was. Wij menen van wel, want al werd Keizer dan ook voor de zo veelste maal wat men noemt „genomen" dit mag toch geen aanleiding zijn om eigen rechter te spelen en zijn zelfbe heersing zo opvallend te verliezen. Voor ons overigens het zoveelste bewijs, dat Keizer, hoewel hij soms briljante dirtgen kan doen, niet de mentaliteit bezit, die men van een international mag verwachten. Bij die teleurstelling zou het niet blijven. Na een wed strijd, waarin de oranjemannen zich als leeuwen verzet ten tegen de meerderheid in mankracht van de Zuidsla ven en zelfs een voorsprong namen door een schitterend doelpunt van Sjaak Swart, blunderde doelman Eddy Pie- ters Graafland in de laatste fase van de tweede helft twee maal binnen twee minuten en dat betekende, dat onze landgenoten volkomen tegen de verhouding in een 12 achterstand hadden, die ze niet meer hebben kunnen weg werken. Ondanks al die tegenslag voor het Nederlands elftal als geheel toch zeker geen wedstrijd, waarover we teleurge steld dienen te zijn. Inderdaad, doelman Eddy Pieters Graafland toonde zich in de gehele wedstrijd onzeker, hoewel hij toch een aantal bijzonder knappe reddingen heeft verricht. Maar de verdediging van het Neder lands elftal maakte voor het overige een sterke indruk. Het debuut van rechts back Van Gorp was naar onze smaak bijzonder succesvol. De NAC-er toonde niet alleen een bijzonder goed tac tisch inzicht, doch vooral een nuchter overzien van de situaties en een opmer kelijke koelbloedigheid bij het oplossen van moeilijkheden. Israël en Eykenbroek deden in het centrum van de verdediging door hun rustige en zelfverzekerde optreden dat gene wat nodig was, om de Joegosla vische aanvallen tijdig tot staan te brengen, waarbij wel dient te worden opgemerkt, dat de tegenstanders van Nederland een opvallende schotloosheid demonstreerden. Belangrijk is het zon der twijfel, dat Suurbier op links tot een meer dan ruime voldoende kwam, waardoor voor Kessler het probleem van de bezetting van de linksback plaats lijkt te zijn opgelost. De middenveld-bezetting was, speciaal verdedigend, zonder meer goed. Wim Jansen speelde een zeer solide partij en Muller vocht als in zijn beste jaren. Jammer, dat het plaatsen van laatst genoemde zo zwak is. Over de aanvalslinie tenslotte valt onder de huidige omstandigheden moei lijk een werkelijk gegrond oordeel te vellen. Het gemis van Keizer als scha kelspeler deed zich natuurlijk sterk voelen, hoewel Keizer ons gedurende de tijd, dat we hem zagen spelen, niet kon Wim Jansen (links) in duel met een Joegoslavische tegenstander, terwijl „vriend en vijand" gespannen toe kijken, hoe dit zal aflopen. bekoren en zeker Nuninga op deze plaats niet kon doen vergeten. Coen Moulijn, die na lange tijd zijn rentree maakte, had van de afwezig heid van de Ajacied blijkbaar heel weinig last. De come-back van de nog altijd razendsnelle Feyenoorder was zonder meer briljant. Moulijn was het, die in de meeste gevallen de architect van de Nederlandse aanvallen was. Maar bovendien deed hij als terugko mende buitenspeler nog zoveel werk, dat men hem zonder overdrijving de openbaring van dit Nederlands elftal mag noemen. Dit in grote tegenstelling tot Cruyff. De aanvalsleider van Ajax was door het wegvallen van zijn clubgenoot vaak een eenzame voorpost, maar we moeten toch constateren, dat de Ajacied in de persoonlijke duels met de Joegoslavi sche tegenstanders vrijwel steeds als verliezer optrad en bij de toch nog vrij talrijke kansen, die hij van zijn goed- spelende clubgenoot Swart en van Mou lijn kreeg, te vaak faalde. Swart, dat dient te worden gezegd, speelde een goede wedstrijd. Hij had een bijzonder moeilijke taak als schakel tussen de achterste en voorste (gehavende) linie. Het doelpunt, dat hij na schitterend voorbereidend werk van Muller en Moulijn in de negende minuut van de tweede helft scoorde was zonder meer van grote klasse. Het spel van de Joegoslaven is ons wat tegengevallen. Zij toonden vaak een opvallende technische vaardigheid en wendingskracht, maar de opbouw van hun aanvallen had meestal zozeer in de breedte plaats, dat er weinig verrassing en snelheid in zat. Verdedigend moeten zij bovendien te vaak hun toevlucht ne men tot ongeoorloofde tackles en „body- checks". Enkele malen konden zij slechts door het met de hand afstoppen van de bal een Nederlandse doorbraak voor komen en naar onze smaak trad arbiter Tschenscher tegen deze overtreding veel te lankmoedig op. Ook voor dergelijke, duidelijk opzettelijke, overtredingen kan een arbiter strengere straffen uitdelen dan Tschenscher gisteren gaf. ROTTERDAM Met nog twaalf minuten te spelen leek het Nederlandse team de bijzonder knappe prestatie te gaan leveren om met tien man Joego slavië niet alleen te weerstaan, maar zelfs naar een nederlaag te voeren. De tienduizenden op de tribunes vuurden onze landgenoten aan met een enthou siasme, alsof het een wedstrijd om de wereldtitel voetbal gold. Het „Geen woorden maar daden" en 't aloude „Laat de leeuw niet -in z'n hempie staan" golfden, gedragen door de regennatte windvlagen, van de hoogste rangen van dë tribunes de kuip in en het leek, of de oranjemannen erdoor werden geïn spireerd tot een nooit aflatend verzet. En toen, plotseling voltrok zich het drama over onze nationale formatie. In de 33ste minuut na de rust werd de bal door de Zuidslavische rechtsbuiten hoog voor het Nederlandse doel geplaatst. Doelman Eddy Pieters Graafland, die in deze moeilijke situatie de spekgladde bal zonder enige twijfel had moe ten wegstompen, trachtte het glibberige, ronde ding te vangen, maar liet het vallen. De vlak voor hem staande Hans Eykenbroek trapte de bal weg, maar ongelukkigerwijze precies voor de voeten van de even buiten het Nederlandse strafschopgebied staande Belin, die onmiddellijk richtte en de bal met een be keken boogje over de nog niet in zijn doel teruggekeerde Pieters Graafland in de touwen prikte. Een golf van teleurstelling ging door de tribunes, maar nog altijd was men meer dan tevreden, want ook een gelijk spel zou voor het oranjeteam een resul taat zijn om trots op te zijn. Het mocht niet zo zijn. Onmiddellijk na de aftrap zetten de Joegoslaven op nieuw een aanval op, die resulteerde in een vrije trap tegen Suurbier. Weer zeilde de bal in de richting van het Nederlandse doel, doch rechtsbuiten Musovic had hem zoveel effect meege geven, dat hij van het doel wegdraai de. In die omstandigheden, terwijl zich voor hem een rü verdedigers bevindt, mag een keeper natuurlijk nooit zijn doel uitkomen. Pieters Graafland deed het wel... stompte mis en kon voor de tweede maal de bal uit het net halen. Door zijn verkeerde actie had de Ne derlandse doelman Osim een kans ge boden, die deze prompt benutte door de bal tussen een haag van benen door in de hoek te punteren. Met nog amper tien minuten te spelen was de kans voor Het terugbrengen van de sterkte van de nationale ploeg tot tien man had wel even een terugslag op het spel van onze landgenoten. Swart werd naar achteren gedirigeerd en het kostte wel even moeite, zich bij de moeilijke om standigheden aan te passen. De Joego slaven trachtten hun numerieke meer derheid uit te buiten door sterker op de aanval te spelen, maar ze schoten zó slecht, dat er voor Pieters Graafland voorlopig weinig gevaar te duchten viel. Het gaf onze landgenoten moed en zowaar begonnen zij zelf weer aan de aanval te bouwen. De combinaties wer den wat meer in de breedte opgezet, om de gelegenheid te scheppen meer mankracht in de aanval aan te voeren, maar er zat toch dikwijls grote ver rassing in, zodat de Joegoslavische doel man nog moeilijke momenten kreeg te doorstaan. Vooral de wijze, waarop Moulijn keer op keer enkele tegenstan ders naar zich toe trok om ruimte te scheppen voor zijn medespelers was De Joegoslaaf Fazlagic beleefde een moeilijke avond, want keer op keer was Coen Moulijn hem te slim en te handig af. Deze actie van Moulijn vormde de inleiding tot de afgemeten pass, die Swart in staat stelde het Nederlandse doel punt te scoren. Piet Keizer kon letterlijk en figuurlijk zijn jasje aantrekken. Voor hem was de strijd teneinde toen arbiter Tschen scher hem zonder pardon naar de kleedkamer verwees onze landgenoten om de buit te delen verkeken. Het vuur was eruit, hoewel er toch nog enkele knappe aanvallen werden opgebouwd, by een waarvan Hans Eykenbroek met een prachtige kopbal doelman Vukcevic nog heel wat moeite bezorgde. Grote teleurstelling derhalve onder de toeschouwers en onder de spelers na een strijd, die alle mogelijkheden had geboden op de volle winst. Al in de eerste minuten ondernam de Ne derlandse aanvalslinie enkele snelle aanvallen, waarbij Suurbier en Muller evenwel te slecht plaatsten, Cruyff tweemaal werd vast gehouden door Holcer en Moulijn na een meesterlijke rush de bal iets te ver vooruit speelde, waardoor Fazlagic nog juist onheil kon voorkomen. De Joegoslaven beant woordden deze „prikstootjes" van de Nederlanders met een aantal tegensto ten, die vrijwel steeds werden geleid over de bijzonder snelle rechtsbuiten Musovic, die zich een waar zwerver toonde, en de uiterst handige aanvals- spits Lazarevic. Zes minuten precies was de strijd oud, toen Cruyff een prachtige karis kreeg om de score met een kopbal te openen. De Ajacied faalde jammerlijk... Aan de andere kant had Eddy Pieters Graafland de grootste moeite met een onverwachte omhaal van Lazarevic. Keizer dwong met een schitterende kopbal, waarbij de bal vlak onder de lat dreigde in te slaan na een passje van Cruyff, die op zijn beurt de bal had ontvangen van Moulijn, de Joe goslavische doelman tot een bliksem- reactie en daarmee had de Ajacied het zijne in deze wedstrijd gedaan. Een minuut later slenterde hij naar de kleedkamers, waarbij een deel van het publiek hem en een ander deel van het publiek de scheidsrechter uitjouwde. Het gejouw tegen Keizer was meer te recht dan dat tegen de arbiter.... Coen Moulijn: grandioze rentree Benauwde situatie voor het Neder landse doel. Pieters Graafland en Israël stuitten met moeite deze Joego slavische aanval. ROTTERDAM. In het Nederlandse kamp was men gisteren una niem van mening, dat het Oranje-team „zeer onge lukkig" ten onder was gegaan. Geen der spelers stelde Eddy Pieters Graafland aansprakelijk voor de ne derlaag, maar het was toch duidelijk, dat men de Feyenoord-goalie min of meer wilde sparen. Zelfs de coach van de Joegoslaven, Rajko Mitic, sprak van nogal geluk kige treffers van zijn ploeg. Ook hij wilde de overwinning van zijn team niet aan het falen van Pieters Graafland toe schrijven. „Ik ben bepaald niet content over het spel van mijn ploeg. Ik heb meer respect voor de 10 Neder landers, die naar mijn me ning beter speelden dan de Joegoslaven en vrijwel geen enkel moment toe stonden, dat onze jongens de numerieke meerder heid konden uitbuiten." Hij betreurde het, dat Keizer het veld moest verlaten en vond dat scheidsrechter Tschenscher ondanks de forse over treding toch wel met een ernstige waarschu wing had kunnen vol staan. „Moulijn, Swart en Cruyff hebben mij beslist het meest geïmponeerd", aldus de coach van de Joego slaven. De Duitse referee had maar één mogelijkheid gezien! „Het was zonne klaar, dat Keizer een zware overtreding beging tegenover zijn opponent en ik heb dan ook geen moment getwijfeld om hem naar de kleedkamer te sturen. Uiteraard is het minder leuk reeds zo kort na de aanvang een speler buitenspel te zetten, maar Keizer het niet anders verdiend," zo besloot Tschenscher zijn com mentaar gedecideerd. Bondscoach Kessler loof de de enorme inzet van zijn (tien) pupillen en vond het bijzonder im portant, dat allen hun op drachten exact hadden uitgevoerd. „Een nederlaag was niet nodig geweest", aldus Kessler en hij sprak van „blunders in de ver dediging". „Van Gorp de buteerde zeer verdienste lijk en voor het herop treden van Coen Moulijn heb ik maar één woord: groots! Het Nederlands elftal heeft een gran dioze wedstrijd gespeeld." Kessler had zich voorge nomen om na de rust Keizer te laten vervan gen door Klaas Nuninga. Hij besloot zijn betoog met de mededeling, dat in de naaste toekomst de jon gere keepers zijn speciale belangstelling krijgen. „Maar dat vergt rtog veel tijd. Het jonge talent moet als het ware wor den „ingebouwd" in de selectie." In de perskamer van het Feyenoord-stadion werd Piet Keizer onmiddellijk bedolven onder vragen van journalisten. Hij toon de zich echter zeer ge- piqueerd en gromde de verslaggevers toe: „Ik heb er niets over te zeggen." Dat was zijn nogal ondui delijke commentaar op het voorval. Hij volstond ver der met een apathisch staren naar het plafond. „Cruyffie" schitterde door afwezigheid. De NAC-er Van Gorp vond het een ongelukkige nederlaag. „Het is me ontzettend meegevallen; vooral het tempo vond ik niet over dadig hoog." Tevreden was Van Gorp nog niet helemaal over zijn presta ties. Hij wenste deze visie echter niet te verklaren. Doelman Pieters Graaf land heeft een zeer lange tijd aan een 2—0 eind stand gedacht. „Ik vond de prestaties van ons elf tal geweldig en er werd vooral een bijzonder grote inzet aan de dag gelegd." De goalie wilde zijn fou ten overigens bepaald niet betitelen als blunders. „Het waren ongelukkige doel punten, waaraan ik naar mijn mening niet alleen schuld heb." Coen Moulijn, één van de sterren in de voetbal show, durfde er wel voor uit te komen, dat hij con tent was over zijn come back in het Nederlands elftal. „Ik heb heerlijk gespeeld deze avond en vötkI het triest, dat -we tóch nog verlopen. De "be slissing van Tschenscher vond ik niet geheel juist." Voordat bondscoach Kess ler zijn pupillen bijeen riep voor het banket, ver telde een teleurgestelde Sjaak Swart nog even, dat hij geen moment aan een nederlaag had ge dacht. Ook hij schreef echter de zege van de Joe goslaven niet op het conto van Eddy Pieters Graaf land. Keizer bleef geïrriteerd voor zich uit zitten sta ren en hij verbaasde de journalisten steeds weer door zijn hardnekkige stilzwijgen. Toen Kessler voor de laatste maal hard in de handen klapte, ging de Ajacied pijlsnel de pers kamer uit. De Joegoslaven togen even later trots naar de banketzaal meesterlijk. De Joegoslaven namen hun toevlucht tot grove tackles en grof blokkeren om doelpunten te voorkomen. Zij slaagden daarin tot in de negende minuut van de tweede helft. Toen veer de de Nederlandse kolonie als één man op. Muller onderbrak op vinnige wijze een Joegoslavische aanval en speelde de bal meteen in de vrije ruimte vóór Moulijn. Twee, drie Joegoslaven tracht ten de slalom van de pittige, kleine Feyenoorder te onderbreken en juist op het moment, dat de vierde een der gelijke poging zou ondernemen ging de bal dwars over het veld naar Sjaak Swart, die prompt uithaalde en doel man Vukcevic met een laaiend schot geen schijn van kans bood. Het enthousiasme van de tienduizen den op de tribunes kende geen grenzen en de Joegoslaven moeten wel onder de indruk zijn gekomen van het enorme lawaai en de opgewonden aanmoedi- gingskreten, die van de tribunes naar het veld golfden. Als leeuwen vochten de Nederlanders om het behoud van hun voorsprong en ze deden dat niet alleen door met man en macht te ver dedigen. Zonder schroom en met grote koelbloedigheid trachtten zij steeds weer met verrassende aanvallen de voorsprong te vergroten. Juist in die fase van de strijd faalde duidelijk aan valsleider Johan Cruyff. Het aantal Joegoslavische aanvallen was in die pe riode beslist minder dan de Nederlandse pogingen, maar toch niet zonder ge vaar. Eenmaal moest Eddy Pieters Graafland languit naar voren, om de bal na een mistrap van Hans Eyken broek voor de voeten van Novak, die 11111w na de rust voor Lazarevic was inge vallen, weg te plukken. Swart dwong aan de andere kant na een weergaloze één-twee-combinatie tussen Moulijn en Jansen de Joegosla vische doelman tot een nieuwe demon stratie van zijn talenten en direct daarna kon Ramljac een rush van Cruyff alleen stuiten door de Ajacied keihard te blokkeren. Bijna moest Vuk cevic capituleren voor eéq, harde schui ver van Suurbier, die na epn combinatie met Moulijn ineens was doorgegaan. En toen, terwijl de hoqp-ep een twee de Nederlandse treffer volop gloorde in de harten van de toeschouwers, kwam daar plotseling de"ïn~*de aanhef vermelde „dreun". Hoop en opgewon denheid maakten in nauwelijks twee minuten plaats voor doffe teleurstel ling. Nederland verloor de strijd, maar met ere....

De Vallei | 1967 | | pagina 11