Veenendaals dagblad Oktober: vijfduizend werklozen erbij ARTS WIST DAT ZW BOEKHOUDER ZIJN PATIËNTEN „ONDERZOCHT" Wellicht internationale luchthaven in een van nieuwe IJsselmeerpolders Bulten STRIJD IN Z.-VIËTNAM LAAIT HEVIG OP NIEUW LIED OP DE KOFFIE Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Gashouder in Leeuwarden stond in lichterlaaie Winterweer in Italië Coenhaven in hoofdstad met zwaar vergif besmet Roolvink: Niet verontrustend Niet zonder zijn auto Spaak noemde De Gaulle naar intermezi „Ik moest 't 1vel toelaten omdat hij anders ontslag nam Veranderlijk BRANDWEER KON RAMP VOORKOMEN MINISTER BAKKER: IN JAREN >80-'85" Hoessein wil niet praten met Es j kol Planten in huis s TERUGKEER Mercedes'- Duitse autodieven in Harderwijk ontdekt DOORGAAN TERUGTREKKEN Geen duel in Uruguay „GEKEURD" VERWAARLOOSD Veerbootramp in Indonesië Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 2 NOVEMBER I967 4le JAARGANG LEEUWARDEN Zeventien brand weerlieden hebben gistermiddag teza men met personeel van het Gemeente lijk energiebedrijf Leeuwarden voor een ramp behoed. Om half vier brak brand uit in een gashouder aan de Breeklaan, die was gevuld met twaalfduizend kubieke me ter gas. De houder stond al snel voor driekwart in brand. De vlammen sloe gen tien meter hoog. Omdat gas ontsnapte overwoog de brandweer de bewoners in de dicht be volkte buurt te waarschuwen. Om pa niek te voorkomen heeft men dat nage laten. Met gevaar voor eigen leven ging de brandweer vervolgens het vuur te lijf. Om vier uur al was men de brand meester. Er moest voortdurend op wor de gelet dat de druk in de tank niet ge lijk werd aan de druk van de buiten lucht. De houder zou dan zijn ontploeft. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat een van de schilders, die bezig waren met een opknapbeurt van de hou der, heeft gerookt. De politie overweegt de man te bekeuren wegens grove on achtzaamheid. ROME Winterweer heeft vandaag zijn intrede gedaan in grote delen van Italië, van Sicilië in het zuiden tot Ve netië en de Alpen in het noorden. Delen van Venetië, waaronder het St. Marcusplein, staan onder water. De eerste sneeuw van het seizoen in de Apennijnen en de Dolomieten is geval len. Op Sicilië betekenden de tempera tuurdaling en de slagregens groot on gemak voor de honderden die de nacht in het open lucht hebben doorgebracht, nadat dinsdagavond een aardbeving hun huizen had doen trillen. DEN HAAG Het aantal werklozen is in oktober met ruim 5000 gestegen. Deze stijging is ongeveer even hoog als in oktober van het vorige jaar. Dit deelde minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) gisteren in de openbare commissievergadering over de begroting mee. Hij sprak over „een lichte stijging, die niet verontrustend is". Het na seizoens invloeden gecorrigeerde cijfer voor de werkloosheid is, zo zei de heer Rool vink, 2000. Er zijn nu ruim 71.100 mannen werkloos; de gemiddelde werkloos heid is nog geen twee procent van de beroepsbevolking. '£000000000000000000000000000000000000000000000000000^ 5 J MELBOURNE De Italiaanse kapi- tein Enzo Ummarino, gezagvoerder 5 van de „Angelino Lauro" de 5 5 vroegere „Oranje" is zo gek op J autorijden, dat hij zijn wagen aan S boord meeneemt om in de verschil- S 5 lende havensteden te kunnen rijden. J Ondanks het feit, dat hij steeds 5 5 weer zijn wagen in zijn nieuwe home moet laten registreren, ver- J 5 zekeren en/of invoeren, gaat hij 5 door. AMSTERDAM Het water van de Coenhaven in Amsterdam is besmet met een zeer giftige insekticide, En- drin. Vissterfte en zelfs sterfte van vogels die de vis hebben gegeten is daardoor opgetreden. De GGD van Amsterdam waarschuwt tegen het eten van uit dit water af komstige vis. Het publiek wordt ver zocht wanneer het dode watervogels vindt deze te begraven. Voor de zuiverheid van het drinkwater behoeft niet te worden gevreesd. De drinkwatervoorziening en het water in het Coenhavengebied hebben niets met elkaar te maken. Het water is vergiftigd doordat vrij dag uit een hijs op de Europa-pier blikken insekticide zijn gevallen. Ar beiders hebben het vrijgekomen gif het water ingespoten en geveegd zon der de zaak te melden. Burgemeester en wethouders van Am sterdam delen mee, dat er morgen nader zal worden beraadslaagd over de bestrijding van het gif. Er is al gepraat met fabrikanten van midde len, die de schadelijke werking van het gif neutraliseren. Gebleken is dat het gif zich sniJ slib vermengt. DEN HAAG Naar de opvatting van drs. J. A. Bakker, minister van Verkeer en Waterstaat, is het niet uitgesloten, dat in de jaren 1980-1985 de behoefte in ons land zal bljjken te bestaan aan een nieuwe internationale luchthaven. Minister Bakker heeft dit gistermiddag in de openbare vergadering van de vaste com missie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer meegedeeld. Dit zou z.i. inhouden, dat het vraagstuk reeds in de komende jaren (1970) ter hand dient te worden genomen. De bewindsman zegde de Kamercommissie toe, dat uiterlijk over een jaar het resultaat bekend zal zgn van een interdepartementaal overleg over deze kwestie. Naar de mening van minister Bakker z(jn er thans nog goede mogelijkheden In ons land aanwezig om tot een eventuele verwezenlijking van de plannen voor een nieuw vliegveld te komen. H(j wees in dit verband op de mogelijkheden hier voor die Zuidelijk Flevoland en de Markerwaard bieden. 00000000000000000000000000000000000000000000000000001 Minister Bakker wees er voorts op, dat een nieuw vliegveld niet per se de vervanging van Schiphol behoeft te be tekenen, maar eventueel zou kunnen dienen als een uitwijkmogelijkheid voor het opvangen van het toenemende vliegverkeer. In de commissievergadering werd gistermiddag uitvoerig aandacht ge schonken aan het vraagstuk van de burgerluchtvaart. De minister deelde mee, dat het streven bij de KLM in de komende vijf jaren er op gericht is, om te komen tot een produktie-uitbreiding per jaar van ongeveer twaalf procent, een stijging die iets zal achter blijven bij de groei van de andere luchtvaart maatschappijen. Sinds 't nieuwe Schiphol in gebruik is genomen is de luchtvaart-politieke positie van de KLM gunstiger gewor den. „De indruk bestaat, dat het nieuwe Schiphol bijzonder attractief gaat wor den", aldus minister Bakker. Staatssecretaris M. J. Keijzer deelde de Kamer-commissie mee, dat bij de studie over de positie van de Neder landse Luchtvaart Maatschappij (NLM) ook het vraagstuk van het in ternationale grensverkeer met Duits land, België en Engeland betrokken zal worden. Een samenwerking tussen de NLM en de Belgische Sabena wordt be zien. Minister Bakker deelde mee, dat, indien daaraan behoefte zal blijken te bestaan, hij het opnemen van Woens- drecht in de NLM-lijn in overweging wil nemen. LONDEN. Koning Hoessein van Jordanië heeft een voor televisie aan boekvorm mee. De pri» valt vaV"ESf trekking tot directe vredesonderhande- j j S IVog niet eens zo heel lang geleden 5 zag men slechts weinig bloem en 5 plant in onze huizen en wöt er stond, 5 J veranderde in vele jaren niet. We zien 5 5 voor het raam de aspedistra, de fuch- 5 sia, de ster van Bethlehem, de drie- S kant, de siernetel, de kamerlinde, het 5 moederplantje en vlijtig Liesje nog 5 voor ons, met op een apart tafeltje 5 5 misschien een fuchsia, of dennetje, 5 doch veel meer variatie bestond nau- 5 S welijks bij de burgerij. In enige tien- 5 tallen jaren kwam daarin een grote J verandering, zoals we in haast elke 5 5 kamer constateren, want we zijn in 5 stad, dorp en platteland bijzonder 5 flower-minded geworden en wie 't pas 5 s verschenen boek van G. Kromdijk 5 „Het nieuwe kamerplanten-i 5 boek" in handen krijgt, wordt daar- 5 5 van nog eens speciaal doordrongen. 5 Deze uitg. van Zomer en Keuning te 5 J Wageningen bevat niet minder dan 5 200 kamerplanten, alle als kleuren- 5 S foto's afgebeeld op de bovenste helft 5 J der pagina's, met eronder omschrij- 5 ving-, kweek- en verzorgingswijze, 5 zaaien, stekken, snoeien, scheuren, gie- ten, bemesting etc. alles volledig en 5 5 to the point. Een charmant uitgege- ven praktisch vademecum, echt door 5 een oude rot uit het vak geschreven. S 5 Kromwijk voltooide er het half dozijn l van zijn deskundige pennevruchten in mee, n.l. nog niet helemaal tien gul den. Dat komt, omdat deze uitgave in co-produktie met buitenlandse edi ties gaat verschijnen. Voor ons blijft het evenwel op en top Nederlands, want ook de kleurenfoto's werden alle bij onze eigen Wageningse bloe misten verkregen. 2-11-67 A. B. WIGMAN iingen, afgewezen. Een en ander gebeurde in een inter view van David Frost in een program ma voor de BBC, waarin Frost het aanbod van Esj kol aan Hoessein voor legde. Na een lang antwoord was Hoesseins conclusie „nee", met veel maar, maar, maar, maar, maar toch „nee". De bewindsman kondigde verder aan dat de ministerraad vrijdag zal praten over de verdeling van de honderd mil joen gulden, die premier De Jong tij dens de algemene politieke beschouwin gen heeft toegezegd om de werkloos heid verder te bestrijden. Hij voelt wel voor de door de vakbe weging voorgestelde raad voor de ar beidsmarkt. Als de Sociaal-Economi sche Raad hierover een advies heeft uitgebracht, wil het kabinet zo snel mogelijk beslissen over de instelling ervan. De gedachte om werknemers uit de probleemgebieden in de randstad aan de slag te helpen, is in de commissie niet zo goed gevallen. De heer H. Kik kert (C.H.U.) zei dat het noorden toch al niet in zijn toekomst gelooft. Dat ge loof wordt helemaal in de grond ge boord, -Hs de jeugd wordt weggehaald. De Antirevolutionaire drs. J. Boers- ma had een brief gekregen, waarin over „deportatie" werd gepraat. Minister Roolvink vond het ook beter als het werk naar de mensen wordt gebracht. Er kunnen echter omstandig heden zijn die dit onmogelijk maken. Overigens keren in toenemende mate werknemers na enkele jaren in de Randstad te hebben gewerkt, naar hun geboortegrond terug. Dit verschijnsel geldt, zo zei minister Roolvink, spe ciaal voor Rijnmond. Zie elders in dit blad „Minimumlo nen op 1 januari iets omhoog". HARDERWIJK Bij de jachthaven van Harderwijk is de Mercedes ge vonden van de beruchte Duitse auto dief Roland Rudolf Dick. In de auto bevond zich een aantal koffers met in Utrecht gestolen sokken en wat correspondentie. Ook is een bootje gevonden waarvan de Duitsers, die vorige week in Barne- veld de politie te slim afwaren, regel matig gebruik hebben gemaakt. Inmiddels is uit het verhoor van de twee gearresteerde Duitse vrouwen ge bleken, dat de bende er warmpjes bij zat. De bende had in Friesland in Stiens en in Huins twee huizen ge kocht en was van plan in Limburg nog een huis te kopen. 99 MEADVILLE (Pennsylvania) „In de geschiedenis van Frankrijk zal gene raal De Gaulle als een onaangenaam intermezzo geboekstaafd worden", zo heeft de Belgische oud-premier Paul- Henri Spaak verklaard. Spaak, die bezig is aan een lezingen- toernee in de Verenigde Staten, ver klaarde woensdagavond voor een groep studenten te Meadville, dat er vermoedelijk geen tweede man als de Franse president is. „Hij is een vreemde en koppige man", aldus Spaak, „alleen door zijn stem zal Groot-Brittannië buiten de EEG blijven. „De toelating van Groot-Brittannië is hard nodig voor een Verenigd Euro pa", zei hij. ROME Romina Power, dochter van de overleden filmacteur Tyrone Power, in gesprek in Rome met Assaf Dajan, de zoon van de Israëlische minister van Defensie Mosje Dajan, kort na hun aankomst op de luchthaven van Rome. Beide jongelui maken op het ol 1 blik een film over de oorlog in de Sinai-woestijn, genaamd „I cinque giorni del Sianai" (De vijf dagen van Sinaï). JOHNSON aooiguan SAIGON Viët-Cong-querrilla's hebben vanmorgen vroeg in Zuid-Viëtnam's lage kuststreek een gehucht bezet, ruim 300 huizen in brand geschoten en het gebouw van de plaatselijke staatsdiensten beschoten met mortieren, aldus heeft een militaire woordvoerder bekendgemaakt. Bijna 320 km zuidelijker begonnen communistische troepen ondanks verplette rende verliezen, een nieuwe aanval met mortieren en lichte wapens op stellingen van de Amerikaanse eerste infanteriedivisie, een kampement van de Amerikaan se speciale troepen en een Viëtnamees districtshoofdkwartier. Deze strijd woedde dicht bij de grens met Cambodja. De inval in het gehucht Dai Loc en de beschieting van het nabijgelegen bu reau der staatsdiensten, kwam voor zonsopgang en nadat een guerrillastrijd macht van onbekende omvang, een brugje naar het gehucht had weten te bezetten. Vervolgens werd vanuit het zuiden en westen naar Dai Loc opge marcheerd. Tegen zonsopgang trok de Viët-Cong weer terug. Volgens een correspondent van Asso ciated Press te Da Nang, heeft de Viët- Cong 160 huizen in een vluchtelingen- centrum in het dorpje verbrand. Even ten noordwesten van Dai Loc zijn nog 150 huizen in brand geschoten. Terzelfdertijd werden aanvallen on dernomen op drie nabijgelegen berg- stellingen van de Amerikaanse mari niers en de Zuidviëtnamese infanterie. Deze aanvallen werden evenwel afge slagen. Over het aantal doden en ge wonden in Dai Loc is nog niets bekend. De Verenigde Staten zullen hun actie in Viëtnam onveranderd voortzetten tot dat Hanoi akkoord gaat met onderhan delingen in ruil voor stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Viëtnam. Dit heeft president Johnson gezegd tijdens een persconfe rentie. De Amerikaanse president maakte duidelijk, dat hij niets voelde voor een onvoorwaardelijke pauze in de lucht oorlog tegen Noord-Viëtnam. Johnson herhaalde zijn aanbod de bombarde menten onmiddellijk op te schorten, als Noord-Viëtnam bereid was mee te wer ken aan vruchtbare onderhandelingen en in de tussentijd geen militair voor deel zou willen behalen. De eerste groep Amerikaanse jacht bommenwerpers met verstelbare vleu gels van het type F-lll zullen in decem ber aan de operaties in Viëtnam gaan deelnemen. Uit een opinie-onderzoek van Gallup is gebleken, dat een grote meerderheid der bevolking in vier van de zes geën quêteerde Westerse landen voor een terugtrekking van de Amerikaanse troe pen uit Viëtnam is. Die vier landen zijn Finland, Frank rijk, Zweden en Brazilië. In de twee andere landen Groot- Brittannië en Canada is de mening niet zo uitgesproken, maar ook daar zijn meer mensen voor een terugtrek king dan voor een opvoering of voort zetting van de Amerikaanse actie in Viëtnam. De mensen zijn daarom zo voor een terugtrekking van de Amerikaanse troe pen, omdat gevreesd wordt dat het hui dige conflict in Zuidoost-Azië zal ont aarden in een derde wereldoorlog. Bo vendien bestaat een zeker scepticisme ten aanzien van de doelen, die de Ver enigde Staten in Viëtnam voor ogen staan. O AMSTERDAM De gemeenteraad van Amsterdam voteerde gisteren ruim 800.000 gulden op voordracht van B. en W. tot aanschaffing van appara tuur voor de fluoridering van het drink water. 9 De nieuwe uitbreiding van P. Heij en Zn. n.v. aan de Industrielaan te Vee nendaal werd gisteren door burgemeester mr. dr. J. Hazenberg officieel in gebruik gesteld. 0 De werktijdverkorting die de N.V. Clos en Leembruggen voor haar Leidse bedrijf heeft aangevraagd, is niet van toepassing op de Veenendaalse ves tiging, de N.V. Hollandia Wol- en Kou- senfabrieken. Het ziet er naar uit dat burgemees ter 's Jacob des Bouvrie van Leer- sum binnenkort vrouwelijk gezelschap krijgt tijdens de raadsvergaderingen. Door het bedanken van de heer Takken voor de benoeming als P.v.d.A.-raadslid komt als volgende mevr. Roelofs voor de functie in aanmerking. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de Betuwespoorlijn in de toe komst zal worden bediend door middel van een radio-verkeersleider. Dit betekent dan wel dat een aantal employés zullen moeten afvloeien maar tevens dat het onrendabele traject blijft behouden voor het reizigersvervoer. MONTEVIDEO (Uruguay), Een ere raad is tot de conclusie gekomen, dat er geen reden bestaat voor een duel tussen president Oscar Gestido van Uruguay en de oud-minister van Finan ciën Amilar Vasconcellos. Vestido daagde Vasconcellos verleden week uit, omdat hij van mening was, dat Vasconcellos beledigende opmer kingen had gemaakt in een rede, die hij uitsprak na zijn aftreden op 6 ok tober. TT ROTTERDAM De 48-jarige arts C. D. L. uit Rotterdam blijkt ervan op de hoogte te zijn geweest, dat zijn boekhouder patiënten medisch keurde en onderzocht. De zaak kwam al in begin oktober aan het rollen. De Rotterdamse politie verzuimde toen echter te zeggen dat ook de arts was geverbaliseerd wegens uitlokkinng van valsheid in geschrift. De inspectie voor de volksgezondheid in Zuid-Holland was gisteren van de gang van zaken bij de arts nog niet op de hoogte. De inspecteur van deze dienst deelde ons mee dat hij de zaak nu zal onderzoeken. De boekhouder zegt, dat hij sinds fe bruari 1966 honderden mensen heeft „gekeurd". De arts, aldus de verklarin gen van de boekhouder, wist daar alles van. De arts zelf zegt, dat hij wel op de hoogte was van de praktijken van de man, maar dat hij van de omvang daar van niets afwist. Hij zegt gehandeld te hebben onder druk van de boekhouder omdat de man, als hij hem over zijn praktijken onder hield, dreigde zijn ontslag te nemen. De boekhouder stelt daar tegenover, dat de arts hem min of meer noodzaak te patiënten te keuren omdat hij zijn praktijk verwaarloosde. Toen de zaak, op 9 oktober, aan het licht kwam deelde Rotterdamse politie wel mee dat de boekhouder was gever baliseerd. Gezegd werd toen dat de po litie niet was gebleken dat de arts op de hoogte zou zijn geweest van de prak tijken van zijn boekhouder. DJAKARTA Het Indonesische persbureau Antara meldt vandaag, dat een honderdtal mensen zijn verdronken doordat een veerboot met vakantiegan gers op weg van Bali naar Lombok, is gezonken. gen depressie, afkomstig van het 5 midden van de Oceaan, trok in het afgelopen etmaal, in diepte toe- 5 nemend, naar de Britse eilanden. Aan j de zuidflank van deze repressie woed- i de geruime tijd een zware wester- storm. Vanmorgen lag de kern met 5 een luchtdrukwaarde van 970 millibar 5 boven Wales. 5 Het laat zich aanzien, dat de depres- 5 sie in haar geheel naar het zuidelijk S deel van de Noordzee zal trekken, J waarbij door opvulling de activiteit 5 belangrijk minder zal worden. De lucht, die met zuidwestelijke winden S naar ons land zal stromen, is on- 5 stabiel, zodat bij een wisselende be- 5 wolking enkele buien verwacht moe- 5 ten worden. Sommige hiervan kunnen gepaard gaan met onweer. Boven land i zal de wind in het algemeen matig tot 5 krachtig en aan de kust krachtig tot hard zijn. In het temperatuurverloop i komt vrijwel geen verandering. ^000000000000000000000*00000000000000000000000000000. ADVEPTENTIE (op de wijs van: Piet Hein) Neuteboom Dinee Koffie kost minder geld, maar verdient 'n kwaliteits-diploma en in deze tijd dat elke cent telt kies je voordeel, maar ook aroma! vergelijk, vergelijk vergelijk en proef hoe rijk! voordelig en zo goed, voordelig en zo goed; 't Is Dinee Koffie die 't 'm doet 't Is Dinee Koffie, ja koffie van Neuteboom.... 't Is Dinee Koffie van Neuteboom! 500 grs. familiepak roodmerk ƒ3.42 250grs.normaa!pakroodmerk .75

De Vallei | 1967 | | pagina 1