MADIU5 Jan Mens overleden Herdenking Sir Malcolm Sargent hedenavond op Nederland 2 Beurs van Amsterdam B. en W. Amsterdam geen oordeel inzake Jan Cremer Internationals waren gedrukt *»£Uv" VANAVOND MORGEN Bod van 42 op Braat Amsterdam Wisselmarkt PILOOT STORM RECHTER TIE TELEVISIE T.V. LANGENBERG EKKO TAKS Nederland leent aan Turkije Daggeld hoger Beter resultaat bij I.B.B. Pagina 2 DONDERDAG 2 NOVEMBER 1967 John Hnitt&f .-!>» -ma kin i\ WOkOiNïi) 6É' 26 „De zijrivie ren van de Rossmer stromen in dit dalbekken uit alle hoeken der ons omringende bergen. De kronkelende kam van het gebergte daarboven ver bergt de westelijke gletsjer voor het oog. Daarachter verzamelen zich de stromen uit een gebied van vijftig vierkante kilometer. Tengevolge van de door de jaargetijden veroorzaakte wisseling van de hoeveelheid water, zou het project zich geheel anders kunnen laten aanzien, maar met het oog op ons klimaat is een stuwdam noodzakelijk." Naar het zuiden wijzend sprak hij: „Aan deze kant van de berg vindt u gneis, maar de noordelijke kant ver toont een structuur van graniet, die is echter enigszins bros, omdat daar steile dwarslopende aderen van meta- morfische rotsen en kalkgesteente in zijn. U kunt dit van hieruit zien, als u aandachtig kijkt. We kunnen het echter de vorm geven, die voor ons het best geschikt is en dan kan ik de weg door een tunnel en recht langs de rug van de dam laten lopen. Dat middenvoorgebergte kan dan het punt zijn, vanwaar we de aanval inzetten. Daardoor krijgen we plaats voor een groot kamp en voor de opslagplaat sen. En deze plek is nog om eeri an dere reden bij uitstek geschikt, hij krijgt namelijk gedurende het hele jaar meer zon dan de overige delen van deze streek. Dat kunt u zien aan de spits toelopende spiraalvormen van sommige ijspinakels daar beneden. De zon bereikt ze gedurende de hele dag en dit is de reden, waarom ze juist in de zomertijd smelten. De zon is nu eenmaal belangrijk voor de ge zondheid van de mens." De baron hield zijn korte armen op de rug en stapte enige ogenblikken op de manier van Napoleon op en neer. „Soixante millions! Sapristi!" grom de hij. En daarop vervolgde hij na een ogenblik gezwegen te hebben: „Laten we nu gaan. Hier in de hoogte is 't geducht koud. Mijn neus is er donker blauw van geworden. Celé choquera les filles." XIII Op hun weg naar huis stopten ze bij het huis van Von Breitenwyl bij Ob- wyl, waar ze op het terras van het oude huis thee dronken. Vanaf dit terras hadden ze een uit zicht over het meer, dat zich in een zilverig blauw uitstrekte, terwijl aan gene zijde de Jungfrau, de Mönch en de Eiger hun angstwekkende gevaar ten naar de rusteloze hemel verhie ven. De lucht was drukkend heet, om de zesduizend voet hoge piramide van die Niesen verzamelden zich geweldi ge wolken en om de honingpot op ta fel gonsden en zoemden de bijen en wespen in een schier waanzinnige gre tigheid. Dr. Von Breitenwyl, die zeer gaarne wilde dat Amadeus baron de Meunier goed zou leren kennen, nam de meisjes mee en liet hun de de tuin zien. De baron zat in gespannen aandacht over Amadeus' ontwerpen gebogen. Hij koesterde nu geen twijfel meer. Hij wist, dat iemand vroeger of later de elektrische centrale zou bouwen. De maatschappijen, waarover hij pre sideerde hij deed dit op een ma nier, die zeer veel geleek op de ma nier waarop een feodaal monarch over zijn vazallen heerste waren zeer ge ïnteresseerd bij de Zwitserse elektri sche ondernemingen. „Ik ben altijd geneigd om naar tech nische experts te luisteren", sprak hij. „Ik hecht aan hun meningen veel meer waarde dan aan de woorden van enig politicus. Ik bedoel geen acade mische of theoretische experts, neen, ik heb 't over echte ingenieurs. Man nen, die er geen romantische ideeën op nahouden, maar die met hun beide voeten op de bodem van de realiteit staan." Hij aarzelde even. „Denkt u, dat we weer een wereld oorlog zullen krijgen?" „We hebben er juist een gehad," antwoordde Amadeus. „Maar de poli tici schijnen hun best te doen, om een nieuwe te doen ontbranden. De volke ren hebben nog geen gemeenschappe lijk doel gevonden." „Wat verstaat u onder een gemeen schappelijk doel?" „Wel de ontwikkeling van onze ge meenschappelijke beschaving zou zo'n gemeenschappelijk doel zijn, of nog beter, de schepping van een nieuwe beschaving. Hier heeft u ons overbe volkt Europa, dat betrekkelijk arm is aan ruwe materialen met vlak er bij Afrika, dat heel dun bevolkt is en dat beschikt over onmetelijke hulpbron nen. Maar wat kan je van de toekomst verwachten, zolang ieder rijk nog zijn eigen koloniën wil bezitten en zijn eigen vlag daarover wil laten wappe ren? Ik geloof in het plan van Soer- gel's Atlantropa. Waarom zouden we niet een vlag van Europa hijsen met een van Afrika er naast en die van Atlantropa boven allemaal. We heb ben immers de Zwitserse vlag met de tweeëntwintig vlaggen van onze kleine kantons eronder! Precies hetzelfde moet er nu eens met heel Europa ge beuren. Ik zal dan al onder de grond zijn. Maar dat maakt absoluut geen verschil voor me. Ik geloof in dat plan, ik zie 't in de toekomst voor me. De vraag van leven en dood komt nooit bij me op, als ik aan die grote problemen denk." „Uw geest schijnt zich in de verre toekomst uit te strekken, jongeman." Amadeus aarzelde even. Toen begon hij te glimlachen. „Ik ben ingenieur. Ik bewonder iedereen, die iets doet, om de strijd tegen armoede en ellende aan te bin den. De wetenschap en de techniek zijn al supranationaal. De rest zal spoedig vanzelf volgen. En... een mens sterft maar één keer." „Misschien heeft u wel gelijk," ant woordde de baron enigszins gereser veerd. „Tegenwoordig is er al heel weinig zekerheid en veiligheid en er is zeker geen vertrouwen." Amadeus glimlachte als tegen zich zelf. „Mensen, die gewoon zijn op een meer te roeien, kunnen zich onmoge lijk ineens op de zee thuis voelen". Baron de Meunier trok zijn zware wenkbrauwen op. „Jullie Zwitsers schijnen in ieder geval op een molenvijver te varen, om uw eigen beeldspraak te gebrui ken." Na een korte stilte vroeg hij: „Bent u goed bekend met de arbeiders en met de arbeidstoestanden in uw land?" „Ik ben zelf een arbeider," ant woordde Amadeus. „O, dat is heel interessant," sprak de baron met een glimlach. Dadelijk hierop stond hij op, liep naar de balustrade en keek over het meer heen. Maar deze keer werden zijn ogen niet bekoord door de schoon heid van de natuur. Hij dwaalde In ge dachten door de wereld, waarin de be langen van zijn grote elektriciteitson dernemingen verspreid waren. Die ge dachten ginen naar Afrika, naar Zuid- Amerika, Spanje, België, Hongarije en Turkije, naar alle landen waar de grote elektrische internationale om zich heen greep en aan het groeien was, naar alle landen, waar haar ban ken en agenten met hun handen gre pen naar geïnvesteerde kapitalen en naar gelegenheden van bredere ont plooiing. Enige van de grote Zwitser se geldmannen behoorden tot zijn vriendenkring. Hij respecteerde de Zwitsers, die vurigste geldspaarders ter wereld, die bij mensenheugenis geen oorlog en geen grote politieke verwarringen hadden meegemaakt. Ze hadden met hun rijkdom een grote invloed weten te verkrijgen. Hun ban ken zwollen van de rijkdommen van half Europa. (Wordt vervolgd) 3650. Die trouwe Naald had weer eens bewezen uit het goede metaal te zijn gesmeed, want zonder merk bare moeite was hij door de ijskorst van het meer gebroken en omhooggestegen. Nu zweefde de glanzen de zeppelin langzaam naar de oever, naar de plek waar nog betrekkelijk kort tevoren piloot Storm aan het hoofd van de colonne machines was opgerukt en door het ijs gezakt! Professor Dubois wees naar beneden. „Nou, kijk »s even! Daar staat de hele troep machines gehoorzaam op onze nadere orders te wach ten!" riep hij, niet zonder trots. „En we moesten ze daar voorlopig maar laten ook, vind ik. Anders wor den we straks misschien nog per abuis onder de voet gelopen, of onder de rupsband gerold!" Hoewel de weg naar de tweelingtorens grotendeels door nevels aan het oog was onttrokken, had Piloot Storm toch weinig moeite om de juiste plek voor de volgende landing te vinden. Om het risico van nog maals omvallen van de raket te vermijden, liet Arend hem horizontaal zakken. De manoeuvre eiste heel wat stuurmanskunst, want de ruimte tussen de twee rijen sfinx-beelden hield niet over en bovendien hing er een lage nevel... AMSTERDAM Kort na zijn zeven tigste verjaardag is in Amsterdam over leden de populaire romanschrijver Jan Mens. Deze hartelijke Amsterdammer- in-hart-en-nieren is bij toeval schrijver geworden. Hij heeft ons zijn levensver haal zelf herhaaldelijk, met telkens weer andere bijzonderheden, in sappig Amsterdams verteld. Wij ontmoetten hem voor het eerst in de jaren in het Delftse restaurant Pen ning, waar hij werd opgewacht door de toentertijd gerenommeerde criticus Dirk Coster. Die reikte Jan Mens de Kosmos-eerstelingenprijs uit voor zijn manuscript „Mensen zonder geld", dat als beste gekozen werd uit 43 ingezon den romans. Jan Mens, opgegroeid in het oude West van Amsterdam, werd na de am bachtsschool meubelmaker. In 1921 kreeg hij een vaste baan bij de biljart fabriek Wilhelmina. Hij trouwde en ging wonen in de Amsterdamse Tuinstraat van het betondorp nabij Diemen. Toen de crisisjaren kwamen, was er in 1932 ook voor biljartmaker Jan Mens geen werk meer. Ter aanvulling van de veertien gulden en dertig cent steun ging hij voor kran ten korte verhalen schrijven en begon hij ook aan het autobiografische „Men sen zonder geld", dat hem de eervolle uitverkiezing plus duizend gulden ople verde. Gestimuleerd door de juryleden onder wie behalve Dirk Coster ook A. M. de Jong en de radio-boekbespreker dr. P. H. Ritter bleef Jan Mens schrijven. In de jaren voor en na de oorlog verschenen verhalen als „Am sterdam, paradijs der herinnering". Meester Rembrandt en De gouden Reaal, welk verhaal uitgroeide tot de trilogie over het leven van de Amster damse Griet Manshande. Zoals Jan Mens Amsterdammer bleef, zo bleven ook zijn romans gesi tueerd in de hoofdstad. Behalve de Amsterdamse romans schreef Jan Mens ook een aantal histo rische verhalen, onder meer over de schrijfster Betje Wolf („Elisabeth") waarvoor hij een poosje ging wonen in de pastorie van Beemster. Jan Mens, die zijn leven lang een een voudig man is gebleven, pretendeerde nooit literator te zijn. Hij wilde slechts boeiende verhalen vertellen. En dat heeft hij gedaan. Daarmee won hij met meer dan een miljoen exemplaren van zijn boeken de sympathie van veel le zers. AMSTERDAM De gemeente Am sterdam wil te allen tijde buiten een principieel artistiek geschil blyven. B. en W. gaan geen literair oordeel vellen, wat ze zouden doen als ze moesten kie zen tussen de twee adviezen die de ju ry voor de Amsterdamse Prozaprijs heeft gegeven. Twee juryleden willen „Ik Jan Cremer bekroond zien. Het derde lid is daar principieel tegen en spreekt van „literaire ontwaarding". De Amsterdamse wethouder voor kunstzaken, de heer W. Polak, zette gisteren het standpunt van B. en W. uiteen na mondelinge vragen van het raadslid mr. E. Brautigam (KVP). De heer Brautigam vond dat een meer derheidsrapport doorslaggevend dient te zijn. Wethouder Polak merkte op dat er in de afgelopen twintig jaar nog nooit moeilijkheden zijn geweest met drie koppige jury's, die wel vaker verdeeld waren, maar dan ging het steeds om een voorkeur en niet om een principiële afwijzing. Bij verschillen in de voor keur is steeds het advies van de meer derheid der jury gevolgd. B. en W. von den dat in dit geval onjuist omdat het minderheidsrapport de aard van de prijs in het geding heeft gebracht door te stellen HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitz. van de Partij van de Arbeid. Socialistisch bekeken. 18.30 De tafel van (half) ze ven, gev. progr. 19.30 Nws. IKOR: 19.35 Mens en bijbel, radiocatechese. 20.00 Kerk veraf en dichtbij. AVRO: 20 05 Land der muzen, kunstkroniek. 20.30 Stereo: Bayreuther Festspiele 1967: Lo hengrin, opera v. Wagner, door koor en orkest van de Bayreuther Festspiele en solisten. 21.40 Omweg naar huis, hoor spel. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: Modern strijkkwartet (opn.). 23.20 Ste reo: Conservatorium orkest van Parijs en zangsoliste: opera-aria's. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: mod. gewijde muz. 18.30 Nws. en weerpr. 18.45 Act. 19.00 Muziek v. Het Leger des Heils. 19.15 Spektrum: Nws. uit de protestants chr. organisaties. 19.30 Kerkorgelconcert: klassieke muz. 20.00 Wijd als de wereld: wekelijkse in ternationale oriëntatie in kerk, zending en cecumene. 20.10 Klassieke kamer muziek (gr). 20.30 Stekker: Steravond- progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 2.40 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: Lichte gr. muziek. 23.00 Studio 23.00: gev. pr. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. STER: 19.03 Reclame. KRO: 19.07 In Kleur: Mensen tussen hemel en aar de, openlucht-circus. 19.32 In kleur: Zo is Franck, amusementspr. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reclame. KRO: 20.20 Het Amster dams Kunstmaandorkest en zangsolist: klassieke muz. 20.50 De slinger, tv-spel. 22.00 Brandpunt. NTS: 22.40 Journaal. 22.45-23.15 Schooltelevisie in Nederland, gesprekken. NEDERLAND II NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. 19.03 Van gewest tot gewest. 19.25 Mensen in de sport, documentair-infor- matief progr. 19.45 Openbaar Kunstbe zit. 20.00 Journ. STER: 20.16 Reclame. VARA: 20.20 Coronation Street, tv-feu- leton. 21.10 Dienstplicht in burger, docu mentaire. IKOR/CVK: 21.56 Dichterbij Hosea, progr. in de reeks Dichterbij de profeten. STER: 22.26 Reclame. NTS: 22.30 Journaal. 22.35-23.15 Herdenkings dienst Sir Malcolm Sargent, filmopna men. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte grammo foonmuz. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. NRU: 9.00 Opera concert (gr). (9.36-9.40 Waterstanden). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00-11.02 Nws). 11.55 Beursberichten. NRU: 12.00 Blik op de wereld. 12.27 Medede lingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Lichte orkestmuziek en koorzang. 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nws. 13.10 Act. VARA: 13.30 Weens Philharmonisch Ork. (opn). amusementsmuz. 14.20 Wikken en we gen, lezing voor de consumenten. NRU: 14.30 Psycho, hygiënische aspecten van het wonen, discussie. 15.00 Vliegende blaadjes, liedjesprogr. 15.20 Het witte- berenplan, lezing. 15.30 Noten-Festival: amusementsmuz. VPRO: 16.00 Nws. 16.02 Thuis, progr. voor thuiszittenden. 16.30 Voor de kinderen. 16.45 Interna tionale muziekweek 1967: Radio Ka- merork. en zangsoliste: mod. muz. 17.40 Informatie: achtergronden en commentaren. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: licht klassiek platenprogr. (7.30 Nws.; 7.32 Act.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Badinerie: licht klass. platen progr. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Aubade: gavarieerd pla tenprogr. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zie ken. 12.00 Van twaalf tot twee: geva rieerd progr. (12.23 Voor de landbouw; 12.27 Mededelingen voor land- en tuin bouw; 12.30 Nws.; 12.40 Act.). 14.05 Schoolradio. 14.30 Musiesta: licht geva rieerd muziekprogr. (opn). TROS: 15.00 Klass. grammofoonmuz. 15.30 Voor ou dere luisteraars. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.05 Filmkroniek. 16.30 Lichte gram mofoonmuz. voor de tieners. 17.15 Jazz trio met zangsoliste. 15.30 Sport. 17.50 Act. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Lichte gram mofoonmuz. (10.00 Nws.). NRU: 11.00 Nws. 11.02 Licht gevarieerd platenpro- gramma. VPRO: 12.00 Nws. 12.02 Ons kent ons. (13.00 Nws.). 13.30 Help, ge varieerd platenprogramma. TROS: 14.00 Nws. 14.02 Act. 14.05 Nieuwe grammofoonplaten. AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Muziekkantjes: lichte muz. 16.00 Nws. 16.02 Operette-Varia. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Zingende bougie: gevarieerd platenprogramma voor au tomobilisten. DONDERDAG 2 NOVEMBER 1967. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herh. van gisteravond). 10.20 Fünfzig Stuf en zur Gerechtigkeit, Braziliaanse speelfilm. 11.50 Nieuwe muz. 12.00-13.30 Actuele kroniek. 16.40 Nws. 16.45 Voor de kin deren: teken-trucfilm (kleur). 17.00 Kin derfilm. 17.30 Kinderfilm. 18.00 - 18.05 Nws. (Regionaal pr.: NDR: 18.05 Nws. 19.19 Filmrep. 18.53 Klaas Vaak. 19.00 Nws. 19.26 Muziek van vroeger. 19.59 Programmaoverz. WDR: 18.05 Nieuws. 18.10 Mode door de eeuwen (kleur). 18.25 Journ. 18.50 Goedenavond. 19.00 Journ. 19.10 TV-film (kleur). 19.40 Die renfilm (kleur).) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Pitchi Poi, tv-spel. 23.05 Journaal, commentaar en weer bericht. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Abenteu- er im Wilden Westen, tv-serie. 18.20 Ac tualiteiten en muziek. 18.55 Maminka, tv-spel. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en ac tualiteiten. 20.00 Amusementsprogram ma (kleur). Aansluitend: Nws. 21.30 Filmportret. 22.15 Nws., weerber. en actualiteiten. 22.40 Persconferentie met bisschoppen en journalisten uit Rome. Begin oktober stierf op 72-jarige leef tijd Sir Malcolm Sargent, die jaren lang de bezielende leider en dirigent was van de beroemde Henry Wood Promenadeconcerten, die jaarlijks in de Royal Albert Hall in Londen wor den gegeven. Sir Malcolm is ook vele jaren eerste dirigent van het BBC- Symphonie Orkest geweest. Hij was bij het Britse publiek, en vooral bij de jeugd, bijzonder populair om de wijze waarop hij speciaal tijdens de sfeer volle „Proms" zijn liefde voor de muziek op zijn toehoorders wist over te brengen. Welk een bijzondere plaats Sir Mal colm Sargent in de harten van de Britten innam, blijkt uit het feit, dat op 27 oktober in Westminster Abbey een speciale herdenkingsdienst aan de nagedachtenis van zijn persoon werd gewijd. De BBC maakte van deze bijzondere plechtigheid een opname, waarvan de NTS hedenavond van 22.35 tot 23.15 uur op Nederland 2 een samenvatting uit zendt, die door Joop van Zijl van com mentaar wordt voorzien. 17. Als de huismeester vertrokken is, zegt Rechter Tie tot de kamenier, die met neergeslagen ogen voor hem staat. „Ik moet de waarheid weten. Je meeste res is dood. Het is jouw plicht om alles te vertellen wat mij kan helpen bij mijn onderzoek. Ik ben er nog niet zo zeker van dat we te doen hebben met een zelfmoord. Als mevrouw Ho vermoord is, zul je toch we! willen helpen om de moordenaar te vinden? Ver tel me dus waarom mevrouw Ho zo schrok toen het bezoek van meneer Hwa werd aangekondigd." „De ka menier kijkt de Rechter angstig aan. Dan antwoordt ze aarzelend: „Ik weet het niet. Edelachtbare, maar mevrouw is de afgelopen twee weken tweemaal naar meneer Hwa toegegaan, zonder dat de meester ervan wist. Ik wilde haar vergezellen, maar meneer Fung zei..." Van schrik slaat ze haar hand voor har mond, en een vurige blos kleurt haar wangen. „Zozo," zegt Rechter Tie, die zich in zijn volle lengte voor haar verheft. „Ik zou graag eens van je horen wie die me neer Fung wel is." De kamenier is op haar knieën ge vallen en jammert: „Vergeeft u mij dat ik iets ach ter wilde houden, Edelachtbare. Het zou toch wel uit gekomen zijn, denk ik. Maar ik bezweer u dat ze nooit iets verkeerds deden. Daar steek ik mijn hand voor in het vuur!" 43-4. Rakelings schoof de grote leunstoel, door onver klaarbare kracht voortgedreven, aan onze vriend voor bij om even verder tot stilstand te komen. „H-h-hoe is het mogelijk!" klappertandde Tekko, terwijl het angst zweet hem aan alle kanten uitbrak. „Dat kan niet! Het moet zinsbegoocheling geweest zijn. Ja, dat is het natuurlijk. Kijk maar, de stoel staat gewoon stil. Ik heb het me maar verbeeld. Ik was natuurlijk wat ze nuwachtig van die rare geluiden. Kom, ik moet flink zijn!" Vermoeid door de opwinding liet Tekko zich met een zware zucht in de leunstoel neervallen in de veronderstelling dat hij daar op zijn gemak zou kun nen uitblazen. Maar hij zat nog niet koud op zijn stoel of hij veerde met een rauwe gil weer overeind. Van drie kanten tegelijk werd hem door hol klinkende stemmen een luguber „HOEAH!" toegeroepen. Tekko veerde met zo'n kracht omhoog dat zijn bol bijna het plafond raakte en met een doffe plof kwam onze spo- kenjager vlak bij de haard weer op de grond terecht waar hij angstig ineengedoken bleef zitten wachten tot het hoeahgeroeD zou zijn verstomd. En terwijl hij daar als een armzalig hoopje mens zat te rillen en te beven doofde plotseling als een klap op de vuurpijl het licht van de kaarslantaarn. Fonds Vorig® koers 1st® not. Nederland 1966-1 7 105 A 105A Nederland 1966 6» 99 98% Nederland 1967 6 97 98A Nederland 1965-1 5i 94% 94% Nederland 1964-1 5» 91 91% Nederland 1964 5 8818 89 Nederland 1958 4» 89% 89 i 8 Nederland 1964 4» 94% 94% Nederland 1959 4i 87% 87% Nederland 1963-1 4i 83% 83% Nederland 1961 4 84% 84 fè Nederland 1953 3» 81A 81% Ned. staffell. 1947 3» 71% 71 f8 Nederland 1951 3» 89% 89% Nederland 1953 1-2 3» 84% 84% Nederland 1950 1-2 3» 74 74% Nederland 1954 1-2 3* 76% 76% Ned. grootb. obl. 1946 3 82 H 82% Ned. dollarlng 1947 3 88% 88% Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 86% 86 fè id. 30-jar. l958/'59 4» 87% 87% H.VJV.-mijen ver. a. 115% 115'/» A.K.U. 62 61.4 Delimij. f. eert. 86.5 86.2 Hoogovens n.r.c.v.a. 103 101.5 Philips gem. bezit v. a. 110.3 110.2 Unilever c.v a. 105.5 104.4 Dordtsche Petr. a. 648'/» 645% Kon. Petr. f. a. 141'/» 140.4 H.AX. u. 78% 80% Java-China p. nr-. c.v.a 174% 173% K.L.M. a. 280 266 Rotterd. Lloyd a. 150 147 Scheepvaartunie a. 129% 129% Kon. Zout-Organon 155.6 154 Bk v. Ned. Gem. •65-1 5» 93% 93% Nat investeringsb. '65 5i 95% Fr.-Gron. Hyp.b. dw 6 94% 94 Westl. Hyp.b. u 5 88% Alb. Heyn wdlobl. '55 4 126% Bijenkorf 6 99 Co-op Ned. r.spaarbr. 145% Ned. Gasunie 5ï 94% 94% Philips dir. 250-100'51 4 82% Pegem 1-2 1957 6 97% 97% Pgem 1957 6 97% K.L.M. 15-jarig 5 94% 95'/» Ned. Spoorw. 57 1-2 41 91 91'/» A.K.U f 1000 4» 88% 88% Gelder Zonen v. 41 87% 87% Hoogovens 51 109 108'/» Alg. Bank Ned. a. 232 Amrobank f 20, a. 46.8 46.3 Nationale Ned. eert 599 604 Ned. Credietb. aand b. 177'/» 177% (Slotkoersen van gisteren) Ned. Middenstandsbank a. 90.5 89 Slavenburg's Bank a. 175 175 Albert Heyn a. 1032 1025 Amstel Br n.r.c.v.a. 369% 368% Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 206% 207 Blaauwhoed a. 105 100 BlUdenst-Will. f 1000 nrcva 80 80 Bols Lucas a. 189.5 188.5 Bredero ver. bedr. n.r.c.v.a. 429 426 Brocades-Stheeman a. 823 Buhrmann-Tetterode a. 464% 465 Bijenkorf n.r.c.v.a. 625 633 Calvé c.v.a. 740 Drentsch-Overijs. Houth. a. 120% 120% D.R.U. a. 304 303 Elsevier's Uitgeversmij. a. 288% Erdal mij. v. wasverw. a. 519% 515 Excelsior metaalbuizen a. 65 64% Fokker a. 432 Gazelle Rijwielfabriek a. 169% 167% Gelder Zonen, van a. 108% Gist- en Spiritusfabriek a. 407 Grasso's Kon. Mach.fabr. a. 120 118 Heineken's Bierbr. aand. 580 575 Holec aand. 178 177 Intematio aand. 278 275 Kon. Ned. Papierfabr a. 166 Kon. Ned. Textielunie eert. 52% 52 Kon. Zout-Ketjen n.r.c.va. 776 K.V.T. (kon ver tap) aand. 290 Meteoor Beton 95 96 Misset, Uitgeversmij. a. 256% 256 Naarden Chem. tabr. a. 463 464% Naeff gebr. a. 151 151 Nedap ned. app.fabr. aand. 147 148 Ned. Kabelfabrieken aand 289 293 Nelle, wed. J. van aand. 345 345 Nyma n.r.c.v.a. 24% 23% Nijverdal-ten Gate a. 96% 96 Overz Gas. nat. bez. v.a.f. 97.4 Pal the a. 62 61% Pont Houthandel a. 172 172 Reesink en Co. a. 155 156 Scheveningen Expl.mij.f. a. 35.3 35.5 Schokbeton aand. b. 200 198 Schol ten Carton en Pap. a. 257 255 Schuppen Sajetfabriek a. 91% 90 Simon de Wit aand. b. 396 394 Spaarnever bez.500-100 a. 644 644% Technische Unie a. 245 246 Thomassen/Dr.-Verbl. La. 97% 97.1 Twentsche Kabelfabriek a 363 361 Ubbink-Davo a. 16% 16% Unilever 1000 cert 7c.pr. a. 109 108% Veenendaalsche stoomsp. a. 195 196 Ver. Machinefabrieken a. 174 173% Ver. Touwfabrieken c.v.a. 150 150 Vredestein Rubb.br. c.v.a. 160 160 Vulcaansoord a. 57% 58 Wessanen's Kon. Fabr. a. 490 490 Wilton-Fijen.-Bronsw. a. 162 161 Billiton le rubriek a. 748 Geldersche Tramw.mij. a. 71 H.B.B. bel. depot 1-2 pb. f. 760 760 Interbonds lpb. f. 666 666 Vastgoedbeifonds part. t. 642 Interunie f 50 a. 179.6 179.4 Robeco f 50 a. 220.3 219.3 Rolinco f. 215.8 215.4 Unitas f 50 a. 401.5 404.5 Ver. Bezit v. 1894 f 50 a. 98.8 98.4 Canadian Pac. Railw. eert. 59% 59% Int Nickel Cy Can. cert 114% 112% Shell Can. (10 a.) cert. 29% 28% A.T.T. 15-10a33-l/3d cert. 52% 52% Anaconda cert. 43% 43% Bethlehem Steel cert. 32% 32% Chesapeake and Ohio cert. 64% Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. 48% 48 Douglas Aircraft cert 92 89 Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. 165% 163% General Electric cert 108 106% General Motors cert. 84% 81% Kennecott Copper cert 45 43% Phillips Petroleum cert 59% R.C.A. cert 63 64 Republic Steel cert. 43 A 42% Shell Oil cert 66 65 Standard Brands 10 a. cert. 34 34 U.S. Steel (10) cert. 41% 41 Wool worth cert. 29% 29 y2 Bank v. N.G. '58 1-2-3 4l 87% 87 Nat. Bk v. Midd.Kr. '66 7 101% 101% British Petrol. 1966 7i 103% 103% Ned. Gasunie 1966 o» 100% 100% Rott Rijn Pijptmij. 51 99% 99% Berghuizer Pap.fabr. 4» 95 95% Grasso's Kon. Mach.f. 53 91 Meteoor beton 53 77% Stokvis en Zonen 4i 87% 87% Thomassen/Dr.-Verbl. 4» 106% 106% Bredero vast goed a. 163 165 Calvé cum.pref.wd.nr. eert 145 Edy emaille a. 87 85 Krasnapolsky, a. 63 61.5 Lips en Gispen eert 115 VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN (verstrekt door de Amrobank) Kon. Olie 139.70—141.20; Unilever 102.70—103.00; Philips 109.40—109.70; AKU 60.70—60.80; Hoogovens 100.00. AMSTERDAM Hoewel de Interna tionale waarden woensdag bij de ope ning over de hele linie koersverliezen registreerden, moet toch worden opge merkt, dat de stemming niet tegenviel, wanneer hierbij in aanmerking wordt genomen, dat Wall Street dinsdag aan de flauwe kant was, ook voor de Ne derlandse hoofdfondsen. Philips daalde met een eerste verhan deling op 110.10, ca. 80 cent vergeleken met het voorgaande slotniveau. Unile ver was 70 cent lager op 104.90. Kon. Olie was zwak op 140.30 (141.70). AKU min 20 cent op 61.90. Het publiek was in al deze fondsen met enkele stuks aan de markt, doch op het verlaagde niveau werd aanvan kelijk enige steun geboden. Later zak te AKU in tot 61.40 en Unilever tot 104.60. Philips echter liep op tot 110.40. Bij gebrek aan affaire, bleven de hoe ken van Deli-Maatschappij en KZ Or- ganon gesloten. Er werd volstaan met een notering. Deli deed 86.20 (86.50), KZ Organon 153.80 (155). Hoogovens werd op 103 (onveranderd) geadviseerd doch KLM was belangrijk lager. Voorbeurs deed KLM 270, tegen dinsdag als officiële koers 280. Dit fonds sloot dinsdag in Wall Street 2% dollar lager, terwijl ook de overige luchtvaart fondsen in New York flauw sloten. De New-Yorkse beurs moest dinsdag wederom aanbod verwerken, waardoor het Dow Jones-gemiddelde voor indus trie-aandelen er bijna 7 punten daalde tot 879.74. Het schijnt in Amerika niet zo goed te gaan als werd verwacht. De winst van US Steel onderging 'n scher pe daling. Verder staat de markt er on der druk van stakingen. De handel in de hoofdfondsen was zeer kalm, mede doordat enkele buiten landse beurzen woensdag gesloten ble ven, wegens Allerheiligen. De scheep vaartsector opende licht verdeeld, waar bij HAL een herstel te zien gaf tot 81 Scheepvaart-Unie echter was ruim 1 punt lager op 128 'U. De cultures gaven, evenals de staatsfondsen, weinig verandering te zien. Als gevolg van Amerikaans aanbod daalde Unilever tot 102.80. AKU verliet de markt op 61.60, Philips op 110 en Kon. Olie op 139.80. Hiermee sloten de inter nationale waarden op vrijwel het laag ste punt van de dag. In de scheepvaart sector trok HAL verder aan tot 48, ter wijl Scheepvaartunie zich herstelde tot 130. KLM was zeer flauw, met een koers daling van f 14, Hoogovens min f 1,50. AMSTERDAM - De Amsterdam-Rot terdam Bank is door principalen ge machtigd een bod uit te brengen op de aandelen serie A van Machinefabriek Braat Amsterdam tegen een koers van 42 proeent. Gisteren werd in deze aan delen op de Amsterdamse beurs geen notering opgemaakt. Dinsdag noteerden zij 37'/» procent. Wie het bod heeft uitgebracht, kan nog niet worden bekendgemaakt. Het bericht zal op korte termijn verschij nen. Bij het bod geldt het voorbehoud dat er voldoende aandelen worden aan gemeld en ingeleverd, aldus de Amro Bank. In de julivergadering op 6 juli had het oestuur van Braat sf gezegd er een fusie op zo kort mogelijke termijn nodig was met een financieel krachti ger concern. Samensmelting met Con structiewerkplaatsen en Machinefa briek Braat Rotterdam de onderne mingen hebben belangen bij elkaar werd toen als onmogelijk geschetst, om dat de basis daarvoor ontbrak. De directeur van Braat Rotterdam, ir. H. Kapsenberg, heeft gisteren ont kend dat het bod door zijn onderneming is uitgebracht, l ij toonde zich zelfs ver rast en zei niet van het bod op de hoog te geweest te zijn. Braat Amsterdam boekte over 1966 een winst van bijna 3000. In 1965 werd een verlies geleden van 16.000. De on derneming keerde voor het laatst (7 pro cent) dividend uit in 1956. DEN HAAG De Nederlandse In vesteringsbank voor Ontwikkelingslan den zal Turkije f 3,6 miljoen lenen. De lening draagt een rente van 3 pet. en heeft een looptijd van 25 jaar. Het geld wordt gebruikt voor de aankoop van kapitaalgoederen in Nederland en voor financiering van ontwikkelingsprojec ten. AMSTERDAM Het tarief voor daggeld is met een half procent ver laagd tot 4 procent. De geldmarkt is ruimer geworden doordat het Rijk kas geldleningen heeft terugbetaald, waar mee f 100 miljoen was gemoeid. Bo vendien heeft het Rijk de rente en af lossing op gevestigde schuld voldaan, waardoor f 70 miljoen in de markt kwam. LEIDEN Het Ingenieurs-Bureau voor Bouwnijverheid IBB verwacht dat de resultaten over 1967 ten minste gelijk zullen zijn aan die van vorig jaar. De omzet zal iets hoger uitkomen dan in 1966! Daarnaast zal de omvang van de nog niet uitgevoerde opdrachten aan het eind van vorig jaar in dezelfde or de van grootte liggen als een jaar ge leden. In 1966 steeg de omzet van f 32,36 miljoen tot f 38,12 miljoen. De netto winst nam toe van f 336.703 tot f 420.205, waaruit 12 (10) procent divi dend werd betaald. AMSTERDAM, 1 nov. Contante prijzen: Londen 10.00%10.01%, New York 3.59'/»—3.59'/4, Montreal 3.3413— 3.35H, Parijs 73.38è-73.43è, Brussel 7.24»- 7.25%, Frankfort 89.82—89.87, Stock holm 69.47'/»69.52%, Zürich 83.01— 83.06, Milaan 57.79'/»—57.84%, Kopen hagen 51.78"/»—51.83%, Oslo 50.25'/»— 50.30»; Wenen 13.90»—13.91»; Lissabon 12.47"/4—12.48V4.

De Vallei | 1967 | | pagina 2