Wilson bekijkt zaak-Brown Formidabele maggi Goud-Vleesbouillon Ulledstrijd Ci EL Jong eman terroriseerde schoolklas en doodde onderwijzeres Peking rehabiliteert het partij-middenkader Thant wil uitbreiding van YN-macht in Kanaal-zone Lasten Grieks kabinet met nieuwe ministers Over de grenzen Zakenlieden pogen Indonesië te redden KONGO BLIJFT HUURLINGEN AANVALLEN Turkije vraagt vrijheid voor Denktasj Anti-rassenwaan stellingen in Kaapstad Demonstraties tegen Humphrey CiEL George is een aardige jongen Wedstrijdformulier op elk pak Ontslagen POLITIEMANNEN KOMEN OP DE KOFFIE PIJNLIJK PHILBY VIJF SCHOT ETS Ongelukken thans 4de doodsoorzaak Egypte dreigt weer met tegenstoten GEEN STAP Kneedbaar hout in 10 kleuren CEtakuMF Gupa DIENSTPLICHT 450 JAAR NA LUTHER Snuif en wrijf 1 «Til Labour wil tegen ,,grote leugen" optreden DONDERDAG 2 NOVEMBER 1967 LONDEN In Britse politieke kringen wordt weer druk gespeculeerd over de toekomst van Engeland* minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, die dinsdagavond op een diner in het Londense Savoy-hotel van topleiders uit de Amerikaanse en Britse zakenwereld, weer eens voor de nodige sensatie zorgde door zijn heftige uitval tegen zijn gastheer, de krantenmagnaat Lord Roy Thomson. Premier Wilson bestudeert op het ogenblik een verslag van zijn ambtenaren over het voorval en het verder optTeden van Brown tijdens het diner. Deze ambtenaren waren aanwezig in de zaal van het hotel toen minister Brown een persoonlijke aanval op Thomson deed voor hij met zijn rede over de Britse economie begon. ADVERTENTIE ATHENE In Griekenland xijn woensdag drie nieuwe ministers en twee staatssecretarissen benoemd ter opvulling van de maandag j.l. door het aftreden van een aantal kabinetsleden vrijgekomen plaatsen. Alle nieuwe mi nisters zijn evenals hun voorgangers burgers, die als „technici" deel van het kabinet zullen uitmaken. Minister van. Justitie wordt Constan- tin Kalampokias, die tot dusver de por tefeuille van Onderwijs en Godsdienst beheerde. Deze is overgenomen door Theofytaktos Papakonstantinnoe. die staatssecretaris van Voorlichting was. Ionnias Xidopoelos wordt minister van Arbeid en de nieuwe staatssecretaris sen zijn Spyros Lampiris (Sociale Za ken) en Kypraios (Industrie). De mi nisterposten van Industrie en Openba re Werken zijn nog open. De nieuwbenoemde ministers en staatssecretarissen zijn woensdagavond door koning Constantijn beëdigd. Doorgaans betrouwbare kringen In Athene menen dat di vier ministers die maandag jl. uit het kabinet verdwenen, ontslagen zijn. Minstens twee van hen zouden voor het eerst over de radio hun ontslag hebben vernomen. Naar verder vernomen is hebben zich de laatste dagen langdurige en soms verhitte debatten afgespeeld tussen de legerleiders, en stond premier Kollias voortdurend in contact met de koning. Volgens sommige waarnemers wilden enkele militaire bewindhebbers de opengevallen plaatsen door officieren laten bezetten om een vastere greep te krijgen op het bestuur van het land. De zwaar gecensureerde Griekse „eenheidspers" schreef dat het kabi net „ongetwijfeld versterkt zal worden door de inbreng van nieuw bloed. De genen die dachten dat de vier ontsla gen de regering zouden verzwakken vergissen zich". GENèVE Een van de machtigste groeperingen van internationale zaken lieden, die ooit bijeengekomen is. ver gadert deze week in het kader van een unieke internationale reddingspoging. Het land dat gered moet worden is In donesië. Het hoofddoel van de bijeen komst is het land te behoeden voor de volkomen economische instorting, die Indonesië bedreigt. De enorme verspil lingen onder het bewind van presi dent Soekarno en de inbeslagneming door de overheid van bijna alle buiten landse maatschappijen, hebben het land op de rand van het bankroet ge bracht. De nieuwe regering onder waarne mend president Suharto heeft de bij eenkomst in Genève, die plaatsvindt onder auspiciën van het Amerikaanse weekblad Time, met vréugde verwel komd. Een sterke uit 16 man bestaande de legatie, die wordt aangevoerd door mi nister van Buitenlandse Zaken Ma- lik en minister van Economische Za ken Sultan Hamengku Buwono, is in Genève aangekomen, om te pogen de buitenlandse maatschappijen over te halen, opnieuw op grote schaal geld in Indonesië te investeren. UTRECHT „Dit is geen schoon- heidsfout, maar plichtsverzuim", zei gisteren de commandant van de Rijks politie in Utrecht, de heer L. J. van der Meulen, over de 38-jarige wacht meester eerste klasse D. van G. uit Lei derdorp. Die was in december van het vorige jaar tijdens een nachtelijke pa trouille samen met een opperwacht meester een kopje koffie blijven drin ken bij een collega. „Onderbreking van de politietaak voor een niet dringende particuliere re den" heette dat volgens zijn comman dant die hem bestrafte met inhouding van één vakantiedag. De wachtmeester ging in beroep. Hij vond de straf veel te zwaar. De eerste rechter verklaarde het beroep onge grond. Gisterochtend verduidelijkte de raads man van de wachtmeester voor de Cen trale Raad van Beroep in Utrecht waar om beter met een mondelinge of schrif telijke berisping volstaan had kunnen worden. De wachtmeester was na een diensttijd van twaalf jaar nog nooit ge straft. Hij had een buitengewoon goede beoordeling. Daar had men best re kening mee kunnen houden vond de raadsman. „Zo'n straf komt de werving van de Rijkspolitie niet ten goede". De commandant meende dat de pa trouille 45 minuten was onderbroken, terwijl de wachtmeester en de opper wisten dat even tevoren in Leiden een auto was gestolen. Ook de opper had hij een vakantiedag afgenomen. De cen trale raad zal over drie weken bekend hoe hii erover denkt. Brown wendde zich tot Thomson en verweet hem dat hij er niets tegen deed dat de kranten van zijn concern het niveau van de Britse pers „om laag haalden". Deze uitdrukking en de rest van Browns fel betoog brachten de ruim 200 gasten in verwarring. Brown schijnt zich kwaad te hebben gemaakt over een grapje, dat Lord Thomson over hem maakte in zijn in leidend praatje. Dit grapje kwam hier op neer, dat Brown zijn arts gevraagd zou hebben, wat hij moest doen om 100 jaar te worden en dat de arts toen geantwoord zou hebben: „Rook niet meer en blijf van de drankfles en vrou wen af'. „Hij wordt geen honderd, maar hij zal dan denken dat hij het wordt", had de arts gezegd. De aanwezige Amerikaanse zakenlie den begrepen wel dat er een pijnlijke situatie was ontstaan, na de felle uit val van Brown, maar het hoe en waar om ontging hun. Zij keken dan ook niet begrijpend toe. Na het diner werd de toestand ech ter nog pijnlijker. Verslaggevers ver drongen zich rond Brown om te weten te komen of zijn aanval op Thomson rechtstreeks verband hield met de ont hullingen in de pers over de dubbel spion Philby. Brown ontkende dit en wilde verder ook niets zeggen. De verslaggevers bleven echter maar vragen op hem afvuren en Brown werd steeds meer geïrriteerd. Toen de discussie over de ethiek van de Britse pers steeds feller werd, gaf Brown op een gegeven ogenblik te ken nen, dat hij kwaad was geworden over de verhalen in de pers over het optre den van Lord Chalfont, die gezegd zou hebben dat Engeland zich misschien uit Europa terug zal trekken, als het geen lid van de EEG mag worden. Woensdag liet Brown echter weten dat hij dinsdagavond met zijn kritiek op Lord Thomson eigenlijk de behan deling in de Britse pers van de zaak- Philby op het oog had. Hij wilde geen woord van zijn kritiek terugnemen. Op de vraag of hij van plan was af te treden antwoordde de minister ontken nend. Intussen neemt de kritiek op Brown zelf toe. De conservatieve ex-minister Duncan Sandys meent, dat Brown zich onmogelijk heeft gemaakt als minister van Buitenlandse Zaken. „George is misschien een aardige jongen", aldus Duncan Sandys, „maar het is nu wel duidelijk gebleken dat hij volkomen ongeschikt is voor zijn functie van mi nister van Buitenlandse Zaken." KINSJASA (Kongo) Minister van Buitenlandse Zaken Justin Bomboko heeft bekendgemaakt, dat bij hevige gevechten, die drie'dagen duurden, acht huurlingen en 50 Katangezen zijn om gekomen. Hij sprak niet over Kongolese slacht offers. Diplomatieke kanalen, die meestal op de hoogte zijn van activiteiten in Boe- kavoe, hadden geen nieuws uit het ge bied. Bomboko zei in een interview met het officiële Kongolese persbureau, dat het huurlingenleger in paniek was en op instorten stond. Hij verdedigde het recht van Kongo, de huurlingen te blijven bestrijden on danks de onlangs aangenomen resolutie tijdens de conferentie van de Organisa tie voor Afrikaanse Eenheid waarin aangedrongen wordt op evacuatie van de huurlingen en Katangezen uit Kon go. Bomboko zei dat het een „persoonlijke en oorspronkelijke interpretatie" van de resolutie was om te zeggen, dat deze gericht zou zijn tegen de oprui ming van buitenlandse bandieten uit Kongo. Hij zei ook nog niet in het bezit te zijn van de formele tekst van de recen te verklaring van het Internationale Ro de Kruis, waarin wordt aangedrongen, dat Kongo de strijd staakt, alvorens onderhandelingen kunnen worden voortgezet. „Zoals ik al zei", vervolgde Bombo ko, „kan men niet spreken over een wapenstilstand of over een bestand, voordat door de belanghebbende partij en een datum wordt vastgesteld". Hij zei, dat tot nu toe alleen is over eengekomen, dat er een wapenstilstand van 48 uur zal voorafgaan aan de eva cuatie. Bomboko deelde verder mee, dat Kongolese troepen de huurlingen op verschillende plaatsen in de buurt van Boekavoe hadden teruggeslagen. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! LONDEN Een gewapende man heeft gisteren anderhalf uur lang een schoolklas met MULO-meisjes in de Schotse stad Dundee met een jachtge weer geterroriseerd en de onderwijze res doodgeschoten. Een legertje politie mannen, gewapend met metalen schil den en honden, slaagde er tenslotte in, de man in handen te krijgen. De meis jes bleven ongedeerd. De 14 meisjes van de tweede klas van een rooms-katholieke MULO-school in Dundee waren juist na het middageten aan het lesuur handwerken begonnen, toen een jongeman met een geweer in zijn hand de klas binnenkwam. Aanvankelijk dachten ze met een grap- pemaker te doen te hebben. Het gieche len verstomde echter toen hij de meis jes met barse stem toesnauwde tegen de muur te gaan staan. Doodsbenauwd gehoorzaamden de kinderen. Hij ge lastte daarop enkele meisjes de gordij nen te sluiten en de deur op slot te doen. Ruim een uur lang hield hij de meis jes, die geen kik durfden uitbrengen, met zijn geweer in bedwang. Tenslotte kreeg een onderwijzeres van een ande re klas argwaan toen het zo stil bleef. Zij rammelde aan de deur, waarop de gewapende maniak onmiddellijk een schot loste. De kogel versplinterde de ruit en verwondde de dodelijk ver schrikte onderwijzeres aan het gezicht. De gealarmeerde politie rukte met een grote macht uit en sloot de school hermetisch af. Ook de brandweer was met een ladderwagen en een waterka non ter plaatse. Alle kinderen van de andere klassen werden naar huis ge stuurd. Intussen had de gewapende overval ler nog vijf schoten afgevuurd, die en kele glazen deuren versplinterden en naar later bleek de onderwijzeres van de klas, de 26-jarige Nanette Hansen, dodelijk verwondde. Na anderhalf uur stond de overvaller toe dat de meisjes de klas verlieten. He lemaal overstuur stormden ze naar bui ten. De meesten waren zo van streek dat ze naar een ziekenhuis moesten worden gebracht. Daar kwamen ze weer op verhaal, zodat niemand er hoefde te blijven. De politie had inmiddels achterhaald wie de overvaller was. Een vriendin en de grootmoeder van de man ver klaarden zich bereid naar binnen te gaan om hem over te halen zich aan de politie over te geven. Kort hierop wer den weer schoten gehoord. Daarop ging de politie tot de aanval over. Honden drongen de man in een hoek, waarna hij kon worden overmeesterd. De vrien din en de grootmoeder van de dader bleven ongedeerd. De politie wilde later niet meer zeg gen dan dat de dader negentienjaar oud was. PEKING De grote meerderheid van de tijdens de „proletarische culturele re volutie" gekritiseerde en ook voor het grootste deel uit hun functie gezette Chi nese party- en staatsfunctionarissen, zyn door de „revolutionaire massa" ook po litiek gerehabiliteerd en weer in hun leidende functies hersteld of zullen alsnog binnenkort deze functies opnieuw bekleden. Deze conclusie kan getrokken worden uit de jongste Chinese persberichten. ANKARA De Turkse regering heeft gisteren de regering van Cyprus verzocht de Turks-Cyprische leider Rauf Denktasj in vrijheid te stellen. Denktasj, die sinds begin 1964 in bal~ lingschap in Turkije leefde, werd dins dag gearresteerd toen hij illegaal Cy prus probeerde binnen te komen. Vol gens de Cyprische regering voerde hij een geheime, opdracht van Turkije uit. In een officiële verklaring deelde de Cyprische regering gisteren mee dat Denktasj met nog twee mannen was aangehouden. Zij zouden wapens en be langrijke documenten bij zich hebben gehad. Aan de politie zou Denktasj heb ben verteld dat een Turks schip hen binnen de Cyprische territoriale wate ren had gebracht. Van daar af waren v met een kleine boot naar Cyprus ge varen. Het Turkse ministerie van Buiten landse Zaken ontkende gisteren dat Denktasj een geheime opdracht voor Turkije uitvoerde. Denktasj had de Turkse regering niet ingelicht over zijn voorgenomen reis naar Cyprus. De Turkse premier Soeleiman Demi- rel waarschuwde er gisteren voor dat ..nieuwe spanningen" in Cyprus zouden kunnen ontstaan als Denktash slecht zou worden behandeld. GENEVE Volgens een rapport van de wereldgezondheidsorganisatie over 't tijdvak '61-'64 en zyn de ongelukken in de grote meerderheid van de ont wikkelde landen een zodanigefactor geworden, dat zij thans de hoofdoor zaak zijn van de dood in de leeftijds groep van 1 tot 35 jaar. In talrijke ontwikkelde landen nemen de 'ongelukken de vierde plaats in de volgorde van doodsoorzaken in elke leeftijdsgroep. Van de ongelukken maken die 'welke aan het verkeer te wijten zijn een hoe langer hoe groter deel uit. Meer dan 40 procent van de ongelukken in de ontwikkelde landen zijn verkeersonge lukken. Bovendien worden personen, zieken huizen en de nationale economie zwaar belast door permanente of tijdelijke in validiteit als gevolg van verkeersonge lukken. Als typisch voorbeeld wordt Engeland aangehaald, waar tegenover een dode bij een ongeluk gemiddeld 10 a 15 ernstig gewonden en 30 a 40 licht gewonden staan. In deze berichten en commentaren van de<laatste dagen wordt van „de politieke emancipatie van de kaders" gewaagd. Onverbloemd wordt de stel ling van enige door de culturele revo lutie aan de macht gekomen revolutio naire massa-organisaties veroordeeld, volgens welke de politieke trouw van alle functionarissen in twijfel getrokke kan worden en deze derhalve alle „weg gevaagd" moeten worden. In de commentaren van de laatste dagen nu wordt deze houding als ver grijp tegen de aanwijzingen van Mao Tse-tóeng ten aanzien van het kaderbe- leid gekenschetst en wordt gezegd, dat vele functionarissen bij het begin van de „culturele revolutie" het slachtoffer waren geworden van „de burgerlijk-re actionaire lijn" van de Chinese „Kroest- sjef" (het staatshoofd Lioe Sjao-tsji) en uit dien hoofde uit hun ambten waren verwijderd en van de massa werden geïsoleerd. Na hun politieke omscholing e4 na het bekennen van hun vroegere politieke fouten zou, aldus de perscom mentaren, thans aan hun rehabilitatie niets meer in de weg moeten worden gelegd. Naar het oordcel van waarnemers in Peking bewijzen deze commentaren, dat het vroegere ambtenarenkorps ook in de toekomst weer een belangrijke rol in het politieke en economische leven van de volksrepubliek China zal spelen. De leuze: „Helpt de politiek betrouw bare kaders weer in het zadel", dient, aldus de berichten overal zo snel moge lijk in de daad omgezet te worden. Dit betekent naar het oordeel van waarne mers, dat de Pekingse partijleiding wil, dat de grote meerderheid van de tij dens de „culturele revolutie" van hun functie ontheven functionarissen uit de onderste en middelste lagen politiek, gerehabiliteerd dient te worden. Deze kaders zijn nl. dringend nodig voor het weer op gang brengen van de industrie en het economische leven. Maar van de politieke rehabilitatie moeten evenwel degenen van de hoog ste gezagsdragers en hun aanhangers worden uitgesloten die in de Chinese hoofdstad als vertegenwoordigers van de revisionistische rechten of uiterst linkse partijvleugels doorgaan. Politieke waarnemers in Peking wachten nu ge spannen af wanneer deze politiek ge boycotte voormalige hoge functionaris sen openlijk ter verantwoording geroe pen zullen worden. VALKENSWAARD In Valkens- waard is een meningsverschil tussen de landbouwer W. C. Theuns en B. en W. er de oorzaak van dat de Maas- trichterweg voorlopig geen rijwielpad zal krijgen. Op deze weg zijn een maand geleden drie fietsende zusjes doodgereden. De landbouwer gaat niet akkoord met het bedrag, dat door het college voor zijn land is geboden. NEW YORK Secretaris-generaal Thant van de VN heeft de veiligheids raad voorgesteld, het toezicht van de VN op de naleving van het bestand in het gebied van het Suez-kanaal uit te breiden en te verscherpen. Zo wil hij versterking van de ploe gen waarnemers van de V.N. in de ka naalsector en vier boten, die in het Suez-kanaal, de Bittermeren en aan grenzende wateren moeten patrouille ren. Twee boten zouden hun basis in Ismailia moeten hebben en de twee an dere in Suez. Ook zou het toezicht van uit de fticht geïntensiveerd moeten wor den. Thant deed voorts een beroep op Egypte en Israël om in de Kanaal-Zone de uiterste zelfbeheersing te betrach ten. Egypte is niet van plan toe te staan dat zijn grondigheid voorgoed in Isra ëlische handen blijft. Als de VN er niet in slaagt een oplossing te bereiken in de crisis in het Midden-Ooten, zal de houding van Egypte jegens Israël er een zijn van verzet en van het plaat sen van „tegenstoten". Dit heeft een woordvoerder van het Egyptische mi nisterie van Buitenlandse Zaken giste ren bekendgemaakt. Hij voegde er aan toe dat bij het vastlopen van het overleg over het Midden-Oosten in New York de Egyp tische minister van buitenlandse zaken, Mahmoed Riad, onmiddellijk naar Cairo zal worden teruggeroepen. Zowel in de Algemene Vergadering als in de Veiligheidsraad zijn bij de be sprekingen over de crisis in het Midden- Oosten nauwelijks vorderingen ge- ADVERTENTIE maakt. Achter de schermen wordt nu druk overleg gepleegd om een doeltref fende oplossing voor het conflict te vinden, maar het enige waar allen het tot dusver over eens zijn is de nood zaak tot het zenden van een speciale afgevaardigde van secretaris-generaal Oe Thant naar het Midden-Oosten. Over de bevoegdheden die een dergelijke af gezant zou moeten hebben zijn de me ningen echter hopeloos verdeeld. Twee Arabische landen hebben giste ren bekend gemaakt dat zij binnenkort de dienstplicht zullen invoeren. Het zijn Algerije en Jordanië. Het Algerijn se staatshoofd Hoeari Boumedienne, kondigde dit aan bij een grote militai re parade ter gelegenheid van de der tiende verjaardag van de Algerijnse op stand tegen de Franse overheersing. In Amman werd het invoeren van de dienstplicht bekend gemaakt door kroonprins Hassan, die gisteren bij af wezigheid van zijn broer koning Hoes sein, het Jordaanse parlement opende. De Israëlische premier Levi Esjkol heeft gisteren in Jeruzalem tegenover vertegenwoordigers van een Joodse or ganisatie uit Engeland, herhaald dat Israël met alle Arabische landen, geza menlijk of afzonderlijk, vredesonder handelingen wil voeren. Hij zei dat hij bereid was koning Hoessein van Jorda nië naar Jeruzalem uit te nodigen of zelf naar Amman te gaan voor vredes besprekingen tussen de twee landen. KAAPSTAD Een Anglicaanse ka pelaan heeft in Kaapstad in Zuid-Afri- ka 95 stellingen tegen de apartheid en de aanvaarding van de Zuidafrikaanse rassenpolitiek door christenen, aan de deur van de Anglicaanse St. George kathedraal genageld. De kapelaan. Gray Featherstone, las vervolgens met een katholieke collega, Michael Whisson, bij het licht van een draagbare gaslamp de stellingen voor aan een gehoor dat uit verscheidene rassen bestond. Op het ogenblik van de gebeurtenis, dinsdagavond, was het precies 450 jaar geleden dat Maarten Luther hetzelfde deed in Wittenberg. De deken van Kaapstad, de eerwaar de Edward King, had als commentaar: „Ik maak me niet de minste zorgen. Ik ben helemaal vóór zulke dingen." ADVERTENTIE Uw verkoudheid van neus. Keel of borst weg met KOEALA LOEMPOER, (Maleisië) De Amerikaanse vice-president Hum phrey is in de Maleisische hoofdi- stad aangekomen na een drukke dag die in Saigon begon en na een vlucht over de gedemilitariseerde zone In Koeala Loempoer eindigde. Terwijl Humphrey uit het vliegtuig stapte, ver keerde de politie in geheel Maleisië in staat van verhoogde paraatheid, om demonstraties tegen zijn driedaags be zoek de kop in te drukken. In Penang, een broeinest van linkse activiteiten, 290 km benoorden de hoofdstad, werd enkele uren voor zijn aankomst een pop van de vice-presi dent opgehangen. Voornamelijk Chine se jongeren, wier aantal op enkele honderden .werd geschat, trokken door de stad met spandoeken tegen het „Brits-Amerikaanse imperialisme". In Koeala Loempoer werden honder den gehelmde politiemannen met ge weren, traangasgranaten en houten knuppels in gereedheid gehouden. Tij dens het bezoek van president John son op 30 oktober van het vorige jaar braken hevige demonstraties uit in de ze stad. Er worden geen arrestatie of gewon den gemeld, ofschoon de politie ver scheidene malen traangasgranaten af gevuurd heeft om een groep van 70 mensen te verspreiden die langs de weg welke Humphrey aflegde beto gingen hielden. ADVERTENTIE OLIFANT LIGT LEKKER IN DE MOND! Al bij *t bestellen. Zeg het maar eens: „'n Jonge Olifant!" of: ,,'n Oude Olifant!" En dan natuurlijk ook bij het drinken! Proost! LONDEN De Engelse labourrege ring is bezig met de voorbereiding van een nieuwe wet op echtscheidingen. Als de nieuwe wet wordt aangenomen door het parlement, kan een scheiding wor den uitgesproken zonder dat man of vrouw de „schuld" op zich hoeft te ne men, zoals dat onder de huidige wet het geval is, de z.g. „Grote leugen kwestie". Het wetsvoorstel is gebaseerd op ad viezen van een commissie over echt scheiding, onder leiding van de aarts bisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsay. De voornaamste voorstellen van de commissie komen hierop neer dat het mislukken van een huwelijk als grond voor echtscheiding moet worden er kend en dat deze scheiding verkregen kan worden door een van beide partij en en na vijf jaar van tafel en bed ge scheiden te zijn geweest, of in het ge val van overeenstemming van beide partijen, al na twee jaar. Het wetsvoorstel werd niet genoemd in de toespraak van koningin Elizabeth bij de opening van het parlement. Re den daarvoor is dat het geen regerings wetsontwerp betreft en dat de wet kan worden aangenomen of verworpen bij een vrije, hoofdelijke stemming van al le partijen in het Engelse Lagerhuis. De regering volgde een dergelijke procedure bij de onlangs tot stand ge komen nieuwe wetgeving op homosek sualiteit en abortus. J^e officiële zorg voor de broze nieu we democratie van Zuid-Viëtnam is dinsdag in handen gekomen van een voorzichtige, zacht sprekende generaal, die twee jaar geleden buiten het leger vrijwel onbekend was. De 44-jarige Ngoejen Van Thieu heeft gezworen het volk te dienen, de grondwet te bescher men en zijn best te doen als president. Zijn ambtstermijn is vier jaar. De.laat ste man die zulk een eed heeft afge legd in Viëtnam, was de dictatoriale president Ngo Dinh Diem, die vier jaar geleden werd vermoord. De geest van Diem zal zich in de ogen van talloze Viëtnamezen die Thieu gadeslaan weerspiegelen, en in die weerspiegeling betekenen verkiezingen en grondwetten niet altijd een aan vaardbare regering. Weinig presidenten zijn ooit gecon fronteerd geweest met de skeptische be«- volking welker vertrouwen Thieu, thans op democratische wijze moet trach ten te winnen, wil het land niet op nieuw in een politieke chaos glijden, ^fijn verkiezing in september met slechts een derde van de stemmen tegen een veld van tien burgerkandida ten heeft hem een wankele basis gege ven. De luide beschuldigingen van frau de door sommige verslagen kandidaten klinken nog na. Om te slagen moet hij een belangrij ke aanhang vinden die er van over tuigd raakt, dat hij werkelijk burger is geworden, dat hij grondwettelijk zal optreden en de strijd zal aanbinden te gen de sociale euvelen, de dieverij in officiële kringen en de verstikkende bu reaucratie. Met dit doel voor ogen heeft Thieu reeds beloofd een burgerpremier te zul len benoemen en het aantal officierer in zijn kabinet te beperken tot drie le den voor de drie militaire portefeuil les. Verder staat op zijn naam een aan bod om president Ho Tsji-Minh var Noord-Viëtnam te ontmoeten en een bombardementspauze voor het noorden, ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! NGOEJEN VAN THIEU moeilijk genoeg indien de communisten op eendere wij ze van hun goede wil getuigen. Maar dit zijn duidelijk de grote pro blemen. In de Viëtnamese politieke jungle schuilen nog een aantal kleinere. jQaar is de 37-jarige vice-president Ngoejen Cao Ky, de luchtmacht commandant, die het land twee jaar als premier heeft bestuurd en bij de strijd om militaire steun in de presi dentsverkiezing door Thieu werd ver slagen. Hoewel Ky de tweede plaats met een vertoon van patriottische motieven om de militaire eenheid te bewaren aan vaardde, heeft hij sindsdien nauwelijks tot Thieu gesproken. Tijdens de verkie zingscampagnes waren hun weinige ge zamenlijke verschijningen in het open baar pijnlijk gekunsteld. Onlangs zei Ky tot een bezoeker: „Ik weet dat Thieu me niet kan uitstaan, maar maakt u zich geen zorgen, wij zullen het wel samen kunnen vinden." Van zijn kant zei Thieu: „Wij hebben de laatste twee jaar samengewerkt en we blijven in de toekomst samenwer ken." T"he eerste proef op de som zal de steun zijn aan de burgerpremier, een man die rechtstreeks verantwoor delijk zal zijn aan de president, maar die van dag tot dag zijn macht kan la ten gelden. De kandidaat is thans ad- vokaat Ngoeje Van Loc, die uit betrek kelijke onbekendheid dpor Ky naar vo ren werd gehaald als voorzitter van de raad- voor leger en volk. een advise rend orgaan. Hoewel Loc door Ky werd aangewezen, heeft hij tijdens de vele maanden dat Thieu een figuur op de achtergrond was. betrekkingen met hem onderhouden. rPhieu bevindt zich in de ongewone si tuatie met drie instanties te moe ten rekening houden het Huis van Af gevaardigden, de Senaat en de onoffi ciële maar machtige generaal, die in een of andere vorm zullen blijven bij eenkomen. Volgens de grondwet is Thieu opper bevelhebber. Hij benoemt de militaire provinciale hoofden, die in de provin cies de regeringsmacht uitoefenen. Hierdoor en door zijn eigen militaire reputatie, zou Thieu in staat moeten zijn de militairen onder de duim te hou den, tenzij er een breuk ontstaat met Ky. Het Huis en de Senaat zouden lasti ger kunnen zijn. Krachtens de grond wet heeft Thieu grote bevoegdheden, maar op papier zijn er ook doeltreffen de controles tegen de dreiging van een nieuwe dictatuur. De Senaat is bijna voor de helft ka tholiek de godsdienst van Thieu, en het Huis telt ongeveer 20 procent katho lieken, en zij zullen sympathiek staan tegenover een katholieke president. Het lichtbaken van de oppositie zal zeker de oudere professor Ho Hoe Toeang zijn, een Trotskist, die in de dertiger jaren door Ho Tsji Minh uit de communisti sche partij werd gestoten. De niet op zijn mondje gevallen Toeang heeft zich onlangs verbonden met de bitterste en misschien gevaarlijkste vijand van de regering, de politieke boeddhistische monnik Thich Tri Quang. Hoewel zijn invloed in de noordelijke provincies sterk is, gebleven, heeft Tri de laatste tijd slechts ongeveer 1000 monniken en nonnen in Saigon de straat op kunnen krijgen. De regering heeft hem met fluwelen handschoenen behandeld om geen martelaar van hem te maken. Toch houdt de boeddhistische wrok over de verhouding van katholie ken in de regering het gevaar in voor ernstigere moeilijkheden.

De Vallei | 1967 | | pagina 7