Nel Barendregt Nederlands jongste vrouwelijke nieuw parlementariër Meubelindustrie begint maandag nieuw offensief Harde noten gekraakt op medisch congres Voor doorrijden na dodelijk ongeval 8 maanden geëist nylons met "ingebouwde" frisheid Vakbeurs in Jaarbeurshallen Schotse soldaat pleegde moord in school Gilt prinselijk paar aan Hernhutters MATRASSEN NATIONALISATIE „DOORLICHTEN" GEEN DEMONSTRATIE ONZIN GEEN MARXISTE INTERNATIONALE DE GROOTSTE MEER IMPORT DOORSTROMING Gemeenten krijgen nauwelijks iets gedaan „Fransen vertragen bestrijding van vervuiling Rijn" het complete verhaal met foto's in KLEUR verschijnt met ingang van morgen in 30 achtereenvolgende afleveringen -gemakkelijk te bewaren !- in het weekblad, dat véél gezelliger is. Ook verkrijgbaar in de kiosken U houdt frisse, droge voeten In 3 Sterren nylons met Hygitex. Want Hygitex desodoriseert, voorkomt transpiratie en is aangenaam voor de huid. Elke dag weer frisse voeten met 8 Sterren nylons. Alléén 3 Sterren nylons zijn behandeld met Hygitex. 2.95 en 2.25 MET Hygitex HYGIËNISCH, ALTIJD FRIS ROTTERDAM Men kan niet zeggen dat de P.v.d.A. niet niej. Nel Baren dregt een extreme provo de Tweede Kamer heeft binnengeloodst. Zeker, Nel Barendregt is met haar 31 jaren de jongste vrouw die ooit in Nederland volks vertegenwoordiger werd zelfs Haya was enkele maanden ouder toen zij Ka merlid werd maar het geringe aantal jaren verhindert Nel Barendregt niet om zich wat bedachtzaam in het grote politieke leven op te stellen. Bedachtzaam is misschien niet het juiste woord: zij praat gemakkelijk, lacht ontspannen als het zo uitkomt en zij kent zichzelf geen optimaal geestelijk gewicht toe, nu zij Kamerlid gaat worden. Maar toch: iedere vraag benadert ze wat voorzichtig, ze vermijdt al te definitieve uitspraken en zij laat vele over wegingen door een „maar-aan-de-andere-kant" volgen. AMSTERDAM Nederlands „Ge- zondheidsparlement" heeft gisteren de hele dag om de hete brij van het toe komstbeeld Nat. Gezondheidsdienst heen gedraaid. Geen van de honderden vooraanstaan de gasten van het Nederlands Congres voor Openbare Gezondheidsregeling dorst er concreet over te praten. Des te sterker waren de pleidooien voor meer eenheid in de gezondheidszorg, meer sa menwerking en coördinatie, minder ver spilling van geld. Er moeten miljoenen door zijn te besparen. Prof. dr. P. Muntendam trok als voor zitter aan het einde van de middag de ze conclusie: „De organisatie van onze gezondheidszorg binnen de grenzen van de beschikbare middelen is niet zodanig ontwikkeld, dat zij is aangepast aan de maatschappelijke ontwikkeling. De si tuatie is voor onze zieken niet zo, dat de Nederlander zelf verantwoordelijk heid kan dragen voor zichzelf en de zij nen." Dr. Dolman, econoom bij Economi-f sche Zaken, zei: „Als er één sector is die voor nationalisatie in aanmerking zou komen, dan is 't de farmaceutische industrie." „Onze gezondheidszorg kost nu vijf procent van ons nationale inkomen. Zo lang het nog geen twintig procent is, mogen wij iemand niet dood laten gaan als hij met een kunstnier is te redden." In zijn inleiding had dr. Dolman al ge zegd: „Het ontbreekt ons meer aan ge kwalificeerde arbeid dan aan kapitaal. Zelfs de persoonlijke vrijheidszin kan de gezondheid nadelig beïnvloeden. De campagnes tegen het roken zijn er een goed voorbeeld van. Honderdduizend rokers denken bewust of onbewust: „Dan maar een paar jaar eerder dood." Hij vond dat een dergelijke rebellie valt te eerbiedigen. Collectieve laksheid is moeilijker te verontschuldigen. „Op het departement ligt al twee jaar een duidelijk voorstel tot verbetering van het ambulancevervoer. Die verbetering zou veel mensen het leven kunnen red den. Toch hebben regering en parle ment al die tijd gewacht, totdat 'n an dere commissie met 'n rapport zou ko men over 't alarmeren bij ongevallen. Men heeft eenvoudig niet voldoende ernst met de zaak gemaakt." Op de vraag: Wie moeten wij helpen? was het antwoord: „Iedereen, met alle beschikbare middelen, zonder munten dam. Volgens een systeem, dat niet al leen veilig en vlug, maar ook voordelig werkt." Ook dit zei dr. Dolman: De program mering en verwezenlijking van een evenwichtige spreiding van de aantallen ziekenhuisbedden is in voorbereiding. Tenslotte: „In verschillende opzichten zullen wij de komende jaren moeten groeien van amateurisme naar vakman schap, van chaos naar eenheid, van krenterigheid naar wetenschappelijke zuinigheid." Ook mr. dr. H. J. J. Leenen, secre taris-generaal van het Wit-Gele Kruis, kraakte in zijn inleiding enkele harde noten: „Werkt het overheidsapparaat in de gezondheidszorg wel doelmatig en is er sprake van een duidelijke gezond heidspolitiek? De ervaring leert dat daaraan wel een en ander ontbreekt. Een doorlichting van 't overheidsappa raat lijkt mij noodzakelijk." „In Nederland blijven we doorgaan met het in sterke mate spreiden van wetenschappelijk onderzoek. We hebben al velerlei instituten en creëren er steeds meer nieuwe instituutjes bij. Eén groot instituut zou 't werk veel vrucht baarder maken." Dokter P. A. de Groot, geneesheer-di recteur van het Diaconessenhuis Brono- vo in Den Haag, vond een nationale ziekenhuisbouwwet noodzakelijk. Hoe wel een algemeen ziekenhuisbed nu al ongeveer een ton kost, is er hier en daar al oververzadiging, „met als veeg teken, dat die overtollige bedden toch wel belegd worden. Zeker in enkele in dustriecentra in het westen zijn er te veel ziekenhuisbedden. Anderzijds wordt de artsenopleiding bedreigd door onderbezetting van de bedden in de uni versiteitsziekenhuizen." Zodra bekend werd dat Nel Baren dregt in de Tweede Kamer de zetel zou gaan bezetten van drs. D. Roe mers, die onlangs werd benoemd tot burgemeester van Vlissingen, begon nen er enkele opwindende geruchten rond te zoeven. Nel Barendregt moest een totaal non-conformistisch meisje zijn. Zij had zeer opvallende ideeën over de politiek en samenleving. Ze woonde aan de Feijenoordkade in Rotterdam, een straat waar men nu niet direct verwacht dat er uit iedere huisdeur een parlementariër stapt. En ze wilde zelfs geen telefoon heb ben: „Als ze me nodig hebben, komen ze maar naar de Fijenoordkade", zou Nel Barendregt hebben gezegd. Als ik met haar thee drink in het Rotterdamse Rijnhotel, blijkt alleen 't gerucht van de Fijenoordkade een hechte basis te hebben. „Ik studeer in Rotterdam economie en ik heb me suf gezocht naar woon ruimte. Toen ik dat bovenhuisje aan de Feijenoordkade kon krijgen, was ik enorm blij. Het heeft niets met een de monstratie te maken, zo van „ik ben socialiste en dat zal blijken", maar nu ik er eenmaal 8 maanden woon, wil ik er voorlopig wel blijven. Het uitzicht op de haven is geweldig, de buurt vind ik gezellig en bovendien heb ik een he kel aan verhuizen". Ook dat van die telefoon blijkt on zin te zijn: „Als studente had ik geen telefoon nodig. Als Kamerlid wel. Ik heb nu een telefoon aangevraagd". Dan maar die bijzondere politieke denkbeelden! Voelt u zich verwant met de groep Nieuw Links van Han Lammers? „Ik voel me met geen enkele stro ming binnen de PvdA vast verbonden. Bepaalde ideeën van Nieuw Links vind ik belangrijk, al denk ik dikwijls dat vele van de voorstellen van Nieuw Links elders al naar voren zijn ge bracht". Zelfs de vraag of zij zichzelf radi- vaal vindt, beantwoordt Nel Baren dregt niet met een vastberaden „Ja". Ze huldigt de gulden regel dat politiek de kunst van het bereikbare is, al vindt ze wel dat een compromis nooit te ver mag gaan. Wat vindt u van D'66? „Ik heb uiteraard de ideeën van D'66 bestudeerd, maar ik heb booit overwo gen lid van D'66 te worden. Na de Kamerverkiezingen is het wel duidelijk geworden dat D'66 katalysator voor de bestaande partijen kan worden en dat vind ik erg belangrijk". Het gesprek heeft een bijna klassiek verloop, want nu gaan we over het| verschil tussen praktijk en principes praten. Nel Barendregt bekent dat zij zich geen marxiste voelt en dat ze be paalde zaken liever op hun eigen waar de dan doctrinair wil beoordelen. Waarom hebt u voor het socia lisme gekozen? „Omdat ik me bewust ben dat ik in een gemeenschap leef en dat ik in hoge mate van die gemeenschap afhanke lijk ben. Ik zie geen tegenspraak tus sen individu en gemeenschap, al acht ik in onze samenleving de kans op in dividuele vrijheid niet bijzonder groot, maar wel belangrijk". Wat is persoonlijke vrijheid? „Persoonlijke vrijheid is de zaken zo onbevooroordeeld mogelijk benade ren teneinde een zo zuiver mogelijke keuze te kunnen doen". Nel Barendregt heeft een wat onge bonden leven gehad. Kunstacademie, buitenland, een kort baantje en thans een bijna voltooide economie-studie. Haar politieke belangstelling is zeer geleidelijk gegroeid, „maar toen ik lid van een partij wilde worden heb ik zonder aarzelen voor de PvdA geko zen". Was zij zo overtuigd door het pro gramma van de PvdA? „Ik werd meer aangetrokken door de mogelijkheden binnen de partij, de wijze waarop daar bepaalde problemen worden benaderd en de manier van werken. Of ik eigen meningen binnen de Kamer zal brengen? Als ik voldoende ingewerkt ben om eigen inzichten te ontwikkelen, zal ik deze zeker verdedi gen als ze afwijken van die van mijn partijgenoten, al hoop en verwacht ik niet dat men het dan onmiddellijk met mij eens zal zijn." Vindt ze het niet ontmoedigend vertegenwoordigster te zijn van een partij die al sinds jaren aan het verlie zen is? „Ik kan niet in koffiedik kijken, maar naar mijn inzicht zal de PvdA een belangrijke partij in Nederland blijven. Ja! zelfs als we een radicaal- progressieve opstelling krijgen een idee dat mij wel aantrekt, al zie ik de vorm nog niet. Een twee-partijen-stel- sel acht ik geen doel om naar te stre ven Nel Barendregt geniet zicht baar van deze aanhaling uit de Inter nationale want dat kan de politiek in ons land alleen maar onduidelijker maken". Over economie en buitenlandse poli tiek laat Nel Barendregt zich niet tot opzienbarende uitspraken verleiden, maar over ontwikkelingshulp heeft zij 'n zeer duidelijke mening: „Ontwikke lingshulp mag geen sluitpost blijven op onze begroting. Zij heeft voor mij een zeer hoge voorrang, maar ga nu niet vragen of ik ontwikkelingshulp een ho gere voorrang geef dan defensie. Dat zijn onvergelijkbare grootheden." Hoewel men Nel Barendregt voor de UTRECHT Nederland besteedde vorig jaar byna twee miljard gulden aan de inrichting van de woningen, sinds 1950 een verdrievoudiging. Per hoofd van de bevolking betekent dat, dat elk jaar 160 gulden aan meubelen en woningtextiel wordt uitgegeven. Maandag begint een nieuw offensief van de meubelindustrie, wanneer in de jaarbeurshallen de vakbeurs voor meubelen en woningtextiel wordt geopend. ADVERTENTIE GEEF VOOR ETEN CEMENT! CEMENT BLUFT ETEN GEVEN 1 GIRO 79 11 00 'R |J S T' TILBURG De Nederlandse meubelindustrie maakt moeilijke tijden door. De stag nerende groei in de economie heeft aangetoond, dat er iets mis was. Een commissie van deskundigen gaat nu de oorzaken na en zal straks de grootste feiten aantonen. De heer H. Kempkes, voorzitter van de vakbeurs met 40.000 vierkante meter de grootste vakbeurs in Neder land zei gisteren dat men sterk aan samenwerking denkt bij verkoop, in koop produktie en administratie. De meubelfabrikanten hebben be merkt dat er iets moet gebeuren wil men niet ten onder gaan in de strijd tegen het buitenland. Maakte de meu belbeurs in het verleden nog een vrij eentonige indruk, omdat vrijwel ieder een een zelfde type op de markt bracht, ditmaal is er een grote verscheidenheid. De Nederlandse meubelindustrie is sterk versnipperd. Er zijn 465 bedrij ven, die tezamen vorig jaar een om zet van 538 miljoen gulden behaalden Een meubelfabriek met een omzet van vijf miljoen gulden wordt in deze be drijfstak ai als groot aangemerkt. Duitsland en België zijn de grootste concurrenten op de Nederlandse markt. De twee landen voerden vorig jaar voor 73 respectievelijk 54 miljoen gul den naar Nederland uit. Trouwens, er wordt ruim 112 miljoen gulden meer geïmporteerd dan Nederland uitvoert. De prijzen van de meubelen en het woningtextiel hjbben overigens geen gelijke tred gehouden met het algeme ne prijspeil. Sinds 1963 stegen de prij zen met zestien procent, in de woning inrichting met slechts twaalf. De vakbeurs in Utrecht is in eerste instantie bestemd voor de handel, liefst nog voor de buitenlandse kapers. Men bereidt zich voor op een sterk verkiezing had gezegd dat ze mogelijk in de Kamer zou komen, heeft ze er tot het vertrek van drs. Roemers niet echt op gerekend. Zou u ooit de Kamer vrijwillig verlaten? „Ik ben voorstander van doorstro ming. Zoals ik het nu zie vind ik dat je op een bepaald moment vrijwillig moet kunnen heengaan." Als u trouwt, blijft u dan Kamer lid? „Ik geloof dat het Kamerlidmaat schap goed met een huwelijk is te com bineren. Zou het technisch onmogelijk zijn dan zou ik het huwelijk belangrij ker vinden dan het Kamerlidmaat schap." Nederlands grootste (haven)steden zijn de laatste dagen wel in het nieuw* geweest: Eerst was het in Rotterdam dat groot alarm moest worden ge slagen wegens het gevaar voor be smetting van het drinkwater met para- thion nadat een schip met aan boord een lading van dat zware vergif was gezonken, en nadat Rotterdam nog maals was opgeschrikt door het zin ken van twee schepen in de Nieuwe Waterweg (de Duitse „Hornland" en 5 de Franse „President Pierre Angot" 5 hadden daar vrijdagavond een aan- varingwas het woensdag Amsterdam 5 dat volop in de belangstelling kwam 5 doordat bij het laden van een Indone- sisch schip in de Coenhaven een hijs i van het zeer giftige insecticide En- 5 drine uit de takels was gevallen, 5 waardoor het water ernstig werd ver- i giftigd. Beide foto's tonen de zicht- 5 bare herinneringen aan al die narig- 5 heden: In Amsterdam zijn leden van i de Rijkspolitie te water nog aan het 5 dreggen naar blikken met vergif (de 5 hijskraan, die ook met Endrine werd 5 besmeurd mag nog niet worden ge- 5 bruikt), en in Rotterdam zijn twee i morme drijvende kranen begonnen 5 met het bergen van de „Hornland". i GRONINGEN De ontslagen in Leek die 24 weg- en plantsoenarbeiders tref fen, zijn een rechtstreeks gevolg van het rampzalig tekort aan geld waar mee vrijwel alle gemeenten hebben te kampen. Er is een circulaire rondgestuurd door de minister van financiën, waar in de gemeentebestuurders op het hart wordt gebonden op de kleintjes te pas sen. Om vooral geen gekke dingen te doen als de gemeentebegroting niet sluitend is. Gedeputeerde Staten van Groningen keuren dezer dagen als gevolg van de veel strenger geworden voorschrif ten var. hogerhand aan de lopende band allerlei door de gemeenteraden goedgekeurde gemeentelijke plannen af. In Winsum had de raad een voorstel van B. en W. goedgekeurd voor de aan schaf van zes tafeltjes en stoeltjes voor de lagere school, omdat er zes leerlin gen waren bijgekomen. „Afgekeurd", schreef het college van G.S. Het gevolg zou kunnen zijn dat die zes kinderen nu geen onderwijs kunnen ontvangen, waardoor men handelt in strijd met de Onderwijswet. Tot het ontslaan van personeel gaan de gemeenten echter pas in allerlaatste instantie over, hoewel een dergelijke maatregel hier en daar reeds wordt overwogen. „Het is heel vervelend, maar wij moeten op het ogenblik veel meer af keuren dan voorheen", aldus de Com missaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. C. L. W. Fock. DEN HAAG „De Fransen traine ren. Zij zoeken allerlei uitvluchten om niet mee te doen aan een snelle oplos sing die voor ons zo urgent is." Met dit openlijk uitgesproken verwijt heeft minister Bakker gisteravond in de Tweede-Kamercommissie voor Ver keer en Waterstaat de Franse regering er ronduit van beschuldigd een interna tionale overeenkomst voor de bestrij ding van de vervuiling van het Rijnwa ter in de weg te staan. De grootste vervuiling is volgens drs Bakker afkomstig van de kalizouten van de Franse industrieën bij Mulhou se. De Duitsers slaan dit afval keurig netjes op en de Fransen hebben daar voor onlangs ook wel 'n proefopslag in gericht, maar nu klagen zij erover dat het zo onplezierig is voor de omwonen den. Daaruit concludeerde de minister dat zij de zaak traineren, wat in goed Nederlands betekent: met opzet slepen de houden. ROTTERDAM De gemeenschap van Goedereede moet de notarisklerk Hen drik W. van S. (29) sinds hy 3 juni met zijn auto een medebewoner heeft dood gereden, zwaarder vallen dan de cel. Omdat de politie pas later ontdekte de automobilist was na het ongeluk doorgereden dat er alcoholgebruik in het spel was geweest, was Hendrik niet in voorarrest genomen. Zjjn raadsman mr. B. van Marwijk Kooy zei gisteren voor de Rotterdamse recht bank dat voorlopige hechtenis voor hem lichter zou zyn geweest, dan het con tact met de nabestaanden van het slachtoffer, een contact dat voor hem niet te vermyden was omdat hy werkt naast het huis van het slachtoffer. „Hem is zelfs herhaaldelijk het woord moordenaar toegeroepen", al dus de advocaat. „Op het platteland heeft men niet de bescherming van de anonimiteit die wij in de stad kennen. Mijn cliënt wil daarom na het uitzitten van zijn straf ook ergens anders hele maal opnieuw beginnen". De notarisklerk gaf gisteren met zachte stem en nerveus met het bo venlichaam schommelend volmondig toe dat hij de volle schuld van het on geluk droeg en dat hij dronken was ge weest. Hij had die fatale zaterdagavond in een hotel in Ouddorp zoveel bier en jenever gedronken dat hij in strijd met zijn gewoonte luidruchtig schouderklop pen was gaan uitdelen. Een andere bezoeker van het hotel had daarom nog exportoffensief. De Centrale Bond van Meubelfabrikanten heeft in verband hiermee een exportkamer opgericht. De meubelbeurs is overigens volgende vrijdagavond en zaterdag ook geopend voor de consument. DUNDEE (Schotland) Een 19-ja- rige Schotse soldaat is in Dundee in staat van beschuldiging gesteld, we gens moord op een onderwijzeres, na haar klaslokaal te zijn binnengedron gen en 11 meisjes 90 minuten lang te hebben gevangen gehouden. Soldaat Robert Francis Mone uit Dundee wordt ervan beschuldigd de 26-jarige handwerklerares mevrouw Nanette Hanson te hebben vermoord in de St. Johns-school in Dundee. Mone, vroeger zelf leerling van de school, had verlof. Hij zit bij de Gor don Highlanders, die gelegerd zijn in Minden in West-Duitsland. Gisteren zou hij zijn teruggekeerd naar zijn on derdeel. Mone blijft in voorarrest om nog verde- ondervraagd te worden. Er werd niet meegedeeld wat het motief voor zijn daad was geweest. Mone werd gearresteerd nadat 11 leerlingen in de klas van mevrouw Hanson 45 minuten lang waren bedreigd met een schietwapen, voor ze mochten gaan. 45 minuten later nadat verschei dene schoten waren afgevuurd, drong de politie naar binnen en wist de schut ter te overmeesteren. Mevrouw Hanson stierf later in het ziekenhuis. Enkele meisjes vertoonden shocksymptomen en moesten behan deld worden. Zij mochten later naar huis terugkeren. ADVERTENTIE De Forsyte Sage margriet aangeboden hem weg te brengen. Hendrik was toch alleen weggereden en had op de donkere weg van Oud- dorp naar Goedereede het brandende achterlicht van een fietser voor hem pas gezien toen er aan uitwijken niet meer viel te denken. Hij raakte de fiet ser met zijn rechter voorspatbord en had de man langs hem zien vallen, maar hij was niet gestopt. Een andere automobilist had het slachtoffer, dat dodelijke inwendige verwondingen had opgelopen, gevonden. Hendrik had die avond niemand, ook zijn vrouw niet, iets gezegd van het ongeluk. Wel was hij voordat hij naar huis ging nog een glas bier in een ca fé gaan drinken. De raadsman putte daaruit een verzoek tot vrijspraak van van het tweede punt van de tenlaste legging: het doorrijden na het ongeluk. „Daarvoor kan hij niet worden veroor deeld want hij had niet de opzet zijn identiteit onbekend te houden. Dan was hij toch met zijn beschadigde auto niet naar dat café vlakbij de plaats van het ongeluk gegaan en had hij die auto niet zonder meer voor zijn huisdeur neergezet." Voor de officier, mr. I. H. van de Roemer, viel elk mededogen met de nog nooit veroordeelde verdachte weg, als hij dacht aan de inwendig verbloe dende man die hulpeloos op de donkere weg was achtergelaten. „Het is meer dan schandelijk". De officier eiste acht maanden gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. ZEIST. Prinses Beatrix en prins Claus zullen evenals koningin Juliana en prins Bernhard een gift sturen naar de Evangelische Broedergemeente (de Hernhutters) in Zeist. De gebouwen van het kerkgenootschap werden vori ge week verwoest door brand. De Zeister politie vermoedt dat het vuur is ontstaan door oververhitting door een oliekachel van de isolatielaag tussen twee verdiepingen van het Broe derhuis. Enige eeuwen geleden werden geperste varens en gras als isolatiema teriaal gebruikt. ADVERTENTIE 0LGA

De Vallei | 1967 | | pagina 10