Duits kabinet akkoord met beperking wegvervoer RUSLAND BEGON AAN JUBILEUMVIERING ^7 Jintan Engeland zal zich geheel op EEG oriënteren KONGO MELDT INVAL VANUIT ANGOLA Plan-Leber zware slag voor Nederland f 353.- NESTOR ti ap Tin Kosmos-188 terug «gekeerd KROMMENIE(g) VINYL OP VILT Een lichte, geurige senoritas, vol fijne trekjes... C.P.N. niet aanwezig in Moskou Veel stakingen in V.S. Op Bornholm geen bases Brown in mild Lagerhuis Klacht bij V-raad Congres Vakafdeling Meubeltransport van N.O.B. Wegtransport Verzwarende omstandigheden STANDBEELD VAN LENIN ONTHULD CHINA KLAPSTUK IDEAAL VOOR MIDDELGROTE KAMERS PANEELGASRADIATOR OPGETUIGD SPOED Citroenjenever Haal Henkes in huis! Vrouw wilde betalen met vervalst giro-formulier PARELS voor frisse adem 95 ct. CHALFONT IETS NIEUWS OP DE VLOER? COÖPERATIE MISKENNING DEMONSTRATIE VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 In Moskou zijn de feestelijkheden ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van de bolsjewistische revolutie geopend met de onthulling van een stand beeld van Lenin in het Kremlin door partijleider Leonid Brezjnef. De plechtig heid werd bijgewoond door premier Kosygin, president Podgorny en andere Russische leiders, benevens vertegenwoordigers uit vele communistische en niet-communistische landen. MOSKOU Met de onthulling van een standbeeld van Lenin is gisteren in Mos kou de herdenking begonnen van de bolsjewistische revolutie, vijftig jaar gele den. Leonid Breznjef, de leider van de Russische communistische party, ver richtte de onthulling, op de vingers gekeken door talryke Russische en buiten landse leiders. In een korte toespraak na de onthul ling vermeed Breznjef in te gaan op het huidige ideologische conflict tussen Moskou en Peking. Maar het feit dat Chinese. Albanese en Nederlandse com munisten schitterden door afwezigheid sprak voor zichzelf. Communistisch China maakte ge bruik van de opening van de feestelijk heden in de Sovjet-Unie door uitgebreid zijn gal te spuwen in de richting van Moskou. „Het Kremlin onderdrukt de Russische bevolking", aldus het offi ciële persbureau Nieuw-China gisteren. ..Het volk wordt naar kapitalistisch voorbeeld uitgebuit". Nieuw-China had echter nog wel een sprankje hoop. „Het Russische volk", zo schreef het in een lang artikel, „met zijn glorierijke tradtie van de okto berrevolutie zal nieuwe kracht putten uit de „grote gedachten van Mao Tse- toeng en China's grote proletarische revolutie om de Russische revisionisti sche leiderskliniek kort en klein te slaan". De onthulling van het beeld van Le nin, uitgevoerd in brons en drie en een ADVERTENTIE schoorsteenafvoer; 72.5 cm hoog, 60 cm breed, 13 cm diep. Type 135.601 - netto capaciteit 4000 kcal/u f 249,- netto capaciteit Type 136.6011 7200 kcal/u Kijk bij uw installateur, of gas bedrijf, of vraag Inlichtingen bij Verkoopkantoor voor Nederland Nell Stutterheim N.V. Postbus 1143 - Den Haag 35-7-60 halve meter hoog, was het begin van de feestelijkheden waarmee de vijftig ste verjaardag van de Russische revo lutie wordt herdacht. Het klapstuk van de feestelijkheden zal een reusachtige militaire parade zijn, die komende dinsdag in Moskou wordt gehouden. De voorbereidingen ervoor zijn in volle gang. Op het Rode Plein in Moskou zal dinsdag de geschiedenis van het Rode leger worden uitgebeeld. Tijdens de pa rade zal een brok geschiedenis herle ven. wanneer de pantserwagens uit de dertiger jaren met ouderwetse spaak- wielen voorbijrollen en paarden artille rie zullen voorttrekken, die herinnert aan de dagen van de bolsjewistische revolutie en de burgeroorlog. Het militaire vertoon zal echter niet beperkt blijven tot oude stukken. In de parade zullen de Russen tevens hun huidige militaire macht demonstreren met moderne wapens, waaronder ra ketten. Inmiddels wordt Moskou „opgetuigd" met feestelijke versieringen en aan- en uitflitsende teksten in neon die de roemrijke daden van het communisme verkondigen. De stad zal het middel punt zijn van de feestelijkheden, maar lang niet iedereen mag er nu binnen. Ze is hermetisch afgesloten en alleen als men kan aantonen dat men er drin gend moet zijn wordt men er toegela ten. Hetzelfde geldt voor Leningrad, waar de bolsjewieken vijftig jaar gele den de macht overnamen. Ongeveer tienduizend buitenlanders zullen de feestelijkheden bijwonen. Ze venduizend van hen komen naar Mos kou. De rest van de Sovjet-Unie en van de wereld zijn aangewezen op kranten, ra dio en televisie. BOCHUM Mensen die luisteren op de golflengten die de Sovjet-Unie heeft gereserveerd voor uitzendingen van kunstmanen behoeven zich sedert giste ren geen ogenblik te vervelen. Op die golflengten wordt volgens het West- duitse instituut voor ruimteonderzoek Russische marsmuziek uitgezonden. De laatste signalen van een Russi sche kunstmaan ving men in dat insti tuut gistermorgen om twintig minuten voor elf op. Later werd in Moskou be kend gemaakt dat de kunstmaan Kos mos-188 naar de aarde was terugge keerd. Vroeg in de middag begon men in de Sovjet-Unie op de „Kosmosgolf- lengte" marsmuziek uit te zenden. Op Cape Kennedy, aan de oostkust van de Amerikaanse staat Florida, ble ken de voorbereidingen op de lance ring van de 110 meter hoge reus onder de raketten, de Saturn-5, meer tijd te vergen dan was aangenomen. Onver wachte tegenslagen maakten dat de start van de Saturn-5 tenminste een etmaal moest worden opgeschoven. De tot dat moment aangehouden startda tum was 7 november. In plaats daarvan zal nu op 7 no vember de zesde Surveyor op weg naar de maan worden gezonden. BONN De Westduitse regering heeft, na lang touwtrekken achter de scher men, zich akkoord verklaard met het verkeersplan van minister Leber. „Ik ben zeer verheugd dat het kabinet het door mij voorgestelde verkeersbeleid voor de komende vijf jaar heeft goedgekeurd", zei Leber gisteren. Het plan, dat zware slagen kan toe brengen aan het Nederlandse vervoer wezen, omdat onder meer beknotting van het zware wegvervoer ten gunste van de spoorwegen, staatssteun voor de Westduitse scheepvaart en zeeha vens en een radicale sanering van de spoorwegen. Het plan dat nu door de regering is bekrachtigd, schetst Lebers aanpak in hoofdlijnen. De zes wetten die nodig zijn voor de doorvoering van zijn plan nen, komen volgende week in het kabi net onder de loep. Dan zal blijken met welke grote en kleine praktische con cessies minister Leber zich de steun van de andere ministers heeft verwor ven. Leber wil spoed maken met de par lementaire behandeling van deze ont werpen en de vereiste raadpleging met de EEG in Brussel. „Ik maak me er echter geen zorg over", zo zei hij, „dat ons van de kant van de EEG nog ernstige bezwaren in de weg zouden worden gelegd". „Wat onze Nederlandse vrienden be treft: Ik heb nooit verondersteld, dat zij hierover enthousiast zouden zijn. Ne derland mag dan een belangrijke deel genoot in de EEG zijn, het is niet de gehele gemeenschap". „Waar Nederlandse nationale belan gen tegenover Duitse belangen stonden, hebben wij gepoogd het evenwicht te vinden. Wij hebben gereageerd op maatregelen, die door de Nederlandse regering zijn getroffen, maar wij ho pen daarmee uiteindelijk Europese be langen te hebben gediend", aldus Le ber. ADVERTENTIE NEW YORK De golf van stakingen in Amerika breidt zich steeds verder uit. Gisteren waren er in de Verenigde Staten meer dan 200.000 stakers. Er is weinig hoop, dat er voor het nieuwe jaar een eind komt aan de vele stakin gen. Het langst duurt de onderbreking van het werk in de koperindustrie. Daar wordt nu al 111 dagen gestaakt door 50.000 werknemers. Ook bij de Fordfa brieken staan de lopende banden nog stil. De vakbonden hebben weliswaar overeenstemming bereikt over 'n nieuw arbeidscontract maar er zijn twaalf plaatselijke vakbondsleiders, die nog altijd niet tot een akkoord zijn geko men. Ondanks gerechtelijk bevel kwam er geen einde aan de staking van het bus- personeel in Cincinnati in Ohio. Het is voor het eerst na 54 jaar dat het ver voerpersoneel het werk neerlegde. In Illinois moesten vrijwilligers het werk overnemen van het verplegend perso neel in een ziekenhuis. Het hele perso neel had ontslag genomen. DORDDRECHT De Dordtse politie heeft het echtpaar K. aangehouden, omdat de vrouw had geprobeerd een rekening van vierduizend gulden te be talen met een vervalst bankgiro-formu lier. De politie gaat na of de man hier van op de hoogte was. De 24-jarige vrouw had in een Dordts warenhuis een ameublement, bedden, gordijnen en tal van andere goederen gekocht. Bij aflevering betaalde zij met het vervalste formulier, dat op naam stond van een collega van haar man. ADVERTENTIE H. TEN HERKEL N.V. HILVERSUM BORNHOLM De Deense minister van Defensie Victor Gram heeft be schuldigingen van de Sovjet-Unie weer legd, dat een klein eiland in de Oost zee veranderd wordt in een agressief NAVO-kamp. Het gaat hier om het ei land Bornholm, 180 km van Kopenha gen, dat deel uitmaakt van het Deen se koninkrijk. „Ik wil duidelijk zeggen dat geen stationering van buitenlandse troepen op Bornholm overwogen wordt en dat evenmin plannen bestaan het eiland tot een NAVO-basis in te richten." Communistische landen in Oost-Eu ropa hebben gesuggereerd, dat Born holm dat de meest oostelijk gelegen po sitie van, de NAVO is in de Oostzee, versterkt zou worden met agressieve bedoelingen. De Isveztia, het officiële blad van de Russische regering heeft ook geschre ven dat de Deense militaire oefeningen agressieve doelstellingen zouden die nen. Gram is speciaal naar het eiland ge komen om in een rede deze beschul digingen te weerleggen. Hij verklaar de dat het garnizoen van Bornholm uit niet meer dan een bataljon, voorna melijk infanterie, bestaat, benevens 'n radarpost en een kotter van de marine voor reddingsacties. „Dat is alles wat wij op Bornholm hebben", aldus Gram op een perscon ferentie op het eiland. „Ik wil nadruk kelijk verklaren dat wij geen geheime wapens op Bornholm hebben gestatio neerd." LONDEN De Britse minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, heeft donderdag zijn conservatieve voorganger Sir Alec Douglas-Home van repliek gediend »n een overzicht gege ven van de Britse buitenlandse politiek. Groot-Brittannië is bereid zich geheel op Europa te oriënteren, zo heeft mi nister Brown verklaard. Sir Douglas-Home stelde de regering verantwoordelijk voor het afbreuk doen aan de goede naam van Engeland in het buitenland door de uitlatingen en het gedrag van minister Brown. Hij zei geen persoonlijke aanvallen te wil len doen, maar „George Brown be kleedt de post van minister van Buiten landse Zaken al enige tijd. Ik heb die post voor hem bekleed en ik ben dus niet degene die hem moet zeggen tot op welke hoogte de minister van Bui tenlandse Zaken verantwoordelijk is voor de goede naam van het land". Minister Brown dankte hem voor zijn „beminnelijkheid", te herinneren aan het incident tijdens het diner met krantenmagnaat Thomson. Vervolgens ging hij in op de omstan digheden waaronder Lord Chalfont de indiscreties die hem worden toegeschre ven heeft begaan. „Lord Chalfont zal zelf lering uit dit incident trekken en velen van ons eveneens. Maar ik moet beslist zeggen, dat deze lessen tot ge volg zullen hebben dat een slag zal wor den toegebracht aan de manier waarop de politieke journalistiek al jarenlang werkt." Over de Britse pogingen om tot de EEG te worden toegelaten zei Brown, dat de Britse regering daar met alle kracht naar streeft en dat nie nand aan de ernst daarvan zal twijfelen. „De krachten in Europa die voor ons zijn richten zich niet tegen Frankrijk of te gen de Franse regering. Frankrijk vormt een even onmisbaar deel van Europa als Engeland. Wij moeten het huis „Europa" samen zien op te bou wen." Op de bijeenkomst in Luxemburg heeft Frankrijk nu de nadruk gelegd op de rol van het Pond Sterling en de economische toestand van Engeland, die als de voornaamste hinderpalen voor Britse toetreding worden be schouwd. „Wy zyn een weg ingeslagen die ons een gezonde economie een een sterk betalingsbalans zal opleveren en wij plukken nu al de eerste vruchten van deze maatregelen", zei Brown. De be zwaren binnen de EEG zijn op serieuze gronden gebaseerd en niet alleen maar bestemd om onze toelating te vertra gen. „Het zou bijvoorbeeld niet realistisch zijn om voor te stellen de internationa le rol van het Pond Sterling van de ene dag op de andere ongedaan te maken." Brown zei tenslotte niet in te zien, waarom de onderhandelingen met de zes niet onmiddellijk zouden kunnen be ginnen. Lord Chalfont, heeft in het Lagerhuis voor het eerst gesproken over de „on gelukkige affaire" in Lausanne, waar hij in een onofficieel onderhoud met de pers sprak over hetgeen Engeland zou kunnen doen als het niet tot de EEG werd toegelaten. „Ik beschouw het niet als een samenzwering van de pers of als een anti-EEG-komplot", zo zei hij eraan toevoegend: „Ik geloof sterk dat de toekomst van Brittannië in Europa ligt en dat de eerste stap naar die toe komst het Britse lidmaatschap van de gemeenschappelijke markt is." KINSJASA Gewapende mannen uit Portugees Angola hebben donderdag de plaats Diloio in het aangrenzende Katanga aangevallen. De gehele Kongolese strydmacht is in alarmtoestand gebracht en de regering heeft aangekondigd, de hulp van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties te zullen inroepen. Zij wil een klacht tegen Portugal indienen. Radio-Kinsjasa, die berichten over de inval om roept, sprak niet van blanke huurlingen maar zei dat Angola „een berucht nest van twintigste-eeuwse piraten" was. Een woordvoerder van het Portugeese ministerie van Buitenlandse Zaken in Lissabon ontkende, dat gewapende mannen vanuit Angola Katanga binnenge trokken zyn. De Belgische regering heeft haar in Kongo wonende burgers dringend aan geraden zich te onthouden van iedere daad, die als inmenging in de binnen landse aangelegenheden van de repu bliek zou kunnen worden uitgelegd. In de hoofdstad van Kongo, Kinsjasa, is alles rustig. Wel zijn bij belangrijke gebouwen wachtposten geplaatst. Don derdagavond was voortdurend overleg van de ministers met de legerleiding gaande. Het nieuws van de inval in Katanga, de rijke mijnprovincie die over een af stand van enkele honderden kilometers aan Portugees Angola grenst en ge makkelijk te infiltreren is, werd don derdagmiddag bekend gemaakt door de Kongolese minister van Buitenlandse Zaken, Bomboko, en korte tijd later door president Moboetoe. Dezen zeiden, dat uit Angola gewa pende lieden een aantal is niet ge noemd te voet de grens over waren gekomen en zich by Diloio meester had den gemaakt van zestien vrachtauto's, waarmee zij naar het station van Ka- saji waren gereden. Daar hadden zij een trein gevorderd waarmee ze op weg tegen naar de Katangese stad Kolwezi. Kongolese troepen in dit ge bied hebben bevel gekregen de indrin gers tegen te houden. President Moboetoe zei dat volgens hem gesproken kon worden van Portu gese agressie tegen Kongo, Portugal heeft ons aangevallen. Hiermee wordt aangetoond, dat ondanks alle huichel achtige ontkenningen de regering in Lissabon een permanent gevaar vormt voor de democratische republiek Kon go, aldus de president. Volgens Moboetoe heeft de actie ten doel de huurlingen in Boekavoe verlich ting te brengen. Deze in juli van dit jaar in Kisangani tegen de centrale re gering in opstand gekomen huursolda ten op het moment dat oud-premier Tsjombe naar Algerije werd ontvoerd trokken in gezelschap van een dui zendtal Katangese gendarmes naar Boekavoe, welke stad zij na gevechten met het Kongolese leger in bezit na men. In Angola bevinden zich volgens re cente persberichten ongeveer 10 blan ke huursoldaten onder leiding van de Franse kolonel Bob Denard. Deze zou de uitvoer van koper uit Katanga wil len beletten om met dit economische machtsmiddel een einde te maken aan het bewind van president Moboetoe. De inval van donderdag schijnt inderdaad de spoorlijn naar de Angolese haven stad Lobito tot doelwit te hebben. Langs deze verbinding gaat het groot ste deel van de Katangese koper-ex port. Kolwezi is een tussenstation aan deze lijn. Volgens berichten uit Kongo lese bron, zouden de invallers uit Ango la een brug bij Moetsjatsja in de lucht hebben laten vliegen. Over deze brug loopt de spoorlijn Loeboembasji-Lobito. Het gebied is bergachtig, bebost en zeer schaars bevolkt. ADVERTENTIE Verhuizers streven naar meer erkenning en efficiency De invoering van een nieuwe Rijkswoningwet, die eenheid beoogt te bren gen in de gemeentelijke bouwverordeningen, baart niet alleen in de bouwwe reld zorg, maar schept ook voor de verhuizers grote problemen bij het over brengen van inboedels naar de nieuwbouw met panden van soms veertien of meer bouwlagen en dwars op de straat gebouwde huizen. De taak van de ver huizers wordt hierdoor tot soms in het absurde verzwaard. De enige aanvaard bare oplossing voor het transportprobleem in hoogbouwpanden is een goede renlift, waarvan de toegang de verhuizers dikwijls wordt ontzegd of slechts met behulp van de gemeente moet worden afgedwongen. De voorzitter van de Vakafdeliing Meubeltransport in de Nationale Organisatie van het Beroeps goederen vervoer Wegstransport, de heer J. H. Schut uit Rotterdam, bracht dit donderdagmiddag naar voren in zijn openingswoord op de jaarlijkse algemene ledenvergadering van zijn vakafdeling, die in het cultureel centrum Orpheus te Apeldoorn werd gehouden. De heer Schut wees bovendien op de moeilijkhe den, waarmee de verhuizers in de Bijlmermeer geconfronteerd worden, doordat de woonblokken daar niet meer gegroepeerd worden aan voor het gemotori seerd verkeer toegankelijke straten. Door de garages moeten zij zich via een overdekte luchtbrug naar de woonblokken begeven. De afstand van de garages tot de woningen is 100 tot 400 meter. De verhuiskosten zullen hier een veel voud gaan bedragen van wat normaal moet worden betaald. Voorzitter Schut noemde het in het vervolg van zijn rede dringend noodza kelijk, dat opnieuw een regeling wordt ingevoerd, die de verzwarende om standigheden van verhuizingen in de grote steden compenseren. Hij bepleit te verder een herziening van het ver gunningensysteem voor grensover schrijdend vervoer, die de waarde van het verhuizersvak beter tot haar recht doet komen. Drs. A. H. Rijnberg, hoofd van de af deling Internationaal Wegvervoer van het ministerie van Verkeer en Water staat, besprak de ontwikkeling in de EEG-vervoerpolitiek en meendé, dat van een bevoorrechte positie van de verhuisondernemers gesproken kan worden. De EEG-vervoerpolitiek biedt de ondernemingen veel ontplooiingsmo gelijkheden en de heer Rijnberg achtte redenen aanwezig om de toekomst met optimisme te bezien. De tijd is rijp aldus deze spreker om internationaal de handen ineen te slaan. De heer Rudolf Meyer, voorzitter van de Federatie van Verhuisondernemin- gen in de EEG en van de Arbeidsge- meinschaft Möbeltransport in de West duitse Bondsrepubliek, sprak over het onderwerp „Vervoerpolitiek en meu beltransport". In voorbereiding is een internationale regeling, aldus deze spreker, die de mogelijkheid biedt, dat bijv. een Nederlandse ondernemer, die beladen de Duitse Bondsrepubliek is in gereden, van daaruit op de terugweg een binnen-Duits transport kan uitvoe ren, wanneer dit vervoer op zijn weg ligt. De heer Meyer achtte het wense lijk, dat de leidinggevende figuren van de economisch werkzame organisaties eens bij elkaar komen om de mogelijk heden te onderzoeken van een gemeen schappelijke bespreking van de presta ties van verbeterende rationaliserings maatregelen, van nieuwe ontwikkelin gen van verpakkingsmiddelen, van ADVERTENTIE HSrMï voertuigen en van technische uitrustin gen, en ook om te onderzoeken hoe d« een van de ander kan leren met be trekking tot kwesties van bijv. verze keringsdekking, het gebruik van con tainers, het in het leven roepen van or ganisaties voor de laadruimte-uitwisse ling enz. Coöperatie noemde de heer Meyer het gebod van het ogenblik. De heer B. C. P. van der Kleij, be stuurslid Vakafdeling Meubeltransport en directielid van de N.V. Koninklijke Meubeltransportmaatschappij De Gruy- ter Co, had als onderwerp voor zijn referaat gekozen „Miskenning en er kenning van de verhuisondernemingen". Hij verklaarde dat de Wet Autovervoer Goederen van 1954 de verhuisbranche op één hoop had geveegd met alle an dere vervoer en dus uit het oog had ver loren, dat verhuizen een zodanige spe cialisatie is, dat daarvoor afzonderlij ke eisen alleszins op hun plaats zijn. De overheid liet echter na speciale vakbe kwaamheidseisen aan verhuisonderne mers te stellen. De 600 werkelijke ver huisondernemers in Nederland, die zich temidden van de ongeveer 10.000 ande re wegvervoerders bevinden, ondervin den meer en meer schade doordat an dere wegvervoerders in een verloren moment een verhuizing proberen mee te nemen. Reeds kort na 1954 diende de vakafde ling Meubeltransport een verzoek in om de vestigingswet ook toe te passen op het verhuisvervoer, het emballeren en het in bewaring nemen van inboe dels. De SER sprak zich in gunstige zin uit over een ontwerp-vestigingsbesluit, maar de minister van Economische Za ken onthield zijn handtekening daaraan om onverklaarbare redenen. De vak afdeling heeft toen zelf een erkennings regeling ontworpen en de ondernemers die aan de hierin gestelde eisen volde den, verwierven het predikaat „Erkend verhuisbedrijf". Met de totstandkoming van deze regeling heeft de vakafdeling echter niet afgezien van het nu dertien jaar oude streven om de overheid ertoe te brengen het recht van de ver huizers op „wettelijke erkenning" te er kennen. Spreker deed nogmaals een dringend beroep op de Nederlandse re gering om eraan mede te werken dat de verhuisbranche in Nederland en in de Europese gemeenschap de eigen plaats kan innemen, waarop krachtens economisch belang en kwalitatieve waarde aanspraak mag worden ge maakt. Deze congresdag van de verhuison dernemers werd besloten met een serie demonstraties, bijv. met opvouwbare kartonnen verhuisboxen en met de clean pack-methode met golfkarton. Uit deze demonstratie bleek duidelijk, hoezeer de kartonnen dozen arbeids- en ruimtebesparend zijn. In enkele maanden tijds zijn reeds ruim 30.000 van deze boxen in omloop gekomen. On geveer éénderde van de bij de N.O.B. Wegtransport aangesloten verhuisonder nemers (ca. 75 pet. uitmakend van het totale aantal verhuisondernemers) heeft het nieuwe emballage-materiaal thans in gebruik genomen. Zowel de klanten als de ondernemers zijn er enthousiast over. Er werd verder nog gedemonstreerd met een takelconstructie, waarbij men op een afstand van ongeveer vijftig me ter van een pand een meubelstuk uit een bovenverdieping van dat pand naar een verhuiswagen kan takelen.

De Vallei | 1967 | | pagina 13