Veenendaals dagblad Papadopoelos nu grote man in Grieks kolonelskabinet „Afdrukjes" van Mao in Djakarta Buiten Viët-Cong valt aan met burgers als schild Deskundigen maken studie van marihuana Hoog pakk ovens stopt aanvoer etten schroot na knoeierij met zand Churchill Jr. verslagen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Theodorakis in cel BIJ DS. VTNAY KONINGIN Rassenrellen in Winston-Salem Bloedige veldslag bij Loc Ninh Aanval Breznjef op Mao Na schoolmelk zijn kinderen verstandelijk meer mans Kustvaarder bij Hoek v. Holland vergaan Koekoek kreeg wegens smaad f 200,- boete Wisselvallig NIEUWE ARRESTATIES I1S ATHENE NOG EEN MINSTER TREEDT AF AANSLAG BERAAMD OP MELINA MERCOURl Jagersdag j SLECHT WEER Weer nieuwe chef van Egyptische luchtmacht ROOLVINK BELOOFT KAMERCOMMISSIE: Labour verloor 2 zetels WET OP DOPING GEEN LEERVAK Sur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Tele» 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLE i Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Coui anten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 3 NOVEMBER I967 4le JAARGANG m m m 0 DJAKARTA Chinese diplomaten 5 verlaten de Indonesische hoofdstad 5 na opschorten van de diplomatieke i betrekkingen. De Chinese vliegtuig- bemanning komt met een brancard 5 aanlopen om de derde ambassade- i secretaris rechtste vervoeren. i Deze had verwondingen opgelopen bij de studenten-demonstraties enige 5 weken geleden. Er zouden gegronde redenen zijn om te betwijfelen of 5 de man inderdaad niet kon lopen. 5 WINSTON-SALEM (Noord-Carolina) Een 400-tal manschappen van de nationale garde hebben in het centrum van Winston-Salem acht huizenblok ken omsingeld, nadat ongeregeldheden waren uitgebroken na een begrafenis van een neger, die door een politieman was neergeslagen. Volgens de politie is het thans in het afgesloten stadsgedeelte rustig, maar van andere zijde wordt vernomen, dat een sluipschutter in actie is. Tot dus verre is nog niemand getroffen. Eerder op de avond waren groepen negers door de straten getrokken Zij stichtten brandjes, gooiden met stenen en flessen, wierpen winkelruiten in, kantelden auto's om en vochten met de politie. Tot dusverre zijn er minstens 16 ge wonden. Drie negers moesten worden behandeld voor schotwonden. Wegens het verstoren van de openbare orde of ophitsing zijn in totaal 51 personen ge arresteerd. Doven de rivieren doen wij aan de viering van Sint Hubertusdag (3 nov.) niet veel, maar hoe verder we zuiderlijk komen, des te meer zien wij de verering voor deze schutspatroon en beschermheilige aller jagers groei en. De Nederl. Jachtvereniging volgt doorgaans met een rit achter de meu te een oude traditie. Het ging over heg en steg over ruw, geaccidenteerd terrein met tal van hindernissen en ze stelde hoge eisen aan kloek horse manship, om zonder kleerscheuren of straf punten als eerste de z.g. „kill" te bereiken. Zo wordt in onze materia listische tijd de herinnering aan St. Hubertus nimmer geheel vervlakt of uitgewist en zij bevat trouwens in folkloristische, venatorische en spor tieve zin teveel waardevols, dan dat we er gedachteloos en onverschillig aan voorbij zouden kunnen glijden. Onze voorvaders plachten naar eigen 5 zede, aard, beurs en ontwikkeling de derde dag van november in het vrije veld weidwerkend door te brengen. En 's avonds verhaalde men bij het vlam mend vuur de wondere historie van de hoge patroon, die het melkwitte hert met het gewei reikend tot de toppen der sparren zag verschijnen, het vlam mend gouden kruis tussen de stangen. Het dier sprak met mensentong en vermaande Hubertus verwoed jager met vele ondeugden zich tot de 5 werken des vredes te bekeren. Ieder 5 lid van het groene gilde die gevoel heeft voor poëzie en volksverbeelding, haalt zich dit oude visioen graag voor de geest. 5 3-11 -'67 A. B. WIGMAN SAIGON Viëtrm..» „e burgers voor zich uitdrijvend hebben de communistische strijdkrachten vandaag te Loc Ninh een zware aanval ontketend op zojuist aan gekomen versterkingen van de Amerikaanse infanterie. De strijd duurt thans reeds zes dagen. Amerikaanse hoofdofficieren zeggen, dat de vyand vastbeslo ten lykt het districtshoofdkwartier by de Cambodjaanse grens te veroveren, hoe wel zyn verliezen verbijsterend zyn. Loc Ninh ligt 120 km ten noorden van Saigon. Officieren te velde zeiden, dat een vijandelijke aanval met raketten en mortieren werd gevolgd door een aanval van grondtroepen, die een onbekend aantal burgers voor zich uitdreven. Door deze tactiek werd de vuurkracht van de Amerikaanse troepen in de eer ste stadia van de strijd natuurlijk be perkt, zo werd verklaard. Sinds zondag hebben de communisten volgens een Amerikaanse telling reeds 832 doden verloren. Volgens de eerste berichten, die van het slagveld zijn ontvangen, hebben de Amerikaanse infanterie-eenheden zes doden en 55 gewonden verloren. De geallieerde strijdmacht bij Loc Ninh telt sinds de komst van het verse bataljon van de 25ste divisie thans cir ca 5000 man. De reden voor de voortdurende aan vallen op Loc Ninh, ondanks de zware verliezen, is niet duidelijk. Men ver moedt dat de tegenstander een psycho logische overwinning wenst te behalen als antwoord op de beëdiging van pre sident Van Thieu. Het slechte weer belette luchtaanval len op Noord-Viëtnam, althans wat be treft het gebied van Hanoi en Haiphong. Niettemin hebben toestellen van de ma riniers aanvallen uitgevoerd op het vliegveld Yen Bai, 105 km ten noorden van Hanoi, dat gebruikt wordt als op slagplaats. Deze toestellen waren op gestegen uit Zuid-Viëtnam. De Verenigde Staten zullen een uitno diging aan het Zuidviëtnamese nationa le bevrijdingsfront (Viët-Cong) om voor de Veiligheidsraad of een nieuwe Ge- neef se conferentie over Viëtnam te ver schijnen, steunen. Dit heeft de Ameri kaanse vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, Arthur Goldberg, gezegd in de senaatscommissie voor buiten landse zaken. Hij voegde er aan toe dat de Verenigde Staten zelf niet het ini- tiati'J zouden nemen tot een dergelijke uitnodiging. MOSKOU Leonid I. Breznjef, secretaris-generaal van de communis tische partij der Sovjet-Unie, heeft van daag verklaard, dat de Sovjet-Unie de beste wapens van de wereld heeft. Bo vendien zei hy, dat de Russische hulp aan de Viëtnamese communisten zal duren, totdat de Amerikaanse strijd krachten Viëtnam hebben verlaten. Breznjef deed een aanval op Mao Tse-toeng's leiding van China en zei, dat de communistische partij der Sov jet-Unie voorstandster is van een com munistische wereldconferentie. Verwacht wordt dat een dergelijke conferentie zich in het geschil met Chi na achter de Sovjet-Unie zal opstellen. Breznjef's verklaringen werden afge legd in een vergadering, in het Krem lin, gehouden ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van de bolsjewistische revolutie. Het jaarverslag van de Veenendaalse Sajet- en Vijfschachtfabriek v/h D. S. van Schuppen laat een somber geluid horen ten aanzien van de bedrijfsresul taten in het afgelopen boekjaar. Vooral de sector industriële handbreigarens zorgden voor een aanzienlijk lager be drijfsresultaat. Voorzover er nog winst is wordt deze geheel gereserveerd en voor de aandeelhouders schiet er niets over. 9 Door een aanzienlijke lastenverzwa ring ziet het bestuur van het bejaar dencentrum „De Engelenburgh" te Vee nendaal zich genoodzaakt met ingang van 1 januari 1968 de verpleeggelden met ongeveer 15 procent te verhogen. De Opheusdense Fanfare „Kunst en Vriendschap" gaat binnenkort het 35-jarig bestaan vieren met een receptie. De voorbereidingen voor de viering van dit zevende lustrum gaan echter gepaard met zorgen omdat het ledental tot een gevaarlijk niveau is gedaald. 0 De moeilijkheden in het bejaarden centrum ,,'t Anker" te Kesteren steken na de televisie-affaire de kop weer op. Een aantal bewoners zijn ver ontwaardigd over de „getrapte" verkie zingen die deze week plaats vonden bij de samenstelling van een bewonerscom missie. ATHENE De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Pavlos Econo- moe-Goeras (69), heeft donderdag avond zijn ontslag ingediend, enige uren nadat kolonel George Papado poelos, de man die de militaire staats greep van april had beraamd, grotere bevoegdheden had gekregen. In de be kendmaking wordt gezegd dat Econo- moe-Goeras om „gezondheidsredenen" is afgetreden. Premier Kollias zal voorlopig de portefeuille van Buiten landse Zaken op zich nemen, totdat een nieuwe minister is benoemd. In de bekendmaking wordt verdeT meegedeeld dat professor Constantine Papadimitrioe heden zal worden be ëdigd als minister van Openbare Wer ken. Hij volgt Panajotis Tsaroekis op, een van de vier ministers die begin deze week zijn afgetreden. Per koninklijk decreet is grotere be voegdheid inzake het regeringsbeleid toegekend aan kolonel George Papado poelos. Waarnemers zijn van mening dat de 48-jarige Papadopoelos, minis ter van het kabinet van de minister president, thans al zijn collega's in het kabinet heeft overvleugeld. Krachtens het decreet moeten alle wetsontwerpen de goedkeuring hebben van Papadopoelos voordat ze aan de premier en koning Constantijn kunnen worden voorgelegd. Papadopoelos neemt van premier Kol lias het beheer van departementen be treffende plaatselijke bestuurszaken over en krijgt ook de leiding over een regeringslichaam voor de coördinatie van het beleid betreffende de binnen landse politiek, defensie, veiligheid, fi nanciën, onderwijs en sApj 'Je zaken. De militaire regeling kreeft donder dag voorgesteld in de nieuwe grondwet enkele bepalingen op te nemen die de regering volmacht geven in geval van nood bij decreet wetten uit te vaardi gen. De Griekse minister van Openbare Orde, Paul Totomis, heeft bekendge maakt, dat acht personen, onder wie de advocaat van Andreas Papandreoe, zijn gearresteerd wegens activiteiten tegen de staat. De arrestaties werden in Athe ne en in Patras verricht. Totomis verklaarde een en ander op 'n persconferentie. De arrestanten zou den pamfletten hebben gedrukt en ver spreid die tegen het regime waren ge richt. „Er is nog geen aanklacht ingediend omdat het onderzoek nog gaande is. Als we er niet in mochten slagen be wijzen tegen hen te verzamelen zullen ze worden vrijgelaten", zo zei hij. De gearresteerde rechtskundige is Agamemnon Katsigiorgos. Totomis verklaarde voorts, dat de on dervragingen van de Griekse componist Mikis Theodorakis „zijn voltooid". „Hij is overgebracht naar de Averoff-gevan- genis in Athene". Theodorakis, onder meer bekend door de door hem gecomponeerde muziek bij de film „Zorba de Griek", werd in augustus j.l. gevangen genomen na van af 21 april door de militaire autoritei ten te zijn gezocht. Een der aanklachten tegen hem luidt: het leiden van een anti-regeringsgezin de organisatie (het pattriottische front). Op 15 november zal het proces tegen 47 leden van deze organisatie beginnen. De Griekse actrice Melina Mercouri heeft donderdag gezegd, dat twee Ame rikaanse regerings-agenten haar ge waarschuwd hadden, voor een aanslag op haar leven, van de zijde van de ko lonelsregering. De actrice, die bij haar kritiek op 't militaire bewind in Griekenland geen blad voor haar mond neemt, zei op een persconferentie in haar hotelsuite: „Ik zal praten totdat zij mij de mond snoe ren". DEN HAAG Met schoolmelk in de ochtendpauze zijn de leerlingen van lagere scholen intellectueel meer mans, zo heeft een wetenschappelijk onderzoek aangetoond. Over het alge meen toonden de kinderen die in de ochtendpauze melk dronken zich in de tweede helft van de ochtend hel derder dan de kinderen aan wie sui- kerarme limonade was verstrekt. Het onderzoek was een idee van het Centraal Schoolmelkcomité. Het werd verricht onder auspiciën van het Kin- derpsychologisch Instituut van de Rijksuniversiteit in Groningen. Er waren twaalfhonderd leerlingen van derde en zesde klassen bij betrokken. Tn de derde klasse bleken vooral de Te kenvaardigheid, de verbale intelligen tie, de geestelijke lenigheid en het tempo van werken na het gebruik van melk te zijn toegenomen. Voor de zesde klassen gold dit eveneens, maar daar waren ook de accuratesse en het vermogen tot logisch denken merkbaar toegenomen. A an het slot van hun rapport stellen de onderzoekers de vraag of het, ge zien de resultaten in met name de zesde klassen geen aanbeveling ver dient ook schoolmelk te verstrekken op scholen voor voortgezet onderwijs. CAIRO President Nasser van Egypte heeft vandaag, voor de tweede keer in nog geen vier maanden, het hoofd van de Egyptische luchtmacht vervangen. Het nieuwe hoofd is Mostapha Sjalaby Mahgoeb. Hij ver vangt Madkoer Aboel Ezz, die na de Arabisch-Israëlische oorlog hoofd van de Egyptische luchtmacht werd. Aboel Ezz is thans adviseur van Nas ser geworden. DEN HAAG Moet marihuana onder de Opiumwet blijven vallen? Dat is een van de eerste punten die zullen worden bestudeerd door een com missie van deskundigen, die minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksge zondheid) wil instellen. Tot nu toe is marihuana verboden waar. De commissie zal als algemene taak krygen het probleem van verdovende mid delen en stimulerende middelen te bekijken. De minister zegde dat gisteren toe in de openbare vergadering van de commissie voor volksgezondheid uit de Twee de Kamer. DEN HAAG De Deense kustvaar der „Buccaneer" is vanochtend vroeg op de Noordzee ongeveer 20 mijl ten westen van Hoek van Holland gezon ken. De opvarenden (8 mannen en een vrouw) bevinden zich aan boord van de Nederlandse sleepboot „Maasbank". De 429 ton metende Deen meldde van nacht omstreeks vier uur ongeveer 65 mijl ten Westnoordwesten van IJmuiden zware slagzij en vroeg om hulp. De sleepboot „Maasbank" arriveerde korte tijd later bij de „Buccaneer" en zou het schip naar Rotterdam begeleiden. Toen de twee schepen ongeveer 20 mijl ten westen van Hoek van Holland waren aangekomen, zonk de kustvaarder. Eerder in de nacht had de kapitein van de „Buccaneer" geseind, dat het schip 10 graden slagzij maakte maar in een later sein zei hij geen hulp meer nodig te hebben. 'i IJMUIDEN De Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken in IJmuiden heeft door de knoeieryen met schroot de aanvoer van pakketten schroot voorlopig stop moeten zetten. UTRECHT Koningin Juliana heeft gistermiddag op paleis Soestdijk ds. Tullio Vinay ontvangen. De Italiaanse predikant, die bekend is geworden door zyn werk in Riesi, één van de armste stadjes op Sicilië. De predikant bood de Koningin een door hem geschreven boek aan. Ds. Vinay is in Nederland voor het in ontvangst nemen van de Helen de Mon- tignyprijs (f 17.000). Deze prijs, die eer der is uitgereikt aan dr. Jonas E. Salk voor de ontdekking van zijn poliovaccin 1959 en aan prof. dr. I. Boerema, die de hoge-druktank heeft ontwikkeld ('64) wordt toegekend aan „personen die zich buitengewoon verdienstelijk hebben ge maakt voor het mensdom in het alge meen". De toekenning geschiedt op voordracht van de rector magnificus, van de Amsterdamse universiteit, die zich daarbij moet laten adviseren door de rectores magnifici van de universitei ten van Leiden, Lausanne, Parijs, Ox ford, Heidelberg en Harvard. Ds. Vinay zal de komende dagen ook een lezing houden en een fancy fair openen in Amersfoort, waar de Stich ting Riesi-projectgroep is gevestigd die het project op Sicilië financieel steunt door het organiseren van aller lei acties. De groep is op het ogenblik bezig met het bijeenbrengen van f 90.000 voor de bouw van een derde kippenfarm in Riesi. Ds. Vinay wordt ook geholpen door „Interchurch Aid" van de Wereldraad van Kerken. Hij ontvangt geen financiële steun van de rooms-katholieke kerk of de Italiaanse regering. Zoals gemeld, ontstond voor 350.000 gulden schade aan een van de ovens van de Martinstaalfabrieken doordat het schroot dat daarin werd gesmolten zand en klei bevatte. Door het voortij dig stilleggen van de staaloven derft Hoogovens ongeveer drieduizend ton staal. Twee inwoners van Venlo, die aan Hoogovens pakketten schroot hebben geleverd, hebben inmiddels bekend em mers met zand en stenen met het schroot samengeperst te hebben om daardoor een hoger gewicht in rekening te kunnen brengen. De politie heeft op veel wagonladingen schroot, bestemd voor Hoogovens beslag gelegd. Verwacht wordt dat nog meer schroothandelaren, o.a. in Valkens- waard en Roermond, zich aan deze praktijken hebben schuldig gemaakt. Volgens de recherche in Velsen maken de pakketten schroot waar het hier om gaat, deel uit van zendingen die eerder door staalfebrieken in Duitsland wer den geweigerd. LONDEN Bij tussentijdse verkie zingen voor het Lagerhuis, welke in drie Britse kiesdistricten zijn gehouden heeft Labour twee traditioneel vaste zetels verloren en een derde waar een kleinzoon van Sir Winston Chur chill voor de conservatieven kandidaat was nog maar net behouden. In het district Gorton kreeg de 27-ja- rige journalist Winston Churchill 18.682 stemmen tegen de Labour-kandidaat de 47-jarige onderwijzer Ken Marks 19.259. Andere kandidaten in Gorton waren de liberaal Terence Lacey die 2.471 stemmen kreeg en John Creasy (All Party Alliance) met 1.123 stem men. Op de communistische partij wer den 437 stemmen uitgebracht. De meer derheid voor Labour bedroeg slechts 577 stemmen. De opkomst was 72.4 procent tegen 72.6 procent bij de laatste algemene verkiezingen, toen Labour met een ver schil van 8.308 stemmen won. Churchill jr. werd verslagen in een plaats die enkele kilometers van Old ham ligt, waar zijn beroemde grootva der in 1899 eveneens een nederlaag leed. Een voor Labour veilig geachte ze tel waar ditmaal de conservatieven won nen was Leicester-zuidwest. De con servatieve kandidaat kreeg daar 12.897 stemmen tegen Labour 8.958. Bij de al gemene verkiezingen van vorig jaar kwam Labour in dit kiesdistrict met 18.882 stemmen uit de bus. De zetelverdeling in het 630 leden tellende Lagerhuis komt er nu als volgt uit te zien: Labour 356; Conservatieven 254; Li beralen 12; Republikeins Labour 1; On afhankelijk cons. 1; Schotse nationalis ten 1; Walese nationalisten 1; voorzit ter (geen stem) 1; vacant (in afw. tus sentijd. verk.) 3. Een meerderheid voor Labour van 86 zetels. Hij kwam daarmee tegemoet aan de wens van dr. J. H. Lamberts (Soc.), die marihuana niet zo verderfelijk vindt als een sigaret of een borrel. Hij had er bezwaar tegen dat het gebruik van dit middel in de sfeer van het misdrijf was getrokken. De anti-revolutionair drs. J. Boersma vond het onjuist, dat er alleen in België een laboratorium is, waar kan worden onderzocht of iemand doping heeft ge bruikt. „Een dergelijk laboratorium is in Nederland dringend noodzakelijk", zo zei drs. Broersma sarcastisch, „om dat, als het zo doorgaat met urenlange openbare commissievergaderingen, ver scheidene Kamerleden dit spul zullen moeten gaan gebruiken." Staatssecretaris Kruisinga kwam hem tegemoet; hij wil het onderzoek naar doping voortaan laten gebeuren door het rijksinstituut voor de volksgezond heid. De staatssecretaris wil overigens, vooruitlopend op het onderzoek van de Vereniging van Sportgeneeskundigen, niet uitsluiten dat er straks een wette lijke regeling tegen het gebruik hiervan zal komen. Minister Roolvink deelde nog mee dat de Amsterdamse burgemeester dr. I. Samkalden, contact met zijn departe ment heeft opgenomen om te komen tot een goede voorlichting over de gevaren van verdovende middelen. De mogelijk heden voor zo'n voorlichting worden be keken. Mr. dr. M. J. J. A. Imkamp (D'66) kreeg van de minister nog te horen dat deze er niets voorvoelt om seksuele voorlichting als leervak voor de lagere scholen in te voeren. Wanneer de ouders zo'n voorlichting wensen, moet de over heid er echter wel ruimte voor geven. ROERMOND De politierechter te Roermond, mr. Van Koot, heeft giste ren conform de eis van de officier van Justitie, mr. W. Messchaert, de heer H. Koekoek, veehouder te Bennekom, voorzitter van de Boerenpartij en lid van de Tweede Kamer, veroordeeld tot een geldboete van f 200 of twintig da gen hechtenis. De heer Koekoek had zich te verantwoorden wegens smaad van een tekenaar van het dagblad „De Telegraaf", de heer Samson. Tijdens de verkiezingscampagne had hij over de heer Samson op een verga dering op 24 oktober van het vorige jaar in Meijel gezegd, dat hij in de oorlogs jaren als tekenaar had meegewerkt aan het ultra antisemitische blad „De Misthoorn". De beide getuigen, de journalisten J. de Klerk en P. Tummers, verklaarden duidelijk te hebben gehoord, dat de heer Koekoek de naam Samson gebruikte. „De Telegraaf" moest zijn mond maar houden, want hun tekenaar de heer Sam son heeft in de oorlog ook in „De Mist hoorn" getekend" zou de heer Koekoek op de bewuste vergadering hebben ge zegd. Mr. Messchaert achtte smaad wel de gelijk bewezen en hij was van oordeel, dat de gewraakte uitlating paste in het geheel van de context van de bijeen komst. Hij nam aan, dat men in de ver kiezingstijd niet elk woord op een goud schaaltje behoefde te wegen, maar hier was de heer Koekoek toch over de schreef gegaan De verdediger, mr. Keijzer betoogde, dat zijn cliënt alleen maar het algemeen belang heeft willen dienen en bij zijn verdediging tegen „De Telegraaf" bij het beantwoorden van ter vergadering gestelde vragen niet ieder woord op een goudschaaltje heeft gelegd. Mr. Van Koot achtte smaad wettig en overtuigend bewezen. De getuigen waren geschoolde toehoorders en hun verklaringen laten geen reden tot twij fel. tiet weer in West-Europa wordt in grote delen bepaald door een de pressie waarvan het centrum met een luchtdrukwaarde van 978 millibar boven het zuidelijk deel van de Noord zee ligt. Het bracht op tal van plaat sen regen en hagelbuien, waarbij de neerslaghoeveelheden in ons land varieerden van 4 tot 10 millimeter. De depressie trekt naar Zuid-N oorwegen en vult daarbij langzaam op. Inmiddels is een nieuwe storing, af komstig van het zuidpunt van Groen land in het zeegebied ten Westen van Ierland aangekomen. Deze zal in de komende 24 uur naar de omgeving van het Kanaal trekken, waardoor de wind bij ons opnieuw naar zuidwest tot zuid zal krimpen. Aanvankelijk neemt de buiigheid af en zullen enkele opklaringen voorkomen, maar later op de dag zal de nieuwe storing weer buien brengen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1