Drie tv- programma's over Mexico-City en de Spelen „Ernstige" avond Beurs van Amsterdam Olies vast Morgen geen „Ver achter het nieuws" UIT DE KERKEN VANAVOND MORGEN Wisselmarkt FINANCIËLE NOTITIES Albert Heyn weer omhoog Weer groei bi] Amro-Bank PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Daggeld goedkoper ..3 2' VRIJDAG 3 NOVEMBER 196. 27 Terwijl hij daar zo op de veranda heen en weer liep en lange trekken aan zijn sigaar deed, liet de baron een dozijn combinaties aan zijn geest pas seren. „Hoe 't dan ook zij," wendde hij zich ten slotte tot Amadeus. „Hoe t dan ook zij, het zal nog wel enige ja ren duren, voordat dit Rossmer-ont- werp verwezenlijkt zal kunnen wor den. Maar ondertussen kan ik u wel een baantje aanbieden. Ik wil eens zien, waartoe u eigenlijk in staat bent. Dat baantje, dat ik op het oog heb, is van verantwoordelijke aard. Ik houd van jullie Zwitserse kerels. Ik houd van jullie onverzettelijkheid, van jul lie cultuur, van de consciëntieuze wij ze, waarop jullie alles opneemt. U hoeft nu nog niet ja of neen te zeggen. We moeten er nog verder over spre ken. Daar komen de dames Inwald. Zeer eigenaardige zusters. Die lijken net zoveel op elkaar als een roos en een distel. Die vader is ook een vreemde kerel. Ik ken hem al heel wat jaren. Hij verzamelt nu boeken. Die had ook wel een wat meer homo gene familie om zich heen mogen ver zamelen." Hij liep de treden af en bleef met zijn benen ver uit elkaar wachtend op de meisjes en op Von Breitenwyl, die aan kwamen lopen. „Eh bien?" Amadeus herinnerde er Pauline en Eugenie aan, dat ze nog een rit van twee uur voor de boeg hadden en dat ze eigenlijk dadelijk moesten vertrek ken, daar er al donderslagen rommel den. Von Breitenwyl schudde Amadeus op zeer hartelijke wijze de hand; hij drukte er zijn spijt over uit, dat hij maar zo weinig met hem had kunnen spreken, maar hij hoopte toch, dat er iets nuttigs mocht voortvloeien uit zijn ontmoeting met baron de Meunier. Er was in zijn ogen iets van een woordloze vaderlijke bezorgdheid toen hij een aandachtige blik richtte op Amadeus, die met de beide meis jes aan zijn zijde het hek uitreed. Hij staarde naar het uiteinde van het meer, naar de rode torens van het Ob- wylslot en hij hoefde er door niemand aan herinnerd te worden, dat het nu al een kwart eeuw geleden was, sinds dat vonnis geveld was, waardoor hij roem had geoogst, maar dat voor Thé- rèse en haar minnaar zo noodlottig was geweest. „Geldmannen zijn vervelende men sen," sprak Pauline op de weg naar huis. „Wat betekent dat alles voor hem? Hij keek naar jouw ontwerpen met de enige gedachte: Hoeveel kan ik daaraan verdienen? Voor hem is dat een gewoon alledaags werkje. Maar voor jouw betekent het een le venswerk. Hoe lang heb je daar wel over nagedacht?" „Jaren," antwoordde Amadeus. „Daar heb je 't. Het is net als bij een kunstenaar, die misschien jaren nodig heeft om een kunstwerk te scheppen, terwijl het publiek 't in een paar seconden afkijkt. Als ze 't niet kunnen gebruiken, als 't niet geheel en al overeenkomt met de fatsoensmo de van de dag, gaan ze terug naar hun onbenulligheden en denken niet meer aan het kunstwerk." „Dat kan wel waar zijn, maar al is dat nu zo. wat doet 't er dan eigenlijk nog toe? Een groot kunstwerk vormt een deel van de geschiedenis en blijft. En hetzelfde is 't geval met een mooi elektriciteitswerk." Pauline leunde met een dromerige uitdrukking op het gezicht achterover en staarde naar de lucht, terwijl Ama deus voortreed. Het was haar verlan gen, dat die rit eeuwig zou duren. Eugenie was dodelijk vermoeid. Ze lag helemaal ineengebogen met haar hoofd tegen Paulines schouder en was in slaap gevallen. Langzamerhand reden ze de avond tegemoet: ze sloegen een omweg in door het land, om Bern te vermijden. Ze passeerden eenzaam gelegen her bergen, dorpen met koeien, die in lan ge rijen bij de drinkputten stonden, ze reden heuvels op en af en kwamen in groene dalen, ze doorsneden bossen en open velden en boven dit hele land schap welfde zich een hemel, die steeds dreigender werd. De eerste re gendroppels waren reeds op hen neer gevallen, toen ze tenslotte Lützikon bereikten. XIV In een klein landhuis, dat bij de oevers van het meer van Genève lag en dat door oude bomen omringd was, sleet een dame haar eenzaam leven. Haar bezitting was omringd door een muur en een dikke haag en slechts bij bijzondere gelegenheden werd het hek van gesmeed ijzer geopend door een man van middelbare leeftijd, die aan het eind van de korte oprijlaan in een uit kleine bakstenen opgetrokken 5 huisje woonde, dat geheel met slinger- planten was begroeid. Door de strui- ken kreeg men een glimp van een s groene glooiende weide, men zag ook s de hoek van een wit huis met blauwe luiken, terwijl zich verderop het kal- me meer uitstrekte. Soms zat de eigenares op het terras te genieten van het prachtige uitzicht op het uitgestrekte meer en op de groene bergen van Savoye op de an- I dere oever. Soms sneed een witte boot s een lange zilverachtige groeve door s het stille, glanzende waterlaken. In de g omgeving van de tuin bevonden zich g vele vogels en vaak zag men witte meeuwen op het lage muurtje bij de oever zitten. Dit was het huis van The- rese Etienne. Ze was hier kort na de dood van haar minnaar komen wonen. Het zware kruis, dat hij gedurende zijn later leven had getorst was ver- vangen door een lichter van hout, dat nu op een afgelegen kerkhof hoog in 2 de Grisonvallei op zijn graf stond. Het huis van de eenzame vrouw be- 5 vond zich evenwel in het Vaudkanton, niet ver van Genève. De boeren in de omtrek verbouwden wijn en waren niet zo rijk als die uit het Berner- Oberland. Het huis van Therese lag s op een flinke afstand van het dorp Ex- challens. In de buurt kende men haar onder haar meisjesnaam Mariano. In de hal van haar huis, dat ze de naam „Villa Solitude" had gegeven s hing de stamboom van de Etienne Mariano's in een dikke eikehouten en g gouden lijst achter glas. Haar stam- - boom liep tot in de dertiende eeuw. Haar eigen naam prijkte op de laag- g ste tak en op haar tak hing een gou- den appel „Gottfried Amadeus". Als ze er nu op gesteld was om zich- s zelf Comtesse de Mariano te noemen, dan geschiedde dit niet uitsluitend om zichzelf tot de adel te verheffen, waar- toe zij volgens haar aanpsraken be- g hoorde, neen, dit geschiedde, om te vergeten, dat haar naam ooit anders had geluid. En als ze bijna nooit haar s eenzaamheid verliet, dan kwam dit, omdat zij zichzelf van de grote we- reld had afgesneden. Haar dienstpersoneel bestond uit drie personen: Katterli, Netti en Louis, de chauffeur-tuinman en behal- ve de plaatselijke Juge de Paix en de s politie wisten slechts heel weinig men- sen, dat zij allen voormalige strafge- g vangenen waren. De Juge de Paix, een monsieur g Chatlau, een boer, die enige zonnige g wijngaarden bezat, was de president van de gemeenteraad. Hij wist alles van het verleden van Madame de Ma- riano. Hij was oud, maar nog niet oud s genoeg, om de Gam-moordzaak uit het Duitse gedeelte van zijn Zwitserland g vergeten te zijn. Maar hij was een echte Vaudois en doordrenkt van een mildere levensfilosofie dan dit bij zijn g Duits-Zwitserse landgenoten het ge- val was. (Wordt vervolgd) In een drietal, door Bob Spaak en ca meraman Piet Oud vervaardigde pro gramma's zal de NTS een indruk geven van de voorbereidingen voor de Olym pische Spelen 1968 en bovendien aan dacht besteden aan de Olympische Stad: Mexico-City. De programma's worden uitgezonden op woensdag 8 no vember van 20.35 tot 21.00 uur op Ne derland 1, woensdag 15 november van 20.30 tot 21.00 uur op Nederland 1 en donderdag 16 november van 19.25 tot 19.45 uur op Nederland 2. Bob Spaak tekent bij deze program ma's het volgende aan: Zelden is er zo hard gewerkt als in Mexico-City. Zelden ook zullen er zo veel mensen in touw zijn geweest als in de Olympische Stad 1968. Al te vaak denken wij, Europeanen, dat de men sen in Midden- en Zuid-Amerika alles op „manana" (morgen) laten aanko- men. In sommige opzichten zal dat wel kloppen, maar waar het de bouw van de Olympische accommodaties betreft, is en wordt er in en om de stad Mexi co met grote voortvarendheid gewerkt. Wanneer eenmaal de beslissingen ge nomen zijn, dan gaat men hier met een zekere hartstocht aan het werk. En dan kijkt men niet op mankracht. Over al zijn duizenden en nog eens duizen den in de weer om alles op tijd klaar te krijgen. Waar het om een zo massa le mankracht gaat, heeft niet iedereen de beschikking over de modernste mid delen, maar er zit voortdurend schot in. Er wordt niet geluierd, het tempo ligt hoog, het werk vordert snel. Mexico-City heeft waarlijk wel ande re problemen dan de organisatie van de Olympische Spelen, problemen die zelfs met een moderne sociale aanpak niet in jaren opgelost kunnen worden. Maar het land en zijn hoofdstad hebben een niet onaanzienlijk belang bij de Spelen. Het 3651. De plotselinge druk van het dalende schip, plus de uitwerking der repulsorstralen, verdreven de nevels die zich weer om voet der dubbeltorens hadden sa mengetrokken. De twee rijen sfinxen werden daardoor helemaal zichtbaar en nu konden ook Buck en de pro fessor zich aan die enorme beelden vergapen. De laat ste begon meteen allerlei theorieën op te werpen over de duidelijke parallel met het oude Egypte, maar Arend hielp hem droogjes herinneren dat het tijd werd dat zij eindelijk de taak volbrachten die hun was op gelegd. „Deze halters moeten op hun oorspronkelijke plaats komen, dus laten we dat nu eerst doen. Alle maal ruimtepakken aan en naar buiten!" Buck wees naar een hoek van de stuurcabine, waar de stelt-robot nog steeds in dezelfde houding stond en vroeg: „Zullen we die blikken snoeshaan ook maar weer buiten de deur zetten?" Dat vond iedereen raadzaam en zo klau terde het gezelschap dan door de luchtsluis uit het schip, als een groepje toeristen, dat de bloeiende tul penvelden komt aanschouwen. De professor hield triom fantelijk zijn camera omhoog. „Zien jullie dat? Nu heb ik dan toch eens om dat ding gedacht!" riep hij. „An ders zeggen ze thuis weer: Ja, dat zal wel waar we zen. Bewijzen moeten we hebben! Welnu, ik ga filmen, tot er geen enkele rol meer over is!" 18. „Sta op en vertel me precies wie die geheimzin nige Fung is", zegt de Rechter. „Hij is een knap schil der," zegt de kamenier, „maar hij is arm en zijn ge zondheid is heel slecht. Tien jaar geleden woonde hij niet ver van het huis van mevrouw's familie. Een jaar of zeven geleden had haar vader meneer Fung in dienst genomen om haar les te geven in het schilderen van vogels en bloemen. Ze was toen pas eenentwintig, en meneer Fung was zo'n knappe jongen! Ik dacht dadelijk dat die twee op mekaar verliefd zouden wor den." „Wat was er precies tussen hem en mevrouw Ho?" vraagt de Rechter. „Niets dat niet door de beu gel kon, Edelachtbare. Meneer Fung hoopte met haar te trouwen," zegt de kamenier. „Hij was wel niet rijk, maar behoorde tot een beroemde familie. Maar toen werd hij ziek en de dokters zeiden hij het ongenees lijk was, dat hij jong zou sterven... Toen besloot Fung van het huwelijk af te zien. Het was alles maar een lentedroom geweest, zei hij. Maar mevrouw wilde dat ze vrienden zouden blijven." „We moesten die Fung maar eens een bezoek brengen," zegt de Rechter. Op dit moment komt de lijkschouwer terug om te melden dat hij voor een doodskist heeft gezorgd. „Prachtig, meneer Wang," zegt Rechter Tie, „gaat u dan maar vast terug naar het gerechtsgebouw. Ik ga een bezoek brengen aan een jonge schilder, genaamd Fung. Ik denk dat die ons wel wat te vertellen heeft." 44-4. Gelukkig kwam er gauw een eind aan het akeli ge hoeah-geroep. En toen er zich geen nieuwe narighe den voordeden stond Tekko dan eindelijk weer op uit zijn gekreukelde houding. „Nu is het welletjes!" vond onze vriend die op de tast naar de tafel schuifelde. „Dit gaat mijn verstand te boven en dat wil wat zeg gen. Maar spoken of geen spoken, ik ga er van tussen want tegen onzichtbare belagers valt niet te vechten!" Een rammelend geluid bewees dat Tekko zijn lucifers gevonden had en voorzichtig stak hij er één aan. „Zo even de lamp aansteken en dan ga... Hè, wat? Hoe kan dat nu?" schrok hij toen en staarde met afgrijzen naar de kaarslantaarn waaruit de kaars verdwenen bleek te zijn. „Ik weet zeker dat hij zoéven nog voor geen kwart opgebrand was. Ja, dat is nu pech hebben want het is haast ondoenlijk om ir. het donker uit dit doolhof te geraken. Enfin, dan blijf ik maar hier tot het licht wordt. Wat kan me ook eigelijk gebeuren. Al les is rustig nu en spoken bestaan niet. En niemand hoeft morgen te weten dat ik toch wel een beetje in mijn rats gezeten heb!" Tekko vond zichzelf toch wel een flinke kerel toen hij dit besluit genomen had. En hij wilde het zich juist een beetje behagelijk maken voor de resf van de nacht toen er plotseling een sinis ter stemgeluid achter hem klonk dat hem het bloed in de aderen deed stollen. HILVERSUM De speciale luchtig- ironische edities van de televisierubriek „Achter het nieuws" laten nog even op zich wachten. De VARA had aangekondigd, dat morgenavond de eerste van deze in een zaterdags jasje gestoken rubrieken op het scherm zou komen. Men is echter niet gelukkig met de vorm van het eer ste proefprogramma. „Ver achter het nieuws" zal nu waarschijnlijk over twee weken in pre mière gaan. Gabr de Wagts documentaire „Dienstplicht in burger" (gisteravond, Nederland 2) verschafte veel informa tie over de principiële dienstweigering. Men zag niet alleen opnamen uit kamp Vledder, een psychiatrische inrichting en Nieuwesluis (waar de jongens het helemaal niet zo erg vonden als wel eens wordt beweerd; sommigen prefe reren dit zware /tverk zelfs boven kan- toorarbeid of hét strenger gediscipli neerde leven in dienst), maar ook tek sten waarin de wettelijke mogelijkhe den voor de gewetensbezwaarden wat meer bekendheid werd gegeven. Uit de interviews bleek dat veel gewetensbe zwaarden beslist geen zachtzinnige laf aards zijn, maar jongens met een per soonlijke, gezonde en positieve visie, waarin de liefde voor de levende mede mens (religieus en/of humanitair ge- inspireerd) een belangrijke plaats in neemt. Twee muziekuitzendingen comple teerden de ernst van de avond. Maar ook zij hadden hun gunstige kanten: de Bach-cantate werd fraai uitgevoerd en de herdenking van Sir Malcolm Sargent maakte duidelijk, dat de wereld in deze man behalve een voorbeeldig dirigent ook een voorbeeldig mens heeft verlo ren. J. v. d. K. toerisme brengt jaarlijks het lieve be drag van 600 miljoen Amerikaanse dol lars in de Mexicaanse kas en men wil, via de Olympische Spelen, trachten een nog grotere bekendheid aan het toeris tisch zo aantrekkelijke land te geven. En daardoor harde valuta binnen te krijgen. Daarom wordt alles op haren en sna ren gezet om de zaken op tijd en zo vlekkeloos mogelijk voor elkaar te krij gen. Gezien de energie die de Mexica nen in dit enorme project investeren, kan aan een organisatorisch succes moeilijk worden getwijfeld. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Nieuwendijk (N. Br.) (toez.): J. Jellema, pred. voor buitengew. werkzaamh. (directeur van het jongens internaat „Schaapsduinen") te Aerden- hout. Bedankt: voor Benschop en voor Val- burg-Homoet: C. Snoei te Langerak be zuiden de Lek; voor Dordrecht (vac. P. M. Mentzel) (toez.): H. J. Hemstede, pred. voor buitengew. werkzaamh. te Vlissingen. Geref. Kerken: Beroepen: te Gerkesklooster-Stroobos: C. Kampen te Garijp. Geref. Kerken (Vrijgemaakt): Beroepen: te Ommen: D. Berghuis te Leens. Chr. Geref. Kerken: Beroepen: te Maassluis: D. J. Klein Onstenk, kand. te De Wilp. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Commentaar. 18.20 Uitzending van het Gereformeerd Poli tiek Verbond. 18.30 Hee, een progr. voor onvolwassenen. 19.00 Jazz-rondo. 19.20 Christendom en Marxisme, lezing. 19.30 Nws. 19.35 Criterium: kunst nader be schouwd. 20.00 Tot beter begrip: be spreking van mod. muz. 20.45 Agressie - II, gesprekken. VARA: 21.00 Omroep- ork., Radiokoor en solisten: Italiaans opera-concert (opn): (Om 22.30-22.40 Nws.; 22.40-22.45 Act). 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 18.00 Kerkorgelconcert: klas sieke en moderne muz. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.45 Act. 19.00 Voor de tieners. 19.40 Wereldpanorama. 19.50 Uit: licht gevarieerd muziekprogram ma (opn). 20.50 Stereo: Luther, hoor speldocumentaire (dl. 2). TROS: 22.00 Kans op kunst: kritische kanttekenin gen. 22.30 Nws. 22.40 All In: gevarieerd programma. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journ. STER: 19.03 Reclame. NCRV: 19.07 Pick up: maandelijks grammo- foonplatenprogr. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Recla me. NCRV: 20.20 Act.rubr. 20.45 Stoe lendans, muzikale komedie (dl. 2). 21.25 In kleur: De stormridder, TV-feuille- ton (dl. 4). 21.50 Farce Majeure, licht programma. 22.10 De Zeventigers, ge sprekken. NTS: 22.45-22.50 Journ. NEDERLAND II NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journ. 19.03 Die van hiernaast, Engelse TV-familiekomedie (dl. 5). 19.33 Open oog: Waarheen met het weekend?. NTS 20.00 Journ. en weeroverz. STER: 20.16 Reclame. AVRO: 20.20 Peyton Place, TV-feuilleton (dl.7). 20.45 AVRO Danstest '68. 21.45 AVRO's Televizier. STER: 22.15 Reclame. NTS: 22.20-22.25 Journ. HILVERSUM I VARA: 7.0 Nieuws en ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gramm. muz. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.10 Van de voorpagina. 8.15 Z.O. 135: gevar. pro gramma. (9.35-9.40 Waterstanden). 10.30 Sores van Dorus, licht program ma. 11.00 Nieuws. 11.02 Stereo: Lichte orkestmuziek. 11.25 Oosteuropese kro niek. 11.45 Stereo: Metropole-orkest: amus. muz. 12.15 Loon naar werken, praatje. 12.27 Mededelingen voor land en tuinbouw. 12.30 Act. sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Tijd voor teenagers (gr.). 14.00 Uitlaat, programma voor twintigers. 14.40 Ra dio Jazz magazine. NRU: 15.00 Plan ning van gezondheidsbescherming: voordracht. 15.30 Zestig jaar Jazz. 16.00 Nieuws. 16.02 Volksmuziek uit Neder land. VARA: 16.30 Fanfare-orkest. 16.50 Uilenspiegel, studentenprogr. 17.10 Licht instrumentaal weekjournaal. trio. 17.30 Radio- HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Klassieke gramm. muziek. 7.30 Nws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Klas sieke kamermuziek. 8.00 Nieuws. 8.10 Gewijde muziek. 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de Huisvrouw. 9.15 Muzaiek: ge varieerd muz. progr. en kunstkroniek. 11.00 Nws. 11.02 Schoorsteen of kerkto ren, lezing. 11.15 Solistenkamer: muzi kaal vraaggesprek. KRO: 12.00 Stereo: Country and Western Express (gr.). 12.15 Marktberichten. 12.17 Overheids voorlichting: De Politie nu. 12.27 Mede delingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Act. 12.50 Zonder gren zen: rubriek over missie en zending. NRU: 13.00 Openbaar Kunstbezit. 13.10 Vliegende schijven: platenprogramma voor de militairen. KRO: 14.00 P.M., een weekblad met veel plaatjes. (16.00 -16.02 Nws.). NRU: 16.30 Franse les. HIRO: 17.00 Wat kunnen wij van de jeugd leren?: gesprekken. KRO: 17.30 Voor de tieners. HILVERSUM III KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Djinn: gevar. programma. (10.00 en 11.00 Nieuws). NRU: 12.00 Nieuws. 12.02 Programma Hetty Blok. NCRV: 13.00 Nieuws. 13.02 Ramblers Radio Reprises. 13.30 Zuider zee-serenade. 14.00 Nws. 14.02 T(w)ie- nerama: programma voor tieners en twens. 15.00 Nieuws. 15.02 Halte: progr. voor twintigers. 15.30 Country and Wes tern muziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Licht platenprogramma. 17.00 Nieuws. 17.02- 18.00 Hier en nu: De wekelijkse sport- show en lichte gramm. muziek. VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herhaling van gisteravond). 10.20 Eine reine Haut TV-spel. 11.40 Progr. over fotografie. 12.00-13.30 Act. kroniek. 16.40 Nws. 16.45 Progr. over beroepskeuze. 17.05 Docu mentaire. 17.25 Hank, TV-serie. 17.55 Programmaoverzicht. 18.00-18.05 Nws. (Regionaal programma: NDR: 18.05 Nws. 18.19 Das Freitagsmagazin. 18.65 Klaas Vaak. 19.00 Nws. 19.26 Graf Jos- ter gibt sich die Ehre, TV-film. 19.59 Programmaoverzicht. WDR: 18.05 Re gionaal nws. 18.10 Jeugduitzending. 18.25 Journ. 18.50 Goedenavond. 19.00 Journ. 19.10 Belphegor, TV-serie. 19.40 Muzikaal zelfportret). 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Act. reportages. 21.00 Sieben Perlen und ein König, misdaad film. 21.45 Journ. en weerber. 22.00 Reportage uit Bonn. 22.15 Der tolle Tag, blijspel. 0.15 Journ. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Sport. 18.20 Act. en muz. 18.55 Tammy - das Madchen vom Hausboot, TV-serie. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Bür- gerkrieg in Russland, documentair TV- spel. Aansluitend: Nws. 21.40 Informa ties en meningen van buitenlandse cor respondenten. 22.25 Nws., weerber. en act. 22.50 Jazzmuz. (Slotkoersen van gisteren) IIIMIMIIIIIIII Fonds Vorig* koer* 1st* not. Nederland 1966-1 7 105 104% Nederland 1966 61 98% 98H Nederland 1967 6 98A 96% Nederland 1965-1 51 94% 94A Nederland 1964-1 51 91% 91A Nederland 1964 5 89 Nederland 1958 44 89H 89% Nederland 1964 44 94% 94% Nederland 1959 41 87% 87% Nederland 1963-1 41 83% 83% Nederland 1961 4 84H 84% Nederland 1953 31 81% 81% Ned. staffell. 1947 34 71H 71H Nederland 1951 34 89% 89% Nederland 1953 1-2 31 84% 84% Nederland 1950 1-2 31 74% 74% Nederland 1954 1-2 31 76% 76% Ned. grootb. obl. 1946 3 82A 82% Ned. dollarlng 1947 3 88% 88% Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 88H 86 id. 30-jar. 1958/'59 4i 87% 87 H.V.A.-mijen ver. a. 115% 115% A.K.U. H. 61.2 61.2 Delimij. f. eert 86 87 Hoogovens n.r.c.v.a. 101 101.6 Philips gem. bezit v. a. 110 108.8 Unilever C.V.U. 102.8 103.7 Dordtsche Petr. a. 640% 647% Kon. Petr. f. a. 139.8 142.2 H.AJ-. a. 81 82% Java-China p. n.r.c.v.a 174 173% KX..M. a. 266 267 Rotterd. Lloyd a. 149 147 Scheepvaartunie a. 129% 130% Kon. Zout-Organon 153.7 153.5 Bk v. Ned. Gem '65-1 51 93H 93% Nat investeringsb. '65 51 95% 95Vi Fr.-Groa Hyp.b. dw 6 94 94 Westl. Hyp.b. u 5 88% 89'/* Alb. Heyn wdlobl. '55 4 126% Bijenkorf 6 99 99 Co-op Ned. r.spaarbr. 145% Ned. Gasunie 51 94% 94% Philips dir. 250-100*51 4 82% 82% Peg em 1-2 1957 6 97% 97% Pgem 1957 6 97% 96% K.L.M. 15-jarig 5 95V* 95% Ned Spoorw 57 1-2 41 91% 91% A K U f 1000 44 88% 88'/i Gelder Zonen v 41 87% 87 Hoogovens 51 108 V* 109% Alg Bank Ned. a. 230 230 Amrobank f 20,— a. 46.4 46.6 Nationale Ned. eert 598 606 Ned. Credietb. aand. b. 177% 177% Ned. Middenstandsbank 89 88.3 Slavenburg's Bank a. 175 174 Albert Heyn a. 1028 1021 Amstel Br n.r.c.v.a. 368% 370 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 207 207 Blaauwhoed a. 100 98 Blijdenst.-Will. f 1000 nreva 80 79 Bols Lucas a. 188.5 187 Bredero ver. bedr. n.r.c.v.a. 424% 419 Brocades-Stheeman a. 823 Buhrmann-Tetteiode a. 465 465 Bijenkorf n.r.c.v.a. 630 624 Calvé c.v.a. 740 730 Drentsch-Overijs. Houth. a. 120% 120 D.R.U. a. 301% 305 Elsevier's Uitgeversmij. a. 288% 283 Erdal mij. v. wasverw. a. 515 512 Excelsior metaal buizen a. 64% 64% Fokker a. 432 431 Gazelle Rijwielfabriek a. 167% 168 Gelder Zonen, van a. 108% 108% Gist- en Spiritusfabriek a. 407 Grasso's Kon. MachJnbr. a. 118 118 Heineken's Bierbr. aand. 575 571% Holec aand. 177 178 Intematio aand 275 272 Kon. Ned. Papierfabr a. 166 165% Kon. Ned. Textielunie eert. 52 51 Kon. Zout-Ketjen n.r.c.va. 776 K.V.T. (kon ver tap) aand. 290 285 Meteoor Beton a. 96 97 Misset, Uitgeversmij. a. 256 256 Naarden Chem tabr. a. 462 464 Naeff gebr a. 151 148% Nedap ned app.fabr aand 148 148'/* Ned Kabelfabrieken aand 289 288 Nelle, wed J. van aand. 345 341 Nyma n.r.c.v.a. 23% 25 Nijverdal-ten Cate a. 95% 95 Overz Gas. nat. bez. v.a.f. 97.4 97 Palthe a. 61% 63 Pont Houthandel a. 172 171 Reesin k en Co. a. 156 157 Scheveningen Expl.mijJ. a. 35.7 35 Schok beton aand. b. 198 195 Scholten Carton en Pap a. 255 252 Schuppen Sajetfabriek a. 90 91 Simon de Wit aand b. 394% 392 Spaamever bez.500-100 a. 644% 644% Technische Unie a. 246 244 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 96 95.5 Twentsche Kabelfabriek h 360 360 Ubbink-Davo a. 16% 16% Unilever 1000 cert. 7c.pr. a. 108% 107% Veenendaalsche stoomsp. a. 196 197 Ver. Machinefabrieken a. 173% 174 Ver. Touwfabrieken c.v.a. 147 149 Vredestein Rubb.br. c.v.a. 160 160 Vulcaansoord a. 58 57 Wessanen's Kon. Fabr. a. 490 485 Wilton-Fijen.-Bronsw a. 161 160% Billiton le rubriek a. 748 Geldersche Tramw.mij. a. 71 H.B.B. bel. depot 1-2 pb. f. 760 760 Interbonds Ipb. f. 666 647 Vastgoed bel fonds part f 642 641.5 Interunie f 50 a. 179.4 178.5 Robeco f 50 a. 219.4 218.7 Rolinco f. 215.4 215.5 Unitas f 50 a. 404.5 401 Ver. Bezit v. 1894 f 50 a. 98.4 98.4 Canadian Pac. Railw. eert 59% 58% Int. Nickel Cy Can. eert. 112% 111 Shell Can. (10 a.) eert. 28% 28% A.T.T 15-10a33-l/3d eert. 52% 52% Anaconda eert 43% 44 Bethlehem Steel eert. 32% 31% Chesapeake and Ohio cert 64% 64 Cities Serv. 10 a 10 dlr cert 48 47% Douglas Aircraft eert 89 87 Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. 163% 162% General Electric eert. 106% 101% General Motors eert. 81% 78% Kennecott Copper eert. 43% 43% Phillips Petroleum eert 59% R.C.A. eert 64 62% Republic Steel eert 42% 41% Shell Oil eert. 65% 65 Standard Brands 10 a. cert. 34 U.S. Steel (10) eert 41 40% Wool worth eert 29% 29% Bank v. N.G. '58 1-2- -3 4ï 87 87 Nat. Bk v Midd Kr. '1 56 7 101% 101% British Petrol 1966 74 103% 103 Ned. Gasunie 1966 64 100% 100% Rott. Rijn Pij pi .mij. 54 99% Berghuizer Papfabr. 44 95% 95% Grasso's Kon. MachJ 53 91 91% Meteoor beton 53 77% Stokvis en Zonen 43 87% 87% Thomassen'Dr.- Verbl. 44 106% Bredero vast goed a. 165 168 Calvé cum.pref.wd.nr. cert 145 Edy emaille a. 84 83 Krasnapolsky, L a. 61.5 61 Lips en Gispen eert 115 112 VOOR BEURSKOERS VAN HEDENMORGEN (verstrekt door de Amrobank) Kon. Olie 139.70—140.00; Unilever 104.00—104.20; Philips 106.00; AKU 61.50. AMSTERDAM 2 nov. In het mid delpunt van de belangstelling op de Amsterdamse effectenbeurs stond don derdag het hoofdfonds Kon. Olie, dat vast gestemd was niet alleen in het voorbeursverkeer, maar ook in de offi ciële handel. De oorzaak was gelegen in de 's ochtends bekendgemaakte netto resultaten van de maatschappijen der Kon. Shellgroep over de eerste negen maanden en over het derde kwartaal 1967. Deze resultaten vertonen een belang rijke stijging ten opzichte van dezelfde periode van 1966. Dit gaf aanleiding tot verhoogde belangstelling voor Konink lijke ter beurze, zodat na een openings koers van 141.50 een stijgende richting werd gevolgd tot 142.20. Toch was de handel in de oliehoek niet van groot belang. De arbitrage trad wel als koper op, maar overigens bleef het kalm. In aanmerking genomen de scherpe koersdaling, die zich woensdag in Wall Street heeft voltrokken, waren de cijfers van de Kon. Shell evenwel voor de hele beurs van belang. In te genstelling tot een flauwe markt, was eerder sprake van enige opleving en 'n betere stemming. In het verdere verloop van de eerste periode gingen namelijk geleidelijk ook de overige internationale waarden lang zaam omhoog. Unilever bijvoorbeeld klom tot 104, Hoogovens tot 101.60 en AKU was goed prijshoudend op 61.40. Philips stelde bij opening wat teleur, maar wist later het vorige niveau te bereiken. Elders ter beurze was het ook zeer kalm. In Deli-Maatschappij is de rust teruggekeerd en wacht men nu gelaten op de beloofde berichten. Amsterdam Rubber en HVA bleven op het vorige niveau. De scheepvaart was licht ver deeld, met de HAL op 82, hetgeen on veranderd kan worden genoemd. Voor dat het bericht over de dividendpasse- ring bekend was, stond de HAL op 90 1/8. Nederlandse staatsfondsen wa ren over de hele linie gedrukt en de nieuwste 6 1/4 pet. lening deed eerst 98 5/16, daarna 98 1/4, dus nog altijd beneden de koers van uitgifte. In de tweede periode bleef de onder toon van de markt betrekkelijk gunstig, maar er deden zich voor de internatio nale fondsen geen wijzigingen van bete kenis meer voor. Unilever liep op tot 104,50 en Kon. Olie wist het hoogste ni veau van 142,40 niet geheel te behou den. KLM werd gedaan op 262, hetgeen een stijging van 1 gulden betekende. Op de lokale markt waren licht* koersverliezen in de meerderheid. ZAANDAM De omzet van Albert Hcijn koerst naar de driekwart mil jard. Over de eerste negen maanden van dit jaar waren de detailomzetten circa 23 procent hoger dan in de over eenkomstige periode Van vorig jaar, zo deeit het bestuur mee. Over geheel 1966 werd een omzet behaald van f810 miljoen. Deze lag al 28 procent boven die van 1965. De omzetstijging is te danken aan nieuwe vestigingen en ver dere groei van de verkoop in reeds lan ger geopende zaken. Zoals verwacht daalde de bruto winst marge procentueel niet onbelangrijk, mede door een scherpe prijspolitiek van Albert Heijn en een stijging van het kostenpeil. Dit kon echter door de omzetstijging worden goedgemaakt. Tot dusver hebben de resultaten in het algemeen de voorspelling overtrof fen. Tot en met september was de net to concernwinst 20 procent hoger dan over de overeenkomstige periode van 1966. Een voorspelling over het hele jaar wil het bestuur niet geven omdat het vierde kwartaal zeer belangrijk is. Tot en met oktober zijn dit jaar elf supermarts en vier zelfbedieningszaken geopend. In november en december ko men hier nog vijf supermarts en vier zeflbedieningszaken bij. De nieuwe ves tigingen droegen in het algemeen aan de winst bij. Ook in het restaurantbedrijf is de om zet gestegen, maar niet zodanig dat d* gedaalde brutowinst en de gestegen kosten konden worden opgevangen. De resultaten met de export van melk wa ren evenals vorig jaar gunstig. AMSTERDAM Het tarief voor dag geld is verder verlaagd tot 3Vt procent. Woensdag was het al van 4Vt naar 4 procent gegaan. Dit is het gevolg van de voortzettende verruiming van d* geldmarkt door betalingen van het Rijk op 1 november en de terugkeer van bankbiljetten, waardoor een klein over schot werd gekweekt. AMSTERDAM De belangstelling van de Amsterdam-Rotterdam Bank heeft de acht miljard gulden ver over schreden. In het derde kwartaal steeg de telling van f 7,9 tot f 8.4 miljard. In deze periode van drie maanden heeft een verschuiving plaatsgevonden van de gewone crediteuren (rekening- couranthouders) maar de termijn-depo sito's, waarop een hogere rentevergoe ding wordt gegeven. De post crediteu ren, waarbij ook de stille reserves zit ten, is gedaald van f 3,33 naar f 3,28 miljard, terwijl de termijndeposito's stegen van f 2,76 tot f 3,10 miljard. Deze laatste zijn in één jaar met bij na een miljard gulden toegenomen. Oook de spaartegoeden vertonen een verdere groei, namelijk van f 1,09 mil jard op 30 juni tot f 1,17 miljard op 30 september. Een minder sterke stijging vertoont de kredietverlening. De post debiteuren klom van f 4,08 tot f 4,19 miljard. Daarentegen zijn sterk geste gen de vorderingen op binnen- en bui tenlandse bankiers. Deze kwamen in het derde kwartaal van f 1,10 op f 1.34 miljard. AMSTERDAM 2 nov. Contante prij zen Londen 10.00New York 3.593—i, Montreal 3.34i'«—A, Parijs 73.34—39, Brussel 7.241i. Frankfort 89.77—82, Stockholm 69.45i—50è, Zürich 83.07i— 121, Milaan 57.761—81.1, Kopenhagen 51,73—78, Oslo 50.2328, Wenen 13.891- 901, Lissabon 12.461—48.1.

De Vallei | 1967 | | pagina 2