de beste tabak is N 0 RTO N tabak echt... NORTON N0RT0NFQGI Kamercommissie na strijd akkoord met verhoging schoolgeld voor kleuters Mysterieuze overval in restaurant Bioscooppubliek in Utrecht merkte niets van brand Stuntwerk 25 NORTON ƒ1.50 Tsjoe vervangt Lioe Eenzijdig verdraagzaam Nooit op zondag? Vijf waterkanonnen MAN LICHTTE VAN GEND EN LOOS OP MET „TIP VOOR DIEFSTAL" Veel doden bij val van Calabar Cuba stuurt geen topfiguur naar Moskou Drie simpele woorden, een wereld van verandering De succesvolle introduktie van NORTON bij het Nederlandse publiek, heeft er toe geleid, dat ook vele rokers van filtersigarettenvragen naar dit merk van ongekende kwaliteit. Daarom is er nu... 0 J met dezelfde unieke tabakken, I n J hetzelfde rijpe aroma en U LI met het modernste filter Geen belemmeringen „Geen lapwerk' DE SPAANSE SINAASAPPELEN Moties Tegen chauffeur zes weken geëist na dodelijk ongeluk Mammoet gevonden ZUIVERE HUID PU ROL en PUROL-poeder Grote „love-in" en „dream-in" in Utrecht gaat door Israël geeft een zwartboek uit Maand geëist tegen man die Vondeling aanreed In Maassluis komt pakhuis-onder-water VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 AMSTERDAM De schide die Van Gend en Loos heeft opgelopen door de overval op haar snelgoedloods achter het Amsterdamse Centraal Station is weer groter geworden. By de honderd duizend gulden die 11 oktober werden geroofd, is nog een 1500 gulden geko men. Een man meldde dat hij voor driedui zend gulden wilde zeggen waar de da ders te vinden zouden zijn. In Antwer pen zocht men de man op, terwijl de politie van alles op de hoogte was. De „tipgever" deed zijn verhaal, gaf signa lementen en adressen en kreeg daar voor alvast de helft van het bedrag dat hij als tipgeld bedongen had. Toen de inlichtingen werden nage gaan, bleken ze waardeloos te zijn. De man is later niet meer bij Van Gend en Loos geweest om de rest van zijn tip geld op te halen. CALABAR Tijdens een kort maar bloedig gevecht dat voorafging aan de val van de Biafraanse havenstad Cala bar zijn ongeveer 2.000 personen om het leven gekomen. Dit heeft luitenant kolonel Benjamin Adekoenle, die twee weken geleden de aanval van de fede rale Nigeriaanse troepen op Calabar leidde, in deze stad meegedeeld. Het was voor het eerst sinds de val van Calabar dat buitenlandse journalisten de stad konden bezoeken. Adekoenle zei dat er aan federale zijde zestig mensen waren gedood. De Biafranen hadden geweigerd zich over te geven. De grootste verliezen hadden zij geleden bij hun wanhopige pogingen om de posities waarin zij zich hadden verschanst, te behouden. Er is veel schade aan gebouwen aangericht. MOSKOU Cuba heeft de Sovjet- Unie beledigd door voor de viering van de revolutie-herdenking slechts de mi nister van Gezondheid in plaats van een topfunctionaris te sturen. Een Russische regeringswoordvoer der maakte bekend, dat de Cubaanse president Osvaldo Dorticos Torrado de zes dagen durende feestelijkheden zou bijwonen. Waar de meeste andere com munistische landen vertegenwoordigers van het niveau van Castro zelf sturen, zou dit beledigend zijn geweest. Maar in plaats van Dorticos stapte minsiter van Gezondheid José Ramon Machado Ventura uit het vliegtuig. Hij is lid van het centrale comité, maar niet een van de topfiguren. Vier varkens en een aantal kippen zijn gistermorgen omgekomen bij een brand in de boerderij van H. Tammes in Sleen. De boerderij werd verwoest. Het gezin Tammes tien mensen is bij buren ondergebracht. ADVERTENTIE NORTON is er NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak, de tabak voor Norton NORTON - rijp, vitaal, echt Koop een pakje. Probeer er een, juist, dat is Norton! DEN HAAG Van harte ging het niet, maar de onderwijscommissie van de Tweede Kamer heeft zich gisteren ten slotte neergelegd bij de verhoging van het kleutergeld en de bijdragen voor beroepscursussen. Tevoren was ook nog een motie verworpen van de socialist dr. Tans, die 27 miljoen meer wilde uitgeven voor de uitvoering van de Mammoetwet in aug. 1968. Met deze twee beslissingen werd duidelijk dat minister dr. Veringa zijn onderwijsbegroting straks ongeschonden door de Kamer heen zal halen. In de plenaire vergadering zal er niet meer aan worden getornd. Toch bestond er gisteren in de com missie veel weerstand, ook bij de rege ringsfracties, tegen de verhoging van 't kleuterschoolgeld van één tot vier gul den per maand op 1 januari. De KVP- er Fiévez vond het pijnlijk en vroeg om een spreiding van die verhoging over twee jaar. De liberaal Vonhoff stond erop dat de regering in ieder geval zou garanderen dat er voor het kleuteronderwijs geen financiële belemmeringen zouden zijn. De CH-woordvoerder dr. Schuringa voelde ook het meest voor een geleide lijke verhoging. Hij noemde het geen populaire zaak. Het liegt er niet om, zei hij. De AR Van Bennekom vroeg zich af of niet de weg van de minste weer stand was gekozen. De hele commissie wilde weten hoe het zat met de toege zegde vrijstellingen. De socialist dr. Tans toonde zich zich gisteren in de onderwijscommis sie van de Tweede Kamer plotseling geprikkeld door de liberale woord voerster mevr. Van Someren-Downer, die zijn motie over de Mammoetwet politiek stuntwerk en de betekenis ervan nihil noemde. „Grove opmerkingen", zei dr. Tans boos. „Ik begrijp niet dat de voorzitter dit laat passeren!" Voorzitter Zegering Hadders deed echter niets. Wel greep hij even la ter in toen Boer Verlaan de eerlijke bedoelingen van een voorstel van de D'66-er Dijkstra in twijfel trok, „ondanks zijn eerlijke gezicht". De ze woorden moest hij terugnemen, waarop de communist Bakker hem nog toevoegde: „En ook niet het uiterlijk van Kamerleden beoorde len". Met enig gelach was dit incidentje ook weer uit de wereld, maar mevrouw Van Someren -Downer kon het toen als enige vrouwelijke lid van de commissie niet laten om op te merken: „Ik zou niet weten waar om niet". „Het is geen lapwerk en evenmin krui melwerk", zei de minister. Hij had naar beste weten een stelsel gekozen dat de minste moeilijkheden bezorgt. Hij ont kende dat de weg van de minste weer stand was gevolgd. De vrijstellingsregeling is blijkbaar verschrikkelijk ingewikkeld en minister Veringa kwam er dan ook niet helemaal uit. Hij vertelde dat er onder het mi nimumloon van 128 gulden per week geen kleutergeld behoeft te worden be taald en dat die grens omhoog gaat met ten minste acht gulden voor ieder kind. In de praktijk betekent dit zo onge veer vrijstelling voor weekinkomens van zo'n 140 a 150 gulden, maar de ambtenaren van Onderwijs en Sociale Zaken moeten het samen nog uitreke nen. Tegen januari zal dat wel zijn ge beurd. Minister Veringa dacht hiermee dan een stelsel te hebben dat de drempel ADVERTENTIE zijn er weer Plukvers uit Spanje (m uur al op uw taMQ, boor devol aap an zon, an— 30% rijkat aan voor het kleuteronderwijs niet verhoogt. Hij vond het zelf ook geen plezierige zaak, maar aan de andere kant zou de verhoging het onderwijs toch ten goede komen. Verder beloofde hij de Kamer dat hij dit probleem in ieder geval in de ko mende tijd niet weer op tafel zou leg gen. In deze kabinetsperiode blijft het er dus bij. Met de verhoging haalt de minister 18.5 miljoen binnen, waarvan het kleutergeld ruim zestien miljoen op brengt. De twee communistische moties hier over vonden na deze verdediging geen genade meer bij de commissie. Zij wer den met tien tegen vier stemmen ver worpen. Alleen de commissieleden van de PvdA en D'66 gaven er hun steun aan. De motie van de socialist dr. Tans om de Mammoetwet, zoals hij het stel de, „volledig uit te voeren" kreeg een scherpe reactie van staatssecretaris mr. Grosheide. Deze kwam er heftig tegen op dat dr. Tans het voorstelde alsof de vernieuwing van het voortgezette on derwijs het volgend jaar met de voor gestelde 23 miljoen niet volledig uit de verf zou komen. Hij rekende de com missie voor, dat een verhoging tot vijf tig miljoen in de volgende jaren op een veelvoud van dit bedrag zou uitkomen. Minister Veringa pinde commissie vast met de opmerking dat de post van 23 miljoen voor de Mammoetwet in het totaal van de overheidsuitgaven in het kabinet zorgvuldig was bekeken en dat hij van oordeel was dat hij er redelijk mee uitkwam voor 1968. De motie kreeg daarna slechts steun van D'66 en werd met tien tegen zes stemmen verworpen. Dinsdagavond maakte de onderwijs commissie haar werk af. Dan komt 't wetenschappelijk onderwijs in behande ling. HAARLEM De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank heeft giste ren wegens dood door schuld zes we ken gevangenisstraf en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid geëist tegen de 31-jarige chauffeur B. C. uit Purmerend. De man had op 1 mei geen voorrang verleend toen hij met zijn auto het kruispunt aan de Heiligeweg te Krom menie passeerde. Hij kwam in botsing met een motorfiets, waarvan de be stuurder ter plaatse overleed. Een vriend, die achter op de motor zat, be zweek enkele dagen later aan zijn ver verwondingen. BELGRADO In het dorpje Ra- van j, bij Sreska Mitrovica is een hoop beenderen gevonden die volgens deskundigen de resten zijn van een mammoet die hier 10.000 jaar gelden geleefd heeft. Een kaak met twee grote tanden, twee ruggewervels, een rib en een dij been werden gevonden, aldus bericht het in Belgrado verschijnende dagblad Politika. De overblijfselen zullen worden ten toongesteld in het museum van Srems- ka Mitrovica. Zij verkeren in goede staat. ROTTERDAM Een Turkse cor- veeër, de 42-jarige H. Sinek, is gister nacht het slachtoffer geworden van een mysterieuze overval tijdens zijn werk in het restaurant Chalet Suisse in het Rotterdamse Park. Voorbijgangers, die hem omstreeks vier uur om hulp hoorden roepen, von den hem binnen op de grond, liggend met gebonden handen en voeten en een pleister over zijn mond. Zijn hoofd was op verschillende plaatsen verwond en hij bleek een lichte hersenschudding te hebben. Aan de recherche vertelde de Turk dat hij kort voordat hij werd gevon den, was overvallen door twee onbe kende mannen. Een van hen had hem met een vuurwapen bedreigd. De twee mannen hadden de corveeër, die al leen was in het restaurant, daarna neergeslagen en gebonden. Een van hen had volgens zijn beschrijving een korte nylon jas aan, was ongeveer dertig jaar oud, had kort blond achteroverge kamd haai een hoog voorhoofd en een lengte van ongeveer 1,65 meter. Er wordt niets vermist in het restau rant. De politie tast daardoor volledig in het duister omtrent het motief. DJAKARTA De Chinese premier Tsjoe En-Lai heeft onofficieel de taak overgenomen van het in ongenade ge raakte staatshoofd Lioe Sjao-Tsji en te kent ook de stukken in diens naam. Dit is meegedeeld door de voormalige In donesische zaakgelastigde in Peking, dr. Darwoto, die dinsdag met de rest van het Indonesische ambassadeperso neel naar zijn vaderland is terugge keerd. Volgens dr. Darwoto staat Lioe on der huisarrest en wordt zijn woning be waakt door rode gardisten. Dr. Darwoto verklaarde voorts, dat hij en andere ambassadeleden drie maanden geleden bij een inval in de ambassade door rode gardisten voor 'n „volksgerechtshof" waren geleid, waar hun werd gevraagd een veroordeling uit te spreken over waarnemend president Suharto en de gewezen minister van Defensie generaal Nasution. Toen de Indonesiërs dit weigerden, werden zij mishandeld, aldus de voormalige zaak gelastigde. UTRECHT Een uitslaande brand in het huls boven de Palace-bioscoop aan het Vredenburg heeft gistermid dag tot grote verkeersopstoppingen in de Utrechtse binnenstad geleid. De brand ontstond op de tweede etage in de woonkamer van de heer H. Bals (30), de publiciteitschef van de film- ADVERTENTIE UTRECHT De grote „love-in" en „dream-in" „Flight to Lowlands para dise", die in de nacht van 25 op 26 november twaalf uur lang in de Utrechtse Margriethal zal worden ge houden, kan doorgaan. Na een uren lange discussie heeft de Utrechtse ge meenteraad zich gisteravond met 29 stemmen voor en 7 tegen uitgesproken voor het verstrekken van een garantie van f8000.—. Dit bedrag hadden de or ganisatoren, de groep „Volte", nodig om de beschikking te kunnen krijgen over de jaarbeurshal. Een grote meer derheid uit de raad was voor de mani festatie, waartoe het initiatief uit de jeugd zelf is voortgekomen. Deze meer derheid bestaande uit de PvdA-fractie, die van de KVP en WD, de CPN, één lid van de BP en één van de CHU, was van mening, dat dit experiment ge steund moet worden, temeer daar men op het ogenblik zoekt naar nieuwe vor men van jeugdzorg. De AR, twee leden van de CHU, de SGP en drie leden van de BP kantten zich tegen de manifestatie, deels op godsdienstige gronden (de SGP-er E. de Groot zei: „Utrecht mag geen twee de Sodom en Gomorra worden), deels uit vrees voor excessen. Bij de „Flight" zullen actieve creati viteit en expressie op de voorgrond staan. Er zullen tientallen binnen- en buitenlandse beatgroepen aan deelne men en er komen volgens de organisa toren minstens 500 bezoekers uit Enge land. JERUZALEM Israël bereidt een „zwartboek" voor over de grafschennis door de Jordaniërs gepleegd op Israëli sche begraafplaatsen, zo heeft de Is raëlische minister van Godsdienstige Aangelegenheden, dr. Warhaftig, woens dag in Jeruzalem meegedeeld. Het zwartboek zal in het Frans, Engels, Russisch en Spaans verschijnen. Een commissie van onderzoek had vastgesteld dat 80 pet van de Joodse graven in de vroeger door Jordanië be zette gebieden vernield of beschadigd is. Grafstenen waren onder meer ge bruikt voor de versterking van militai re kampen. maatschappij n.v. Wolff. Er was in het huis niemand aanwezig. Een passerende motoragent zag de vlammen en waarschuwde per mobilo foon de brandweer en politie. In de bioscoop zaten op dat moment veertig mensen naar de film The War Game te kijken. De filmoperateur J. Hens broek zag veel rook buiten zijn cabine, stopte de film en ontstak de noodver lichting. De film was toen al vrijwel afgelo pen en het publiek verliet, zich van niets bewust, de bioscoopzaal. Deze liep evenmin als de filmcabine schade op. Het woonhuis en de vlie ring daarboven brandden echter uit en de slaapkamers op de eerste verdie ping kregen waterschade. Een brandende oliekachel heeft de brand waarschijnlijk veroorzaakt. LEEUWARDEN De man die op 1 juli van dit jaar het auto-ongeluk ver oorzaakte waarbij oud-minister A. Von deling en zijn vrouw ernstig werden ge wond, heeft gisteren terechtgestaan voor de Leeuwarder rechtbank. De of ficier van justitie eiste wegens roeke loos rijden een maand gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, en ontzegging van de rijbevoegdheid voor anderhalf jaar. Dr. Vondeling ligt nog steeds in het ziekenhuis in Leeuwarden. Zijn vrouw is zeven weken opgenomen geweest. De verdachte, A. G. J. uit Groningen, was onder Buitenpost bij het inhalen tegen de auto van dr. Vondeling ge botst. J. gaf op de zitting toe, dat hij te ver op de weghelft voor het tege moetkomend verkeer was gekomen. ROTTERDAM Rijkswaterstaat gaat aan de noordelijke oever van de Nieuwe Waterweg westelijk van Maas sluis een „nat" magazijn voor zand ma ken met een capaciteit van twee mil joen kubieke meter. De dijk wordt een klein stuk achter- uitgelegd om ln de dan ontstane uiter waard zand te kunnen winnen voor de aanleg van de Zuidelijke Randweg. Met bakken wordt het zand naar de zuide lijke oever gebracht en dan verder ge perst. In totaal is voor die randweg tien miljoen kubieke meter nodig. De resterende acht miljoen kubieke meter zal of uit zee of uit Haringvliet en Oosterschelde worden aangevoerd en zonodig in het diepe gat bij Maassluis worden gestort. Ook de gemeente Rotterdam toont be langstelling voor dit natte zandpakhuis om er ten behoeve van de zandbehoef- te van de stad (twee miljoen kubieke meter per jaar) zand in op te slaan, dat met grote schepen vanuit zee wordt aan gevoerd. "Tie reacties op de VPRO-documentl- re van Leo Kool bevestigen, dat bij een belangrijk deel van ons volk de pro-Israël sentimenten nog steeds zo sterk zijn, dat slj geen ruimte laten voor enig begrip voor de opvatting der Arabische staten, constateert „De Tijd" <r.k.). „Voor velen is de zaak eenvoudig: Israël is het onschuldige slachtof fer van gemene Arabische agressie. Een ieder, die het hier niet mee eens is, geeft blijk van anti-semi- tisme. Een dergelijke zwart-wit te kening appelleert gemakkelijk aan het gevoel, maar is weinig geschikt om te komen tot een realistische benadering van dit complexe pro bleem. En die is broodnodig. De Israëliërs hebben volkomen het recht te wonen in een gebied, dat zij door noeste arbeid tot grote wel vaart hebben gebracht Maar ook de Arabieren, die tot 1949 geslachten lang in ditzelfde gebied hebben ge leefd, kan men niet het recht ont zeggen te wonen in het „land van hun vaderen". En het is de vraag of hun verbittering geheel onge grond is nu de Joodse staat reeds twintig jaar de grenzen hermetisch voor hen gesloten houdt. Al kan men de Israëlische motieven begrij pen, billijken kan men ze niet. Niet geheel ten onrechte verwijten de Arabieren het Westen, dat dit het Jodenprobleem op hun ruggen heeft afgewenteld. Zij beschouwen Israël als een westerse staat en als zodanig niet passend in het geheel van de Oriënt. Men kan zich inder daad afvragen of Israël niet te veel aan zijn Westerse oorsprong heeft toegegeven en daardoor de kloof met zijn buurlanden heeft ver groot. Er zijn aan Arabische zijde vele fouten aan te wijzen, maar ook niet alles wat de Israëlische politiek de afgelopen jaren heeft gewrocht is vlekkeloos geweest Het heeft geen zin één van beide feiten te verdoe zelen. Onze tijd heet verdraagzaam te zijn, maar voor velen betekent dit slechts verdraagzaamheid naar één kant, naar de kant waarvoor men sympathie koestert. Maar sym pathie is vaak een slechte raad geefster. Juist omdat Israël met zo veel oude banden aan het westen verknoopt is en juist omdat het joodse volk na al zijn lijden een mo rele vordering op het westen heeft is veler gevoel voor Israël door drenkt met eigenliefde en met een weinig heilzaam westers chauvinis me. Die mentaliteit moeten wij kwijt zien te raken. Als men ziet hoe Leo Kool bij zijn poging tot objec tiviteit onmiddellijk onder verden king van ontrouw wordt gesteld, blijkt wel hoe moeilijk dat is." IJet Nederlands Katholiek Vakver- 11 bond heeft geprotesteerd. Ver scheidene, vooral protestants-christe lijke, organisaties lijn boos. Kamerle den en Utrechtse gemeenteraadsleden stellen vragen. Dat alles omdat de jaarbeurs heeft besloten voortaan slechts ses dagen de deuren open te zetten, maar dan wel de zondag inbe grepen. Het „Algemeen Dag blad" (lib.) merkt hierover op: „Vooral die zondag heeft de ver ontwaardiging van velen opgewekt Wij begrijpen dat niet helemaal. De Rai, en verschillende consumen tenbeurzen zijn al vele jaren op zondagen geopend. Daarentegen heeft vrijwel niemand geprotes teerd. De Jaarbeurs in Utrecht volgt na overleg met de deelne mers slechts de buitenlandse beurzen na, waar gebleken is, dat vooral op de zondagen het buiten landse bezoek bijzonder groot is. Wanneer nu blijkt, dat de deelne mers zelf in meerderheid geen be zwaar hebben, in vele gevallen zelfs uitgesproken voorstanders zijn van een beurs op zondag, waartoe dan deze bezwaren? De mensen, die uit godsdienstige overwegingen op zondagen niet op de jaarbeurs willen staan, zullen niet door de directie van de beurs worden tegengewerkt. Joodse deel nemers, die de sabbath willen hou den, laten al vele jaren hun stand op zaterdag onbezet. Het zou heel merkwaardig zijn indien nu het be leid van de directie op dit punt zou worden veranderd. De werknemers in dit geval de verkopers zullen met alle ande ren in de dienstverlenende bedrij ven de lasten van hun beroep moe ten dragen in het besef dat zij ook de lusten hebben. Wat bij de RAI en in het buitenland mogelijk is, moet in Utrecht ook kunnen, nog afgezien van de vraag of die per soonlijke vrijheid, die ons nog rest, verder beperkt moet worden". |~ke regering zal v(jf waterkanonnen ter beschikking van de drie grote steden stellen voor het bestrijden van ordeverstoringen. „De Volkskrant" (r.k.) meent, dat dit experiment de moeite waard is. „Men kan hierbij aantekenen dat ook een waterkanon vraagt om ver standig hanteren, en dat ook een dergelijk middel fout kan worden gebruikt. Dat het ministerie thans tot deze aanschaf overgaat, kan be tekenen dat men van plan is iets meer fantasie te gaan gebruiken bij het bestrijden van ordeverstorin gen. Dat is winst Naast in het oog springende voordelen van een wa terkanon doeltreffendheid in be paalde gevallen en minder kans op letsel in handen van deskundige schutters heeft dit middel ook nog een belangrijk psychologisch effect Het conflict tussen politie en ordeverstoorders kan anoniemer worden minder mannetje-tegen- mannetje minder een persoonlijke botsing tussen twee opgewonden mensen, waardoor rellen zo vaak een zeer kwaadaardig karakter heb ben gekregen". ADVERTENTIE OLIFANT EN DE SJIEKE VRIEND.. Sjiekc vriend op bezoek. Had Olifant cognac in huis. Niks gezegd. Ingeschonken. „Franse?" „Nee, Olifant!" „OU. k, lal"

De Vallei | 1967 | | pagina 7