Shirley Temple op de bres voor de zeden Snelste vrouw bleef trouw aan motoren ORLANE Houd die ellendige ladders voortaan onder de voet Geneer u iedereen niet voor uw fobieën, want heeft ze en ze zijn nodig - Marras uit hun hoot Kamerplanten staan er gekleurd op TOMADO TOMADO DIRECTIE-SECRETARESSE Vroeger Hollywood-idooltje veroordeelt toenemende pornografie in films Het geheim van Santa Vit torn THEEDOEK???? Lollypop' anno 1934 HETORDELIJM FLESSENREK f 19,90 Nooit slechter Man wilde vrouw met geweld van „pil" afhouden Wegraces r Nieuwe Libelle nylons met Footloc' niet één cent duurder DE DOEK DIE DIRECT DROOGT^H Overdreven netjes Ontevreden In zee Vuile luiers voor de burgemeester FOCICE& MELTZER „O R L A N E" met de onzichtbare Föotloc in nieuwe Libelle nylons Vrijheid Met meer gevoel voor Amerikaanse verkooptechniek dan voor actua liteit, heeft de Utrechtse uitgeverij „De Fontein" een Nederlandse vertaling op de markt gebracht van wat momenteel een internationale bestseller heet te zijn: „Het geheim van Santa Vittoria" door Robert Crichton. Smullen NOVEMBER 1967 Ohirley Temple, als kind een beroemde filmster, is in de politiek gegaan en heeft de toenemende pornografie in films veroordeeld vooral in de Zweedse en plechtig beloofd, dat zij, als zij gekozen wordt, daartegen in het Amerikaanse Congres zal strijden. Shirley Temple thans in haar parti culiere leven mevrouw Charles Black en kandidaat voor het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft haar opvattingen uitgesproken in een persge- sprek, dat is verschenen in het lopende nummer van het tijdschrift „Look". „Ik ben tegen plaatselijke censuur", zei Shirley volgens „Look". „Ik geloof, dat we een nationale wet nodig hebben om de hoeveelheid pornografie in te perken". mmmm SHIRLEY TEMPLE (1967) ADVERTENTIE Tip voor ïjjC handiger huishouden *2* (voor keuken, kast of kelder) Hoe meerordeen hoe minder ruimte In huis, hoe meer u zult voelen voor zo'n glanzend verzinkt Tornado- flessenrek. Ideaal voor uw frisdran ken- en wijnvoorraadje. 'Standvas tig' flessenrek voor 40 of 60 flessen f19,90 of f 32,50. Stapelbaar rek voor 25 flessen, zowel zijwaarts als In de hoogte uit te breiden, f 13,75. Verder rekken voor 8,12,16 en 20 Hessen, van f 4,90 tot f 9,75. De beroemde kuiltjes in haar wangen verdwijnei als zij woedend is en dat was zü 'n jaar geleden, toen de Zweed se film „Nattlek" van May Zetterling, die over bloedschande handelt, was in gezonden voor het internationale film festival te San Francisco. „Pornografie omwille van de winst en ongeschikt voor het festival", was haar vernietigend oordeel en toen ande re functionarissen de film in elk geval wilden vertonen, nam mevrouw Black ontslag als voorzitter van de program maleiding. Sindsdien is zij de kampioene ge weest van een publiek, dat was veront rust door de toeneming van het aantal erotische films, aldus „Look". Zij is nu opnieuw woedend en ditmaal over de openbare zedelijkheid in de V.S. „Ik geloof, dat het met de openbare zedelijkheid nooit slechter gesteld is ge weest dan thans", verklaarde mevrouw Black en daarom heeft zij zich „als huisvrouw en bezorgde moeder van drie kinderen" kandidaat gesteld voor de zetel in het Huis van Afgevaardigden, die is vrijgekomen door de dood van de Republikeinse afgevaardigde J. Ar thur Younger. Maar dat is niet de enige reden. Zij heeft ook bepaalde ideeën over de poli tiek en behoort, wat de oorlog in Viët- nam betreft, tot de zogenaamde „ha viken". Volgens „Look", zei zij over deze oorlog: „Er is geen geïnspireerde lei ding en geen van verbeeldingskracht getuigende buitenlandse politiek sinds Eisenhower in Korea. Ik ben geen mili taire deskundige, maar dat is president Johnson ook niet. Alleen de gezamenlij ke stafchefs weten hoe deze oorlog ge wonnen moet worden. Moeten zij dan niet over de bombardementen beslis sen?" „Look" beschijft Shirley als „nog al tijd ontwapenend". Het argeloze kind bestaat niet meer, maar er is nog wat van haar onbesuisdheid overgebleven en ook de fut, de beweeglijkheid van haar gelaatstrekken, het samentrekken van de mond en het fronsen van de wenkbrauwen, de handen op de heupen, de uitdagende houding. Haar tegenkandidaten drie Repu blikeinen en zes Democraten hebben de beschuldiging geuit, dat zij mis bruik maakt van haar roem als actri ce, maar de thans 39-jarige moeder zei: „Niet de kleine Shirley Temple is kandidaat. Ik ben kandidaat als de vol wassen Shirley Temple-Black". Zij maakt veel werk van haar cam pagne en doet haar best zoveel moge lijk kiezers te ontmoeten, want zij heeft elke stem, die zij kan krijgen, nodig. Witt u méér tip#? Vraag uw winkelier om de uitzoekfolder "Hartewensen"- Of schrijf aan Tornado, Tomadohuis, afdeling IC, Dordrecht THORSHAVN (Faroër) De burge meester van Thorshavn heeft de gemeenteraad in een spoedvergadering bijeengeroepen, omdat hij zit opge scheept met honderden vuile luiers. Deze zijn gisteravond door een depu tatie boze huisvrouwen ten gemeentehui ze bezorgd. De huisvrouwen in een be paalde wijk van de hoofdstad van de Faroër-eilanden kampen nl. met een te kort aan water, dat te wijten is aan de aanwezigheid van een Russische vissers vloot, die eveneens van (zoet) water voorzien moet worden. De 36-jarige kraanmachinist Thomas P. Mulcahy uit Sydney heeft toegege ven in augustus zijn vrouw ernstig li chamelijk letsel te hebben willen toe brengen. Hij schoot op haar en ver wondde haar. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot acht jaar gevangenis straf. De rechter zei, dat Mulcahy's huwe lijk met een weduwe, dat in december vorig jaar gesloten werd, van meet af aan een mislukking was geweest. Me vrouw Mulcahy, die een vijfjarig zoon tje heeft uit een vorig huwelijk, had haar man verlaten na voortdurende ru zies over haar weigering verder nog kinderen ter wereld te brengen. Om dit te verhinderen nam zij regelmatig „de pil". ADVERTENTIE Zoals er Stradivari zijn en violen zo is er Rosenthal en porselein. Neem deze mokkakan en u hebt een sieraad waar het goed is om naar te kijken. Het décor is Maharani (4 kleuren goud). Het design is Bjern Wiinblad dus tijdloos mooi. Rosenthal wil zeggen: stijl, karakter, schoonheid. Vindt u ook niet dat een 9-delig mokkaservies van Rosenthal wel 390,50 mag kosten.... Looierstraat 50, Arnhem Amsterdam - Den Haag ~^ederlonds snelste vrouw is de rnoto- 4 ren trouw gebleven. Als me vrouw J. tl. M. Deijs aanvaardde de voormalige motorkampioene Jopy van Dint er een leidinggevende functie bij de Hondafabriek in Ridderkerk. Zij heeft met drie mannelijke collega's de supervisie van de Nederlandse vesti ging van de Japanse auto- en motoren- fabriek. „Ik ben eigenlijk tussen de motoren opgegroeid", vertelt de 35-jarige me vrouw Deijs in een met hout betim merd kantoor van het bedrijf. „Mijn vader, die in Arnhem een garage heeft is ook een enthousiast motorliefhebber. Samen met zijn tweelingbroer heeft hij eens de snelste ronde van de T.T.-races in Assen gereden. Hij had geen zoons en ik als oudste dochter moest hem op volgen. Als klein kind was ik in een overalletje tussen de motoren te vin den. Ik heb ook nooit met poppen ge speeld, wat geen nadelige gevolgen voor mijn vrouw-zijn heeft gehad". „Vanaf mijn zestiende rijd ik op een motor. Op mijn achttiende, toen ik het rijbewijs kreeg, nam ik deel aan races. Ik was de eerste vrouw in Nederland. Als je motorrijdt, wil je steeds sneller gaan. Op de zware 500 cc Velocette werd ik met een gemiddelde snelheid van bijna honderd kilometer eerste tij dens een internationale wedstrijd voor vrouwen in Zandvoort". „Mijn man heb ik ook via de motor sport leren kennen. Zijn broer was kampioen geweest in een betrouwbaar heidsrace. Hij ging toen ook motorrij den. Hij reed steeds net iets harder. Ik denk, dat hij me wilde laten zien wie de baas is. Toen we in Rijswijk trouw den, had de hele familie de motor bij zich. Drie jaar geleden ben ik opgehou den met racen. Ik was presidente van de Women's International Motorcyle Association, een wereldorganisatie, en had veel werk met het organiseren van wedstrijden". „We moesten onderlinge wedstrijden organiseren, omdat vrouwen in Neder land van de KNMV niet aan internatio nale wegraces mogen deelnemen. Ik heb hier steeds tegen gevochten. De KNMV blijft op het standpunt staan, dat het nu eenmaal geen mooi gezicht is wanneer een vrouw valt. Wanneer een man valt, kan het hen niets sche len blijkbaar. Ik blijf erbij, dat alleen bij de wegraces het niet op kracht aan komt, maar op beheersing van de mo tor. Ik mocht alleen aan een wegrace deelnemen op Sterredag in Zandvoort. Ik was trouw ieder jaar van de par tij". „Het laatste jaar, dat ik aan het mo- torrennen deelnam schakelde ik over van de zware 500 cc. Velocette naar de lichte 50 cc Honda. De kleine Honda hebben ze voor me opgevoerd tot 125 ADVERTENTIE STUDIO-UNIE PARIS Produits de beauté NEW YORK vraagt wegens huwelijk der tegenwoordige Wij vragen ruime ervaring in steno en typen Nederlands en in de moderne talen, hoofdzakelijk Frans goede omgangsvormen vlot van begrip verantwoordelijkheidsgevoel niet beneden 21 jaar. Wij bieden zelfstandige, vooraanstaande functie in luxueuze om geving zeer goede salariëring alle sociale voorzieningen verscheidene voordelen, als gratis schoonheidsprodukten etc. Brieven met uitvoerige inlichtingen aan KONINGINNELAAN 16 APELDOORN ADVERTENT "Ned. octrooi aangevraagd. km per uur. In het algemeen klasse ment eindigde ik als derde. Ik vind het leuk, dat ik juist bij de Honda-fabriek terecht ben gekomen". Mevrouw Deijs lacht als ze terug denkt aan deze samenloop van omstan digheden. „Met zijn vieren hebben we de lei ding over het Nederlandse Hondabe- drijf, terwijl onze directeur in België zit. Mijn drie mannelijke collega's hebben het beheer over de werkplaats, de verkoop en het magazijn, ik ben chef van het administratieve gedeelte. Als ze het nu over technische onderde len hebben, weet ik wat ze bedoelen. We zitten nog maar enkele maanden in Ridderkerk. De fabriek wordt eerst daags geopend. Af en toe als het mooi weer is, pak ik de motor en ga een stukje rijden. Je hebt een enorme vrij heid. Als ik kinderen had, zou ik ze ook op een motortje zetten. Je kunt tij dens het rijden een hoop afreageren. Je voelt je dan los van de moeilijkheden van alledag". 0) Het is een heel menselijk, Don Ca- millo-achtig verhaal over de bevolking van een Italiaans bergstadje, die in de oorlogsjaren haar wijnoogst uit handen van de Duitse bezetter wist te houden door de flessen met hun rijke inhpud in een grot te verbergen. Na een wat wijd lopige aanloop, heeft het boek ons wel geboeid, maar stellig niet de adem be nomen. Ondanks dat een onderhoudend verhaal, maar dat mag ook wel voor f 16,50. Italiaanse, maar tevens meer interna tionale sfeer proefden we ook in „Zon in de ogen" door Hans Ruesch een schelmse avonturenroman, die in de Arboreeks is verschenen. Dit boek be schrijft de lotgevallen van een in Zuid- Italië geboren jongeman, die vandaar- uit de wijde wereld intrekt om zijn ge luk te beproeven en op die manier in Frankrijk, de Verenigde Staten en In dia van de ene bizarre broodwinning in de andere fantastische belevenis valt. Tenslotte keert hij terug naar zijn ge boorteplaats en trouwt daar heel roe rend zijn jeugdvriendinnetje. In dit genre een alleraardigst verhaal („De Arbeiderspers" - f 7,80). Op zijn minst even fantastisch, maar verder van heel ander kaliber is een opmerkelijke roman, die L. J. Veen's uitgeversmaatschappij ons toezond, na melijk „De naakten en de speyers" door Jakob Carrossa. De schrijver geeft hierin een weinig rooskleurig toekomst beeld van een verpauperde samenleving aan de periferie van een Europese grootstad in het jaar 2089. Men legt dit boek niet uit handen voor men het nu eens fascinerende, dan weer onthutsende verhaal in één ruk heeft uitgelezen. Voorts aan nieuwe boeken ontvangen: „Narretje Notedop en het ezeltje" en „Narretje Notedop lust geen spruit jes" door Lea Smulders de eerste twee exemplaren van een nieuwe serie over het populaire poppetje uit het kin derprogramma van de KRO-televisie. (Malmberg 's Hertogenbosch - f 2,50). „Hollandia-Gids deel 2" (over mo torboten en -jachten) onder redactie van mr. J. van Vollenhoven en Jaap A. M. Kramer (Hollandia NV - f 14.50). „Bladplanten, cactussen en vetplan- ten", „Honden" en „Geneeskrachtige planten" (Meulenhoff - per deeltje f 5,90). „De jonge Luther" door E. H. Erik- son, een uitgave in de Floretreeks van „De Arbeiderspers" NV. „Vader koopt een auto" door Jean l'Hote, een ABC-pocket („De Arbeiders pers" - f 2,25). ADVERTENTIE DDD DDIS HEDEMAM ALMELO WJat is een phobie? Wel, men zou het kunnen om schrijven als: „Ongemotiveerde onder bepaalde omstandigheden of ten opzichte van bepaalde per sonen of zaken optredende schijnbaar ongemotiveerde vrees". „Ik heb helemaal geen phobie", zegt u mis schien. Maar u hebt er wel een. ledereen is bij leven en gezondheid wel bang voor het een of ander. Een van de mooie dingen van de medische weten schap is, dat zij een prachtig klinkend duur woord heeft voor elke toestand van de mens; zij is bijzonder rijk aan vleiende omschrijvingen van de angsten van de mens, waarvan zij verscheidene honderden varia ties eeft vastgesteld. Als wij deze mooie woorden eens bekijken, dan vinden we b.v. een vrijgezel is iemand, die lijdt aan „gamtphobie" of vrouwenvrees een persoon die bang is voor het huwelijk. Een oude vrijster lijdt aan „androphobie" mannenvrees. Gij zoudt misschien meer sympatie hebben voor die tieners, die onophoudelijk aan de telefoon hangen te jengelen, als gij u zoudt realiseren, dat zij eenvoudig slachtoffers zijn van „eremiophobie" of stiltevrees, dan wel angst om te zwijgen en zij zouden waar schijnlijk van hun kant meer sympatie voor u hebben, als zij slechts wisten, dat u lijdt aan een tegenoverge stelde ziekte, n.l. „phonophobie" of lawaaivrees. Vele mensen krijgen een gevoel van schuld als zij zich amuseren; zij zijn lijders aan „hedonophobie" pleziervrees. Misschien maakt u zich bezorgd als u voelt, dat u zwaar verliefd wordt. Uw kwaal is doodgewoon „me- rinthophobie" of gemeenschapsvrees. Houdt u een Spartaans dieet in de hoop uw vroege re mooie figuur terug te krijgen? Dan lijdt u tege lijkertijd aan „dysmorphobie" (misvormingsvrees) en „antlophobie" (diktevrees). U bent bang voor misvor ming en daarom voor voedsel, waarvan een teveel uw welgevormdheid kan schaden. Hebt u ooit inwendig paniek voelen aankomen, als u tijdens een belangrijke maar stomvervelende verga dering begon te knikkebollen? Dat was een symptoom van „hypnophobie" of slaapvrees. U bent iemand die bang is onder zulke omstandigheden in slaap te vallen. Een overdreven nette kamer is ook vaak een teken van een phobie. Als u altijd zorgt, dat er in uw woon kamer niets ligt, wat er niet thuishoort en dat, wat er wel thuis hoort, in goed orde ligt, dan heeft waar schijnlijk de „ataxiophobie" of wanordevrees u in haar greep en daar is geen geneesmiddel voor bekend. U hebt een hekel aan de verwanten van uw man en zij aan u, de ironie van het lot wil, dat de oorzaak hiervan zou kunnen zijn, dat u en zij aan dezelfde kwaal lijden, n.l. „parasitophobie" of parasietenvrees. Als het een obsessie van u is een paraplu mee te nemen, ook als de zon schijnt, bewijst u, dat u wordt gekweld door „ombrophobie" regenvrees. En als u denkt, dat schrijver dezes met zijn vinger honend naar u persoonlijn wijst, dan bewijst dat alleen dat u behalve aan andere phobieën ook lijdt aan „aichmophobie" de vrees voor puntige dingen (zo als een wijzende vinger) of „ophthalmophobie"de vrees voor starende ogen. Nu en dan komt u iemand tegen, die pocht: „Ik ben voor niks of niemand in de hele wereld bang!" Heb medelijden met zijn of haar onwetendheid. Deze per soon wordt ongetwijfeld geplaagd door phobophobie (angstvrees) en ook door „autophobie", vrees voor zichzelf. Maar het is goed aan „autophobie" te lijden, want iedereen, die daar geen last van heeft, is niet normaal en onderkent niet de voor het eigen behoud noodza kelijke angsten. r\e Marva's die in Den Helder op t vroegere ramschip Schorpioen wonen, klagen over het geringe com fort en de daarmee verbonden gezel ligheid in die drijvende huisvesting. Zij vinden, dat er onvoldoende mogelijk heid is voor het opbergen van hun bur gerkleding, als zij van de vrije week einden terugkomen. De vijfenzeventig Marva's die het schip nu bevolken, hebben veel te wei nig kasten voor hun garderobe. Verder zijn de in flatteus donker uniform ge stoken marinemeisjes helemaal niet te spreken over het aantal douches. Er zijn er te weinig aan boord om alle meisjes dagelijks een opfrissertje te ge ven, wat vooral in de afgelopen warme zomer een groot probleem was. Zij hebben nog meer klachten. Er zijn veel te weinig stopcontacten op de Schorpioen. Wie het haar wil drogen onder een droogkap moet meestal wach ten tot een collegaatje klaar is. En voor het gebruik van een strijk ijzer moet men ook telkens zijn beurt afwachten. Dat brengt onder de meis jes een geprikkelde stemming teweeg. Er is reeds met de commandant ge sproken over dit gebrek aan normaal vrouwelijk comfort. Tot nu toe echter met weinig resultaat, vinden de meis jes. Zij hadden verwacht dat aan het tekort aan dergelijke voor hen nood zakelijke dingen een eind zou komen of dat de moeilijkheden in elk geval zou den worden verkleind, toen een officier- Marva, juffrouw Massizzo, tot com mandant van de Schorpioen werd be noemd. De Marva's van Den Helder vinden hun nieuwe commandant een aardige vrouw, maar zij doet naar hun mening niet genoeg om een eind te ma ken aan de gebrekkige accommodatie op het woonschip. De meisjes zouden „hun schip" echt niet graag verlaten. Maar het moet wel hoog nodig worden aangepast aan de eisen van deze tijd, om het bewoonbaar te houden voor de ze jonge vrouwen. Als er geen verbetering komt, zou het voor de Marine wel eens moeilijk kun nen worden de meisjes lang in Den Helder te houden. Het korps, dat niet alleen schrijfsters, maar ook telefonis tes en plotsters oplevert voor de navi gatiedienst, zal men daar echter niet graag missen. Commandant Massizzo kon geen na dere inlichtingen geven, toen wij haar vroegen naar het comfort aan boord. Het hoofd van de voorlichtingsdienst van de Marine in Den Helder, luitenant H. G. Kromhout, vertelde dat er voor stellen ter verbetering in zee gaan. „Het tekort aan kasten is groter ge worden sinds de Marva's ook door de week burgerkleding mogen dragen. Zij brengen nu een grotere garderobe mee aan boord". In Den Haag zei luitenant ter zee H. Bax van de Marine: „De Schorpioen is een oud schip; inderdaad. Iedere Marva beschikt er over een legkast je en een hangkastje. Dat zijn echter nog oude, smalle kastjes. Er was tot voor kort behalve die eigen kastjes ook nog een grotere ruimte voor het opbergen van kleren beschikbaar aan boord". Toen er een extra klas Marva's in opleiding kwam, moest die ruimte ech ter in gebruik worden genomen. Com mandant Massizzo heeft om verbeterin gen op dit gebied gevraagd. Dat verzoek wordt nu bekeken in het kader van plannen voor een verbouwing van dit Marva-schip. Bij die verbouwing zullen er ook betere voorzieningen komen op het gebied van de douches en andere wensen van de bewoonsters. /^aarne vragen wjj van onze „groen- vingerige" lezeressen bijzondere aandacht voor een nieuw boek over de verzorging van kamerplanten, dat bij de uitgeverij Zomer en Keuning te Wageningen is verschenen. Het is ..Het nieuwe kamerplantenboek" door G. Kromdijk, waarin alles te lezen staat over tweehonderd kamerplanten, die en dat is het bijzondere van het boek alle met een fraaie, natuurge trouwe kleurenfoto staan afgebeeld. Het boek maakt een zeer volledige indruk en geeft inlichtingen over uw gangbare en ook minder bekende ka merplanten, die u dankzij de prachti ge foto's dadelijk kunt herkennen. De naam van de auteur, wiens bij dezelf de uitgever verschenen boek „Onze ka merplanten" de 24e druk heeft gehaald, staat borg voor een grote deskundig heid. Twee Nederlandse bloemisten en de fotograaf Rein Hey hebben hun best gedaan om er een handboek van top kwaliteit van te maken. De prijs is voor wat geboden wordt verrassend laag: f 9,90 voor een eventuele Sinter- klaas-in-spe een mooie gelegenheid om u voor nog geen tientje iets bijzonders voor de boekenkast te bezorgen. Deze populaire uitgave heeft ook in ternationaal een uitstekende indruk ge maakt; op de Frankfurter Buchmesse maakte hij onlangs een beste beurt. Er zijn dan ook reeds onderhandelingen gaande over buitenlandse edities. Eveneens bij Zomer en Keuning, verschenen zeer onlangs vijf nieuwe tv-kookboekjes door Ben J. Kuyper, waardoor diens met fantasie samenge stelde serie over de fijne kookkunst tot twintig deeltjes is uitgegroeid. De nieu we titels zijn: „Vijftig koude voorge rechten", „Vijftig sausrecepten", „Vijftig vleesgerechten", „Vijftig een- pansmaaltijden" en „Vijftig eierge- rechten" stuk voor stuk praktisch ingedeelde receptenboekjes in kleurige geplastificeerde omslag. De populaire tv-kok geeft tal van mogelijkheden aan om originele en verrukkelijke dingen op tafel te brengen; voor heel wat exotische gerechten zijn echter ingre diënten nodig, die de doorsnee-huis vrouw wel niet in huis zal hebben en speciaal zal moeten aanschaffen. De prijs van ieder deeltje is f 2,50. I

De Vallei | 1967 | | pagina 9