Veenendaals dagblad Duitse generaal A. Schnez 7 DODEN IN ADEN geen chef van McNamara: Moskou heeft kernbom-kunstmaan Bulten AFCENT Kamer verzet zich tegen vermindering aftrek voor inkomstenbelasting Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Let U op de NIEUWE PRIJZEN 20% lager Duitse benzine goedkoper \N willen geweld tegen Rhodesië Grote boortoren-order voor drie Nederlandse bedrijven NA BEZWAREN VAN NEDERLANDSE REGERING Grootste binnenvaartsluizen van Europa nu in gebruik Weer een Sovjet kunstmaan Rudi vanavond op trouwdag Loc Ninli was 3 dagen in handen Viet-Cong Aanhoudend onbestendig Aden winkelt „onder bescherming" NLF en Flosy in gevecht VERENIGDE STATEN NIET VERONTRUST Ac Heksenkring 5 Niet bezorgd Aangehouden wegens zwendel met wissels GEEN KANS VAN BOORDT JONGE GRAFSCHENNERS IN ZEELAND GEPAKT WITTEVEEN KRIJGT HET MOEILIJK Banklopers beroofd in Parijs TRANSPORT Sneltrein Venetië Milaan ontspoord TIJDELIJK WEL AKKOORD Invoer vee en vlees uit Engeland gestaakt Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 4 NOVEMBER I967 4le JAARGANG WASHINGTON De Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, gelooft, dat de Sovjet-Unie bezig is een krachtige nieuwe ruimtekernbom te ontwikkelen. Volgens hem is dit wapen echter onnauwkeurig en kan het gemakkelijk opge spoord en vernietigd worden. De minister zei vrijdag op een persconferentie in Washington, dat de bom in een baan dicht bij de aarde gebracht kan worden en misschien een bedreiging zou kunnen vormen voor de Amerikaanse strategische luchtmacht. Ongerust was hij er echter niet over. MOSKOU De Sowjetunie heeft gis teren weer een kunstmaan, Kosmos-190, ln een baan om de aarde gebracht. Het was de zevende lancering van een Kos mos in een week. Kosmos-190 beschrijft een omloopbaan die een hoek van 65.7 graden met de evenaar maakt. Hij zendt uit op de golf lengte waarop de vorige dag Russische marsmuziek was te horen. n/f/w/iw/wuww/mw/mr////////'/"""»'/' 5 /~kp de wei voor het kasteel rouwde 5 een heksenkrans van parasol- zwammen, doch bij mijn nadering bis- 5 ken er nogal hiaten in voor te komen, J want de pinken van v.d. Kamp heb- ben er geen oog voor, dat de heksen 5 van Hoekelom met gruwelijke zwarte 5 katten hier onder onhoorbaar klokge- t lui des nachts hun duivelse dansen 5 5 hadden gehost, waarna tussen het 5 5 gras het fantastische satansbrood was 5 opgeschoten. Buitenlui menen abusie- velijk dat de later verschijnende dor- 5 5 re kringen uit het grazen van geiten aan een touw (c.q. getuurde koeien) 5 zouden zijn voortgekomen. Eerder ont- 5 5 stonden ze door de groeivorm van het 5 5 z.g. mycelium of zwamvlok, d.w.z. 5 de fijne celdraden, die overal de bo- 5 5 dem doorspinnen en waarop de pad- destoelen als vruchtlichamen verschij- 5 5 nen. Zijn de voorwaarden tot de groei 5 5 overal nagenoeg gelijk, zoals op ga- zons en weiden, dan breidt het my- 5 celium zich ringvormig uit en niet 5 zelden valt hij elk herfstseizoen op- j 5 nieuw te constateren. Dit alles gaat ten koste van het gras en zodoende 5 vinden we later de bruine verdorde g cirkels en plekken ter plaatse. Dit 5 alles gaf de voor bovennatuurlijke ge- 5 heimzinnigheid gevoelige lieden aanlei- 5 ding om aan addergebroed, kinderen 5 5 der duisternis en heksen te denken. 5 hoewel ook wel werd geloofd, dat de lichtvoetige elfjes haar rondedans hadden gehouden. Daarom is de En- 5 gelse naam „Fairy-ring" lieflijker dan 5 heksenkring. 5 5 4-11-'67 A. B. WIGMAN 5 Het wapen, bekend als een bombarde mentssysteem vanuit de ruimte, is vol gens McNamara niet de „ruimteterreur- bom" waarvan enkele jaren geleden de toenmalige Russische premier Kroestsjef gewag maakte. McNamara zei, dat uit in de afgelopen weken verzamelde inlichtingen geble ken is, dat de Russen bezig zijn met een serie ruimtevluchtproeven. Hij achtte het denkbaar, dat het hier gaat om proeven in verband met de terugkeer van ruimtevoertuigen naar de aarde. Hy neigde echter naar de mening, hoewel hy op dit punt geen absolute zekerheid had, dat de Sovjet-Unie werkt aan een nieuw ruimtewapen, dat een kernlading kan meevoeren die een ex plosieve kracht heeft van een tot drie megatonnen, gelyk aan die van drie miljoen ton t.n.t. Ik ben echter niet bezorgd, want wij beschikken overeen afweer die kunst manen of objecten in de ruimte kan vernietigen als dat nodig mocht zijn, aldus de minister. De Verenigde Staten werken met „over de horizon kijkende" radar, waarmee men via de ruimte naderende raketten kan opsporen, zelfs wanneer deze zouden ontsnappen aan het conventionele radarwaarschuwings- net, dat ballistische raketten en vlieg tuigen waarneemt. De Russische bom kan in zeer dicht bij de aarde liggende baan in de ruimte worden geschoten, en boven een gegeven punt naar het doel duiken. De Verenigde Staten had den in het verleden een dergelijk wapen ook al eens in overweging genomen, maar men was toen tot de slotsom ge komen, dat er geen behoefte aan be stond. Men was niet van plan dit besluit te herzien. Volgens McNamara kunnen de Verenigde Staten nog steeds een ver rassingsaanval met kernwapens incas seren en met voldoende kracht repli ceren om de aanvaller te vernietigen. De minister zei tenslotte, dat naar zijn mening de Russen met deze ruim tekernbom het verdrag dat gebruik van wapens in de ruimte verbiedt niet schenden. De baan, die hiermee is ge moeid, ligt daarvoor te dicht bij de aarde. VENLO Op verdenking van op lichting van tal van handelszaken in Duitsland heeft de recherche te Venlo vrijdag de 49-jarige L. K. uit Venlo aangehouden en ingesloten. Hij zou met valse wissels vorkheftrucs en grote partijen hout bij verschillende handelaren hebben gekocht en vervol gens weer in Nederland hebben ver kocht. Door deze praktijken zouden de leveranciers voor een bedrag van circa 160.000 gulden benadeeld zijn. De aan gehoudene zal aan de officier van justitie worden voorgeleid. BONN De Westduitse generaal Schnez, tegen wiens benoeming tot Atlan tisch bevelhebber in Midden-Europa AFCENT van Nederlandse zijde be zwaren waren gerezen heeft zich eigener beweging teruggetrokken. Een onderzoek van het Nederlandse Rijksbureau voor oorlogsdocumentatie had uitgewezen dat Schnez een geestverwant van de nazi's was geweest. Schnez was de voornaamste kandidaat voor de functie van opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten als opvolger van generaal Adolf graaf Von Kielmannsegg. De Nederlandse regering heeft zich uitgesproken tegen de persoon van Schnez in verband met diens oorlogs verleden. Tijdens de tweede wereldoorlog was hij commandant geweest van Duit se troepen die deel uitmaakten van de bezettingsmacht. Het hoofdkwartier van AFCENT bevindt zich in Bruns- sum in Nederland. De Duitse Bondskanselier Kurt Georg Kiesinger had gistermorgen nog verklaard, zich niet bewust te zijn van de Nederlandse houding tegenover Schnez. „Maar we zullen trachten de problemen dusdanig op te lossen dat de goede verstandhouding met onze bond genoten niet in gevaar wordt gebracht" zei hij. De Duitse minister van Defensie Schroder heeft bepaald, dat generaal Schnez andere hoge posten, zowel na tionaal als internationaal, kan bezetten. De Duitse regering zal zo spoedig mo gelijk een andere vervanger van Ven Kielmannsegg aanwijzen, aldus de woordvoerder. De generaal zelf zei gisteravond: Ge zien de bezwaren die er in Nederland tegen mij bestaan acht ik het twijfel achtig of ik in Brunssum (waar het hoofdkwartier van de geallieerde strijd krachten in Midden Europa is geves tigd) wel vruchtbaar zou kunnen wer ken. Ook wil ik niet dat er door mijn persoon schade wordt toegebracht aan de verhouding tussen Nederland en W. Duitsland". Schnez onderstreepte dat de beschul digingen van vroegere nazistische ge zindheid op losse gronden berusten en zijns inziens volkomen onjuist zijn. Ook de Westduitse minister van defensie, Schroder, acht de aantijgingen onge grond, zei T '.Inez. ALBERT SCHNEZ last van verleden HILVERSUM Vanavond zal de VARA- t.v. weer een aflevering van de Rudi Carrell-show op het scherm brengen. In deze show, die zich afspeelt op een trouwpartij, zal Rudi weer vele gasten ontvangen. Op de foto zien we hem met een van de bruidjes, „tante Leen". ADVERTENTIE VAN STOMERIJ EN SCHOENMAKERIJ Door de ingebruikname van de nieuwe fabriek te ELST zijn ze Fabriek en kantoor ELST - Elsterstraatweg 30 Tel. 08377—203 Kostuum 4.95 Herenzolen en hakken BONN Opnieuw is op de Duitse ben- zinemarkt de prijzenoorlog ontbrand. Esso en BP besloten gisteren de liter- prijs van normale benzine al naar de verkoopgebieden te verlagen met be dragen van 0,5 tot 3,25 pfennig, super benzine krygt dezelfde verlaging en bo vendien over de gehele lijn nog een ex tra verlaging van drie pfennig per li ter. Het prijsverschil tuiden normaal en super is daarmee van zeven tot vier pfennig per liter terug gebracht. Shell besloot gisteren terstond het voorbeeld van Esso en BP te volgen. Esso laat de prijsverlaging maandag ingaan; de beide andere maatschappijen hebben nog geen termijn genoemd. DEA en Aral kondigden aan hun prijzen opnieuw te zullen onderzoeken. Het lijdt geen twijfel of zij zullen ook aan de prijsver laging meedoen. Na de sluiting van het Suez-Kanaal hadden alle grote maatschappijen hun prijzen met ongeveer vijf pfennig ver hoogd. NEW YORK De algemene vergade ring van de Verenigde Naties heeft vrij dag een resolutie aangenomen, waarin geëist wordt dat Engeland geweld ge bruikt om een doeltreffend en spoedig einde te maken aan de Rhodesische re- bellenregering van Ian Smith. De resolutie eist gebruik van geweld op grond van het feit, dat de beperkte economische sancties tegen Rhodesië, waartoe de Veiligheidsraad vorig jaar december besloot, er niet in geslaagd zijn Smith ten val te brengen. Zuid-Afrika en Portugal waren de enige landen die tegen de resolutie stemden. Nederland onthield zich van stemming. Engeland heeft reeds her haalde malen verklaard geen geweld te willen en zullen gebruiken. ADEN In drie verschillende Ara bische plaatsen in de Britse Kroonkolo nie Aden zijn gisteren bloedige gevech ten geleverd tussen rivaliserende natio nalistische groepen. Ten minste zeven Arabieren, onder wie een politieman, kwamen daarbij om het leven. Onge veer veertig mensen liepen verwondin gen op. De gevechten werden vooral geleverd tussen aanhangers van het Nationale Bevrijdingsfront (NLF) en het Front voor de bevrijding van het bezette Zuid Jemen (FLOSY). De strijd laaide op na dat FLOS Y-groepen een handgranaat hadden geworpen in Sjeik Otham, waar bij vier leden van de NLF werden ge wond, van wie een ernstig. Van Sjeik Othman en Almansera, waar FLOSY en NLF in augustus een tiendaagse burgeroorlog hebben ge voerd, breidden de gevechten zich uit tot Tawaji, de Arabische wijk te Stea mer Point in Midden-Aden. Ondanks het bevel van de Zuidarabi- sche federale strijdkrachten om het vu ren te staken, werden de gevechten tus sen de NLF en de FLOSY vrijdagavond hervat. Het rederale leger gaf daarop de twee nationalistische organisaties 72 uur de tijd om alle wapens uit de stad Aden en omgeving te verwijderen. Een Arabische taxi-chauffeur werd vrijdagavond door Britse mariniers doodgeschoten, toen hij probeerde met zijn wagen een wegversperring te door breken, die was opgericht na een kort vuurgevecht tussen mariniers en Arabi sche nationalisten. In de Adense wijken Sjeik Othman en Mansoera had het federale leger, voor dat de strijd opnieuw losbarstte, een avondklok ingesteld. De legerleiding had gedreigd met geweld een wapenstil stand op te leggen indien de gevechten niet ophielden. HULST. De politie in Hulst, Zeeuws-Vlaanderen, heeft de achttien jarige R. L. M. van O. en de twintig jarige, onlangs uit militaire beroeps- dienst ontslagen J. A. L. M., beiden uit Hulst, gearresteerd. Het tweetal had dinsdagnacht enkele graven op het rooms-katholieke kerk hof in Hulst geschonden. Zij bekenden dit uit louter baldadigheid te hebben gedaan. ipf DEN HAAG Minister Witteveen (Financiën) krijgt een zware dobber aan zijn voorstel om de mogelijkheid tot aftrek wegens buitengewone lasten voor de inkomstenbelasting te verminderen. Dat blykt uit een voorlopig verslag, dat de vaste commissie voor financiën uit de Tweede Kamer over dit wetsontwerp heeft uitgebracht. De minister moet het ontwerp op 14 november in de Kamer verdedigen. Tot nu toe geldt, dat de eerste vyfhonderd gulden of 2,5 procent van het inko men niet mogen worden berekend voor deze extra lasten. Dr. Witteveen heeft onlangs voorgesteld om de eerste duizend gulden of vyf procent van het inko men niet mee te tellen. PARIJS Twee banklopers van de Morgan Bank in Parijs zijn door twee rovers 50.000 francs (10.000 dollar) lich ter gemaakt. De lopers verklaarden tegenover de politie, dat hun auto was ingehaald door twee mannen op een motor die hen tot stoppen hadden gemaand onder het mom dat de auto een lekke band zou hebben. Toen zij uitstapten om dit te controleren, verdwenen de overvallers met de geldtas. ROTTERDAM Drie Nederlandse bedrijven moeten een woud van boortorens leveren ten behoeve van de oliewinning voor de kust van Angola. In opdracht van de Amerikaanse oliemaatschappij Gulf heeft het ingenieurs bureau van Brown Root in Rotterdam voorlopig 48 van deze constructies be steld. De order vertejenwoordigt een waarde van zes miljoen gulden. De Gulf heeft in totaal zeventig boortorens voor dit project nodig. De kans is groot dat het resterende deel ook ir. ons land zal worden gebouwd. Belangrijker haast dan de financiële kant van deze transactie is de manier, waarop de Nederlandse industrie deze opdracht in de waclt heeft gesleept. Er viel een uiterst scherpe concurrentie te duchten van scheepswerven in Frank rijk, Duitsland, Engeland en België. De olie-industrie heeft altijd haast en de snelle levertijl, die de Neder landse bedrijven garandeerden heeft de doorslag gegeven. Alle 48 boortorens moeten, voorzien van een helikopterdek en een werkdek, in januari worden opgeleverd. Het is de bedoeling dat ze ir. april worden ge monteerd op de onderzeese boorputten ter hoogte van Cabinca in Angola. De scheepswerf Gusto in Schiedam zal 22 van deze constructies voor zijn rekening nemen. De werf van Boele in Bolnes bouwt er 21 en het staal constructiebedrijf van De Groot in Zwtjn- drecht 5. De torens variëren in hoogte tot een maximum van dertig meter. Zij komen te staan in watar met een diepte van tien tot dertig meter. De bouwsels krijgen gemiddeld een gewicht van 45 ton. Het transport van al deze boortorens niet te verwarren met de veel grotere en kostbaarder booreilanden vormt een hoofdstuk apart. Men is van plan er dertien naar Cabinda te vervoeren op grote zeewaardige bakken van Brown Root. Vrachtschepen in lijndienst zul len er 21 meenemen. De overige zeven gaan mee aan dek van de Global Ad venturer, het werkschip van Brown Root, dat tevens zal worden gebruikt voor het plaatsen van de constructies. MILAAN De sneltrein Venetië Milaan is vrijdagavond kort na half twaalf bij Brescia (Lombardije) na een botsing met een goederentrein ont spoord. 34 van de 300 treinreizigers werden gewond. Volgens de eerste berichten liepen vier rijtuigen uit de rails. Uit het voorlopig verslag blijkt, dat zelfs zijn partijgenoten, de liberalen, veel kritiek op dit voorstel hebben. Zij komen met een tegenvoorstel, dat de middengroepen meer tegemoet komt dan het wetsontwerp. Ook de socialisten hebben andere mo gelijkheden opgeworpen. Zij stellen onder meer voor om een bedrag, dat overeenkomt met het percentage, dat werknemers voor het ziekenfonds be talen dat is ongeveer 3.5 procent niet mee te berekenen voor de extra lasten. Wie meer premie betaalt, zou de rest dus wel onder de buitengewone lasten kunnen laten vallen. De KVP en ook de andere regerings partijen, zijn evenmin gelukkig met het wetsontwerp. De commissie voor financiën komt tot de conclusie, dat minister Witteveen maar met een tijdelijke maatregel voor 1968 moet komen om het zo noodzake lijke geld in de schatkist te krijgen. In de loop van het volgend jaar kan dan worden bekeken op welke manier de aftrek wegens bijzondere lasten moet worden geregeld. De commissie-Hofstra, die zich ver diept in een vereenvoudiging van ons belastingsysteem, zal binnenkort met een voorstel moeten komen. Minister Witteveen zal in de Kamer weinig pijn krijgen over de andere be- lastingontwerpen, zoals het definitief maken van de tijdelijke verhoging van de accijnzen op benzine en over de ver hoging van de omzetbelasting. Uit de voorlopige verslagen op deze wetsont werpen blijkt, dat de Tweede Kamer hiermee wel akkoord zal gaan. Ook het optrekken van de aanslag- grens voor de inkomstenbelasting zal geen moeilijkheden geven. D'66 vindt wel, dat deze grens niet naar vijftien duizend maar naar achttien- tot twin tigduizend gulden, zou moeten worden verlegd. O AMSTERDAM. Het botel Mermaid van de K.L.M. in Amsterdam, is in één nacht zowel zijn nachtportier als een be drag van 6150 gulden kwijtgeraakt. Het botel ligt aan de Oosterdokskade. De 43-jarige J. F. deed daarop als nacht portier dienst en had als zodanig de be schikking over de nachtkas. Gisternacht verliet hij zijn dienst voortijdig en nam de kas mee. Man en geld zijn nog zoek. WILLEMSTAD Zonder enig officieel vertoon is vrijdagmorgen het een kleine twee kilometer ten westen van Willemstad verrezen sluizencomplex (grootste binnenvaartsluizen van Euro pa), onderdeel van de afsluiting van het Volkerak die in 1969 wordt ver wacht, in gebruik genomen. Op de foto een overzicht van het enorme complex. SAIGON In het gebied van Loc Ninh is het voor het eerst sinds zeven dagen rustig gebleven. Tot het aanbreken van de dag, van morgen, waren het gebruikelijke mor tiervuur en de daarmee gepaard gaan de aanvallen van communistische een heden, uitgebleven. Het is echter wellicht nog te vroeg om te voorspellen dat de communisten hun pogingen Loc Ninh te veroveren na zeven dagen van vergeefse pogingen hebben opgegeven. Voor het eerst is vrijdag van Ameri kaanse zijde bekend gemaakt, dat Loc Ninh, een plaats in het grensgebied met Cambodja, gedurende drie dagen in handen is geweest van de Viët-Cong. Het blijkt nu, dat de Viët-Cong Loc Ninh zondag veroverde en de plaats drie dagen lang bezet hield. Woensdag na men Zuidviëtnamese en Amerikaanse troepen het dorp weer in. DEN HAAG. Minister Lardinois (landbouw) heeft besloten dat met in gang van vannacht geen runderen, schapen en varkens of vlees van deze dieren uit Engeland mag worden inge voerd. In het zuiden van Engeland heerst op het ogenblik mond- en klauw zeer. De minister wil voorkomen dat deze ziekte naar ons land wordt over gebracht. (Van onze weerkundige medewerker) TYe weersvooruitzichten voor het weekeinde zijn niet rooskleurig. Nauwelijks is de buiendepressie met centrum bij de Doggersbank wat ver der weggetrokken, of een nieuw mini mum kondigt zich ten zuiden van Ier land aan. Het zal in de loop van van daag opnieuw regen brengen, nader hand gevolgd door een weertype met buien en opklaringen. In het tempera- tuurverloop komt niet veel verande ring, zodat de maxima in Gelderland tussen 8 en 10 graden Celsius blijven schommelen. In Noord-Scandinavië sneeuwt het momenteel aanhoudend bij temperaturen van -2 tot -4 graden, maar deze zone verplaatst zich niet in zuidelijke richting. ADEN De burgers, die in het „Steamer Point"-district willen winkelen hebben om militaire bewaking gevraagd voor hun bescherming. Hier zien we hoe een met een pistool bewapende burger begeleid wordt bij het boodschappen doen door een soldaat met een automatisch geweer.

De Vallei | 1967 | | pagina 1