BOUWKOSTEN BIJNA TWEE TON Plan voor nieuwe Ger. Kerk in Amerongen KANTONGERECHT WAGENINGEN Automobilist zag kat en had zelf een kater A. van de Bogert nu wethouder Uitbreidingsplan Rhenen door de Kroon alsnog grotendeels goedgekeurd Commissie heeft nog veel geld nodig BOVENSTE BESTE BOILER Kleuter licht gewond na aanrijding J. Diepeveen (65) overleden Onbetrouwbare vogelliefhebber aangehouden Zeil benam bromfietser het zicht AMERONGEN - De Ame- rongse architect C. M. Ploeg heeft in opdracht van de bouwcommissie van de Ge reformeerde Kerk in Ame rongen een ontwerp ge maakt van een nieuw kerk gebouw, dat bijna twee ton zal gaan kosten. Verrot DAALDEROP-TIEL BLOEDPROEF U OOK HOND ZO EN ZO ERNAAST RUIMTE ROOD Gebruik nu kinderzegels ent Keikop ZATERDAG 4 NOVEMBER 1967 ADVERTENTIE De huidige kerk aan de Immink straat verkeert al jaren in een zeer slechte staat en een bouwkundig rap port heeft aangetoond, dat restauratie een bijzonder kostbare zaak zou zijn, zodat de gemeente nu definitief voor nieuwbouw heeft gekozen. De grootste zorg van de bouwcommis sie is op dit moment de financiering van het project. De laatste jaren heeft men weliswaar de beschikking gekre gen over een bedrag van f 20.000, maar deze financiële ruggesteun is nog niet sterk genoeg om de bouw al op korte termijn van start te kunnen laten gaan. „Daarvoor hebben we minstens f 50.000,nodig", zei de heer J. van der Heijden voorzitter van de bouw commissie, gistermiddag. De commissie heeft al plannen ge maakt voor een aantal acties. De eer ste daarvan wordt georganiseerd in de vorm van een bazaar op zaterdag 11 no vember in het Dorpshuis. Daarnaast zal er een collecte onder de gemeenteleden worden gehouden. Architect Ploeg noemde het ontwerp •van het nieuwe gebouw, dat op de plaats waar nu de oude kerk staat, zal verrij zen, „een fris en open idee". Het exte rieur heeft, zo zei de architect, een „enigszins extreme vorm". De kerk krijgt een capaciteit van ongeveer 275 zitplaatsen en is daarmee niet veel gro ter, wat de oppervlakte betreft, dan het oude gebouw. „Ik zie een kerk als een ontmoetingsruimte. Ik heb daarom bij voorbeeld geen aparte zitplaatsen voor de ouderlingen aangebracht. De avond maalstafel staat midden in de kerk en is zo groot, dat er meer dan honderd mensen tegelijk kunnen aanzitten..." van de oude kerk zal een gedeelte niet worden gesloopt. Dit zal worden geres taureerd en krijgt voornamelijk de func tie van gemeenschapsruimte. Het nieu we deel wordt er voor gebouwd. Jarenlang heeft ook Gereformeerd Leersum de kerk aan de Imminkstraat bezocht. Dit voorjaar echter kregen de Leersumse gereformeerden de beschik king over een eigen kerkgebouw de Johanneskerk waarvan de totstand koming mede door de Amerongse ge- Het ontwerp voor de nieuwe kerk toont een gebouw, dat direct opvalt door de bijzondere vorni. meenteleden financieel werd gesteund. De vraag rijst dan ook of Leersum, nu Amerongen nieuwbouwplannen heeft, hiervoor ook gelden bijeen zal gaan brengen. De heer Van der Heijden deelde in dit verband mee, dat gereformeerd Leersum afstand heeft gedaan van de bezittingen in Amerongen, zodat men op deze wijze de bouwcommissie terwille is geweest. De Gereformeerde kerk heeft in Amerongen ongeveer 370 doop leden. Men gaat ervan uit, dat het hui dige kerkgebouw nog vier jaar in func tie zal moeten blijven. De heer Ploeg zei over de toestand van dit gebouw: „Er mankeert van alles aan. De vloeren zijn verrot, de verwar ming is absloluut onvoldoende en er zit houtworm in de kap. Het liturgische ge deelte, zoals het er nu uitziet, maakt een kerkdienst niet aantrekkelijk. Voor al de jeugd voelt zich in dit gebouw niet thuis. Een mooie kerk oefent nu eenmaal meer aantrekkingskracht uit en ik denk hier met name aan de toe risten, die we hier 's zomers veel heb ben..." Jfe'i Ijfft - ELEKTRISCH* aOHEAS VEENENDAAL De tweeëneenhalf jaar oude Saskia L. kreeg, een hoofd wond, toen zij op de Valleistraat tegen een auto liep. De auto werd bestuurd door de heer R. H. uit Ede. Saskia rende plotseling vanuit de struiken de weg od, waardoor de heer H. geen gelegenheid had het meisje te ontwijken. Haar hoofdwond is in het Julianaziekenhuis gehecht, waarna zij weer naar huis gebracht kon worden. WAGENINGEN Het was een mistige avond, de straatverlichting was nauwelijks zichtbaar, evenals de bomen langs de weg. Er stak plotseling een kat over, waardoor de Edese vertegenwoordiger A. J. M. van de B. de macht over het stuur van zijn auto was kwijtgeraakt en op de Blokkenweg in zijn woonplaats tegen een geparkeerd staande auto en daarna tegen een boom was gebotst. De mistige avond, de kat en al die-andere factoren, maakten maar weinig in druk op kantonrechter mr. A. C. van den Brand, die nadat hij de stram in de houding voor de balie staande vertegenwoordiger, had aangehoord vaststelde: „Bij dit alles vergeet u, dat u een flinke hoeveelheid bier op had En de officier van justitie mr. J. Ch. Pieters haakte scherp in: „Die kat die u zag, zal wel een kater zijn geweest Van de B. had zich onderworpen aan een bloednroef en dit onderzoek had aangetoond dat het alcoholpromillage in ziin bloed te hoog was. De verdachte gaf het daarop ruiterlijk toe: „Ik ben fout ge.weest en daar moet ik voor ge straft worden..." Dat gebeurde dan ook in de vorm van een geldboete van f 100 en een ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden. De officier had f 250 boete geëist en een ontzegging van een maand. „De handelswijze van deze verdachte is waanzinnig", zei hij in zijn requisitoir. Voordat de rechter het vonnis velde vroeg de Edenaar clementie in verband met zijn beroep, waarbij een rijbewijs nu eenmaal een eerste vereiste is. LEERSUM De heer A. van de Bogert is gisteravond door de gemeenteraad van Leersum tot wethouder ge kozen. Er waren drie stem mingen voor nodig voordat de heer J an de Bogert de absolute meerderheid ver kreeg. De derde stemming ging tussen hem en de heer C. de Lange (S.G.P.). Op de S.G.P.'er werden twee stemmen uitgebracht terwijl de heer Van de Bogert er zeven kreeg. RHENEN Op een beroep van de gemeente Rhenen heeft de Kroon, met ver nietiging in zover van 'n besluit van Ged. Staten van Utrecht, alsnog goedkeuring verleend aan het herziene uitbreidingsplan voor de gemeente Rhenen, behoudens voor wat betreft enige onderdelen. Deze herziening is begrepen in het streekplan voor de Utrechtse Heuvelrug. Gedeputeerde Staten hebben deze herziening niet goedgekeurd o.m. op grond dat het in velerlei opzicht van dit streekplan zou af wijken. Dit streekplan was nog niet goedgekeurd, waarop de gemeente zich be riep, maar de Kroon zegt, dat geen wettelijke bepaling zich ertegen verzette, dat mede aandacht geschonken werd aan een nog niet goedgekeurd streekplan. (In tussen is in 1965 dit plan door de Kroon niet goedgekeurd red.) De muren van de Oude kerk uan de Imminkstraat zitten vol scheuren. Overigens waren de bezwaren welke de gemeente aanvoerde grotendeels ge lijk aan die, welke bij de Kroon tegen het strafplan ingebracht zijn. De ter reinen, bestemd voor bebouwing met landhuizen doen, hoewel niet in over eenstemming met het streekplan, aan de doelstellingen daarvan geen afbreuk, aldus de Kroon. Tegen dit deel van het plan bestaat bij haar dan ook geen be zwaar. Voor wat betreft het voor industrie vestiging bestemde gebied bij Rem merden maakt de Kroon onderscheid tussen de gronden ten noorden en die ten zuiden van de rijksstraatweg. De aanslag van een omvangrijk industrie terrein ten noorden van deze weg acht zij onverenigbaar met het streekplan. Voor de bepalingen ten zuiden van de weg heeft zij geen bezwaar. Hetzelfde geldt voor het aan de oostzijde van Rhenen ontworpen industrieterrein, be houden voor wat betreft de gronden ten zuiden van de weg langs de Grebbe- berg aangezien hier de omlegging van rijksweg 25 aangelegd zal worden. Wat de bestemmingen tot zomerhui zen en kampeerterrein betreft zegt de Kroon, dat dit gebied ten zuiden van de autoweg bestaat uit êen smalle, dichtbeboste strook, die de grens vormt van de. woonbebouwing van Rhenen, weshalve deze strook niet door bebou wing aangetast dient te worden. Ten aanzien van het kampeercen- trum „De Thijmse Berg" meent de Kroon, dat het plan niet voor goed keuring in aanmerking kan komen nu dit onvoldoende waarborg biedt voor een aanvaardbare aanpassing aan het landschap. Voor wat betreft de bestemming voor jeugdherberg maakt het plan volgens de Kroon een te omvangrijke uitbrei ding van deze inrichting mogelijk in verband met de bestemmingen van het streekplan. De huidige inrichting kan echter gehandhaafd worden. De door het uitbreidingsplan geboden mogelijkheid tot het oprichten van land huizen in bossen is door gedeputeerden terecht aangemerkt als een ernstige afbreuk aan de doelstelljngen van het streekplan, zo zegt de Kroon. Met betrekking tot de bestemming ziekenhuis voor de buitenplaats „Hei- merstein" zijn Gedeputeerde Staten thans van oordeel, dat het om medisch- sociale redenen aanbeveling verdient deze inrichting een mogelijkheid tot uitbreiding te geven, zij het met een kleinere oppervlakte. Hiermee kan de Kroon zich verenigen. De plaats van het sportterrein ten westen van de Nieuwe Veenendaalse- weg acht de Kroon juist. De bebouwing van Eist volgens het plan zou een te grote omvang krijgen. Hetzelfde geldt voor de bebouwing van het dorp Achterberg, behoudens voor een geringe afwijking met het streek plan aan de zuidzijde van het dorp. Deze laatste bezwaren kunnen echter niet leiden tot het onthouden van goed keuring van het uitbreidingsplan in VEENENDAAL De dertigjarige J. J. K. uit Bunnik heeft bekend een poging tot inbraak in een volière van de heer B. uit Veenendaal te hebben gedaan in de nacht van 14 op 15 okto ber. Zijn pogingen hadden meer succes in Wijk bij Duurstede en Amerongen. Twee dagen na de poging in Veenen daal was nog eens komen kijken, maar toen op klaarlichte dag. Heel belangstellend vroeg hij bij de eige naar in welke kooien de duurste vogels zaten. De heer B. kon het nummer van zijn auto doorgeven aan de politie. In W'ijk bij Duurstede is K. donder dag aangehouden. Het bleek dat hij niet alleen een liefhebber van vogels was, maar ook een kenner hij had bij zijn geslaagde pogingen steeds de meest waardevolle exemplaren meege nomen. hoofdzaak. Het gemeentebestuur dient echter wel voor deze gronden één of meer plannen vast te stellen. Tenslotte heeft de gemeente bezwaar gemaakt tegen de zienswijze van Ge deputeerde Staten aangaande het aan de Franseweg te Eist ontworpen indus trieterrein. De Kroon is echter met het provinciaal bestuur van oordeel, dat in dustriële bedrijven, die een stuwend karakter hebben en niet van ambacht- telijke aard zijn, niet hier, doch elders op een industrieterrein thuishoren. De door de gemeente aangevoerde bezwaren heeft de Kroon blijkens bo venstaande beschouwingen dus deels gegrond, deels ongegrond geoordeeld. Grotendeels kan aan het uitbreidings plan goedkeuring worden verleend, zegt de Kroon. Zij heeft wel meer toerei kende overgangsbepalingen nodig geoor deeld. VEENENDAAL De 17-jarige brom fietser G. L. uit Veenendaal reed gis teren op de Tinneweide tegen een lan taarnpaal, waardoor hij een been brak. Zijn brommer liep schade op. Hij had, om zich tegen de regen te beschermen, een stuk zeil over z'n knie- en gelegd. Door een windvlaag waaide het zeil voor zijn gezicht waardoor hem VEENENDAAL In de nacht van donderdag op vrijdag overleed op 65- jarige leeftijd geheel onverwachts in zijn woning aan de Veenendaalseweg de heer J. Diepeveen, directeur en oprich ter van de Tricotagefabriek J. Diepe veen en Zn. De overledene stichtte 16 jaar geleden het huidige bedrijf nabij De Klomp nadat hij zich op andere ter reinen van het maatschappelijk leven verdienstelijk had gemaakt. De teraardebestelling zal plaats vinden op dinsdag 7 november op de algeme ne begraafplaats te Veenendaal. Vooraf zal een rouwdienst worden gehouden in de chr. geref. Pniëlkerk aan de Hoofd straat te Veenendaal. De nieuwe wethouder volgt de heer J. M. van der Valk op. De burgemeester mevrouw C. M. 's Jacob des Bouvrie feliciteerde de heer Van de Bogert met zijn benoe ming en sprak de wens uit, dat hij op vruchtbare wijze binnen het college zou kunnen werken. Op zijn beurt zei de wethouder, dat hij zijn functie naar beste eer en ge weten hoopte te vervullen. Na de wethoudersverkiezing deelde de burgemeester mee, dat de aanleg van de HDS-voetbalvelden onderhands aan de firma Henzen uit Eist (U) zal worden aanbesteed. Hiermee is een be drag van circa f 45 000,- gemeoeid. Ze zei ook, dat er geen nieuw plan be hoeft te worden gemaakt hoewel zij aanvankelijk van deze gedachte was uitgegaan. „Dit was een persoonlijke fout van me", gaf ze ruiterlijk toe. De burgemeester toonde zich veront waardigd over de wijze waarop een Utrechts dagblad over de aanleg van de voetbalvelden had geschreven. „Hier is met modder gegooid", zei ze „men heeft zich niet voldoende op de hoogte gesteld". De burgemeester verweet HDS, dat er te weinig zelfwerkzaam heid aan de dag wordt gelegd, in te genstelling tot enkele andere Leersum se verenigingen die ze met name noem de. „Men vergeet ook dat HDS ieder jaar duizend gulden subsidie uit de ge meentekas krijgt", aldus de burge meester. „Er vallen 500 doden per jaar in het verkeer en over het algemeen vindt men de doden op het kerkhof minder belangrijk dan een rijbewijs..." zo con stateerde de kantonrechter tenslotte. Vrachtwagenchauffeur J. B. uit Hars kamp stond voor hetzelfde feit terecht. Op de Edeseweg in Harskamp was hij 's avonds laat met zijn auto de berm ingeschoten. Hij zei nu: „Ik werd door een tegenligger gedwongen deze ma noeuvre te maken... er kwam een auto aan die me van de weg drukte..." In het proces-verbaal echter werd over het passeren van de bewuste auto met geen woord gerept en ook de medepassagier van de verdachte, de Harskamper H., had die tegenligger niet gezien. „Mijn maat was in de olie", zo stel de de chauffeur vast. De officier viel hem even in de rede met de woorden: „Maar u was dat ook..." De verdachte ontkende dit en be weerde niet meer dan drie a vier gla zen bier te hebben gedronken. De offi cier hield geen rekening met de moge lijkheid van die lastige tegenligger die door verdachte ten tonele was gevoerd. „Daar is niets van bewezen. Ik vind, dat u uw voertuig heeft misbruikt door na het drinken van die pilsjes achter het stuur te gaan zitten. Het is een schande..." Hij eiste een onvoorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid van een maand en vroeg voorts een boete van f 150. De rechter maakte er een voor waardelijke ontzegging van: drie maan den met een proeftijd van twee jaar. Wat de boete betreft vonniste hij con form de eis. De hond van de Edese schilder G. C. G. werd altijd zoveel mogelijk aan de lijn gehouden, maar desondanks was 't gebeurd dat het dier op de Lunterse- weg in Ede een bromfietser onderste boven liep. Bij de val, die volgde raak te de bromfietser bewusteloos en liep diverse verwondingen aan het gelaat op. De schilder voerde voor de balie aan dat zijn 4-jarige zoontje de hond de vrijheid had gegeven. „Kon hij dat zomaar?" wilde mr. v. d. Brand weten. „We hadden het dier even in huis ge laten", zei de verdachte op fluisteren de toon. De officier was van mening dat de schilder toch wel degelijk schuld aan het gebeurde kon worden toegeschre ven. „U hebt nu eenmaal niet die maatregelen genomen die van u als be zitter van een hond worden verwacht." Hij eiste een boete van f 40. De kan tonrechter deed er vijf gulden af en de schilder verliet de zaal nadat hij eerst nog even aan de deurwaarder had la ten zien hoeveel dagvaardingen hij wel gekregen had. „U heeft ze blijkbaar dubbel gehad", zo concludeerde de officier. De Wageningse landbouwer J. S. B. was al eerder voor de kantonrechter verschenen maar zijn zaak werd toen aangehouden om getuigen te horen. Die getuigen waren er nu in de per sonen van de Wageningse hoofdagenten Hei jink en Nijboer. De eerste agent verklaarde dat hij waargenomen had dat verdachte, die een landbouwtrekker met daarachter een mestkar bestuur de, op de Ooststeeg op een groepje kin deren was ingereden. „Hij reed plotseling naar rechts, de berm in en daar stonden vijf of zes kinderen die gewoon aan de kant moes ten springen." De andere hoofdagent legde dezelfde verklaring af. De welbespraakte landbouwerszoon had al eerder verkla; d dat de kinde ren met een stok tegen zijn mestkar hadden geslagen en ook dat hij de be wuste manoeuvre had gemaakt om de kinderen te ontwijken. Hij bleef bij de ze bewering ook al kwam deze de offi cier niet erg betrouwbaar voor. Ver dachte lepde daarop volledigheidshalve nog even uit hoe het precies in zijn werk was gegaan. ..Ik ging zo en zo en zo... en zo", zei hij gebarend. De officier was van oordeel dat de verdachte al met al toch een gevaarlij ke daad op zijn geweten had. „Dit soort grapjes moeten echt niet in het verkeer worden uitgehaald", zo stelde hij. Hij eiste een boete van f 75. De kantonrechter deed er f 5 af en samen met de beide hoofdagenten ver liet de rijzige landbouwer de zaal. Een andere aangehouden zaak betrof de Veenendaler A. v. d. D. Hem werd ten laste gelegd dat hij op de Wage- ningselaan in zijn woonplaats als be stuurder van een bromfiets naast een andere bromfiets had gereden en was blijven rijden over een afstand van naar schatting vijftig meter. Hoofdagent Prins van de Veenendaal- se gemeentepolitie trad als getuige op. „We hebben in de surveillancewagen geruime tijd achter de beide bromfiet sers gereden en de overtreding duide lijk geconstateerd", zo zei hij in zijn betoog. Als getuige a decharge was de Vee nendaler H. J. B. naar Wageningen gekomen. Hij, de andere bromfietser, was eveneens bekeurd, maar hij had, in tegenstelling tot verdachte Van den D. zijn schikking betaald. „Als u niet schuldig bent waarom betaalt u die schikking dan?" vroeg de kanton rechter. „Mijn vrouw heeft dat gedaan", was het antwoord van de getuige. De offi cier achtte de zaak door de verklarin gen van de hoofdagent bewezen, ook al bleef met name Van den D. ontkennen. Getuige B. zei tenslotte „dat het toch wel zo zou kunnen zijn." De kantonrechter veroordeelde ver dachte Van den D. tot een boete van f 10,- en bleef daarmee f 2,50 boven de schikking. Nog een andere hoofdagent ging tij dens de zitting in de houding staan om een verklaring af te leggen. Dat was de Edese hoofdagent van politie Edens, die beweerde op de Rijksweg Renswoude Planken Wam buis door automobilist G. J. S. uit Bus- sum in de berm gedrukt te zijn toen de ze hem bij een inhaalmanoeuvre geen ruimte liet. De agent bestuurde een surveillancewagen en had een achter volging moeten inzetten om S. te ach terhalen. S. bleef volhouden dat „d-^ politiewa gen er makkelijk langs had gekund". „De weg is breed genoeg, hij had ruim te zat'".. Omdat de gebeurtenis zich in een bocht had afgespeeld vroeg de kanton rechter zich af of S. wel voldoende uit zicht had gehad om te k.innen inhalen. De verdachte zei hiervan zei. r over tuigd te zijn en bleef erbii dat de poli- tie-agent geen last van zijn rijden on dervonden had. De officier vond „dat uit dergelijke fouten doorgaans fatale botsingen voortvloeien." Hy eiste f 150, boete en daarnaast een voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid an drie maanden met 'n proeftijd van twee jaar. De rechter vonniste conform. „Ik sta machteloos" zei een verbol gen verdachte tenslotte. Mevrouw C. F. J. de R.-de G. uit Wa geningen had een modieuze rode baret op toen ze ter zitting verscheen. Die kleur rood had eveneen- veel met de overtreding te maken die ze op de Utrechtseweg in Heelsum had begaan. Ze was door een rood verkeerslicht ge reden met haar auto. „Ik reed in een file en heb het licht niet gezien", zo verdedigde de jonge mevrouw zich. De officier vroeg een geldboete van f 40 al? straf voor deze overtreding. „Wel wat veel", zei de verdachte daarop en ze voerde aan dat haar man student was. De kantonrechter toonde zich hier niet gevoelig voor en vonr' te con form. Mevrouw De R. zette haar rode baret nog even recht voor ze glimla chend door de deur verdween. ADVERTENTIE Zuiver SZT^OI. y. m°°i- aiu alle

De Vallei | 1967 | | pagina 3