„Oosteuropees economisch stelsel het meest Althans principieel ethisch beschouwd juiste Tegen medisch student wegens abortuspleging een jaar cel geëist 25. Streven naar verwijderen atoomwapens uit Europa NIET VERGETEN! Portret van I een sociaal diepbewogen theoloog FANTA ORANGE Dragline maakte kortsluiting „RODE CHRISTENPROF. DR P. J. ROSCAM ABBING BRACHT DEINING DOOR OPZIENBARENDE STELLING: Verketterd V>d NYLON Twee wegen Meer invloed Inkomenspolitiek TELE-CHEQUES VOOR GRATIS DECEMBERNUMMERS VAN TELEVIZIER. PER METER2 Subsidie voor liippiesieest P.S.P.'er wil taptoe „opsieren"' met waterstofbom VOORSTEL VAN CHRISTEN-RADICALEN Aanvaardbare risico's bij vernieuwing (chr.) partijen BELEIDSAMBTENAREN Botersmokkelaars in 't nauw gebracht TELE-CHEQUE ZATERDAG 4 NOVEMBER 1967 •••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••O (Van een onzer redacteuren) IN ranten noemden hem een „rode christen". Of ook wel een „crypto-commu- nist". De eerste benaming vindt hij geen scheldwoord: „Voorzover rood tenminste sociaal bewogen betekent". De tweede is in de ogen van de hoogge leerde Pieter Johan Roscam Abbing (53) volkomen onjuist. Aanleiding voor de betitelingen: Zijn rede op een conferentie van het Chris telijk Nationaal Vakverbond, eerder dit jaar in Oosterbeek gehouden. Een van zijn stellingen: „Wij behoren eindelijk te erkennen, dat het Oosteuropese eco nomische systeem althans in principeel-ethisch opzicht het meest juiste is". Uiteraard een stelling, die stof deed opwaaien, ook buiten de christelijke we reld. De bezoeker van Schaperstraat num mer 13 in Groningen wordt van de wand af begroet met het Joodse „Sha lom": Vrede zij met u. Bewoner is een grijze, in bruin kostuum gestoken ge leerde. die men de afgelopen zomer vrij wel dagelijks in het naburige zwembad De Papiermolen kon vinden. Zacht sprekend, ontvouwt hij zijn theorie, waakzaam tegen onbezonnen, niet-we- tenschappeiijk gefundeerde uitspraken, open voor andere meningen, niet bang om te zeggen: „Ik weet het niet." Waarom deze geruchtmakende uitspraak van de Nederl. Hervormde oud-domi nee (Bovensmilde, Utrecht, Schevenin- gen), die aan de Groningse universiteit enkele lang niet malse vakken doceert: bijbelse en praktische godgeleerdheid, christelijke zedekunde? De professor legt uit: „Mij hindert, dat we de rails, waarop we staan zo vanzelfsprekend vinden; dat we het so ciaal-economisch systeem van het com munisme altijd hebben verketterd op grond van het ateïsme, de politieke dictatuur en het internationale machts streven, waarmee het gepaard gaat. Vanzelfsprekend zijn dit verwerpelijke zaken. Maar zij zijn te scheiden van ADVERTENTIE het zuiver sociaal-economische stelsel". „De christelijke zedekunde heeft ten onrechte eeuwenlang een fataal indivi dualistische inslag gehad. Het centraal stellen van de gemeenschap (ter wille van alle enkelingen) werd als onbijbels van tafel geveegd. Het „vrije onderne merschap" werd geromantiseerd, alsof het mens-zijn juist op deze manier het meest tot zijn recht komt." Prof. Roscam Abbing bestrijdt dat fel: „Als een vrije economie nodig is, dan is dat niet vanwege de waardigheid, maar vanwege de zwakheid van de mens. Dan betekent het namelijk dat 't winstbejag nodig is om hem een prikkel tot hard werken te geven." Moet een maatschappij dan niet van deze menselijke zwakheid uitgaan? Neen, zegt de Groningse in Leiden ge boren hoogleraar. Als christen is zijn uitgangspunt het gebod tot naasten liefde, een uitgangspunt trouwens ook voor vele niet-christenen. Natuurlijk houdt hij rekening met feiten als de schepping, de goedheid en slechtheid van de mens. Voor deze „realistische idealist" zoals hij zich noemt zijn zij echter niet meer dan grenzen op de weg naar 'n rechtvaardige samenleving. Hoe ziet zo'n ideale, nooit geheel te bereiken samenleving er uit, professor? De hoogleraar somt op: „Ieder mens heeft recht op en plicht tot: arbeid (naar eigen gaven en ge noegen, met gelijke verdeling van las ten en lusten), medeverantwoordelijkheid (in ge lijke mate op politiek, sociaal en econo misch gebied), loon (naar behoefte, bezwarende omstandigheden en inspanning; macht en toeval omstandigheden door de markt bepaald mogen niet van in vloed zijn"). Welke wegen leiden naar zo'n samen leving? ADVERTENTIB 53-06 De heer Th. Blijenberg, St. Anna Kapelstr. 6, Cufemborg, gaat naar Grenoble. Met zijn echtgenote! Wéér viel er een hoofdprijs! Een reis naar Grenoble èn f 3000 honorarium voor de heer Blijen berg. Proficiat! Spaar óók kroonkur- ken met Coca-Cola, Fanta en Sprite en win! Coke, Fanta en Sprite, geweldig lekker! VRUCHTENUMONADE AMSTERDAM Tegen de 22-jarige medisch student P. M. D. uit de hoofd stad. heeft de officier van justitie b(j de Amsterdamse rechtbank, wegens het ver storen door verdachte van de zwangerschap b(j diens 17-jarige verloofde, twaalf maanden gevangenisstraf geëist, waarvan vier voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest. In deze eis was tevens verdisconteerd de vervalsing van een recept. De rechtbank behandelde de zaak met open deuren. Het meisje bevestigde ter zitting, dat het initiatief van haar was uitge gaan. Eerst had zij enkele artsen ge raadpleegd, die geweigerd hadden haar te helpen. Na de geslaagde behandeling door haar verloofde, moest zij toch naar een ziekenhuis. Om penicilline te krijgen, die hij met een ander medica ment nodig had voor de abortus, had EEN KEIJZER TAPIJT Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig. kleurecht: Gemak kelijk in onderhoud. (390 cm) UTRECHT Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben de garantie van f 8.000,- goedgekeurd, die de gemeente raad van de Domstad heeft gevoteerd voor de 24 november te houden Utrecht se manifestatie „Flight to Lowland's Pa radise" in de Margriethal van de Jaar beurs. Het feest wordt georganiseerd door de jongerengroep „Volte" met mede werking van het Politiek Jongeren Con tact Utrecht en „de Kargadoor". Vol gens de organisatoren, belooft deze ma nifestatie van 's avonds acht tot 's morgens acht uur het grootste hip- piesfeest te worden, dat ooit in ons land is gehouden. De professor kent er in principe twee: economische systemen die elkaar langzaam naderen: 1. „De (communistische) centraal ge leide volkshuishouding als in Oost- Europa, losgemaakt van atheïsme, dic tatuur en machtsstreven: Zij gaat uit van het ideaal „sociale rechtvaardigheid voor allen", maar moet op grond van de praktijk steeds meer liberaliseren, of, anders gezegd, steeds meer concessies doen aan het egoïsme van de enke ling". 2. „De westerse huishouding, geba seerd op de vrije ondernemingsgewijze produktie: Zij gaat uit van de persoon lijke vrijheid (het egoïsme) van de mens en beperkt deze in het streven naar sociale gerechtigheid." DELFT Blijkens de memorie van antwoord inzake de gemeentebegroting voor 1968 van Delft, heeft het gemeen teraadslid de heer C. J. van der Wardt (P.S.P.) Burgemeester en Wethouders gevraagd te bevorderen, dat in het ver volg, tijdens de voorstellingen van het militair muziekfestival Taptoe Delft, een waterstofbom of een ander modern wapen wordt opgesteld bij het stand beeld van Hugo de Groot „om de show een eigentijdser accent te geven." Bur gemeester en Wethouders hebben geant woord daartoe niet bereid te zijn. ADVERTENTIE PROF. DR. P. J. ROSCAM ABBING gemeenschapsidee O Welke weg Is volgens prof. Roscam Abbing de beste? „Principieel ethisch kie ik gezien mijn uitgangspunt het gebod tot naasten liefde voor de eerste. Maar alleen daarop mogen we onze keus niet base ren. Want naast idealist moeten we ook realist blijven. Dat betekent: rekening houden met het egoïsme van de mens waardoor onrecht zal blijven bestaan, voor welk stelsel we ook Ifiezen." „Daarom moeten wij bij onze keuze ook vragen stellen als: Waar gaat het in de praktijk het meest rechtvaardig toe? Waar wordt het grootste nationale produkt gemaakt en is de groei het grootst? Waar leeft men innerlijk 't ge zondst, het minst nerveus? Waar bevor dert de structuur van de maatschappij het meest de naastenliefde? Welk stelsel loopt het grootste gevaar te falen?" Het zijn vragen waarop de hoogleraar geen antwoord weet. Daar is weten schappelijk onderzoek voor nodig. Deze predikantenzoon roept de chris tenheid niet op voor het communisme, waarvan sommigen hem hebben beticht. Wel pleit hij voor een andere stelling- name ten opzichte van het zuivere eco nomische stelsel in Oost-Europa. Ook vraagt hij meer plaats voor „dege meenschap" in de westerse samenle ving, een begrip dat naar zijn mening in de bijbel zo centraal is gesteld, maar dat in de maatschappij ook door de christenheid naar het tweede plan is verschoven. De gebreken die aan ons stelsel kleven kunnen zo meent hij alleen wor den verholpen door „de gemeenschap" meer invloed te geven, dit ter beteuge ling van het egoïsme van enkeling en groep. Heel concreet betekent dat voor hem: vergroting van de overheidstaak. Vindt de professor het begrip vrijheid dan niet belangrijk? „Zeker wel. Ook de bijbel stelt haar op een bijzondere plaats. Maar de pleiters voor meer vrijheid preken veelal voor eigen parochie. Sociale bewogenheid vraagt om vrijheid voor allen, niet slechts voor een beperkt aantal enkelin gen, de ondernemers bijvoorbeeld." Waar blijft de persoonlijke verant woordelijkheid als de gemeenschap zo veel taken op zich neemt? Prof. Roscam Abbing: „Meer over heidsbemoeienis moet samengaan met toenemende democratisering van het po litieke, sociale en economische leven. Dat betekent een appèl doen aan het verantwoordelijkheidsgevoel van de en keling. Ook in de onderneming zal hij meer zeggenschap moeten krijgen, in welke vorm dan ook. Om hierbij echter zoveel mogelijk toevals- en machtsele menten buiten de deur te houden moet tegelijk de overheid meer zeggenschap in het bedrijf krijgen, zonder dat dit het elan van de onderneming schaadt." Men kan zich voorstellen hoe de hoog leraar over loonpolitiek denkt. De leus om meer vrijheid kan hij begrijpen, maar niet goedkeuren. Hij vindt de in komensverdeling, ook in ons land, on rechtvaardig: „Een tiende van de inko menstrekkers krijgt een derde van het nationaal inkomen. Terwijl een derde van de mensen aan de voet met een tiende van het nationaal inkomen ge noegen moet nemen." De hoogleraar wil dat veranderen. Hoe? „De loonpolitiek zal een inkomenspo litiek moeten worden. Verder zal de in komstenbelasting progressiever kunnen worden en zal het erfrecht ter discussie moeten worden gesteld." Zal dit geen uittocht van ondernemin gen en daardoor werkloosheid tot ge volg hebben? „Dat gevaar bestaat. We zullen als goede realisten dan ook rekening moe ten houden met de praktijk." Wat verwacht prof. Roscam Abbing van de toekomst? „Geen nationalisatie van bedrijven. Wel een meer toegroeien naar de cen traal geleide economie, met meer in vloed van de overheid dus. Beducht ben ik voor bepaalde ontwikkelingen in de Europese gemeenschap. Ik vrees dat 'n meer liberale politiek op economisch en sociaal terrein zal gaan overheersen." DEN HAAG Naar het oordeel van de werkgroep van christen-radicalen, dient ons land z(jn NAVO-partners te overtuigen van de noodzaak om, in over eenstemming met de landen van het Warschau-pact, te komen tot een denucleari- sering van de Atlantische Oceaan tot aan de Russische westgrens, gevolgd door een gelijktijdige terugtrekking van de Amerikaanse en Russische troepen uit dit gebied en een geleidelijke conventionele ontwapening in geheel Europa. De werk groep zegt dit in een voorstel, te behandelen op het volgende week in Schevenin- gen te houden program-congres van de werkgroep christen-radicalen. Uitvoerig wordt in deze voorstellen ingegaan op het vraagstuk van de (christelijke) partijvernieuwing, waar van wordt gezegd, dat het „aanvaard baar is bij het streven naar vernieu wing en verbetering enige risico's te nemen, vergeleken bij de zekerheid, dat voortgaan op de huidige weg vrijwel onafwendbaar verder in het slop voert". De werkgroep beoogt een snelle her vorming van de huidige christelijke par tijen tot organisaties met een radikaal en vooruitstrevend program, een sa menwerking tussen dergelijke herscha pen partijen en andere partijen of groeperingen, die zich radicaal en vooruitstrevend tonen en tenslotte de gezamenlijke presentatie van al deze partijen en groepringen tegenover de kiezers met een gemeenschappelijk ont- werp-regeringsprogram en een lijst van kandidaat-ministers. Onder meer wordt voorgesteld de vfijheid van drukpers uit te breiden tot vrijheid van meningsuiting via alle me dia en wordt een pleidooi gevoerd voor de afschaffing van het processieverbod. In de Grondwet dienen, naar de me ning van de werkgroep, ook sociale grondrechten te worden opgenomen, zo als bijvoorbeeld het recht op oudedags voorziening, recht op bijstand, recht op arbeidsbescherming en recht op onder wijs. Ook het stakingsrecht zou in de Grondwet dienen te worden verankerd. In de reeks van voorstellen van de werkgroep wordt voorts aangedrongen op een verbetering van de kwaliteit van de samenstelling van de Tweede Kamer en wordt als voorwaarde gesteld, dat het de Kamer mogelijk gemaakt moet worden om haar kritische functie wer kelijk en effectief uit te oefenen. De indeling der departementen moet wor den herzien en binnen de ministerraad zou een kernkabinet moeten worden in gesteld, welker leden de verantwoorde lijkheid zouden moeten dragen voor één bepaald terrein van algemeen be stuur. Ook de organisatie en de kwali teit van de ambtelijke dienst zou, naar het oordeel van de werkgroep, zoals dat in de voorstellen is neergelegd, verbe terd moeten worden. In dit verband wordt gedacht aan de invoering van een nieuw type ambtena ren, de beleidsambtenaren die „in de eerste plaats over een goede bestuurs- techniek moeten beschikken en op de hoogte moeten zijn van de politieke verhoudingen". Zij zouden in feite een interdepartementale status moeten krij gen. In de voorstellen wordt aangedron gen op de aanwijzing van de kabinets formateur door de Tweede Kamer en op het aanpassen van het kiesstelsel, zodat dit op meerderheidsvorming in plaats van op versplintering wordt ge richt. De bevoegdheden van de Eerste Kamer zouden dienen te worden be perkt. Over het vraagstuk van de ontwikke lingshulp wordt in de voorstellen opge merkt, dat gestreefd moet worden naar de oprichting van een zelfstandig en volwaardig ministerie voor de ontwikke lingssamenwerking. De werkgroep is de mening toegedaan, zo blijkt uit de voor stellen, dat de totale Nederlandse hulp inspanning niet mag worden gekoppeld aan een bepaald percentage van het na tionale inkomen. De werkgroep staat voor een koppeling van de toeneming van de uitgaven voor de ontwikkelingssamenwerking aan de structurele groei van het nationale inko men. Zou men b.v. jaarlijks tien pro cent van de structurele welvaartsgroei aan ontwikkelingsuitgaven besteden, dan zqu dit in 1968 een verhoging met een bedrag van f 350.000.000 betekenen. In de voorstellen van de werkgroep van christen-radicalen wordt achtereen volgens voorts aandacht geschonken aan de democratisering van het be drijfsleven en de onderneming, aan de ruimtelijke ordening, aan welzijn, vor ming en opvoeding, aan onderwijs en wordt ingegaan op vraagstukken be treffende het economisch en financieel beleid, het sociaal-economisch beleid en betreffende de financiële politiek. TERNEUZEN Donderdagavond hebben douane-ambtenaren uit Axel op het erf van een woning te Terhole in Zeeuws-Vlaanderen een personenauto in beslag genomen, waarin z(j 250 kilo gram boter, v(jf rookpotten en een groot aantal kraaiepoten aangetroffen. In een schuurtje in de nabijheid be vond zich nog 750 kilogram boter. Twee personen sloegen op de vlucht, toen zij de ambtenaren gewaar werden. Een van hen, R. van H. uit Sas van Gent, werd gegrepen; de ander is nog voortvluch tig. de student een mei potlood geschreven recept van een dokter vervalst. De president van de rechtbank, mr. J. A. Bletz, merkte op, dat de bewuste dokter de voor hem onbegrijpelijke ge woonte heeft om zijn recepten met pot lood te schrijven. De student had het oorspronkelijke recept uitgegomd en er een recept voor penecilline van ge maakt. Over de abortus zei de president tot de student: U bent te vroeg aan de praktijkuitoefening begonnen. Het is mogelijk dat u technisch een goed dok ter wordt, maar er komt nog meer bij. Hier is een medische ethiek. Ik heb niet de indruk, dat de ethische overwe gingen bij u het sterkst zijn. De officier van Justitie, mr. L. van den Berge, merkte op: Hier lopen wij weer de kans een medicus te krijgen, die in plaats van het leven te bescher men er een gevaarlijk loopje mee neemt. Volgens de verdachte was er een psychische indicatie, maar hier is duidelijk gehandeld in strijd met een gezonde medische ethiek. Hier werd misdadig opgetreden, aldus mr. van den Berge. Een medicus hoort niet een sloper te zijn, maar een bouwer, een onderhou der van het leven. De verdachte meent, dat hij alleen juridisch fout is geweest, maar moreel niet. De officier adviseerde de student, die volgens hem voor de toekomst als me dicus volkomen ongeschikt is, een an dere studie te kiezen. De raadsman, mr. Th. H. Weyland, voerde aan dat de student, die zijn ver loofde had willen helpen, vanuit een dwangpositie heeft gehandeld. De jon gelui hadden tevoren de zaak uitvoerig overlegd. De rechtbank wees het verzoek tot onmiddellijke invrijheidsstelling van de student af. Uitspraak 17 november. ROTTERDAM Voorne, Putten en de industriertyke Botlek in het Europoort- gebied, hebben vrijdag aan bet eind van de middag te kampen gehad met een nog al ernstige stroomstoring. Voor het Botlekgebied en het grootste deel van Euro poort duurden de moeilijkheden in de elektriciteitsvoorziening 36 minuten en voor de uiterste punt van Europoort, waarop een aantal bedrijven en raffinaderijen is gevestigd, zelfs 55 minuten. De storing ontstond, doordat bij Heenvliet een dragline een hoogspanningskabel raakte, waardoor een ernstige kortsluiting optrad. Het GEB kon door provisori sche maatregelen de stroomvoorziening weer herstellen. De machinist van de dragline, die onder stroom kwam te staan, kon op het nip pertje zijn leven redden door snel van de dragline te springen. Het asfalt van de weg onder de dragline verbrandde. ADVERTENTIE wjgaiik'.ijiiMftaKiaA'fife Inzenden In als brief gefrankeerde envelop naar: AVRO Postbus 734 Amsterdam. Noteer mQ s.v.p. per 1 januari 1968 als lid/abonnee betaal Naam:. Straat:. per jaar f 28,60 per halfjaar f 14,30 per kwartaal f 7,15 per week f 0,55 De 5 in december verschijnende nummers van TELEVIZIER krjjg ik gratis! Handtekening Plaats:. Wacht met betalen op onze giro acceptkaart

De Vallei | 1967 | | pagina 5