Gesprek met een Sovjet-hoogleraar Rus houdt lezingen voor Ned. jongeren ra RAIFFEISENBANK Kongolese klacht hij de Veiligheidsraad Kerensky in ziekenhuis Expositie over Denemarken in station te Rotterdam Wellicht weer betrekkingen van Algerije met Engeland en West-Duitsland Vijftig Bootz Jonge genever is Extra Zacht Agressie van Portugal OP INITIATIEF VAN DEENSE SPOORWEGEN W De Gaulle niet tegen Ierland in de E.E.G. Frankrijk zag de 50 miljoenste laat het overschijven naar een kosteloze en 35% rentedragende prive-rekening bij de Raiffeisenbank. Vraag folders of mondeling advies. spaarbank en alle bankzaken J Onafhankelijkheid voor Swaziland Veel en lief Piepklein 'n Lange De Kuyper ZATERDAG 4 NOVEMBER 1967 örofessor Bogdanof is deze week regelrecht van het Moskouse instituut voor pedagogie naar Neder land gekomen en hij heeft al meteen voldoende aan leiding oin het niet eens te zijn met het Nederlandse klimaat: in de Russische ambassade in Den Haag, waar hij met koffie en koekjes op mij wacht, blijkt hij snip verkouden te zijn. De 38-jarige hoogleraar blijft tien dagen in ons land om lezingen te houden voor jeugdgroepen over het cul turele leven in de Sovjet-Unie. Woensdagavond sprak hij voor socialistische jongeren in de Rijnmond en voor hij weer naar Moskou gaat zal hij nog praten met Am sterdamse en Utrechtse studentenverenigingen. Vijftig jaar is de Russische revolutie dit jaar geschie denis en dat is lang genoeg voor steeds meer groepen in het Westen om het communisme en zijn praktijk wat genuanceerder dan in het verleden te benaderen. Het inzicht, dat een vlotte uitwisseling van ideeën het kweken van wederzijds begrip slechts ten goede kan komen, blijkt ook in de Sovjet-Unie te groeien, want ons vraaggesprek wordt getekend door een grote open hartigheid en de woorden van prof. Bogdanof worden niet gecontroleerd door een bijzittende diplomaat. Het gesprek begint met een kleine teleurstelling: prof. Bogdanof is geen familie van de beroemde Alexander Bogdanof, de socioloog, filosoof, econoom en medicus, die rondom de eeuwwisseling een zeer geestdriftig leider van de toen nog illegale bolsjewistische partij werd en die na de geslaagde revolutie een overigens misluk te poging deed om in Rusland een „cultuur voor proletariërs" te vestigen. Neen, Bogdanof blijkt in Rusland een naam te zijn als bij ons De Vries en prof. Bogdanof is niet verwant aan de in 1928 overleden Alexander. Is in de Sovjet Unie zoals bij ons in het Westen de afgelopen jaren een duidelijk grotere belangstelling bij de jeugd te constateren voor politieke vraagstukken? „Onze jeugd heeft altijd politieke belangstelling gehad. In de jeugdorganisa tie, waar 23 miljoen jongens en meisjes elkaar vinden, is altijd gepraat over de sociale, economische, politieke en culturele vraagstukken." Heeft uw jeugd eigen meningen, die afwijken van de inzichten der ouderen? ,Zij hebben eigen meningen over de weg, die moet worden bewandeld, maar principieel wijkt de mening van de jeugd niet af van het principe der ouderen, dat is gebaseerd op de leer van Marx en Lenin". Betekent dit dat uw jeugd nooit de straat op gaat om te protesteren of te demonstreren? Prof. Bogdanof toont een foto van een meter hoog, waarop zeer opgewon den meisjes en jongens aan het protes teren zijn. Het blijkt bij navraag ech ter een demonstratie tegen de oorlog in Viëtnam te zijn ter ondersteuning van het officiële regeringsstandpunt. Heeft uw jeugd nooit kritiek op het overheidsbeleid? „Neen, het overheidsbeleid wordt be paald op volstrekt democratische wijze volgens de leer van Marx en Lenin. Professor Bogdanof praat over „de andere wereld". mild Iedereen heeft de gelegenheid tot in spraak via de organisaties. Op straat demonstreren tegen het overheidsbeleid heeft niets met vrijheid te maken dat is anarchie". Het gesprek spitst zich toe op het begrip persoonlijke vrijheid. Het is duidelijk, dat velen in het Westen grote bewondering hebben voor wat in de Sovjet-Unie in vijftig jaar tijds sociaal, economisch, cultureel en wetenschappelijk is bereikt, maar dat men in het Westen dikwijls de indruk heeft, dat men in de Sovjet-Unie nog ernstig worstelt met het begrip per soonlijke vrijheid. Prof. Bogdanof: „In de Sovjet-Unie is iedereen er van overtuigd, dat de leer van Marx en Lenin de beste waar borg biedt voor de ontplooiing van de menselijkheid. U praat over persoon lijke vrijheid en u zegt dat de persoon lijke vrijheid het best blijkt, wanneer men zich openlijk tegen het officiële standpunt kan uitspreken. Daar ben ik niet van overtuigd". Wij krijgen hier wel eens de indruk, dat wie het in Rusland niet eens is met het officiële standpunt en dat open lijk beleidt, in moeilijkheden komt. Het proces tegen en de veroordeling van de twee Russische schrijvers heeft hier diepe indruk gemaakt. „Ik begrijp deze opwinding niet. De twee schrijvers hadden tegen de wet gezondigd en zijn daarvoor gestraft". Wat was hun misdaad? „Zij hebben in hun geschriften het volk beledigd en propaganda gemaakt tegen ons staatsbestel". Is de grenslijn tussen kritiek en be lediging dikwijls niet erg moeilijk te trekken? „Als u beledigd wordt gaat u toch ook naar de rechter?" Ik werp tegen, dat er een verschil is tussen een persoonlijke belediging en een aanval op het beleid van de overheid. In Nederland wordt doorlo pend geschreven tegen de overheid en tegen gevestigde meningen. Het ver schil in opvatting over het begrip vrije meningsuiting tussen prof. Bogdanof en mij blijkt in 't korte gesprek onover brugbaar te zijn. We stappen over op 'n economisch onderwerp. We praten over de centrale planning, die in het Westen steeds meer noodza kelijk wordt geacht en de verruiming van het persoonlijk initiatief op econo misch gebied in de Sovjet-Unie, hetgeen op een toenadering zou kunnen lijken. Prof. Bogdanof corrigeert: „Dat is niet juist. Wij hebben in de economie ADVERTENTIE verdien met nw en een alleen andere voorkeuren gesteld daarvoor maken wij gebruik van groter materieel initiatief". Daar stuiten we weer eens op zo'n woord: Wat is nu precies „materieel initiatief?" Ik krftg niet voor de eerste keer de moedeloze gedachte, dat het verschil tussen Oost en West meer een kwestie van woorden dan van diepe ge voelens is. De hoogleraar probeert het uit te leg gen: „Ons principe blijft onaangetast. Wij zullen het systeem van onderne mingen in particulier bezit nooit aan vaarden. Marx is uitgegaan van de ar beid als enige factor van het econo misch proces. Arbeid blijft onze basis. Omdat in het Westen het kapitaal uit gangspunt blijft, kampt het Westen doorlopend met werkloosheid". Kent de Sovjet-Unie geen conjunc turele werkloosheid, bijvoorbeeld by overgang van het ene produktieproces in het andere? „Neen, zelfs voor het computertijd perk is Marx actueel. In het dertiende hoofdstuk van het eerste deel van Das Kapita. heeft Marx, die natuurlijk de computer niet kon voorzien, de automa tisering beschreven. Als men van de factor arbeid en niet van de factor winst uitgaat, kan iedere conjunctuur wisseling zonder werkloosheid verlo pen." Prof. Bogdanof werd twaalf jaar na de Russische Revolutie geboren. Hij toont zich een zeer overtuigd marxist. Ik zeg hem, dat hij voor vele van zijn sociaal-economische denkbeelden bij ve le jongeren in Nederland wel begrip zal vinden maar dat zijn definitie van persoonlijke vrijheid een minder goed onthaal zal vinden. Hij glimlacht en vraagt wat ik van plan ben om te gaan schrijven. Ik improviseer: „Velen in het Westen achten een zo onpartijdig mogelijke voorlichting over afwijkende denkbeel den nuttig. Meer en meer groeit hier het inzicht, dat overal op de wereld in wezen dezelfde mensen wonen, die al len slechts op één ding hopen: op een beetje geluk". „Op dit punt verschillen wij niet in het minst van mening", zegt de hoog leraar ten afscheid. ADVERTENTIE Wie „jong" drinkt zal van die milde smaak dubbel kun nen genieten. Alléén Jonge Bootz heeft dat extra zachte, 'n Goede borrel, die uw vrouw ook graag mag. BOOTZ jonge genever - extra zacht hele fles f 10,15 K1NSJASA De Kongolese regering heeft bij de Veiligheidsraad een klacht tegen Portugal ingediend, in verband met de inval in de provincie Katanga van groepen gewapende mannen uit Portugees Angola, zo is officieel in Kinsja- sa bekendgemaakt. De klacht gewaagt van uitgesproken agressie van Portugal tegen de onschendbaarheid van het Kongolese grondgebied. In Lissabon had het Portugese ministerie van Buitenlandse Zaken eerder tegengesproken, dat vanuit Angola gewapende groepen de grens hadden overschreden. Radio-Kinsjasa meldde vrydag dat de telefoonverbindingen tussen de Zuidka- tangaanse stad Kolwezi en steden by de verbroken, maar dat dit ook het enige noemenswaardige incident was. In heel Katanga was het volgens de radio rus tig. De „buitenlandse elementen" zouden spoedig worden opgespoord en geneu traliseerd. Diverse Kongolese kranten beschul digden vrijdag de Belgische „Union Mi- nière" ervan huurlingen in Angla bij een gebracht en bewapend te hebben. De kopermijnmaatschappijen in Zam- NEW YORK Alexander F. Keren- sky, de laatste Russische premier vóór de communistische revolutie, is te New York in een ziekenhuis opgenomen. Uit zyn omgeving wordt vernomejl dat de herdenking van de communistische zege in zyn vaderland waar hy aan het hoofd stond van de enige democratische regering die Rusland ooit heeft ge had de 86 jaar oude banneling erg heeft aangegrepen. Zyn regering werd bij de oktober-revolutie ten val ge bracht. Kerensky lijdt aan gordelroos, die hem blaren en zenuwpijn in de rech terhelft van zijn gezicht heeft bezorgd.. Mevrouw Ivanof, die reeds lang zijn secretaresse is, zei dat hij veel spreek beurten had moeten vervullen tijdens de herdenkingsplechtigheden van de Sovjet-revolutie. Hij had daar zijn me ning willen geven over de gebeurtenis sen in oktober 1917 en over de presta ties van het Sovjet-bewind. Kerensky, die vrijwel blind is, heeft de laatste tijd in vraaggesprekken ver klaard, dat hij graag naar Rusland zou terugkeren. Hij zei, dat er tekenen van grotere vrijheid in zijn vaderland zijn. „Ik ben hier slechts met mijn lichaam; geestelijk ben ik in Rusland." t LONDEN Engeland zal Swaziland, zijn laatste protectoraat in Afrika, 6 september 1968 onafhankelijkheid ver lenen, zo is vrijdag in Londen bekend gemaakt. Het aan delfstoffen rijke Swaziland is een klein bergachtig gebied met een oppervlakte van 17.000 km2, dat inge klemd ligt tussen Zuid-Afrika en de Portugese kolonie Mozambique. Er wo nen 300.000 mensen. Massale afslachting van vee in Enge land anneer mevrouw A. C. 't Hart- Haussler lacht, lacht iedereen. Dat is nu eenmaal zo. „Denen zijn ge weldige koffieteuten"roept ze ver heugd, krijgt dan een 'proestbui en pakt schaterend de Deense taal bij de kop. „Die valt best mee hoor. Je eet de „deetjes" op, de ennetjesspreek je uit en de geeslaat je achter in de keel rollen." Ze is directrice van het Deense Ver keersbureau en zorgt met haar twee assistentes voor wat leven in de brou werij op de tentoonstelling van de Deense Spoorwegen, die gistermiddag in Rotterdam, in het station Hofplein is geopend. Haar voornaamste taak: „De nemarken verkopen, natuurlijk en dat is niet zo moeilijk. Dit jaar zijn er ze ker tweehonderdduizend Nederlan ders een kijkje gaan nemen." De expositie geeft een goed beeld van de toeristische mogelijkheden die Dene marken biedt en van de trein- en boot verbindingen in het land. Er staan in de hal van het station Hofplein onder meer een aantal vitrines opgesteld, waarin la Madurodam stukjes Denemarken worden getoond. Het vis sershaventje Taarbaek bij Klampen- borg wordt zo achter glas te kijk ge zet, evenals het kasteel Kronborg, en een flardje Deens strand. Ook door glas omgeven zijn verder nog een model van de grootste goede renveerboot van de wereld (de ASA Thor), een model van de oer-sterke MZ-locomotief, een model van de „lyntog", de Deense versie van de TEE- treinen en een piepkleine uitvoering van de oudste locomotief van Denemarken, die in 1847 zijn eerste baantje trok tus sen Kopenhagen en Roskilde. Het kleine ding komt in volle beweging als in een gleuf een kwartje wordt gegooid. De zo verzamelde kwartjes zijn bestemd voor gehandicapte kinderen in Rotterdam. De goede treinverbindingen vormen volgens mevrouw 't Hart-Haussler één van de pluspunten van Denemarken. „Er zijn er natuurlijk nog veel meer. Denemarken is een heuvelachtig land (en dat weet lang niet elke Nederlan der) met veel water (zeearmen) en met dacht ik vriendelijke gast vrije mensen. Voor je het weet, wordt je al op de koffie gevraagd". De Deense meubelen hebben een gro te aantrekkingskracht op de toeristen", zegt ze. „Het zijn dan ook vaak kunst werken, waarbij niet voor niets de naam van de meubelmaker komt te staan". Ze hoopt dat er in de komende we ken veel mensen bij haar zullen aan kloppen om inlichtingen. „Daar ben ik voor. Ik zal ze dan onder meer wijzen op de mogelijkheden om voor niet al te veel geld (honderd gulden of meer per week) een zomerhuisje te huren. En dan natuurlijk die rust in Denemarken hè? Je hebt er nog de ruimte en de af stand van Nederland naar Kopenhagen Denemarken is een land van glooi ende akkers en groene, klaverrijke weiden, waar het voor deze paar den heerlijk grazen moet zijn. is toch geen bezwaar zou ik zeggen. Ze zal tot en met 19 november, de laatste dag van de tentoonstelling, el ke dag van elf uur 's morgens tot ne gen uur 's avonds in Rotterdam present zijn. Ze verwacht veel bezoek en zo denkt ook de heer Herluf Iversen van de afd. pers en propaganda van de Deen se Spoorwegen er over. bia hebben intussen besloten het koper- transsport niet langer via Angola en Kongo te laten lopen in verband met de invasie in Kongo vanuit Angola. „Dit is een voorzorgsmaatregel, die van kracht blijft tot we precies weten wat er gaande is", aldus een woordvoer der. Het gerucht gaat, dat de spoorweg naar de beide landen op verscheidene plaatsen is opgeblazen, doch dit kon nog niet worden bevestigd. De kopermaatschappijen vervoeren maandelijks ongeveer 15.000 ton koper via Angola en Kongo naar de havens aan de Lobitobaai. In verband met de sancties tegen Rhodesië, is het koper- vervoer door dat land al geruime tijd stopgezet. ADVERTENTIE De Frans-Canadezen drinken hun De Kuyper Jenever op de volgende manier: 'n Flinke scheut De Kuyper Jenever in een groot glas, bijvullen met gewoon water, sodawater of tonic. Daarbij een paar stukjes ijs. Probeer het ook eens. Misschien hebt u wel dezelfde smaak als de Frans-Canadezen. PARIJS De Ierse premier Lynch heeft vrydag in Parys na een gesprek met president De Gaulle verklaard, dat deze niet gekant is tegen Ierlands aan vraag van het EEG-lidmaatschap op zich. De Gaulle had veel sympatie voor Ierland getoond, aldus Lynch, die ech ter niet kon zeggen wanneer er onder handelingen zouden kunnen beginnen. Op de vraag of Ierland bereid was eventueel zonder Engeland toe te tre den, antwoordde de premier, dat deze mogelijkheid nog niet was overwogen. Hij gaf er de voorkeur aan, dat de twee landen tegelijk lid van de gemeenschap worden. ALGIERS De Algerynse regering van kolonel Boumedienne zal de diplo matieke betrekkingen met Engeland en West-Duitsland waarschynlyk binnen kort hervatten, maar niet met de Ver enigde Staten. Algerye verbrak de be trekkingen met alle drie de landen en zal zelf de eerste poging tot toenadering moeten doen. Verwacht wordt dat Al- gertfe het voorbeeld zal volgen van Egypte, dat op het punt staat de betrek kingen met Engeland te herstellen. Boumedienne zal waarschynlyk twee of drie maanden laten verstryken om Egypte niet te veel op de hielen te zit ten. Ondanks de revolutionaire en anti westerse stellingneming van Algerije, geeft het bewind van Boumedienne toch tekenen van matiging in de wereldpoli tiek. Volgens gezaghebbende zegslieden, verklaarde Boumedienne vorige week tegen de Syrische premier Zouayen, dat de Arabieren in dit stadium niet over een nieuwe oorlog in het Midden-Oos ten kunnen denken en moeten trachten het verloren grondgebied via de Ver enigde Naties terug te krijgen. Algerije is overigens minder veront waardigd over de Amerikaanse rol in het Midden-Oosten dan over de oorlog in Viëtnam. De anti-Amerikaanse ge voelens van het land worden door de oorlogspolitiek van Johnson aangewak kerd. Met Engeland werd twee jaar gele den gebroken naar aanleiding van Rho desië, in overeenstemming met een re solutie van de organisatie van Afri kaanse eenheid, die de meeste Afri kaanse landen naast zich neerlegden. De betrekkingen met West-Duitsland werden in 1965 verbroken, toen Bonn Israël erkende. Evenals met Engeland, wordt met dit land druk handel ge voerd. Algerije heeft Oost-Duitsland niet erkend. Zowel Engeland als West- Duitsland hebben hun culturele cen trum in Algiers mogen heropenen, ter wijl het in juni geplunderde Ameri kaanse centrum dicht blijft. ADVERTENTIE CEMENT WATER RIJST VIS ETEN VOOR NOORD SUMATRA GIRO 79 II 00 'R IJ S T' TILBURG PARIJS De vyftigmiljoenste In Frankryk, die door het lot is bepaald, is een meisje: zy heet Sybille Lemoine en is 25 september j.I. geboren in een Normandisch gehucht op 15 km afstand van Le Havre: Sequeville, behorende by de gemeente Saint-Vigor d'Imonville. De vader van het kind, Maurice Le moine, is een arbeider van een Franse raffinaderij. Samen met zijn vrouw, heeft hij de baby vrijdag aan de foto grafen getoond op een tentoonstelling in Parijs. Vyftig jaar zeggen voor de wereld geschiedenis niet veel, bijna niets mag men zeggen. Wereldrijken plegen zich over dui zenden jaren uit te strekken, Rusland ook. Vandaar dat het thans jubilerende re gime met zijn vijftig jaren niet direct uit dit feit alleen, aanspraak mag ma ken op meer dan enkele regels in het schoolboekje van de toekomst. Dat het toch meer dan tien regels zal krijgen zal daarin gelegen zijn, dat het er in geslaagd is, Rusland uit een autoritaire feodale staat, met mid deleeuwse grondslagen, te maken tot een moderne, helaas even autoritaire, wereldmacht. Waar het geschiedenisboekje wel over zal zwijgen, dat zal zijn over de miljoenen doden, het leed en de ellen de, die de vestiging van deze moderne geïndustrialiseerde staat begeleidden. Wellicht past het in de visie van de huidige bewindhebbers om alleen te let ten op het resultaat en te leren, dat het leed van de huidige en vroegere ge neraties 'n noodzakelijk kwaad was, om tot de huidige zekere welvaart te ko men. Maar dan nog mag men nooit ver geten, dat de geschiedenis van de mensheid als totaal, de som is van de geschiedenis van levende individuen. Op het conto van het regime staan dus ook geboekt, de miljoenen die on der het bewind van Stalin in de kam pen in Siberië en bij de poolcirkel el lendig omkwamen, de duizenden die in de burgeroorlog na het bewind van de Tsaar stierven, de tallozen die de hon ger en ellende van de jaren daarna, niet te boven kwamen. Uet is misschien niet helemaal fair tegenover een bewind dat op materieel gebied zo veel tot stand bracht, dat met de ontzaglijke hulp van Engeland en Amerika en eigen goed en bloed, in de vreselijke oorlog tegen Hitier en zijn trawanten, zege vierde. Maar dan vergeet men niet, dat juist in de benardste ogenblikken een be roep werd gedaan op het patriottisme, het nationale bewustzijn van de Rus sen. Een vreemde kronkel voor een bewind dat zei te zijn gegrondvest op internationalisme. Er zijn meer van die vreemde kron kels. TJet begon al met de komst van Vla dimir Ilitsj Oeljanof, zich noe mende Lenin, de man die later als de grote grondlegger van het Sovjet-be wind is gekenmerkt en die leefde als balling in Zwitserland. De Duitse kei zerlijke generale staf stuurde hem in 1917 per verzegelde wagon door Duits land naar Zweden en Finland, naar Rusland om revolutie te maken. Er was al revolutie in Rusland, maar niet door de communisten. Van de zijde der sociaal-democraten onder Kerensky, was het rijk van de Tsaren ten val gebracht. De maat was vol geweest. De boeren een groot deel van de bevolking was nog agrarisch waren door de grootgrondbezitters uit gemergeld. De kleine industrie bood geen uitlaatklep. De laatste der Tsaren Nicolaas II was op zich geen kwaad- LEN1N aan het begin willend man, maar een speelbal in de handen van de bigotte Tsarina en niet opgewassen tegen een hofkliek, die om eigen bezit te redden, de eerste wereld oorlog was «ingegaan met een misdadige nonchalance. Lenins pad werd door Krensky geëf fend. Deze beging de fout niet naar vre de met Duitsland te streven, maar hij poogde door een laatste offensief aan de fronten zijn bewind de nodige rugge steun te geven. Dit mislukte. Daarna was het in de steeds slechter wordende toestand voor de bolsjewiki een kwestie van tactiek om zelf aan de macht te komen. De Russische socialistische partij was uiteen gevallen in twee vleugels. De meerderheid bolsje is meer wilde een revolutionaire tactiek. De minder heid mensjewike genaamd (mensje is minder) wilde aan de democrati sche weg tot hervorming vasthouden. Ditgebeu rde reeds in 1903 op het congres in ballingschap in Londen ge houden. enin en zijn voornaamste helper Trotsky later organisator van het Rode Leger in de volgende burger oorlog en nog later door Stalin ver bannen en vermoord verjoegen 't in Petrograd gevestigde regime van Ke rensky in de novemberdagen van 1917 en stichtten de staat der bolsjewiki. Het nieuwe bewind sloot vrede met de Duitsers in Bresk-Litowsk om zich op de komende burgeroorlog te concen treren. Toen deze eindelijk succesvol was beëindigd moest men een hongers nood het hoofd bieden. Lenin schakelde toen over op de Nieuwe Economische Politiek, die een stap terug was verge leken bij de Marxistische staatspoli- tiek, omdat het de particulieren ruimte liet. Daarna werd deze politiek weer met geweld terug ingevoerd, wat de boeren wier land weer afgenomen werd tot een staking bracht. TVa Lenins dood zegevierde Stalin in de strijd om de vrijgekomen macht. Diens dictatuur kenmerkt zich door het met geweld opruimen van de oude bolsjewiki. Met gebruik maken van de nationalistische leuzen, trad hij de Duitse invallers tegemoet. Onder Stalins opvolgers, Malenkof, Kroestsjef en Breznjef, kwam een langzame „dooi" in de starre partijpo litiek. W'aarom zoveel kritiek, in het licht van de toch onmiskenbare presta ties? Rusland is onmiskenbaar op de goe de weg. Maar de individuele vrijheid is nog lang niet tot een aanvaardbaar peil gekomen. Het communisme als religie blijkt maar bitter slecht geslaagd. De talloze verandering van Marx, via Le nin, Stalin tot heden, blijken steeds weer een dekmantel voor onverhuld Russisch imperialisme. Maar de Russische mens kan blijer feestvieren dan ooit. En dat is een re den om verheugd over te zijn.

De Vallei | 1967 | | pagina 6