„Ik kan gemakkelijk het werelduurrecord van Ferdi Bracke verbeteren" Problemen bij het voetbal in Amerika Opstelling Jong Oranje Weaving-dames hadden totale off-day Veenendaal morgen duidelijk favoriet tegen matig JSV Opheusden vrijwel kansloos tegen koploper Driel Rotterdamse middelbare scholieren pleiten voor meer vrijheid Elftallen voor morgen Tom Okker in finale tegen Cliff Richey test 'm zelf Ontdek wat scherp, Intelligent autorijden is. Bel deDAF-dealer in uw omgeving en maak een afspraak voor een uitvoerige, vrijblijven de "test'm zelf-rit". JACQUES ANQUETIL: Geringe publieke belangstelling Bezield Zuiver De Sporttoto Donner bijna zeker van toernooi-zege Volleyba Candia '66 naar koppositie in 4H Afdeling Utrecht Duitse politie is kwaad op loslippige minister Hongersnood op Sumatra DAFE3 DAF E3 Zelfspot van Brown B.O.V.A.G.-bezwaren tegen uitzending van „Koning Klant" Caliiornische bosbranden Nieuwe kathechismus ten onrechte in Engels BRIEFGEHEIM GEEIS7 CENSUUR MINDERJARIGEN ZATERDAG 4 NOVEMBER 1967 ADVERTENTIE daarom rijd ik DAR/44 Dit vertelden vorige week 119 DAF 44-bezittersmannen (82), vrouwen (37), winkeliers (28), kantoorbedienden (23), secretaresses (11), journalisten (3), nertsfokkers (1), stewardessen (3), modeontwerpers (1), officieren (5), hoogleraren (2), huisvrouwen (22), artsen (8), vertegenwoordigers (7), mannequins (1), procuratiehouders (4) Antwoorden die veel overeenkomst vertoonden zijn uit ruimtebesparing tot één antwoord samengevoegd. Pijlsnel Niet schakelen; gas geven en weg wezen. DAF 44 is een wagen-' voor mensen die van opschieten houden. Van 0 tot 50 km in 6 seconden. Sportief Ik houd van scherp rijden. Dat kan met de DAF 44 omdat in elke bocht de over brenging automatisch optimaal is. Veilig Ruimte In de drukte van tegen- Je zit lekker woordig moet je je comfortabel in 'n volledig ophetverkeer ruim interieur, kunnen concentreren. En die enorme koffer- DAF's pienterste ruimte is ook zo pookje ter wereld prettig, daar kan maakt dat mogelijk, letterlijk" alles in. Garantie Dat DAF volkomen achter zijn produkten staat, bewijst wel de unieke garantie van een vol jaar, ongeacht het aantal gereden kilometers. Indien u deze coupon invult, sturen wij u nadere informatie. stuur mij zonder enige verplichting informatie over DAF 44, DAF 33, DAF bestelwagen, DAF pick-up (onderstrepen wat u wenst). Naam Straat Plaats„ In enveloppe verzenden aan DAF, Eindhoven. Frankeren als brief. f 6.250,- af fabriek f4.995,- af fabriek MILAAN De Franse wielervete- raan Jacques Anquetil heeft in een vraaggesprek met Gazetta Dello Sport verklaard, dat hij gemakkelijk het uur record van de Belg Ferdinand Bracke kan verbeteren, omdat deze hem geen wielrenner van de hoogste klasse toe schijnt. Anquetil zei verder: „Ik ben de eer ste geweest die Bracke na het record heeft gelukgewenst... maar het schijnt mij onmogelijk toe dat een 28 jaar ou de coureur, die nooit grote prestaties behalve de wereldtitel achtervolging heeft geleverd, er in geslaagd is met bijna één kilometer het record van Ro ger Rivière te verbeteren, die inder daad een renner van de bovenste plank was. Als Bracke het wereldrecord heeft verbeterd zonder hulp van stimuleren de middelen zou dit betekenen dat of de kwaliteiten van Bracke onbekend NEW YORK Afgezien van de bitte re strijd tussen de twee elkaar becon currerende bonden kent de jonge Ame rikaanse voetbalsport ook het moeilij ke probleem van het opwekken van pu blieke belangstelling, zo schrijft het fi nanciële tijdschrift „Dun's Review". Het blad zegt: „De Amerikaanse spor ten drijven, evenals de film, op het sterrenstelsel. Verder is het Amerikaan se publiek gewend aan beroepsspel van zeer hoge kwaliteit in andere sporten. Het beroepsvoetbal ondervindt op bei de punten moeilijkheden. Het voetbal heeft nog geen sterren die het publiek naar de stadions trekken en in de haast om tot een competitie van 22 clubs te komen moest de kwaliteit van de spe lers noodzakelijkerwijs lijden, om dat vele van de ingevoerde spelers in eigen land slechts tweederangs wa ren. Niettemin bleek een groep Ame rikaanse zakenlieden vastbesloten om het voetbal in de Verenigde Staten even populair te maken als het Amerikaan se honkbal. De promotors werden bezield door het feit dat tien miljoen Amerikanen op de televisie naar de finale van het wereldkampioenschap in Engeland had den gekeken. Het leek allemaal zo aan trekkelijk, dat er twee bonden werden opgericht in plaats van één. De Natio nal Professional League (NPSL) begon met tien elftallen en wedstrijden van deze bond verschenen op de t.v. De United Soccer Association (USA) begon met 12 elftallen, maar zonder t.v.-üit- zendingen. Onderhandelingen over een fusie mis lukten en nu is het voetballen in Ame rika volledig een zaak van advoca ten geworden. De N.P.S.L. heeft de USA en de FIFA (Internationale Federatie) aangeklaagd omdat zij pro beren de NPSL het bestaan onmogelijk te maken. Volgens Dun's Review werden in het eerste seizoen de wedstrijden van de NPSL door gemiddeld 5000 toeschou wers per wedstrijd bijgewoond en die van de USA door 7000. De organisaties hebben uitgerekend, dat zij om winst te maken gemiddeld meer-dan 10.000 toe schouwers per wedstrijd nodig hebben. waren of dat ik dit record gemakkelijk zou kunnen verbeteren". Het commentaar van het Milanese sportblad luidde: „Op dit punt kunnen wij de vraag stellen waarom Anquetil het niet probeert?" La Gazetta, welke steeds de Belg geprezen heeft als de kampioen van eerlijke sportprestaties, heeft in een ander artikel dat gisteren gepubliceerd werd opnieuw woorden van lof over Bracke gesproken. f „Wij hadden de uitslag van het anti- doping onderzoek met vertrouwen tege moet gezien omdat het record van Bracke reeds spoedig door een ieder werd geprezen als een natuurlijke, zui vere en eerlijke onderneming. Nu kan Roger Rivière (die aan kranten heeft verklaard dat hij voor zijn recordpo ging gedrogeerd was) zijn wonderbaar lijke recepten in de kast leggen... Jac ques Anquetil mag voor altijd het zwij gen bewaren over hetgeen waarvoor hij bang was dat hij op de Vigorelli wie lerbaan (waar hij weigerde zich aan een anti-doping onderzoek te onderwer pen) aan het licht zou komen. Bracke heeft hem geleerd wat Anquetil in een loopbaan van 13 jaar als prof nog niet kent: een gevoel van discipline, dat meer waard is dan alle records om zich te gen de openbare opinie te verdedigen heeft Anquetil slechts één wapen: wan trouwen en het zaaien van twijfel aan hem die het er beter heeft afgebracht dan hij". DEN HAAG De cijfers van sport- tot 16 van 28 en 29 oktober luiden: aantal deelnemers: 668.193; bruto in leg: F 859.337,40; prijzenbedrag: f 283.581, extraprijs f 25.000, totaal: f 308.581. Eerste prijs: f 155.969,55. Geen melding van 13 goed voorspelde uitslagen. Tweederde van eerste prijs gaat naar de tweede prijs en eenderde naar de derde prijs. Tweede prijs is nu f 189.054. Twee meldingen met 12 goed voorspelde uitslagen. Per juiste mel ding wordt bruto f 94.527 uitgekeerd. Derde prijs is nu f 94.527. Elf meldin gen met de eerste negen uitslagen goed voorspeld. Per juiste melding wordt bruto f 8.593,40 uitgekeerd. Extraprijs: f 25.000 twee meldingen, per juiste mel ding wordt f 12.500 uitgekeerd. De cijfers van sporttoto 17 van 28 en 29 oktober luidden: aantal deelnemers: 415.488; bruto inleg: f 476.133,60; prij zenbedrag f 157.124, extraprijs f 25.000, totaal f 182.124. Eerste prijs f 86.418,20. Geen melding met 13 goed voorspelde uitslagen. Tweederde van eerste prijs gaat naar de tweede prijs en eenderde naar de derde prijs. Tweede prijs is nu: f 104.749,33. Veertig meldingen met 12 goedvoorspelde uitslagen. Per juiste melding wordt bruto f 2.618 uitgekeerd. Derde prijs is nu: f 52.374,67, 109 mel dingen met de eerste negen uitslagen goed voorspeld, waarvan een met twee kolommen. Per goed ingevulde kolom, wordt f 476 uitgekeerd. Extraprijs: f 25.000. 25 meldingen. Per juiste mel ding wordt ongeveer f 1000,— uitgekeerd VENETIË De Nederlandse groot meester Jan Hein Donner heeft in de voorlaatste ronde van het internationale schaaktoernooi van Venetië gewonnen van de Zuidslaviër Janosevic. De Am sterdammer, die een punt voorstaat op de Amerikaan Evans heeft in de laatste ronde voldoende aan een remise om toernooiwinnaar te zijn. De stand aan de kop na de twaalfde ronde luidt: 1. Donner (Ned.) 10.5 pnt., 2. Evans (V.S.) 9.5 pnt., 3. Petrosian (Rusl.) 9 pnt.; 4. Pachman (Tsj.-Sl.) 7.5 pnt., 5/6 Janosevic (Z.-Sl.) en Robatch (Oost.) 7 pnt. DEN HAAG Het elftal van Jong Oranje, dat woensdag 8 november op het Philipssportpark in Eindhoven te gen Polen speelt, is door bondscoach Georg Kessler als volgt samengesteld: doel: Jan van Beveren (Sparta); ach ter: Henk Schalks (PSV), Henk War- nas (Go Ahead), Aad Mansveld (ADO), aanvoerder, en Harry Vos (ADO); mid den: Jan v. d. Veen (Sparta) en Wietze Veenstra (Go Ahead); voor: Rudi Geels (Feyenoord), Henk Houwaart (ADO), Willy v. d .Kuylen (PSV) en Rob Rensenbrink (DWS). Reserves: Eddy Trey tel (Xerxes/ DHC), Atv Graaumans (NAC), Kees Weimar (ADO), Eef Mulders (FC Den Bosch) en Gerry Mühren (Volendam). De opstelling van het Poolse team zal pas kort voor de wedstrijd bekend worden gemaakt. Het elftal zal in 4-2-4 opstelling worden geformeerd uit de volgende selectie: doel: Grotynsky en Jalocha; achter: Leszcynski, Brysaik, Musial, Niedziolka en Szadkowski; mid den: Bula, Dejna, Kot, Maszczyk en Szarynski; voor: Domarski, Kozerski, Rudnow en Synoradski. VEENENDAAL De Weaving-dames traden aan tegen het nog ongeslagen DOS 2 uit Lunteren. In deze wedstrijd bleek dat de Veenendaalse dames een volkomen off-day hadden en het goede spel. dat vorige week tegen DOS 3 werd vertoond, was deze avond volkomen zoek. De eerste twee sets vertoonden het zelfde beeld. Tot de standen 4-3 en 4-5 ging de strijd nog gelijk op, maar hier na hadden de Weaving-dames geen ver weer tegen het goed serverende DOS- team. Setstanden: 15-6 en 15-6. In de derde set namen zij door goede serves van T. Roks een snelle 0-4-voor- sprong. Deze werd echter weer snel in gelopen en door goede acties liepen de DOS-dames weer uit tot 6-4. De Wea ving-dames vonden even hun normale vorm terug en namen door goede serves zelfs een 7-9-voorsprong. Hiermee was het kruit echter verschoten en met 15-9 wohnen de DOS-dames ook deze laatste set. Weaving heeft nu 4 punten uit 4 wed strijden en staat op een gedeelde 5de plaats. De ploeg krijgt nu 2 weken de gelegenheid om zich nog eens extra te bekwamen in het opvangen en goed serveren om daarna op 22 nov. aan te treden tegen Wilhelmina 4. Veenendaal (thuis)JSV: doel: A. Blan- kespoor; achter: C. Henzen, C. Ger ritsen, H. van de Bovenkamp, D. van Dijk; midden: J. Henzen en H. Stuy- venberg; voor: J. van Barneveld, H. Imbos, G. Heikamp en J. Sukkel. Candia '66 (uit)Vreeswyk: Wenst geen opstelling te verstrekken! Opheusden (uit)Driel: doel: H. van El- dik; achter: H. Huibers, Broekhuizen; midden: H. van Brenk, G. Barten, A. Geurts; voor: D. Siauta, Winkelman, A. Huibers, A. Arends en J. Siahaya. DVSA (uit)—Roda '46: doel: H. v. Brenk achter: B. C. Drost, J. M. van de Pol, G. Breeschoten, G. Blankestijn; mid den: J. F. van Veenendaal, G. Brink man; voor: J. D. Buis, E. A. van Vie- gen, B. van Ommeren en E. van de Water. RK Unitas (uit)St. Maarten: Geen op stelling doorgekregen. Scherpenzeel (uit)Oranje-Wit: doel: C. van Geel; achter: A. Tins, M. Lou- wers; midden: G. van de Broek, H. Veldhuizen, H. Hoefakker; voor: A. Jansen, W. J. Vonk, F. Rebergen, W. van Oostrum en G. Vermeulen. Oranje-Wit (thuis)Scherpenzeel: doel: C. van Rotterdam; achter: J. Nelle- stijn, St. van Veenendaal, J. Haisch; midden: L. Hage, W. Bos; voor: KI. v. Burken, T. Drost, H. Bos, T. Selhorst en H. Slok. VEENENDAAL In de vierde klasse H-west, werden vorige week slechts twee wedstrijden gespeeld: Veenendaal behaalde in de uitwedstrijd tegen SVF- Cothen een 22 gelijk spel, terwijl Midlandia en De Meern eveneens de pun ten deelden. De resterende wedstrijden werden afgelast. Morgen krijgt voetbalvereniging Veenendaal op het Salamander-sportpark JSV uit Jutphaas op bezoek, dat enkele weken geleden van Candia '66 met forse cijfers verloor. Ook de Veenendalers zijn duidelijk favoriet voor de over winning, ondanks het feit, dat er nog steeds geen afwerker in de voorhoede van de ploeg opereert. Daar SVF, Zwaluwen Vooruit en Fortitudo morgen zware wedstrijden te spelen hebben, betekent een overwinning een stap dichter naar de bovenste plaats. Het Rhenense Candia '66 heeft een prachtige gelegenheid om na de wed strijden van morgen de bovenste plaats over te nemen van SVF, welke ploeg Zwaluwen Vooruit als tegenstander krijgt. Bovendien krijgt Fortitudo bezoek van het altijd gevaarlijke EMS. De Rhenenaren zijn bij Vreeswijk te gast, dat ongetwijfeld verslagen wordt door de pupillen van Te Kulve. In de vierde klasse F-Oost gaat voet balvereniging Opheusden op bezoek in Driel bij de gelijknamige club. Deze ploeg is als enige in deze afdeling nog opgeslagen en heeft reeds 'n ruime voor sprong genomen op haar naaste con current Arnhemia. Opheusden, dat in de afgelopen weken tweemaal gelijk speelde tegen minder sterke tegenstan ders (AVW en Oosterbeekse Boys) is naar onze mening vrijwel kansloos bij de koploper. Wanneer het accent uit sluitend op de verdediging wordt gelegd is het echter niet onmogelijk, dat de Opheusdenaren één winstpunt kunnen bemachtigen in Driel. Het Amerongse DVSA, dat aanvanke lijk goed meedraaide in de eerste klasse B van de Afdeling Utrecht, heeft zeer teleurgesteld in de afgelopen competi tiewedstrijden. De ploeg heeft al een grote achterstand op Patria-Zeist en Stichtse Boys en gaat zondag bij Roda '46 op bezoek. Het valt te betwijfelen of de Amerongers de gastheren één of meer punten kunnen afdwingen. RK Unitas uit Veenendaal speelt mor gen in de tweede klasse B de uitwed- BUENOS AIRES De Nederlandse tenniskampioen Tom Okker heeft don derdag in Buenos Aires de halve fina les van het gemengd dubbelspel bereikt in het toernooi om de Zuidamerikaanse titels. Okker versloeg met de Ameri kaanse Billie King de Argentijnse com binatie Giscafre/Aubone in twee sets: 63. 62. v Okker die al eerder was doorgedron gen tot de halve eindstrijd van het he ren-enkelspel ontmoet daarin de Ameri kaan Cliff Richey. De finale in het da mes enkelspel gaat tussen Billie King en Rose Marie Casals (VS), die in de halve finales de Argentijnse Norma Bay Ion uitschakelde: 46, 75 en 62. BELPER, (Engeland) „Ik ben een voorzichtig man met een sterk gevoel voor smaak en decorum en voor wat wel en wat niet moet", heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Geor ge Brown, vrijdag gezegd by de opening van een fabriek in zyn kiesdistrict. Dezer dagen heeft Brown hevige kri tiek uitgelokt door zijn driftige optreden in het openbaar. Hij heeft het met de pers aan de stok gehad en bood nu de verslaggevers aan een rondrit langs de plaatselijke industrie te maken. Daarbij zouden zij een fabriek, die concurreert met de juist geopende, overslaan, „want, ik ben een voorzichtig man... enz..." strijd tegen St. Maarten en krijgt ver moedelijk een nederlaag te incasseren bij deze ploeg, die duidelijk kampioens aspiraties koestert. Een veelbelovende derby is ongetwij feld het duel Oranje-WitScherpen zeel. De Elstenaren zijn een lastige tegenstander voor koploper Scherpen zeel, die wel eens verrast kan worden op het sportpark in Eist. In de derde klasse B staan geen wed strijden op het programma. UTRECHT De Bond van automo biel-, garage- en aanverwante bedrij ven (BOVAG) heeft in een brief aan de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk zijn bezwaren kenbaar gemaakt tegen de televisie uitzending „Koning Klant" van 24 ok tober, waarin een kwartier lang aan dacht werd besteed aan de produkten, die de Algemene Nederlandse Automo bilisten Club (AN AC) op de markt brengt. Ook werden prijzen genoemd en ver koopadressen van automaterialen, olie en benzine gegeven. De BOVAG vraagt of de minister niet van oordeel is, dat hierbij de voorschriften met betrek king tot de reclame in de ether zijn overtreden. Behalve de brief, heeft de BOVAG afdrukken van door de ANAC geplaat ste advertenties aan de minister verzon den, waarin de genoemde produkten worden geadverteerd met een verwij zing naar de gewraakte televisie-uit zending. Volgens de BOVAG verschilde deze uitzending van de eerder gehouden af levering over vergelijkend warenonder zoek. Voorheen werden steeds produk ten. kwaliteiten en prijzen met elkaar vergeleken, hetgeen in de laatste uit zending van 24 oktober niet het geval was. SAN DIEGO (Californië) Brand weerlieden hebben de bosbranden van Zuid-Californië nu geheel onder contro le, maar waarschuwen de burgerij erg waakzaam te blijven. „Nog een San ta Ana en het is met ons gedaan", zei een functionaris. De Santa Ana is de hete woestijnwind die ieder najaar over de kurkdroge bos sen van Zuid-Californië blaast. De wind die soms een snelheid van 120 km/uur bereikt, speelde een grote rol bij de bosbranden van de afgelopen week. waarbij 65.500 ha platbrandden en vijf mensen omkwamen. De schade wordt geschat op 10 miljoen dollar. VATICAANSTAD Bernard Kardi naal Alfrink heeft in het Vaticaanse blad Osservatore Romano geschreven, dat hij de uitgave van de Nederlandse nieuwe catechismus in de Engelse taal betreurt. Het werk is onder de titel „A new catechism catholic faith for adults" buiten zijn verantwoordelijk heid en zonder eventuele tekstverande ringen waarover nog wordt beraad slaagd. gepubliceerd, aldus de kardi naal. Omdat de Engelstalige uitgave ook geen toestemming heeft van de bis schop van Burlington (VS) deze heeft zijn „imprimatur" (kan gedrukt worden) ingetrokken moet deze pu- blikatie beschouwd worden te zijn ge daan zonder kerkelijke goedkeuring, aldus de kardinaal. In de voorbije zomer is een commis sie van kardinalen gevormd die enige theologische conclusies in de Neder landse nieuwe catechismus op hun juistheid moet toetsen, nadat theologen in Rome hadden gezegd dat er een aantal „ketterijen" in voorkwam. Ne derlandse theologen voerden hier tegen aan dat het hier alleen ging om een andere uitleg van theologische waar heden. De commissie van kardinalen heeft opdracht in deze kwestie een be slissing te nemen. ROTTERDAM Afschaffing van ie dere vorm van censuur op de school- pers, volkomen vrije keuze van ii spe len toneelstukken op feestavonden en minder dringend toezicht van de lera ren op die avonden vormer de voor naamste verlangens van de besturen van twaalf middelbare scholierenvereni gingen in Rotterdam. In een open brief aan de bestuurders van de middelbare scholen in hun stad protesteren zij tegen een „aanwijsbaar gebrek aan vrijheid ten aanzien van ac tiviteiten buiten schooltijd". De ondertekenaars van de open brief, die deze week in het Rotterdamse week blad De Havenloods werd afgedrukt, hebben nog heel wat meer noten op hun zang. Zo willen zij meer financiële en WIESBADEN De minister van Bin nenlandse Zaken van de W'estduitse deel staat Noordrynland-W'estfalen, Wey- er, heeft tegen de afspraak in bekend gemaakt, dat in de hele Bondsrepubliek een opsporingsactie is begonnen naar 75.000 gezochten misdadigers (onge veer 44.000) onvindbare getuigen, ver misten enz. Een woordvoerder van de recherche te Wiesbaden zei, dat deze bekendma king diep wordt betreurd, omdat de he le actie in het honderd dreigt te lopen. De gezochten zijn nu voortijdig gewaar schuwd en zullen nu eeker trachten aan de greep van de politie te ontkomen. Minister Weyer had vrijdag in Düs- seldorf tegen verslaggevers gezegd, dat de actie was begonnen. De datum, waar op de „dag X" zou beginnen, was door de politie streng geheim gehouden. technische steun bij het ontplooien van allerlei culturele en sportieve plannen. Erkenning van het recht van vereni ging is een volgende eis. De briefschrij vers willen, dat onmiddellijk de beslui ten van de schoolleiding ongedaan wor den gemaakt om scholierenverenigin gen op te heffen of om de oprichting ervan tegen te gaan. Ook de schending van het briefgeheim komt in de brief ter sprake. Op ver schillende scholen worden brieven, die gericht zijn aan de besturen van de scholieronvereniging, opengemaakt door de leiding van de school. Vaak ook ko men de brieven niet eens op hun be stemming. Een over het algemeen meer aange paste instelling tegenover de heden daagse scholier is de laatste vraag in het epistel. De scholieren willen daar mee een lans breken voor de vrijheid van haar- en andere dracht. De directeur van de Dalton-h.b.s. in Rotterdam, ir. C. E. Kampman wenste geen commentaar op de open brief te geven: „Dit is een zaak van kinderen, die moeten luisteren naar hun vader en moeder. Laat u me met rust", aldus ir. Kampman. Drs. J. Brandei, directeur van de Wil lem de Zwijger-h.b.s., had nog niet van de open brief gehoord of gelezen, maar hij had ook nog nooit gehoord at de daarin vervatte verlangens od zijn school „zo expliciet leven". „Er is eeen censuur op onze schoolkrant. Dat wordt allemaal in pais en vree geregeld. Een van de docenten zet zich daar helemaal voor in. Als er iets zou worden gepubli ceerd wat niet door de beugel kan, zou den er achteraf wel maatregelen wor den genomen", aldus drs. Brandei. Of de post voor de scholierenvereni ging ongeopend aan het bestuur wordt doorgegeven? „Natuurlijk". Bij het Libanon Lyceum heeft de schoolbond een raad van advies bestaan de uit vier leraren. Ec.i van hen, de heer H. C. Hanneman, reageerde aldus op de brief: „Het zou me zeer sterk verbazen als leerlingen van onze school aanleiding zouden vinden dit te onder tekenen" (Uit de ondertekening van de open brief blijkt dat dat wel is ge beurd). „Wij openen geen brieven, wij censuren niet maar delen de verant woordelijkheid. Dat is bij zaalhuur en dergelijke nodig omdat het bestuur uit minderjarigen bestaat". DJAKARTA Naar verluidt zijn tientallen boeren in het district Ban- joeasin, een rubbergebied in Zuid-Su- matras, van honger gestorven. Een lid van de vertegenwoordigende raad in 't gebied heeft in Palembang gezegd dat de meeste slachtoffers kinderen zijn van gezinnen die in alleenstaande hui zen wonen. Volgens hem hebben de ho ge rijstprijzen en de dalende rubber- prijzen vele boeren beroofd van de kans om levensmiddelen te bemachti gen. Vele bewoners van de door hongers nood getroffen dorpen hebben hun ste den verlaten om te trachten elders aan de kost te komen. Als voornaamste re den van de stijgende rijstprijzen wordt de aanhoudende droogte genoemd, die de rijstoogst ernstig bedreigt. Ook elders in Indonesië vliegen de rijstprijzen omhoog. In Medan, in Nrd- Sumatra, zijn zij de laatste dagen ge stegen van 45 tot 60 roepia. In welingelichte kringen in Medan is men van mening dat deze nieuwe stij gingen voorkomen hadden kunnen wor de als de plaatselijke besturen rijst van Atjeh naar Medan hadden doen vervoeren. In Djakarta is de prijs van het hoofd- voedsel gestegen van 25 tot 37 roepia, waardoor ernstige moeilijkheden zijn ontstaan voor de bevolkingsgroepen met lage inkomens,

De Vallei | 1967 | | pagina 7