Veenendaals dagblad Wagons van rails geslingerd; zeker 51 doden Sovj et-militairen voor oefeningen in Erankrijk Moeilijk reddingswerk tussen wrakstukken Buiten Friezin bekent gif moord op man en schoonvader; zoontje in ziekenhuis Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Kongolezen in Boekavoe VLIEGTUIG SCHOOF99 HAVEN IN Twee jeugdige opvarenden „Jozina" vrij Gevechten in Aden worden voortgezet VLAAMSE DEMONSTRA TIE Scheepsramp bij Philippijnen Rusland nodigt ds. King uit BIDDEN VOOR DE PAUS Succesvolle actie tegen misdaad Minder buien Bom ontploft in Hamburg OP DE VLUCHT ZACHAROF OPVALLEND MET ONTKEND HUURLINGEN SLOEGEN ALARM KANTELEN Kosygin naar Zweden K WESTIE-Vii'vk AM INDONESIË WIL BEMIDDELEN ONVERKLAARBAAR Verzekering te duur... IN WEST-DUITSLAND Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Ultg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prljs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di.t do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent. MAANDAG 6 NOVEMBER I967 4le JAARGANG tfet afgelopen weekeinde werd het weer in West-Europa bepaald door een depressie, die over het Ka naal naar het zuidelijk deel van de Noordzee is getrokken. Het koufront ervan passeerde zondag ons land met regen en strekt zich nu uit van Zuid- Scandinavië via Polen naar Joegosla vië. Een randstoring bereikte vanmor gen Nederland met regen en veel wind en za! over Denemarken weg trekken. Doordat een boven Oost-Europa aanwezig hogedrukgebied de weg naar het oosten blokkeert, is de depressie boven de Noordzee vrijwel tot stil stand gekomen en zal ze vooral aan vankelijk nog buien veroorzaken. Een volgende depressie ten zuiden van IJsland verplaatst zich het komende etmaal in de richting van Zuidoost- Engeland. Tussen beide depressies in zal morgen de buiigheid tijdelijk afne men en worden meer opklaringen ver wacht, bij een afnemende wind tussen west en zuid. De temperaturen zullen dezelfde zijn als vandaag of iets ho ger worden. BONN Opnieuw is een aanslag met een tijdbom op de Westduitse spoorwe gen gepleegd. De politie vermoedt dat de bommenlegger „Fantom", die zich ook „Roy Clark" noemt, weer aan het werk is geweest. Zondagmorgen om half vier ontplofte de bom op het terrein van de directie van het spoorwegdistrict Hamburg in het Hamburgse stadsdeel Altona. Brok ken van de bom sprongen tot dertig me ter in het rond en sloegen enkele rui ten van het directiegebouw aan scher ven. Niemand werd gewond. De Hamburgse politie werkt nog steeds aan het natrekken van de meer dan vijf tienhonderd tips, die zijn binnengeko men nadat een geluidsband met de stem van Fantom was uitgezonden via radio en televisie. Dichtbij Hamburg ramde een passa- gierstrein enkele dagen geleden een denneboom, die zo was omgezaagd, dat hij over de rails viel. KI NS JAS A (Reuter) In Buanda. een nabuurstaat van Kongo, zijn giste ren ongeveer tweeduizend vluchtelin gen aangekomen, onder wie een aantal blanke huurlingen. Zij waren op de vlucht geslagen voor troepen van het Nationale Kongolese leger, die na zware gevechten de stad Boekavoe op de huurlingen hadden heroverd. Onder de vluchtelingen zjjn bijna duizend Katangaanse gendarmes met hun ge zinnen die zich bij de blanke huurlin gen hadden aangesloten. Volgens Radio Kinsjasa heeft de be volking van Boekavoe de binnenruk kende Kongolese troepen „wild toege juicht". Van vrijwel alle huizen wer den Kongolese vlaggen uitgestoken. De stad is sinds augustus in handen van blanke huurlingen geweest, die in opstand waren gekomen tegen de rege ring in Kinsjasa. Zij veroverden de stad na een lange mars door het oer woud. Als reden voor de muiterij ga ven de huurlingen op dat zij al in maanden geen soldij hadden gehad. GROTE TREINRAMP BIJ LONDEN LONDEN Zeker 51 mensen zijn om het leven gekomen en ruim 100 hebben verwondingen opgelopen bij de ontsporing van de exprestrein van Hastings naar Londen in de Londense buitenwijk Hither Green. Volgens functionarissen werden 33 passagiers dood in de wrakstukken aan getroffen na de ontsporing van zondagavond bij het goederendepot te Hither Green. Meer dan 100 passagiers werden met verwondingen naar het zieken huis overgebracht, maar 18 van hen overleden na opname. (Van onze correspondent) LONDEN Russische militairen parachutisten en medische troepen nemen in Frankrijk deel aan Franse militaire oefeningken in het raam van een Frans-Russisch militair uitwissehngsschema. Met deze onthulling kwam gisteren het Britse zondagsblad Sunday Tele graph. In Parijs werd het bericht niet ont kend. De Franse regering zei echter dat er op het ogenblik geen sprake was van de aanwezigheid v.an Russische troepen in Frankrijk. Daarover worden echter wel onderhandelingen gevoerd en die bevinden zich in het laatste sta dium. Het is inderdaad de bedoeling dat Russische militairen in Frankrijk zullen worden geoefend. Het Britse zondagsblad schrijft dat vorige maand een afdeling Russische parachutisten heeft meegedaan aan oefeningen op de belangrijkste Franse opleidingsschool voor luchtlandings troepen bij Pau. Dat was blijkbaar\de voorhoede van wat nu nog moet komen. Ook dat wordt min of meer door dei Franse regering bevestigd. Zij zegt dat midden-oktober de chef van de genera le staf van het Russische leger, maar schalk Zacharof. een bezoek aan Frank rijk heeft gebracht en oefeningen van het Franse leger heeft bijgewoond. In zijn gevolg waren acht soldaten van de medische dienst. Deze Russen deden aan de manoeuvres mee. De Russische maarschalk vertrok na enkele dagen en ook de soldaten zijn al lang weer in Rusland terug, zegt de Franse regering, die verder heeft mee gedeeld dat de toekomstige uitwisseling zeker geen grote eenheden Russische en Franse troepen zal omvatten. Opvallend is volgens het\ Engelse zondagsblad verder dat tijdens het be zoek van de Russische maarschalk, de Franse luchtmacht deel nam aan de grootste manoeuvres van de Franse luchtmacht sinds de oorlog. Volgens de Sunday Telegraph;, die voortdurend een politiek bepleit van de hoogste waakzaamheid tegenover de militaire kracht van de Sovjet-Unie, maken de bondgenoten van Frankrijk in de NAVO zich ln toenemende mate zorgen over de gevaren voor de veilig heid van het westen als gevolg van de houding van Frankrijk. De Russen zouden ook druk uitoefe nen op Canada en België. De Canadese chef-staf heeft evenwel een uitnodiging van de hand gewezen voor een bezoek aan de Sovjet-Unie nadat Canada deze zaak in de NAVO aanhangig had ge maakt. Maar hoge Belgische staf-of ficieren denken er blijkbaar anders over. Die zouden wel wat voelen voor een rondreis door de Sovjet-Unie. ROTTERDAM Twee opvarenden van de Nederlandse kustvaarder Jozi- na, die in de Nigeriaanse hoofdstad La gos wordt vastgehouden, zijn in vrij heid gesteld. Het zijn de vrouw van de eerste werktuigbouwkundige, de achttienjarige Rosa van 't Wout- van Ieperen uit Wad- dinxveen, en de negentienjarige ma troos T. Rijpema. Van het begin af aan is op hun vrijlating aangedrongen ge zien hun leeftijd. De zeven overige opvarenden, onder wie kapitein W. Plantinga (50) uit Hee renveen, zijn zaterdag door een recht bank in Lagos in staat van beschuldi ging gesteld. Zij worden verdacht van onwettig bezit van wapens en munitie. De zeven mannen vier Nederlanders, twee Portugezen en een Spanjaard komen zaterdag opnieuw voor. De Jozina werd twee weken geleden door een fregat van de Nigeriaanse ma rine aangehouden toen de kustvaarder op weg was naar Calabar in het tegen de federale regering rebellerende Biafra. In de ruimen zouden 460 kisten met Spaanse jachtgeweren en 257 kisten munitie zijn gevonden. De goederen werden in Lissabon geladen. Mevrouw Van 't Woud, die nu is vrij gelaten, was in augustus met de werk tuigkundige van de Jozina getrouwd. In Waddinxveen laten zij een huis bouwen. Omdat het huis nog niet klaar was, nam de heer Van 't Woud zijn jonge bruid voor een reis mee op de Jozina. Zijn vrouw is intussen in verwachting. MANILLA Bij een scheepsramp, die zaterdag in het centrale deel van de Philippijnen plaats vond, worden 212 passagiers vermist. De vrees staat, dat allen zijn verdronken, zo heeft de rijkspolitie van de Philippij nen vanmorgen bekend gemaakt. De Phillippijnse Zee werd opgezwiept door de tyfoon Emma. Het schip, de „Mindoro", zonk toen de orkaan op zijn hevigst was en met winden van 200 km per uur over het centrale deel van de-Philippijnen trok, een spoor van vernieling achterlatend. Telefonisch heeft Associated Press uit de stad Cebu vernomen, dat 18 per sonen de ramp van het 300 ton meten de motorschip Mindoro zouden hebben overleefd, maar een avondblad daar meldde van een parlementslid uit het gebied te hebben gehoord, dat het aan tal overlevenden ongeveer 100 zou be dragen. -r Blijvend groen 5 2 S Over °"e bomen ,de struik-etage en 2 J de lage kruiden ging kwast en 2 2 penseel van de herfst; naarmate we 2 verder op de laatste maand des jaars afgaan, verzwakken, verwelken en 2 verdwijnen de kleurige lovers, doch 2 5 het naaldhout uitgezonderd de lor- 5 5 ken volhardt in onveranderd groen. 5 5 Daarover verhaalt een aardige legen- 2 5 de. De Phrygische schaapherder Atys l 5 (KI. Azië) beminde Cybele, de moe- 5 der der goden en zwoer haar eeuwig 5 trouw, welke belofte hij nochtans ver- j 5 brak. Toen veranderde zij hem woe- 2 dend in een grove den. Doch type- 2 5 rende vrouwelijke karaktertrek 5 daarna ging zij onder de takken zit- ten treuren. Jupiter, de opperste god 2 5 der Romeinse oudheid, was met haar 5 lot begaan en meende dit te kunnen 2 verzachten met de verzekering, dat 2 de pijnboom nooit van zijn groene 2 kleur, vanouds de kleur der hope, zou 2 2 worden beroofd. En zo is dit dan ook 2 2 gebeurd. Ge weet, dat naar een volks- 2 5 geloof uit lang vergleden tijd, de den 2 door zuchten en geween, de aandacht 2 zou afleiden en ook dht is een uitvloei- 2 J sel van deze sage. Eenmaal 's jaars 2 2 in mei gaat de ernstig groene 5 5 duurzaamheid een korte poos schuil 2 5 onder jeugdige dartelheid. Dan bepoe- 2 2 dert hij luimig naald en twijg, parfu- 5 meert zich wuft en vergeet de waar- 2 5 dige plechtstatigheid, die hij door alle 2 2 seizoenen draagt en die hemelsbreed J 2 verschilt van de lichtzinnige onbesten- 2 5 digheid der bebladerde bosgenoten. 2 5 6-11 -'67 A. B. WIGMAN De trein, voornamelijk gevuld met jeugdige personen die na een weekein de aan zee naar Londen terugkeerden, ontspoorde om 9 uur gisteravond, op slechts enkele kilometers van de plaats waar in december 1957 bij een botsing in de mist tussen twee treinen 90 men sen omkwamen en 175 werden gewond. Uit de eerste getuigenverklaringen blijkt dat de uit 12 rijtuigen samenge stelde trein met grote snelheid een via duct in de ringspoorbaan rondom Lon den naderde, toen hij begon te trillen. De machinist probeerde te remmen, waarop het dieseltractierijtuig, waarin ook enige passagiersruimte, van de rest van de trein losbrak en veilig tot stilstand kwam op een station dichtbij de plaats van de ramp. De vier volgende wagons het res tauratierijtuig en drie passagiersrijtui gen werden echter van de rails ge slingerd, kantelden en boorden zich in elkaar, terwijl de zeven overige rijtui gen dwars over de rails tot stilstand kwamen. In het eerste van de drie gekantelde passagiersrijtuigen, waarin vele pas sagiers op het moment van de ontspo ring stonden, werden de meeste slacht offers geteld. Enkele ogenblikken na de ramp gin gen reeds alarmsignalen uit naar alle ziekenhuizen, ziekenauto's en brand weerkazernes in zuidelijk Londen en begon in stromende regen het reddings werk op de modderige, met wrakstuk ken bezaaide spoorbaan. Terwijl de politie de handen vol had aan het op een afstand houden van te hoop lopende nieuwsgierigen, vormden de redders een keten om de gewonden af te voeren naar de tientallen gereed staande ziekenauto's. Met snijbranders werden de rijtuigen opengereten om artsen en verpleeg sters een weg te banen naar ingesloten slachtoffers. Een vrouw kon gered worden nadat haar been, bedolven onder tonnen staal, geamputeerd was, maar dichtbij haar overleefde een man een amputatie niet. Geestelijken stonden gewonden en stervenden by, huisvrouwen en heilssol daten droegen dekens en warme thee aan voor de verkleumde overlevenden die zich langs de spoordijk hadden ver zameld. Een der overlevenden, de 52-jarige vishandelaar Robert Craddock, ver klaarde tegenover verslaggevers dat de machinist kort voor de ramp schijn baar uit alle macht geremd had. „Het volgende wat we beseften was dat het licht uitging en dat we omkan telden. De mensen werden door het rij tuig geslingerd en werden getroffen door rondvliegend glas en ba gage", aldus Craddock, die er met zijn vrouw in geslaagd was door een gat in het dak naar buiten te kruipen. Een andere overlevende van de ramp was de zanger Robin Gibb van de popgroep de Beegees, wier laatste plaat, „Massachusetts", aan de top van de Britse hitparade staat. De president-directeur van de Britse spoorwegen, Sir Stanley Raymond, heeft opdracht gegeven tot een nauw gezet onderzoek van de rails en de wrakstukken om de oorzaak van de ramp te vinden. Volgens Sir Stanley was de machinist van de trein, die heelhuids aan de ramp ontkomen was, na ondervraging naar huis gezonden. ADEN De twee nationalistische groeperingen in Aden hebben vandaag hun vechtpartijen hervat ondanks een bestand dat gisteren overeen was ge komen. Sinds de gevechten die vrijdag uitbraken, zijn volgens officiële cijfers ongeveer zeventig Arabieren omgeko men en meer dan 250 gewond. 0 Op woninggebied komen er in Veenen daal geen crepeergevallen meer voor, aldus het hoofd van de afdeling huis vesting van de gemeente, de heer C. Kra mer. De woningnood werd vorige week weer een stap teruggedreven door het gereedkomen van 72 flatwoningen aan de Tinneweide. 0 De E.H.B.O.-ploeg uit Leersum toonde zich zaterdagmiddag het sterkst bij de wedstrijden om de Vallei-wisselbeker. Ook de leider van de Leersumse groep ging met de eerste prijs strijken. STOCKHOLM De Russische pre mier Alexei Kosygin zal waarschijnlijk volgend jaar een officieel bezoek aan Zweden brengen. Dit heeft de Zweedese regeringslei der, Tage Erlander, verklaard in een herdenking van het 50-jarig bestaan van de bolsjewistische revolutie. 127 mensen zijn gisteren aan de dood ontsnapt, toen een straalpas- sagiersvliegtuig bij de start door schoot en terechtkwam in de haven van Hongkong. Eén passagier, een Viëtnamees, kwam bij dit ongeluk om het leven. Het toestel was een Cor- vair 880 van de Nationalistisch Chi nese luchtvaartmaatschappij. Het raakte het water met een snelheid van 160 km per uur. Een vloot van vaar tuigjes was er onmiddellijk bij en zo kwam het dat er zelfs inzittenden wa ren die gered werden zonder ook maar één natte voet te hebben opgelopen. MOSKOU (Reuter) De Amerikaan se dominee Martin Luther King heeft van de Russische regering een uitnodi ging gekregen een bezoek aan de Sov jet Unie te brengen voor overleg over beëindiging van de oorlog in Viëtnam. Ook aan twee andere Nobelprijswin naars voor de vrede heeft de Sovjet Unie een uitnodiging gezonden. Tezelfdertijd werd in Djakarta be kend gemaakt dat Indonesië zich be reid heeft verklaard in de kwestie-Viët- nam te bemiddelen. De Amerikaanse vice-president Humphrey, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Indone sië, heeft het aanbod aanvaard. Ds. King, die in 1964 de Nobelprijs voor de vrede won, zei gisteravond dat hij de uitnodiging voor een reis naar de Sovjet Unie alleen wilde aanvaarden als de beide andere Nobelprijswinnaars de Brit Philips John Noël-Baker en de Belgische pater Pire dat ook doen. In Moskou zullen de Nobelprijswin naars een ontmoeting hebben met ver tegenwoordigers van Noord-Viëtnam, het Nationale Bevrijdingsfront, Zuid- Viëtnam en de Verenigde Staten. King zei dat de Sovjet-Unie de uitnodiging had gezonden, maar dat de idee van de ontmoeting van het comité voor de No belprijzen in Noorwegen afkomstig was. 0 Een beeld van een der grootste Vlaamse manifestaties van de laatste jaren. Tienduizenden mensen trokken zondag door Antwerpen om kracht bij te zetten aan de Vlaamse eisen. De belankrijkste leuzen pleitten voor een nationaal statuut voor de hoofdstad Brussel met volledige gelijkheid voor de Vlaamse inwoners, en overplaatsin; van de Franstalige afde lingen van de Leuvense universiteit naar Wallonië. GRONINGEN In het Acadamisch Ziekenhuis van Groningen vechten artsen voor het leven van de zevenjarige Koosje de V. uit Franeker, die even als zijn vader en grootvader het slachtoffer is van een moedwillige vergiftiging doÓr zijn moeder, de 39-jarige Aaltje de V.-H. uit 'Franeker. Volgens de laat ste berichten, is in de toestand van het kind enige verbetering gekomen. De vrouw is voorlopig in de vrou wengevangenis te "Leeuwarden onder gebracht. Vandaag zijn de twee doden opgegraven. Dr. J. Zeidenrust zal sec tie verrichten. De vader, de 43-jarige Kobus de V., arbeider van de coöperatieve condens- fabriek te Leeuwarden, overleed vrij dag 8 september in het Sint Jozefzie kenhuis te Harlingen aan plotseling op gekomen inwendige krampen, die niet als vergiftigingsverschijnselen wer den herkend. Een maand tevoren, op vrijdag 4 augustus, was zijn vader, de 71-jarige Jan de V., in de woning van de familie aan de Wilhelminastraat te Franeker al aan inwendige krampen overleden. Ook toen was geen argwaan gerezen. Evenmin ontstond enig vermoeden, toen maandag 23 oktober de zeven jarige Koosje, het joneste zoontje uit het gezin, met spoed met inwendige krampen naar het Sint Jozef ziekenhuis moest worden overgebracht. Tijdens het zoeken naar de oorzaak van de geheimzinnige ziekteverschijn selen werd de toestand van de jonden steeds erger. Zaterdag 29 oktober ont stond direct levensgevaar. Koosje was toen al enkele dagen buiten bewust zijn. Hij werd naar het ziekenhuis te Gro ningen overgebracht. Daar wees het laboratoriumonderzoek vrijdag uit dat de jongen aan vergiftigingsverschijnse len leed. Gisteren is hij weer bij kennis gekomen. In de loop van vorige week waren ook bij de oudste zoon, de veertien jarige Jan onverklaarbare ziektever schijnselen opgetreden. Dat had de huisarts in Franeker aanleiding gege ven van deze jongen en zijn beide zus jes, de zestienjarige Joke en de elf jarige Boukje, ook bloed en urine te la ten onderzoeken. Teneinde te kunnen nagaan of zich in het gezin misschien een ongeluk had voorgedaan met een of andere giftige stof, werd de moeder tijdens haar be zoek aan haar zoontje daarover onder vraagd. De vrouw reageerde zo vreemd dat de leiding van het Academisch ziekenhuis de officier van Justitie te Leeuwarden, mr. G. R. Nubé, op de hoogte stelde. Hoewel zij bij nader verhoor nog niet tot haar bekentenis kwam, waren haar verwarde verklaringen voldoende reden om de vrouw in hechtenis te nemen. Zaterdagmiddag bekende zij onver wachts, dat zij haar man en schoonva der met rattengif had vermoord, en dat zij dat ook met haar jongste zoontje had willen doen. 0 Men zie ook elders in dit nummer: „Politie en justitie voor psychologisch raadsel". VENRAY In Venray werd zondag morgen een 25-jarige fabrieksarbeider uit Overloon aangehouden, nadat hij in de voorafgaande nacht met zijn auto een botsing veroorzaakt had, waarbij een op het trottoir lopende dame aan gereden wui De vrouw die in ver wachting is, moest met levensgevaar lijke verwondingen in het ziekenhuis opgenomen worden. De auto was total loss. De man bleek geen autoverzeke ring te hebben. Dat was hem te duur, zo verklaarde hij. 0 Twee vrouwen knielen naast hun boodschappentassen op het St. Pie tersplein te Rome om te bidden voor een goede afloop van de operatie, die paus Paulus zaterdag onderging (zie ook elders in dit blad). BONN De massale opsporingsactie van de Westduitse politie, die vrijdag begon, heeft dit weekeinde op volle toe ren doorgedraaid. Voor bijna alle poli- tie-beambten in de Bondsrepubliek was het vrije weekeinde ingetrokken en op de bureaus werd dag en nacht doorge werkt. De politie zwijgt over de resul taten, maar naar schatting zijn van tenminste tienduizend mensen die in het opsporingsregister staan, de verblijf plaatsen vastgesteld. In deze eerste fase van de actie zijn alle bevolkingsregisters uitgekamd op de namen en adressen van mensen die worden gezocht. Tegelijkertijd trokken politiemannen erop uit voor de arresta ties. Zo werden in Düsseldorf 194 gezoch- ten opgespoord en in het district Bonn 218. Onder hen waren ook zware jon gens, die van roofovervallen worden verdacht. Velen worden al jarenlang ge zocht.

De Vallei | 1967 | | pagina 1