Het technisch vernuft dat aan deze Philips HiFi-FM-stereo-radio- versterkercombinatie ten grondslag ligt... PHILIPS Weer nederlaag voor herenteam Delftse veldparklopen Competitieuitslagen van volleybaltop Nederlandse renners waren succesvol van Mexico Zwemtrainers vergaderden Spielmann Westduits kampioen driebanden Geen dopingcontrole in Mexicaanse Ronde Overstekende fietser (84) onder auto want u vindt: dezelfde wereldwijde ervaring, dezelfde progressieve techniek dezelfde aandacht voor stijl en afwerking, dezelfde akoestische precisie, dezelfde service en garanties dezelfde betrouwbaarheid, bij deze en alle andere Philips Radio's uw merk van service en vertrouwen Nieuwe injectie voor de bouw Verkeerde man doodgeslagen Weer arrestaties Teveel ballast bij middelbaar onderwijs KVP-top keert zich tegen Americaingroep N.H.V. gaat bondstrainer in dienst nemen Scorebord E.K. Volleybal Ook dames verloren Eerste divisie Tweede divisie SPORT van hier en daar Betoging dreigde tegen Erhard Politie-chauffeur aangeklaagd Dief at een hapje mee Fonds betaalt vanaf 1 januari kaakoperaties Massale afslachting van vee in Engeland MAANDAG 6 NOVEMBER 1967 ISTANBOEL Rusland en Tsjecho- Slowakije hebben in de derde ronde van de finalegroep in het toernooi om de Europese volleybaltltel (heren) hun ongeslagen record gehandhaafd. Rus land had bijzonder weinig moeite met Italië, maar de Tsjechen moesten twee sets aan Polen afstaan. Het Nederlands herenteam leed in de tweede groep, voor de bezetting van de achtste tot zestiende plaats, ziin derde nederlaag in successie. Tegen Bulgarije gingen de drie sets achter elkaar verloren met de cijfers 12-15, 12-15 en 10-15. In Istanboel had Polen bijna voor een verrassing gezorgd tegen de Tsjechi sche ploeg. Dank zij hun enorme slag kracht wonnen de Polen de eerste set gemakkelijk en zij namen ook in de tweede set een voorsprong. Daarna vie len de Polen terug, Tsjecho-Slowakije kwam met 15-14 dicht bij de setzege, maar moest daarna nog een keer de opslag aan de Polen laten. Het lever de niets op en daarna greep Tsjecho- Slowakije de tweede set met 16-14. De derde set leverde opnieuv winst voor de Polen op en in de vierde set werd het benard voor de Tsjechen. Een paar ongelukkige arbitrale beslissingen de moraliseerden de minder ervaren Pool se ploeg en daarvan maakte Tsjecho- Slowakije onmiddellijk gebruik om de vierde en de vijfde set en daarmee de derde overwinning binnen te halen. Nederland was niet opgewassen tegen de Bulgaren. De aanvalskracht van Bulgarije was groter en hoewel vooral Valkenburg en Janssen ettelijke smashes opvingen, vond Bulgarije toch herhaaldelijk gaten in de Nederlandse verdediging. De voortdurende druk van Bulgarije werd van tijd tot tijd onder broken door goede Nederlandse aanval len, vooral Jurriaan Kooien en Bram Vermeulen hadden succes met smashes maar het verschil in kwaliteit besliste de wedstrijd toch ten gunste van de meer homogene Bulgaarse ploeg. De strijd om de Europese volleybal kampioenschappen (dames en heren) is zondagavond voortgezet. In Izmir verloor het Nederlandse damesteam met 3-1 van Oost-Duitsland, dat na de derde wedstrijddag de vierde plaats bezette. De Nederlandse dames hebben het sterke Oost-Duitsland goed partij gege ven. In de eerste set gingen zij welis waar met 15-5 ten onder, maar in de tweede set keerden de kansen. Na een lange strijd ging echter ook deze set verloren, zij het met kleinst mogelij ke verschil: 17-15. In de derde set be wees de Nederlandse ploeg wederom haar kracht, door de Oostduitsers met 8-15 te verslaan. In de vierde set ten slotte was Oost-Duitsland weer te sterk: 15-5. Orylanks deze nederlaag klommen de dames een plaats op in de ranglijst. Zij staan nu met zes punten uit vijf wedstrijden op de zesde plaats, ge volgd door Bulgarije met evenveel pun ten, doch een slechtere setgemiddelde. Israël bezet in de finalepoule de acht ste/laatste plaats. UTRECHT. Het Nederlandse Handbal Verbond gaat op korte termijn, waarschijn lijk per 1 januari, een bondstrainer in vaste dienst aanstellen. De nieuwe functio naris zal behalve met de leiding van de nationale ploegen ook belast worden met cursus- en kaderwerk. Een belangrijk punt bij het besluit tot aanstelling van een bondstrainer was het feit dat handbal op de Olympische Spelen van 1972, die in München worden gehou den, na lange tijd weer op het programma zal staan. Hoewel men nog geen kandidaten voor de nieuwe functie heeft, is het zeer waar schijnlijk dat de nieuwe bondscoach uit een van de Oosteuropese landen zal komen. DELFT Tilly van der Made en Hans van Kasteren hebben zaterdagmiddag op het sportcomplex aan de Brassers kade de Delftse veldparklopen gewon nen. De uitslagen luidden: Dames:, 1200 meter. 1. Tilly van der Made (Sagitta) 3 minuten 52,8 secon den; 2. Gerda van Kooten (Parthenon) 4.00.1.; 3. Christa van Veldhuizen (Spar ta) 4.04,8. Heren, 4800 meter: 1. Van Kasteren (Sparta) 13.46,2; 2. Van de Steenhoven (AVR) 13.48,8; 3. Rietveld (Sparta) 13.54,8; 4. Van de Meer (PAC) 14.14,0; 5. Smit (De Spartaan) 14.16,0; 6. Van Veldhuizen (Sparta) 14.17,8. VitesseHolland Sport 10 00 rust, van Gameren 10. T. 15.000 FC VVVde Volewyckers 42 van Eist 10, rust, Stout 11, Derix 2—1, van Eist 31, van Eist 4—1, Stout 4—2. T. 4.500 HeraclesHaarlem 11 Morsink 1—0, rust, Couperus 1—1 (pen.). T. 3.500 SVV—Velox 0—2 00 rust, Cabo 01 en 02. T. 7.000 SC CambuurDFC 10 Kriesch 10, rust- en eindstand. T. 6.000 BaronieHermes DVS 11 Dijkers 1—0, rust, Heikamp 1—1. T. 3.000 WageningenHeerenveen 20 Van Ernst 10, rust, v. d. Weert 20 (pen.). T. 4.500 Helmond SportGooiland 01 Farenhorst 01 rust- en eindstand. T. 6.000 ZFCLimburgia 10 00 rust Schmeits 10. T. 3.000 Zwolsche BoysAGOVV 14 00 rust, van Straalen 01, Schut ten 11, Donderwinkel 12, Melaard 1—3 en 1—4. T. 2.000 Roda JCExcelsior 20. 00 rust, Blötenberg 10 en 20. T. 2.000 HilversumSC Drente02 0—0 rust, Gerdes 01, Mink 02 (pen.). T. 1.500 VeendamDe Graafschap 02 Hiddink 0—1, rust Möllers 0—2. T. 10.000 DEN HAAG. De uitslagen van de wedstrijden, die zaterdag in de eredivisie van de NeVoBo werden gespeeld, luidden Dames Rapid MaastrichtKweekschool 3-2 (15-10, 15-7, 7-15, 16-18. 15-3), PSV— HML/CLV 1-3 (8-15, 15-10, 8-15, 3-15). HerenBlokkeer—Hevok 3-0 (16-14, 15-6, 15-5), Cito—Valuas 1-3 (15-7, 9-15, 13-15, 9-15), Oranje Nassau—Libanon 0-3 (12-15, 7-15, 12-15), H2C OlhacoHML' CLV 0-3 (10-15, 11-15, 15-17). ZÜRICH. Peter Post heeft zondag tijdens wielerwedstrijden in Zürich een tijd rit voor profs over 30 km gewonnen. Hij bereikte een gemiddelde snelheid van 46.620 km/h. Samen met Tiemen Groen be haalde de Amstelvener een derde plaats in een ploegenomnium. De Denen Palle Lykke en Freddy Eugen eindigden op de eerste plaats. Een koppelwedstrijd voor amateurs leverde een overwinning op voor Gert Bongers en Piet de Wit. Een ploeg, die uit de wereldkampioenen Graham Webb, Gert Bongers, Daniel Moreion en Piet de Wit bestond, werd eerste in een omnium. MADRID. Het Nederlandse koppel Jan JanssenGerard Koel heeft de zes daagse van Madrid gewonnen. MEXICO STAD Jesus Sarabia (Mex.) heeft de eerste etappe van de Ronde van Mexico voor amateurs gewonnen. Sarabia versloeg in de eindsprint na de rit van 135 km in heuvelachtig terrein tussen Mexico Stad en Puebla. de Columbiaan Martin Rodriquez. René Pijnen, die de sprint van het eerste gedeelte van het zeer langgerekte peloton van 68 man won, was met een achterstand van ruim vier minuten de beste Nederlander. De uitslag van de eerste etappe luidde 1. Jesus Sarabia (Mex.) 135 km in 3 uur 20 min. 31 sec. (met tijdsvergoeding 3.20.01); 2. Martin Rodriquez (Col.) 3.20.31 (met tijdsvergoeding 3.20.11; 3. Juri Dmitriev (Rusl.) 3.20.31 (met tijdsvergoeding 3.20.43); 4. Agustin Alcantara (Mex.) 3.20.43; 5. An- tol Meggerdi (Hong.) 3.20.43; op 4 min. 25 sec. van de winnaar8. René Pijnen (Ned.) en Joop Zoetemelk (Ned.); op 10.28: Harry Jansen (Ned.) 74; op 25.55 130 Kees Koeken (Ned.). Na de eerste rit ziet het ploegenklasse- ment er als volgt uit1. Columbia 10 uur 5 min. 50 sec.; 2. Mexico op 38 sec.; 10. Nederland op 11 min. 22 sec. De Italiaan Franco Parjni won zondag de tweede etappe van de Ronde van Mexi co, een 176 km lange rit van Puebla naar Cuernavaca. Onze landgenoot René Pijnen eindigde met twee minuten achterstand op de winnaar op de derde plaats. De uitslag 1. Franco Parini (It.) 176 km in 4.17.29; 2. A'do Balasso (It.) 4.17.40; 3. René Pijnen (Ned.) 4.19.15 en 4/5. Ort- win Czarnovski (W.-Dld.) en Janos Jusko (Hong.) 4.19.25. Het peloton werd met een tijd van 4.23.34 als 23ste ex aequo ge plaatst. HILVERSUM. Een aantal trainers van zwemclubs heeft zaterdag in Hilversum vergaderd. Na afloop van de bijeenkomst verstrekten de trainers de volgende mede deling „Er is uit de vergadering een com missie van onderzoek samengesteld, die zal nagaan in welke vorm en in hoeverre de mogelijkheden aanwezig zijn de krachten van de Nederlandse clubtrainers te bunde len. Het doel van deze activiteit is te komen tot de oprichting van een vereniging van clubtrainers ter behartiging van hun belan gen. Binnenkort zal hiertoe een vergade ring worden belegd. De clubtrainers zullen opnieuw worden uitgenodigd deze bij te wonen." RHEINHAUSEN. De Düsseldorfer Siegfried Spielmann is zondag in Rhein- hausen Westduits kampioen driebanden geworden. Spielmann moest in de laatste ronde voor het kampioenschap zijn enige nederlaag, tegen Ernst Rudolph, incasseren. MEXICO STAD. In de Ronde van Mexico zal geen controle op het gebruik van verboden stimulerende middelen wor den gehouden. Aanvankelijk waren de orga nisatoren wel van plan om dagelijks een controle te houden, maar later kwamen zij tot de ontdekking dat daarvoor een bedrag van ongeveer 9000 gulden nodig zou zijn en die post was niet meer beschikbaar in het budget voor de ronde. Tafeltennis Dragutin Surbek (Zd.- Sl.) en Maria Alexandria (Roem.) hebben de Joegoslavische titels in het enkelspel gewonnen. Surbek versloeg Belznai (Hong.) met 2118, 2116 en 2115. Maria Alexandru won in Karlo- vac met 2113, 2118, 2220 van de Oostduitse Gabrielle Geissler. Voetbal De Duitse kampioen Ein- tracht Braunschweig gaat van 11 tot 22 december naar Mexico. In die periode ligt de Duitse competitie stil. Braunsch weig had aanvankelijk de invitatie af geslagen, maar de brief met die mede deling was drie weken onderweg ge weest en in die tijd had de Mexicaanse bond al drie wedstrijden voor de Bruns- wijkers op het programma gezet. Ein- tracht doet de rest van de briefwisseling per telegram. 0 Atletiek Lynn Hughes uit Cardiff heeft zaterdag een wedstrijd over 40 mijl (64, 370 km) gewonnen in 3 uur 58 minuten en 53,2 seconden. Volgens de Britten is die afstand nog nooit sneller gelopen. Hughes had 23 minuten voor sprong op nummer twee. Zijn arts had Hughes afgeraden om mee te doen om dat hij verkouden was. 9 Olympische Spelen Alle deelne mers aan de Olympische Spelen van Mexico kunnen in de twee weken voor afgaande aan de openingsdag gratis in het Olympische dorp verblijven. In die „gewenningsperiode" krijgen zij de kost en inwoning, die gedurende de spelen 4 dollar (veertien gulden) per dag kost van het organisatiecomité. Voetbal Dynamo Kiev, dat Celtic uitschakelde in het Europacup-toer nooi voor landskampioenen, vergrootte zijn voorsprong aan de top var de Rus sische competitie door een overwinning van 20 op concurrent Spartak Moskou.' HiFi/Stereo radioversterkercombinatie. Vier golfgebieden. Radiokompas. Automatische FM-fijnafstemming en FM/Stereo decoder. Stereofonische weer- gave van stereo-grammofoonplaten en -banden. Frequentiebereik: 35 40.000 Hz. Uitschakelbaar rumble filter. Muziekvermogen: 2x 15 watt. Kast met notehouten zijwanden, afmetingen 12 x 38,5 x 28 cm, f 999,- (exclusief luidsprekerboxen). ...is ook de basis voor deze superieure AM-FM-radio AM/FM tafelradio. FM-, lange- en middengolfontvangst. Auto matische FM-fijnafstemming met variabele voorkeurinstelling. Af- stemoog. Klankkleurschakelaar. Twee grote dubbelconus luid sprekers. Aansluitingen voor grammofoon, recorder en extra luidspreker. Afmetingen 20 x 64 x 17 cm. f399,- f1650 DEN HAAG De regering heeft tien miljoen gulden uitgetrokken als premie op het verbeteren en splitsen van woningen en de verbetering van boerderijen. Met deze maatregel wil men de bestryding van de werkloosheid, met name in de bouwnijverheid, een extra stimulans geven. Dit besluit maakt het mogelijk de rijkssubsidie tijdelijk te verhogen in alle provincies behalve Noord- en Zuidhol land en Utrecht. In de laatste drie pro vincies blijft de bestaande regeling ove rigens wel van kracht. Het rijk wil een derde van de kosten, maar ten hoogste 3.334 gulden, voor zijn rekening nemen. Voorwaarde is wel dat het werk door een bouwbedrijf wordt uitgevoerd in de normale werktijden. De gemeentesecretarieën zijn op de hoogte van de mogelijkheden. JERUZALEM Het bezoek van oud bondskanselier Ludwig Erhard aan de Hebreeuwse Universiteit is op het laat ste moment afgelast, nadat studenten hadden gedreigd te betogen tegen zijn bezoek aan Israël. Een woordvoerder voor de universi teit zei dat het curatorium van de uni versiteit aan de reisgenoten van Er hard voorgesteld had van het officieuze bezoek af te zien om moeilijkheden te voorkomen. Aangenomen wordt dat het aantal studenten dat achter de protest actie staat gering is. Erhard is over het geheel hartelijk ontvangen in Israël waar hij de per soonlijke gast van premier Esjkol is. AMSTERDAM De vroegere pro vo's Robert Jasper Grootveld en Rob Stolk hebben de Amsterdamse officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker ge vraagd de bestuurder van een als zo danig niet herkenbare politie-auto te la ten vervolgen wegens het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk let sel aan mejuffrouw Antoinette G. Da gevos. De vrouw werd in de nacht van 30 op 31 oktober op het Rokin in Amsterdam aangereden door een auto en werd met een beenbreuk en een hersenschudding naar het ziekenhuis gebracht. Volgens de politie stak een groepje van acht mensen, onder wie' mejuf frouw Dagevos, plotseling op het Rokin de weg over. De bestuurder van de wa gen remde onmiddelijk maar kon, al dus de politie, niet meer voorkomen dat de vrouw werd aangereden. AMSTERDAM In het Wilhelmina- gastliuis in Amsterdam is dit weekeinde de 22-jarige student N. Portier overle den. De jongeman werd vorige week zon dag levensgevaarlijk gewond door een klap, die hij by een straatgevecht opliep. De student stond toen in de Lange Leidsedwarsstraat te kjjken naar een vechtpartij tussen een man en een vrouw. De man haalde ineens uit en sloeg de student in zijn gezicht. Deze sloeg achterover tegen de grond. De po litie zoekt nog naar de man, die de klap heeft gegeven. BARCELONA Het Spaanse pers bureau heeft bekendgemaakt, dat 30 personen ter beschikking zijn gesteld van de militaire gerechtelijke macht, in verband met hun deelname aan de monstraties van arbeiders in het nabij gelegen Tarrasa. De betogingen hadden 27 oktober jl. plaatsgehad. De demonstraties hadden toen geleid tot gevechten met de politie tijdens wel ke verscheidene personen verwondingen hadden opgelopen. Bij de 30 personen bevinden zich drie katholieke priesters en twee vrouwen. LONDEN Een man wandelde za terdag in de kantine van een goederen- depot op een Londens station, ontbeet opgewekt met de mensen die daar aan het werk waren en verdween tenslotte met acht miljoen sigaretten. De sigaretten, ter waarde van 750.000 gulden, waren opgeslagen in een laad- kist die op een lorry stond. De partij zou dit weekeinde naar de haven wor den gebracht voor export. DEN HAAG Van 1 januari af zal het ziekenfonds de kosten betalen voor kaakoperaties, beugels voor kinderge bitten, het genezen van gehemelten e.d. Deze zogenaamde orthodontische hulp kan worden betaald uit de zieken fondspremie, die gisteren is vastgesteld op 7,2 procent. Dit deelde staatssecre taris dr. R. J. H. Kruisinga in de Twee de Kamer mee tijdens de openbare ver gadering over de begroting van Volks gezondheid. ZUIDHORN De 84-jarige H. Vliet- stra uit Zuidhorn is gisteravond op zijn fiets geschept door een personenauto. De man was op slag dood. Hij was plot seling de voorrangsweg bij Zuidhorn overgestoken. VEGHEL De dertienjarige G. San ders uit Uden is gistermiddag op zijn fiets bij Veghel aangereden door een personenauto die hem inhaalde. De jon gen was op slag dood. De personen auto reed na het ongeluk door. De po litie heeft de bestuurder nog niet ach terhaald. EINDHOVEN De 77-jarige P. van Lieshout uit Eindhoven werd gister avond bij het oversteken aangereden door een personenauto. De man over leed kort na aankomst in het ziekenhuis. GRUBBENVORST De 26-jarige metselaar F. A. A. van de Laar is gis ternacht om het leven gekomen toen hij met zijn auto in Grubbenvorst frontaal tegen een boom botste. Zijn vrouw werd licht gewond. De man had bij het uit wijken voor een bromfietser de macht over het stuur verloren. ZEIST Een valpartij met zijn bromfiets heeft zaterdagmiddag het le ven gekost aan de 21-jarige J. F. Vrijs uit Zeist. De jongeman sloeg met zijn hoofd tegen de trottoirband. Hij over leed tijdens het vervoer naar het zieken huis. BERGUM De 69-jarige weduwnaar M. van der Molen uit Boelenslaan is za terdagavond gedood toen hij in Surhui? terveen door een auto werd aanger den. DEN HAAG De leerlingen op d, middelbare scholen krijgen een zeer grote hoeveelheid ballast mee, die zij later niet nodig hebben. Het onderwijs in het Nederlands is slecht: by de mo derne talen legt men teveel de nadruk op het vertalen, waardoor het begrij pen en spreken op de achtergrond ra ken; klassieke talen zyn later praktisch altyd overbodig; het onderwys in de exacte vakken is goed, maar dikwijls te uitgebreid of gedetailleerd. Tot deze conclusies kwam zaterdag morgen prof. dr. J. Kommandeur, hoogleraar in de chemie aan de Univer- sieteit van Groningen, in een rede voor de vergadering van het Genootschap van leraren aan Nederlandse gymna sia, lycea en athenea in Scheveningen. Over de klassieke talen zei de hoog leraar dat dit onderwijs wordt overge waardeerd. „Ik vind dat alleen heel be gaafde leerlingen deze overlast mag worden aangedaan, en dan zou ik nog zeggen: Waarom dan niet Chinees en Russisch?" Dr. Kommandeur was over het on derwijs in de exacte vakken goed te spreken. Alleen kritiseerde hij het ge brek aan informatie over de dagelijk se dingen van het leven, waardoor bo vendien een achterstand in de algeme ne ontwikkeling kan ontstaan. De leraren hadden nogal wat kritiek op de stellingen van dr. Kommandeur. Zo vonden zij het leren van details bij de natuurkundelessen noodzakelijk om de leerlingen begrip voor belangrijker zaken bij te brengen. Dr. Kommandeur bekende „doods bang" te zijn voor eindexaminandi, die met een verkeerd samengesteld keuze pakket naar de universiteit gaan. Dit gevaar is bij de Mammoetwet aanwe zig. Het Genootschap van leraren uitte za terdag ernstige kritiek op het rege ringsbeleid inzake de Mammoetwet. Voorzitter dr. P. J. Reimer zei dat het onderwijsjaar wordt beheerst door het regeringsbesluit dat de WVO op 1 au gustus volgend jaar in werking moet treden. De allesoverheersende tendens daarbij is: „Het mag maar weinig kos ten", zei hij. DEN HAAG De voorzitter van de KVP, mr. P. J. M. Aalberse en de voor zitter van de Tweede-Kamerfractie van deze partij, drs. W. K. N. Schmelzcr, hebben „zeer ernstige bezwaren" te gen de voorstellen van de christen-ra dicale Americaln-groep. Veel onderdelen van die voorstellen zijn volgens hen terug te vinden in de programma's van de drie grote chris telijke partijen en bovendien achten zij tal van opgeworpen punten onduidelijk. „Met het spreken over „te herscheppen christelijke partijen", wekt men de in druk geheel ten onrechte dat de huidige christelijke partijen niet deu gen", aldus dhr. Aalberse en Schmel- zer. Zij vinden de aanpak, zoals die door de Americain-groep wordt voorgesteld „zelfmoord op korte termijn voor een echte christelijke volkspartij die een ei gen invloed, nationaal en internationaal wil blijven uitoefenen". De voorzitter van de Tweede-Kamer fractie van de P.v.d.A., drs. J. M. den Uyl, staat heel wat welwillender tegen over de voorstellen. „In de gezindheid waaruit dit programma is geschreven herkent de Partij van de Arbeid zich zelf. In tak "ke beleidsvragen kiest het dezelfde oplossingen als Socialistisch be stek, het basisprogramma van de P.v.d.A.", aldus drs. Den Uyl. Hij zag ook punten van verschil en enkele onvoldoende doordachte punten. Zo vond hij 't idee van een kern-ka binet „nogal ruiken naar padvinders- romantiek". Niettemin vond hij het pro gramma als geheel een waardevolle en reële bijdrage voor de totstandkoming van een pre-"'ess'eve concentratie. Zie elders in dit blad ook: „Voorstel van Christen-radicalen". LONDEN Bijna duizend stuks Brits vee is afgemaakt in verband met de heersende epidemie van mond- en klauwzeer. De ziekte woedt in een rijk landbouwgebied tussen Birmingham en Liverpool en breidt zich nog steeds uit. Van ambtelijke zijde is gezegd dat zij veroorzaakt zou kunnen zijn door trek vogels.

De Vallei | 1967 | | pagina 8