President Sallal van Jemen afgezet Staatsgreep zonder bloedvergieten Operatic Paus is gunstig verlopen Agent omvergereden door autodieven Politie en justitie voor psychologisch raadsel Man speelt politie twee uitbrekers in handen Gevluchte Bulgaar zegt Martin Bormann te hebben begraven KarelI KarelI FANTA ORANGE *20 Bisdom Breda heeft weer een herder er is maar een Officieren rekenen af met eenmansbewind 'n jonge uit een "grote" stal 'n volbloed DE GRAAUWE HENGST „Hij was toch ziekelijk N.K.V.-voorzitter uitte kritiek op sommige werklozen R.K.-dienst in hervormde kerk verstoord MAANDAG 6 NOVEMBER 1967 REPUBLIEK BURGEROORLOG het paard met de mooiste jonge....! 10.50 VROUW BEKENT MOORDEN OP GEZINSLEDEN MEDICIJN FLESJE WEER ONTSNAPPING TE SCHEVENINGEN RECREATIE GIFCAPSULE ZUID-AMERIKA RATTENPLAAG POLISSEN NIET VAN HARTE VOEDSEL Griekse hof ontkent brieven koningin -H r-,%* SANAA (Reuter, AP) Republikeinse officieren van het leger in Jemen hebben gistermorgen de macht in het land overgenomen en president Abdoel- Ia Sallal afgezet. In een verklaring die door Radio Sanaa werd uitgezonden, deelden de officieren mee, dat ze door hun staatsgreep een einde wilden ma ken aan het eenmansbewind. Tot nadere aankondiging geldt er een volledig uitgaansverbod. Alle vliegvelden zijn gesloten. ABDOELLAH SALLAL afgezet ROME Paus Paulus heeft zater dag een geslaagde prostaat-operatie ondergaan. In een communiqué werd gisteravond de toestand van de paus „zeer bevredigend" genoemd. Er heb ben zich tot dusver geen complicaties voorgedaan. De operatie begon zaterdagmorgen om acht uur en duurde minder dan een uur. De Italiaanse professor Pietro Vandoni, die de chirurgische ingreep zou verrichten, was al vroeg in het Va ticaanse paleis aangekomen in gezel schap van professor Pietro Mazzoni, de narcotiseur. Tegen acht uur werd de paus, die een zeer rustige nacht had gehad en na het innemen van een slaapmiddel uitstekend had geslapen, naar de als operatiekamer ingerichte filmzaal van het Vaticaanse paleis gereden. Voor de paus verdoofd werd zei hij in het latijn tot de dokters: „Procedamus in nomi ne Domini" (Laat ons in de naam van de Heer beginnen). Korte tijd nadat de operatie wqs ver-, richt kwam de paus weer bij. Pas na de operatie werd het eerste communi qué uitgegeven, waarin werd bekend gemaakt dat de paus een „zeer ge slaagde prostaatoperatie" had onder gaan. Gistermorgen heeft de paus weer iets gegeten. In het tweede officiële bulle tin lieten de dokters weten dat bij de operatie rechtstreeks betrokken li chaamsdelen alles zich naar de beste verwachting ontwikkelt. Aan de orga nische lichaamsfuncties zijn geen merkbare veranderingen opgetreden, aldus het bulletin. De klokken van de kerken in Rome zwegen gisteren om de paus een zo groot mogelijke rust te geven. De staatsgreep is zonder bloedvergie ten verlopen. De officieren trokken de macht aan zich op het ogenblik dat pre sident Sallal in de Iraakse hoofdstad Bagdad vertoefde op doorreis naar Mos kou, waar hij de feestelijkheden ter herdenking van de Russische Oktober revolutie zou bijwonen. Enkele uren na de staatsgreep deel de het Jemenitische opperbevel mee dat er een nieuwe regering was gevormd. De premier van de nieuwe Jemeniti sche regering is Mohsen El Aini, die wordt bijgestaan door een vice-premier tevens minister van Binnenlandse Za ken, Abdel Salam Sabrahsabra. De staatsgreep is niet ondernomen door aanhangers van de in 1962 afge zette imam Mohammed Al Badr, die sindsdien een guerrilla leidt tegen 't re publikeinse bewind. Sedert een jaar is de image in Saoedisch Arabië. Uit de verklaringen van de leiders van de staatsgreep bleek dat zij de re publikeinse idealen trouw wilden blij ven. Zij zwaaiden lof toe aan Egypte dat de republikeinen met een grote troepenmacht heeft gesteund in de strijd tegen de royalistische aanhan gers van de imam. Volgens Radio Sanaa lag het aanvan kelijk in de bedoeling president Sallal de vorige week woensdag met geweld af te zetten. De officieren besloten ech ter hem te ontslaan als hij in het bui tenland zou zijn om verder bloedvergie ten in Jemen te voorkomen. De Rode-Zee-staat, grenzend aan Sa oedisch Arabië en het Britse protecto raat Aden, wordt sinds september 1962 door een burgeroorlog geteisterd. In die maand ontketende Abdoella Sal lal, die hoofd was van de koninklijke lijfwacht, een opstand, die bijna het le ven kostte aan de jonge imam El Badr die na de dood van zijn vader pas acht dagen op de troon zat. De image ont vluchtte de ruïnes van zijn paleis en verzamelde in de bergen in het noord oosten van zijn land een aantal getrou we stammen om zich heen. Met hen bond hij de strijd tegen Abdoella Sal lal aan, die had beloofd van het theo cratisch bestuurde Jemen een moderne republiek te maken. Egypte stuurde troepen om Sallal te helpen, de imam kreeg steun van Sa oedisch Arabië. Jarenlang speelden zich wrede en bloedige taferelen af. Ver scheidene bemiddelingspogingen faal den. Ook een overeenkomst tussen de Egyptische president Nasser en koning Feisal van Saoedisch Arabië liep op niets uit, omdat moeilijkheden- rezen over de uitvoering ervan. De gevechten sleepten zich opnieuw voort, tot in augustus van dit jaar pre sident Nasser en koning Feisal elkaar ADVERTENTIE W 53-06 De heer J. F. Lankrijer, Hazenstraat 3, Hilversum, kreeg f 750,- voor zijn serie blauwe kroonkurken! Een prijs van f750 voor de heer Lank rijer. Gelukgewenst! En spaar gerust door voor 'n reis naar Gre noble. Met Coca-Cola, Fanta en Sprite kroonkurken altijd prijs. Coke, Fanta en Sprite. Geweldig lek ker! VRUCHTENLIMONADE EINDHOVEN In Eindhoven hebben zich zaterdagavond waTe wildwest taferelen afgespeeld toen de politie een wagen achtervolgde, die in Helmond was gestolen. Eén agent, die de auto inct een rode lamp wilde laten stoppen, werd omvergereden en met ernstige buikwonden in het ziekenhuis opgenomen. De politie zette de jacht voort, maar raakte bij Best het spoor van de wagen bijster. Gistermorgen kwam op het Helmond- se politiebureau een meisje aangifte doen, dat haar vroegere verloofde, de negentienjarige H. K. uit Helmond za terdagavond had geprobeerd haar uit een rijdende trein te gooien. Zij had met een paar vriendinnen de jongen zaterdagavond in een bar in Eindhoven gezien, in gezelschap van nog drie Helmondse jongens. De Hel- mondse politie arresteerde het drietal en toen kwam bij stukjes en beetjes het hele verhaal uit de bus. De jongens hadden met de hulp van nog een vriend op de Havenweg in Hel mond een auto gestolen en waren daar mee via Geldrop naar Eindhoven gere den. Twee van de jongens waren zater dagavond per trein naar Helmond te ruggegaan. De negentienjarige H. K. ontmoette tijdens de reis zijn vroegere meisje en probeerde haar de trein uit te gooien. Hij is wegens poging tot doodslag opgesloten in Helmond. De twee jongens, die in de gestolen auto aan de Eindhovense politie ontkwa men, waren in de buurt van Lieshout zonder benzine komen te staan en toen lopende naar Helmond teruggegaan. Het zijn de achttienjarige J. H., die van poging tot doodslag op de agent wordt beschuldigd en de zeventienjarige L. P., die medeplichtigheid hieraan ten, laste wordt gelegd. \~~Rod4! zee ^JEMpN ADVERTENTIE Spanningen in Arabië. In Aden zijn nieuwe gevechten uitgebroken tussen de twee nationalistische groeperingen. Er zijn tientallen doden en honderden ge wonden te betreuren. In Jemen is presi dent Abdoella El Sallal door 'n militaire staatsgreep afgezet. door bemiddeling van Soedan opnieuw de hand reikten. Egypte dat zelf moei lijkheden genoeg had door de oorlog met Israël, beloofde zijn troepen naar schatting veertigduizend man uit Jemen terug te trekken. Saoedisch Arabië zou zijn militaire steun aan de imam beëindigen. Het akkoord was zeer tegen de zin van president Sallal omdat het buiten hem om tot stand was gekomen. Van die tijd af had hij voortdurend moei lijkheden met de pro-Egyptische ele menten in zijn regering. Bovendien groeide er steeds meer weerzin tegen zqn eenma rsbewind. Sallal was behal ve staatshoofd premier, minister van Buitenlandse Zajien en secretaris-gene raal van de revolutionaire volksbewe ging. In Bagdad waar Sallal gisteren ver toefde, werd over de staatsgreep een volstrekt stilzwijgen bewaard. De radio maakte ook geen melding van de re cepties die ter ere van president Sallal op het programma stonden. JONGE per 1 liter fles (Vervolg van pagina 1) FRANEKER Verstandsverbijstering was de eerste indruk na de beken tenis, waarin de 39-jarige Aaltje de V.-H. uit Franeker zei, dat zij met opzet haar man en schoonvader had vermoord en dat zij ook van plan was geweest haar jongste zoontje te vergiftigen. „De jongen was toch ziekelijk", had de vrouw gezegd, die met deze verkla ringen politie en justitie volkomen heeft overrompeld. Het psychologisch onderzoek zal nader uitsluitsel over haar geestesgesteldheid moeten geven. Het technisch onderzoek, waarbij zo wel door sectie als laboratoriumproe ven bevestiging van de verschrikkelij ke bekentenis moet worden verkregen, zou pas vandaag op gang komen. De rijkspolitie van Franeker heeft tijdens het afgelopen weekeinde diverse men sen gehoord en een nader onderzoek in de verzegelde woning aan de Wil- helminastraat ingesteld. Daar is o.a. een medicijnflesje ge vonden met een kleurloze, reukloze en smaakloze blanke vloeistof. Vermoed wordt, dat dit het rattengif is, ddt de vrouw zou hebben gebruikt. De vloei stof zal In het gerechtelijk laborato rium worden onderzocht. Een neef van de gearresteerde vrouw de veertigjarige O. de V., heeft de po litie meegedeeld, dat hij op verzoek van zijn nicht het rattengif in Leeuwar den in een apotheek had gekocht, zon der echter te beseffen wat zijn nicht (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Uit de strafgevan genis aan de Pompstationsweg in Sche- veningen zijn zaterdagavond drie ge detineerden twee Zuidslaven en een Algerijn ontsnapt. Zij zagen, zoals al eerder gebeurd is, hun kans schoon tijdens de ontspanningsuren. Zondag middag werden de twee Zuidslaven in Berkel-Rodenrijs aangehouden. Het waren de 33-jarige Juosa Ilya- sivic en de 23-jarige Bozo Zrilic. Bei den zaten een straf van anderhalf jaar uit wegens inbraken in Den Haag. De Algerijn, de 27-jarige Mohammed Guendod was vanochtend nog voort vluchtig. Hij spreekt maar enkele woor den Frans. De Algerijn werd indertijd veroordeeld tot een jaar en drie maan den voor het uitgeven van vals geld. Alle drie hadden er op het ogenblik van de ontsnapping bijna de helft van hun straf op zitten. De buitenlanders maakten handig ge bruik van de gevierde teugels tijdens de gemeenschappelijke recreatie, die om kwart voor zeven begint en om ne gen uur eindigt. De celdeuren horen dan gesloten te zijn. Niettemin zagen NEURENBERG (AP) Een kortgeleden naar het Westen gevluchte Bul gaar heeft beweerd dat Martin Bormann, Hitiers plaatsvervanger, niet meer in leven is. Hij zou niet zijn gesneuveld tijdens de slag om Berlijn, maar zelf moord hebben gepleegd bij Hersbruck, ten oosten van Neurenberg. De vluchteling, Kunco Nikolof Kun- cef, houdt vol dat hij zelf Martin Bor mann heeft begraven in een open plek in een bos op 24 april 1945. De Bulgaar was zaterdag naar een krant in Neurenberg gegaan en had aangeboden de leden van de redactie naar het graf te brengen. Het zoeken leverde echter niets op, omdat het landschap sedert de oorlog ter plaatse sterk is veran derd. Kuncef zei de redactie van de krant dat hij niemand in Bulgarije iets over deze zaak heeft verteld. Hij beweerde dat hij tot het einde van de Tweede Wereldoorlog in het coricentratiekamp Hersbruck had gezeten. De bewakers daar waren al op de vlucht geslagen voor de oprukkende Amerikaanse troe pen toen Bormann aan kwam rijden en Kuncef beval in te stappen, Zij reden naar een open plek in het bos en daar gaf Bormann Kunceff be vel een gat te graven. Toen het gat klaar was, stapte Bormann erin, slik te een gifcapsule door en stierf onmid dellijk. Kuncef gooide het graf dicht nadat hij eerst een familiefoto en twee brie ven, die door Bormann waren getekend, had weggenomen. Deze stukken zijn later door de Amerikanen in beslag genomen. Bormann werd in 1946 door het tri bunaal in Neurenberg bij verstek ter dood veroordeeld. Volgens Simon Wie- senthal, het hoofd van het Joodse do cumentatiecentrum in Wenen, vertoeft Bormann in Zuid-Amerika in het grens gebied van Paraguay en Argentinië. Volgens de voormalige leider van de Hitlerjugend, Arthur Axmann, Is Bor mann echter omgekomen tijdens de straatgevechten in Berlijn op 1 mei 1945. DEN BOSCH De heer P. J. J. Mertens, voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, heeft zich zater dag gekeerd tegen werklozen, die hun uitkering gebruiken als basis voor bij verdiensten. Zij weigeren elke nieuwe betrekking, die niet tenminste evenveel oplevert als de werkloosheidsuitkering en de bijverdiensten samen. „Het zijn die lieden, die een onverdiende blaam werpen op andere werklozen, die liever vandaag dan morgen aan het werk wil len". Overigens blijkt uit een onderzoek van de sociale verzekeringsraad, dat van excessen geen sprake is, aldus de heer Mertens. „Een aridere zaak is of het niet wenselijk is de normen voor zo genaamde passende arbeid nader te be studeren en eventueel aan te passen". De heer Mertens, sprekend voor de 75-jarige Bossche afdeling van het NKV vond het overigens onjuist dat werklo zen werk zouden moeten aanvaarden waarvan de betaling lager is dan de werkloosheidsuitkering of ongeveer ge lijk. Bij de volgende keer dat de man wordt ontslagen, is de uitkering weer lager. Wilde de voorzitter van het NKV enerzijds dat excessen worden tegenge gaan, anderzijds bepleitte hij een toe slag op de werkloosheidsuitkering, als de werknemer bij herhaling zonder werk komt. De angst, dat hij er wat in komen betreft telkens weer op achteruit gaat als hij een nieuwe baan aan neemt, wordt dan weggenomen. zij kans er via het raampje in een van hun cellen op de eerste verdieping van door te gaan. Zij drukten twee ruitjes los en zaag den de stijl in het midden weg. Zij wrongen zich daarna door een opening van twintig a dertig centimeter en kwa men op een binnenplaats. Een klauter- partij over een plat dak vormde de aanzet tot de sprong naar de vrijheid. Bij hun uitbraak droegen de man nen bruine manchesterpakken. Hun af wezigheid werd pas om kwart voor ne gen opgemerkt door een bewaker. De politie werd gealarmeerd maar de di rect ingezette speurtocht met speurhon den leverde geen onmiddellijk resultaat op. Een inwoner van Berkel-Rodenrijs Luisterde gistermiddag om één uur naar de radionieuwsdienst. In deze uitzending werd ook het signalement van de drie ontsnapte gevangenen doorgegeven. De man moest kort daarna de deur uit. Hij was nauwelijks zijn buurt uit of hij kwam de twee Zuidslaven tegen. Ze liepen op de provinciale weg, waar ze kennelijk naar vervoer uitkeken. De attente Berkelaar ging onmiddellijk naar het politiebureau. De twee Zuid slaven konden daarop snel worden inge rekend. DEN HAAG Een hervormde pre dikant heeft zaterdagmorgen een heilige mis verstoord, die in de (hervormde) Grote Kerk in Den Haag werd opgedra gen ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het St. Aioysiuscollege in Den Haag. Ds. G. Taveerne uit Hoogeveen drong met enkele volgelingen de overvolle kerk binnen en uitte van de kansel zijn be zwaren tegen het gebruiken van de Grote Kerk voor een katholieke eredienst. De koster van de kerk schakelde de geluidsinstallatie echter uit, waardoor de woorden van de predikant vrijwel on verstaanbaar werden. Kort daarna wer den de indringers de kerk uitgewerkt en ging de mis ongestoord verder. De Grote Kerk was door het kerkbe stuur ter beschikking gesteld van het bestuur van het St. Aioysiuscollege, om dat geen enkele katholieke kerk in Den Haag de vele belangstellenden voor de jubileummis kon bevatten. daarmee van plan was. Hij zei, dat het gif vrij in de handel te verkrijgen is en in medicijnflesjes werd verkocht. Het rattengif, dat hij voor zijn nicht had gekocht was een kleurloze vloeistof geweest. De politie neemt aan, dat deze neef te goeder trouw heeft gehandeld. Het gezin was in juni van dit jaar van een verwaarloosde buitenwijk, die in de volksmond het Indianenkamp ge noemd wordt, naar de Wilhelmina- straat te Franeker verhuisd. De vrouw had direct bij haar neef geklaagd over de verschrikkelijke rattenplaag, die zij daar te verduren zou hebben. Het lijkt een toeval, dat over die ratten plaag nimmer is gesproken toen man en schoonvader nog leefden. Meer dan toevallig vindt de politie het, dat ook de vader t van deze neef, de tachtigjarige Tjalling de V. broer van de vermoorde grootvader, op 21 fe bruari van dit jaar vrij plotseling is overleden. Hij had zich verzet tegen 't plan, dat zijn broer Jan bij diens schoondochter zou intrekken. De schoondochter had echter het pleit ge wonnen nadat Tjalling vrij plotseling was overleden. Een nader onderzoek wordt ook inge steld naar de vijf verschillende levens verzekeringen, die de vrouw op het le ven van haar man had afgesloten tot een bedrag van 5100 gulden. Het wordt nogal vreemd gevonden, dat de vrouw deze levensverzekeringen op vijf ver schillende polissen bij vijf verschillen de maatschappijen had ondergebracht. Bovendien blijkt een verzekerd be drag van vijfhonderd gulden in het mi lieu waarin de vrouw leefde vrij alge meen te zijn. Vijf verzekeringen tot meer dan vijfduizend wordt als een uitzonderlijke uitschieter gezien. Uitlatingen van de vrouw, kort na 't overlijden van haar man, dat zij bin nenkort wel weer zou trouwen, worden nagegaan. Gebleken is, dat er meerma len een andere man op bezoek is ge weest. Buurtbewoners en anderen die met de vrouw en haar gezin in contact ston den, hebben meegedeeld, dat zij zich erover hebben verbaasd, dat de vrouw direct na de dood van haar man vrij wel al haar meubilair had verbrand op een stuk braakliggend bouwgrond. Het leek wel een vreugdevuur, aldus deze verklaringen. De vrouw kocht daarna een nieuwe inboedel. Ook verkocht zij een aantal antieke voorwerpen en Delfts blauw, die zij van haar schoonvader-had geërfd, die handelde in antiek. Hij had een nogal uitgebreide verzameling, die met de verhuizing in kisten en dozen in de klei ne woning aan de Wilhelminastraat op geslagen was. Naast deze zakelijke inslag gaf de vrouw er ook blijk van, dat zij soms helemaal in de war was. Kort na de dood van haar man, die een maand na haar schoonvader was overleden, be streed zij in de winkels, waar zij boodschappen deed dat haar man en schoonvader zouden zijn gestorven. „Ze zijn geëmigreerd", hield ze vol. Dat zei ze zelfs tegen familieleden, die deze dwaling toeschreven aan haar verwarring en haar verdriet. De vele malen herhaalde noodlotsvoorspellin gen van de vrouw over ziekte en dood van haar schoonvader, man en kind heb ben nu een andere betekenis gekregen. Aanvankelijk wist men niet wat er van te denken, dat de vrouw steeds aan kondigde: „Mijn schoonvader is ernstig ziek. Hij zal wel gauw overlijden." In tussen zag iedereen de krasse zeventi ger vrolijk en opgewekt door de oude ar beidersbuurt van Franeker fietsen. Men wist wel, dat het niet helemaal van harte was gegaan, toen de oude heer bij zijn schoondochter was komen wonen kort nadat het gezin in juni van dit jaar naar de Wilhelminastraat was verhuisd. De twee sterfgevallen kort na elkaar in augustus en september, brachten de buurtbewoners nader tot dit nieuwe gezin, dat zo zwaar werd getroffen. Vooral toen veertien dagen geleden ook de kleine Koos met spoed naar het ziekenhuis moest, leefde iedereen intens mee. „Hij heeft hetzelfde als zijn vader", antwoordde de vrouw op vragen naar de toestand van haar zoontje. „Hij zal het ook niet lang meer maken. Het is niks meer met hem en hij gaat dood", was alles wat ze zei. Toch is in de afgelopen twee weken meermalen over het eten gepraat. De vrouw wimpelde de gedachte aan be dorven voedsel echter af met te zeg gen: „Dan moesten wij toch ook ziek zijn. We eten allemaal hetzelfde." Vrijdagavond belde ze vanuit het zie kenhuis te Groningen naar kennissen in Franeker met het verzoek zolang voor de drie andere kinderen te zorgen, „Het is hopeloos met de jongen" had de vrouw gezegd. „Het is zo verschrikke lijk met hem, dat ik niet meer van hem weg mag van de dokter". Enkele uren na dat telefoontje werd ze gearresteerd. De kinderen werden bij familie ondergebracht. ATHENE Een woordvoerder van het koninklijk paleis heeft een artikel in een Zweeds damestydschrift, waarin stond, dat kor.ingin Anne-Marie van Griekenland haar man koning Con stanten gesmeekt heeft naar Denemar ken uit te wijken na de staatsgreep van 21 april, „bespottelijk" genoemd. Stelios Hoermoezios, secretaris van de koning zei: „Het bericht is te bespot telijk om zelfs maar een ontkenning te verdienen". Het damesblad „Svensk Damtidning" schreef, dat Anne-Marie haar brieven via bevriende buitenlandse ambassa des in Athene naar vriendinnen in De nemarken liet sturen. Anne-Marie is de jongste van de drie dochters van koning Frederik en ko ningin Ingrid van Denemarken. Ze trouwde Constantijn in september 1964 in Athene. BREDA Monseigneur H. C. A. Ernst (50) is door paus Paulus VI be noemd tot bisschop van Breda. Hij volgt monseigneur G. de Vet op, die 27 maart van dit jaar is overleden. De heer Ernst is geboren in Breda. Sinds 1957 heeft hij in het bisdom ge werkt als directeur van het catechis ten-centrum; in 1962 werd hij door monseigneur De Vet, twee dagen na diens wijding tot bisschop, benoemd tot vicaris-generaal en na enkele we ken tot kanunnik van het diocesaan ka pittel. Daarvnn werd hij in 1965 proost. Na het overlijden van monseigneur De Vet koos het kapittel hem als kapittel vicaris. De heer Ernst zei zaterdagmiddag dat hij het beleid van zijn voorganger onverkort zal voortzetten. Hij zal nog wel een wapen en een wapenspreuk kiezen, maar zei geen voorstander te zijn van de aan zijn ambt verbonden en uit het verleden stammende pom peuze kledij en gebruiken. Ook de aan spreektitel „Monseigneur" hoort hij liever niet. „Mijnheer de bisschop is voor mij voldoende", zo zei hij. ADVERTENTIE EEN BIJZONDERE KWALITEITSSENORITAS Elk sigaartje apart in cellofaan. Geringd met een serie sigaren bandjes „van fakkel tot gloeilamp". In dozen van 10 en in blikken van 20 en 50 stuks. ALS GESCHENKVERPAKKING 2 DOZEN VAN 10 IN LUXE ETUI. Dat is DE LUXE per stuk cent

De Vallei | 1967 | | pagina 9