Veenendaals dagblad Op Curasao wellicht vijftiental doden Buiten Wraakpoging tegen ex-nazi WIJ Bezoek aan kerncentrale Drs. Bogaers dreigt uit K.V.P. te zullen treden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei TRIEST EINDE VAN REUZENPROJECT Zware regens oorzaak van ramp Spaargeld van oma gestolen en verbrast Zuidarabische strijdkrachten geven alleen N.L.F. steun inde IXURAÜ KERENSKY IS OPTIMISTISCH OYER U.S.S.R. Familie woonde onwetend jaren boven arsenaal Vliegtuig in brand gevlogen ISRAëLISCHE AMBTENAREN NOG IN ARREST Staatsprijs voor Wessel Couzijn BRUG-IN-AANBO UW INGESTORT Militair reed als een dolle door Amsterdam Als radicalisering uitblijft Weinig wind WILLEMSTAD 4&&US IN AAN&OUW BOODSCHAP Bes en vrucht 5 s IIV DE VAARGEUL VIJFTIG MILJOEN MUNITIE GEVONDEN ONDER KEUKENVLOER WALKIE-TALKIES WIESENTHAL GEEN TOENADERING GROEP VAN 18 Sur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.* bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent DINSDAG 7 NOVEMBER I967 4le JAARGANG Emma stod -'Caribische *ee: NEW YORK De voormalige Russi sche president Alexander Kerensky, aan wiens bewind door de bolsjewisti sche revolutie van 1917 een eind werd gemaakt, is van mening dat men de evolutie in de Sovjet-Unie niet langer met pessimisme moet beschouwen. „De fundamentele tendens is de stu wing naar de vrijheid en dat is voldoen de reden tot optimisme", zo verklaar de de 86-jarige balling in een bood schap aan de buitenlandse pers club in New York. „De dag dat het Russische volk zon der vrees kan ademhalen is nog ver verwijderd, maar zal zeker aanbreken" aldus Kerensky, die voorts verklaarde dat premier Kosygin meer belang stelt in verhoging van de levensstandaard in eigen land dan in verbreiding van de communistische wereldrevolutie. De bolsjewistische revolutie beteken de volgens hem echter de invoer van een „totalitaire dictatuur door een ge organiseerde, gewapende minderheid". Secretaris-generaa" Thant van de Verenigde Naties heeft in een bood schap tot de Russische leiders ter gele genheid van de 50-ste verjaardag van de bolsjewistische revolutie de rol van de Sovjet-Unie in de eerste jaren van het bestaan der volkenorganisaties ge prezen. De Chinese minister van Defensie Lin Piao heeft aan de vooravond van de viering van de Russische oktoberrevo lutie de „val van de revisionistische Sovjet-leiderskliek" voorspeld. Op een massabijeenkomst in Peking zei Lin dat de dagen van het revisionis me geteld zijn en dat het Chinese volk de revolutionaire strijd van alle nog door het imperialisme onderdrukte vol keren precies zo zal steunen als de strijd tegen het moderne revisionisme. S \7eei van de bessen, waarmee het i 5 najaar de struiken behing, wer- 5 den er al door de vogels afgeroofd, J g maar de vuurdoorns in de villatuinen j 5 prijken nog volop in de oranje uitmon- i S stering en hier of daar hangen ook de i laatste resten der glans-zwarte vogel- s 5 kersen. Merels, koperwieken, zanglijs- 5 ters, kramsvogels en niet te ver- 5 geten spreeuwen, plunderden de J heesters in weinige weken leeg. Het 5 5 glimmende hagelslag van de vlieren is i nog niet op, al trokken ze genoeg i g snoepers. In de loop van december be- j 5 ginnen de vruchtjes te vallen en daar- 5 5 om zijn ze voor de eigenlijke stand- J en wintervogels van ondergeschikt 5 belang. Wie het goed met die blijvers 5 5 meent, kan de beziën inzamelen en 5 drogen, om hen in het schrale seizoen 5 op de voertafel te verstrekken. Een j 5 wat minder vroege vruchtenval zien g we voorts bif de vuilboom, met zijn i 5 aardige, schoon onbegrepen Veluwse S naam van „honzehout", de wege- 5 J doorn, de rode en gele kornoelje, het i 5 kardinaalshoedje, de cotoneaster, i S Geld. roos, mei-, duin- en sleedoorn, J klimop en berberis. Ook rozebottels 5 worden door de vogels niet uit het 5 oog verloren, als schraalhans keuken- 5 meester is. Daarom moet een rijke 5 naherfst van veel belang worden ge- 5 acht en het mooie is daarbij, dat we 5 5 de bijkomende delicatessen van lover- S 5 weelde en zwammendecoratie op de koop toe krijgen bij die gulle gaven 5 van de herfst. S 7 nov. '67 A. B. WIGMAN WILLEMSTAD Tijdens een gisteravond in Willemstad op Curasao ge houden spoedvergadering van de eilandsraad van het eilandgebied Curasao, is meegedeeld, dat de instorting van de in aanbouw zijnde brug over de St An- na-baai, gisteren 15 16 mensenlevens heeft geëist. Er zijn 9 doden geborgen, onder wie 4 Nederlanders. Voorts zijn er nog minstens 6 vermisten; in het zie kenhuis zijn 2 zwaargewonden opgenomen, van wie een in levensgevaar ver keert. Gedeputeerde Rozendal zei o.m.: „Curasao heeft hedenmorgen een zeer zwa re slag gehad. De slag is zo groot dat, gebaseerd op het aantal mensenlevens en de financiële schade, gesproken kan worden van een nationale ramp". Aangenomen wordt dat hevige regen val de grote regentijd is juist begon nen de funderingen van de brug heeft ondergespoeld. Op het moment, dat het gevaarte omlaag kwam, bevon den zich ongeveer twintig arbeiders op de brug. Van negen van hen was gis teravond laat het stoffelijk overschot geborgen. Vijf van de negen geborgen slachtof fers van het brugongeluk op Curacao waren in de Nederlandse Antillen woon achtig. De andere vier waren afkom stig uit Nederland en tijdelijk op Cura cao werkzaam. Het zijn: Wobbe Rein- kema uit Gorkum, Volgert de Wind uit Vlissingen, Gerrit van Rijswijk uit Wer kendam en Arie Rottier uit Oost-Sou burg. Onder de zeker zes personen, die nog worden vermist, bevinden zich de twee andere leden van de Nederlandse ploeg montagewerkers. Het zijn F. van Daele en J. de Witte, beiden uit Vlis singen. Ook een zware kraan waarmee de tien meter lange secties op hun plaats werden gebracht is in het water terecht gekomen. De ontstelde bewoners van de wijk Fleur de Marie zagen de verankering die zich ongeveer honderd meter land inwaarts uitstrekt uit de bruine rots grond scheuren. Enkele seconden later klapte het voltooide' Lx tiggedeclte van zestig meter hoog de Annabaai in. Onmiddelijk na het ongeluk werd op de centrale politiepost van Rio Canario groot alarm gegeven. De bijstandseen heid van de politie werd met sirenege- loei opgeroepen en ook het dicht bij de Annabaai gelegen Sint Elisabeths gast huis werd in staat van alarm gebracht. Daar waren gisteravond enkele gewon den opgenomen. De hele dag is er aan gewerkt om de tonnen zware brokstukken van de brug uit de vaargeul te krygen. Dage lijks passeren tientallen schepen op weg naar de raffinaderijen van Shell, de Cura?aose Dok Maatschappij en de Marinebasis Parera de Annabaai. Toen de brug, gistermorgen vroeg, met donderend geraas in de baai viel werd voor tenminste tien zeeschepen de weg naar zee afgesneden. Onder de schepen bevonden zich vier tankers van Shell N.V. en het passagiersschip Homeric dat 350 toeristen aan boord had. Gisteravond laat was men er in ge slaagd de vaargeul van de Annabaai weer vrij te krijgen. Tegen de rotsen van de Annabaai lagen toen de brok stukken van het 250 meter lange brug- deel dat is ingestort. De brug over de Sint Annabaai is in 1960 ontworpen door wijlen ir. W. J. van der Eb van de directie bruggen van rijkswaterstaat in Nederland, de man die ook de Van Brienenoordbrug bij Rotterdam bouwde. Het gehele project zou ruim vijftig miljoen gulden gaan kosten. De Neder landse regering heeft hiervoor het grootste deel op tafel gebracht. Het werk werd namelijk uitgevoerd in de zogenaamde regeling voor aanvullende werken, een project waarmee de Ne derlandse Antillen de werkloosheid op de eilanden bestrijden. De brug zou de stadsdelen Punda en Otrabanda met elkaar gaan verbinden. Al in 1961 werd met het voorbereiden de werk begonnen. De Dienst Openba re Werken van Curacao begon toen in eigen beheer aan het wegen- en via ductenplan voor de traversen naar de brug. Het plan was toen een betonnen con structie te maken, een plan dat werd gewijzigd nadat de volledige directie van Rijkswaterstaat drie weken op Cu rasao poolshoogte had genomen. Op advies van de inmiddels overleden ir. W. J. van der Eb werd toen besloten de brug uit een stalen constructie op te trekken. Het werk werd uitgevoerd door de Pletterij Enthoven in Delft, de Cu- ragaose Dok Maatschappij en Schelde- montage. Nadat zowel in Punda als in Otrabanda traverses en steunpunten gereed waren gekomen werd in april van dit jaar aan de kant van Punda begonnen met de ongeveer vijfhonderd meter lange overspanning. Hiervan was ongeveer tweehonderd meter vol tooid toen de brug gistermorgen plot seling begon te werken. VATICAANSTAD Pater Pedro Ar- rupe, de generaal van de Jezuïetenor de, heeft de Amerikaanse Jezuïeten op geroepen zich feller te verzetten tegen het racisme en een apostolaat te begin- President De Gaulle heeft in Pierre- nen onder de negers, Mexicanen, Por- latte de fabriek, waar kerninstallaties toricanen, Indianen, Immigranten, kort- de materialen voor de Franse H-bom zul- om alle minderheidsgroeperingen in de len leveren, symbolisch in gebruik ge- V.S. die te lijden hebben van de eco- steld. Alleen het hogere personeel en de nomische situatie aldaar. belang-ijkste technici mochten hierbij te- DEN HAAG De 20-jarige monteur P. C. J. van der M. uit Den Haag heeft f 3000 aan spaargeld van zijn 81- jarige grootmoeder gestolen en die er met een vriend doorgedraaid. De mon teur en zijn makker, de 24-jarige elek tricien G. P., zy'n door de politie aan gehouden. Op donderdag was Van der M. bij zijn grootmoeder op visite. Oma hoorde ge stommel boven en merkte, dat de lin nenkast openstond, dat er twee geld kistjes uit waren verdwenen en dat de monteur met de kistjes onder het bed lag. De monteur gaf het kistje met f 1900 af, maar wist met het andere, waarin f 3000 zat, het huis uit te vluch ten. De jongeman verscheen vrijdagavond met een taxi bij zijn vriend. Samen gingen ze in Antwerpen de bloemetjes buiten zetten. Zaterdagochtend keer den ze terug, maar namen in Rotter dam een andere taxi naar Den Haag. Zaterdagmiddag gingen ze per trein naar Antwerpen om een en ander dun netjes over te doen. De trein vonden ze echter te saai, waarom het duo in Dordrecht uitstapte om per taxi ver der te gaan. Zondagmorgen keerde 't tweetal per taxi terug naar Den Haag Er was nog f 150,- van de buit over. APELDOORN Bij het uitvoeren van loodgieterswerkzaamheden aan het pand Sprengenweg 114, bewoond door de familie P. werd onder de keuken vloer een grote hoeveelheid munitie ge vonden, waaronder zes-en-twintighon derd geweer- en stengun-patronen, een steelhandgranaat, een stengun en een bajonet. Het vermoeden bestaat, dat toen de familie in 1942 geëvacueerd is geweest, dit hier door de Duitsers is verborgen. De in aanbouw zijnde brug over de St. Annabaai in Willemstad, die de twee stadsdelen Punda en Otrabanda met elkaar zou verbinden, is inge stort. Waarschijnlijk heeft de ramp aan ongeveer 15 mensen het leven gekost. AMSTERDAM De Amsterdamse politie, bijgestaan door de Koninklijke Marechaussee, zoekt een militair, ver moedelijk van de Genie, die omstreeks kwart over tien maandagavond in de Amsterdamse binnenstad met zijn auto als een dolle tekeer is gegaan. De man, die vermoedelijk dronken was, heeft met zijn grote Amerikaan se wagen in de Huidenstraat eerst 'n grote personenauto zodanig toegeta keld, dat deze wel als „total loss" af geschreven kan worden. Vervolgens drukte hij een bestel'.jagt-L door de etalageruit van een drukkerij en ver nielde hij een aantal fietsen en brom fietsen. Hij liet zijn zwaargehavende auto achter op de Prinsengracht bij het pa leis van justitie en nam de benen. In de auto liet hij echter zijn mili taire pet achter. Met dit bewijsstuk in de hand, hoopt de plitie hem alsnog te vangen. FLORENCE (Kentucky) Een Boeing 707 straalpassagiersvliegtuig van de Trans World Airlines (TWA) is gisteravond bij het verlaten van het vliegveld van de Amerikaanse stad Cincinnati van de startbaan geraakt en in brand gevlogen. Zeven van de 36 inzittenden 29 passagiers en zeven bemanningsleden werden gewond. Brandweerlieden slaagden erin het vuur, dat zich beperk te tot een vleugel van het toestel, te do ven. (Van onze correspondent) BONN De twee mannen, die in München zijn gearresteerd in het huis van het gezin van de ex-Gestapo-chef, Muller, blijken twee Israëliërs uit Tel Aviv te zijn: de 39-jarige Schur en de 48-jarige Gordon. ADEN Het opperbevel van de Zuidarabische strijdkrachten heeft maandagavond bekendgemaakt dat het alleen het nationale bevrijdingsfront (NLF) als vertegenwoordiger van het volk van Zuid-Arabië erkent. In de ver klaring, waarin het opperbevel dit mee deelt, wordt het nationale bevrijdings front verzocht besprekingen over de machtsovername te beginnen met de Britse hoge commissaris, Sir Humprey Trevelyan. Engeland wordt verzocht het NLF als enige vertegenwoordiger van het Zuid arabische volk te erkennen en overleg met dit front te beginnen opdat de macht in Zuid-Arabië zo spoedig mo gelijk aan het NLF kan worden overge dragen. Inmiddels heeft „het front voor de bevrijding van bezet Zuid-Jemen" (Flo- sy) het voorstel van het NLF verwor pen om het overleg, dat zij tot nu toe in Cairo gevoerd hebben, in Aden voort te zetten, waar zij tot een be stand zouden moeten zien te komen. De verwerping van het voorstel werd door het NLF bekendgemaakt. l.'vf genwoordig zijn; dit met het oog op de strenge veiligheidsmaatregelen die waren afgekondigd na de ontsnapping van de O.A.S.-moordenc ir Claude Tenne, waar over elders in dit blad meer te lezen is. Ze hebben verklaard, dat hun fami lieleden in de oorlogsjaren slachtoffer zijn geworden van Hitiers Gestapo en dat zij bij hun inbraak een spoor wil den vinden naar de verblijfplaats van Müller om wraak op hem te nemen. Deze korte mededeling deden de mannen schriftelijk in een verklaring, die door hun advocaat aan de justitie werd overgelegd. Bij hun verhoor hebben de twee Is raëliërs weinig of geen bijzonderheden willen prijsgeven. Wel hebben zij de officier van justitie verzekerd, dat de speurtocht in huize Müller een persoon lijk initiatief van hen zelf was en dat zij niet werkten in opdracht van enige organisatie. De justitie had gisteravond geen en kele aanwijzing of de mannen al of niet werken in opdracht van Simon Wiesenthal's documentatiecentrum, of een vergelijkbare instelling. Ook kon niet worden vastgesteld of de mannen die bij hun inbraak walke-talkies bij zich droegen, inderdaad helpers in de nabijheid hebben gehad. Schur en Gordon werken als ambte naren op het Israëlische ministerie van Arbeid. Hun advocaat heeft gisteren hun paspoorten overhandigd. De raads man vroeg hun vrijlating tegen een borgtocht van dertigduizend mark. Over dit verzoek zal de rechter vandaag be slissen. Ir. Simon Wiesenthal, de leider van het Joods documentatiecentrum in We nen, heeft intussen gezegd dat hij van de zaak niets weet. Evenmin gelooft hij dat de twee mannen handelden in opdracht van de regering van Israël. Wiesenthal, die zelf ook achter Mül ler aanjaagt, gelooft dat de twee gear resteerden amateurs zijn, die proberen hun eigen wraakgevoelens te bevredi gen. „Zij zijn wel heel onhandig te werk gegaan", zei hij. „Zij hadden toch op zijn minst moeten weten dat Müller al voor de oorlog van zijn vrouw ge scheiden was en nooit een stap heeft gezet in het huis in München." Over zijn eigen onderzoek naar de DEN HAAG De minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé heeft de Staatsprijs voor Beeldende Kunst en Architectuur 1967 toegekend aan de beeldhouwer Wessel Couzijn te Amster dam voor zijn gehele oeuvre. Dit is de tweede maal, dat de Staats prijs voor beeldende kunst en architec tuur is toegekend. Zoals bekend kent deze prijs vier categorieën, die in vier achtereenvolgende jaren aan de orde komen, t.w. 1. schilderkunst, grafiek en tekenkunst, 2. beeldhouwkunst, 3. gebon den kunst en industriële vormgeving. 4. architectuur. De uitreiking van de prijs aan de beeldhouwer Couzijn zal op een nader te bepalen datum plaatsvinden. De jury, die de minister bij het toe kennen van de prijs van advies heeft gediend bestond uit: drs. R. W. D. Oxe- naar, lid en voorzitter, drs. H. A. J. M. van Haaren, prof. C. Hund, K. L. Sij- mons en dr. G. van der Wal, leden, mevrouw G. P. Stips- van Weel, secre taresse. De prijs bedraagt f 8.000,en kan worden toegekend aan een levende Ne derlandse beeldende kunstenaar of ar chitect. verblijfplaats van Müller zei Wiesen thal dat hij niet al te lrng geleden aan de officier van Justitie te Berlijn had voorgesteld een bepaalde Duitse vrouw naar de verblijfplaats van de gezochte te vragen. Zij moet- enige jaren gele den aanwezig zijn geweest bij een ge sprek dat haar vader in een Europees land heeft gehad met Heinrich Müller. Verdere bijzonderheden wilde Wie senthal niet geven. De uitlatingen van de Edese wethou der A. Roseboom over het plan het marktgebouw tegen de grond te gooien en de vrijkomende grond te bestemmen voor de bouw van een dorpshuis zijn bij veel Ederveners niet in goede aarde ge vallen. „Het marktgebouw aan de Schras is zo slecht nog niet", zeggen ze „en voor het dorpshuis moeten ze maar een andere plaats oeken „God heeft met ons vaderland afgere kend", aldus de heer Van Duist in een lezing voor de S.G.P.-kiesvereniging te Scherpenzeel. Sint Nicolaas krijgt het druk op za terdag 18 november. Hij maakt dan zijn opwachting bij jong en oud in Vee nendaal, Resteren en Amerongen. Op de chr. scholen in Resteren mag de Sint echter niet komen. Het zou unfair zijn tegenover de di rectie van Ouwehand als de gemeente badmeester Van Dijk zou benoemen tot badmeester-instructeur van het Lijster- bergbad, zo is de mening van de Rhenen- se wethouder mr. J. Deen. UTRECHT „Als de partijraad van de KVP op het partijcongres op 8 en 9 december „neen" zou zeggen tegen het voorstel de KVP om te vormen tot een radicaal vooruitstrevende partij, dan zullen de radicalen daaruit de con sequenties trekken. Het radicalisme zal dan buiten de KVP worden verwe zenlijkt", aldus drs. P. C. W. M. Bo gaers in een vraaggesprek met Ruim Zicht, het orgaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond. Boven het „allen bij elkaar houden" gaat, aldus de heer Bogaers, uit „het politieke antwoord op de belangrijkste politieke vraagstukken van deze tijd". Hij is ervan overtuigd, dat een radi caal-vooruitstrevende koers bij de le den van de KVP en zeker bij de stem mers op die partij „meer bijval zal vinden dan men ogenschijnlijk zou den ken. Daarom kan ik mij niet voor stellen, dat een meerderheid in de Partijraad zich zou keren tegen dit nieuwe élan, die andere mentaliteit en de noodzak van een aan deze tijd aan gepaste basis." Drs. Bogaers vindt het noodzakelijk dat het bestuur van de KVP „de juis te mentale instelling krijgt". Er moe ten mensen aan de top komen, „die dat nieuwe élan en die andere mentaliteit in de hele partij kunnen laten door dringen", zegt hij. Besprekingen tussen het dagelijks bestuur van de KVP en de KVP-radi- calen hebben niet tot toenadering ge leid, aldus heeft een woordvoerder van het bestuur meegedeeld. De besprekingen werden maandag avond op initiatief van het dagelyks be stuur gehouden. Dit initiatief vond zijn oorsprong in suggesties, uit de kring van het dage lijks bestuur naar voren gebracht in de bespreking van het bestuur met de ad viseurs op 2 oktober jl. Gesproken is in het bijzonder over 't samenwerkingsverband annex stem busakkoord en over de vraag of voor de verkiezingen wel of niet een voor keur zou moeten worden uitgesproken omtrent de politieke samenwerking. Mede met het oog op de voorberei ding van de partijraad, zal binnenkort nog een tweede gesprek plaats heb ben. De delegaties van de KVP, ARP en CHU-hebben gistermiddag hun bespre kingen voortgezet, ditmaal onder lei ding van dr. A. Veerman, ondervoor zitter van de ARP, die waarnam voor dr. W. P. Berghuis, die namens de drie partijen deelneemt aan een confe rentie in Bonn van de Europese Unie van Christen-Democraten. Er is, zo blijkt uit een communiqué DRS. P. C. W. M. BOGAERS consequenties trekken dat na afloop van de bijeenkomst ver strekt werd, volledige overeenstem ming bereikt over het ontwerp van de werkgroep inzake de inkomens- en ver mogensverdeling. Vervolgens werd een eerste bespreking gewijd aan het stuk van de werkgroep betreffende de func tie van de overheid en het overheidsge zag in de moderne samenleving. De volgende bespreking wordt 27 novem ber gehouden. l^en depressie, die ons gisteren veel regen en wind heeft gebracht, is van het zuiden van de Noordzee naar Zuid-N oor wegen weggetrokken. Er achter breidde zich een zwakke rug van hoge luchtdruk met opklaringen over onze omgeving uit. Alleen in de kustprovincies kwamen nog enkele boven zee gevormde buien binnen drijven. Een andere depressie is van het zee gebied ten zuiden van IJsland juist langs de zuidwestpunt van Ierland getrokken en vervolgt haar weg over de Golf van Biscaje naar het zuidoos ten. Ons land zal zich het komende etmaal tussen beide depressies in een gebied met weinig wind bevinden, zo dat tijdens opklaringen plaatselijk nachtvorst zal optreden en mistvor- ming mogelijk is. De kans op buien is klein. De middagtemperaturen zullen ongeveer dezelfde zijn als vandaag.

De Vallei | 1967 | | pagina 1