Organiste in Kesteren plotseling ontslagen „Paul Kruger" houdt groot schiettoernooi Veiling Septer Tiel Sint taboe op chr. scholen in Kesteren Unfair tegenover Ouwehand' zegt wethouder Deen SINT 18 NOVEMBER IN VEENENDAAL Vijf jaar pro deo Sint komt 18 november niet per boot MIST 10550 11079 AGENDA SINT-NICOLAAS OP 18 NOVEMBER IN KESTEREN bij Rij Rhenen oefenterrein voor genie Audi et historian! Direct na vertrek ds. Van de Berg Bazaar voor bouwfonds Spontane show voor dankbaar O.W. publiek 9^7^ Oliebollenactie II „Die hoort bij ons niet thuis Badmeestersbenoeming Ontvangst op nieuwe raadhuis Actie F eest verlichti ng in het centrum BOEKENNtlUWS Schijnwerper op donker Amsterdam w - Oud-\ eenendaler schreef kinderboek DINSDAG 7 NOVEMBER 1967 KESTEREN De 21-jarige orga niste van de Nederlandse Hervormde Kerk te Kesteren, mevrouw J. Slot boom-van Kleef, is na het vertrek van dominee C. van de Berg naar Noord hom, van haar functie ontheven. Plotseling wenst men geen gebruik meer te maken van de diensten van mevrouw Slotboom, die het orgel vijf jaar achtereen bespeelde. Haar plaats wordt ingenomen door de vroegere or ganist, de heer A. Hendriks van War- bij, die vijf jaar geleden samen met ruim 80 procent van de kerkgangers de dienst verliet en zelfs weigerde de slotzang te begeleiden. Een en ander speelde zich destijds af, toen de terug keer van ds. Van de Berg werd aan gekondigd na een drie maanden du rend ziekteverlof. Nu de omstreden predikant onlangs uit Kesteren is-ver trokken en de heer Hendriks van War- bij, samen met zijn mede-opposanten, weer tot de kerkgangers is gaan beho ren, heeft het kerkbestuur besloten hem weer als organist aan te stellen. Me vrouw Slotboom heeft men tot nu toe geen officiële mededeling gedaan van deze nogal onverwachte wijziging. „Na het uitbreken van de moeilijk heden bij ons in de kerk vroeg de ker- keraad mij of ik in het vervolg het or gel wilde bespelen. Ik heb daar direct in toegestemd en heb het vijf jaar ach tereen pro deo gedaan, aldus een ver baasde en ietwat teleurgestelde me vrouw Slotboom. Nimmer ontving de charmante organiste een vergoeding van de kerkvoogdij. Een Ingediende declaratie kwam retour met de aante kening „Geen opdracht voor gegeven". Ook de kerkvoogdij was namelijk een fel tegenstander van ds. Van de Berg en stelde de orgelbespeling door me vrouw Slotboom dan ook niet op prijs. Men vond zijn preken te „licht" en ne geerde daarom ook zijn persoonlijk heid. Een groot deel van de kerkgan gers keerde de kerk in Kesteren ruim vijf jaar de rug toe. Plotseling na het vertrek van ds. Van de Berg zijn ech ter al diens tegenstanders weer tijdens de diensten aanwezig. „Ik voelde de te rugkeer al lang van tevoren aan en heb de kerkeraad gevraagd wat er zou gaan gebeuren. Men deelde mij mee, dat de heer Hendriks van Warbij waar schijnlijk inderdaad het orgel weer zou gaan bespelen. Tijdens de afscheids- dienst van ds. Van de Berg heb ik het OPHEUSDEN De schietvereni ging „Paul Krüger" uit Opheusden or ganiseert op 9, 10, 11, 16, 17 en 18 no vember grote schietwedstrijden, die plaatsvinden in het schietlokaal ngast hotel „De Zwaan". Voor de wedstrij den zijn ruim 40 verenigingen uit de wijde omgeving uitgenodigd. Er wordt in drie klassen geschoten, te weten A, B en C. A en B zijn in knielende hou ding, terwijl C liggende houding is. Als prijzen zijn bekers beschikbaar ge steld. De wedstrijden beginnen op de doordeweekse dagen om 18 uur en du ren voort tot 23 uur. Zaterdags vinden de wedstrijden plaats van 14-23 uur. orgel voor de laatste maal bespeeld. „Daarna bleek ik overbodig". Mevrouw Slotboom heeft zich zonder tegenspraak bij de beslissing van het kerkbestuur neergelegd, alhoewel zij het eigenlijk een vreemde gang van za ken vindt. Ook een groot deel van de kerkgangers is verontwaardigd, te meer daar personen, die de hervormde gemeente van Kesteren vijf jaar links hebben laten liggen, nu plotseling weer de grootste zeggenschap krijgen. „Ik heb altijd met veel liefde het or gel bespeeld. Het heeft me veel vrije tijd gekost, maar ik beschouwde het als een hobby. Plotseling heeft men mij buitenspel gezet. De manier waar op vind ik hoogst onbehoorlijk. Men heeft mij zelfs nog niet bedankt," aldus mevrouw Slotboom. AMERONGEN Ten behoeve van het Bouwfonds voor de Gereformeerde Kerk zal er zaterdag 11 november in het Dorpshuis een bazaar plaatsvinden. Er zal kunnen worden deelgenomen aan allerlei activiteiten. De organisa toren verwachten een grote belang stelling daar iets dergelijks in Ame- rongen de laatste jarqn niet meer is voorgekomen. AMERONGEN. Op donderdag 16 november a.s. organiseert de afd. Ame- rongen van de Nederlandse huisvrou wenvereniging een avond waarbij mej. A. M. Hoekendijk komt spreken over haar werk en leven tussen de vrouwen van „donker Amsterdam". Veilbericht van de Tielse veiling Septer van maandag 6 november 1967. Opgave na klasse mm maat. 75/opw 70/75 65/70 60/65 55/60 46—55 42—53 44—54 38—52 37—49 30—44 29—40 30—33 20—32 20—25 1 11—31 19—32 17—25 6—15 12—18 Appelen Bloemee x Cox Orange k.l x Cox Orange k.2 Dijkmanszoet Ellison Orange Ingrid Marie k.l x Ingrid Marie k.2 Glorie van Holland k.2 x Goudreinet k.l x Goudreinet k.2 x Golden Delicious k.l x Golden Delidous k.2 x Jonathan k.l x Jonathan k.2 x Sterappel k.l x Sterappel k.2 Lombarts Calville k.l Lombarts Calville k.2 Fabrieksfruit per 100 kg blank fl 9,00; rood fl 7,40. Goudreinet val per 100 kg fl 10,40; Golden Delicious val fl 8,40; Sterappel en Rode Kuleman per 100 kg fl 6,00. Peren: 30—33 26—29 30—34 29—32 20—27 19—24 20—29 20—25 15—19 15—22 20—35 17—29 15—27 16—29 13—27 11—26 29—52 28—41 25—36 26—42 20—39 14—26 14—20 14—28 19—27 16—24 13—19 9—21 13—20 12—16 11—15 25—30 23—26 13—17 23—29 16—23 12—15 28—31 25—27 20—24 13—19 r,40; rood fl 6,40; zoet fl 6,00. 42—45 51—65 60—64 48—52 65—69 40—52 45—50 52—55 135—137 71—73 131—133 56—77 55—75 62—66 58—64 63-110 62—68 50—62 x Brederode Avezaathse Kapelle Bonne Louise k.2 Beurre Anjou Beurre Clairgeau k.2 Conference k.2 Doyene de Comici k.l Legiponts k.l Legiponts k.2 Giezewildeman x St. Remy x IJsbouten Winterjannen Zwijndr. wijnperen k.l Perenkroet per 100 kg fl 4,00 Aardbeien per doosje van x 250 gram 5762, 3439 Groenten: Andijvie 3841; princessebonen 8085; savooiekool 2632, 814; rode kool 1123; spinazie 7680; prei 2528, 1621; uien 2533, 1016; spruiten 4858, 3842; wortelen 1416, 1013. Tomaten per kistje export a fl 6,807,00; export b fl 6,807,00; export c fl 5,60 6,00. Tomaten per kistje van 6 kg binnenland fl 1,902,90, 1,002,00. x is hoofdaanvoer Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. 51—74 50—51 42—54 38—58 42—44 2949 4045 26—40 27—37 21—27 De charmante organiste uit Kesteren die plotseling buitenspel is gezet. AMERONGEN. Op zaterdag 18 no vember zal ook in Amerongen Sint-Ni- colaas weer arriveren. In tegenstelling tot voorgaande jaren zal de komst van de Goed-Heiligman niet gaan per boot. Hoe de Sint en zijn gevolg wel zullen komen blijft een verrassing. Om half drie zal Sint-Nicolaas aankomen bij het gemeentehuis. Na een toespraak te hebben gehouden zal Sint-Nicolaas, vergezeld door zijn knechten, een rondgang houden door het gehele dorp. De Amerongse winkeliersvereniging houdt weer 'n St.-Nicolaas-actie. Van 16 november tot en met 5 december zul len de kopers in een aangesloten winkel bij elke bestede gulden weer een ge nummerde bon ontvangen. Na afloop van de periode zal door het kantoor van notaris Vink de trekking van de prijsbepalende nummers worden ver richt. De prijzen bestaan uit de volgen de artikelen: Zaanse klok, koffiezetma chine, transistorradio's, hobby-set boormachine en toe beheren), elektri sche deken, filmcamera, dames- of he ren-fauteuil en levensmiddelenpakket ten ter waarde van f 50,-. Een even tueel batig saldo van de te houden ac tie zal ten goede komen aan de finan ciële actie om een jeugdgebouw op te richten op het terrein waar het gebouw Bethel heeft gestaan. Tijdens de periode van 16 november tot en met 5 december zal de Over- straat te Amerongen feestelijk verlicht zijn. Overdag wordt aan deze Amerong se winkelstraat een feestelijk tintje ge geven door het plaatsen van masten met vlaggen en het ten gehore brengen van muziek. ELST In het afgelopen weekeinde werd weer „Oranje-Wit's" grote feest avond georganiseerd door het „Ont spanningscomité" in de zaal van jeugd herberg „De Eikelkamp". De gevatheid van de veelzijdige ar tiest Ab Hofstee, beter bekend als boer. Voorthuizen schiep langzamerhand een enorme sfeer in de zaal. De schets waar bij Marion Wardenaar spraakles gaf aan boer Voorthuizen brak als 't ware het ijs en gaf de daarna optredende Sjakie Schram een publiek dat „in" was. Deze Sjakie Schram wist met zijn deinende liedjes de zaal in beweging te brengen. Ook na de pauze was het Ab Hofstee, invaller voor de zieke André Carrell, die in de trein stapte met Ma rion Wardenaar en de zaal tot lachex- plosies bracht. Ook de Stefani's, een goochelduo van grote klasse, brachten nummers waar 't publiek lang over na praatte. De apotheose kwam echter hierna, Rita Corita en haar echtgenoot werden door Marion Wardenaar ten to nele gebracht en de Corita's, met dwaas dolle op- en aanmerkingen over de en kele kilo's die Rita had mee te torsen, vormden een show apart waarmee een waar hoogtepunt werd bereikt. De mu zikale begeleiding was in handen van organist Harry Hamilton. Na de finale waarin de sterren afscheid namen van 't publiek, dat nogmaals met een enorm applaus blijk gaf van zijn enthousiasme zakte het doek voor de tweede en laat ste maal wat betreft het amusements programma. De zaal werd hierna ont ruimd en verenigingsleden maakten al les in orde voor een „bal na". De ge zelligheid ging daarna nog enkele uren door met muziek door het dansorkest „The Red, White and Blue Stars". We derom hadden de organisatoren een vol huis en een bijzonder geslaagde avond. u uw dagblad DE VALLEI Bel: tot 17.30 uur I van 17.30 - jA. JjjAif|j 19.30 uur Zaterdags 16.30—17.30 uur. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, geen voor stelling. Morgen, woensdag VEENENDAAL Postkantoor 9.0012.00 uur: Verkoop stand kinderzegels. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Angélique, de weg naar Versailles". AMERONGEN Ten bate van het stichten van een jeugdcentrum wordt zaterdag 11 november een oliebollen actie gevoerd. KESTEREN In Kesteren gaat op 18 november weer de jaarlijkse Sint-Nico- laasactie van start, welke elk jaar met veel succes wordt georganiseerd door de winkeliersvereniging „Kesteren". De actie, welke weer een bijzonder aantrekkelijk karakter draagt, duurt tot en met 5 december. De winkeliersvereniging zal o.a. aan inwoners van Kesteren boven de zeventig jaar een leuke surprise aanbieden, welke wordt thuisbezorgd. Zoals gebruikelijk zal de burgemees ter de Sint weer begroeten. Dit ge beurt nu voor het eerst op het nieuwe raadhuis. Het ruime plein biedt voor de ze jaarlijkse gebeurtenis een veel ge schikter omgeving dan de Hoofdstraat. RHENEN De gehele week staat Rhenen en omgeving in het teken van manoeuvres van de genie, die zich con centreren rond de voormalige veerstoe- pen bij hotel „Stichtse Oever", waarin ook het hoofdkwartier is gevestigd. Gistermiddag kwam de staf aan per helikopter, die een geslaagde landing maakte op het weiland ten oosten van de Veerweg. In de loop van deze week zullen de ingezetenen van Rhenen meermalen hefschroefvliegtuigen kun nen zien dalen en opstijgen. Het wordt een oefening met beperkte middelen, maar voor de toeschouwers toch nog spectaculair genoeg om eens een kijkje te gaan nemen. In de afgelopen nacht werd over de Rijn een geregelde veerdienst geopend, terwijl in de loop van vandaag met zo genaamde M-113 amfibievoertuigen de rivier wordt overgestoken. Op de Veer weg zullen belangstellenden ruim baan moeten maken om het zware materieel te laten passeren. Over enkele dagen hoopt de genie een vaste brug te hebben geslagen, die eveneens zal worden beproefd. Er zijn duikers met complete uitrustingen ter beschikking om bij eventuele ongeluk ken te kunnen ingrijpen. Loco-burgemeester mr. J. Deen, kolo nel b.d., maakte zijn opwachting bij de commandant van de troepen, overste Hols. Beiden voerden een zeer geani meerd gesprek, waarbij de loco-burge meester alle mogelijke hulp toezegde. „Mocht U de brandweer nodig heb ben", aldus de heer Deen, „dan belt U maar gerust naar het gemeentehuis". Kennelijk was dit laatste bedoeld als een grapje. Overste Hols moest er dan ook onbedaarlijk om lachen. De oefening is bedoeld als een voort gezette opleiding voor dienstplichtige officieren. Bovendien zal de politie nu geen uitge breide verkeersmaatregelen hoeven te nemen. De intocht maakte het voor heen steeds noodzakelijk dat het ver keer moest worden omgeleid. De route die de Sint en zijn knechten door Vee nendaal gaan maken is inmiddels ook vastgesteld. Vanaf de Bergweg gaat de rijtoer via de Van Limburg Stirumstraat, Klaas Katerstraat, Patrimoniumlaan en Ker- kewijk naar het raadhuis. Na de ont vangst aldaar krijgt Sint Nicolaas ge zelschap van de Scheepjeswolharmonie. De tocht gaat dan verder via de Hoofd straat, Hoogstraat, Prins Bemhardlaan, Buurtlaan, Holleweg, Gortstraat, Zand straat naar de Hoofdstraat en wordt tenslotte aan de Markt ontbonden. Kerkdienst voor woensdag 8 nov Dankdag voor het gewas ELST Oud Geref. Gem.: 14.30 en 19.00 ds. Willink uit Doetinchem. KESTEREN De jeugd van de christelijke lagere en kleuterschool in het dorp Kesteren blijft dit jaar verstoken van een bezoek van Sint-Nicolaas. Het schoolbestuur is van mening, dat met een dergelijk bezoek de christelijke be ginselen worden aangetast. „Wij willen het op onze scholen liever christeliRt houden", aldus de voorzitter van het schoolbestuur, de heer M. Polman. De winkeliersvereniging „Kesteren was dit jaar voornemens om Sint-Nico laas een bezoek te laten brengen aan alle lagere en kleuterscholen in Keste ren. Namens de winkeliersvereniging zou de sint de schooljeugd persoonlijk een rtaktatie aanbieden. Na het verbod voor de kindervriend op de christelijke scholen heeft het bestuur van de winke liersvereniging besloten ook een be zoek aan de openbare scholen van het programma te schrappen. Zowel de kinderen op de openbare als op de christelijke scholen zal echter wel een traktatie worden aangeboden. De heer M. Polman, voorzitter van het schoolbestuur toonde zich een fel tegenstander van de plannen van de winkeliersvereniging. „Wij zijn een christelijke school en daar hoort Sint- Nicolaas niet thuis", zo merkte hij op. De heer Polman deelde nog mee, dat het schoolbestuur zonder stemming tot het verbod had besloten. Enkele be stuursleden hadden echter geen be zwaar tegen het bezoek van de sint, doch konden zich verenigen met de be slissing van de meerderheid. Hft hoofd van de christelijke lagere- school in Kesteren, de heer H. van Oostende, zei geen commentaar te mo gen geven op het besluit van het schoolbestuur. „Persoonlijk ben ik er ook geen voorstander van", merkte hij echter wel op. De heer J. M. van Gijtenbeek, voor zitter van de winkeliersvereniging wil de niet op de za^k ingaan. RHENEN. De wethouder van On derwijs en Publieke Werken mr. J. Deen heeft uit de krant moeten verne men, dat er een handtekeningenactie gaande is onder de lesklanten van bad meester T. van Dijk, om eraan mee te werken hem een benoeming te doen be zorgen als chef-badmeester van het overdekte instructiebad „Lijsterberg", dat door de gemeente Rhenen wordt geëxploiteerd. In zijn commentaar op het bericht zei de wethouder: „De heer Van Dijk hebben wij „geleend" van de directie van Ouwehands Dierenpark en wij zijn de directie daar dankbaar voor. Er is af gesproken, dat na afloop van de waar neming in het instructiebad .Lijster- berg" de heer Van Dijk naar Ouwe hand zal terugkeren. Uiteraard is het gemeentebestuur zeer erkentelijk voor VEENENDAAL Zaterdag. 18 november, zal Sint-Nicolaas in Vee nendaal worden verwelkomd. De in tocht zal omstreeks drie uur van start gaan. want op dat tijdstip arriveert hij in een open landauer en vergezeld van twee Zwarte Pieten aan de Bergweg. De Veenendaalse harmonie Caecillia zal het Spaanse gezelschap op zijn ver dere tocht door Veenendaal begelei den. In een open landauer arriveert de Sint - uiteraard vergezeld van zijn op zienbarende knechten - op genoemde datum om drie uur 's middags op het Dorpsplein. Burgemeester D. J. Pott zal hier de grote kindervriend namens het gemeen tebestuur toespreken, waarna de Sint met zijn gevolg een rondrit door het dorp Kesteren maakt. De deelnemende winkeliers aan de Sint-Nicolaasactie zullen hun kopers bij besteding van elke gulden een dicht gevouwen bon verstrekken, waarop een VEENENDAAL De feestverlichting in het centrum van Veenendaal en in de Patrimoniumlaan zal vrijdag 17 no vember worden ontstoken. Op 5 decem ber branden de lampjes voor het laatst. De winkels zullen in de eerste week normaal open zijn. Vanaf dinsdag 28 november tot en met vrijdag 1 decem ber zullen de winkels tot 9 uur geopend zijn, zaterdag 2 december om 6 uur, maandag 4 december tot 9 uur en dins dag 5 december tot 6 uur. klok staat afgebeeld. De tijd, welke het uurwerk aangeeft geeft de koper recht op eenzelfde aan tal guldens, voor welk bedrag bij iede re deelnemende winkelier in Kesteren naar eigen keuze mag worden gekocht. Aan de jeugd van de kleuter- en lage re scholen in het dorp Kesteren biedt de winkeliersvereniging ter gelegenheid van het Sint-Nicolaasfeest een trakta tie aan. Bovendien hebben de bij de winke liersvereniging „Kesteren" aangeslo ten zakenmensen besloten om de in woners, die de leeftijdsgrens van ze ventig hebben overschreden, een leuke surprise aan te bieden. de wijze waarop de heer Van Dijk zijn werk in het bad aan de „Lijsterberg" heeft verricht gedurende enkele weken. Wij verbazen ons echter over de in middels gevoerde handtekeningenac tie". De wethouder van Onderwijs stelde in zijn commentaar vast, dat de heer Van Dijk helemaal niet heeft gesolliciteerd naar de vacerende betrekking van chef badmeester in het instructiebad. „Ik moet hieraan direct toevoegen, zulks in verband met de prettige ver standhouding met de directie van Ouwe hands Dierenpark, dat er geen sprake van kan zijn, dat het gemeentebestuur een functionaris van Ouwehand zou gaan wegkapen. Eén van de firmanten van de directie van Ouwehands Dieren park heeft inmiddels telefonische inlich tingen ingewonnen naar aanleiding van het krantebericht. Ik heb meegedeeld, dat het gemeentebestuur een wel zeer vreemde houding zou aannemen wan neer er een benoeming van de heer Van Dijk te verwachten viel". De heer Deen noemde het als een bij komstigheid, dat de heer Van Dijk nog studerende is voor een diploma dat hij nog moet behalen. „De heer Van Dijk heeft het fatsoen ook aan zijn kant", aldus de wethouder, „omdat hij niet gesolliciteerd heeft. Het zou bovendien van het gemeentebestuur een onfatsoenlijke handeling zijn de heer Van Dijk te vragen: wilt U solli citeren". Dit commentaar van de wethouder van Onderwijs laat niets aan duidelijk heid te wensen over. De oud-Veenendaler C. van den Bo- venkamp heeft de Nederlandse jeugd- boekenmarkt voorzien van een nieuw boek. Het is een „historisch" kinder boek, spelend in de middeleeuwen. De titel „Onno, de jonge Noorman" maakt de tijd van handeling duidelijk. Plaats van handeling is voornamelijk het eiland Walcheren, waar zoals de over levering wil, de Noormannen lange tijd een basis gehad hebben. De inwoners van Westkapelle zeggen van zichzelf dat ze rechtstreeks van de blonde be woners van het noorden van Europa afstammen. Het verhaal: Onno gaat als twaalf jarige jongen voor het eerst mee op rooftocht. De inval op Walcheren wordt door de Zeeuwen afgeslagen en Onno blijft achter. Hij komt in het huis van een boer en later in een klooster, waar men hem lezen, schrijven en de chris telijke godsdienst bijbrengt. Terug op de boerderij vat hij liefde op voor de dochter van de boer, waarna de Noor mannen weer een inval doen. Onno en zijn vriendinnetje gaan met de Noor mannen mee naar het vaderland van Onno. De stijl van Van den Bovenkamp is redelijk goed te noemen, maar dat kan van een onderwijzer haast niet anders verwacht worden. Een ruime versprei ding zal het boek echter niet krijgen, daarvoor is het te veel vanuit een uiterst rechts protestantse denkwereld geschreven. Zeer sterk komt dat naar voren als de schrijver de „krachtdadige bekering" van Onno beschrijft. Voor die kringen echter, die dergelijke dingen als „normaal" aanvaarden is dit boek een aanwinst, en kan het ook van harte aanbevolen worden. De uitgave werd keurig verzorgd door Uitgeverij Pieters te Oostburg. C. I. AAN U HET WOORD Aan deze wijze raadgeving: „luister ook eens naar de historie!" moesten wij denken bij het lezen van het artikel over de Doopsgezinde gemeente van Veenendaal van de hand van de heer A. P. de Kleuver in uw nummer van ■2 november jJ. m Het gaat ons niet om de inhoud van dit artikel op zichzelf, maar wel om de passus, waarin de auteur, zijn gewoon te getrouw, een aanval doet op ons boek „Vier eeuwen Veenendaal", dat hij deze keer betitelt als „inderhaast, als een ontijdig geborene, ontstaan boekje". Eerst iets over het „ontstaan". Toen men zich in 1949 voorbereidde op de viering van het 400-jarig bestaan van Veenendaal, werden er diverse commissies gevormd. Een dezer com missies had de opdracht een nieuwe uitgave voor te bereiden van het sinds lang uitverkochte boekje „Uit de ge schiedenis van Veenendaal" van de heer T. C. Hootsen. De persoon, die dit werk zou uitvoe ren een historicus van professie was te elfder ure verhinderd dit te doen. Ten einde „gezichtsverlies" voor Veenendaal te voorkomen, hebben on dergetekenden, zwichtend voor sterke aandrang, de opdracht toen uitgevoerd en wel onder hoogspanning in een veel te korte tijd (plm. zes weken!). Enigerlei financiële vergoeding was uiteraard aan ons werk niet verbonden. Vandaar dat wij in het voorbericht welwillendheid vragen bij de beoorde ling, opdat het zou worden ontvangen, gelijk het bedoeld was, nJ. een uiting van dankbaarheid jegens de geslach ten, die gingen en die onder Gods zegen Veenendaal hebben gebouwd. Toch hebben wij getracht zo verant woord mogelijk te werk te gaan. Wat de befaamde „Vlaamse kwestie" be treft, wendden wij ons tot prof. dr. Fr. Blockmans, archivaris van de stad Antwerpen, die ons d.d. 10 juni '49 schreef: „Ik heb het genoegen u de juistheid van uw veronderstelling over dte heer Van Schoon be ke te bevestigen. Deze Gilbert van Schoonbeke leefde in de eerste helft van de 16e eeuw (1519-'56) en hield zich vooral bezig met grond- speculatie en stedebouw. Hij heeft het uitzicht van Antwerpen van die tijd sterk gewijzigd en menige nuttige ver andering teweeg gebracht. Keizer Ka- rel V heeft hij dan een dienst bewezen: vandaar de beloning bij Rhenen". Als wij dwaalden, deden wij dat dus in het best denkbare gezelschap! Trou wens, de heer De Kleuver was toen zelf ook volkomen overtuigd van de juistheid der Vlaamse theorie. Dat er onjuistheden en missies in ons boek voorkomen zij het ook op posten van ondergeschikt belang be hoeft niemand te verbazen, die weet onder welke omstandigheden het ge schreven werd. Op een daarvan, n.l. de veronder stelde Rijnarm, die in vroeger tijden door de Gelderse vallei zou hebben ge stroomd (blz. 20) wees ons de heer ir. P. Buringh. Hij leidde zijn kritiek echter als volgt in: „Met zeer veel genoegen heb ik het boek „Vier eeuwen Veenendaal" gelezen. U bent er in geslaagd een interessant en leesbaar verhaal te maken, waar voor men u ook buiten Veenendaal dankbaar zal zijn. De meeste gedenk boeken zijn lijvig en bevatten zoveel gegevens, dat men ze liever op een boekenplank zet dan er in te moeten lezen. Uw boek geeft veel meer de sfeer weer en juist daarom vind ik het bijzonder geslaagd". Wijlen de heer J. Bottenheim, die ook een aanvulling op de inhoud van ons boek verstrekte, schreef d.d. 28 september '49 uit Semarang: „Mij werd toegezonden het door u samengestelde gedenkboek en het ia mij een behoefte uiting te geven aan de bijzondere waardering, die ik voor uw publicatie koester". In bundel XVI van Veritatem fa- cientes in charitate" schreef Pater Cu- nibertus Sloots, O.T.M. „Dit gedenkboek maakt een prettige indruk. De verantwoorde tekst laat zich gemakkelijk lezen; de schrijvers weten uitstekend de toon te pakken. Wij kun nen best begrijpen, dat de inwonen van Veenendaal dit boek graag gele zen hebben. Voor hen, die elders wonen, bevat het echter ook leerzame gege vens". En in de buitengewone openba re raadsvergadering, gehouden op 11 september '49, sprak de waarnemende commissaris der Koningin mr. G. A. Diepenhorst van „het interessante, in structieve en met grote bekwaamheid geschreven boek „Vier eeuwen Veenen daal". Het zou weinig moeite kosten tal van citaten bij te brengen uit brieven van oud-Veenendalers uit alle delen van de wereld, die wij kennelijk met ons boek een genoegen hadden gedaan. Het is echter niet de bedoeling een oratio pro domo te houden. Maar we willen graag billijk beoordeeld worden en het heeft ons pijnlijk getroffen dat de heer De Kleuver niet moede wordt te pas en te onpas in zijn publikaties denigrerend voor ons werk te spreken. Daarmee bewijst hij niemand een dienst. Het is ons gebleken, dat er nog steeds vraag is naar het inmiddels al lang uitverkochte „Vier eeuwen Vee nendaal". Niets zou ons aangenamer zijn dan een opdracht van het Gemeen tebestuur een nieuwe druk te bewer ken, die dan uiteraard verbeterd en aangevuld zou worden. Met dank voor de plaatsruimte en de meeste hoogachting, D. SONDBRINK. J. G. THOOMES.

De Vallei | 1967 | | pagina 5