Winstgevend net van communicatiesatellieten Grote mogelijkheden voor Eurovisie RAVAGE IN BUITENWIJK LONDEN Railbreuk moet oorzaak Britse treinramp zijn cjen LONDEN f 141 V Gevaarlijk OAS-lid uit cel ontsnapt Krommenie 1/ linoleum STAKING BEDREIGT IN BELGIË INDUSTRIE JACKIE KENNEDY IN CAMBODJA Spierpijnen reumatische ijnen,spit,ver- oudheid... Overal waar warmte helpt, helpt Philips Infraphil beter Over de grenzen Verkiezingen PHILIPS 42.50 iiifrapliil 2 3 V.S. geloven in vrijlating 3 vliegers Ontwikkeling arme landen te langzaam Schwinkowski legt ambt neer Onafhankeli jk van Amerika EUROSPACE EUROVISIE Populariteit Johnson bereikt een dieptepunt UITBREIDING EéN ORGAAN GEEN ACHTERSTAND T.V. KIJKERS CAIRO WAS OP DE HOOGTE VAN STAATS GREEP IN JEMEN DOOR VIËT CONG Dodental tot 53 gestegen Onheilspellend 383 maal Een „hele zaterdag f QQ - in Londen" vïJ," Hoek van Holland-Harwich Nog geen jaar Frankrijk in alarm GROTE CHAOS Bessenjenever Haal Henkes in huis DINSDAG 7 NOVEMBER 1967 EUROPEES KUNSTMANENPLAN (Van onze redacteur wetenschappen) PARIJS Voor ongeveer tien miljoen dollar per jaar kan Europa zich een eigen regionaal net van communicatiekunstmanen verschaffen. Dit net zal winstgevend zijn en Eurovisie in staat stellen een gebied te bestrijken van IJsland tot de Oeral, van Noordkaap tot de Sahara, van Portugal tot de oost grens van de Arabische wereld. Dit is de kern van een in details uit gewerkt voorstel dat thans bij de rege ringen van zeer veel Europese landen in studie is en waarover die landen zich vermoedelijk in februari zullen uitspre ken in de eerstvolgende conferentie over een Europese ruimtevaartpolitiek in Bonn. Het voorstel werd gisteren in Parijs openbaar gemaakt door Eurospace, een groepering van vrijwel alle Euro pese vliegtuigfabrieken, vele grote fabrieken van elektronische apparatuur, chemische fabrieken, metallurgische concerns, machinefabrieken en ook grote banken. (De Nederlandse leden van Eurospace zijn Phillips, Fokker en de Amro-bank). Het voorstel van Eurospace houdt in: 1 Vestiging naai net van een Europees regio van communicatiekunst manen, bij voorkeur te lanceren door raketten van Europees fabrikaat, waar van een stelsel van grondstations deel zal uitmaken. Dit net moet in de eerste plaats dienen voor uitbreiding van het ADVERTENTIE Reumatische pijnen TOGAL HELPT Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT WASHINGTON Volgens twee na tionale opiniepeilingen is president Johnson op het ogenblik minder popu lair dan ooit. Het Louis Harris-onder- zoek kwam tot de slotsom, dat de pre sident het van zes mogelijke Republi keinse tegenstanders zou verliezen als de verkiezingen nu werden gehouden. De Gallup Poll meldde dat 38 procent de manier waarop hij zijn werk doet afkeurt, terwijl 12 procent geen mening heeft. Eind augustus keurde nog 40 procent van de ondervraagden Johnson's be leid goed volgens Gallup, wat in sep tember tot 38 procent was gedaald. Johnson zou worden verslagen door de gouverneurs Nelson Rockefeller van New York, George Romney van Michi gan en Ronald Reagan van Califomië, de burgemeester van New York John Lindsay, senator Charles Percy van Il linois en gewezen vice-president Ri chard Nixon. Volgens Harris is het de eerste keer dat Nixon Johnson voorbij streeft. ADVERTENTIE l 750M gebied dat Eurovisie thans bestrijkt. De Europese Radio Unie (EBU) heeft al te kennen gegeven aan welke voor waarden zo'n net moet voldoen. Een bestudering, in overleg met PTT-organisaties in de betrokken landen, van de mogelijkheid tot uit breiding van een net van communica tiekunstmanen voor Eurovisie met kunstmanen voor relayering. zowel in Europa en aangrenzende gebieden als tussen Europa en Noord-Amerika. Oprichting van Eurosat, een inter nationale onderneming voor exploi tatie van een Europese net van com municatiekunstmanen door de betrok ken regeringen. Eurospace dringt aan op spoedige op richting van een Europees ruimte vaartorgaan dat de taken zal moeten overnemen van de bestaande drie or ganen, ESRO (ruimteonderzoek), ELDO (rakettenbouw) en CETS (ruim tecommunicatie). Als Europa niet te lang blijft talmen kan het voorgestelde kunstmanennet van Eurovisie in 1971 of 1972 in wer king komen. Blijft Europa wel de kat uit de boom kijken dan zal ons wereld deel spoedig geheel afhankelijk worden van de Verenigde Staten. „Het is duidelijk", zei Jean de Orme, de Franse voorzitter van Eurospace, „dat wij met dit voorstel beogen Euro pa onafhankelijk te maken van de VS". Europa, aldus de aanbevelingen van Eurospace, is thans technologisch en industrieel volledig in staat zijn eigen net van communicatiekunstmanen te vestigen. Van een „technologische ach terstand" op de VS is in dit opzicht hoe genaamd geen sprake. Eurospace maak te gebruik van deze gelegenheid om het bestaan van zo'n achterstand in het al gemeen tegen te spreken. De enige achterstand die Europa heeft op de VS ligt in het vlak van het tot een goed einde brengen van zeer gro te industriële projecten. Dat is de zoge naamde „Management Gap" die prof. H. Oi B. Casimir, lid van de raad van bestuur van Philips, in het begin van dit jaar al onder de aandacht van het publiek bracht. Het onder handen nemen van een groot industrieel project, zoals het voor gestelde, zal volgens Eurospace zeker kunnen bijdragen tot het inlopen van juist deze achterstand door de indus trielanden van Europa. Spoedig daarna zullen de samenwer kende Europese landen moeten gaan denken over: Relayering van het Inter- europese en Transatlantische telefoon- telegraaf-, telex- en computerverkeer via kunstmanen, omstreeks het einde van de jaren zeventig; en relayering door comunicatiekunstmanen van te levisie-onderwijs. Essentieel is, aldus Eurospace, dat Europa zonder verder uitstel overgaat tot vestiging van een kunstmanennet waarmee het ervaring kan gaan op doen en dat zonder verder dralen een orgaan wordt gesticht dat de kern kan worden voor Eurosat bij de uitvoering van een project voor Europese tv-kunst manen. De voornaamste voordelen van zo'n net zijn volgens Eurospace: 1. Het zou Eurovisie in staat stellen het systeem van programmauitwisse ling te vereenvoudigen. 2. Het zou Europa „vergroten", om dat het systeem ook landen als IJs land, Griekenland, Turkije en verschei dene Arabische landen omvat. Het gehele Afrikaanse continent zou later in dat net kunnen worden opgeno- Nu al moeten wij er rekening mee houden, aldus Eurospace, dat er alleen in West-Europa omstreeks 1975 zeker al 84 miljoen gezinnen een tv-toestel zul len bezitten. Eurospace is er bij het opstellen van deze aanbevelingen aan de Europese landen van uit gegaan dat alleen al het voorgestelde eerste net voor Eurovisie, samen te stellen uit drie communicatie kunstmanen van elk 170 kilo, winst kan gaan opleveren. De meerderheid van de ondernemin gen van Eurospace is bereid voor ei gen risico kapitaal in dit project te ste ken. indien de regeringen van de be trokken landen het samen willen gaan uitvoeren. Eurospace heeft aan de gis teren bekend gemaakte aanbeveling uit voerige kostenberekeningen toegevoegd, die berusten op een marktonderzoek, een overzicht van de technische moge- ij kheden ook de toekomstige en i schets van de organisatievormen. CAIRO Egypte beschouwt de mili taire staatsgreep van zondag in Jemen als een binnenlandse aangelegenheid. Dit heeft het Egyptische blad Al Ah- ram gisteren geschreven in een com mentaar op de gebeurtenissen in Je men. De Egyptische regering zou van onenigheid onder de republikeinen op de hoogte zijn geweest. Het nieuwe staatshoofd van Jemen. Abdel Rahman Iryani, heeft gisteren de verzoenende hand toegestoken aan de royalisten, de volgelingen van de in 1962 verdreven imam. Hij zei dat hij bereid was met hen samen te werken om de vrede in het land te herstellen. Vijf jaar geleden, na de val van de manarchie, begon een bloedige burger oorlog, tussen royalisten en republi keinen. Overzicht van de ravage die ontstond bij de treinramp in de Londense bui tenwijk Hither Green, waarbij 53 perso nen om het leven kwamen. Aangenomen wordt dat het ongeluk werd veroorzaakt door een breuk in de rails. De machinist treft geen enkele schuld, zo is meege deeld. SAIGON Het Amerikaanse hoofd kwartier in Zuid-Viëtnam houdt er re kening mee dat de Viët-Cong inderdaad drie Amerikaanse vliegers heeft vrijge laten, zoals op 31 oktober in een uit zending van de clandestiene radio van de rebellen in Zuid-Viëtnam was be weerd. „Mogelijk zijn ze ergens in een Zuid- viëtnamees dorp vrijgelaten en zijn ze nog niet in de gelegenheid geweest con tact met ons op te nemen", zo werd ge zegd. Het was de eerste reactie van het Amerikaanse leger op het nieuws van de vrijlating. Radiostations in de Ver enigde Staten hadden er sinds 31 okto ber voortdurend bij het Amerikaanse leger in Viëtnam op aangedrongen nieuws over de beweerde vrijlating te verstrekken. De Viët-Cong noemde ook de namen van de drie vrijgelaten piloten: Robert Johnson, Daniël Pitzer en James Jack son. Alle drie stonden op de lijst van vermisten. In een radio-uitzending van de Viët- Cong werd gisteren onder andere ge zegd: „De vrijlating van Amerikaan se krijgsgevangenen op 31 oktober be wijst opnieuw de kracht en de goede zaak van het Nationale Bevrijdings front en de diepe menselijkheid daar van." (Van onze correspondent) LONDEN Terwijl het aantal doden als gevolg van de treinramp in Lon den van zondagavond, gisteren steeg tot 53, spraken de Britse spoorwegen de veronderstelling uit, dat een gebroken rail oorzaak moet zijn geweest van het ongeluk. Intussen kwam uit Zuid-W'est-Enge- land het verontrustende nieuws dat ook daar een railbreuk was geconstateerd: tussen Salisbury en Exeter. Dat gebeur de tydens een routineonderzoek. Het baanvak kon twee uur niet worden ge bruikt. Een andere aanwijzing van het grote gevaar van gebroken spoorrails is het rapport van nauwelijks een week ge leden van het hoofd van de inspectie dienst van de Britse spoorwegen. Daarin staan deze onheilspellende zin nen: „De oorzaak van de aanzienlijke stijging van het aantal breuken in aan elkaar gelaste spoorrails van de laatste jaren is niet duidelijk. Er wordt daar naar een speciaal onderzoek ingesteld". Het rapport onthult dat er vorig jaar in Engeland 383 gevallen van gebroken rails zijn gemeld tegen 279 in 1965 en 238 in het jaar daarvoor. ADVERTENTIE vertrek elke dag vertrek van elk N.S. station overtocht per dagboot Gisteravond lagen er nog 55 van de 11 gewonden van de treinramp bij Hither Green, in het Zuidoosten van Londen, in het ziekenhuis. Van een aan tal van hen was de toestand nog zorg wekkend. De Britse spoorwegen stellen intussen een intensief onderzoek in naar de oor zaak van de ramp, waardoor elf wagons van een personentrein die van Hastings op weg was naar een van de Londense eindstations, ontspoorde. De trein had een snelheid van onge veer 115 km per uur, de toegestane maximum-snelheid op de plaats waar het ongeluk is gebeurd. Gisteravond waren alle vier sporen nog versperd. De Britse spoorwegen aanvaarden de volledige verantwoordelijkheid voor de ramp, ook wat eisen tot schadevergoe ding betreft. Alleen al het verlies van de trein komt op twee miljoen gulden te staan. De plaats waar de ernstige railbreuk in de nacht van zondag op maandag werd ontdekt bevindt zich een paar honderd meter van de plek waar de ontsporing zich heeft voorgedaan. Met nadruk verzekerde men gisteren dat de bestuurder van de trein geen en kele blaam treft. Dat werd meteen zo gezegd omdat de wildste geruchten de ronde deden, o.m. als zou deze man met grote snelheid door een onveilig sein zijn heengereden. Ook verluidde dat er sabotage was gepleegd. Driemaal per week wordt het stuk baanvak geïnspecteerd waar de fatale breuk zich heeft voorgedaan. Het stuk rail in kwestie is nog geen jaar oud. Ook dat maakt deze ramp zo veront rustend. PARIJS (Reuter. A.P.) De Franse politie heeft een verwoede klopjacht gehouden op de 31-jarige vroegere pa rachutist Claude Tenne, die uit de ge vangenis op het eilandje Ré voor de Franse kust was ontsnapt. H(j was tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op een commissaris van politie in Algiers. Claude Tenne was lid van de organi satie van het geheime leger (O.A.S.), dat had gezworen president De Gaulle om het leven te brengen, omdat hij Alge rije de onafhankelijkheid had verleend. De politie was extra op haar "hoede om dat 'de Franse president gisteren een reis gemaakt door Zuid-Frankrijk voor het bezoeken van enkele militaire in stallaties en een reactorcentrum. Onmiddellijk na de ontdekking van de ontsnapping stelde de Franse politie daarom „Plan Rex" in werking, waar bij 150.000 politiemannen zijn betrokken. Er werden wegversperringen opgericht en vele wegen werden afgezet door agenten met machinegeweren. Een enor me verkeerschaos was het gevolg. De grootscheepse jacht leidde welis waar niet tot de aanhouding van Tenne, maar wel pakte de politie 227 mensen op voor verschillende vergrijpen. Ver scheidene arrestanten kwamen op de opsporingslijsten voor. De zwaargewapende politiemannen hielden duizenden mensen aan. De ont snapte gevangene vingen zij niet, wel onder andere achttien buitenlanders zonder papieren, zeven jeugdige delin quenten wier opsporing was verzocht, 53 autodieven, 44 dieven van andere goe deren en 43 dronken automobilisten of bestuurders van auto's zonder rijbewijs. Tenne verdween ongeveer op hetzelf de ogenblik dat drie andere gevangenen gratie kregen en op vrije voeten werden gesteld. Het is voor het eerst in drie eeuwen dat iemand erin slaagt uit de beruch te gevangenis van het eilandje Ré te ontsnappen. NEW YORK De ontwikkelingslan den zullen, als het groeitempo niet wordt opgevoerd, nog vijfendertig tot veertig jaar nodig hebben om op het peil van de industrielanden te komen. Dit wordt geconstateerd in een rapport van de Industriële ontwikkelingsorgani satie van de Verenigde Naties. Hoewel er tussen 1955 en 1965 een duidelijke groei van de vooruitgang in de ontwikkelingslanden is geweest, bleef de ontwikkeling achter op de ver wachting van vele regeringen. De groei was in die tijd zeven procent. V'andaag krijgt een deel van het Ame rikaanse kiezerskorps de gelegen heid een beeld te vormen van de heer sende openbare mening over uiteenlo pende problemen als de oorlog in Viët nam, de rassenonlusten in grote indus triecentra en de politieke evolutie in het zuiden van de Verenigde Staten. De verkiezingen, waarbij de burgemeesters post in ongeveer 800 steden met meer dan 15.000 inwoners, de gouverneursze tels van Kentucky en Mississippi en vele andere gekozen functies op het spel staan, zullen tevens aanleiding zijn om voorspellingen op te maken voor de presidents- en congresverkiezingen van volgend jaar. Zo is aan de verkiezing van een nieu we burgemeester in San Francisco geen vitaal politiek belang verbonden, maar de kiezers moeten zich wel uitspreken over de vraag of de Verenigde Staten in Viëtnam moeten blijven. Het antwoord hierop zal ongetwijfeld de belangstel ling van Washington hebben. l^omt de Viëtnamese kwestie verder niet aan de orde, er kunnen wel be langwekkende aanwijzingen verwacht worden over de kracht der „blanke re actie" in de industriesteden op de ras- senrelletjes die daar hebben plaatsge vonden en over het potentieel van het zwarte kiezerskorps. In Cleveland (Ohio) en Gary (Indiana staan negers kandidaat voor de burgc meesterspost, terwijl in Boston mevrou Louise Day Micks het voor de blanke opneemt tegen wat zij noemt „toem mende druk van de zwarte getto's Haar kansen op succes zijn minier. maar haar stemmental kan een aanwi zing verschaffen over de „blanke reac tie". In Cleveland, de op zeven na grootste stad van de Verenigde Staten, neemt de neger Carl Stokes, een Democraat, het op tegen Seft Taft, kleinzoon van de voormalige Amerikaanse president. Tn Philadelphia komt het tot een krachtmeting tussen drie Democra ten en een gewezen Democraat, thans Republikein. De Republikeinen hopen dat de Democratische verdeeldheid zal leiden tot de verkiezing van hun kan didaat, Arlen Specter, en daarmee de grondslag te leggen voor een goed re sultaat in de staat Pennsylvania in de verkiezingen van 1968. In de andere grote steden met burge meestersverkiezingen zal de kiezer zich vermoedelijk laten leiden door plaatse lijke vraagstukken. Wat betreft de gou verneursverkiezingen, hopen de Repu blikeinen in Kentucky op de overwin ning van hun kandidaat Louis Nunn, die in 1963 door een Democraat werd ver slagen. Het gewicht van de negerstem men kan de balans in het voordeel van de Democraten doen doorslaan. Tn Mississippi gaat de strijd tussen de segregationistische Democraat John William, in 1964 aanhanger van Barry Goldwater, en de in Republikeinse ar men gevluchte Democraat Rubel Phil lips. Hoewel de laatste ook in de blanke superioriteit gelooft, wil hij toch de le vensomstandigheden der negers op „blank" niveau brengen. Zijn verkiezing zou erop kunnen duiden dat nog lang geen eind is gekomen aan de instorting van het eens zo hecht Democratisch zui den. ADVERTENTIE m sneller schoon dan welke I vloerbedekking ook Van onze correspondent BONN De in opspraak geraakte dr. Arthur Schwinkowski, de vice-president van het parlement van de deelstaat Sleeswijk-Holstein, heeft zijn ambt neergelegd. Schwinkowski (59), die ook bestuurslid was van de Noordduitse omroep, had een geheim contract geslo ten met de uitgeverij van Springer om deze te voorzien van informaties over omroepszaken. De christen-democratische politicus verdiende daarmee dertigduizend mark. Toen deze bijverdienste uitlekte, ont kende hij eerst heftig en dreigde zelfs met een proces en een forse eis tot schadevergoeding. Enkele dagen later moest hij toegeven dat hij inderdaad werkte voor Springer. ADVERTENTIE Jackie Kennedy maakte gisteren met prins Norodom Sihanouk, het staatshoofd van Cambodja, een triomftocht door de stad Sihanoukville. Even tevoren had men met een korte plechtigheid een van de breedste boulevards van de stad de „John F. Kennedy Avenue" gedoopt. (Van onze correspondent) BRUSSEL De wilde staking in de gas- en elektrlciteitsbedryven die In stre ken van het Waalse land een dag of tien geleden werd ontketend, is gisteren of ficieel en algemeen geworden. Dank zy de automatisering van de bedryven en dank zy het feit, dat het kaderpersoneel zich niet by de stakers heeft aange sloten, zal noch de industrie, noch het publiek de eerste dagen van de staking last ondervinden. Duurt de actie echter lang dan zou den de twintigduizend stakende werk nemers uit de gas- en elektriciteitssec tor de werkloosheid van arbeiders in het gehele land kunnen veroorzaken. Zelfs wanneer de gouverneurs der provincies decreten zouden afkondigen om de vitale behoeften te doen dekken, zou dat niet kunnen verhinderen dat de industrie wordt verlamd. Er blijft echter voldoende tijd om te proberen de zaterdag afgesprongen onderhandelingen opnieuw op gang te brengen. De als wilde actie begonnen staking beoogt te voorkomen dat werk zaamheden die door personeel van de sector gas en elektriciteit verricht kun nen worden, uitbesteed worden aan der den. Dit is het geval geweest met de overgang op aardgas. Het personeel van deze sector heeft een bevoorrechte positie; aan de be trekking kan slechts een einde gemaakt worden door overlijden, door pensione ring of door afkeuring wegens ziekte of invaliditeit. Daarmee niet tevreden eisen de werknemers dat ondanks de moderni satie het totale aantal werknemers van de sector gehandhaafd blijft. Zij ver zetten er zich daarom tegen dat be paalde werkzaamheden, lopende van het glazenwassen in centrales tot het aanpassen van gastoestellen bij de overgang op aardgas, worden overge laten aan gespecialiseerde bedrijven, die hun taak goedkoper kunnen ver richten. Namens de regering was de stakers voorgesteld de actie te beëindigen en onderhandelingen te beginnen over de uitbesteding van werkzaamheden bij derden. De christelijke georganiseerde werknemers hebben dit voorstel aan vaard op voorwaarde dat ook hun so cialistische kameraden dat zouden doen. De socialistische vakbonden weiger den echter. Het voorstel van de rege ringsbemiddelaar bood naar hun oor deel te weinig zekerheid omtrent het succes van de onderhandelingen.

De Vallei | 1967 | | pagina 6