Weerprognoses over maximaal 14 dagen Be j aardenverzekering zag kosten sterk stijgen Rennies Onderminister vocht elf uur voor wegvervoer Vrouw heeft nu wel spijt van haar gifmoorden Rapporteurs zijn het oneens over de geluidshinder bij Schiphol Experimenten in volle gang „Woningbouw beleid moet radicaal om" Bronchi lef fen AFCENT-school geopend Neef nam het tallium mee van zijn werk DAGRAVIT TOTAAL Onderzoek tegen eigengereide ambtenaren K.N.M.I. hoopt binnen enkele jaren het uiterst mogelijke te bereiken: REGElV Snoep verstandig eet 'n appel CHU RAPPORT: DOORSTROMING GRENS GROTERE AANTALLEN MERKW AARDIG Brandend maagzuur, Snoep verstandig eet n appel Arts te Franeker begon te twijfelentoen ook gezinshoofd ziek werd en stierf AMBTSGEHEIM HAARUITVAL Snoep verstandig eet 'n appel AKOESTISCH BUREAU: HET ZAL WEL MEEVALLEN GESTOLEN DE HEVIGSTE ASTMA-AANVAL Adres aan minister over enquêterecht Sportieve aktieve mensen hebben graag King bij de hand. Want King pepermunt geeft in 'n wip nieuwe frisse energie DINSDAG 7 NOVEMBER 1967 literlijk I oktober volgend jaar begint het K.N.M.I. in De Bilt 's avonds mei het uitgeven van weersverwachtingen voor „overmorgen"Op korte ter mijn zal daarna de periode voor de weersverwachting worden opgevoerd tot drie a vier dagen vooruit. Binnen enkele jaren zal men zich wagen aan veertien daagse voorspellingen, volgens het K.N.M.I. het maximaal haalbare. De experimenten met meerdaagse verwachtingen zijn in volle gang. Het KNMI gebruikt daarvoor stromings- kaarten met luchtlagen, die in de Ver enigde Staten met behulp van compu ters zijn samengesteld. Eind volgend jaar zal het KNMI zelf beschikken over een computer van Amerikaanse makelij. Deze computer zal worden gebruikt voor de berekening van verwachtingen, speciaal voor Ne derland. Het nieuwe elektronische re- kentuig is van hetzelfde type als de computer van de Utrechtse Rijksuni versiteit, waarvan de meteorologen uit De Bilt nu al bescheiden gebruik mo gen maken. „Als de computer werkt, zal onze eerste opdracht zijn neerslag te voor spellen. Regen is een van de moeilijk ste onderdelen van het weer", zegt de meteoroloog H. C. Bijvoet (49), leider van de studiegroep meerdaagse ver wachtingen. „In Amerika is men vijftien jaar ge leden al begonnen met het gebruiken van computers voor het samenstellen van stromingskaarten. Op het ogen blik kan men stroomsnelheden bereke nen voor alle niveaus van de atmos feer, behalve voor het onderste en het beroerde is dat wij nu juist daarin le ven". „Op een hoogte van vijf kilometer lukt dat het best. Van dat niveau wor den ook de stromingskaarten gemaakt. In de Sovjet Unie, Engeland, Zweden, en West-Duitsland wordt experimenteel gewerkt, maar de Amerikanen hebben sinds anderhalf jaar een vaste dienst. Onder auspiciën van de wereldorgani satie voor meteorologie worden hun kaarten dagelijks op vaste tijdstippen over de hele wereld verspreid". Het zijn deze kaarten waarvan het KNMI volgend jaar met behulp van zijn computer meerdaagse verwachtin gen gaat samenstellen. „Voor het ma ken van een verwachting voor één dag, kan de computer in snelheid niet op te gen een meteoroloog. Voor termijnen van twee en meer dagen echter werkt het rekenmachien sneller", aldus de heer Bijvoet. Voorwaarde voor een betrouwbare meerdaagse voorspelling is een zo vol ledig mogelijk stromingskaart. Daar voor zijn gegevens nodig uit de hele wereld. Voor meteorologen is dat geen probleem, want op geen enkel gebied is de internationale samenwerking zo hecht als in de weerkunde .Alle lan den ter wereld stellen hun gegevens zonder restrictie beschikbaar", zegt de heer Bijvoet. „Zonder dat konden we niet werken, want storingen die over een dag of drie hier het weer gaan be palen liggen vooral in de winter boven Amerika of de Grote Oceaan". ADVERTENTIE Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De regering zal aan een radicale ombuiging van het naoor logse woningbouwbeleid niet kunnen ontkomen. De bouwcommissie van de Christelyk-HIstorische Unie conclu deert dat in een gisteren door de Jhr. mr. de Savornin Lohmanstichting uitge geven rapport. De commissie vindt dat de regering in de komende jaren het verschil moet wegwerken tussen de vraag naar wonin gen en het aanbod ervan. Zij moet daar bij uitgaan van het gegeven dat velen in ons volk zelfs als zij dat kunnen en willen nog steeds niet de kans hebben om een woning, die hun bevalt te huren of te kopen. De overheid heeft in de achter ons liggende jaren geen juist beeld gehad van de feitelijke woningbehoefte, zo meent de commissie. Het uitgeven van contingenten is te lang kunstmatig voortgezet. Daardoor zijn woningen ge bouwd, waarnaar onvoldoende vraag bestond, terwijl de bouw van volop ge vraagde woningen in vele gevallen ach terwege bleef. De commissie pleit voor het krachtig bestrijden van de woningnood en de krotopruiming. Bij het opzetten van so ciale woningbouw moet vooral reke ning worden gehouden met de huisves tingsbehoeften van minder draagkrach- tigen en van grote gezinnen, lichame lijk gehandicapten, jonggehuwden, be jaarden, alleenstaanden en studenten. Zij ziet in het bevorderen van de doorstroming het enige middel om voor de minst draagkrachtige groepen vol doende huizen tegen aanvaardbare prij zen te krijgen. Nog enkele wensen in het rapport: Geleidelijke afschaffing van de huur- prijsbeheersing, de huurbescherming en de Woonruimtewet. Het spoedig scheppen van een vrije woningmarkt met verantwoorde huur prijzen. Een betere regeling voor de grond verwerving. Een versnelling van de onteigenings- Een novum dat door de internationa le meteorologie nog niet is verwerkt, vormen de weersatellieten, die hier en daar door de ruimte razen. „Zelfs in Amerika worden hun gegevens nog niet in de computers gestopt", weet de heer Bijvoet. „Doodeenvoudig omdat men nog niet weet hoe dat moet. Satelliet- waarnemingen worden slechts gebruikt als zij komen uit gebieden, waar men helemaal geen andere stations heeft" „Sinds het inschakelen van compu ters is overigens het inzicht in de ont wikkeling van het weer wel groter ge worden, maar heeft tevens de gedach te veld gewonnen, dat er voor weers verwachtingen op langere termijn een grens is. Die grens zal dichter bij de veertien dagen liggen dan bij de maand. De Amerikanen en sinds kort ook de Engelsen geven wel verwach tingen voor een maand, maar daar komt zo weinig van uit, dat het lijkt op bedrog. „Als w ein Nederland beginnen aan het geven van verwachtingen voor zes dagen bijvoorbeeld, zullen dat globale indicaties zijn. Zo van: dan zal het wel regenachtig weer zijn. Voor minder lange perioden echter kunnen we nog heel wat verder komen met de nauw keurigheid. We houden pas op als we kunnen zeggen: Morgenochtend om tien over elf regent het, en het komt dan uit ook". ROTTERDAM De kosten van de bejaardenverzekering nu precies tien jaar geleden ingevoerd stijgen onrust barend. Zy liggen belangryk hoger dan de kosten voor de andere verzekerden. De oorzaken: de gezondheidszorg wordt duurder, de bejaarde verzekerde maakt vaker van zijn rechten gebruik en de rechten die hy heeft gekregen zyn ver ruimd. Enkele markante cijfers maken het duidelijk. Zij zijn ontleend aan een stu die door de heren H. Dopper en drs. J. J. de Bruijn van de Ziekenfondsraad (Sta- tistisch-economische afdeling). In 1957 kostte een bejaarde aan alle verstrek kingen gemiddeld 90,89 gulden; in 1965 282,19 gulden: dat betekent een stijging met 210 procent. Voor de verplicht en vrijwillig verzekerden bedroegen de ge middelden 56,74 respectievelijk 137,30 gulden: voor deze groepen dus een stij ging van slechts 142 procent. Ook de kosten voor de afzonderlijke verstrekkingen tonen merkwaardige verschillen. Voor het hele jaar 1965 gol den de volgende gemiddelde cijfers in inliinwr verpl. en vrijw. verz. Genees- en verbandmiddelen ziekenhuisverpl. verpleging in verpl.inrichting tandheelkundige hulp daarentegen bejaarden verzekerde 53.03 137.37 14.70 1.43 21.73 55.56 0.59 9.64 De hogere kosten voor de genees- en verbandmiddelen voor de bejaarden en de snellere stijging daarvan worden niet in de eerste plaats veroorzaakt door het gebruik van duurdere geneesmiddelen, maar vooral door grotere aantallen af leveringen en een snellere toeneming daarvan. Naar verhouding hebben be jaarden meer aandoeningen met een chronisch karakter. De huisartsen G. J. Bremer en E. van Westreenen hebben gegevens verzameld over de aantallen contacten met hun patiënten. Daaruit blijkt, dat het aantal contacten per bejaarde 166 procent be draagt van het aantal contacten per niet-bej aarde patiënt, het aantal voor schriften en medicamenten 262 procent en het aantal verwijzingen naar spe cialisten 151 procent. Over de specialistische hulp en het aantal opnamen in ziekenhuizen zegt deze uitgave van de Ziekenfondsraad: Bij de bejaardenverzekering is - in ver gelijking met verplichte en vrijwillige verzekering sprake van meer verwij - ADVERTENTIE WEER STAND Griep en verkoudheid liggen op de loer. Zorg er voor dat ze niet bij binnenkomen. Wapen uw gezin met Dagravit Totaal. Elke dag 1 dragee is genoeg. Daar zitten alle brood nodige vitaminen en mineralen in! Vandaar de naam: zingen, vooral voor de interne vakken; van meer opnemingen, zowel voor chi rurgie als voor de interne vakken, en van meer verpleegdagen per zieken huispatiënt, met name voor chirurgie. De kosten voor kunst- en hulpmidde len zijn voor bejaarden ook sneller ge stegen dan voor de andere groepen. In 1957 was de kostenverhouding 139,3 pro cent, in 1965 249,5 procent. Een van de voornaamste oorzaken: sinds 1 februari 1963 krijgen ook volwassenen een ver goeding bij het aanschaffen van een ge hoorapparaat. Merkwaardig tenslotte is de kosten verhouding voor sanatoriumverpleging. In 1957 lag het kostenbedrag per be jaarde nog aanzienlijk lager dan voor de andere groepen, in 1965 veel hoger. De verklaring is, dat het aantal opnamen van verplicht en vrijwillig verzekerden in die periode zeer sterk is gedaald en van bejaarden slechts in geringe mate. ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm.95ct ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! (Van onze correspondent) VENLO „Het plan van minister G. Leber is een moedig stuk werk", bekende staatssecretaris M. Keijzer (Verkeer en Waterstaat) gisteravond. Elf uur lang heeft de staatssecretaris gisteren met de West-Duitse minister van Verkeer gesproken over diens plan om door het indammen van het goede renvervoer over de weg, scheepvaart en spoorwegen in de Bondsrepubliek een steun in de rug te geven. Dit ech ter vooral ten koste van het Nederland se wegvervoer. In de wooj^pp van de staatssecreta ris viel een gematigd optimisme te be luisteren: „De besprekingen zijn niet uitgemond in definitieve standpunten. Daarvoor hadden wij wederzijds te weinig gegevens bij de hand", zei hij na afloop. In de tweede week van de cember zullen beiden elkaar weer ont moeten in Bonn of Parijs, om de be sprekingen voort te zetten. Op 13 en 14 december wil minister Leber de minis terraad van de Europese Gemeenschap in Brussel over deze problemen bijeen roepen. Duidelijke tegenstelling is er tussen de gesprekspartners blijven bestaan op het stuk van de maximaal over de grens te nemen tankinhoud door het zware wegverkeer. Minister Leber blijft aan vijftig liter vasthouden. „Ik hoop daar nog honderd liter van te kunnen maken", aldus de staatssecre taris. Met betrekking tot de binnen vaart is men het wel eens geworden over een gezamenlijk opgezette sloop- regeling. „Het is wenselijk daarbij aan gelijke normen vast te houden", zei de heer Keijzer. Uit de brandkast van de confectie zaak Muller-Hermans in Sittard hebben inbrekers dit weekeinde 57.000 gulden gestolen. Zij hadden de kast met kennis van zaken opengesneden. ADVERTENTIE Te Brunssum is gisteren de internationale „AFCENT"-school officieel door generaal J. A. Graf von Kielmansegg geopend. Na de officiële handeling, stel den de hoge gasten zich op achter de schoolvlag, die door mr. dr. Ch. J. M. A. v. Rooy, Commissaris der Koningin in Limburg, was aangeboden. V.l.n.r. achter de vlag mr. R. V. M. Benn, directeur van de school, generaal Von Kielmansegg, dr. U. F. Schneider, voorzitter van de Raad van Bestuur en mr. dr. Van Rooy. (Van een onzer verslaggevers) FRANEKER „Ik had een hekel aan ze. En Koosje was een beetje zie kelijk. Die kon maar beter dood zijn, vond ik". Dat motief heeft de 39-jarige Aaltje de V.-H. uit Franeker gisteren gegeven voor de moord op haar man en haar schoonvader en voor de po ging tot moord op haar jongste zoon tje. Zy heeft gisteren ook tegenover de officier van justitie, mr. G. R. Nubé, toegegeven, dat zij de twee mannen met rattengif had gedood en dat zij ook haar zoontje had willen vergifti gen. „Ik heb er nu wel spijt van", zei ze tegen de officier, „en ik zou het liefst nu maar gauw naar huis willen naar mijn andere kinderen". De vrouw ontkende, dat zij ook haar oom Tjailing de V. rattengif had toege diend. Niettemin is ook zijn graf giste ren geopend. Dr. J. Zeldenrust heeft op de drie doden sectie verricht. Het onderzoek in het laboratorium duurt voort. In het academisch ziekenhuis te Gro ningen heeft een laboratoriumonderzoek uitgewezen, dat de kleine Koos het ver gif tallium heeft binnengekregen. De toestand van de jongen werd gister avond iets beter genoemd, ofschoon het levensgevaar nog niet is geweken. Hoewel het medisch ambtsgeheim een moeilijkheid vormt, achten justitie en politie het in deze zaak toch nood zakelijk een onderzoek in te stellen naar het afgeven van foutieve verkla ringen van overlijden. De huisarts van de familie De V. in Franeker, dokter J. Vennema, zei ons, dat hij in het ge val van de vader was gaan twijfelen aan een normale doodsoorzaak. „Zoals u weet, is de vader (Kobus) in het ziekenhuis te Harlingen overle den. Hij was zo gauw dood, dat er bij hem nog geen typische vergiftigings verschijnselen waren opgetreden. Dat was bij de grootvader kort daarvoor evenmin het geval geweest". „Toen de vader ook plotseling ziek werd, heb ik wel aan mogelijke vergif tiging gedacht. Als huisarts kun je ech ter moeilijk een diagnose van een spe cialist in twijfel gaan trekken. Boven dien is het een heel ding om als huis arts zo maar de zware beschuldiging te uiten, dat een vrouw haar man heeft vergiftigd". „Toen Koosje ook ziek werd en de specialist van Groningen mij opbelde met de vraag of ik ook aan vergifti ging had gedacht, heb ik onmiddellijk geantwoord: Wis en waarachtig! Die veronderstelling werd zekerheid, toen het haar van het jongetje begon uit te vallen". „Het verdere onderzoek bracht aan het licht, dat er talliumsporen aanwezig waren in de urine en het bloed. Ik had de officier van justitie echter reeds opgebeld. Ik vond het al nodig de jus titie te waarschuwen, toen ik van de haaruitval had gehoord". De politie heeft nog geen omstandig heden gevonden, waaruit zou kunnen blijken, dat de dubbele moord en de poging tot moord zijn gepleegd doordat er een andere man in het spel zou zijn geweest. De huisvriend van de familie De V. kwam daar al over de vloer toen de man en schoonvader nog leef den. Hij was nadien niet meer zo vaak gekomen, maar volgens zijn verklarin gen had de vrouw er op aangedrongen, APELDOORN In ons bericht „R-K dienst in hervormde kerk verstoord" in ons blad van gisteren vermeldden wij dat ds. G. Taverna een „hervormde predikant" is. Na het ter perse gaan van die editie vernamen wij dat ds. Ta verne sinds '54 niet meer deel uitmaakt van de Ned. Herv. Kerk. Hij richtte in dertijd de Presbyterial Herv. Kerkge meenschap op. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Het moet nogal meevallen met het vliegtuiglawaai boven Amstelveen en de Amsterdamse tuinstad Buitenveldert, als volgende week op Schiphol een nieuwe start- en landingsbaan in gebruik komt. Die conclusie kan men althans trekken uit het rapport, dat het Nijmeegse akoestisch adviesbureau ir, V. M. A. Peutz heeft uitgebracht op verzoek van de luchthavendirectie. De conclusie van het rapport is al aan gevochten door de Adviescommissie- Kosten, die een rapport heeft samenge steld voor de minister van Verkeer en Waterstaat. Daarin wordt de betrokken delen van Amsterdam en Amstelveen 'n slechte, lawaaiige toekomst voorspeld. In het Rapport-Peutz staat: „Het be oordelen van hinder is bijzonder moei lijk. Het is zelfs de vraag of er een wer kelijke maat kan worden gevonden, waarin men hinder zou kunnen uitdruk ken." Het bureau is daarom gaan vergelij ken met andere luchthavens en met na- "-•o VonpoHv iirrvirl Mi Vp'i' Vork Pt) London Airport. Uit de normen en de beoordelingsmethoden, die daar worden gehanteerd, leidt het bureau af, dat de toestand in Buitenveldert en Amstel veen aanzienlijk gunstiger zal zijn dan bij de andere twee luchthavens. „Het is gerechtvaardigd te stellen", zo schrijft het bureau, „dat een geluids hinder kan worden verwacht, die glo baal de helft of minder bedraagt van wat in het buitenland nog toelaatbaar geacht wordt." De Commissie-Kosten meent, dat de norm, die door het Nijmeegse adviesbu reau wordt gehouden, te hoog is en dat moHo rfp conclusies van hpt bu reau niet houdbaar zijn. De Commissie- Kosten meent, dat de graad van lawaai die de Nederlander nog kan verdragen zij heeft daarnaar een onderzoekje ingesteld lager is dan de normen, die in Engeland en Amerika worden ge bruikt. Tevens meent de Commissie-Kosten, dat het bureau Peutz is uitgegaan van te krappe schattingen van vliegtuigen in de komende jaren. Het Rapport-Peutz kwam al in april uit. Pas nu heeft de directie van Schip hol het openbaar gemaakt. Al geruime tijd is de discussie over het vliegtuigla waai aan de gang. Van verscheidene kan ten is er al op aangedrongen, nu al te beginnen met een studie over de vraag waar straks een nieuwe, tweede wereld luchthaven voor Nederland zou moeten komen. Minister Bakker (Verkeer en Waterstaat), die meent dat Schiphol in 1980 te klein zal zijn, zou een nieuwe luchthaven in één van de IJsselmeerpol- ders willen bouwen. Op het kerkhof te Franeker zijn gisteren de stoffelijke resten opge graven van drie mannen, van wie er zeker twee het slachtoffer van moed willige vergiftiging zijn geworden. Er zal alsnog sectie worden toegepast. dat hij haar bleef bezoeken. Zij vond steun bij hem, zo zou zij hebben ge zegd. Nadat de politie had vastgesteld, dat het gebruikte rattenvergif niet in de door neef Oepke de V. opgegeven apotheek was gekocht heeft deze man, die Aaltje het vergif had verschaft, zijn verklaring herroepen. Hij heeft nu bekend, dat hij het vergif heeft weg genomen bij Koopmans meelfabrieken te Leeuwarden, waar hij is aangesteld om ratten te verdelgen. Inderdaad wordt daar tallium voor gebruikt. Neef Oepke de V. zou zelf van het vergif éen kleine hoeveelheid in een medicijnflesje hebben overgegoten. In de vuilnisbak van Aaltje heeft de poli tie een dood konijn gevonden dat ken nelijk een vergiftigingsdood is gestor ven. Het dode konijn wordt ook nader onderzocht. Vermoed wordt, dat op dit konijn is geprobeerd of het vergif wel werkte. ADVERTENTIE in 30 seconden bedwongen. Zelfs de hevigste astma-aanval kan ogen blikkelijk worden bedwongen door het ge bruik van één enkel Adozo-tableL De wonderbaarlijke samenstelling van de Adozo-tabletten maakt dat één tablet on middellijk verlichting brengt. Adozo is van onschatbare waarde bij dag- of nacht astma en slaagt veelal, waar andere middelen faalden. Neem de proef I Ver krijgbaar bij apothekers en drogisten. SOEST Geeft het recht van enquê te niet alleen aan de drie erkende vak centrales, maar ook aan de niet daar bij aangesloten werknemersorganisa ties. Dit vragen de Nederlandse centra le van hoger personeel, de Federatie van Nederlandse journalisten en de Ne derlandse bond van middelbare en ho gere technici in een gezamenlijk adres aan de minister van justitie. ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten Van onze Haagse redactie DEN HAAG Tegen ten minste twee Haagse gemeenteambtenaren zal een onderzoek worden ingesteld omdat zij hebben meegewerkt aan een actie, die ten doel had de opheffing van de Haagse Stichting voor lichamelijke op voeding te voorkomen. Zij zullen zich schriftelijk moeten verantwoorden. Dit deelde de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, gistermiddag bij de aanvang van de raadsvergadering mee in antwoord op vragen van het raadslid mr. J. Borg- hols (k.v.p.) Op verzoek van mej. mr. J. J. T. ten Broeke-Hoekstra (lib.) is besloten over dit onderwerp alleen met gesloten deuren te beraadslagen. Geruime tijd geleden hadden B. en W. van Den Haag aangekondigd de HSLO te willen opheffen en te willen vervangen door een raad van advies voor sportzaken. Vrij snel daarop heb ben mensen die vroeger aan de stich ting waren verbonden in een adres aan de raad erop aangedrongen niet tot op heffing van de HSLO over te gaan. Een van de eerste ondertekenaars van dit adres was de voorzitter van de Eer ste Kamer, prof. dr. ir. J. P. Mazure, die voorzitter van de HSLO is geweest. De Haagse raad nam gisteren overi gens het voorstel van B. en W. om de Stichtingen voor lichamelijke oefening en centraal badbeheer op te heffen aan en stelde tevens een verordening vast voor een adviesraad ontspanning en sport. Alleen de socialisten stemden te gen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 7