ZORG DAT U ER BIJ KOMT ENPROFITEER! 2.98 9.95 15.00 5.98 2.49 2.95 3.25 19.95 9.95 19.95 1.98 9.95 1.50 1.49 SLOAN'S LINIMENT ill Zuur melkprodukt met „menselijke" bacteriën Afgezwaaide soldaat slooft zich nog uit voor lotgenoten machine bankwerker Kroonprins brengt eregroet Wilt u weten wat er nu nog te verbeteren viel? Opel Kadett Stoomtramlijntje als toeristenattractie TEXTIEL SUPERMARKT KOK - EDE n.v. Kom dan eens kijken naar de nieuwe Kadetts! SLOAN'S LINIMENT „Goede warme hap" en andere wensen Benoemingen Wibra gaat onverminderd door met het brengen van enorme partijen kwaliteits- textiél voor prijzen waarvoor U nergens maar dan ook nergens in Nederland kunt kopen. Ziehier enige prijsvoorbeelden van de vele nieuwe dave rende koopjes KINDERTRUIEN GEBLOEMDE FLANELLEN LAKENS NYLON DUSTERS HELANCA KINDERPANTALONS HALFWOLLEN DAMESGOED FLANELLEN HEMDEN DAMESROKKEN HERENONDERGOED ASTRALON DAMESVESTEN CORSELETS DAMESSJAALS HELANCA DAMESPANTALONS WAARDEBON WOLLEN AUTOPLAIDS WAARDEBON BADSTOF KEUKENDOEK WAARDEBON NOORSE SOKKEN WIE REKENT. KOOPT BIJ Epe Apeldoorn (Orden) Apeldoorn (Zuid) - Apeldoorn (Hoofdstr.) - Hengelo - Ede - Harderwijk Voor onmiddellijke verlichting: onlangs in nederland geïntroduceerd positiever geen commentaar mettertijd wellicht tussen hoorn en medemblik v.v.: rode vlag witte jasjes discipline nooit ziei hui! Wij hebben hem klaarstaan, uw V. A. B. KIRPESTEIN N.V Pagina 8 WOENSDAG 8 NOVEMBER I LET OP-LET OP Voor jongens en meisjes, deze week enorme reclameaan bieding in vele effen tinten, met lange mouw en col, voor de leeftijd van 4 tot 12 jaar. Deze week bij Wibra, zolang de voorraad strekt voor, hoe bestaat het Laatste aanbieding, dit komt niet terug. Wij hebben weer nieuwe voorraad de nieuwe mode, grote 2-persoons zeer mooie bloemdessins, (in de bekende anti-reuma kwaliteit, kost overal minstens 12.95, deze week by Wibra voor slechts Wattine, in zeer mooie bloemdessins, deze week bij Wibra voor de extra reclameprijs van slechts in een uitstekend fabrikaat, kleuren groen, zwart, koren, marine en rood, voor de leeftijd van 2 tot 12 jaar, deze week bij Wibra als extra reclarrieaanbieding voor slechts Kamizolen en directoires, pracht kwaliteit, ook in de grote maten ver beneden de normale' prijs in een uitstekende kwaliteit, extra reclameaanbieding Deze week een zeer speciale aanbieding in een wollen ruit, div. modellen, met en zonder ceintuur, spotgoedkoop in een prima kwaliteit interlock, gemaakt uit Peru garens hemden met korte mouw Pantalons maten 6-7-8 PROFITEER PROFITEER de grote mode, en U weet het zo gewassen, zo droog in tal van mooie tinten, deze week bij Wibra voor slechts dames let op, Iet op, vanaf heden brengen wij een corselet geheel uit Lycra vervaardigd, beslist uitstekende pasvorm, maten 40 t.m. 50, vraag niet hoe het kan maar profiteer ook te gebruiken als hoofddoek, Italiaanse import, kosten normaal 3.95 tot 6.95, deze week als extra reclameaanbie ding voor slechts in een zware kwaliteit geweven Helanca, in de kleuren donkergroen, beige, bruin en zwart. Deze pantalons kosten normaal 29.95. Deze week by Wibra zolang de de voorraad strekt voor slechts G- c SÉ geheel nieuwe aanbieding in een grote maat, prachtige zware kwaliteit, zeldzaam mooie des sins, deze week bij Wibra voor slechts niet meer dan 1 per klant, zolang de voorraad strekt. Haast U en profiteer. Q. E vol badstof, prima dessins, onze normale prys 1.50 per stuk, deze week op bon 2 stuks voor slechts niet meer dan 2 per klant, zolang de voorraad strekt. Q. '5 SÉ heerlijk warm en yzersterk, deze week by Wibra voor slechts niet meer dan 1 paar per klant, zolang de voor raat* strekt. Stadsdennen Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen (ischias), spit. Even aanbren gen op de pijnlijke plek en onmiddellijk dringt de weldadige warmte diep door en stilt de pijn. De spieren worden soepel en los. STILT DE PIJN DOOR WARMTE Overal herkenbaar aan dit portret 'jjiininimmi SLOAN'S LINIMENT POPPt-g'V- miiiii t.miTiim ui OINDS kort wordt in ons land een zuur melkprodukt verkocht, dat ander in samengesteld dan yoghurt. Het wordt uit Duitsland geïmporteerd en be vat niet, zoals yoghurt, de bacterie „lactobacillus bulgaricus". maar twee in het menselijk darmkanaal thuishorende bacteriën: de „lactobacillus acidophi lus" en de „lactobacillus bifidus". „Promotor" In Nederland niet im porteur, want de Duitse fabriek heeft hier een eigen verkoopkantoor is drs. J. Plantinga uit Amsterdam. Hij zegt, dat de „lactobacillus bulgaricus" de menselijke darmflora aantast en daar door bij geregeld yoghurtverbruik de gezondheid kan schaden, terwijl de an dere twee bacteriën die darmflora juist versterken en daardoor 'de gezondheid ten goede komen. Hij beroept zich daar bij o.m. op prof. Schmidt van de Vrije Universiteit in Berlijn, die bij een on derzoek, in opdracht van de Westduitse regering, vergelijkende proeven heeft gedaan met proefpersonen. Drs. Plantinga, van huis uit econoom maar nu veel meer in de biologie ge ïnteresseerd, is een strijder voor gezon de voeding. Hij heeft vorig jaar een ambtenarenbestaan eraan gegeven om zijn ideeën hieromtrent beter te kunnen propageren. Hij importeert uit Zwitser land gist- en kruidenpreparaten, hij is hier te lande een van de gangmakers van een nieuwe biologische teeltmetho de, de „organisch-biologische" methode, die nu door enige Westlandse glastuin ders toegepast wordt, en sinds 1957 vecht hij al voor het zure melkprodukt met „menselijke" bacteriën. Drs. Plantinga vertelt, dat de man, die in 1902 de yoghurt in West-Europa introduceerde, de in Parijs werkende Rus Metschnikoff, uitging van de ver keerde veronderstelling, dat de mense lijke darmflora veroudering veroor zaakt. Door, via de yoghurt die darm- flora te lijf te gaan met de „lacto bacillus bulgaricus" hoopte hij het le ven van zijn medemensen te verlengen. Later gingen anderen veel positiever denken over de functie van de darmflo ra en in de jaren twintig werd er dan ook al een zuur melkprodukt gemaakt met „menselijke" bacteriën, op beschei den schaal ook in Nederland. Uit com mercieel oogpunt gezien was het geen volmaakt produkt en het hield het dan ook niet lang vol. In de jaren vijftig ontstond in Duits land een produkt, dat gezien kan wor den als de voorloper van wat nu in Ne derland geïntroduceerd wordt. Het sloeg erg aan bij het Duitse publiek, vond ook veel aanhang bij medische bacteri ologen en medici, maar kon geen gena de vinden in de ogen van zuivelbacteri- ologen. Die konden namelijk bij hun on derzoekingen de „menselijke" bacteriën niet in het produkt vinden. Daardoor zag ook het Nederlands Instituut voor Zuivelonderzoek in Ede er niets bijzon ders in; het produkt is hier te lande dan ook slechts korte tijd (omstreeks 1964) gemaakt door een fabriek in Haarlem, die het op doktersrecept verkocht. Dat men de bacteriën niet in het pro dukt vond, kwam volgens drs. Plantin ga doordat veel zuivelfabrieken te oude bacteriëncultures gebruikten. Als deze bacteriën zich in plaats van in hun na tuurlijke omgeving, de darm, in melk moeten voortplanten, gaan ze echter na een dag of veertien degenereren. Ze doen hun werk, het vergisten van sui kers, nog slechts onvolledig en daardoor is hun aanwezigheid in de yoghurt moeilijk te constateren. Volgens drs. Plantinga. saneren ze dan, door hun stofwisselings- en ontledingsproces, de darm nog. Op dat degeneratieprobleem is nu iets gevonden: bij de bereiding van het produkt wordt nu een beetje geautoly- seerde gist gebruikt, die degeneratie tegengaat. Een andere vordering was, dat men erin slaagde de al genoemde „lactobacillus bifidus", die zonder zuur stof pleegt te leven, in een zuurstofmi lieu voort te kweken. Pas daardoor kon men de bifidus, de belangrijkste in de menselijke dunne darm voorko mende bacterie, voor het produkt ge bruiken. Drs. Plantinga heeft zijn best gedaan om eventuele bezwaren bij de Neder landse keuringsdiensten van waren weg te nemen. Van die kant, vertelt hij, zal het nieuwe produkt geen moeilijk heden ondervinden als het voldoet aan enkele eisen wat betreft vetgehalte en indikkingsgraad en als het vereiste minimum-aantal bateriën er inzit: per milliliter van beide soorten tien mil joen. In werkelijkheid zit er een veel voud van die aantallen in, zegt drs. Plantinga. Bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag, waar men de zu re melkprodukten in het algemeen prijst, is men van het nieuwe produkt helemaal niet ondersteboven. Op het eerste gezicht neemt men er aan,dat het als voeding van gelijke waarde zal zijn als yoghurt en karnemelk. En die schadelijke werking van de „lactobacil lus bulgaricus" uit de yoghurt? Dat yoghurt de darmflora beïnvloedt is wel bekend. Zo'n beïnvloeding is er altijd als grote aantallen bacteriën de darm binnenkomen, maar ongunstig hoeft die invloed van de yoghurtbacteriën hele maal niet te zijn. Het voorlichtingsbu reau blijft zure melkprodukten, met na me de magere, aanbevelen, vooral voor bejaarden maar ook voor kinderen. In yoghurt ziet het nog altijd een uitste kend voedingsmiddel. Het Nederlands Instituut voor Zui velonderzoek in Ede wil geen commen taar geven. Het meent, dat het niet tot zijn competentie behoort, een oordeel te geven over het medisch nut van de bacteriën uit het nieuwe produkt en het blijft erbij, dat de voorloper van dat produkt niets anders was dan gewone yoghurt. Het had dit, enige jaren voor dat die voorloper omstreeks 1964 hier gemaakt werd. al in Duitsland geconsta teerd. Het Centraal Instituut voor Voedings onderzoek TNO onthoudt zich geheel van commentaar. De Nederlandse soldaat betaalt te veel voor zijn eten. Dat geeft ons een raar gevoel in de maag, zeker als dat eten nog niet smaakt". De nieuwe voor zitter van de Vereniging van dienstplichtige militairen (V.V.D.M.), de 22-jarige Marius Aalders uit Utrecht, zegt het met stemverheffing. Hijzelf hoeft de war mte hap van de militaire koks niet meer naar binnen te werken. D(J de vierhonderd „railofielen" die zich verenigd hebben in de Tramweg Stichting, zit de liefde voor alles wat over rails gaat, zo diep, dat zij met antiek, maar heel echt materieel een museum-stoomtramlijn willen gaan ex ploiteren tussen Hoorn en Medemblik. „Alles is er al, alleen de vergunning nog niet", vertelt in Zandvoort de com missaris-materieel van de Tramweg Stichting, de veertigjarige Peter van Kranenburg. Bij zijn moeder op zolder heeft hij een uitgebreide miniatuur spoorweg staan; in zijn eigen huis heeft hij er geen ruimte voor. „We willen gaan rijden met een vier kante stoomtramloc van Henschel uit 1921 die tot 1939 dienst heeft gedaan op de lijn tussen Amsterdam en Hilver sum van de N.V. Gooische Stoom tram. Er komen rijtuigen achter van diezelfde Gooische Stoomtram, maar ook omdat het er anders te weinig zouden zijn van de Haagse en van de Amsterdamse' elektrische tram. De ze laatste rijtuigen doen de historie van Bij K. .B. is benoemd tot rechter in de arrondissementsrechtbank te Zwol le: Mr. B. Daniëls, advocaat en procu reur te Leeuwarden, tevens rechter- plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank aldaar. ROTTERDAM Het Haagse thea terbureau Paul Acket gaat een civiele procedure aanspannen tegen de mana ger van de bekende Engelse beatgroep de „Bee Gees", omdat deze ondanks afspraken niet bereid is naar Neder land te komen. de stoomtramlijn weliswaar een beet je geweld aan al zijn hét ouwe dingen, maar het kan nu eenmaal niet an ders". „Er zal worden gereden volgens de regels uit de tijd van de oude stoom tram. Dat houdt in dat de tram bij el ke overweg moet stoppen en fluitsig nalen moet geven. Er moet met een rode vlag worden gezwaaid en pas dan mag hij met een vaartje van niet meer dan vijf tien kilometer per uur de overweg passeren". Men trekke derhalve voor een rit van de ene plaats naar de andere een afstand van twintig kilometer wel een klein uur uit. De leden (of beter: donateurs) van de stichting gaan de tram zelf bemannen. Vakmensen als ex-machinisten zijn er genoeg in de club. Ook al' het andere werk, dat bij het rijden van de tram hoort, zal door mensen van de stich ting zelf en zonder vergoeding worden gedaan. Wat een retourtje gaat kosten hangt af van de voorwaarden waaronder op de spoorlijn zal mogen worden gereden. De Nederlandse Spoorwegen willen het (goederen)lijntje 'opheffen. Het is nog een vraag of de stichting de rails en wat daarbij hoort zal moeten kopen of dat zij ze zal kunnen huren. „Ik kan me zelfs voorstellen, dat wij er samen met met de N.S. op gaan rijden en dat we de kosten verdelen. Het zou zo voor de Spoorwegen misschien nog aantrekke lijk worden om de goederendienst te handhaven." Hoe dan ook, de Tramweg Stichting gaat ervan uit, dat een retourtje toch wel op tweeëneenhalve gulden zal ko- Sinds kort is hij soldaat af. Hij stu deert nu economie aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam. Onder een glas bier in een café aan de Korte Leidsche Dwarsstraat gaat hy wat dieper in op wat de pot schaft in het leger: „We hebben deskundigen op het ge bied van de voeding in de arm geno men. Met hun advies en onze ervaring weten we waarover we praten. Binnen kort gaat een brief naar minister Den Toom, waarin de VVDM voorstelt om het op een ander vuurtje te proberen. Het is nu zo, dat de dienstplichtige mi litair voor zijn voedsel twee gulden en zes cent per dag moet neertellen. Tien procent van dat geld wordt niet be steed. Die te veel betaalde 21 cent aan onderconsumptie wordt echter nooit te ruggegeven. Wat er met dat geld ge beurt. Joost mag het weten. Is het dan onbillijk als we vragen de voedingsta bellen te herzien?" Marius Aalders, die bij de stoottroe pen in Ermelo heeft gediend, meent ook dat de bediening en de eetzalen aantrekkelijker zouden kunnen zyn. „En waarom het keukenpersoneel in groene jasjes? Maak er witte jasjes van. Met wat bestuursleden heb ik pas nog in Steenwijkerwold rondgekeken. Dat was voor die kakkerlakkenaffaire. Het kan zeker beter. In vele kazernes en legerplaatsen zijn de keukens slecht onderhouden. Mét de hygiëne is het al evenmin best gesteld. Ik geef toe dat de dienstplichtigen zelf daar niet helemaal onschuldig aan zijn, maar Den Haag kan niet ontkennen, dat de sanitaire voorzieningen door de bank genomen onvoldoende zijn. Iedere compagnie zou op de twintig man ten minste twee douches moeten hebben". De vereniging van dienstplichtige mi litairen (nu zesduizend man sterk) heeft indertijd na haar oprichting, ruim een jaar geleden, een program van ac tie opgesteld. Daarvan is een aantal wensen al vervuld. Een greep daaruit: het afschaffen van de militaire treinen en de veranderingen bij reveille en ap pel. Binnenkort zal de VVDM aan de volksvertegenwoordiging een tweede program aanbieden, waarin dan weer nieuwe verlangens worden geuit. Voorzitter Aalders („Ik kan mijn nieuwe functie combineren met mijn studie. Ik vind de 'VVDM een mooie vorm van vryetydsbesteding") somt het een en ander op: „We willen onze positie verbeterd zien. We vragen het gelijkschakelen heeft plaats voor een voor de ouderhoudsdienst, in de leef tijd vanaf 17 jaar. LTS-opleiding en enige ervaring met elektrisch en autogeen lassen is vereist. t Indien u belangstelling heeft voor een prettige en afwisselende baan kunt u contact opnemen met de afd. Personeelszaken, tel. 08380-19108. men. Enkele reizen zullen niet worden verkocht. Het moet een toeristische at tractie worden en geen middel van openbaar vervoer. De tram zal trou wens niet elke dag rijden, maar alleen in weekeinden in de zomer en mis schien nog eens op een door-de-weekse- dag. Hoorn - Medemblik de inmiddels niet meer haalbare streefdatum voor de opening lag in mei volgend jaar is niet de enige noot op de zang van de stichting. „We hopen dat we, mede uit de opbrengst van deze lijn, nog eens zoveel geld bij elkaar krijgen, dat we de oude stoomtram van de Rotter damse Tramwegmaatschappij weer kunnen laten rijden tussen Zuidland en Hellevoetsluis. Bij deze mensen, die opgeto gen worden als ze een tram of een trein zien rijden, zit de liefde voor het railvervoer heel diep. Het klinkt daar om extra vreemd als de heer Van Kra nenburg zegt: „Toch zit ik zelf nooit in een trein of het moet die ené keer per jaar zijn tijdens een excursie". van de militaire maatschappij met de burgermaatschappij. Alleen: de nood zakelijke hardheid en discipline moet blijven. Je moet de militair niet gaan verwekelijken". Hij is ook niet te spreken over de wedderegeling: „De wedden zijn nog steeds beneden peil. Datde regering krap zit mag toch geen reden zijri om de soldaat nu maar in de kou te laten staan. Ik vind het ook redelijk dat een gewone specialist, die twee maanden langer dient dan een ander, voor die extra tijd een vergoeding krijgt. De afdeling Harderwijk van onze vereni ging heeft nog een succesje behaald: In Harderwijk hoeft de specialist in de laatste twee maanden geen wacht- jes meer te kloppen". Marius Aalders wil ook, dat de mili tair een betere „image" krijgt, al is het dan zonder uniform. „Het gebeurt nog al te vaak dat het publiek bij het zien van militairen met de-kreet komt: Daar heb je ze weer, het zal wel rot zooi worden! Een kleine minderheid heeft het er misschien wel naar ge maakt. maar de goeden hoeven niet onder de kwaden te lijden. Daarom: De proef met het burgerklofje na dienst tijd is geslaagd. Waarom de regeling dan niet over het hele land en over alle onderdelen ingevoerd?" De studerende VVDM'er is er lang niet: „De krijgstucht, ook Tussen twee dagen licht in de en twee dagen licht in het wee is een hemelsbreed verschil. Je ook te veel mensen voor het uitde van straffen, van de commandant t aan de vaandrig toe. Ik vraag me a Heeft een vaandrig de ervaring en h inzicht om de juiste straf op te leggen: Neem verder die ziek-tiu roef. Di( is een volledige mislukkir rbleker Er bleven veel meer jonge;: 'huis dar aannemelijk kon zijn. Je kunt het niet zonder controle stellen. Dat gebeurt Ir de burgermaatschappij ook niet. Oo! daar komt er iemand bij je thuis ah je ziek bent. De proef is genomen om dat er te weinig militaire artsen zijn. maar het is heel vreemd bij Defensie: Aan de ene kant krijg je te weinig verantwoordelykheid, aan de andere kant te veel". Over het groeten zegt Aalders: „Nu moet je nog een stuk textiel en een stuk ijzer groeten. Dat is toch uit de tijd. Het gaat om de man. Wij stellen voor: Binnen de kazerne geen groet- plicht, daarbuiten alleen voor de men sen van je onderdeel". Student Aalders: „We hebben goede contacten met het ministerie, het le gerkorps en de onderdelen. We weige ren provocatief op te treden, maar a1 het werkelijk moet aarzelen we niet o een hardere politiek te gaan voere'. Kroonprins Reza, de 7-jarige zoon van de Sjah en keizerin Farah, bracht dezer dagen in Teheran een eregroet tijdens een parade van de Iraanse keizerlijke strijdkrachten. Dealer voor Veenendaal en omgeving INDUSTRIELAAN 12 VEENENDAAL Telefoon 08385-12450 8-K-17S-1

De Vallei | 1967 | | pagina 10