Demonstratie Sovjet-macht op Rode Plein Grote militaire parade bij herdenking revolutie 1917 Drie eisen van Rajakovic zijn door rechtbank afgewezen PA pakt PARADE ANTI-FLODDER PRO S*u' Ontslag voor bestuur van kleuterschool Waarom is de Postgiro voor 1.500.000 rekeninghouders zo aantrekkelijk? z 3 5 6 p£D Aurora 99 stoomde de rivier Newa op Gearresteerde Israëliërs zijn geen dilettanten Egypte vraagt spoedzitting van Y-raad VOORJAARS MODE Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Vijf nieuwe leden in Veiligheidsraad „Er waren geen Sovjet-troepen in Frankrijk" Acryliabriek AKU-groep in Spanje open Yier oplichters moeten R.P.S. 50.000 gulden terugbetalen 1 Rechtstreeks Overal betalen Overal opnemen Rente tot 51% toe Boekhoud-gemak Geen kosten POSTCHEQUE- EN GIRODIENST Bescherm ing van consument tegen reclamepraktij ken gevraagd Onleesbaar maken Afwijzen DUITSE JUSTITIE: ZONDER HULP AMATEURS AFWEZIG MILDE REDE NIEUW Franse ambassade: VALSE STEMPELS Ministerie benoemt „indus triewerver" Strijd de goede strijd met Sturka: voor de goede mode, goed gemaakt van goede stoffen. Twee leidsters voor één klasje Verdacht van ontucht niet stiefdochter agina 9 WOENSDAG 8 NOVEMBER 1967 Een groot aantal Franse modehui zen tonen de komende dagen in het Hilton-hotel te Parijs hun collec ties voor het komende voorjaar. Links op de foto een witte katoenen japon, de rok en de mouwen afgezet met kant; het is een model van Oana; rechts een zg. spijkerjapon van de ontwerper Pascal. (Van onze correspondent) BONN De civiele kamer van de rechtbank in München heeft gisteren aan ir. Simon Wiesenthal verboden in zijn boek „Moordenaars onder ons" de oorlogsmisdadiger dr. Erich Rajakavic aan te duiden als „Russische geheime agent". Rajakovics raadsman, dr. Kldus Boele, zal op grond van deze uitspraak verdere gerechtelijke stappen tegen Wiesenthal en zijn uitgeverij onderne men. Vermoedelijk zal Rajakovic scha devergoeding eisen wegens „aantas ting van zijn eer en goede naam". De uitspraak, in het door Rajakovic aangespannen proces, is onmiddelijk rechtskrachtig. Daar de uitgeverij, Droemer-Knaur in München, de ver koop niet wil stopzetten, moet zij de verboden woorden onleesbaar laten maken in de ruim vierduizend exempla ren van het boek die nog in voorraad zijn bij de uitgeverij en bij boekwin kels In binnen- en buitenland. Alleen de Duitse editie van Wiesentals boek stamt van Droemer-Knaur. Wiesenthal had in zijn boek verwe zen naar een publikatie van het Ita liaanse blad II tempo van 1 augustus 1963, waarin werd verondersteld dat Rajakovic na de oorlog spionagedien sten zou hebben verricht voor Rus land. Het proces betrof nog drie omstreden passages, waarin Rajakovic werd be schuldigd van verduistering van joods vermogen en van bedrog bij het ver krijgen van een Italiaans paspoort en van zijn nieuwe naam, Raja. Op deze punten wees de rechtbank Rajakovic's eis van een publikatieverbod van de hand. Rajakovic moet dan ook drie kwart van de proceskosten betalen, Wiesenthal en zijn uitgeverij slechts <Mn kwart. Wiesenthals raadsman, dr. Ludwig Delp, zal tegen het publikatieverbod van de eerste passage waarschijnlijk in beroep gaan. Dat heft de verplichting om de passages intussen te laten schrappen, echter niet op. NEW YORK (AP). De Algemene Vergadering van de UNO heeft giste ren vijf nieuwe leden gekozen voor een periode van twee jaar in de Veilig heidsraad, die vijftien leden telt. De nieuwe leden zijn Pakistan, Senegal. Algerije. Hongarije en Paraguay. Zij volgen Mali, Bulgarije, Japan, Argenti nië en Nigeria op. De andere niet-permanente leden zijn Brazilië, Canada, Denemarken, Ethio pië en India. De permanente leden zijn de Verenigde Staten, Engeland de Sovjetunie, Frankrijk en Nationalis- China. MOSKOU (Reuter, UPI) Met een grote militaire parade heeft de Sovjet- Unie gisteren haar vijftigste verjaardag gevierd. Ruim een uur lang trokken alle onderdelen van de Russische strijdkrachten van paardevolk tot de mo dernste raketten over het Rode Plein. Op de eretribune bij het mausoleum van Lenin zaten alle hoge Russische partij- en regeringsleiders. (Van onze correspondent) BONN De twee Israëliërs, die in München binnendrongen bij familie van de gewezèn Gestapo-chef Müller, blijven achter slot en grendel. Hun ad vocaat, Rolf Bossi, had vrijlating te gen borgtocht verzocht. In zijn verzoekschrift had Bossi be toogd, dat de mannen hun inbraak als het ware hadden gepleegd in een bui ten alle wetten vallende noodtoestand, omdat hun familieleden door de Gesta po waren vermoord en Müller na 22 jaar nog steeds niet was opgespoord. De rechter wees dit argument van de hand. Hoewel de avocaat tegen deze beslis sing nog in beroep zal gaan, ziet het er naar uit dat de mannen, die zijn opge sloten in de gevangenis München-Sta- delheim in arrest zullen blijven tot hun zaak voor de rechter komt. De twee Israëliërs houden vol dat zij op eigen houtje een speurtocht wa ren begonnen naar de verblijfplaats van Müller. In het Instituut voor juri disch onderzoek „Jad Washem", een documentatiecentrum in Jeruzalem,, hadden zij aanwijzingen gevonden dat Müller nog in leven zou zijn en wellicht contact onderhield met zijn gezin in München. Vorige week donderdag kwamen de mannen per vliegtuig in München aan: Baruch Shur (39) uit Brussel, Daniel Gordon (48) uit Parijs. Nog dezelfde nacht drongen zij met een loper de woning van de familie Müller binnen, waar op dat ogenblik niemand aanwe zig was. Na hun arrestatie stelde het Israëli sche consulaat-generaal in Bad Godes- berg hun de prominente Münchense ad vocaat Bossi als raadsman ter beschik king en deponeerde een borgtocht van 30000 mark voor hun vrfjlating. Bossi schetst zijn cliënten als dilet tanten die, gedreven door persoonlijk leed, voor amateur-detectives zijn gaan spelen. De justitie vindt dat de perfec te foto- en radio-apparatuur waarmee de mannen waren uitgerust, veeleer wijzen op deskundige geheime agenten. Oók werd bij een van hen een salaris strookje gevonden, dat zou wijzen op een Israëlische geheime organisatie. Op de films, die uit de camera's zijn gehaald, stonden nog geen opnamen. Tegen de Gestapochef Müller is in West-Duitsland al jarenlang een arres tatiebevel aanhangig. Het is twijfel achtig of hij nog in leven is. Müller zou reeds gesignaleerd zijn in Egypte, Al banië en Brazilië. Ook zijn er ettelijke aanwijzingen dat hij terecht zou zijn gekomen in Rusland. Müller, die meer een fanatiek politieman dan een over tuigd aanhanger van Hitler was, zou al tijdens de oorlog contacten met de Rus sen hebben aangeknoopt. Hij was in 1934 door Himmler naar de Gestapo gehaald en tijdens zijn pijl snelle carrière verbrak hij reeds het contact met zijn gezin. Zijn vrouw So- fie verdiende na de oorlog de kost als verkoopster. De parade vormde het hoogtepunt van de viering ter herdenking van de Russische revolutie van 1917. Vooraan in de stoet reden cavalleristen met het revolutionaire uniform uit die dagen. Zij werden gevolgd door voetvolk en door paarden voortgetrokken kanonnen uit het jaar van de revolutie. De Russen eerden gisteren het verle den. Opvallend was overigens dat vier mensen die in het verleden van de Sovjet-Unie een grote rol hebben ge speeld bij de feestelijke herdenking van de revolutie afwezig waren. Op het ere podium ontbraken Nikita Kroestsjef, Georgi Malenkof, Vyasjeslaf Molotof en Nikolai Bulganin. Ze zijn alle vier in ongenade gevallen en hebben geen poli tieke functies meer. De parade was voor het grootste deel een demonstratie van Russische macht. Onder de vele raketten die over het Ro de Plein rolden waren verschillende be kende types, maar ook enkele nieuwe, die nog niet eerder in het openbaar wa ren getoond. Daarbij was een raket, be stemd voor de bewapening van een on derzeeboot, die tweemaal zo groot was als de Amerikaanse polaris. Voorts werd een intercontinentale raket meege voerd van een nieuw type. De raket ge bruikt een nieuw soort brandstof en kan atoomladingen brengen naar elk vijan delijk doel, waar ook ter wereld, zei een Russische commentator. De raket kan gebruikt worden voor interconti nentale vluchten, maar ook banen om de aarde maken, zo voegde hij er aan toe. Voor de parade begon had de Russische minister van Defensie, Andrei Gretsjko, een toespraak gehouden, waarin hij kri tiek oefende op het Amerikaanse op treden in Viëtnam en de Israëlische „agressie" tegen de Arabische landen veroordeelde. Zijn rede was echter uiter mate mild vergeleken met toespraken die in vroeger jaren op het Rode Plein werden gehouden door de voorgangers van Gretsjko. Uit alle delen van de wereld kwamen gisteren gelukwensen binnen voor de Russische regering. President Johnson zond een boodschap waarin hij de har telijke groeten van het Amerikaanse volk aan het volk van de Sovjet-Unie overbracht. Hij sprak voorts de hoop uit dat met de „goede wil van beide vol keren" spoedig een internationale vrede tot stand gebracht zal kunnen worden. De Chinezen zonden een gelukwens van één regel: de hartelijke groeten van het Chinese volk voor „het grote Russi sche volk". In Leningrad, waar de revolutionai re gebeurtenissen van vijftig jaar gele den zich afspeelden, volgde een stoet van naar schatting één miljoen mensen dezelfde route die de bolsjewistische zeelieden en arbeiders indertijd genomen hadden voor de bestorming van het winterpaleis van de tsaar. Gelijk met de stoet stoomde op de rivier de Neva de legendarische* kruiser Aurora op. Het schot dat de kruiser op 7 november 1917 afvuurde, was het sein voor de bolsjewistische aanval. Ook in Berlijn hebben de Russen de Oktoberrevolutie volgens de destijds in Rusland gebruikte kalender viel de revolutie in oktober gevierd. Een lan ge stoet Russische militairen marcheer de via de Brandenburger Poort naar het Russische gedenkteken dat juist op Westberlijns gebied staat in de Britse sector van de stad. Er werden ver scheidene grote kransen bij het monu ment gelegd. In Oost-Berlijn hielden de Russen ook een plechtigheid op hun oorlogsbe graafplaats, waar vijfduizend Russi sche militairen'begraven liggen. NEW YORK (Reuter) De Egyp tische regering heeft gisteren om een spoed bijeenkomst van de Veiligheids raad gevraagd. De reden voor haar be sluit is verftioedelijk het vastlopen van het overleg over het Midden-Oosten in de algemene vergadering. Officieel werd als motief voor de stap opgege ven de weigering van Israël zich uit de bezette Arabische gebieden terug te trekken. De Egyptische afgevaardigde bij de UNO in New York, Mohammed El Ko- ny, diende het verzoek om een spoed- bijeenkomst in bij de voorzitter van de Veiligheidsraad, Mamadou Kante uit Mali. Hij verzocht om een spoedzitting ter bespreking van de „gevaarlijke si tuatie" in het Midden-Oosten, ontstaan door de weigering van Israël zich uit de bezette gebieden terug te trekken, die het verkregen had als gevolg van zijn „agressie" in juni. In de Algemene Vergadering is het gesprek over de crisis in het Midden- Oosten geheel vastgelopen. De Arabi sche staten verwierpen een nieuw Amerikaans voorstel, dat gebaseerd was op een enkele maanden oud vre desplan van Johnson. Het plan van de Amerikaanse president, dat kort na de oorlog in juni bekend werd gemaakt, bestond uit vijf punten. De Arabische staten verwierpen 'het omdat onder an dere gepleit werd voor vrije doorvaart door het Suezkanaal en erkenning van de staat Israël. Egypte is gisteren begonnen met de rantsoenering van olieprodukten. Dit is een gevolg van de beschieting door Is raëlische artillerie van twee grote raf finaderijen in Suez, enkele weken gele den. ADVERTENi Dringt direct door tot aan de haard van de pijn "Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drng. ADVERTENTIE ja 10.85 per liter De Zachte Holland te KONJAK DEN HAAG De Franse regering ontkent ten stelligste dat Russische troepen in Frapkrijk worden opgeleid of dat er een akkoord daarover op het punt staat gesloten te worden. De Franse ambassade in Den Haag schrijft ons naar aanleiding van des betreffende berichten: „Er zijn geen Russische troepen voor oefening in Frankrijk en zij zijn er nooit gewêest". Wat betreft de besprekingen die de Russische maarschalk Zakharof vorige maand met de Franse generale staf heeft gevoerd, deelt de ambassade mee, dat die betrekking hadden op uitwisse ling van personeel van de geneeskundi ge dienst in het sportieve en culturele vlak. Prinses Margriet was dinsdagmid dag in Rotterdam de eerste die een slof chocolade-sigaretten kocht ten bate van het Nederlands Astma Fonds De p/inses heeft het eerste lustrum congres bijgewoond, dat in de Doelen werd gehouden. ARNHEM Gisteren heeft de Spaanse minister voor industrie de offi ciële opening verricht van de acrylfa- briek van Cyanenka S.A. te Barcelona. Cyanenka is een onderneming, waar in de tot de AKU-groep behorende maatschappijen Algemene Kunstzijde Unie NV (AKU), La Seda de Barcelona S.A. en Perlofil S.A. voor 60 pet. en American Cyanamid Company, Wayne voor 40 pet. deelnemen. Met deze nieuwe onderneming heeft de AKU-groep zich thans voor het eerst begeven in de produktie van acryl, naast polyester en nylon de derde be langrijke synthetische vezel. In Spanje wordt door de AKU-groep naast de drie genoemde synthetica ook rayon gepro duceerd. De door Cyarifenka geproduceerde acryl. die de merknaam Crilenka draagt, zal worden verkocht door de verkooporganisatie Iberenka S.A. American Cyanamid, de partner van de AKU-groep in deze onderneming, is een grote Amerikaanse chemische in dustrie, met fabrieken in 20 landen, zo deelt de AKU in een communiqué me de. ADVERTENTIE AMSTERDAM Vier jonge Amster dammers, die drie jaar geleden mei nog vier anderen betrokken waren bij de opzienbarende oplichting van de Rijkspostspaarbank, zijn gisteren door de Civiele Kamer van de Amsterdamse rechtbank veroordeeld ruim 52000 gul den schadevergoeding aan de RPS te betalen, met bovendien vijï procent ren te over dit bedrag sinds 30 maart De jongelui, de 28-jarige K. B., de 28- jarige J. A., de 24-jarige P. J. H. L. en de 26-jarige Th. K. waren medewerkers aan..hét literaire tijdschrift Tegen stroom, dat medio 1965 ophield te be staan, toen de postale recherche het viertal arresteerde. De jongemannen hadden op 78 echte spaarbankboekjes, waarin zij met val se stempels en handtekeningen fictieve inleggingen vermeldden, op verschillen de postkantoren bedragen opgenomen schade die de Rijkspostspaarbank leed, tot een totaal van 76800 gulden. De bedroeg volgens het vonnis de ruim 52000 gulden, die nu moeten worden terugbetaald. Vorig jaar februari werden Th. K. en K. B. tot twee jaar en drie maanden gevangenisstraf, J. A. de K. tot één jaar en drie maanden en P. J. H. L. tot zes maanden veroordeeld Th. K. heeft tijdens zijn gevangen schap een boek over de affaire geschre ven. Het werd onder de titel De Ver valsers bij een Amsterdamse uitgever uitgegeven. Door het stukslaan van een glazen gebroken bij Vroom en Dreesmann in deur hebben onbekenden gisternacht in- Haarlem. Zij namen voor ongeveer 25000 gulden aan horloges mee. DEN HAAG Het ministerie van Economische Zaken heeft de heer J. G. Hafkemeyer benoemd voor de werving van industrieën in Amerika. Begin volgend jaar begint hij met zijn werk in het Nederlandse consu laat-generaal in New York. Hakemeyer is bijna tien jaar in "dienst geweest bij Philips, waar hij was belast met in ternationale activiteiten op het gebied van de verkoopbevordering. LOMM Het bestuur van de kleu terschool van de Sint Antoniusparochie in het Noordlimburgse Lomm is door de inspectie van het bijzonder onderwijs in het bisdom Roermond ontslag aan gezegd. Dit is het gevolg van de moei lijkheden, die begin vorige maand ont stonden. toen er plotseling twee kleu terleidsters bleken te zijn voor het uit een klas van veertig kinderen bestaan de schooltje. De 56-jarige mejuffrouw T. Zopp had in juni na een langdurige ruzie met pastoor Jenniskens, die de personeels zaken van de kleuterschool regelde, ont slag als kleuterleidster gevraagd. Zij kreeg op haar brieven geen antwoord en vroeg het schoolbestuur na enige tijd de ontslagaanvrage als niet-gedaan te willen beschouwen. Ook op dit verzoek kreeg zij geen antwoord, maar pastoor Jenniskens had wel een andere kleuterleidster be noemd, de negentienjarige Ada Seesink ADVERTENTIE gemakkelijk betalings verkeer met 1.000.000 particulieren -f 500.000 winkels en bedrijven. Snel en efficiënt. (Elk jaar komen er nog zo'n 200.000 rekeninghouders bij!) Met de blauwe girokaart kunt u tegenwoordig bijna overal betalen. U kunt contant geld op nemen bij eikvan de 2250 post kantoren en -agentschappen, overal in Nederland (ook né. 3 uur 's middags!). De particuliere rekeninghouder krijgt nl. 2 kascheques, elk voor max. f 500.-. Na inwisseling ont vangt u een nieuwe cheque thuis. U zit dus nooit zonder. U kunt van de giro zonder meer overschrijven op een spaarrekening bij de RPS - ook per automatische afschrijving. Terugboeking op uw girorekening is altijd mogelijk. Uw geld is dus niet geblokkeerd De snelle dagafrekeningen van de postgiro zijn uitvoerig gespecificeerd; naast het bedrag worden ook gironummer en naam van de begunstigde vermeld. Inlichtingen bij elk postkantoor. het grootste gironet van Nederland - volledig geautomatiseerd voor porti, overschrijvingen, kascheques en stortingen op eigen rekening. uit Lomm. Deze kreeg evenmin een schriftelijke bevestiging van de benoe ming. Op 1 oktober stonden beide leidsters bij de kleuterschool. Mejuffrouw Zopp kwam echter alleen voor de klas te staan, nadat een groep ouders had ge dreigd hun kinderen thuis te houden als dit niet zou gebeuren. Het schoolbe stuur was toen echter gedwongen aan beide kleuterleidsters salaris te beta len. Die situatie blijft bestaan totdat de commissie van beroep voor onder wijszaken in het bisdom Roermond heeft uitgemaakt of het ontslag van mejuffrouw Zopp rechtsgeldig is. De inspecteur van het bijzonder on derwijs, A. J. Janssen, heeft het kleu terschoolbestuur (dat gelijk is aan het bestuur van de Sint-Antoniusparochie) ontslag aangezegd, dat zal ingaan zo dra de moeilijkheden zijn opgelost „Dan zal een nieuw bestuur worden benoemd, dat onafhankelijk is van het kerkbestuur", aldus inspecteur Jans sen. Pastoor Jenniskens heeft het pen ningmeesterschap in opdracht van de bisschop van Roermond al moeten over dragen. DEN HAAG Het Tweede Kamer lid drs. J. Boersma (ar) verwijt de fa briek, die een schoonmaakmiddel bij wijze van reclame in brievenbussen heeft laten stoppen, gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel. Kinderen hebben van de reclame flesjes gedronken en daardoor letsel opgelopen. Schriftelijk vraagt drs. Boersma aan minister Roolvink (Socia le Zaken en Volksgezondheid) spoedig maatregelen te nemen om de consu ment te beschermen tegen dit soort reclamepraktijken. DELFT De Delftse politie heeft de 39-jarige W. H. S. uit Delft aangehou den op verdenking van het plegen van ontucht met zijn vijftienjarige stief dochter. Na een gesprek had de moe der van het meisje bij de politie aan gifte gedaan. t

De Vallei | 1967 | | pagina 11