Fors verlies EMS door ongunstige verkopen 25. S RAIFFEISENBANK Europese Beweging wèl voorstander van E.E.G.-overleg Kiezen tussen Frankrijk en Amerika feestje bouwen? schenk de slijter uw vertrouwen! „Bulder baan" door Kamer commissie geaccepteerd Slachtoffers van brugramp begraven OOK OVER 1967 GEEN POSITIEF RESULTAAT ~(^nlealonl Sigaartje van Zwolsman Twee voorstellen voor vrede in Midden-Oosten spaarbank en alle bankzaken Dertig procent clandestiene t.v.- ters Prijsverlaging voor stookolie VERSTOPT GEVOEL KRIJGT GEEN KANS In tegenstelling tot mr. Luns NADER BESCHOUWD Minder hulp van Ver. Staten Vier gewapende autodieven gearresteerd Schandalig Scherpe kritiek op verkeersplan van Leber Pagina 11 WINKELCENTRUM EEN KEIJZER TAPIJT PER METER2 LAGER OOK DIT JAAR T.H.-hoogleraar gaat regering adviseren óók voor 91 Premie- spaurplan INITIATIEF GEEN BOYCOT EINDDOEL Stokvis geen dividend Even tijd? Knoop 'n tapijt! WOENSDAG 8 NOVEMBER 1967 (Van onze redactie financiën) DEN HAAG Cieldgebrek heeft de Exploitatie Maatschappij Scheve- ningen gedwongen onroerend goed beneden de waarde te verkopen. Dit heeft de vennootschap voor 1966 een verlies opgeleverd van 1,27 mil joen gulden, welk verlies van de reser ve wordt afgeboekt. Een dividend zal er over 1966 niet op overschieten. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1966 dat de heer R. Zwolsman heeft uitgebracht. Uit het verslag blijkt dat ook dit jaar de financieringsmoeilijkheden hoog zijn opgelopen. Het boekjaar 1967 zal eveneens een verlies opleveren. Tot dusver heeft de E.M.S. onroerend goed moeten verkopen dat een kleine 38 miljoen heeft gekost en dat nog geen 36 miljoen gulden heeft opgebracht. De- ADVERTENTIE DEN HAAG De plannen voor de aanvliegroutes van het nieuwe Schip hol waarborgen, volgens minister Bak ker, een redelijk aanvaardbare situa tie. In de Tweede-Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat gaf de mi nister gisteren een uitvoerig overzicht van de maatregelen ter beteugeling van de geluidshinder en de commissie ging daarmee ten slotte helemaal ak koord. Het is wel niet zo ideaal, zei de mi nister zelf, maar er is toch een oplos sing gevonden om de geluidshinder bin nen bepaalde perken te houden. Er zal controle zijn op de manier waarop de vliegtuigen de routes gebruiken. De minister gaf de liberale afgevaar digde Wiegel toe, dat de omliggende gemeenten en met name Amsterdam van den beginne af van de plannen heb ben geweten. Hij erkende echter ook, dat de hoofdstad zich vanwege de nood zaak van uitbreiding van de woning bouw in een heel moeilijke positie be vond. Voor de omwonenden, die onver draaglijke last hebben van het overvlie gen, komt er een gemeenschappelijk klachtenbureau van de gemeenten Am sterdam en Nieuwer-Amstel en minis ter Bakker deed de toezegging, dat hij daaraan wel wil meedoen. Er zullen volgens hem ook eventueel vervangende woningen ter beschikking moeten komen voor degenen die moe ten verhuizen. Bovendien gaat een bouwtechnische commissie bekijken welke voorzieningen er in bepaalde wo ningen en andere gebouwen dienen te worden getroffen. Minister Bakker beloofde ook het op stellen van normen voor het motorge luid van vliegtuigen niet op de lange baan te zullen schuiven. Een interde partementale commissie zal daarvoor binnen enkele maanden een wettelijke regeling voorbereiden. Na deze toezegging zag de afgevaar digde Wiegel (Amsterdam) ervan af hiervoor een motie in te dienen. Ook volgens de socialist drs. Van Thijn (Amsterdam) was het antwoord van de minister vertrouwenwekkend. ADVERTENTIE Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig, kleurecht. Gemak kelijk in onderhoud. (390 cm) v.a. POSTBUS 39 - HILVERSUM 133 ze strop viel in hoofdzaak in het Rijs- wijkse winkelcentrum in de Bogaard. Daarnaast werd, om aan geld te ko men, vast goed verkocht dat bijna acht tien miljoen heeft opgeleverd bij een kostprijs van bijna 22 miljoen en een taxatiewaarde van bijna dertig miljoen. Voor dit laatste geldt, dat de EMS een recht van terugkoop heeft binnen drie jaar. Door al deze transacties zijn de hy potheekschulden van de EMS welis waar met een 13Vt miljoen gulden ge daald, en is de grondbriefschuld met 'n 141/» miljoen gulden teruggelopen, maar de keerzijde van de medaille is dat ook de exploitatieopbrengsten lager zijn. Liquiditeitsmoeilijkheden en het weer uitblijven van rijksgoedkeuringen op een aantal utiliteitsprojecten, die reeds op tekening waren verkocht en waarvan de financiering was verze kerd, maakten het vrijwel onmogelijk nieuwe activiteiten op het gebied van ontwikkeling van onroerend goed te verwezenlijken, zo zegt het bestuur. Onroerend goed werd verkocht tegen f 30,10 miljoen bij een kostprijs van f 31,58 miljoen. De exploitaties van on roerend goed en de sector horeca lie pen gunstig, maar zij hebben niet kun nen verhinderen dat 1966 werd afgeslo ten met een verlies van f 1,27 miljoen. De omzet van de gezamenlijke exploi taties bedroeg f 31 miljoen tegen f 28 miljoen in 1965. Deze ontwikkeling heeft zich dit jaar voortgezet. Onroerend goed werd ver beneden de kostprijs en de taxatiewaar de verkocht, zodat 1967 weer met een verlies zal sluiten. Het woningbouwpro gramma dat begin 1967 in uitvoering was zal eind van dit jaar nagenoeg zijn afgewerkt. Enkele tientallen woningen werden nog niet verkocht. De horeca- exploitaties zullen dit jaar een betere uitkomst leveren, aldus verwacht het bestuur. In de verhouding tussen de Zwols man Groep en de EMS komt een wijzi ging, die nog wordt bestudeerd door 'n groep mensen van wie deel uitmaken: dr. W. H. van de Berge, A. Jiskoot, W. A. de Jonge, mr. A. E. J. Nysingh en dr. G. M. J. Veldkamp. Overeenstem ming werd bereikt inzake de afwikke ling van de inbreng van alle activitei ten van de Zwolsman Groep in de EMS per 31 december 1966. Na verwerking van de inbreng van aandelenpakketten en vorderingen op en schulden aan ingebrachte N.V.'s res teert een vordering van de EMS op de Zwolsman Groep van f 16,5 miljoen. Deze vordering wordt echter weer te ruggehaald, doordat ten onrechte, al dus het bestuur, kosten en verliezen ten laste van de Zwolsman Groep zijn gekomen. Hierdoor is een claim ont staan op de EMS ter grootte van min sten het bedrag van de vordering. Daartegenover heeft de Zwolsman Groep haar oprichtersbewijzen EMS aan de vennootschap overgedragen. Hierover moet nog een advies worden uitgebracht. T.z.t. komt een statuten wijziging, waarbij de oprichtersbewij zen vervallen worden verklaard. In 1966 zijn de exploitatieresultaten gestegen van f 2,37 tot f 2.64 miljoen voor de horeca en van f 3,74 miljoen tot f 4,48 miljoen voor het onroerend goed. De kosten zijn gedaald van f 4,16 tot f 1,73 miljoen. De rentelast is daar entegen gestegen van f 3,31 tot f 4,23 miljoen. Na aftrek van afschrijvingen: f 1,53 (1965: f 0,99) miljoen, vennootschapsbe lasting van f 778.000 (v.j. f 1,79 miljoen) en hoe vreemd het ook moge klin ken een winstaandeel derden van f 336.000 tegen f 558.000 over 1965, res teert een verliessaldo van f 1,27 mil joen tegen een winstsaldo over 1965 van f 3,73 miljoen. Uit de balans blijkt dat de bank- schuld is toegenomen van f 4,80 tot f 5,83 miljoen. De hypotheken stegen van f 75,74 tot f 82,18 miljoen en de grondbrieven van f 38,29 tot f 46,75 mil joen. De hypotheekrente bedroeg ge middeld 5,7 pet. Door de verkopen van onroerend goed dit jaar zijn deze pos ten nu teruggebracht. Het onroerend goed staat per eind 1966 te boek met f 288,88 miljoen en in clusief de van de Zwolsman Groep overgenomen deelnemingen, met f 302,97 miljoen. Deze bedragen vormen de taxatiewaarde. De reserve is nu gedaald van f 57,87 tot f 7,06 miljoen. Daarbij moet de bonusuitkering over 1965 in aanmerking worden genomen, alsmede waardecorrecties en afboeking van het verlies over 1966. Ifet spyt de heer Zwolsman, zo schrijft hij In een begeleidende brief aan de aandeelhouders van de EMS, dat het geruime tijd heeft moe ten duren, voordat het jaarverslag kon worden verzonden. Het gereed maken van dit verslag heeft nogal wat voeten in de aarde gehad en de heer Zwolsman is er zich terdege van bewust, zo schrijft hij, dat de stem ming over dit uitblijven geprikkeld kan zijn. Hjj doet daarom het jaar verslag vergezeld gaan van een doos je sigaren, produkt van „onze" fa brieken in Hapert, opdat de aan deelhouders, genietende van een si gaar, toch nog rustig het jaarverslag zullen kunnen bestuderen. NEW YORK De Verenigde Staten hebben gisteren bij de veiligheidsraad een ontwerp-resolutie ingediend, waar in secretaris generaal Oe Thant wordt gevraagd, een speciale vertegenwoordi ger naar het Midden-Oosten te sturen om de regeringen in dat gebied te hel pen bij het zoeken van een oplossing van de bestaande problemen. In het Amerikaanse voorstel wordt gesteld, dat een regeling voor het Mid den-Oosten de terugtrekking van de strijdkrachten uit de bezette gebieden, beëindiging van de staat van oorlog, waarborging van de territorialen- on schendbaarheid en politieke onafhanke lijkheid van de betrokken landen door het instellen van gedemilitariseerde zo nes, de vrije vaart door internationale wateren en een oplossing van het vluchtelingenprobleem moet inhouden. India, Mali en Nigeria hebben even eens bij de Veiligheidsraad een ont werp-resolutie inzake het Midden-Oos ten ingediend. In dit voorstel wordt enerzijds gesteld, dat de Israëlische strijdkrachten zich uit alle gebieden moeten terugtrekken die zij bij het re cente conflict hebben bezet, terwijl aan de andere kant wordt gezegd, dat krachtens het handvest van de V.N. „elke staat het recht heeft in vrede en volledige veiligheid te leven, beschut tegen bedreigingen en oorlogshandelin gen". DEN HAAG Prof. dr. K. Posthu mus, rector-magnificus van de techni sche hogeschool in Eindhoven, is be noemd tot regeringscommissaris voor het wetenschappelijk onderwijs. Hij zal de minister van Onderwijs en Wetenschappen en die van landbouw en visserij adviseren over de structuurver andering van het wetenschappelijk onderwijs. ADVERTENTIE IN H0L1AND SIMT EN HUIS Bij de Raiffeisenbank kan men u volledig inlichten over het Premiespaarplan <20% premie). Ga er eens praten DEN HAAG Er glipt de minister zo'n 25 miljoen gulden per jaar door de vingers aan ontdoken luister- en kijk gelden, zei de c.h. afgevaardigde Tol man gisteren in de Tweede-Kamercom missie voor verkeer -en waterstaat. Minister Bakker moest hem antwoor den dat hij die cijfers niet kende. De afgevaardigde Tolman had het hem voorgerekend: 90 pet van de ge zinnen in ons land heeft een radio en 82 pet een tv-toestel. Slechts 84 pet be taalt echter luistergeld en 80 pet kijk geld. Uitgaande van een totaal aantal van 3% miljoen gezinnen betekent dat een verlies van tien miljoen aan luis tergelden en van vijftien miljoen aan kijkgelden. Minister Bakker: „Er gaat een com puter aan het werk om degenen, die zich niet hebben aangemeld, eruit te lichten. Wij zullen hen t.z.t. wel te pakken krijgen." DEN HAAG Stookolie is met in gang van vandaag vier gulden per dui zend kilo goedkoper geworden. Dit is een gevolg van de prijsontwikkeling op de wereldmarkt. De oliemaatschappijen hebben hiertoe besloten na overleg met het ministerie van Economische Zaken. De stookolie mag nu nog zes gulden per duizend kilo meer kosten dan juist voor het ontstaan van het conflict in het Midden-Oosten. Wel komt hierbij een extra prijsstijging van vijftig tot 55 cent als gevolg van de hogere om zetbelasting, die 1 juli is ingegaan. WILLEMSTAD De twaalf Antillia- nen die maandag omkwamen, toen op Curacao een in aanbouw zijnde brug in de Sint Annabaai stortte, zijn gisteren onder grote belangstelling begraven. Voordien werd in een stadion in Wil lemstad in de open lucht een plechtige requiemmis opgedragen. De lichamen van drie Nederlandse slachtoffers, de heren Wobbe Reinke- ma uit Gorkum, Gerrit van Rijswijk uit Werkendam en Arie Rottier uit Oost-Souburg, zullen vandaag of uiter lijk morgen in een toestel van de KLM naar Nederland worden overgebracht. De 51-jarige F. van Dalen uit Vlissin- gen en de 52-jarige J. de Witte uit Oost- Souburg worden nog steeds vermist. Van Schiphol is gisteren een uit vier leden bestaande commissie naar Cu rasao vertrokken voor een nader on derzoek van de ramp. De commissie bestaat uit ir. drs. H. Kuiper, hoofdin genieur-directeur van Rijkswaterstaat, ir. J. ter Brugge van Rijkswaterstaat, ir. J. Romein van de pletterij Entho ven in Delft, de aannemer van de in gestorte brug, en de heer L. H. J. de Bruyn, directeur van het Schelde Mon tagebedrijf uit De Meern, de uitvoer der van het werk. Onderweg trad mo torstoring op. Een van de vier motoren viel uit. Het toestel keerde daarop naar Schiphol terug. Twee uur later steeg het vliegtuig voor de tweede keer op. ADVERTENTIE Aktieve Witte Kruis poeders bestrij den verkoudheid en griep radikaal. U voelt u weer opgelucht en fit. Witte Kruis poeders: ook tegen hoofdpijn en kiespijn. DEN HAAG De Europese Beweging in Nederland wenst, dat de Nederlandse regering instemt met politiek overleg met de andere landen van de Europese ge meenschappen (Frankrjjk, Duitsland, Italië, België en Luxemburg). Minister Luns (Buitenlandse Zaken) heeft dit overleg onlangs nog afgewezen, zolang Engeland geen deel uitmaakt van de EEG. In een memorandum, gezonden aan de regering, het Nederlandse en het Europese parlement, stelt de Europese Beweging, dat het politiek overleg tot doel moet hebben: het uitwerken sa men met Engeland van voorstellen die tot een grotere politieke eenheid in West-Europa kunnen leiden. Daarbij zouden moeten worden besproken de aanpassing van de verhoudingen binnen het Atlantisch bondgenootschap, de Eu ropese defensie en de uitbreiding van de gemeenschappen. Het memorandum herinnert er aan, dat indertijd Benelux het initiatief heeft genomen om uit de politieke moeilijkhe den in het jaar 1955 te geraken. „Ook nu zou het aanbeveling verdienen, dat de Nederlandse regering een dergelijk initiatief van Benelux zou uitlokken". Oud-minister drs. P. C. W. M. Bo- gaers heeft de leiding gehad van een werkgroep uit het hoofdbestuur van de Europese Beweging, die dit memoran dum heeft voorbereid, zei gisteren: „Wij verwachten, als gevolg van een blijvende weigering van Frankrijk om Engeland als lid toe te laten, in een volledige impasse te geraken. De in druk bestaat, dat ook de Nederlandse re gering geen middel ziet om hier uit te komen". Het lamleggen van de EEG snijdt in eigen vlees, verzwakt de gemeenschap en versterkt slechts de positie van Frankrijk. De weg, die de Europese Beweging wijst, is uiterst moeilijk, maar wel mogelijk", aldus drs. Bo- gaers. De Europese Beweging ziet geen heil in middelen, die de moeilijkheden niet oplossen, zoals een boycot van de mi nistersconferentie. Zij heeft bewust ge kozen voor een nieuwe aanpak en dat is deze politieke aanpak, zo verklaarde drs. Bogaers het memorandum. „Wij zouden het ons zelf niet kunnen verge ven, indien we niet het uiterste hebben gedaan om uit deze afgrijselijke toe stand te komen. Bovendien moeten we als klein land de moed hebben initiatie ven te nemen". Kortsluiting heeft gisternacht een brand veroorzaakt in de boerderij van G. H. Hekman in Witharen, gemeente Ommen. Vee en inboedel zijn gered. De boerderij brandde af. De schade be- draaet 75000 gulden. Cinds de ministerraad van de Euro- pese gemeenschappen in Luxemburg burg (23 en 24 oktober) is er geen wij ziging gekomen in het Franse verzet tegen de toetreding van Engeland tot de EEG., Benelux en Italië zijn nog even grote voorstanders van een En gels lidmaatschap als voorheen; Duits land blijft halfslachtig. Economische argumenten kunnen geen beweging meer brengen in deze stellingen. Ener zijds omdat Frankrijk telkens nieuwe bezwaren zal aandragen, anderzijds omdat de uitbreiding van de gemeen schappen een politiek probleem is. Op politieke vragen passen geen economische antwoorden. In de minis terraad van de gemeenschap kunnen geen algemeen politieke problemen aan de orde worden gesteld. Deze vorm van samenwerking is immers een economi sche, zij het met een politiek einddoel. TYe politieke impasse eist daarom po- litiek overleg. Tot deze conclusie is de Europese Beweging in Nederland in een memorandum dan ook gekomen. Nu is dat geluid op zich niet nieuw. Al leen: minister van Buitenlandse Zaken Luns heeft zich steeds gekant tegen re gelmatig politiek overleg tussen Frank rijk, Duitsland, Italië en Benelux. In de eerste plaats vreest hij dat uit dit overleg een politiek secretariaat zal groeien en dat de economische samen werking onderhorig zal worden aan het resultaat van het politieke beraad. In de tweede plaats meent hij dat de vraagstukken verder reikend zijn dan de gemeenschap der Zes en dat daar om ook Engeland zal moeten deelne men aan de politieke gesprekken. Tegen dit standpunt gaat de Europese Beweging in. Niet dat deze organisatie, waarbij de grote politieke partijen, vak- centralen en werkgeversorganisaties zijn aangesloten, Engeland zou willen uitsluiten. Immers, het allereerste doel van dat overleg der Zes moet zijn: „te zamen met Engeland voorstellen uit werken die tot grotere politieke eenheid in geheel West-Europa kunnen leiden." De Beweging meent echter dat men die politieke tegenstellingen nu maar eens moet uitpraten. Het is niet zo vreemd dat het memo randum aan Benelux een grote rol geeft: 1. De Europese Beweging voelt ken nelijk ook wel dat minister Luns niet zonder meer het initiatief zal nemen tot het politiek overleg. 2. De Belgische minister van Buiten landse Zaken Harmei is eerder geneigd initiatieven te nemen. Zijn voorstellen tot hervorming van de Navo die in middels praktisch zijn uitgewerkt bewijzen dat. Zijn optreden tijdens de ministerraad van de Europese gemeen schappen toont evenzeer zijn slagvaar dige tactiek aan. 3. Vooral op aandringen van de toen malige Nederlandse minister Beyen heeft een initiatief van Benelux in 1955 de ook toen bestaande impasse door broken en het proces van Europese een wording een nieuwe impuls gegeven. De EEG is er het resultaat van. Uuropese politieke samenwerking, Europese defensie en hervorming van de NAVO met de uitbreiding van de Europese gemeenschappen, gebun deld tot één onderhandelingspakket, ge ven in ieder geval een evenwichtiger overzicht van de werkelijke vraagstuk ken dan alleen een bundeling van eco nomische en monetaire problemen. Het stelt Engeland bovendien in staat 't dwingt de regering in Londen zelfs tot het bekennen van kleur; zoals het Frankrijk ook de gelegenheid geeft werkelijk te zeggen wat het nu nog ver hult. Zoals de kaarten nu in Brussel op tafel liggen, komen we niet uit de moeilijkheden, alleen al omdat men er kennelijk niet over wil praten en daar om nalaat een gelegenheid daartoe te scheppen. Veel hoop op verwerkelijking van het voorstel van de Europese Beweging be hoeft men niet te koesteren. Toch zal eens antwoord gegeven moeten worden op een paar wezenlijke vragen: Hoe zwaar weegt voor Engeland de toetreding tot de gemeenschappen of: Hoe Europees is Engeland? Hoe zwaar tilt Nederland (of Benelux) aan het lid maatschap van Groot-Brittannië? Te gen welke prijs is Frankrijk geneigd zijn verzet op te geven? Willen we wer kelijk de ontspanning bevorderen door samenwerking tussen Oost en West? Het antwoord op die vragen zal voor elke belanghebbende moeilijk zijn. Het kan wel een einde maken aan de sche mertoestand waarin de Europese een wording nu verkeert. T aat men bovendien toe dat 't Britse toetreden op de lange baan ge schoven wordt, dan ontstaat het gevaar van een crisis met nog grotere gevol gen. Binnenkort komt namelijk de her vorming van de NAVO aan de orde. De Europese Beweging stelt dan ook terecht dat Duitsland wellicht voor de keus komt te staan dat het moet kie zen tussen Frankrijk en Amerika. En 't is moeilijk aan te nemen dat Benelux, Italië, Scandinavië en Engeland de zij de van Frankrijk zou kiezen. Zo wordt de kloof steeds breder en worden de gevolgen bedenkelijker. Daarom zal men er nu over moeten praten, langs de weg die de Europese Beweging wijst of langs een andere die tot nu toe echter door niemand is aan gegeven. Naast de zakelijke kant van een uit breiding van de Europese gemeen schappen legt het memorandum politie ke zaken, waardoor het vraagstuk wordt verbreed en ook voor Frankrijk aantrekkelijke kwesties aan de orde worden gesteld. Einddoel zal moeten zijn: 1. Een politieke unie tussen de Zes van de EEG plus Engeland, Ierland, Denemarken en Noorwegen. 2. Omvorming van de Navo tot een Atlantisch deelgenootschap, waarin Eu ropa een gelijkwaardige partner van Amerika wordt. „Nu heeft de reus Amerika te maken met veertien Euro pese dwergen". 3. Streven naar grotere samenwerking tussen Oost en West door een verstren geling van (economische) belangen. 4 De bereidheid een eerste stap te zet ten naar een vergaande samenwerking in het internationale betalingsverkeer. WASHINGTON De toewijzings commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren een wetsontwerp goedgekeurd, dat voor ziet in gelden ten bedrage van 2,2 mil jard dollar voor hulp aan het buiten land in het belastingjaar lopend van 1 juli 1967 tot 1 juli 1968. Dit komt neer op een besnoeiing met 31 pet. van het door de Amerikaanse regering gevraag de bedrag van 3,23 miljard voor de fi nanciering van dit program. Dit is de grootste besnoeiing die ooit is toege past op het buitenlandse hulpprogram van de VS. Het onderhavige wetsontwerp komt volgende week in het Huis van Afge vaardigden aan de orde. Donderdag heeft een commissie van leden van het huis en de senaat een maximum-be drag vastgesteld van 2,67 miljard voor de hulp aan het buitenland. Van onze correspondent VENLO De Venlose politie heeft gistermiddag vier leden van een Duit se autodievenbende gearresteerd. Twee mannen waren in het bezit van een vuurwapen. De 23-jarige A. W. uit Mönchen-Glad- bach droeg in een holster onder zijn ok sel een Russisch pistool en de 26-jarige W. E. uit Laurensberg was in het be zit van een schietklare cylinderrevol- ver. ROTTERDAM R.S. Stokvis Zo nen verwacht dit jaar op geconsolideer de basis een verlies. Als gevolg hiervan zal het dividend worden gepasseerd, nadat het vorig jaar was verlaagd van 9 tot 5 procent. De moedermaatschappij heeft de kos tenstijging ruimschoots opgevangen, maar daar stond een grotere daling van de brutowinst tegenover doordat de omzet over de eerste tien maanden ca. 60 procent bij die van de overeenkom stige periode van 1966 is achtergebleven. Voor 1968 worden betere uitkomsten verwacht, dank zij ingrijpende maatre gelen tot verbetering van de rentabili teit. De liberalisatie van de huren door minister Schut is door de Neder landse socialisten allerminst met ap plaus ontvangen. Vooral uit Zeeland en Friesland worden door de rode pers „schandalige" huurverhogingen gemeld, natuurlek, zonder vermelding dat. de rechter de huurders tegen prijsopdrij ving beschermt stelt „Het Vaderland" (lib.). „Het merkwaardige in de be richtgeving is, dat vrijwel steeds ontbreekt wat de oude huren wa ren en hoe hoOg de nieuwe precies zijn. Alleen de percentages worden vermeld. In De Bouwer, het or gaan van de bij het NW aangeslo ten bond van bouwvakarbeiders, wordt wel zo'n schandalige huur prijs precies vermeld. Een NW- lid in Vinkega (Fr.), betaalde vol gens De Bouwer tot 1 oktober jj. f 9,69 per week. Toen werd hem door de huuradviescommissie te verstaan gegeven dat het f 14,83 moest worden. Iets meer dan f 60 per maand dus voor een niet na der omschreven huis met vijf be woners. De eigenaar, een aanne mer. die vermoedelijk jarenlang op dit bezit heeft moeten toeleggen, maakte toen van de huurliberalisa- tie gebruik en verhoogde deze huur „drastisch tot f 24 per week. Het NW gaat nu tegen hem ?en pro ces beginnen. Maar betwijfelt reeds bij voorbaat, of, als dit pro ces verloren wordt, er in de omge ving wel binnen twee jaar een ge lijkwaardige betaalbare woning kan worden gevonden. Wij geloven met het NW dat het inderdaad onmogelijk is voor f 60 huur per maand een redelijke wo ning te bouwen. Maar daarvan is niet de huurliberalisatie de schuld of deze regering, maar de loons- ■verhogingen der laatste jaren. Dat de huurverhoging in Zeeland en Friesland extra groot uitvalt is his torisch verklaarbaar. Huren en lo nen lagen daar vroeger ver bene den het landelijk gemiddelde. Door het afschaffen van de loonklassifi- catie werden de lonen reeds ge lijkgetrokken. Datzelfde gebeurt nu met de huishuren. Dat in enke le gevallen de eigenaars revanche nemen op lastige huurders veroor deelt de huurliberalisatie niet: bij misbruik zal de rechter de huisei genaar veroordelen". ADVERTENTIE CEMENT WATER RIJST VIS ETEN VOOR NOORD SUMATRA GIRO 79 11 00 'R |J S T' TILBURG GENèVE Gisteren heeft de Inter nationale organisatie van het particulie re wegvervoer, de International Road Transport Union (I.R.U.), in Genève scherpe kritiek geleverd op het ver keersplan van de WeStduitse minister van Verkeer, Leber, en soortgelijke plannen in Frankrijk en Engeland. Vol gens de organisatie, waarbij 28 landen zijn aangesloten, moeten alle vervoers sectoren gelijk worden behandeld en moet de verzender zijn vrije keuze be houden. In een gisteren gepubliceerde resolutie wordt de economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties, de conferentie van Europese ministers van Verkeer en de Europese gemeenschap verzocht deze doelstellingen voor ogen te houden. Naar in de resolutie verder staat, moet niet naar verbetering van de fi nanciële positie van de Europese spoor wegen worden gestreefd door middel van dirigistische maatregelen, die ten koste van het wegvervoer gaan. De be perkingen voor het vervoer over de weg van bepaalde produkten, die het plan van minister Leber inhoudt, zullen niet alleen de Duitse economie, maar ook andere landen schaden, aldus de resolu tie. ADVERTENTIE met Scheepje* Bokhara Patronen op voorgeschilderd stramien gevsn veel gemak bij dit edel handwerk. Vraag Inlichtingen b(J uw winkelier of stuur onderstaande bon op. L. co 2 O

De Vallei | 1967 | | pagina 13