Veenendaals dagblad WIJ P.T.T. wordt een zelfstandig staatsbedrijf „Economie staat er iets gunstiger voor" Jongsten van „Jozina" na avontuur thuis Werklozenaantal in oktober gestegen Buiten Geen meerderheid voor vredesvoorstel Vietnam „We wisten niets van een oorlog" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei inde Gevechten aan drie fronten in Z.-Vietnam SOVJET-AMBASSADE IN OTTAWA BELAAGD RAKETTEN OP RODE PLEIN Theodornkis is ziek Fraai rustig najaarsweer Minister De Block put hoop uit hetere situatie in West-Duitsland: Alleen akkoord op voorwaarden Ex-nazi na 22 jaar in arrest STAKING BIJ CHRYSLER Verkiezingen in Ver. Staten Noord-Vietnam Auto tegen een stilstaande vrachtwagen: twee doden Vrouw en twee kinderen zoek Evenals Staatsmijnen en Ned. Spoorwegen Eigen beleid Efficiency VERLIEZEN Pham Van Dong Gevaarlijk stropen (I) SUBSIDIE HUWELIJKSREIS GROOT TEKORT Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. WOENSDAG 8 NOVEMBER 1967 VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. 4le JAARGANG DEN HAAG Minister Bakker gaat van de PTT een zelfstandig staatsbedrijf maken, zoals de Staats mijnen en de Nederlandse Spoorwe gen, die de vorm van een naamloze vennootschap hebben. Met handhaving van de rechtspo sitie van het personeel van de P.T.T. de minister beschouwt dat nadrukkelijk als een voorwaar de zal een wetsontwerp in deze geest worden voorbereid. Deze toezegging deed minister Bakker gisteren in de Tweede-Ka mercommissie voor Verkeer en Wa terstaat. De bedoeling is dat de P.T.T. zelfstandig leningen zal kun nen sluiten en dat het tarievenbe- leid uit de beklemming van de be groting wordt gehaald. De verant woordelijkheid tegenover het parle ment blijft overigens bij de minis ter. De thans bestaande situatie noem de minister Bakker ongewenst en niet meer passend in de tegenwoor dige omstandigheden. Met een on afhankelijke status van de P.T.T. kunnen de prijsverhogingen op hun eigen merites worden bekeken. Zij behoeven dan niet meer te worden beschouwd als onderdeel van het begrotingsbeleid. De directie moet de vrijheid krijgen een eigen finan cieel beleid te voeren. De toestand van de P.T.T. is thans vrij gunstig, zei de minister. Het be drijf financiert zich zelf voor 95 procent, maar hij kon niet zeggen of de toezegging voor 1968 dat er geen tariefsverhogingen zullen ko men, ook zal gelden voor 1969. Voor de Posterijen is een particu lier efficiencybureau aan het werk. Dit zal in december een tussentijds rapport en in april eindrapport uit brengen. De post steek1 met een produktiviteitsverhogin*' van slechts één procent per jaar vclfüLaf bij de telefoon en de telegraaf rfiet vier orocent en vooral bij de girodienst, die tengevolge van de automatise ring een produktiviteitsverhoging van 25 procent haalde. SAIGON Aan drie verschillende fronten in Zuid-Viëtnam zijn gisteren nieuwe gevechten opgelaaid. Het is mo gelijk, dat de communisten na een lan ge rustpauze nieuwe offensieven zijn begonnen. Volgens de jongste berichten van de slagvelden hebben Amerikaanse mari niers op 45 km ten zuiden van Da Nang dwars door nevels van traangas heen een versterkt dorp veroverd op man schappen van het Noordviëtnamese le ger. Aan deze verovering was een ver woed gevecht van 24 uur voorafgegaan, dat de mariniers 22 doden en 56 gewon den kostte. De mariniers hebben 36 vijanden van de tweede Noordviëtnamese divisie ge dood. Deze divisie is een van de vijf communistische divisies, die zich voor mogelijke nieuwe offensieven in Zuid- Viëtnam bevinden. Een nieuwe strijd is ook opgelaaid bij het stadje Loc Ninh, waar verleden week zwaar gevochten is. Voorts werd ook in de centrale hooglanden gestre den. Volgens de laatste berichten zijn bij deze twee gevechten in totaal 28 Ame rikanen gedood en 55 gewond. Volgens het V.S.-hoofdkwartie.- zijn in beide ge vechten tezamen 78 communistische manschappen gedood. Alleen bij Loc Ninh vielen 66 hunner. In de luchtoorlog kwamen Ameri kaanse jachtbommenwerpers gisteren tot op 35 km van de grens met com munistisch China. Zij richtten grote schade aan op de belangrijke spoorweg naar China. Het was de diepste pene tratie naar het noorden uit de afgelo pen twee weken. Tevens deden vliegtuigen van de Amerikaanse marine voor de eerste maal in de oorlog aanvallen op de An Ninh Ngoai-werf op 20 km ten noord westen van Haiphong. OTTAWA (Canada) Stenen en fles sen zijn gisteravond door enige hon derden demonstranten door de ruiten en op het bordes van de Russische am bassade in Ottawa gegooid, waar een receptie ter ere van de revolutie voor het corps diplomatique werd gegeven. Het bordes werd met rode verf be smeurd. De gasten, onder wie de mees te diplomaten van Ottawa en verschei dene Canadese ministers en parle mentsleden, werden uitgescholden en gehoond bij het betreden en verlaten van het gebouw. Op het hoogtepunt van de demonstra tie verzocht het ministerie van Buiten landse Zaken de gemeentepolitie maat regelen te nemen om ambassade en gas ten te beschermen. De Russische ambassadeur Ivan F. Sjpedko betoogde, dat „de demonstra tie was georganiseerd door een nationa listische organisatie bestaande uit oor logsmisdadigers die hun straf voor het uitmoorden van Russische mensen in de oorlog zijn ontgaan, samen met de Duitse fascisten". Als woordvoerders van de demon stranten traden vertegenwoordigers op van immigranten uit Oosteuropese sta ten. Een diplomaat arriveerde met zijn vrouw bij het grote stenen gebouw op het ogenblik dat een fles uit de menigte op de treden uit elkaar spatte, waarbij de omgeving met rode verf werd be sproeid. In het gebouw greep ambassadeur Sjpedko minister van Buitenlandse Za ken Martin bij de arm voor de fotogra fen met de woorden: „ik zal u eens hoffelijkheid laten zien". Naar schatting 350 demonstranten verzamelden zich bij de ambassade met borden en spandoeken. ATHENE Een Griekse officiële woordvoerder heeft bekend gemaakt dat de linkse componist Mikis Theodo- rakis last van zijn maag heeft gekre gen in de Averoffgevangenis in Athene. De woordvoerder ontkende berichten van de BBC als zou Theodorakis van af verleden week woensdag in honger staking zou zijn. De componist van onder meer de mu ziek bij de film „Zorba de Griek" is in augustus gearresteerd na zich vier maanden voor het militaire bewind t® hebben schuil gehouden. Hij werd er van beschuldigd een ondergrondse or ganisatie, „het patriottisch front" te hebben opgericht met de opzet de re gering omver te werpen. TTet kan verkeren! Maandag nog stormweer en regen en nu fraai najaarsweer met zon, dat bovendien aanhoudt evenwel met een toene mende kans op nevel en mist in de nacht en ochtend. Dit mooie weer is een cadeautje van een stevig hoge- drukgebied boven het continent, dat zich in de loop van dinsdag heeft op gebouwd en zich naar onze omgeving uitbreidde, 's Middags wordt het 8-10 graden, maar in de komende nacht vriest het weer een paar graden. De eerste najaarsvorst van Apeldoorn (in Berg en Bosch -2 en in „Zuid" -4 graden) kwam op een later tijdstip dan sinds 1963 het geval was. De eerste vorstdata in de afgelopen vier jaar voor Apeldoorn waren: 30 oktober 1966, 23 oktober 1965, 20 ok tober 1964 en 27 november 1963. Dinsdagavond zijn twee opvaren den van de in Nigeria vastgehou den vrachtvaarder „Jozina" in ons land teruggekeerd. Het zijn de echtge note van de machinist, Rosa van 't Woud, en matroos onder de gage T. Rijpma, die hier gefotografeerd zijn tijdens de persconferentie op Schip hol. dat men jachtgeweren als wapens moet beschouwen. Toen de Nigeriaanse mari ne ons aanhield, stond ik op wacht. Di rect heb ik de stuurman gewaarschuwd, mahr we konden npet goad wijs uit de seinen. Toen werd er geschoten. Na contact met Nederland zijn we nog om gedraaid, maar het lukte niet om er vandoor te gaan. De driehonderd mijl naar Lagos hebben we toen achter het fregat aangevaren. We hebben eerst een paar dagen in een wachtlokaal ge zeten. De ambassade zorgde direct voor veldbedden. Daarna gingen we naar een gevangenis, waar de verzor ging goed was. De rest van de beman ning zit daar nog. We hebben ze niet meer mogen spreken". Zowel matroos Rijpma als mevrouw Van 't Wout is er van overtuigd, dat kapitein Plantinga van de Jozina zich van geen kwaad bewust was, toen hij de opdracht van de Sun African Line uitvoerde. Er werd ook helemaal geen geheim van gemaakt, dat er 11.000 ge weren en munitie aan boord waren. De mening wordt gedeeld door de heer van Kap's scheepvaartmaatschappij. (Eigenaar is de heer C. Lenten uit Loosdrecht). „In het algemeen charter staat inderdaad, dat er geen wapens en munitie worden vervoerd. Kapitein Plantinga is een ronde zeeman, die ze ker zal hebben gedacht dat jachtgewe ren niet tot oorlogswapens kunnen wor den gerekend, of hij heeft er helemaal niet bij stil gestaan. We hebben nooit eerder zaken gedaan met de Sun African Line uit Lagos, maar dat zegt in de scheepvaart niets. Achteraf is wel duidelijk dat die maat schappij kennelijk tot de zijde van de opstandelingen moet worden gerekend. Wij kenden de lading die in Lissabon werd ingenomen, niet, maar, eerlijk ge zegd, beschouw ik jachtgeweren ook niet als oorlogswapens. Je moet wel heel dichtbij staan om er iemand mee dood te schieten", aldus de heer Boon stra. Evenals de twee teruggekeerde opva renden, heeft hij alle vertrouwen in de Nigeriaanse autoriteiten en de hulp van de Nederlandse ambassade. Doordat het schip niet kan varen, wordt per dag een kleine duizend gulden schade geleden, die niet onder de verzekering valt. MÜNCHEN Een voormalige S.S.- kolonel, de 63-jarige Paul Zapp, die al 22 jaar gezocht wordt wegens massa moord op joden, is in W.-Duitsland ge arresteerd, zo heeft het Beierse mini sterie van Justitie gisteren meege deeld. Zapp stond destijds aan het hoofd van een SS-uitroeiingsafdeling in de Sovjet-Unie. Na de oorlog heeft Zapp onder een valse naam geleefd, j Hij zou minstens 6400 mensen gedood hebben in Kisjinev, Nikolajev, Jalta en Kerson. DETROIT Ongeveer 9.000 em ployés van de Chrysler-automobielfa- briek hebben gisteren het werk neerge legd, meer dan 24 uur voor het ultima tum, dat de vakbond van automobiel arbeiders aan Chrysler had voorgelegd was afgelopen. De bond voert met Chrysler besprekingen over nieuwe ar beidscontracten voor de 103.000 em ployés van het concern, ken te Newark (Delaware), Sterling en ken te Newark (delaware), Sterling en Trenton (Michigan) en St. Louis (Mis souri) getroffen. CULEMBORG De politie te Culem- borg zoekt de 33-jarige mevrouw Gijs- berta van der Heiden, haar dochtertje Elisabeth Gerry (12) en haar zoontje Johannes Wouter (5). De vrouw verliet met deze kinderen in de ochtend van maandag 6 november in overspannen toestand de echtelijke woning. In Vught wordt sinds enkele dagen de 61-jarige priester N. J. J. M. de Leijer vermist. Hij rijdt in een grijs blauwe DAF-personenauto, kenteken G.M. 67-67 en verliet zijn woonplaats vrijdagmiddag 3 november. Daags na dien zou hij in de vooravond terugke ren van een bezoek aan Venlo en Nij megen, maar er is niets meer van hem vernomen. leeuwen en eeuwen heeft de mens op illegale wijze getracht 't dier des velds tot zijn bezit te maken; meestal beschouwde men dit als een aangele genheid, waarmee niemand wat te maken had en velen koesteren deze primitieve opvatting van het res nul- lius" nog steeds. Anderen omhangen de wilddief gaarne met een mooi man teltje van romantiek, doch in de ruwe tijden van voorheen had men bij stro perij weinig begrip voor schilderach tigheid, gevoel en verbeelding. Op de Veluwe lag het jachtrecht in handen van de vorst en het was vrijwel aan niemand vergund zonder zijn speciale toestemming wolven, evers, herten, reeën, klein-wild enz. met honden te achtervolgen of met netten te bela gen. De straffen, op overtreding ge steld, waren zwaar en vaak wreed. Werd nog in 1341 Am. van Heyden voor slechts twee stuivers beboet, om dat hij een wild zwijn gevangen had, een eeuw nadien kreeg Wolffken van Bilder Moerkenssoin, omdat hij „wilt- broet" had helpen bemachtigen, een boete van 20 gld., een voor die tijd zeker hoog bedrag. Veel slechter nochtans bracht Noyke de Wiltschie- ter, een blijkbaar beruchte wilddief, het er af, want hem werden tot straf voor zulk een vergrijp de handen af gekapt en de ogen uitgestoken. Dezelf de vergelding vinden we Anno 1466 nog eens vermeld en van wat we er hier en daar verder over op pikten in oude kronieken, noteer ik op het ka lenderblaadje van morgen nog wat. 8-11 -67 A. B. WIGMAN SAN FRANCISCO Een vredesvoorstel, dat een onmiddellijk bestand en terugtrekking van de Amerikaanse troepen in Vietnam inhoudt, heeft gis teren bij de gemeenteraadsverkiezingen van San Francisco geen enkele kans gekregen. Dit was het eerste opinie-onderzoek over de strijd in het Verre Oosten in een grote Amerikaanse stad. 96.140 kiezers spraken zich tegen en 55.051 voor het plan uit. De volgende vraag was aan de kie zers voorgelegd: „Dient het de politiek van de inwoners van de stad en dis trict San Francisco te zijn een onmid dellijk bestand en een terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Viëtnam te eisen, opdat het Viëtnamese volk zijn eigen problemen kan regelen? De vraag werd eerst op het stembiljet ge plaatst, nadat het Hooggerechtshof van Californië zulks met zes tegen twee stemmen had gelast. In andere steden en staten in de V.S. werden gisteren verkiezingen gehouden voor een nieuwe burgemeester of gou- veneur. De Democraat Hatcher werd een der eerste gekozen negerburge meesters van een grote Amerikaanse stad, namelijk Gary in Indiana. In Kentucky werd de Republikein Louis Nunn tot gouverneur gekozen. Hij versloeg de Democraat Ward en had zijn campagne gesitueerd rondom de „oorlogsmoeheid" van de kiezers. In New York verwierp de bevolking een wetsvoorstel tot verlening van staatssubsidie aan bijzondere scholen. Het voorstel genoot de steun van de Re publikeinse gouveneur Rockefeller en de Democratische leiders, onder wie J senator Robert Kennedy. De Democraat Williams won de I strijd om de gouverneurspost van Mis sissippi. Hij is een voorstander van de rassenscheiding. De burgemeester van Philadelphia, James Tate (Democraat) wist zijn post te behouden. Hij versloeg de Republikein Specter, officier van ju stitie in die stad. In Virginia is voor het eerst sinds de wederopbouwperiode na de burgeroor log een neger gekozen tot lid van de wetgevende vergadering van de staat. Hij is de Democraat Reid en is chirurg van beroep. Carl B. Stokes kan er vrijwel zeker van zijn dat hij burgemeester van Cle veland zal worden. Hij is de eerste ne gerburgemeester van deze grote Ame rikaanse stad. Deze Democraat ver sloeg de Republikein Taft. In Boston werd mevr. Hicks, tegenstandster var. desegregatie op de scholen, in de strijd om de burgemeesterspost verslagen door de Democraat White. 0 Het centrum van Veenendaal krijgt binnen niet al te lange tijd een blau we zone. Hiermee gepaard gaat een aan zienlijke uitbreiding van de parkeer ruimte. Het plan zal worden gerealiseerd als de panden Hoofdstraat 42 en 44, waarin tot dusver de gemeente gehuis vest was, met de grond gelijk gemaakt zijn. 0 In het kader van militaire oefeningen wordt in de nacht van donderdag op vrijdag een brug geslagen over de Rijn bij Rhenen. 0 Een bejaarde inwoner van het be jaardencentrum 't Anker te Kesteren is deze week met zijn eten naar burge meester Pott gestapt om hem de kwali teit van zijn maaltijd te laten proeven. In de oorlog hadden velen het in dit op zicht beter dan de bewoners van het be jaardencentrum, aldus deze bejaarde. 0 In Rhenen vieren twee personeelsle den van de dienst gemeentwerken morgen hun zilveren jubileum. De in verwachting zijnde vrouw van de machinist maakte op de Jozina haar huwelijksreis. Na het incident werd zij door een Nigeriaans radiostation „de koningin der piraten" genoemd. Vrijwel gelijk met mevrouw Van 't Wout, werd enkele dagen geleden de jongste matroos, de negentienjarige Tjalling Rijpma uit Bolsward, vrijgela ten. Ook hij kwam gisteravond op Schiphol aan. Het tweetal vertelde, dat de beman ning zeer goed was behandeld in Lagos en dat het contact met de Nederlandse ambassadeur mr. M. J. Rosenberg-Po- lak, voortreffelijk was geweest. Ma troos Rijpma deed voor de wachtende familie en de pers rustig en in welge kozen woorden het chronologische re laas van het avontuur. „In Lissabon hadden we de vracht in genomen in opdracht van de African Sun Line, gevestigd te Lagos. Ik geloof niet dat iemand er aan gedacht heeft, Een beeld van de grote militaire parade op het Rode Plein U Moskou ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van de oktoberrevolutie. We zien hier een intercontinentale reuzenrcket van een nieuw type. De raket gebruikt een nieuw soort brandstof en kan kernladingen naar elk vijandelijk doel brengen. (Zie ook elders in dit blad). HONGKONG De Noordviëtname se premier, Pham Van Dong, heeft gis teren op een ontvangst in Hanoi van de Russische ambassadeur, Tsjerba- kov, verklaard dat een regeling van het Viëtnamese conflict slechts kan worden verkregen op de Noordviëtna mese voorwaarden. De basis van een regeling noemde de premier de volgende vier voorwaarden van de Noordviëtnamese regering: 1. erkenning van de Viëtnamese on afhankelijkheid, volledige terugtrek king van de V.S. uit Zuid-Viëtnam; stopzetting van de aanvallen op het noorden; 2. een verbod op alle militaire bond genootschappen en de aanwezigheid van vreemde troepen, hangende een vreedzame hereniging; 3. regeling van de Zuidviëtnamese binnenlandse zaken door de Viëtname- zen, in overeenstemming met het pro gram van het Nationale Bevrijdings front van Zuid-Viëtnam; 4. vreedzame hereniging van Viët nam, zonder buitenlandse inmenging. PUTTERSHOEK In de gemeente Pirttershoek is vannacht omstreeks half één een grote personenauto achter op een stilstaande vrachtauto gereden. Van de drie op de voorbank zittende jongens kwamen er twee om het leven. Het waren de uit Limbricht afkomstige W. H. van Deurssen en de uit Over- veen afkomstige C. J. van Minnen, bei den 29 jaar oud. De derde jongeman werd ernstig gewond. De vrachtwagen was, blijkens een onderzoek van de po litie, goed geparkeerd en eveneens goed verlicht. DEN HAAG Minister De Block ziet de economische toekomst van ons land iets zonniger in. Zijn optimisme steunt onder andere op de groeiende investeringen en de betere gang van zaken bij onze belangrijkste afnemer: West- Duitsland. „We moeten echter nog wel oppassen", zo waarschuwde hij gisteren tijdens de openbare vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor Economische Zaken. Het Centraal Planbureau had dit jaar gerekend op een overschot van vijfhonderd miljoen gulden op onze betalingsbalans. Het zal echter niet meer worden dan honderd miljoen gulden. De minister vindt ook, dat het nu maar eens uit moet zijn met het steeds stijgende aandeel van de Ionen in het nationaal inkomen. Een groter deel zal beschikbaar moeten komen voor de winsten. Dan kan er ook meer worden geïnvesteerd, zo meent hq. Het gematigd optimisme van de mi nister wordt helaas niet weerspiegeld door de werkloosheidcijfers van okto ber: Aan het eind van de maand ruim 71.000 mannen; 5000 meer dan eind september. Het jaargetijde zorgde, dat 3000 mannen hun werk kwijt raakten, de conjunctuur deed de rest. De meeste slachtoffers vielen onder de bouwvakarbeiders (2100), het hore- capersoneel (1000) en de losse arbeiders (400). Het aantal jeugdige werklozen daalde met 400 tot 5600. Ook de personeelsbehoefte van het bedrijfsleven liep de afgelopen maand terug: van 44.000 naar 39.000 mannen, een ontwikkeling die ook hier maar ten dele op rekening van 't seizoen kon worden geschoven. De pogingen om jonge werklozen uit de probleemgebieden naar de Rand stad te brengen zijn Volledig mislukt In Amsterdam en in Utrecht hebben enkele grote bedrijven opnieuw verzoe ken ingediend om buitenlandse arbei ders te mogen aantrekken. Ook de Utrechtse metaalindustrie heeft een schreeuwend tekort aan mensen. Toch ligt het werk in het Westen niet meer zo opgeschept, meent directeur ir. A. J. de Wildt aan het Rotterdamse arbeidsbureau. Hij waarschuwde de werknemers gisteren niet al te vlug ontslag te nemen als er moeilijkheden met de werkgever zijn. De bedrijven zijn uiterst kieskeurig geworden bij het aannemen van nieuw personeel. In de bouw is de proeftijd van twee maan den, die al enkele jaren niet meer werd gehanteerd, weer ingevoerd. MINISTER DE BLOCK John Nance Gardner, die onder Roosevelt vice-president is geweest van de Verenigde Staten, is in de leef tijd van 98 jaar in Texas overleden. (Van onze Amsterdamse redactie) SCHIPHOL „We wisten allemaal dat de lading uit geweren, zout en pa pier bestond. Maar dat daar een soort oorlog bezig was, daar wisten wij na tuurlijk niets van. We zijn dan ook ont zettend geschrokken, toen dat Nigeri aanse fregat plotseling op ons begon te schieten". Dit vertelde gisteravond op Schiphol de achttienjarige mevrouw Rosa van 't Woutvan Ieperen, één van de negen opvarenden van de Nederlandse coaster Jozina, die 26 oktober werd opgebracht naar Lagos, omdat het wapens naar de opstandelingen in het afgescheiden Bi- afra vervoerde.

De Vallei | 1967 | | pagina 1