Aanzienlijke uitbreiding van parkeergelegenheid Blauwe zone in 't centrum wordt binnenkort realiteit 'T DINGETJE BLIJFT GEEN FLUOR DURE FRISDRANK WINKELCENTRUM De politie onderzocht bromfietsen Afbraak van panden Hoofdstraat 42 en 44 A ARDE WERK Y ONDSTEN GEDETERMINEERD Ds. Van Petegem over conferentie: Profetieën in Bijbel gelden voor deze tijd Schoonheidsfoutje in Lyceum üniefeoos 1 Zongordijn als oplossing Larsheim kiest nieuwe leden in "t bestuur Begrafenis met militaire eer 'T DINGETJE DRANKJE BUNGALOWS FLUOR Eindtijd Alléén als er Uniekaas op staat, sta ik in voor de kwaliteit WOENSDAG 8 NOVEMBER 1967 VEENENDAAL Gistermiddag heeft de politie een groot aantal brom fietsers aangehouden, om hun vervoer middel aan een inspectie te onderwer pen. Gelet werd op de deugdelijkheid van de remmen, het veroorzaken van geluidshinder, het aanwezig zyn van een opgevoerde motor en het inbezit- hebben van een verzekeringsbewijs. In twee uur tiids werden 10 bromfietsen aan het verkeer onttrokken voor een een proces-verbaal, omdat hun brom- natfere inspectie, 7 bestuurders kregen mers niet in een wettelijk goede staat verkeerden, terwijl 20 anderen een zo genaamde „betaalde waarschuwing" kregen voor kleinere mankementen, waaronder veelal het niet voldoende functioneren van de remmen. De politie oefent deze controle uit op verzoek van de officier van justitie in het arrondissement Arnhem. Deze heeft van zijn collega in Den Bosch geleerd, dat er een betrekklijk groot aantal brommers niet voldoet aan de door de wet gestelde eisen. Vooral de geluids hinder maakt bij de controle van de politie op dit moment een belangrijk deel van het onderzoek uit. den dan ook merendeels of een versie- De inbeslaggenomen brommers had ten uitlaat, of een opgevoerde motor. Deze week zal de politie nog een tweetal controles uitvoeren, op verschil lende tijden van de dag. De tijden zijn op last van de officier van justitie zo gesteld, dat verwacht kan worden, dat een zeer groot deel van de bromfietsen aan het verkeer deelneemt. LEERSUM. Op vrijdag 10 novem ber houdt Larsheim de feestelijke jaar vergadering in restaurant „Darthui zen". Op de agenda staat als belang rijkste punt de bestuursverkiezing. In verband met het aftreden van de heren J. D. van de Velde en A. de Grefte draagt het bestuur voor de heren P. J. Kleiterp en Chr. Koreman. Na dit officiële gedeelte zal de avond worden verzorgd door het Viktoria- kwartet uit Amsterdam. AMERONGEN Dinsdagmiddag werd op de Nieuwe Algemene Begraaf plaats te Amerongen het stoffelijk over schot begraven van Steven Stijsiger, die de leeftijd bereikte van 20 jaar. Na een achttal dagen opgenomen te zijn ge weest overleed hij op 3 november jl. in het militair hospitaal te Utrecht. De overledene was sergeant bij de Konink lijke Luchtmacht. Voor deze begrafe nis, die met militaire eer geschiedde bestond een enorme belangstelling. Ze ker 300 mensen waren getuige van de plechtigheid. Het jeugdcentrum N. V. 't Dingetje dat zetelt in de oude school aan de Hoofdstraat is ter sprake geweest bij het begrotingsonderzoek. VEENENDAAL De leden van de gemeenteraad hebben zich in een twee tal vergaderingen gebogen over de gemeentebegroting voor het jaar 1968. Tij dens deze vergaderingen, waarop telkens de helft van de raad aanwezig was, is een aantal vragen naar voren gekomen. Het college heeft dezer dagen op de gestelde vragen een antwoord gegeven, zodat men op woensdag 15 novem- ver tijdens de algemene beschouwingen hierop alleen behoeft terug te komen indien de gegeven antwoorden niet voldoen. Uit het grote aantal gestelde en beantwoorde vragen zijn er enkele, die de gehele gemeenschap raken en daarvan geven wij hieronder een overzicht. Een der leden van de raad heeft ge vraagd, of het parkeerprobleem in de Hoofdstraat niet kan worden opgelost door instelling van een blauwe zone. Het college antwoordt hierop: „Door een doortrekking van de Brou wersstraat naar het Zwaaiplein, waar voor nog dit jaar een krediet zal wor den gevraagd, zal tevens een parkeer terrein ten oosten daarvan worden aan gelegd. Door de afbraak van de panden Hoofdstraat 42 en 44, waarin voorheen de dienst gemeentewerken was gehuis vest kan een rechtstreekse verbinding van de Hoofdstraat met de Brouwers straat ontstaan, waardoor er dus voor de bezoekers van de Hoofdstraat naast de markt en het parkeerterrein bij het OCB-gebouw een derde gro te parkeergelegenheid beschikbaar komt. Zodra dit parkeerterrein is ge reed gekomen, zal het langparkeren in de Hoofdstraat en de Hoogstraat wor den verboden door het instellen van 'n zgn. blauwe zone, een en ander met een eventuele ontheffing op de zondagen." Het jeugdcentrum N.V. ,,'t Dingetje" heeft ook de belangstelling van de vroe de vaderen gehad. Onder meer is ge vraagd, wat de plannen van het col lege zijn met „Het Dingetje" na af braak van het schoolgebouw aan de Nieuwe weg en of bij die gelegenheid door het stellen van strenge voorwaar den niet een meer bevredigende oplos sing kan worden verkregen. Het college is van mening, dat enke le leden van de raad het voortbestaan van „Het Dingetje" als een feit be schouwen. Het college ziet het als nood zaak ook verdere pogingen te steunen om deze groep jongeren, die los staat van andere verenigingen of bewegingen op te vangen. Het hoe en in welke vorm is nog bij het college in studie. Men had ook nog vragen over de brandveiligheid in Het Dingetje. Hierop antwoordt het college, dat op 27 okto ber een controle naar de brandveilig heid is ingesteld (dus na het stellen van deze vraag, want die kan uiterlijk op vrijdag 20 oktober gedaan zijn-red.) waarbij bleek, dat de elektrische in stallatie niet aan de eisen voldoet. De PUEM heeft daarop op verzoek van het gemeentebestuur een onderzoek naar de toestand van de installatie inge steld en deze afgekeurd. De huurders moeten deze nu naar ge noegen van de PUEM herstellen. Een zoldertje, waarop ongeveer 20 jongelui kunnen verblijven, en dat door de hui dige huurders is aangebracht moet af gebroken worden, terwijl de brand weer tevens als eis gesteld heeft dat er een aantal emmers met zand geplaatst wordt, waarin men brandende stukken sigaret en dergelijke moet deponeren. Raadsleden hebben ook gevraagd naar de werkelijke uitvoering van het „Winkelcentrum Tuinstraat", dat al een aantal jaren op het plan staat. Het college geeft het volgende antwoord: „Als gevolg van zich vernieuwende in zichten in deze materie is het schets- plan enkele malen omgewerkt. Het laat zich aanzien dat het laatste ontwerp, zij het met inachtneming van een aan tal wijzigingen van ondergeschikt be lang, kan worden uitgewerkt tot een de finitief plan. Dit definitieve plan zal in het begin van 1968 aan de raad wor den aangeboden." Een raadslid vroeg of de winkeliers uit het centrum bij het ontwerp van het plan gehoord kunnen worden. Daarop antwoordde het ccolle-; ge: „Een dergelijk overleg lijkt ons in het algemeen niet alleen ongebruikelijk maar ook ongewenst. Daarenboven zijn de wensen in dit speciale geval ons vol doende bekend." Sommige leden van de raad vinden kennelijk de prijs, die betaald moet worden voor het nuttigen van een fris drankje op het Sportpark Panhuis te hoog. Zij vroegen het college namelijk om een onderzoek in te stellen naar de prijzen, die daarvoor gevraagd worden en dachten dat het college wel met hen van mening zouden zijn, dat die prij zen te hoog lagen. Het college acht de prijzen echter geenszins te hoog. Het herinnert de raadsleden eraan, dat in gevolge de tussen de Sportstichting en de pachter van de kantine gesloten overeenkomst bepaald is, dat de laat ste geen hogere prijzen mag berekenen dan die in de Horecabedrijven gelden. Hoewel zij het met de vraagsteller eens zijn, dat de prijzen niet laag ge noemd kunnen worden, achten zij die prijzen toch niet hoger, dan in het Ho recabedrijf. Om aan te dringen op ver laging van die prijzen ziet het college dan ook geen noodzaak. Volgens een enkele jaren geleden uit gebrachte ETI-rapport zouden in de wijk „De Engelenburg" vier winkels voor dagelijkse verbruiksartikelen en zes voor duurzame en luxe gebruiksartike len gevestigd moeten worden. Enkele raadsleden hebben gevraagd, waarom aan deze wens van het ETI niet tege moet gekomen is. Het college vertelt, dat toen het rapport van de ETI uit kwam de plannen reeds vastgesteld wa ren en dat het bovendien niet noodzake lijk acht, dat de bewoners van de En gelenburg duurzame verbruiksartikelen in de eigen wijk kunnen kopen. In het centrum van Veenendaal is de consument, volgens het college, in de gelegenheid een prijsvergelijking te maken en dat acht het een voor deel, dat het nadeel van de grotere afstand volledig wegneemt. Wel heeft men plannen beraamd om alsnog een viertal winkels, bestemd voor dage lijkse gebruiksartikelen, in deze wijk te bouwen. Men hoopt binnen niet al te lange tijd met een goede oplossing te komen. De trage gang van zaken bij de bouw van bungalows in het Rembrandtpark heeft ook de aandacht van één der le den van de raad gehad. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft in 1965 de benodigde grond aangekocht, maar daarbij tevens de bepaling geaccep teerd, dat B. en W. de bevoegdheid hebben een termijn te stellen, waarin dit plan moet worden volgebouwd. Het betrokken lid vraagt, of die termijn ge steld is en of de gemeente de grond niet kan terugkopen. Uit het antwoord blijkt dat een termijn nimmer gesteld is, „mede in verband met de conjunc turele situatie hebben wij van onze be voegdheid geen gebruik gemaakt", schrijft het college. Wel is het Bouw fonds gevraagd een nauwkeurig over zicht te geven omtrent de plannen tot voortgang der bebouwing. Het college deelt echter mee, dat het Bouwfonds nooit verplicht kan worden de grond aan de gemeente terug te verkopen. De fluoridering van het drinkwater heeft ook in Veenendaal de aandacht van de leden der gemeenteraad, hetgeen blijkt uit het stellen van de vraag door enkele raadsleden of in Veenendaal reeds fluor aan het water wordt toege voegd en indien dat niet het geval is, willen deze leden graag weten hoe het college over deze kwestie denkt. Het college antwoordde: „In deze gemeente wordt aan het drinkwater geen fluor toegevoegd. Wel heeft deze aangelegenheid reeds tweemaal een punt van bespreking uitgemaakt in een vergadering van ons college. Aangezien zelfs bij terzake deskundigen in het ge heel geen eenstemmigheid heerst met betrekking tot de vraag of fluoridering van het drinkwater uitsluitend tandbe- derfwerend werkt, dan wel mede na delig is voor de lichamelijke gezond heid in het algemeen, hebben wij overi gens nog afgezien van de hier in het geding zijnde principiële vraag en van het standpunt van andere gemeenten, die onder het voorzieningsgebied van hetzelfde waterleidingbedrijf vallen, be sloten uw raad geen voorstel te doen tot het toevoegen van fluor aan het drinkwater." KESTEREN De rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort heeft de op 3 augustus bij het delven van een grafkuil op de ge meentelijke begraafplaats aan de Ne- dereindsestraat te Resteren opgegra ven scherven enz. nader gedetermineerd. De begraafplaats, in gebruik sinds het begin van deze eeuw is vijftig cen timeter opgehoogd. Op een diepte van 1.50 meter onder het huidige maaiveld werden de vondsten in de kuil in twee groepen aangetroffen (1 en 2). De kuil is west-oost georiënteerd. 1. In de noordwestelijke hoek werden aangetroffen: a. een terra sigillata bakje waarin een benen schijfje met halverwege een concentrische groef, in het midden een gat en een radiaire groefjesversie ring. Voorts een kort benen staafje dat aan een uiteinde voorzien is van een sierlijk bewerkte knop. De functie van deze twee waarschijnlijk bij elkaar horende voorwerpjes blijft onzeker. b. een bord van licht- tot donker bruin gevernist wit aardewerk type brunsting 17a. c. een kruik, type brunsting 5c (evenwel met tegen de onderzijde van de randlip een aangezet oor, als bij type brunsting 6). d. een kruik met aan de binnenzijde een trechtervormige rand en een dui delijke scheiding van hals en buik. Niet zeker bij deze groep behorend is een ruwwandig blauwgrijs gesmoorde kook pot met een naar buiten geslagen rand en schoudergroef, type brunsting 1. 2. In de noordoostelijke hoek van de kuil vond men: stempel TVLLVS FE, met tussen de standring een stervormig graffiet. a. een terra sigillata bord met het ring een stervormig graffiet. b. en c. een ts-bakje, hoogte 50 en 75 mm. d. en e. kruiken van het type brun sting 5c. f. een ruwwandig bord met naar bui ten een afgeschuind en iets overkraag- de rand, type, brunsting 22. Waarschijn lijk, maar niet zeker bij deze groep be horend is een beker van rood- tot don kerbruin gevernist wit aardewerk met brede banden van randjesversiering. Tot de vondsten behoren nog enkele type brunsting 3b. dierlijke beenderresten, afkomstig van een herkauwer. De twee groepen vertonen het beeld van grafvondsten. De conclusie moet dan ook zijn dat men hier met een tweetal graven te maken heeft, hoewel resten van menselijke beenderen of van houtskool niet schijnen te zijn opge merkt. Vermeld moet worden dat op de be graafplaats nooit eerder vondsten zijn gedaan. Het aardewerk dateert de gra ven in het midden, waarschijnlijk het derde kwart van de tweede eeuw. Aldus het rapport van de rijksdienst voor het Oudheidkundig bodemonder zoek te Amersfoort. SCHERPENZEEL leder jaar houden alle Vrije Evangelische ge meenten in Nederland tenminste eenmaal een zogenaamde confe rentie". Met dit woord conferentie bedoelt men in feite een opwek kingssamenkomst" De Evangeli sche gemeente in Scherpenzeel zal deze conferentie houden op zondag 12. maandag 13 en dinsdag 14 no vember en ze zal staan in het teken van de toekomst, gezien in het licht van de Bijbel. In totaal zullen tij dens de vier samenkomsten ook vier sprekers ieder een deel van de materie behandelen, waarbij de plaatselijke predikant, ds. W. E. van Petegem uit Naarden, die ook predikant is in Bennekom en U- trecht, tijdens de bijeenokmst van zondagmorgen voor een inleiding op het totaal zal zorgen, als hij spreekt over „Wat zijn Maranatha Christenen?" Ds. P. J. Mietes zal in de dienst van zondagavond spreken over „De toekomst van de gemeente", ds. J. Moerland heeft het maandagavond over „De toekomst van Israël" en evangelist J. Kits sr. spreekt dins dagavond over „De toekomst van de wereld". De bijeenkomsten wor den opgeluisterd door de radiozan ger Paul Hofstede, 't mannenkwar- tet „de Spaargarens" en het jeugd- duo Van de Heuvel. „De kerken hebben de profetieën vergeten, die er zijn voor deze tijd", zo vertelde ds. Van Petegem aan het begin van uitgebreid antwoord op de vraag, waarom deze diensten gehouden worden, maar een groot deel van de profetieën uit het oude testament moeten nog in vervulling gaan. Daarom moeten we de ge schiedenis leren lezen met de bijbel in de hand, dan kan men zien, dat er heel veel van wat in de laatste decennia gebeurd is, voorspeld is. Gods plan met deze wereld is nog niet afgelopen, net zomin als zijn plan met het volk Israël voorbij is. Israël is nog steeds het verbonds volk, hoewel de functie van dat volk, namelijk het uitdragen van de staat kundige roeping, de theocratie, en de geestelijke roeping in deze we reld tijdelijk overgedragen zijn aan anderen. De staatkundige roeping ging tij delijk verloren bij de Babylonische ballingschap, toen Nebukadnezar de droom van het beeld zag. Daarom kan Paulus ook zeggen, dat alle macht van God gegeven is. De gees telijke roeping ging over op de ge meente van Christus, toen het Jood se volk Christus verloochende bij het kruis. Deze overdrachten zijn echter maar tijdelijk. De bijbel leert dat als de volheid der heidenen, dat is de gemeente van Christus, bijéén vergaderd zal zijn, dan zal Israël zalig worden. Dat betekent niet, dat het gehele volk van Israël tot Chris tus zal komen. We hollen naar de eindtijd toe, de tijd van de anti-christ. In die tijd zal er gesproken worden van „vre de, vrede en geen gevaar", maar dat is een vrede die gebaseerd is op de kracht van het verschrikkelijke wapen, dat de gehele mensheid kan vernietigen. Voor het rijk van de anti-christ gekomen is, zal de Here Jezus zijn gemeente in zaligheid op nemen en dan zal de duivel zijn recht op deze aarde verkrijgen. Ge durende drieënhalve jaarweek zullen alle volken op deze aarde het Beest aanhangen, zelfs Israël zal er een verbond mee sluiten. Na die drieën halve jaarweek zal Christus met zijn volgelingen, op het witte paard, waarvan de Openbaringen spreken op deze wereld komen en dan zal het Beest nog drieënhalve jaarweek (samen dus zeven) kunnen heersen, maar dan zal het Armageddon ge komen zijn, de verschrikkelijke strijd tussen Gog en tylagog. Voor het zover fs, zal er eerst een gelegenheid moeten zijn, dat Chris tus zijn troon in bezit neemt. De kerken willen de drie zalvingen van Christus, tot profeet, priester en koning, wat de eerste twee betreft op aarde en wat het koningschap betreft in de hemel laten afspelen, maar Christus zal ook op aarde ko ning zijn. Daarvoor moeten de Joden in Israël wonen en moet de tempel herbouwd worden, want de troon van David stond naast de tempel. De middelen voor die herbouw van de tempel liggen gereed. Daarom geloof ik ook, dat men Jeruzalem nooit meer zal prijs geven. Om de nakomelingen van Jacob weer in Israël te krijgen heeft er heel wat moeten plaatsvinden. In 1897 werd het Zionisme opgericht door Abel Herzberg, Bij de vrede van 1919 in Versailes werd het beheer over Palestina aan de Turken ontnomen, terwijl in 1922 de Joden een recht kregen om er te wonen. Men wilde echter niet, want het grootste deel van het wereldka pitaal was in Joodse handen en dat wilde men niet prijsgeven. Er zou den, volgens de profetieën jagers komen om het Joodse volk naar Is raël toe te jagen en die zijn geko men tijdens Hitler-Duitsland. Om in het bezit te komen van Jeruzalem is de zesdaagse oorlog gevoerd. Daarom willen wij de profeten naar voren brengen, opdat men leert, verstaan, dat God nog niet uitge werkt is op deze wereld. De meeste kerken weten geen raad met de pro fetieën en zelfs Petrus vergiste zich toen hij op de Pinksterdag Joël aan haalde. Die profetie moet nog ver vuld worden en daarom dwalen de pinkstergroepen", aldus ds. Van Pe tegem. „Vroeger hebben die opwekkings samenkomsten enorm veel zielen tot de Here Jezus gebracht. De laatste jaren is de belangstelling wat min der, vooral die uit eigen kring. Er komen altijd veel mensen die niet tot de vrije evangelische gemeente behoren en juist voor hen hebben we onze boodschap", aldus ds. Van Pe tegem aan het eind van zijn ander half uur durende antwoord op onze vraag. VEENENDAAL Bij het in aan bouw zijnde Christelijke Lyceum aan de Kerkewijk te Veenendaal is een pi kant foutje in de architectuur aan het licht gekomen. Tussen de bakken van de urinoirs van de benedenverdieping zijn geen schotten aangebracht, maar wat nog erger is: als men van de uri noirs gebruik maakt staat men bij wij ze van spreken in een etalage. 9 Een wand van het vertrek bestaat uit een groot raam. Hierdoor heeft men vanuit het toilet een ruim uitzicht op de binnenplaats. Omgekeerd is dit echter ook het geval. Als men zich op de bin nenplaats bevindt kan men zonder meer zien wie zich in de toiletten be vindt. In de bouw van het lyceum is deze fout niet meer te herstellen. De bakken zijn al aangebracht en de ruiten zijn gezet. De leraren van het lyceum hebben de fout ook al opgemerkt. Drs. H. Hiensch, conrector van het lyceum, zegt al met de architect over het schoonheiosfoutje te hebben gesproken. „Er wordt op gelet", vertelt hij, „er komt iets om het een en ander wat „onzichtbaarder" te maken. Wat er komt weet ik nog niet, maar er wordt natuurlijk wel wat aan gedaan". De architect van het nieuwe Christe lijke Lyceum Veenendaal, dat overigens een fraai bouwwerk belooft te worden, de heer H. Geels uit Arnhem was in derdaad al met de fout geconfronteerd. Een van de twee toiletten van de be nedenverdieping van het Christelijk Lyceum, dat momenteel aan de Kerke wijk wordt gebouwd. Een ruim uitzicht op de binnenplaats door het grote raam, maar daardoor ook een grote kans. Inmiddels heeft hij ook al een oplos sing voor het probleem gevonden: „We hangen gewoon Venetian blinds voor de ramen", zegt hij. „Dat is nogal eenvou dig nietwaar?" De heer Geels ziet het zelfs niet zo zeer als een fout en doet het voorkomen alsof het allemaal zo be doeld was. Wat heeft men echter aan een raam als het zomer en winter wordt verduisterd door gesloten zongordijnen? „Ach, 't is toch echt niet zo ingewik keld", aldus de heer Geels. Bovendien geven de zongordijnen een wat open ka rakter aan de urinoirs, terwijl ze toch gesloten zijn. Als de heren van het Christelijk Lyceum Veenendaal in de toekomst een kleine boodschap moeten doen staan ze dus wel open maar niet bloot... ADVERTENTIE zegt de kaasbaas van de Nederlandse Kaas Uniel Wie kan het beter weten Onze kaasbaas is onze keurmeester en keurt de kaas voordat ze naar de winkel gaat. A I I e e n de Kaas Unie kent zo'n scherpe controle en selectie. A 11 e e n de Kaas Unie garandeert u daarom de leeftijd èn de kwaliteit van de kaas! Uniekaas da's de beste kaas! ZIE TOE dat u werkelijk krijgt. Groen - jongs kaas; rood - jong belegen; blauw belegen; paars extra belegengeel - oud bruin - overjarige kaas.

De Vallei | 1967 | | pagina 5