Totaal f335 miljoen anti werkloosheid Vijftien rijks- buitengewesten' diensten over verspreid portie vlees vlees etmis, verantwoord eten Studiebeurzen-stelsel wordt geheel herzien Deskundigen naar Curasao vertrokken Oma vergevensgezind jegens haar belager Open dan een gezinsrekening bij de Boerenleenbank Boerenleenbank Rozebotteljam Streven naar gelijke kansen voor nieuwe industrieën Straks uw salaris via de bank? ZWAARDEMAKER Rijkswaterstaat doet ook mee 99 veilig voordelig gemakkelijk Man bij Ellecom onder trein Projecten worden verschoven naar de probleemgebieden VERDELING Ook giroboekje wordt gratis Experiment met plastic huizen Bejaarde kruidenierster drukt overvaller in Utrechtse rechtszaal de hand „BEÏNVLOED DOOR SLECHTE MACHTEN" In Beneluxverband BEETGEPAKT KOLEISGELD AGRESSIEF LANGDURIG Brand als gevolg van nonchalance Vijftien arbeiders in tunnel gestikt niet onnodig veel geld in huis een rentevergoeding van kosteloze verzorging van uw betalingen de bank voor iedereen 960 vestigingen vol natuurlijke vitamine C iMTQl agina 7 WOENSDAG 8 NOVEMBER 196- DEN HAAG De regering heeft nu 335 miljoen gulden extra beschikbaar om de werkloosheid te bestrijden. Dit bedrag komt door de volgende maat regelen vrij: Een schep uit de schatkist van hon derd miljoen. Premier De Jong zeg de tydens de algemene politieke be schouwingen dit bedrag toe. 0 Verschuivingen van werken naar het noorden, oosten en zuiden van het land. Deze maatregel houdt in, dat er voor honderd miljoen gulden extra-werkgelegenheid in die ge bieden komt. De vervroegde afschrijving op on roerend goed in de probleemgebie den geeft de mogelijkheid voor extra werk. Het effect van deze maatregel staat gelijk aan een bijdrage door het rijk van honderd miljoen gulden. Er is tien miljoen gulden beschik baar voor de subsidiëring van extra onderhoud aan gebouwen; 0 Het landbouw-oriëntatiefonds van de Europese gemeenschap geeft 25 miljoen gulden voor steun aan bepaal de landbouwobjecten. Minister De Block (economische za ken) deelde dit gisteren mee in de open bare vergadering van de Tweede Kamer commissie voor economische zaken. Alle werken, die zullen worden be taald uit de door premier De Jong toe gezegde honderd miljoen gulden, zullen op 31 maart moeten zijn aanbesteed. Het werk zelf moet op 31 december 1969 klaar zijn. De honderd miljoen gulden zijn, zo zei mr. De Block, voldoende om 2100 werklozen een jaar aan de slag te helpen. Limburg krijgt naar verhouding het meest uit de pot; twintig miljoen gulden. Drente volgt met zeventien miljoen. De verdere verdeling is: Groningen veertien miljoen, Friesland elf miljoen, Over ijssel zestien miljoen, Gelderland tien miljoen, en Noord Brabant vijftien mil joen gulden. Rijkswaterstaat zal 39 miljoen van deze honderd miljoen gebruiken voor waterstaatswerken. Voor de aanleg van wegen en bruggen door provincie en gemeenten is 28 miljoen gulden uitge trokken, voor bouwwerken eenzelfde bedrag, en voor cultuurtechnische wer ken veertien miljoen gulden. Volgens minister De Block betekent de invoering van de vervroegde aftrek voor onroerend goed in bepaalde' delen van het land, dat het bedrijfsleven voor anderhalf miljard gulden meer zal kun nen investeren zonder dat het meer be lasting moet gaan betalen. Dit houdt in, dat 2500 mensen een jaar werk zouden krijgen. De verschuiving van werk uit de Randstad naar de probleemgebieden geeft ook arbeid vor 2500 mensen ge durende een jaar. Deze extra werken worden in gelijke porties verdeeld over het Noorden, Oosten en Zuiden. DEN HAAG Na de gratis giro-en veloppen zal ook waarschijnlijk het gi roboekje binnenkort gratis ter beschik king komen. Minister Bakker heeft dit gisteren in de Tweede-Kamercommissie voor ver keer en waterstaat in het vooruitzicht gesteld. De girodienst kan nog niet aan een rentevergoeding denken, omdat dit ver lies zou opleveren. Van concurrentie door de particuliere banken is nog niets te bemerken. Er is geen teruggang in de aanvragen voor girorekeningen en evenmin van de inleggelden, aldus de minister. ADVERTENTIE (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Vijftien rijksdiensten omvattende circa 2000 ambtenaren, zul len van het regeringscentrum Den Haag naar andere delen van het land worden overgeplaatst. De ministers Beernink (binnenlandse zaken) en Schut (volkshuisvesting) hebben dat gisteren in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. De ministers komen tot het volgende lijstje: Binnenlandse zaken: Dienst ziektekostenvoorziening ambte naren (met een personeelssterkte van straks 350 man) naar Groningen: Rijkscentrale voor mechanische ad ministratie (285) naar Apeldoorn; Al gemeen burgerlijk pensioenfonds (745) naar Heerlen. Defensie: Commissie van proefneming (49) naar Groningen, Directoraat gebouwen, werken en terreinen (81) naar Twen te; Depot technische specialisten naar Appingedam; enkele nog nader aan te duiden werkplaatsen naar Leeuwarden en Groningen. Economische Zaken: Centrale Dienst voor in- en uitvoer (186) naar Groningen; Beproevingssta tion van snelle reactoren (in oprich ting) naar Hengelo. Landbouw: Algemene inspectiedienst (70) naar Le lystad. Onderwijs en Wetenschappen: Afdeling rijksstudietoelagen (98) naar Groningen; Bouwkundige hoofdinspec tie lager onderwijl (8) naar Zwolle. Verkeer en Waterstaat: Dienst der Zuiderzeewerken (110) naar Lelystad. Volkshuisvesting: Beheer gesubsidieerde woningen (50) naar Zwolle; Dienst bijdragen van huurders woningwetwoningennaar Zwolle. Het personeel van al deze diensten en instellingen is over de verhuizingen in gelicht. Ook de provinciale en gemeen telijke autoriteiten, de dienstcommis sies en het Georganiseerd overleg in ambtenarenzaken zijn van de plannen van de regering op de hoogte gebracht. Met de verplaatsing zal overigens ge ruime tijd zijn gemoeid. De keuze van de vestigingsplaatsen past in het spreidingsbeleid van de re gering, zo schrijven de ministers in de brief. Het overplaatsen van rijksdienste betekent ook een verbetering van de werkgelegenheid, met name in het Noorden van het land, Twente en de Mijnstreek. De versterkte groei van de werkgele genheid in deze streken zal de ruimte lijke problemen in de Randstad Holland kunnen verlichten, menen de minis ters. Zij denken vooral aan de kanto rensector, die zeker door de vele overheidsinstellingen in de grote ste den van het Westen is geconcentreerd. De regering streeft daarom naar „een meer evenwichtige ontwikkeling van de verschillende landsdelen". Zoals bekend is enkele weken geleden een Centraal bureau spreiding rijks- H'nncten ingesteld. Dit is gevestigd in.... In het actieve leven van deze tijd is dat 'n gezond advies. Vlees houdt fit. de eiwitten in vlees zijn onontbeerlijk voor een goede conditie, voor vitaliteit. Boven dien, vlees Is goed voor de lijn. Kortom DEN HAAG Het gehele stelsel van beurzen, studievoorschotte®, inschrijf-, college- en examengelden, alsmede de verhouding rykskostem-particuliere bij dragen zal op de helling komen. Minister dr Veringa deelde gister avond in de onderwijscommissie van de Tweede Kamer mee, dat een commis sie onder leiding van oud-minister An- driessen zich met dit complex zal gaan bezighouden. Deze commissie krijgt daarvoor een zeer ruime opdracht. Zij zal ook een eventuele losmaken van de koppeling van de studietoelagen aan het inkomen van de ouders bekijken, inbegrepen de problemen van kinderaftrek en kinder bijslag, die hiermee samenhangen. Dit alles zal zonder beperking in studie ko men, zei de minister. ADVERTENTIE EET SPAANSE SINAASAPPELEN ...boordevol sap Dank zij de krachtige Spaanse zon zijn Spaanse sinaasappelen altijd opvallend sappig. U perst er dus meer uit Meer sap. meer smaak, meer vitamine C I Denk er eens aan deze winter 1 Hij hielp met deze toezegging een motie van de oppositie, ingediend door de socialist dr Tans, met succes uit de wereld. In de motie was een herziening van het systeem van studietoelagen ge- eist, daarbij inbegrepen de vraag of een algehele vergoeding van de studie kosten (het zgn studieloon) kan wor den verwezenlijkt Dinsdagmiddag is van Schiphol een commissie van onderzoek, bestaan de uit hoofdingenieurs van Rijkswater staat en een directielid van de Plette- rij Enthoven, naar Willemstad ver trokken in verband met de ramp met de in aanbouw zijnde brug. Links de schrijfster mevr. Annie M. G. Schmidt, die met hetzelfde toestel naar New York ging om onder meer musicals te bekijken. STADSKANAAL Vrijdag 17 novem ber zullen in Stadskanaal de eerste plastic woningen In Nederland in ge bruik worden gesteld. Dit zal geschie den door de 'presidente van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, mevr. drs. J. Mullervan der Wielen uit Voorburg. De plastic woningen zijn een blokje van vier. Het is een experiment van vier noordelijke architecten die na en kele jaren plannen uitwerken en testen van materialen tot de overtuiging zijn gekomen, dat plastic kan worden toege past in de woningbouw. In Stadskanaal staat thans het be wijs. De woningen bevatten een ruime woonkamer, een grote eetkeuken en vier slaapkamers. De bouw is vanaf de grond gebeurd met geprefabriceerde fundamenten van beton. Hierop staat een staalconstructie, waartegen pane len van plastic zijn geplaatst. De ven sterruiten zijn ook geplaatst in plastic kozijnen. DEN HAAG Een aantal werken van Rijkswaterstaat in het Westen aal blijven liggen. Voor uitvoering gereed zijnde projecten in de s.g.n. werkloos- heidsgebleden in het Noorden, Oosten en Zuiden zullen eerder worden aange pakt, zo deelde minister Bakker giste ren mee in de Tweede-Kamercommis sie voor Verkeer en Waterstaat Dat is een gevolg van' de verschui ving van werken (tot een bedrag van 39 miljoen) ten behoeve van de werk loosheidsbestrijding. Tot de eerder aan gevatte werken behoren de verdubbe ling van de rijbaan op de Afsluitdijk en de bouw van een niet-gelijkvloers ver keersknooppunt aan de kop van deze dijk bij Zurich. Zeven miljoen is bestemd voor het gedeelte van Rijksweg 31 van de Over ijsselse Vecht tot Meppel. Voor de Har- lingse haven is 2Vt miljoen uitgetrok ken en 3 V» miljoen voor verbetering van de Maas en het Julianakanaal. Van de extra honderd miljoen, die het kabinet-De Jong voor de verster king van de werkgelegenheid ter be- I schikking heeft gesteld, zal nog ruim 1 42 miljoen ten goede komen van de I waterstaat en de PTT. Hiet gaat het om tien rijkswegen in het Noorden, I Oosten en Zuiden, zoals van Joure naar Lemmer, Groningen-Hoogezand, een omlegging bij Emmen (drie miljoen), Deventer-Holten (6'/i miljoen) en voorts de rijkswegen 15 en 50 in de Betuwe (negen miljoen). De PTT kan ruim drie miljoen be steden aan kabelwerken in een aantal telefoondistricten, centrales en ver bouwing van postkantoren UTRECHT Oma Van Beek. zoals de 72-jarige eigenaresse van een krui denierszaakje in de Ferdinand Bolstraat in Utrecht in de buurt heet, had haar overvaller volledig vergiffenis geschonken. Toen ze gisteren in de zaal van de Utrechtse rechtbank langs hem liep, gaf ze de 21-jarige kippeslachter, Gerrit P. uit Nijkerk, die haar op 22 mei bijna had gewurgd, de hand. DEN HAAG Tijdens de Beneluxconferentie aan het eind van deze maand, zal worden bekeken, of er paal en perk kan worden gesteld aan het verschil in tegemoetkomingen tussen Nederland en België by de vestiging van nieuwe in dustrieën. „Er moet een einde komen aan het overbieden", zei minister De Block (Econo mische Zaken) gisteren tijdens een vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor Economische Zaken. In België zijn er vele mogelijkheden voor tegemoetkomingen, waaruit een be ginnende ondernemer de beste kan kiezen. In Nederland is het allemaal wat meer geordend en het aantal maatregelen is beperkter. Bovendien zitten de gemeen ten bij ons in een groter keurslijf, zodat ze minder kunnen doen dat de Belgi sche gemeenten. Deze laatsten kunnen bijvoorbeeld grond tegen lagere prijzen verkopen dan in Nederland. „Wij geven echter", zo zei minister De Block, „toch ook enorme tege moetkomingen. We kunnen hier niet meer verder gaan". De minister ontkende, dat er bedrijven uit Nederland weggelopen zijn, omdat het rijk zoveel tijd nodig zou hebben voor de voorbereiding van vestigingsplan nen. „Wel kunnen de gemeenten in België gemakkelijker en sneller werken", moest mr. De Block toegeven. Aan de rechtbank vertelde het kleine vrouwtje: „Ik heb hem volkomen ver- 'en. Hij heeft het eigenlijk niet zelf an, maar hy was beïnvloed door chte machten. Dat heb ik hem ook geschreven in het huis Van bewaring, nadat ik van iemand had gehoord, dat hij altijd vroeg hoe het met me was en dat hy bij elk bezoek de groeten voor oma meegaf". Toch had ze wekenlang in het zieken huis gelegen met de verwondingen aan haar keel en haar gezicht, die Gerrit haar had toegebracht. Ze kende hem, omdat hij in 1965 een half jaar bij haar in de kost was geweest. Daarom had zij geen argwaan gekoesterd, toen hij op de bewuste dag bij haar in de keuken van de woning achter de winkel was komen praten. Achteraf bekende hij de politie, dat hij tevoren al het plan had om geld bij haar te stelen en dat hij hoopte dat zij hij wist dat maandag bij haar altijd wasdag was de was in de tuin aan het ophangen zou zijn, zodat hij in de winkel rustig zijn slag zou kunn slaan. Voor een snelle aftocht had hij al gezorgd, want hij was met een scoo ter gekomen die hij ergens in de buurt te koop had zien staan en die hij voor een proefrit had mogen meenemen. Na een gesprek van een half uur liep oma langs Gerrit om haar nachtpon te halen voor de was en daarop had Ger rit haar beet gepakt en dwars over haar bed heengeduwd. Nadat de deur waarder haar op het podium voor de groene tafel had geholpen, vertelde oma daarover met heldere stem: „Hij is veel groter dan ik, dus ik kon niets doen. Ik wilde nog zeggen: Wat ga je nu doen met me, maar dat kon al niet meer, want hij kneep me mijn keel dicht. Schoppen kon ik ook niet, want hij lag met zijn benen over me heen. Terwijl hij me met zijn ene hand bij de keel hield legde hij met zijn ande re een kussen op mijn gezicht en dat hield hij vastgedrukt". „In mijn geest riep ik: Heer, bewaar me", legde oma de rechters kalm uit. „In mijn geest hoorde ik toen ook: Laat je handen maar vallen. Dat deed ik en toen vielen mijn ogen vanzelf dicht." Terwijl oma versuft op het bed lag, stuurde Gerrit intussen een klant weg, die de winkel was ingekomen, dronk wat water voor de schrik.en haalde uit de winkella een biljet van honderd gul den. „Het was mijn kolengeld", lichtte de vergevingsgezinde getuige toe. Op de formele vraag van de president of zij hem toestemming had gegeven dat geld weg te nemen, lachte ze: „Neen, want ik moet er veel te hard voor werken." Het wegnemen van het bankbiljet, dat de politie later bij Gerrit thuis in zijn duivenhok had gevonden, ontkende de kippeslachter niet. Hij had echter een andere verklaring over wat er aan voorafgegaan was. „Ik wilde haar een afscheidszoen geven en pakte haar daarvoor bij de schouders. Ze'begon te schreeuwen en toen heb ik mijn hand op haar mond gelegd. Wat er verder is gebeurd weet ik niet meer". De uitstekend leidende president, mr. D. van Zeben, wierp daarop tegen: „Waarom zou oma Van Beek, nu ze u alles heeft vergeven, daarover nog lie gen?" De officier van justitie, mr. J. C. van den Berg, hield wel rekening met de mogelijkheid dat Gerrit oma „sek sueel belaagde". Hij had zich immers al eerder tegenover een meisje en te genover een vriendin van oma Van Beek seksueel agressief gedragen. Volgens het rapport van de Psychia trische Observatiekliniek, waar Gerrit geestelijk was doorgelicht, had de om standigheid, dat zijn meisje kort voor die fatale ochtend de verkering had uitgemaakt, ook een belangrijk aandeel gehad. Met zijn verstandelijke vermo gens balanceerde Gerrit, volgens het rapport van de kliniek, op de grens van het debiele, maar hij kon er wel de wildste verhalen mee verzinnen. Zo had hij bijvoorbeeld na een bezoek aan een ziekenhuis bij terugkomst in de kliniek een volkomen gefantaseerd verslag ge daan van een ontvluchtingspoging, die hij zou hebben ondernomen. „Hij is be langrijk minder dan een normaal mens in staat zijn wil in vrijheid te bepalen, aldus het rapport, dat uitmondde in de conclusie: sterk verminderd toereke ningsvatbaar. De officier ging daarmee in een langgerekt requisitoir akkoord. Hij wilde de gevangenisstraf voor Gerrit daarom beperkt zien tot één jaar met aftrek, maar daarna zou Gerrit in ieder geval ter beschikking van de regering moeten worden gesteld. Het psychia trisch rapport noemde hem een gevaar voor de maatschappij sn de openbare orde. Dat had Gerrit zelf onbedoeld be vestigd door de officier te laten weten: „Ik kan niet beloven, dat ik het niet nog eens zal doen Het zou volgens de officier die daar verder overigens geen stem in heeft daarom ook „eer uiterst langdurige terbeschikkingstel ling" moeten worden, omdat het psy chiatrisch rapport niet veel succes var. een behandeling verwachtte. De raadsman, mr. H. C. van Ben- them, betreurde niettemin, dat de in 1966 geuite suggestie hij stond toer. onder toezicht na veroordeling wegens mishandeling en diefstallen bij het reclasseringstoezicht ook een psychiater te betrekken, niet was opgevolgd. „Dan had dit misschien kunnen worden voor komen." Mr. Van Benthem bepleitte een zo kort mogelijke gevangenisstraf met het argument: „Als het slachtoffer hem als een ware christin vergeving schenkt, willen dan deze aardse rechters het niet mogelijk maken zo snel mogelijk met zijn verpleging te beginnen?" ADVERTENTIE ADVERTENTIE ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de 21-jarige fabrieksarbeider J. G. N. uit de Maasstad. De man wordt ervan verdacht, dat door zijn onvoor zichtig handelen dinsdag een emballa gepakhuis van een biscuitfabriek op het Noordereiland in Rotterdam bijna af brandde. Volgens de politie, gooide de Rotter dammer een brandende lucifer achte loos weg, toen hij bij de deur van het pakhuis een sigaret opstak. De lucefer brandde tussen het opgeslagen karton en papier. Er ontstond in korte tijd een felle brand, die volgens de directie van de fabriek een schade van f 20.000 heeft aangericht. Voor de brandweer in actie kwam, probeerden arbeiders de brand nog te blussen. Hoewel men daarin niet slaag de, was toch het resultaat van het op treden, dat de vuurzee zich niet kon uit breiden. Door de brand, die met veel rook gepaard ging, moesten enkele bo ven de fabriek wonende gezinnen hun huizen verlaten tot het gevaar voorbij was. LIMA Bij de aanleg van een wa terkrachtcentrale in de Peruviaanse plaats Mantaro zijn gisteren 15 arbei ders door verstikking om het leven gekomen. De arbeiders werkten in een tunnel op 400 meter diepte, toen door een ont ploffing giftige gassen in het bouwwerk ELLECOM Op de niet beveiligd* overweg in Ellecom is de 77-jarlge heer P. Stap uit Ellecom gistermiddag door de trein Arnhem-Zutphen overreden en op slag gedood. Hij was hardhorend en heeft vermoedelijk daardoor de trein te laat opgemerkt. HASKERDIJKEN De tienjarige Lute Veltman uit Haskerdijken is gis termorgen in zijn woonplaats om het leven gekomen, toen hij door een per sonenauto werd overreden. TEGELEN In het ziekenhuis in Tegelen is het zeventienjarige meisje A. Steegmans uit Venlo overleden aan verwondingen, die zij had opgelopen bij een autobotsing in Belfeld. HELDEN De 51-jarige fabrieksar beider H. J. Steeghs uit Helden is gis termorgen in het ziekenhuis te Venlo overleden aan verwondingen die hij had opgelopen, toen hij in Beringe met ▼'in bromfiets teeen eer a"4- i

De Vallei | 1967 | | pagina 9