Koningin bezocht N. O.P. en Oostelijk Flevoland Stel je voor: kwam mil man aan met een gouden broche van een heuse juwelier.» goud maakt zo blij XANDEA HAL ADVERTEERT IN DIT BLAD Marokkaan licht landgenoten op Aanhouding van Duitse getuige niet volgens verdrag Onderzoek naar hotellerie aan Ned. kust Middenstander met A.O.W. houdt uitkering uit saneringsfonds IJS BEROEP Schoenhandel Bovendeert Geluidshinder op schema Buitenshuis eten en slapen duurder MANEGE ,/t EDESE BOS PAARDRIJDEN NU OOK VOOR U! VEENENDAAL RUBBER N.V. OPERATOR "Hij zei: ik wou je al lang iets geven van echt goud. En hij zei: ik ben natuurlijk voor jou naar de juwelier gegaan. Wat dacht je, ik wou toch zeker iets heel persoonlijks voor jou uit zoeken? Je kunt op veel manieren goud kopen tegenwoordig, maar als het erop aankomt is er maar één: zelf uitzoeken bij een specialist die volop keus heeft en service geeft ook. Zou jij goud willen krijgen in iets anders dan het etui van de juwelier Nou dan!" C© Praat er eens over met de juwelier: alleen hij heeft een collectie die goud waard is. 'dgina 15 DONDERDAG 9 NOVEMBER 1967 Teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de grote (jeugdproble men die er bestaan in de Noord Oost Polder en Oostelijk Flevoland heeft ko ningin Juliana gisteren een uitgebreid werkbezoek aan deze twee polders ge bracht. Het zwaartepunt van dit bezoek lag bij de gesprekken die de vorstin heeft gevoerd met vertegenwoordigers uit alle lagen van de bevolking. Zij heeft hier ongedwongen gesproken en de pro blemen aangehoord, waarmee de bewo ners van het nieuwe land te kampen hebben. Vooral voor de bewoners van Lelystad de stad met een grote toe komst, maar met nog maar een heel klein heden was het bezoek van de koningin een grote gebeurtenis. Het is begrijpelijk, dat de jeugd een groot aandeel had in dit werkbezoek van de koningin. De jongeren vormen n.l. het grootste aantal bewoners. In de Noord oostpolder is bijna 51 procent van de bevolking jonger dan 20 jaar (en hier van weer eens 85 procent jonger dan 16 jaar). Ook in Oostelijk Flevoland heeft men een in vergelijking met an dere delen van Nederland een zeer jon ge bevolking;. Enkele duizenden kinderen, symbool van het jonge en toch al zo rijpe land van de Noordoostpolder, brachten op de Deel in het centrum van Emmel- oord de landsvrouwe een zanghulde, legden een prachtige bloemenmozaiek en maakten bovendien een geweldige parodische tekening op dit heuglijke bezoek. Daarna volgde het glanzende „vuurwerk van ballonnen" in de nog warme najaarszon. De gemeente Emmeloord met zijn 31.000 bewoners op ongeveer 50.000 ha. landbouwgrond, boomgaarden en bos, vierde dit koninklijk bezoek in het charmante centrum Emmeloord als een waar volksfeest.Dit bezoek was tevens de afsluiting van de rij festiviteiten ter een kwart eeuw geleden droog viel. Later opende de koningin met het doorknippen van -n oranje lint de nieu we centrale sporthal van Emmeloord, die zij naar haar kleinzoon „Prins 'Wil- lem-Alexander-hal" doopte. Tweehon derd kinderen presenteerden haar na dien hun sportprestaties. Na het feest op de „Deel", dat de ochtend afsloot, werd gerust en ge luncht in het Voorhuys in gezelschap van vele prominenten uit de gemeente, die in de loop van dê ochtend hun op wachting maakten. Die tijd werd te vens benut voor het informeel bespre ken van een aantal details van de or ganisatie van dit 25 jaar oude nieuwe land, alsmede aspecten van de toe komst, die vooral de jeugd betreffen. In Oostelijk Flevoland werd konin gin Juliana gistermiddag kort na 2 uur begroet door minister Bakker en de landdrost dr. W. M. Otto. Het eerst werd een bezoek gebracht aan de Cen trale werkplaatsen in Dronten, waar de vorstin en haar gevolg, onder wie gelegenheid van het feit, dat de NOP zich bevonden de particulier secreta ris mr. J. van der Hoeven en jkvr. Repelaar van Driel geb. Van der Wil ligen dame du palais, een fraaie foto expositie bezichtigden over de ontwik keling van de polder en zijn bewoning. Tevens werden hier de in bedrijf zijnde hal met landbouwmachines en werk- LELYSTAD Tijdens het bezoek, dat H.M. de Koningin donderdag aan de polder Oostelijk Flevoland bracht, plantte zij voor het winkelcentrum een fikse boom. tuigen bekeken. Ook Swifterbant werd bezocht. De koningin maakte een tocht door het dorpje en bekeek vanuit de auto het winkelcentrum. In Lelystad werd een bezoek gebracht aan de openbare lage re school waar ir. Otto aan de hand van een maquette een uiteenzetting gaf van de plannen met Lelystad. Marion en Yvonne van Dreumel, twee dochter tjes van de heer Th. Dreumel, machi ne bapkwerker van de PGEM boden de koningin bloemen aan, waarna in de aula een geanimeerd gesprek volgde met enkele inwoners van Lelystad. Voor het winkelcentrum van Lelystad „plantte" koningin Juliana vervolgens een boom, waarna het gezelschap naar Dronten vertrok waar men bijeenkwam in het nieuwe gemeenschapscentrum „De Meerpaal". Hier werden bloemen aangeboden door Helma Brus, het vijf jarig dochtertje van het oudste lid (in dienstjaren) van de commissie van ad vies. Na de begroeting volgde een rond gang door het gebouw, waar de weke- JJXI-Mfl I' 11 Iܧ I 1 1 0 EMMELOORD Tijdens haar bezoek aan de N.O. Polder stelde de koningin donderdag de „Pritis Willem-Alexander sporthal" in gebruik door een lint door te knippen met een tuinschaar, waarop de naam van het gebouw zichtbaar werd. lijke markt gehouden werd. In het theater van De Meerpaal woonde de vorstin een korte uitvoering bij van een dansgroepje gevormd door schoolkin deren, onder leiding van de heer J. B. Bensch, hoofd van een school te Dron ten. Als laatste onderdeel van het be zoek volgde in het café-restaurant van de Meerpaal weer een gesprek met de leden van de commissie van advies van het openbaar lichaam Zuidelijke IJsselmeerpolders en enkele inwoners van Dronten. Vlak voor haar vertrek bood de landdrost ir. Otto de vorstin een bord van Makkumer aardewerk aan, waarop het bezoek van de konin gin in beeld was gebracht. Omstreeks kwart over vijf verliet koningin Julia na de feestelijk vlaggende polder. Al leen Biddinghuizen werd niet bezocht. UTRECHT In ons land werkende Marokkanen lopen gevaar te worden bedrogen door twee mannen, een Ma rokkaan en een Engels sprekende zui derling van ongeveer 35 jaar. Het twee tal zoekt contact met hen en vraagt dan een bankbiljet te wisselen, dat een niet gangbaar Pools biljet is waarop het getal duizend voorkomt. DEN HAAG Middenstanders van 65 jaar en ouder krijgen toch periodie ke uitkeringen uit het ontwikkelings- en saneringsfonds, als ze hun bedrijf hebben opgedoekt. Staatssecretaris Van Son (Economi sche Zaken) was van plan, als een on derdeel van de bezuiniging, deze uitke ringen stop te zetten. Het bestuur van het fonds had hierte gen ernstige bezwaren. De staatssecre taris heeft daarentegen wel besloten om de leeftijd, waarop een midden stander bij het opgeven van zijn be drijf een beroep op uitkeringen uit het fonds kan doen, te verhogen van 55 tot 57 of 58 jaar. Deze concessie kost de schatkist twintig tot veertig miljoen gulden. JDrs. Van Son had begrip voor de teleurstel ling bij het overgrote deel van de vas te commissie voor economische zaken over de bezuiniging, waarvan het fonds het slachtoffer is geworden. „Ik vind het ook weinig fraai en wei nig bevorderlijk om dit fonds populair te maken. Ik heb hier een van de minst aangename ervaringen uit mijn overigens nog korte loopbaan als staatssecretaris moeten opdoen. Er moet echter drastisch 'worden bezui nigd." Het fonds zal de komende twintig tot vijfentwintig jaar 500 tot 600 miljoen gulden gaan kosten. Dit bedrag is nu teruggeschroefd tot 420 a 440 miljoen gulden. ROTTERDAM De commissionair Rudolf A. uit Frankfort aan de Main, verdachte in de beruchte vrachtwagen fraude, is weer thuis. De officier van justitie bij de Rot terdamse rechtbank, mr. A. Niessen, eiste gisteren zijn vrijlating, nadat was gebleken dat de aanhouding in strijd was met het uit 1896 daterende Neder lands-Duitse uitleveringsverdrag. Dat verdrag bepaalt dat iemand uit het ene land die vrijwillig als getuige voor een rechter in het andere ver dragsluitende land verschijnt niet mag worden aangehouden. Dat was met de commissionair op 11 oktober het geval geweest, toert met de behandeling van de vrachtwagen- fraude werd begonnen. Hij verscheen toen niets vermoedend als getuige voor de rechtbank waar hij prompt werd gearresteerd op verdenking van uit lokking. Mr. R. H. M. Becking uit Rotterdam, die de Duitser als raadsman was toe gewezen, vertelde ons later dat de rechtbank in Rotterdam enkele dagen na de aanhouding op de zitting een be vel tot gevangenhouding gedurende dertig dagen voor A. had afgegeven. „Daarna heb ik contact gehad met het Duitse consulaat en dat weer met de ambassade en de Duitse justitie. Ik ging in beroep bij het gerechtshof tegen de gevangenhouding met de bedoeling daar het uitleveringsverdrag ter spra ke te brengen. Het hof zou de zaak dinsdag behan delen maar vier dagen ervoor vroeg de officier, die door het consulaat was benaderd, plotseling zelf de rechtbank hem vrij te laten en dat gebeurde. Wij overwegen nu een eis tot schadeloos stelling voor de 23 dagen die A. ten onrechte gevangen is gehouden", aldus mr. Becking. Oa nhuwm «chwnljw uit Hat mui»-«an trum P«rlJ« h«bb«n wtj lojutit oMnrngwr trotteur» In «ntMc-loofc atijlt D«zs Khotntje» m«t »*n oplopend I en een vlot h*k|t, xljn nnhfri I Jw. nopjes «n geepje*. Hoofdstraat 110 - Veenendaal (Yan onze correspondent) LEEUWARDEN De nieuwe com mandant van de vliegbasis Leeuwar den, kolonel A. J. W. Wijting, zal mor gen in alle dorpen, die last hebben van geluidshinder, een vast vliegschema bekendmaken. Er zal niet minder worden gevlogen, maar wel op vaste dagen en uren. Bij het vaststellen van vergaderingen en uitvoeringen en het afleggen van vi sites kan men voortaan met het vlieg schema rekening houden. Tot dusver kon men op vergaderingen soms geen woord met elkaar wisselen. Zelfs tijdens visites zat men vaak zwij gend bij elkaar totdat de opstijgende en dalende straaljagers waren uitgebul derd. DEN HAAG. De voorgenomen be lastingheffing naar toegevoegde waar de zal ervoor zorgen dat de prijzen van logies met Vh en die van maaltijden met 5'/i procent zullen stijgen, zo heb ben de deskundigen van het bedrijf schap horeca uitgerekend. Op een vergadering van het schap in Den Haag werd ernstige kritiek ge leverd op het ingediende wetsontwerp. In een brief aan de Tweede Kamerle den zegt het bestuur dat onvoldoende rekening is gehouden met de bijzondere positie van de sector horeca. DEN HAAG Het Nederlands We tenschappelijk Instituut voor Toerisme in Breda krijgt binnenkort een opdracht voor een onderzoek naar de hotelac commodatie aan de kust. Dit deelde staatssecretaris Van Son (Economische Zaken) gisteren in de Tweede Kamer mee tijdens de openbare commissie vergadering over zijn begroting. Het maximumbedrag, waarover de schat kist garanties kan geven voor kredie ten bij de bouw van hotels, is ver hoogd van dertig tot zestig miljoen gul den, zo zei de heer Van Son. n Zonneoordlaan 45 - EDE -Telef. 08380-12463 Dir. P. BARTH Manege voor Ede en wijde omgeving. Federatie-ryschool met opleiding voor rijvaardigheids- diploma. Gediplomeerde instructeurs. Binnen- en buiten- lessen. PONY'S VOOR KINDEREN Een abonnement op.de rijschool Is zeer voordelig. Gelegenheid tot stalling en algehele verzorging van pensionpaarden. Fabrikant van gerubberde en geplastificeerde weefsels. Voor ons nieuwe en modern ingerichte bedrijf vragen wij enkele actieve mannelijke krachten, die opgeleid willen worden tot Het is dus niet noodzakelijk dat u ervaring hebt in de Rubberindustrie. Bent u 18 jaar of ouder en wilt u graag meer weten be treffende de mogelijkheden die wij u kunnen bieden, komt u dan eens praten op onze afdeling Personeelszaken, Zandstraat 85, Veenendaal. Ook telefonisch kunt u zich tot ons wenden onder nummer 08385-1 90 00, u vraagt dan naar de heer Frijlink.

De Vallei | 1967 | | pagina 15