Veenendaals dagblad Woningbouw in 1968 vol onzekerheden Wel slaapmaar geen letsel Buiten Non betrapt op diefstal NA VO-OEFENING HERMELIJN Conflicten in Labour-partij R.V.D. geeft geen toestemming voor publieke vertoning Mussert-film Theodorakis werd in ziekenhuis opgenomen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijnen Gelderse Vallei Met 10.000 huizen kan worden geschoven Treinongeluk in Italië; zeker zeven doden Mgr. Bluvssen gaf buiten Rome om dispensatie AKKOORD BIJ CHRYSLER CHIRURG ZOl GEWEIGERD HEBBEN TE OPEREREN Minister Schut toont Kamercommissie afdruk van onduidelijke negatieven Kritiek op programma voor werkgelegenheid Alleen voor wetenschappelijke doeleinden" Nachten minder koud Herstellend van maagkwaal" VIER ASPECT ES Evacuatie Britse troepen uit Aden begonnen Stroperij (II) VOOR HUWELIJK VAK GEWEZEN PRIESTER ERNSTIG „GENOMEN" LIEVER GEHEIM STRAFFEN POLITIE Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen; Boekhandel C., Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 9 NOVEMBER I967 4le JAARGANG DEN HAAG De vooruitzichten van de woningbouw in 1968 zitten vol onzekerheden. Minister ir. Schut heeft gisteren aan de Tweede-kamercommis sie voor Volkshuisvesting, zoals hij zei, een afdruk van vier onduidelijke nega tieven voorgelegd. Eén ding is komen vast te staan, op 15 juni 1968 beslist de minister over de verschuiving van 10.000 premiewoningen naar de woningwetbouw,-indien zou blijken, dat het beoogde totaal van vijftigduizend woningwetwoningen niet zal worden gehaald. Hoewel drs. Sehmelzer de fractie voorzitter van de K.V.P., bij de alge mene politieke beschouwingen nog eis te, dat daarvoor de datum van 1 mei moest worden aangehouden, ging giste ren de KVP-er drs. P. J. Janssen ak koord met een uitstel van anderhalve maand. „Het hangt er volgend jaar helemaal vanaf hoe vraag en aanbod zich gedra gen", zei ir. Schut, die zich verweerde tegen de socialist drs. Van den Doel, die hem had verweten, dat het nieu we beleid uniform en explosief is met een uniforme subsidiepolitiek en duur dere woningen tengevolge van de libe ralisatie in de bouw. Daartegen dienen wij juist te waken, meende de minister. Hij vond juist dat de pluriformiteit en de expansie van de afgelopen jaren in zijn beleid op de juiste wijze tot hun recht komen. De vier onduidelijke aspecten zijn volgens ir. Schut, de werkelijke vraag naar woningen, die onvoldoende bekend is, de ontwikkeling van de bouwcapaci teit bij een aantrekkende conjunctuur, dc mogelijkheden voor de financiering en de continuïteit in de bouw zelf. Hij beschouwde het als zijn taak om van Den Haag uit een klimaat te scheppen, waarin over het gehele land vertrouwen zou kunnen ontstaan. Tal van middelen zijn voor dit be leid beschikbaar. Ir. Schut noemde on der andere marktonderzoek, meer vrij heid in de woningbouw, ook experimen tele bouw om de mensen iets tastbaars te kunnen voorzetten, wetenschappelijk speurwerk, stabilisatie door grotere sa menwerking tussen overheid en bouwe rij, meerjarenplannen voor de financie ring, het bereiken van een kostprijs- huur en huurdersbijdragen in de wo- ningwetbouw. Voorts zou er een betere programmering moeten komen voor de verdeling van de contingenten over ADEN De evacuatie van de 6.000 Britse militairen uit Aden is gister avond begonnen. Voorlopig worden honderd militairen per dag geëvacu eerd totdat er 3500 over zijn. Dan wordt het tempo opgevoerd tot duizend per dag. de onderscheidene land. gebieden in ons IR. W. F. SCHUT onzekerheden Over het jaar 1967, waarin 130.000 wo ningen gereed zul len komen, was de minister tevreden, vooral wat de pre- miebóüw betreft. Uit de begroting kunnen 37.000 pre miewoningen wor den gesubsidieerd, maar daarbij komt nog een overloop van zevenduizend woningen, die van het kwantum van '66 niet werden ge bouwd. Zodra de vergunningen voor 44.000 premiewoningen zullen zijn ver strekt, zal de minister beginnen' aan de versnelde uitgifte van vergunningen voor de 21.000 premiewoningen voor het i speciale werkgelègenheidsprogram: vijf- i tienduizend in de werkloosheidsgebie- den en zesduizend voor het westen des lands. De woningwetbouw beschouwde de minister zeker niet als eep randver schijnsel, dit in antwoord op-'een op merking van de K.V.P.-er Andriessen. De verschuiving van tienduizend wonin gen is zeker niet in strijd met het so ciale karakter van het bouwbeleid. De liberaal Wiegel, die erover klaagde dat net een wonderlijk geval is dat in de geliberaliseerde gebieden nog zoveel woningwetwoningen worden gebouwd, kreeg de toezegging dat het daar met de toewijzing niet dogmatisch zou toe gaan. Wel diende volgens de minister het oog op de werkloosheid in die stre ken te worden gehouden. jyarei van Gelre (1467—1538) liet in de kerken aflezen, dat ieder, die in zijn Veluwse bossen konijnen of patrijzen bemachtigde, zou worden gestraft met verlies van leven en goed. Zijn vader Adolf had er nog mee menen te kunnen volstaan overtreders „in onsser gevenckenschap t' Arn hem" over te brengen „om ghepynicht ind gestraft te worden nae gelegen heid der saicken". We kunnen het beter eens zijn met het bevel van de stadhouder van Keizer Karei V (in 1548), om in de kerk van Ede te doen „uytroepen ende vercondigen, dat nyemant geen haivicken, sperweren off diergelicken voogelen op den nes ten stoir off die eyeren dair van neem". Dit geschiedde om voldoende jachtvogels te behouden voor het vluchtbedrijf en zal zeker niet zijn voortgesproten uit motieven van be scherming in ideële zin! Philips 11, waarschijnlijk mateloos gehinderd door loslopende boerehonden en hun bedreiging voor het hem dierbare wild, ordineerde A° 1556, dat deze dieren n.b. de voorpoten moesten worden afgeknepen. Hij gebood, dat „nyement geen huyshonden of bas- taertwynden windhonden) op die Veluwe en halde, ten sy, dat de selve die 2 principael vorste clauwen wes tot den lesten lit toe, van haer voeten afgeknipt sy met een knyptang Boven de gewone straf kregen stro pers toen een boete van liefst 50 goudgulden op het bemachtigen van „hindecalveren, rehecalveren, pulster- lingen (zwijnsbiggen) und jonghe haesen", doch of het veel hielp, be twijfel ik, want later klaagt de vorst alweer over de toenemende wild dieven/. KERKRADE. Een 59-jarige non uit het klooster van de congregatie „De Goddelijke Voorzienigheid" in Spekhol- zerheide is op heterdaad betrapt op het stelen van collectegeld uit de brandkast in de sacristie van de Sint-Martinus- kerk. Over een lange periode is uit die brandkast zeker vijfhonderd gulden weggehaald. Het kerkbestuur hield er al lang re kening mee, dat de lagere opbrengst van de collecten in de kerk een bijzon dere reden had. Niemand koesterde verdenking tegen de zuster die wel eens in de sacristie hielp bij de verzorging van de liturgische gewaden. Tot een re chercheur van de Kerkraadse politie zich in een kast verdekt opstelde om de dader(es) op heterdaad te kunnen be trappen. Tot zijn verbazing zag hij hoe de zuster, nadat de koster de brandkast had geopend, stiekum achter zijn rug er een paar linnen zakjes met munten uithaalde. De zuster heeft bekend al dikwijls een greep in het collectegeld te hebben gedaan. Ze zal wegens diefstal worden vervolgd. In afwachting daarvan is ze naar een ander klooster overgeplaatst. De zuster zegt het geld te hebben weg genomen om de jaarlijkse vakantiereis jes naar haar familie te kunnen beta len en om voor haar medezusters ca deautjes te kunnen kopen. SALERNO. Bij San Nicola Varco, twintig kilometer van Salerno, is van morgen vroeg een trein ontspoord, en vervolgens aangereden door een andere trein, die eveneens ontspoorde. Volgens de eerste berichten zijn er zeven doden en een dertigtal gewonden. Salerno ligt ongeveer 50 kilometer ten oosten van Napels. Zonder noemenswaardig letsel kroop gisteren bij Heesch (N.B.) de bestuurder van deze Duitse vracht auto uit de schroothoop, die van zijn trekker en oplegger restte, nadat de wagen twee dikke bomen had geramd. De chauffeur was waarschijnlijk door slaap overmand, met het hier afge beelde desastreuze gevolg. ADVERTENTIE 9 nov. '67 A. B. WIGMAN LONDEN In de Labour-partij is vandaag een grote opstand uitgebro ken tegen de versoberingspolitiek van de regering-Wilson. Meer dan 70 Labour-afgevaardigden hebben een motie getekend, waarin gevraagd wordt om een onmiddellijke wijziging van het werkgelegenheids programma van de regering. Dit programma gaat uit van een toenemende werkloosheid in de komende winter ten einde de importen laag te houden en de industriële mobiliteit te bevorderen. e? J DEN BOSCH Mgr. Bluyssen. ie bisschop van Den Bosch, heeft een ex- priester van de Rooms-Katholieke Kerk dispensatie verleend om te trouwen zonder op de goedkeuring uit Rome te wachten. Het huwelijk werd in de studenten kerk van Nijmegen ingezegend. Aan vankelijk zou de trouwplechtigheid in de Rooms-Katholieke Kerk van Ewijk plaatshebben, maar de pastoor weiger de zijn Kerk beschikbaar te stellen om dat Rome zijn goedkeuring nog nie* had verleend. De ex-priester, die kapelaan is ge weest in Tilburg, had alles al voor de trouwplechtigheid in de Kerk in gereed heid gebracht, omdat het vrijwel zeker was, dat hij van Rome dispensatie zou krijgen. De goedkeuring uit Rome kwam echter niet binnen de termijn, die daarvoor gewoonlijk geldt. Daarop weigerde de pastoor van Ewijk verdere medewerking. Ook een persoonlijke brief van mgr. Bluyssen hielp niet. De pastoor beriep zich op „gewetensnood" en gelastte de trouwplechtigheid af. Mgr. Bluyssen heeft nu gebruik ge maakt van een wetsartikel van het ker kelijk wetboek, dat een bisschop mach tigt een dispensatie bij voorbaat te ver lenen als een noodsituatie voor de be trokkenen zou dreigen te ontstaan. Op grond van dit wetsartikel machtigde mgr. Bluyssen kapelaan H. van Wijn hoven uit Valkenswaard het huwelijk van de ex-priester in te zegenen. Minister-president Wilson nam gis teravond in de wandelgangen van het Lagerhuis onmiddellijk maatregelen om een openlijke revolte te vermijden. Hij slaagde hierin echter niet. Volgens politieke woordvoerders bood hij de rebellen een debat aan over de werkgelegenheidspolitiek. Dit debat zou binnen veertien dagen ach ter de gesloten deuren van de verga derzaal der Labourfractie kunnen plaatshebben. De rebellen wilden hier van echter niet weten en zetten door. De revolte is des te ernstiger omdat de rebellen niet uitsluitend tot de mili tante linkervleugel van de partij beho ren. Er hebben zich vakbondsleden van de rechtervleugel en oudgedien den als Emanuel Shinwell bijgevoegd. De „opstand" vindt haar oorsprong in een redevoering, die Sir Leslie O'Brien, gouverneur van de Bank of Engeland, op 5 oktober in Argentinië heeft gehouden. Hij heeft toen betoogd, dat Groot-Brittannië een groter en per manent reservoir van werklozen nodig heeft om nieuwe industrieën en zich ontwikkelende gebieden van de nodige werkkrachten te voorzien. De rede heeft onmiddellijk tot protes ten geleid. Nog op 4 oktober had Wil son zelf op de jaarlijkse conferentie van zijn partij verklaard, dat de partij zou blijven streven naar volledige werkgelegenheid. Dinsdag heeft de minister van Eco nomische Zaken, James Callaghan, echter in het Lagerhuis verklaard, dat hij achter de rede van O'Brien stond. Deze rede, zo zei hij, vertegenwoordigt het beleid van de regering ten aan zien van de werkgelegenheid. Vele Labour-afgevaardigden ver klaarden gisteravond openlijk zich ge nomen te voelen, Wilson moet op 4 ok tober geweten hebben wat zijn chef bankier op 5 oktober zou gaan zeggen. Michael Foot, ontwerper van de mo tie der rebellen, wil proberen nog van daag een debat in het Lagerhuis uit te Een soldaat van de Bundeswehr re gelt het drukke militaire verkeer in het Noordduitse stadje Hildesheim, waar zich in de omgeving meer dan 36.000 Amerikaanse, Britse, Duitse, Franse en Nederlandse militairen met 11.000 voer tuigen ophouden in verband met de NAVÖ-oefening „Hermelijn II". DETROIT. De vakbond van arbei ders in de automobielindustrie is giste ren met Chrysler tot een akkoord geko men over een nieuw arbeidscontract voor 94.000 arbeiders. Ondanks het feit dat men nog geai overeenstemming kon bereiken over een nieuw contract voor 9.000 ambtena ren werd besloten de staking, die om middernacht had moeten ingaan, af te gelasten. De belangrijkste punten van de over eenkomst zijn gebaseerd op het con tract dat de bond vorige maand bij Ford bereikte na een langdurige sta king. Tevens werd overeengekomen dat Chrysler de Canadese arbeiders dezelf de lonen zal betalen als aan de Ameri kanen. lokken. Parlementaire deskundigen achten zijn kansen klein, maar de re gering kan uiteindelijk verplicht wor den tijd voor een debat toe te staan. Indien de motie mocht worden goed gekeurd zou de regering normaliter ge dwongen zijn af te treden. Deze kans is echter klein, aangezien de rebellen weten dat zij bij nieuwe nationale ver kiezingen vele zetels zouden kwijtra ken. (Van onze weerkundige medewerker) /Aofe vannacht heeft het weer gevro ren. In Apeldoorn-Zuid werd het -3% graden C. Daarbij vormde zich mist. Voor een verscherping van de kou hoeft men niet te vrezen. Het ziet er integendeel naar uit, dat het diep tepunt van dispeldeprikkenwintertje alweer voorbij is. Het met zoveel ver ve boven het Europese continent tot ontwikkeling gekomen hogedruk ge bied verzwakt, waarvan het storings front van een Uslanddepressie profi teert. Met veel bewolking en regen koerst het over Noord-Engeland en de Noord zee in oost-zuidoostelijke richting, maar het is niet waarschijnlijk, dat het in Gelderland in de komende 24 tot 36 uur tot regen van betekenis komt. Wel zal er enige bewolking opkomen, waardoor de nachtelijke minima min der laag zullen worden. ATHENE De Griekse componist Mikis Theodorakis, op 21 augustus in Athene gearresteerd, ligt herstellend van een maagkwaal in het ziekenhuis, zo deelde een woordvoerder van het Griekse militaire bewind gisteren mee. Wat Theodorakis precies heeft Is niet bekend. De autoriteiten hebben geruchten te gengesproken, als zou hjj in de gevangenis in hongerstaking zjjn gegaan UTRECHT Een film over ir. An ton Mussert, de na de oorlog gefusilleer de leider van de NSB, mag niet in het openbaar worden vertoond. Dit heeft de Rijks Voorlichtings Dienst als voor waarde gesteld voor zijn medewerking aan de film. De RVD heeft namelijk materiaal beschikbaar gesteld voor de film. Hij mag alleen voor „wetenschappelijke doeleinden" worden gebruikt, bijvoor beeld voor colleges over moderne ge schiedenis. De film, die ongeveer een half uur duurt, werd op verzoek van wijlen prof. C. D. J. Brandt van het instituut voor geschiedenis van de Utrechtse univer sitaire Filmdienst in Utrecht gemaakt. Hij kwam een jaar geleden klaar. Prof. Brandt gebruikte hem als illustratie bij zijn colleges geschiedenis. Met hetzelfde doel is ook een filmi sche reconstructie gemaakt van de Slag om Arnhem. Deze film is inmid dels op de televisie vertoond. Toen echter toestemming werd ge vraagd de Mussertfilm te draaien tij dens de Arnhemse filmweek, weiger de de RVD deze te geven. En het IKOR kreeg nul op het rekest, toen ge vraagd werd de film op de televisie te tonen. Commentaar van de RVD: Het is al jarenlang gebruik, dat filmmateriaal uit de oorlogsjaren, waarop nog leven de personen voorkomen, uitsluitend voor wetenschappelijke doeleinden be schikbaar wordt gesteld. Op de vraag om welke nog levende Nederlanders het ging, kon men echter bij de RVD geen antwoo ~d geven. Maar er kunnen moge lijk mensen in voorkomen aldus de woordvoerder van de RVD, die NSB'er zijn geweest en hun straf hebben uitge zeten maar dit verleden liever geheim willen houden. De directie van de RVD beslist van geval tot geval op verzoeken over het beschikbaar stellen van filmmateriaal uit de oorlog. Zo kreeg Henk Neuman van de KRO vorig jaar materiaal over Seyss Inquart, Mussert en Van Ge- nechten voor een documentaire. Andere figuren mochten echter niet in het beeld komen. Misschien dat ook de Mussert-film op zeker ogenblik nog voor openbare vertoning zal worden vrijge geven, aldus de RVD. Theodorakis, die vroeger voor de linkse EDA-partij zitting in het parle ment heeft gehad, wordt beschuldigd van plannen tot omverwerping van het bewind. Enkele tientallen leden van een volgens de autoriteiten door hem georganiseerde ondermijnende groep moeten op 15 november in thema te^ recht staan. De componist zal op een later tijdstip worden berecht. In de Noordgriekse stad Saloniki ver oordeelde een militaire rechtbank gis teren een 28-jarige man tot vier jaar gevangenisstraf, omdat deze een'gram mofoonplaat van Theodorakis had ver kocht. In een gisteravond uitgegeven com muniqué van de Griekse regering wordt gezegd, dat 34 functionarissen voor een tuchtraad zijn gedaagd door de Griek se minister van Binnenlandse Zaken, Pattakos, wegens het maken van pro paganda voor een politieke groepering en „het zich gedragen op een wijze die onverenigbaar is met hun functies". 33 andere functionarissen zijn straf fen opgelegd „wegens nalatigheid in hun werk". Uit een regeringsdecreet valt op te maken dat een omvangrijke reorgani satie van de Griekse politie te verwach ten is. Op grond van een door de junta aan genomen en vandaag in de staatscou rant gepubliceerde noodwet, zal een regeringscommissie vijf generaals van de gendarmerie aan een onderzoek on derwerpen. De generaals zullen worden onderzocht „door een buitengewone commissie, en kunnen worden ontsla gen, ook al voldoen zjj aan de voor waarden van het reglement, voor het welzjjn van de troep". Vorige maand werd het hoofd van de politie vervangen door generaal Pa- nayiotis Maloukas. De voormalige chef. generaal Nicholas Panagopoulos, werd beschouwd als vertrouweling van de koning, en ondanks het verzet van ko ning Constantijn met pensioen ge stuurd. Sinds de staatsgreep van april zijn honderden officieren van leger en poli tie ontslagen om verschillende redenen, maar in werkelijkheid omdat aan hun trouw werd getwijfeld. De commissie voor de rechten van de mens die in Straatsburg zetelt, heeft de Griekse regering tot 19 december uitgtel verleend om te antwoorden op de klachten welke tegen haar zijn inge diend door Nederland, Denemarken, Noorwegen en Zweden. De datum voor het pleidooi is van 14 december naar 23 januari verschoven. De Griekse re gering had haar schriftelijke opmerkin gen 15 november moeten indienen. DEN HAAG De pacifistisch-socia- Iistische fraactieleider in de Eerste Kamer, mr. J. H. van Wijk, heeft de ministers van Sociale Zaken en Volks gezondheid en van Justitie verzocht een onderzoek in te stellen naar de dood van een inwoner uit Weesp, wiens over lijden een gevolg zou zijn van de wei gering van een chirurg om de patiënt tijdens zijn vrije weekeinde te opere ren. Mr. Van Wijk vraagt de ministers of het waar is, dat zaterdag 21 oktober ir. het Majellaziekenhuis te Bussum eer. spoedopname plaats had voor een spoedoperatie. Is het waar, dat de voor deze opera tie aangezochte chirurg weigerde Ce operatie te doen tijdens zijn vrije week einde, dat de operatie pas in de loop van maandag plaatshad en dat als ge volg van deze vertraging infectie is op getreden, waardoor de patiënt spoe dig daarna is overleden? zo vraagt mr Van Wijk. Indien de gang van zaken inderds zo is geweest, wil de minister van - ciale Zaken en Volksgezondheid een disciplinair, en de minister Justitie een strafrechtelijk onder laten instellen? wil de senator tenslo; weten.

De Vallei | 1967 | | pagina 1