Jubileumconcert Piet van Egmond in Arnhem Veel contrasten BBC startte met plaatselijk radiostation Beurs van Amsterdam VANAVOND MORGEN FINANCIËLE NOTITIES E.M.S. LAGER DOOR VERLIES Nieuwe N.Y. van U.S. Steel en Cindu Wisselmarkt PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Winstmarges bij Hoogovem verbeteren Pagina 2' DONDERDAG 9 NOVEMBER 1967 32 Het was, alsof hier vier stoïcijnen bij elkaar zaten, om de absolute fataliteit van het menselijk leven te bepeinzen. Van boven de schoorsteen schouwde een oude dame van Rembrandt met een sombere, norse trek op het gezicht op de fami lie neer. Eugenies gezicht was bleek en flets. Haar honingbruine ogen waren mis moedig gevestigd op een hele slagor de flessen en potjes, medicijnen en zilveren lepels, die voor haar stonden en lagen. De doktoren hadden haar andermaal onder handen genomen. Ze hadden deze keer te kennen gegeven, dat ze te weinig calcium in haar bloed had. Haar klieren moesten in werking worden gezet. Ze mocht zich niet op winden, een regelmatige levenswijze en veel frisse lucht waren noodzake lijkheden voor haar. Ze moest flink eten, maar de medicijnen benamen haar de eetlust. In plaas van zelf Ie eten keek ze maar naar haar moeder, die onophoudelijk haar vork oplaadde en grote porties smakelijk voedsel in haar mond stak. Opeens liet de heer Inwald een na saal kuchje horen, zijn gewone mani festatie, dat hij wat had te zeggen. „Hoor nu eens, Polly," begon hij. „Mama en ik zijn tot een besluit ge-" komen. In verband met de grote be tekenis, die je aan de muziek hecht, voelen we, dat je je hele tijd daaraan moet wijden. Daarom heb ik aan de directeur geschreven, om hem mede te delen, dat we besloten hebben je met je muzikale studie te laten door gaan. Hij zal begrijpen, dat die stu die je hele tijd in beslag neemt, zodat je onmogelijk in staat zult zijn de school verder te bezoeken. Dit is van onze kant een groot offer, dat je mis schien op het ogenblik nog niet volle dig naar zijn waarde kunt schatten. Maar wellicht zal er nog wel eens een dag volgen, waarop je dit wel kunt doen. Ik hoop, dat je nu gelukkig bent." En hij liet wederom een nasaal kuchje horen, terwijl hij niet zonder iets van kille gramschap in zijn ogen zijn vrouw aankeek. Pauline had het gevoel, alsof een kamer in haar hart plotseling open ging, alsof iets, dat stevig opgesloten was geweest, nu vleugels had gekre gen en als een vogel zijn kooi verla ten mocht. Ze vloog onstuimig op en kuste haar beide ouders. Zij legden daarbij geen speciale verrassing of vreugde aan de dag, maar boden haar passief hun wangen aan, waarbij me vrouw Inwald het nog nodig oordeel de Pauline duidelijk te kennen te ge ven, dat ze hun besluit niet als een vrijbrief moest opvatten, die haar ab solute vrijheid verleende. Eugenie keek Pauline daarentegen met een lange, diepe blik aan, die een ongekend intensief gevoel openbaar de; ze bracht haar tengere hand naar de mond, bang als ze was, dat ze op eens in tranen zou uitbarsten. Pauline verzocht haar ouders haar te willen excuseren. „Ik kan nu niet eten. Neen, ik kan werkelijk niet". Zij zagen tranen in haar ogen en oordeelden, dat 't het beste was, haar maar te laten gaan. Ze liep naar bo ven, naar haar kamer, waar ze zich opsloot en uiting aan haar vreugde gaf, door op en neer te lopen, alsof zij zich in de lucht bewoog, terwijl ze diep ademhaalde, waarbij haar ge zicht gloeiend rood werd. „Het kan niet waar zijn. Ik moet dromen. Neen, ik droom toch niet!" De hele wereld leek veranderd. Met een veerkrachtige tred liep ze de volgende dag om het meer heen. Met een innerlijke, ietwat kwaadaar dige vreugde keek ze naar de jonge lui, die op weg naar school waren. Ze staarde met een nieuw soort waarde ring naar het meer, naar de heuvels, naar de verre bergen. De school was voor haar altijd zo ver van de natuur verwijderd geweest. Er was iets in de strengheid van het leven op school, in het geforceer de schoolgedrag, waarin ze altijd een streven had ontdekt om haar ego, haar persoonlijkheid te vernietigen. Het was wel zeker dat ze het geduld en de vlijt van de gewone meisjes miste. Ze had nu eenmaal een „artis tieke" natuur, van Zürich pas- De Tonhalk, dat grote gebouw, een van de heerlijkheden van Zürich pas serend, bekeek ze de structuur van dit gebouw. Ja, ze zou nu haar dro men realiseren. Zij, Pauline Inwald, zou spoedig in de grote concertzaal verschijnen, om met een van de be roemdste orkesten ter wereld te spe len. En zij zou het derde pianocon cert in C van Beethoven spe len, dat niet te moeilijk, maar toch zo mooi was, als was 't speciaal voor haar gecomponeerd. En al de mensen van de stad zouden zich in de zaal verdringen. Ze zouden daar met inge houden verrukking zitten, ze zouden met elkaar fluisteren en ze zouden hun halzen uitrekken, om haar maar te kunnen zien. Ze kon reeds het or kest horen, dat zijn instrumenten stemde. Dit alles leek haar nu nog een wonderlijke droom, maar een droom die in realiteit zou eindigen. Het concert zou in november plaats vinden. Nu was 't ongeveer twee uur in de namiddag van een september dag. Ze had 's morgens ongeveer vier uur gestudeerd. Ze had de middag voor haar zelf. de eerste vrije mid dag, die ze had genomen. Pauline wandelde verder; ze genoot intensief van haar nieuwe vrijheid. Vrij van de school, ging ze nu hele maal op in haar enige metgezellen, de muziek en de liefde. Die vormden een zoet geheel, die waren onafschei delijk, schier niet van elkaar te on derscheiden. Daarom was 't ook niet te verwonderen, dat 't in haar pas ge vonden vrijheid haar enig verlangen was, om Amadeus weer te zien. Een krachtig instinct dreef haar naar hem toe. Hij zou nooit komen om haar te ontmoeten, dat kon hij ook niet en daarom moest zij naar hem toe. Hij was veel te ver boven haar verheven, om haar lief te hebben, zoals zij door hem bemind wilde worden, hij werd veel te veel in beslag genomen door zijn eigen werk, om in staat te zijn, zijn tijd aan haar te geven. Ze voelde, dat zij hem nu te goed kende, om blind te zijn voor de diepe, innerlijke motieven van zijn terughoudendheid. Hij leek haar een martelaar, in zijn zwaar gepanserd hart droeg hij zijn moeders misdaad met zich rond. Hij was als een van die oude ridders, die gezworen had zich geheel aan een zaak te zullen wijden en die zich nu eenzaam en alleen van zijn evenmen- sen verwijderde, terwijl hij aan niets anders dacht dan aan het voorwerp E van zijn eed. i Hij was als iemand, die zich geheel E aan een grote idee had gegeven, voor E welke idee hij nu leefde. Bij Bellevue nam Pauline een taxi. XVI Amadeus werkte dag in dag uit aan E zijn Rossmer-ontwerp, waarbij hij E steeds nieuwe mogelijkheden ontdekte S en dit ontwerp steeds meer perfectio- neerde. Zijn hoofddoel bestond nu E daarin, om zijn metingen een mathe- r matische precisie te geven. En voor E dit doel had hij zijn talrijke schet- S sen, het werk van maanden, ja zelfs s van jaren voor de dag gehaald. Zijn groot atelier vertoonde een vreselijke E wanorde. Blauwe rollen papier zwier- E ven overal rond. Het leek onmogelijk, E dat iemand ter wereld deze materiaal- E massa zou kunnen overzien. Toch kon Amadeus dit wel. Hij wist precies. waarbij ieder onderdeel hoorde. Toen E de buitenbei rinkelde, verliet hij zijn S werk, om de deur open te maken. (Wordt vervolgd) E 3656. Professor Dubois mopperde nog wat na omdat de Godheid hem de camera uit zijn hand had geslagen, maar er kwam geen verdere reactie van de kolos. Arend liep langzaam achteruit en wenkte de anderen. „Kom, we hebben onze taak volbracht. Laten we gaan", zei hij. Dubois haalde schouders op en sprak koppig: „Waarom zo'n haast, jochie? Kunnen we niet eerst nog wat rondsnufffelen? Ik vind 't hier bar inte ressant. Die grote machines daar langs de kant bij voorbeeld..." Piloot Storm schudde heftig het hoofd. „Wees nu toch niet eigenwijs, professor. Het is hier niet pluis. Hoe eerder we Pluto weer verlaten, hoe be ter het is". Als om zijn woorden te staven klonk ach ter hen een dof gerommel, dat zij eigenlijk meer als trilling van de bodem, dan als geluid waarnamen. De Godheid was door de rotspilaren, die het dak van de spelonk droegen, aan hun oog onttrokken, anders had den de astronauten zich zeker nog véél meer ongerust gemaakt. Want op dat moment stond de steltrobot, die zij zelf even tevoren teruggebracht hadden, aan de voet van de Kolossus en ontving diens geluidloze bevelen. De hypnotische Macht bediende zich desnoods dus ook van robots! De mechanische hersenen begonnen steeds sneller te werken. 23. „Neemt u toch plaats, Edelachtbare,, zegt de schilder, die van bed is opgestaan, „en vergeeft u mij dat ik u geen betere zitplaats kan aanbieden dan de ze wrakke stoel. „Rechter Tie gaat zitten en zegt vrien delijk: „Ik heb al veel over uw werk gehoord, meneer Fung. Ik had allang eens met u kennis willen maken. Het spijt me dat u tegenwoordig geen tijd meer vindt om te schilderen." „Ik voel me bijzonder vereerd door uw belangstelling," antwoordt Fung, „overigens heb ik tijd in overvloed om te schilderen, het is de ge moedsrust die mij ontbreekt. Maar ik kan nauwelijks aannemen dat u hier gekomen bent om over mijn kunst te spreken". „Niet in de eerste plaats", geeft de Rech ter toe. „U moet weten, meneer Fung, dat er een on geluk heeft plaats gevonden in de tuin van meneer Ho. Ik ben nu op zoek naar getuigen". Er is een angstige uitdrukking op Fung's gezicht verschenen. „Een ongeluk" zegt hij met trillende stem, „er is toch hoop ik niets met mevrouw Ho gebeurd?" De Rechter bestudeert de reactie van de schilder zorgvuldig. Zijn schrik lijkt echt, maar misschien is hij een goed toneelspeler, ,,'t Spijt me dat het zo'n schok voor u is, meneer Fung", zegt de Rechter, „maar inderdaad, het slachtoffer is mevrouw Ho". 49. „Eenentwintig... tweeëntwintig!" telde Tekko met trillende stem de seconden af die hij nog te leven had. „Bah! Wat gemeen! Verschrikkelijk! En ik kan me niet eens verweren! Eenentwintig... twee... of nee, dat heb ik al gehad. Hè, waar was ik nu ook weer geble ven?" Hij gaf het nutteloze tellen op, maar bleef, ter wijl het angstzweet tappelings langs zijn gezicht gut ste, met gespannen blik het kleine vlammetje volgen dat langzaam langs de lont verder kroop. Nog vijf cen timeter, nog vier, drie. Tekko begon in doodsangst als een wildeman aan zijn stoel te rukken en te trekken. Het werd hem groen en geel voor de ogen. De stoel gaf mee en viel om. Gelukkig net op tijd. Onder een ge weldige knal ging het schot af, terwijl de echo's de zware dreun honderdvoudig in het holle kasteel deed weerkaatsen. Tekko maakte na de val nog een halve slag om en de harde klap waarmee hij tegen de grond sloeg deed het touw, waarmee hij vastgebonden was, breken. Hij probeerde op te staan. En zonder zich te bedenken zette onze spoken jager het op een lopen. ARNHEM Ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum als organist, geeft Piet van Egmond vrijdagavond om 8.15 een jubileumconcert in de Evang. Lutherse Kerk aan de Spoor weglaan 10 te Arnhem. Het program ma bevat werken van de meestgeliefde componisten met als slot een improvi satie over een bekend thema. Piet van Egmond gaf reeds enige ju bileumconcerten, o.a. in Amsterdam (dat vanwege de enorme toeloop werd herhaald), verder in Alkmaar, Den Haag en Rotterdam. In alle plaatsen was de belangstelling zeer groot en men betreurt het dan ook ten zeerste, dat het concert in Arnhem niet plaats kan vinden in de Grote of Eusebius- kerk, vanwege de zeer hoge kerkhuur. De Kerkvoogdij van de Evang. Lu therse Kerk te Arnhem heeft zich be reid verklaard haar kerk met orgel af te staan. Ook hier bevindt zich een prachtig orgel. Voor de kijker naar Nederland 2 werd het gisteravond een latertje. Om vijf voor half elf kwam „Brandpunt" namelijk met een extra aflevering van ongeveer vijf kwartier, waarin een rechtstreekse reportage werd gegeven van de „wedstrijd" Aalbergse-Bogaers (voorlopig beiden KVP) in Eindhoven. De heer Bogaers was vrijwel steéds in het offensief en de heer Aalberse in het defensief. Politiek geïnteresseerde men sen in de zaal zorgden voor de voor zetten, maar werkelijk „duidelijke" doelpunten werden althans in de huis kamer niet gemaakt; daarvoor was het debat toch te deskundig. Toen de ge spreksleider (de plaatselijke partijvoor zitter was spoorloos) min of meer radi caal 'n einde aan de bijeenkomst maak te, leek de stand gelijk te zijn. Het meest opvallende was wel het verschil in speltype: twee politici die op ver schillende golflengten dachten. Of, om een term van Bogaers te gebruiken: „scheiding der geesten". Er kwamen gisteravond op de beeld buis nog meer contrasten tevoorschijn. Bijvoorbeeld het contrast tussen ar moede en rijkdom in Mexico City (waar de NTS op het eerste net een gedegen, vaak knap gefilmde eerste reportage over bracht) en Rio de Ja neiro (in de documentaire over de bos- sa nova op het tweede net). Geen con trast, maar een tikkeltje gebrek aan coördinatie was het, dat de beelden uit beide steden vrijwel parallel liepen. Wel was er weer een contrast in de hoeveelheid informatie. Mexico City won het wat dat betrof royaal van Rio de Janeiro (waar bleven de vertalin gen van de gezongen bossa-nova's?), ook als men in aanmerking neemt dat het in het tweede ^#^al vooral om de muziek ging. Maar die was dan ook prettig, met name dank zij gitariste Rosinha de Valenca en fluittist J. T. Meirelles. De onvolprezen KRO-rubriek „Kijk op kunst" was nogal actueel. Christine Cunne brarht de première van een lied dat Mikil Theodorakis vorige maand in zijn gevangenschap had geschreven, we kregen ter herdenking van de revo lutie wat Russisch filmwerk te zien, Andrea Domburg en Ton Lensink van „Studio" brachten imposant toneel in fragmenten uit de opvoering van Car- lino's „Kooien" en tussen de bedrijven door werd een schilderij van Jeroen Bosch getoond, speciaal voor degenen die op de druk bezochte tentoonstelling in de stad van Zoete Lieve Gerritje alleen maar hoeden en jassen voor zich hadden gezien. J. v.d. K. Chr. Geref. Kerken: Beroepen: te Gouda: P. N. Ribbers te Enschede-West. Geref. Gemeenten: Bedankt: voor Amsterdam-C en voor Gorkum: J. C. Weststrate te Melisker- ke. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitz. van de Chr. Hist. Unie. 18.30 De tafel van (half) zeven: gev. pr. 19.30 Nws. IKOR 19.35 Avondgebed. 20.00 Kerk veraf en dichtbij. AVRO: 20.05 Land der Muzen: kunstkr. 20.30 Bayreuther Festspiele '67 Koor en ork. van de Bayreuther Fest spiele en sol.: Lohengrin, opera van Wagner (2e acte). 22.00 Gesprek met Mr. V. G. M. Marijnen, oud-minister- president en voorzitter van de Rijnm.- raad. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Ven ster op de hedendaagse muz., muz. le zing. 23.55 Het Festival van Chimay '67: Barok-ensemble van Parijs (opn): kl. muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Tijd vrij voor muz. in vrije tijd: a. kl. muz.; b. koorzang. 18.30 Nws. en weerpr. 18.45 Act. 19.00 Muz. van Het Leger des Heils (gr). 19.15 Spectrum: nws. uit de prot. chr. organisaties. 19.30 Kerkorgelconcert (opn): kl. muz. 20.00 Wijd als de wereld: wekelijkse in tern. oriënt, in kerk, zending en oecu mene. 20.10 Fluit en klavecimbel (gr.) kl. muz. 20.30 Stekker: steravondpro- gr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverd. 22.50 Stereo: Instr. trio: licht. kl. muz. 23.00 Studio 23.00 gev. pr. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. STER: 19.03 Reel. AVRO: 19.07 In kleur: Leningrad, doe. (NCB-prod.). STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Jour naal. STER: 20.16 Reel. AVRO: 20.20 AVRO's Televizier. 20.45 Het zwijgen v. d. telefoon, tv-spel. 22.00 Muziekmoz.: pr. rond de hobo. NTS: 22.40-22.45 Jour naal. NEDERLAND II NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. 19.03 Van gew. tot gew. 19.25 In tern. agr. nws. 20.00 Journ. STER: 20.16 Reel. NCRV: 20.00 In kleur: Met de Yankee door Europa, doc. film. 21.00 Jeroen aan 't woord. 21.02 Boedapester Zigeunerork. 21.20 Plaats voor 'n naam, film. rep. van de leger-gravend. CVK- IKOR: 21.56 Helpen. STER: 22.26 Reel. NTS: 22.30-22.35 Journ. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr. muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws .8.10 Act. 8.20 Lichte gr. muz. (8.30 - 8.35 De Groen teman). 8.50 Woordelijk... vandaag de dag. NRU: 9.00 Operaconcert (9.35-9.40 Waterstanden). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (11.00 tot 11.02 Nws.) 11.55 Beursber. NRU: 12.00 Blik op de wereld. 12.27 Medede lingen voor de landbouw. 12.30 Over heidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Lichte orkestmuz.. 12.50 Recht en slecht, lezing. 13.00 Nws. 13.10 Act. VARA: 13.30 Voor de midden stand. 13.35 Stereo: Engels kamerork. klassieke muziek. 14.20 Wikken en we gen: lezing voor de consumenten. NRU 14.30 Arbeid en vrije tijd, lezing. 15.00 Vonken onder de as: volksverhalen en volksgebr. 15.20 Buitenlanders over Nederland. 15.30 Noten-Festival: gevar. muziekprogr. VPRO: 16.00 Nws. 16.02 Thuis, programma voor thuiszittenden. 16.30 Voor de kinderen. 16.45 Klassieke kamermuz. 17.40 Informatie: achtergr. en comm. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: licht klassiek platenprogramma (7.30 Nws. 7.32 Act.) 7.55 Overdenking. 8.00 Nws. 8.10 Badi nerie: licht klass. platenprogr. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.40 Scho radio. 10.00 Stereo: Aubade: mod. en klass. orkestwerken. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. progr. (12.33 Voor de land bouw; 12.27 Mededelingen «voor land- en tuinbouw; 12.30 Nws. 12.40 Act.) 14.05 Schoolradio. 14.30 Stereo: Musiesta: ge var. muziekprogr. TROS: 15.00 Klass. en semi-klass. orkestwerken. 15.30 Uit de school geklapt, gesprekken met jon ge mensen. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.05 Lichte gr. muz. 16.30 Progr. voor de tieners. 17.15 Licht vocaal en instr. en semble. 17.30 Sportkompas. 17.50 Act. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Licht platen progr. (10.00 Nws.) NRU: 11.00 Nws. 11.02 Licht platenprogr. VPRO: 12.00 Nws. 12.02 Ons kent ons (13.00 Nws.) 13.30 Help: gevar. platenprogr. TROS: 14.00 Nws. 14.02 Act. 14.05 Nieuw pla tenprogr. AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Mu- ziekkantj.es: lichte muz. 16.00 Nieuws. 16.02 Operettemuziek. 17.00 Nws. 17.02 Sport. 17.05 - 18.00 Gevar. platenprogr. voor automobilisten. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teren). 1:.20 Sportsp. 10.50 Filmrepor tage over Bali (in kl.). 11.35 Die Dreh- scheibe. 12.00-13.30 Das aktuelle Maga- zin. 16.40 Journ. 16.45 Die Müseumrat- ten. 17.20 Amusementspr. 18.00-18.05 Journ. (Reg. pr.: NDR: 18.05 Nws. 18.19 Culturele rubr. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Nws. 19.26 Spel. 19.59 Program- ma-overz. WDR: 18.05 Nws. 18.10 TV- film. 18.25 Hier und heute. (18.50-19.00 Feuilleton). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 TV-spel. 21.30 Berlijns Filh. Ork. o.l.v. Herbert von Karajan. 22.30 Jour naal, comm. en weerber. 22.50 Boksw. Duitsland - Roemenië. 23.50 Journ. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Wild-W. film. 18.20 Die Drehscheibe. 18.55 Klein tv-spel. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en ac tualiteiten. 20.00 Blijspel. Aansl.: Nws. 21.30 Gsprek. 22.15 Nws, weerber. en act. LONDEN Terwijl gisteren In Lei- cester het eerste plaatselijke radiosta tion van de B.B.C. werd geopend met een toespraak van de minister van pos- tergen, was de politie in het gebouw- op zoek naar een bom. Een plaatselü- ke grappenmaker had opgebeld dat die er was. Alles ging goed, er was geen ontploffing en met een nieuwe be werking van de oude Posthoorngalop als herkenningsmelodie ging Radio Lei- cester de lucht in. Met het landelijke popstation Radio 1 is een .iet van plaatselijke zenders het antwoord van de B.B.C. op de ra diopiraten waarvan alleen nog radio Caroline over is. Voorlopig gaat de B.B.C. proberen om het in Leicester, en binnenkort ook in Sheffield, Liver pool en volgend jaar in nog vijf andere steden, zonder reclame te doen. Kan er niet voldoende ter plaatse worden opge bracht om deze stations te financieren, dan zal men die zaak nog eens bekij ken. v Radio Leicester, heeft tot nu toe 350.000 gulden gekost; die heeft de B.B.C. betaald, maar de eigenlijke zendkosten van ongeveer tienduizend gulden per week komen voor rekening van de gemeente. Die haalt ze uit de opbrengst van de gemeentelijke belas tingen. In het gebied van Leicester kunnen 160.000 mensen worden bereikt met het nieuwe radiostation. Per dag is radio Leicester op de FM zeventien uur in de lucht, vier uur daarvan worden gebruikt voor plaatse lijk nieuws en wederwaardigheden, programma's over evenementen en in stellingen in Leicester, mededelingen over verkeersopstoppingen, misda den, marktberichten, voetbaluitslagen, nieuwtjes van de scholen en van de ar beidsbureaus en dergelijke. De rest wordt overgenomen van de vier landelijke radioprogramma's van de BBC. Fonds Vorige koers lats not. Nederland 1966-1 7 104% 105% Nederland 1966 61 98 M 99A Nederland 1967 6 96% 97 Nederland 1965-1 5i 94H 94% Nederland 1964-1 51 90% 91% Nederland 1964 5 88% 89 Nederland 1958 41 89V« 89 Vt Nederland 1964 41 95 95A Nederland 1959 41 861* 87A Nederland 1963-1 4è 83% 83% Nederland 1961 4 84% 84% Nederland 1953 31 81% 81% Ned. staff ell. 1947 31 71H 71% Nederland 1951 31 89% 90% Nederland 1953 1-2 34 84 84 Nederland 1950 1-2 3i 74% 74 Nederland 1954 1-2 3è 76% 76% Ned. grootb. obl. 1946 3 82A 82A Ned. dollarlng 1947 3 87% 88% Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 86 86% id. 30-jar. 1958/'59 4è 87% 87Vt H.V.A.-mijen ver. a. 115% 115% A.K.U. 61.7 62.6 Delimij. f. eert. 87.4 88 Hoogovens n.r.c.v.a. 101.3 102.8 Philips gem. bezit v. a. 109.7 111.1 Unilever c.v.a. 109.9 109.2 Dordtsche Petr. a. 650Vt 653% Kon. Petr. L a. 141.9 141.9 H.A.L. a. 80% 79% Java-China p. n.r.c.v.a. 175 177 K1.M. a. 265 268 Rotterd. Lloyd a. 145% 149 Scheepvaartunie a. 128«/t 128% Kon. Zout-Organon 153 153.5 Bk v. Ned. Gem. '65-1 51 93 A 93H Nat investeringsb. '65 51 95% 95V« Fr.-Gron. Hyp.b. dw 6 94 94 Westl. Hyp.b. u 5 88 88 Alb. Heyn wdlobL '55 4 126% Bijenkorf 6 99 Co-op Ned. rspaarbr. 145% Ned. Gasunie 51 94% 94% Philips dir. 250-100 '51 4 82 Pegem 1-2 1957 6 97% 97% Pgem 1957 6 96% 97% K.L.M. 15-jarig 5 95% 95 Ned. Spoorw. 57 1-2 41 91% 91% A.K.U. f 1000 41 88% 89 Gelder Zonen v. 41 86% 87 Hoogovens 51 109% 109'/» Alg. Bank Ned. a. 229% 231 Amrobank f 20, a. 46.5 46.9 Nationale Ned. eert 610 605% 206 98 80 206 98.5 79 (Slotkoersen van gisteren) Ned. Credietb. aand. b. 177Vt 177 Ned. Middenstandsbank a. 90 91 Slavenburg's Bank a. 172 173 Albert Heyn a. 1059 1060 Amstel Br n.r.c.v.a. 375 375 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. Blaauwhoed a. Blijdenst-Will. f 1000 nreva Bols Lucas a. Bredero ver. bedr. n.r.c.v.a. Brocades-Stheeman a. Buhrmann-Tetterode a. Bijenkorf n.r.c.v.a. Calvé c.v.a. Drentsch-Overijs. Houth. a. D.R.U. a. Elsevier's Uitgeversmij. a. Erdal mij. v. wasverw. a. Excelsior metaalbuizen a. Fokker a. Gazelle Rijwielfabriek a. Gelder Zonen, van a. Gistr- en Spiritusfabriek a. Grasso's Kon. Mach.fabr. a. Heineken's Bierbr. aand. Holec aand. Intematio aand. Kon. Ned. Papierfabr. a. Kon. Ned. Textielunie eert. K.V.T. (kon ver tap) aand. Meteoor Beton a. Misset, Uitgeversmij. a. Naarden Chem. fabr. a. Naeff gebr. a. Nedap ned. app.fabr. aand. Ned. Kabelfabrieken aand. Nelle, wed. J. van aand. Nyma n.r.c.v.a. Nijverdal-ten Cate a. Overz. Gas. nat bez. v.aJ. Palthe a. Pont Houthandel a. Reesink en Co. a. Scheveningen ExpLmij.f. a. Schokbeton aand. b. Scholten Carton en Pap. a. Schuppen Sajetfabriek a. Simon de Wit aand. b. Spaarne ver. bez.500-100 a. Technische Unie a. Thomassen/Dr.-VerbL La. Twentsche Kabelfabriek a. Ubbink-Davo a. Unilever 1000 cert 7c.pr. a. Veenendaalsche stoomsp. a. Ver. Machinefabrieken a. 181.5 182 408 411 823 465 470 621 621 770 766 118% 118 305 304 287 285 508 505% 64% 62% 432 434 172 169 107% 107% 479 119 119% 576 592 173 172% 275% 275% 164 162 50 49% 280 95 92% 258 257 462 148 148 288% 347% 24%. 93 98 61% 172 159 35 193 250 89% 394% 644 240 465 148 147% 289* 344 26% 92% 100 62 171% 159 32 193 90% 397% 644 239 96 95.1 358 357 16% 16 109% 109 198% 198% 174% 174 eert. eert. eert. eert. eert. eert. 71 6è 51 41 51 51 41 41 148'/» 159% 56% 487 158% 712% 70 758 647 646 178.3 218.8 214.4 402 98.4 60% 113 29% 51% 42% 31% 61% 47% 85% 158% 101 79% 41 59% 59% 42 63% 33% 40% 27% 87% 101% 103% 100% 100% 94% 91 77% 87% 106% 169% 145 83 60.2* 110 Ver. Touwfabrieken c.v.a. 148Vt 146 Vredestein Rubb.br. c.v.a. 159% 159% Vulcaansoord a. 56% 56% Wessanen's Kon. Fabr. a. 487 487 Wilton-Fijen.-Bronsw. a. 158% 159 Billiton le rubriek a. Geldersche Tramwjnij. a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb. t Interbonds Ipb. f. Vastgoed bel .fonds part. f. Interunie f 50 a. Robeco f 50 a. Rolinco L Unitas f 50 a. Ver. Bezit v. 1894 f 50 a. Canadian Pac. Railw. eert. Int. Nickel Cy Can. cert. Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T. 15-10a33-l/3d cert. Anaconda cert. Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. Douglas Aircraft cert. Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. General Electric cert. General Motors Kennecott Copper Phillips Petroleum R.C.A. Republic Steel Shell Oil Standard Brands 10 a. cert. U.S. Steel (10) cert. Woolworth cert. Bank v. N.G. '58 1-2-3 41 Nat Bk v. Midd.Kr. '66 7 British Petrol. 1966 Ned. Gasunie 1966 Rott Rijn PijpLmij. Berghuizer Papiabr. Grasso's Kon. Mach.f. Meteoor beton Stokvis en Zonen Thomassen/Dr.- Verbl. Bredero vast goed a. Calvé cum.pref.wd.nr. eert Edy emaille a. Krasnapolsky, L a. Lips en Gispen eert. VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN (verstrekt door de Amrobank) Kon. Olie 140.20; Unilever 105.20 (ex- divident); Phüips 109.00; A.K.U. 62.50; Hoogovens 102.80; K.L.M. 264.00-265.00. 758 647 643 178.3 219.2 214.9 404 98.4 60% 114% 29% 51% 43% 31% 48% 86% 159% 101 79% 40% 59% 60% 41% 64 34% 40% 27% 87% 102 103% 101 99H 94% 77% 88 106 169 60.4 109% AMSTERDAM Het zeer uitgebrei de gepubliceerde jaarverslag over 1966 van de Exploitatie Maatschappij Sche veningen (EMS-Zwolsman), waarop de beurs zo lang heeft moeten wachten, werd vandaag op Beursplein 5 druk be sproken. Het verlies over 1966 bedraagt f 1,27 min.; ook over 1967 wordt verlies verwacht. Volgens de beurs is er thans goed het mes gezet in de voor aandeelhouders vele onduidelijkheden van de vorige jaarverslagen. Nu maar afwachten wat de verdere toekomst van de EMS brengen zal. De koers van het aandeel is de laatste maanden sterk gedaald tot gisteren f 35 oftewel 70 procent. Vandaag werden deze stuk ken lager geadviseerd. De stemming voor de internationale waarden was licht verdeeld met AKU en Philips aan de vaste kant op resp. 62.70 en 110.90 als openingsprijzen. Voor Philips bestond belangstelling van loka le zijde alsmede van West-Duitsland. Kon. Olie was iets gemakkelijker op 141.90, door winstnemingen, na de vaste stemming van dinsdag. Op de gisteren' direct nabeurs bekendgemaakte derde kwartaalcijfers van het Unilever-con cern, reageerde de beurs toen met een koersreactie van 110 tot 107.50. De net to-winst over het derde kwartaal was ruim 10 procent hoger t.o.v. het derde kwartaal 1966. De beurs had echter op nog meer ge rekend en dit reeds in de koersen van het aandeel Unilever verdisconteerd. Men had dus te hoog gegrepen, hetgeen een koersreactie tot gevolg had. Van daag echter trad, vergeleken met het laagste niveau van dinsdag nabeurs, weer een herstel in met een openings- prijs van 109.20. T.o.v. het vorige slot- niveau was deze prijs bijna één gulden lager. Na even ingezaakt te zijn tot 108.60, steeg de koers weer tot 109.70 als ge volg van lokale vraag. Ook Philips liep op en wel tot 111.50. Hoogovens werd iets hoger geadviseerd op 102. De han del in de hoofdfondsen was kalm. Door dat Wall Street dinsdag, wegens elec tion-day, gesloten bleef moest Beurs plein 5 vandaag op eigen kompas va ren. Van de scheepvaartwaarden was Van Nievelt vast op 119 3/4 doch Scheep vaart-Unie en HAL fractioneel lager. De cultures waren licht verdeeld. De staats- fondsenmarkt gaf over een breed front koersverbeteringen te zien. Dit echter met kalme handel uitgezonderd de 7 procent leningen waarin vooral begin- beurs ruim werd gehandeld. UITHOORN— De Chemische Indus trie Uithoorn en Amerika's grootste staalconcern, de United States Steel Corporation in Pittsburgh, hebben gis teren een naamloze vennootschap opge richt waarin beide ondernemingen elk voor de helft deelnemen. De nieuwe on derneming heet Coroban Industrie en zal worden gevestigd in Uithoorn. Het geplaatste en gestorte aandelenkapi taal is f 1,1 miljoen. Coroban Industrie heeft als doel de próduktie en verkoop van de in de scheepsbouw en aannemerswereld be kende coating (beschermende lagen om staal en beton tegen corrosie). De ken nis hiervoor is uit Amerika verkregen. De samenwerking tussen Cindu en U.S. Steel (met name de chemische af deling van het Amerikaanse concern) is gericht op de Westeuropese markt. Hier worden goede mogelijkheden gezien op grond van de jarenlange ervaring, die de Amerikaanse partner in een groot deel van de wereld met hoogwaardige coatings heeft. Tot directeur van Coroban Industrie is de heer J. B. I. Born uit Amstelveen benoemd. Commissarissen zijn de heren J. T. Mackenzie uit Londen. G. A. Paul, D. M. Roderick en Ch. G. Schwartz uit Pittsburgh, jhr. H. A. van Karnebeek, tweede voorzitter van de raad van commissarissen van de Cin du, dr. J. H. Schuringa uit Amster dam, dr. R. van Maanen uit Loos- drecht (de beide directeuren van de Cindu) en J. Eekels uit Uithoorn, ad junct-directeur. De Cindu is voor 50 pet. in handen van de Utrechtsche Asphalt fabriek. De andere helft is van de NV Teerbedrijf Uithoorn, die op haar beurt weer een 100 pet. dochteronderneming van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken. AMSTERDAM (ANP) De winsten van de Hoogovens vertonen een gunsti ge groei. De winstmarges zijn verbe terd. Het wegvallen van de verliezen van Demka is hiervan een belangrijke oorzaak. De gang van zaken in IJmui- den is wat de kwantitatieve bezetting betreft gunstig. De kostprijzen zijn met onbelangrijk gedaald. De walserij voor scheepsbouwplaten is steeds volledig be zet. Dit werd meegedeeld in een buitenge wone vergadering van aandeelhouders van de Hoogovens, waarin de burge meester van Amsterdam dr. I. Samkal- den benoemd werd tot lid van de raad van commissarissen. Hij volgt daarmee mr. G. van Hall op. AMSTERDAM, 8 nov. Lond. IG.OO'/iÏO.OO*/»; New York 3.50S 3.59»/«; Montreal 3.34%—3.343/4; Pa ij 73.34%—73.79%; Frankfort 90.13 90.18%; Brussel 7.24'/*—7.24»/«; Stock holm 69.46—69.51; Zürich 83.17% 83.22%; Milaan 57.77%—57.82%; Kopc:i hagen 51.77—51.82; Oslo 50.22%—50.27% Wenen 13.89%—13.90%; Lissabon 12.463 12.48V4.

De Vallei | 1967 | | pagina 2